wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Mgr. Bekkers zegende nieuwe Huishoudschool te Kaatsheuvel in Gemeenteraad Waalwijk Gemeenteraad Waspik Raad van waspik subsidieert RIJKSGOEDKEURING VOOR BOUW VAN R.K. B.L.0.-SCH00L STICHTING GEMEENSCHAPSHUIS BRILLEN v.MAAREN Qoeókoper en Beter dan waar ook! Optimale mogelijkheden voor huishoudelijk en algemeen vormend onderwijs PROF. GERBRANDY OVERLEDEN MAANDAG 11 SEPTEMBER 1961 83e JAARGANG No. 73 De tcho van het Zuióen Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 "Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Het einde van een onhoudbare onderwijssituatie in Waalwijk is nu in zicht gekomen, want bur gemeester Teijssen van Waalwijk kon j.l. donderdagavond in de raadsvergadering de verheugende mededeling doen, dat rijksgoed- keuring is verleend voor de bouw van een nieuwe r.k. b.l.o.-school, alsmede voor het daarvoor reeds beschikbaar gestelde krediet van f 850.000.—. De aanbesteding zal zo spoedig mogelijk plaats heb ben en begin oktober zal reeds met de bouw een aanvang worden gemaakt. Rijksgoedkeuring was verder verkregen voor de bouw van een nieuwe r.k. jongens- en meisjesschool in het nieuwe deel van Baardwijk en voor de bouw van een industriehal t.b.v. Hol land Heating N.V. Bij de ingekomen stukken be vond zich een besluit van Ged. Staten tot nadere vaststelling van het presentiegeld voor het bijwo nen van vergaderingen van de raad en raadscommissies, waarin wordt medegedeeld dat G.S. zich niet kunnen verenigen met de door b. en w. voorgestelde nieu we vergoedingen van 15.voor een raadsvergadering en 10. voor vergaderingen van raads commissies en deze vergoedingen vaststellen op resp. 12.50 en 6.25. De heer v. d. Hoven keerde zich tegen het besluit van G.S., waarin z.i. een onjuiste weergave van de feiten wordt gegeven en geen verdediging van het stand punt van G.S. Hij wilde deze kwestie bij een volgende gelegen heid opnieuw naar voren zien ge bracht. De heer Meijs wees er op, dat door b. en w. was voorgesteld om de verhoging van de presen tiegelden op 1 jan. 1961 te doen ingaan, terwijl door G.S. in hun besluit wordt gesproken van 1 sept. 1961. De voorzitter adviseer de de raad om b. en w. andermaal uit te nodigen deze kwestie op nieuw aanhangig te maken bij G. S., een advies waarmee de raad graag akkoord ging. De raad hechtte zijn goedkeu ring aan 't voorstel tot vaststel ling in ontwerp van het uitbrei dingsplan in onderdelen Laag einde II. Dit plan wordt in het noorden begrensd door de Groen van Prinstererlaan en de Grote straat, in het oosten door het uit breidingsplan Baardwijk, in het zuiden door de Ambrosiusweg en in het westen door de Thorbeeke- laan, het Oranjeplein en de mgr. Prinsenstraat. De heer Duijvelaar maakte zich zorgen over het feit dat in het plan geen winkels ge projecteerd waren. De voorzitter wees er op, dat er onderscheid gemaakt moet worden tussen het plan Laageinde I, waarin een groot winkelcentrum is gepro jecteerd, en het plan Laageinde II. Ook in de continubouw-uit- breiding van Baardwijk is een winkelcentrum geprojecteerd en b. en w. zijn nog altijd bezig hier voor gegadigden te vinden. Gewijzigd werd de basisover eenkomst continubouw Brabant II met de N.V. Internationale Bouwcompagnie v.h. fa. v. Hees wij k te Best. Goedkeuring ver kreeg ook het voorstel tot invoe ring van een baatbelasting i.v.m. de aanleg van de Ambrosiusweg en de aanleg en riolering van de Groenewoudstraat. De commissie van advies inzake de uitvoering van de Woonruimtewet 1947 werd in haar geheel herkozen, te weten: G. A. Duijvelaar, voorzit ter, |M. Faro, J. A. M. Kees, F. Kemperman en C. A. van Mossel veld, leden. De voorzitter bracht de commissie dank voor het vele en belangrijke werk dat in het af gelopen jaar weer door de coiru- missie is verricht. Met betrekking tot de voorstel len aangaande de verbetering van de Kloosterweg en Meerdijlt zei de hr. Duijvelaar, dat hij niet erg gelukkig was met de verkeerssi tuatie in de bocht Kloosterweg Meerdijk, die voor wielrijders ge vaarlijk blijkt, omdat zij, komen de vanaf Waalwijk, tweemaal de rijweg moeten oversteken, een maal aan het begin van de Kloos terweg en eenmaal in de bocht bij de Meerdijk. Liever zag hij vanaf de 2e Zeine tot aan de Meerdijk het rijwielpad aan de westzijde van de Kloosterweg ge projecteerd zodat wielrijders van af de Markt in Waalwijk tot aan Sprang geen enkele maal de weg behoeven over te steken. Het voetpad zal dan naar de oostzijde verlegd moeten worden. De heer Brouwer wilde het rij wielpad langs de Meerdijk van de noordzijde naar de zuidzijde ver leggen. Op voorstel van de voor zitter werd besloten om in de vol gende vergadering nauwkeurig aandacht te wijden aan deze ver keerstechnische details. Wel werd door de raad nu reeds het krediet voor beide verbeteringen beschikbaar gesteld. Het voorstel tot beschikbaar stelling van een krediet voor de bouw van een industriehal werd teruggenomen i.v.m. nadere be sprekingen met de gegadigde. Opgeheven werd het R.K. Bur gerlijk Gasthuis en het gebruik van de bezittingen en inkomsten van deze instellingen zullen wor den overgedragen aan de Stich ting St. Antoniushof. De r.k. kleuterschool St. An- tonius kreeg de gevraagde mede werking tot een bedrag van f 10.733.voor de aankoop van meubilair en ontwikkelingsma terialen t.b.v. de school. Voor de bouw van een club huis in het sportpark „Elzenho ven" voteerde de raad een kre diet van f 38.400.Van C. A. van Dongen zal 1.69.00 ha. grond worden gekocht voor de uitvoe ring van het havenplan en de aanleg van het ten oosten van de haven geprojecteerde indu strieterrein. Bouwterrein werd verkocht aan Chr. W. Suoss voor de bouw van een dubbel woon huis op de hoek Weth. Smol der sstraatJacob Catsstraat en aan dr. E. van Rooy t.b.v. de uit breiding van het praktijkgedeel te van zijn woning. Voor de verbouwing van het kantoor der licht- en waterbe drijven voteerde de raad een krediet van f 22.450.Vastge steld werden de begrotingen 1960 en 1961 van het grondbe drijf. In haar vergadering van donder- D' de Raad der gemeen te Waspik in besloten vergadering om een begrotingswijziging voor te bereiden van een subsidie in de stichting van een gemeenschaps- om do°r het Kerkbestuur van de uartholomeus-parochie. Nu de R.K. agere meisjesschool haar lokalen neelt vrijgegeven voor het VGLO en de kleuterschool is ondergebracht n een drietal houten noodlokalen is een gedeelte van het schoolge bouw in de Kerkstraat beschikbaar gekomen voor een zgn. gemeen schapshuis. De plannen van pastoor rtovers in deze zijn voor een groot gedeelte gerealiseerd. Ambachtslui werken reeds enige tijd aan de tot standkoming van een podiumruim te van 6 bij 7 meter, grenzend aan een zaal van 16 bij 7 meter. Deze wee ruimten zullen door een vouw- ant worden gescheiden. In de ac- omodatie zijn verder een keuken, n berging, en enkele toiletten ge werd. Aan het gebouw, dat een aa™e van f 10.000.— vertegen- ÏIÏÏ gt y™Fdt f 26.413.— geinves- f inin.Hierin besloot de Raad Li0'.9/5-— (dus 30%) middels een i Ij keschikbaar te stellen.. Er hnofi '3urSemeester van Erp, be tte aan ruimte voor vergaderin- en van de N.V. Scheepswerven M. Ruitenberg. Ter verdere realisering van het rioleringsplan Waspik-Be neden waarvoor een bedrag van f 445.565.is gevoteerd wijzigde de raad de gemeentebegroting. Be sloten werd ook dit gedeelte van het werk onderhands aan te beste den. De heren Savelkouls en van den Broek drongen aan bij de uit voering van het rioleringswerk toe te zien dat niet meer overlast wordt ondervonden dan strikt noodzake lijk is. Voor de aanleg van een nieuwe weg ten noorden van het gemeentehuis stelde de raad een krediet beschikbaar van f 90.500. De nieuwe straat werd genoemd Kerkvaartsestraat, dit naar analo gie van de Vrouwkensvaartsestraat in welke benamingen de herinnering, aan de vroegere havens bewaard blijft. De aan te leggen nieuwe weg ten noorden en in het verlengde door de kunstmeststoffenfabriek aan de Maas. Burgemeester van van de Margrietlaan werd even eens Margrietlaan genoemd. Met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten ging de raad een vaste geldlening van f 100.000.aan. Voor een aantal voorzieningen, te treffen aan de Hervormde Chr. School stelde de raad een krediet van f 4600.beschikbaar. Bij de behandeling van het agen dapunt betreffende de riolerings werken vestigde de heer Kamp de aandacht op de mogelijkheid dat de binnenpolder bij laag water over last zou kunnen ondervinden van de afvoer. Burgemeester van Erp zei graag toe de deskundige hierop te wijzen en eventueel de nodige voorzieningen te treffen. In de rondvraag bracht de heer Savelkouls de klachten ter tafel welke alom worden geuit n.a.v. de VUGHTERSTR. 25 DEN BOSCH MARKT 32 - TILBURG Nwe GINNEKENSTR. 23 BREDA Erp antwoordde dat hij van een desbetreffende instantie binnenkort een goed advies verwacht om aan de grootste hinderpaal paal en perk te kunnen stellen. gen en bijeenkomsten buiten café- verband, vanzelfsprekend heb ik niet het oog op die verenigingen, welke in een bepaald café hun club lokaal hebben gevonden. Spreker gaf in dit verband een duidelijke suggestie aan de betreffende auto riteiten in Waspik-Boven, die bij hun plannen rond een zelfde lokali teit op de medewerking van het ge meentebestuur kunnen rekenen. Ik spreek de wens uit, aldus de voorzitter, dat het gemeentebestuur mettertijd middels een subsidie in Waspik een nieuwe zaal met grote re toneelaccomodatie zal kunnen helpen verwezenlijken. De heer van de Broek benadrukte dat speciaal ook de bejaarden in deze nieuwe ruimte een gelegenheid voor ont spanning moeten kunnen vinden. AANKOOP GROND In het uitbreidingsplan Waspik- Boven kocht de gemeente een per ceel grond van 2860 m2 tegen de prijs van f 1.40 per m2 van de eige naar-gebruiker L. Biemans. In het kader van de plannen tot sanering van de Havendijk ging de raad over tot aankoop van een drietal per ceeltjes grond in eigendom van de heren M. Akkerman en C. Joosen In tegenwoordigheid van autoriteiten en vele genodigden heeft j.l. vrijdag in Kaatsheuvel de officiële opening en inzegening van de nieuwe huishoud- en industrieschool „St. Angela" aan de van Heeswijkstraat plaats gehad. Het was een grote en vreugdevolle dag voor de gemeente Loon-op-Zand - Kaatsheuvel, want met de opening van deze nieuwe school is een einde gekomen aan een on derwijssituatie die reeds lang alles te wensen overliet. Het feest voor de school, dat ook een feest voor de gehele gemeenschap genoemd mocht worden, kreeg een bijzonder karakter door de aan wezigheid van mgr. Bekkers, die in de morgenuren eerst tot in tentie van de nieuwe school en haar bewoners" een H. Mis had opgedragen en vervolgens om ca. 11 uur de plechtige inzegening van het gebouw verrichtte. Aansluitend hierbij had de officiële opening plaats door mej. dra. G. A. M. Wintermans, inspectrice bij het Nijverheidsonderwijs, namens de Staatssecretaris van het departement van O. K. IF. R.K. ONDERWIJS EERSTE EN GROOTSTE BONDGENOOT VAN DE KERK Mgr. Bekkers werd in de hal van het nieuwe schoolgebouw welkom ge heten door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer A. J. Wen- nekes, die er zijn vreugde over uit sprak dat Z.H.Exc. zich bereid ver klaard had de school te willen inze genen. Hierna maakte onze bisschop zijn zegenende rondgang door het school gebouw, waarna hij in de hal zich in het bijzonder richtte tot de leerlin gen van de school. „Jullie bent nu gekomen op een leeftijd dat ge het kinderlijke gaat afstoten en dat wat volwassen lijkt probeert te bereiken. Dit geeft natuurlijk spanningen en sommigen van jullie zullen er wel licht moeite mee hebben. Er wordt van jullie, nu vader en moeder jullie langzaam gaan loslaten en jullie op eigen benen vooruit moeten zien te komen, meer gevraagd dan op de lagere school. Er wordt van jullie gevraagd om geest en hart open te leggen, zodanig dat jullie frisse jon ge meisjes zult zijn en waarbij jullie toch nog 'n beetje kinderlijk moet zijn in het aanvaarden van alles wat je nu meekrijgt. Als gids hebben jullie daarbij de directrice en docenten van de school, maar heel in het bijzonder de Mater Amabilis, wier feestdag wij vandaag vieren. Ik vind deze dag een prachtig symbool voor de opening van deze school. Moge de Mater Amabilis voor jullie de grote gids door het leven zijn om jullie bij Christus te brengen", aldus mgr. Bek kers, die verder nog wees op de grote betekenis van het huishoudonderwijs, „waarin eigenlijk alle meisjes onder gedompeld zouden moeten worden." Met het uitspreken van de wens, dat Gods zegen in alle volheid op de nieuwe school zou mogen rusten, be sloot mgr. Bekkers zijn toespraak. Hierna sprak de bisschop een uit het hart gegrepen toewijding aan Maria, waarna door alle aanwezigen het Sal ve Regina werd gezongen. VORMING BELANGRIJKSTE In de aula-gymnastiekzaal had vervolgens de openingsplechtigheid plaats. Hierbij werd het eerst het woord gevoerd door de heer A. J. Wennekes, die als voorzitter van het schoolbestuur alle aanwezigen harte lijk welkom heette en uiting gaf aan zijn grote vreugde en die van het ge hele schoolbestuur om deze dag, die voor de gehele gemeente optimale mogelijkheden heeft geschapen ten aanzien van het huishoud- en alge meen vormend onderwijs voor meis jes. En vooral dit laatste, de algeme ne vorming zag hij als het belang rijkste. Hij dankte mgr. Bekkers voor - het opdragen van de H. Mis, „want alleen met Gods zegen kan ons werk voor de jeugd vruchtbaar zijn." Spr. ging vervolgens nader in op de moei lijke en zware taak van hen die met het onderwijs aan en de opvoeding van de jeugd belast zijn. Spr. dankte ook de inspectrice bij het Nijver heidsonderwijs, mej. dra. Winter mans, voor het feit dat zij de school wilde openen en gaf verder uiting aan zijn erkentelijkheid jegens het departement voor de totstandkoming van het gebouw. In het kort schetste de heer Wen nekes de ontwikkeling van het huis houdonderwijs en de stichting van een huishoudschool. Het initiatief hiertoe werd in 1950 genomen door wijlen Deken v. d. Brekel. In het zelfde jaar werd bischoppelijke goed keuring verkregen en de stichtings akte verleden. In 1952 echter werd de gevraagde rijksgoedkeuring ge weigerd. In 1953 werden een direc trice en 4 leerkrachten aangetrokken en in het zelfde jaar werd begonnen in een gedeelte van het patronaat. Hoewel deze huisvesting zeer primi tief was, had men in 2 maanden 178 leerlingen. Begin 1954 verhuisde men naar de verbouwde kleuterschool en in dat jaar groeide het aantal leer lingen inclusief de M.A.-school tot 300. In juli van hetzefde jaar werd de zo begeerde goedkeuring verkre gen, maar tengevolge van bouwstop en bestedingsbeperking en andere moeilijkheden kon pas einde 1959 de opnieuw benodigde goedkeuring verkregen worden, waarna terstond de aanbesteding plaats had. Begin 1960 ging de eerste spade in de grond. Met de ingebruikneming van de nieuwe school heeft Loon op Zand - Kaatsheuvel de beschikking gekregen over de mooiste huishoudschool tot in wijde omgeving, zo meende de heer Wennekes. Hij bracht dank aan ar chitect J. Bedaux uit Goirle voor het zeer fraaie ontwerp en aan aanne mer fa. Brekelmans uit Udenhout voor de voortreffelijke oplevering en vervolgens natuurlijk ook aan alle onderaannemers en allen die tot de totstandkoming van het gebouw heb ben bijgedragen. Een bijzonder woord van dank richtte spr. tenslotte tot de secretaris van het schoolbesuur, de heer Jan Reijnen, voor zijn onver moeibaar werken en ijveren voor de totstandkoming van de school. BLIJDE LEVENSINSTELLING Mej. dra. Wintermans begon haar toespraak met woorden van lof vooi het initiatief tot het stichten van een huishoudschool en voor de goede sa menwerking tussen het schoolbesuur, architect en bouwers. Zij richtte ver volgens gelukwensen tot het school bestuur, de directrice en de docen ten. De prachtige accomodatie van de school maakt ideaal onderwijs mo gelijk, aldus mej. Wintermans. De inspectrice ging vervolgens na der in op de vorm en inhoud van het moderne nijverheidsonderwijs, dat zich richt op de vorming van de jon ge mens en niet op het bijbrengen van leerstof. Zo moet op de huis houdschool de aandacht van het jon ge meisje gericht worden op de waar de van haar toekomst. Voor het meis je dat net geen kind meer is, is dit van groot belang en hieraan werken is dan ook de taak van allen die aan de school verbonden zijn. Tenslotte wijdde mej. Wintermans zeer waarderende woorden aan het nieuwe schoolgebouw, waarvan zij de overzichtelijkheid, de klaarheid, de doelmatigheid en de duidelijke struc tuur roemde. Door het licht dat in zo grote mate toegang heeft is het ook een blijde school. Een blijde levens instelling is belangrijk voor een huis houdschool." BONDGENOOT Mgr. Bekkers legde in zijn toe spraak in het bijzonder de nadruk op de grote betekenis van het katholieke onderwijs en op de mogelijkheid wel ke vandaag de dag elke jongen en meisje heeft tot verdere ontwikkeling, een kans die de meisjes en jongens in de leeftijd van 12, 13 en 14 jaar vroeger niet hadden. Het R. Kath .onderwijs noemde mgr. Bekkers de eerste en de groot ste bondgenoot van de Kerk. „En in deze tijd van minder religieuze roe pingen en van de grote behoefte aan religieuzen in de missiegebieden en onderontwikkelde gebieden, komt een groot deel van dit bondgenootschap neer op de schouders van de leken. Wij hebben in dit bondgenootschap een groot vertrouwen in de leken, ook ten aanzien van deze school." Mgr. Bekkers sprak ook met een enkel woord over het steeds toene mende comfort in deze tijd, waarin ook Kaatsheuvel deelt. „Wij gunnen dit elke mens gaarne, maar het leidt zo gemakkelijk tot een al te grote gehechtheid daaraan", aldus de bis schop. „Daarom is het de kern van de opdracht van de Kerk om met dit comfort onze plaats als christen in het leven te bepalen." JALOERS En tenslotte kwam ook nog even de met kerkenbouwzorgen beladen bisschop om de hoek kijken. „Ik ben echt wel een beetje jaloers op een honderd percent subsidie is gebouwd, terwijl voor de bouw van een kerk slechts 20 subsidie wordt gege ven. Wij zouden al gelukkig zijn in dien we bij kerkenbouw op 50 subsidie zouden mogen rekenen." Gaarne helpen wij mgr. Bekkers hopen dat deze vriendelijke nood kreet ergens weerklank vindt. VERHEUGD sprak over deze aanzienlijke verbre ding van het onderwijs. Het school bestuur, de directrice en de docenten bracht hij dank voor het vele werk dat door hen in het belang van de school werd verricht. OVERBLIJVERS Ook burgemeester v. d. Heijden toonde zich bijzonder verheugd over de totstandkoming van de school, „omdat we ons zovele jaren hebben moeten behelpen, waardoor de school niet tot haar recht is kunnen komen." Tot voor kort had de gemeente niet veel meer dan lager onderwijs, het geen voor een sterk - industrialise rende gemeente van 16.000 inwoners wel zeer onvoldoende is, aldus de burgemeester, die als tolk van de ge hele gemeenschap zijn vreugde uit- Dr. A. de Vries sprak een geluk wens uit namens de Loon op Zandse dorpgemeenschap, „ook al moet deze nieuwe school dan ook beschouwd worden - als het overlijden van onze eigen huishoudschool." Er heerst in Loon op Zand een bepaalde bezorgd heid met betrekking tot de kinderen die 's middags moeten overblijven. Dr. de Vries hoopte dat aan hen alle aan dacht zal worden besteed. Verder werd het woord gevoerd door mej. Buys, leidster van de Ma ter Amabilisschool, die er op wees dat de nieuwe school voor de M.A.- school als gast minstens even belang rijk is. Zij dankte het bestuur voor de eigen ruimte welke de M.A.- school in het nieuwe schoolgebouw heeft gekregen, waarmee het belang van deze vorming duidelijk wordt on derstreept. Tenslotte bood zij het be stuur een fraaie bloembak aan. Namens alle docenten werd het woord gevoerd door de heer Paulis- sen, die het bestuur en in het bijzon der mej. Gedde dank bracht voor alle goede zorgen. Spr. zegde toe dat alle docenten zich geheel zullen in zetten voor hun taak in dit prach tige nieuwe schoolgebouw. De directrice, mej. L. Gedde, die vanaf de oprichting aan de school verbonden is geweest, richtte woor den van dank tot het bestuur, tot mej. Wintermans en mej. Lomme, die een zo belagrijk aandeel in de tot standkoming van de school hebben gehad, en tot haar moeder en broers en zusters, die eveneens bij deze ope ningsplechtigheid aanwezig waren, voor het feit dat zij het haar hadden mogelijk gemaakt om te studeren. Ook dankte zij mej. Dirks uit Don gen voor haar waardevolle adviezen bij de inrichting van de school. Ten slotte dankte zij de staf van docenten, met wie zij in de afgelopen jaren zo prettig heeft mogen samenwerken. Zij kon dr. de Vries uit Loon op Zand de verzekering geven dat aan de overblijvertjes alle mogelijke aan dacht en zorgen zullen worden be steed. Nadat de heer'Wennekes nog woor den van dank had gericht tot alle aanwezigen, werden de genodigden in de gelegenheid gesteld het nieuwe schoolgebouw te bezichtigen. Vrijdagavond is in zijn woning in Den Haag overleden prof. mr. P. S. Gerbrandy, minister van staat, mi nister-president in oorlogstijd. Pie ter Sjoerds Gerbrandy werd 13 april 1885 te Goëngamieden (bij Sneek) geboren. Hij doorliep de christelijke normaalschool te Sneek en het gereformeerd gymnasium te Zetten, waarna hij zich in 1904 als student aan de Vrije universiteit liet inschrijven. In 1911 promoveer de hij in de rechtswetenschap op een proefschrift, getiteld Het Heim- stattenrecht. Van 1911 tot 1914 was hij geves tigd als advocaat en procureur te Leiden, van 1914 tot 1930 te Sneek. In 1930 werd hij benoemd tot hoog leraar in het handelsrecht en bur gerlijk procesrecht aan de Vrije uni versiteit. Van 1920 tot 1930 maakte hij deel uit van de Gedeputeerde Staten van Friesland. Van 1937 tot 1939 was hij voorzitter van de Ra- dioraad. In 1939 nam hij zitting in het ka binet-De Geer als minister van jus titie. Met dit kabinet vertrok hij na de inval van de Duitsers in ons land in mei 1940 naar Londen. Van 1940 tot 1945 was hij minister-pre sident. Tevens was hij van 1942 tot 1945 minister van algemene oor logvoering van het Koninkrijk. Van 1948 tot 1958 heeft hij deel uitgemaakt van de Tweede Kamer als lid van de anti-revolutionaire fractie. In 1955 werd hem de titel minister van staat verleend. Ook in het bedrijfsleven bekleedde hij ver scheidene functies. Hij was o.a. pre sident van de raad van commissa rissen van de Scheepsbouwmaat schappij Verolme. Prof. Gerbrandy was drager van het Grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. Prof. Gerbrandy's meest specta culaire periode is zijn ministerschap in Londen geweest. Maar dat was toch niet een plotseling oplaaiend strovuur dat alleen wat niets be tekende as achtelaat. Het was het oplaaien van een altijd al brandend innerlijk vuur, het vuur van een diepe overtuiging waar Gerbran dy's leven door werd bepaald.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1