BINNEN- EN BUITENLAND MAC MUZZLE EN HET GEHEIM VAN DE GOUDEN B0EDDHI Schuld van f. 550.- leidde tot dubbele moord te SpiJjjÏÏml DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 11 SEPT. 1961 Gew. Arbeidsbureau Waalwijk Vraag en aanbod teruggelopen VOGELVRIJ DRAMA AAN STUKGEREDEN GRENSPOST Provinciaal nieuws Drukkarij van Boxtel bouwni. houtini metaa: Zo kende men hem in al zijn an dere werk, zijn werk dat hij deed als advocaat, als lid van Gedepu teerde Staten van Friesland, als hoogleraar aan de Vrije Universi teit, zijn werk in de Bakkerijstich- ting, in de Raad voor het rechts herstel en in de Radioraad. Men kon het vaak met hem lijnrecht ón eens zijn, maar steeds moest men weten te doen te hebben met een man van uitzonderlijk formaat. Die man van uitzonderlijk for maat, met zijn merkwaardig maar muurvast karakter, is in een be slissende periode de gróte leider- van een klein in verdrukking ge bracht land geweest. Daarvoor vér- diende hij de dank van heel het volk, een dankbaarheid die haar weerslag vond in zijn benoeming tot minister van staat. Rechtvaardigheidsgevoel en stand vastig Godsvertrouwen waren de fundamenten van zijn leven en werken voor het Nederlandse volk en zijn koningshuis. In warme bewoordingen werden zijn grote verdiensten vrijdagavond terecht herdacht door prof. de Quay en dr. Drees. Een der grootste figuren van ons land is met deze onvervaarde strij der van ons heengegaan, de man die in de moeilijkste dagen van Ne derland ons met Koningin Wilhel- mina deed volharden. Wijzigingen van betekenis hebben zich in de werkgelegenheidssituatie in het district van het Gew. Arbeids bureau Waalwijk in de afgelopen maand niet voorgedaan. In het ge hele gewest liep het aanbod terug van 147 naar 117, voornamelijk ten ge volge van het toenemen van de land- bouwwerkzaamheden in het rayon Almkerk. De vraag over het gehele gewest liep terug van 1790 naar 1675 ten gevolge van een groter aan bod van jeugdige arbeidskrachten die de scholen hebben verlaten. Aan het einde van de maand bedroegen de vraagcijfers voor de diverse bedrijfs takken: bouwnijverheid 163 (192), schoen- en lederindustrie 959 (998), metaal 322 (353), landbouw 5 (3), losse arbeiders 8 (10) en overige be roepen 218 (234). De tussen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op de maand juli. Het werkloosheidscijfer in het ge west Waalwijk daalde door deze ont wikkeling tot 5 pro mille, het laag ste cijfer in de provincie. Voor de drie rayons van het gewest was dit cijfer Waalwijk 5 (5), Almkerk 6 (9) en Dongen 3,5 (4,2). Het pro vinciale en landelijke gémiddelde be droeg einde augustus 9 p.m. In de schoenindustrie kan een gun stige gang van zaken worden gecon stateerd. Uit de produktiecijfers blijkt overigens wel dat er in het eer ste kwartaal van dit jaar een terug gang in de produktie is te constateren In vergelijking met het eerste kwar taal 1960. In het eerste kwartaal van 1959 bedroeg het totale produktie- cijfer in de Nederlandse schoenin dustrie 7.141.000 paar, in het eerste kwartaal van 1960 8.191.000 paar en in het eerste kwartaal van dit jaar 7.975.000 paar. Deze teruggang ligt voornamelijk bij de lederen en linnen pantoffels en het rubberschoeisel. Im- en export kruipen ook steeds dichter naar elkaar toe. De export cijfers over het eerste kwartaal van de drie laatste jaren waren le kwar taal '59 1.789.000 paar, le kwar taal 1960 2.196.000 pr., le kwartaal '61 2.169.000 paar; de importcijfers le kwartaal '59 1.780.000 paar, le kwartaal '60 1.610.000 paar, le kwartaal '61 2.096.000 paar. Van de import over het eerste kwartaal van dit jaar kwamen alleen uit Italië 364.000 paar tegenover 279.000 in het eerste kwartaal van het vorig jaar. - MGR. JOS BAETEN, BISSCHOP VAN BREDA VRAAGT ONTSLAG Paus Joannes heeft mgr. Jos Bae- ten, bisschop van Breda, op diens verzoek ontheven van zijn bisschop pelijk ambt en hem benoemd tot ti tulair aartsbisschop van Stauropolis in Klein-Azië. De bisschop zou ont slag hebben gevraagd om redenen van gezondheid. Hij is 68 jaar en zowel in leeftijd als anciënniteit de oudste der residerende Nederlandse bisschoppen. Totdat een opvolger is benoemd, zal mgr. Baeten optreden als apostolisch administrator van het bisdom Breda. ALLE BUITENLANDSE ARBEI DERS WEG UIT OLDENZAAL In Enschede en Almelo wordt weer gewerkt. Alle Italianen en Spanjaarden zullen Oldenzaal verlaten. De stad waar het conflict begon, dat zich over heel Twente uitbreidde, plukt daarvan nu ook de wrange vruch ten. Vrijdagmiddag viel het besluit waarin de 53 Italianen en de 33 Spanjaarden eensgezind waren. De Spanjaarden gaan allen naar huis, de Italianen zullen elders in Neder land hun geluk beproeven. MAN STEEKT VROUW DOOD Aan de reeks moordgeschiede nissen van het politiebureau Lin- naeusstraat in Amsterdam is vrij dagavond een nieuwe toegevoegd: de 30-jarige elektricien E. F., die in de Commelinstraat 34 in Amster dam op één hoog woont, heeft na een ruzie zijn buurvrouw uit het benedenhuis, de 36-jarige Alberta de Waal neergestoken. Als wapen gebruikte hij een groot uitklapbaar mes. De vrouw is niet lang daarna in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis overleden. De man is in zijn wo ning gearresteerd. Hij heeft bekend. DODEN IN HET VERKEER Bij de brug over het Oranjeka naal tussen Zuid-Barge en Nieuw- Amsterdam is donderdagmorgen 'n trein ontspoord, nadat deze op een niet beveiligde overweg in botsing was gekomen met een vrachtauto. Hierbij kwam de bestuurder van de auto, de 26-jarige pas gehuwde chauffeur W. Langen uit Barger- Oosterveld om het leven. Van de treinpassagiers werd niemand ge wond. De onbewaakte overweg be vindt zich vóór de brug. De trein is over de brug doorgeschoten en pas daarna naast de spoorbaan terecht gekomen. De vrachtauto was niet geladen. Op de rijksweg onder Boxtel werden bij een autobotsing 3 per sonen zeer ernstig gewond. Een personenauto, waarin een Noorse man en vrouw, de 31-jarige P. M. Landfald en de 28-jarige A. J. Landfald uit Levanger (Noorwe gen) waren gezeten, werd nage noeg frontaal aangereden door een uit tegenovergestelde richting ko mende personenauto. De bestuur der hiervan, een zekere W. uit Best was bij het passeren van andere wagens de macht over het stuur kwijtgeraakt. Het Noorse paar werd in zorg wekkende toestand in het zieken- FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH 6) Het scheen een ogenblik alsof de stoere stroper week werd, maar hij t herstelde zich onmiddellijk en de on verbiddelijke trek kwam weer op zijn gelaat. Nog een groet en hij reed het 1 erf af, de heerweg naar het Oosten op. Het waren vertrouwde mensen, die Frankes op zijn boerderij had geno men. Hanna kon dan ook best met hen opschieten. Het leven ging zijn geregelde gang. Enige dagen na het vertrek van Frankes reed in de middag een rui ter het erf op. Het was de jonge hop man. Hij was nu veel rijker en netter gekleed dan op de ongeluksdag, toen hij ook hier aanwezig was geweest. De ruiter reed op Engbert Hen driks toe, die op het heem bezig was en die hem met open mond aaii- staarde. Hij boog zich naar hem over en vroeg of de dochter van de boer ook aanwezig was. Hendriks was te verbouwereerd om te antwoorden. Hij wist niet beter te doen dan snel in de woning te ver dwijnen en Hanna te zoeken. Hanna kwam nu spoedig naar buiten en bij het zien van de hopman kreeg ze een vuurrode kleur. „Juffrouw, zou ik een ogenblik met U mogen spreken?" vroeg de krijgsman beleefd. Een ogenblik ging door het hoofd van het meisje een angstige gedachte: zou haar vader iets zijn overkomen? Maar neen, dan zou die jonge man daar niet zo rustig en kalm zijn. En ze beantwoordde de vraag van de rui ter met een hoofdknik. De hopman liet zich snel van zijn paard glijden. Er begon ook weer le ven te komen in Engbert Hendriks. Nu hij zag, dat zijn meesteres niet vijandig gestemd was tegen de Gel derse krijgsman, schoot hij toe. „Meneer, Uw paard is erg be zweet en het is buiten koud. Ik zal het in de warme stal zetten en het te eten en te drinken geven." De ruiter reikte hem de teugels toe en trad met de boeredochter de ka mer in. De beide jongste kinderen van Engbert Hendriks, die zich daar be vonden, zagen met angstige ogen naar de Gelderse krijgsman en maakten snel, dat ze wegkwamen. Hanna gaf de hopman een stoel aan de zware eikenhouten tafel; zij a-.UJ&," - 'i huis te Boxtel opgenomen. Ook de heer W. werd ernstig gewond. IJ-TUNNEL De gemeente Amsterdam heeft thans toestemming van de regering ontvangen tot de bouw van de al zovele jaren begeerde IJ-tunnel. Men hoopt in 1967 hiermee ge reed te komen. Zoals men weet is men ook druk bezig met de Coen-tunnel. NEHROE's MISSIE NAAR MOSKOU VRUCHTELOOS Kroestjef: eerst moet Oost-Duits regiem erkend zijn Ruim 3 uur hebben donderdag in het Kremlin de premier van India, Nehroe en zijn Russische collega Kroestjef besprekingen gevoerd en de sfeer was vriendschappelijk. Het ziet er evenwel niet naar uit, dat het resultaat van het gesprek, dat nog wordt voortgezet, aanleiding tot enig optimisme zal geven. Kroestjef noch Gromyko, de Rus sische minister van buitenlandse za ken, schenen enigszins positief te reageren op het hartstochtelijk be roep van Nehroe op eerstgenoemde om „een gebaar te maken", dat de oorlogsdreiging van dit ogenblik zou kunnen wegnemen. Kroestjef's enige „toenadering" bestond in de opmerking, dat er kenning van het communistische regiem in Oost Duitsland er zeker toe zal bijdragen dat de spanning vermindert. Voor het overige poogde hij Neh roe als het ware moreel te chante ren door op te merken, dat Indië een zeer belangrijke rol zou kun nen spelen bij het bewaren van de vrede, en dat gold, volgens Kroest jef, ook de andere niet-verbonden landen. DE BERLIJNSE CRISIS De laatste dagen is bekend gewor den, hoe het Westen rustig zijn mi litaire kracht verhoogt, tegenover het dreigen der Russen. Hier volgen enige berichten. Kanselier Adenauer zal vermoede lijk 40.000 Duitse militairen, die aan het eind van deze maand zouden af zwaaien, langer onder de wapenen houden. In Amerika zijn in het kader van de aangekondigde uitbreiding der strijdkrachten weer 20.000 man voor het leger opgeroepen. Het is de der de oproeping in verband met de Ber- lijnse crisis. Canada zal zijn leger met 15.000 man uitbreiden. De Canadese bijdra ge aan manschappen voor de strijd krachten van de NATO in Europa zal van 2000 tot 14.000 man worden verhoogd. De marine krijgt een vol ledige bezeting. Voor dit doel zullen 1749 officieren en manschappen worden opgeroepen. De Canadese luchtmacht in Europa, nu 6500 man sterk, zal met 250 man worden uit gebreid. Een Amerikaanse gevechtsgroep van ongeveer 2000 man wordt naar Europa overgebracht om deel te ne men aan NATO-manoeuvres in Zuid- Europa. De manschappen worden met vliegtuigen over de oceaan naar Tur kije gevlogen. De eerste vliegtuigen vertrokken zaterdag. De manoeuvres duren van 15 tot 25 september. Land-, zee- en luchtstrijdkrachten van Griekenland, Italië, Turkije en Amerika nemen er aan deel. Enge land doet alleen mee met de lucht macht. Voor het overbrengen van de Amerikanen zullen 230 vliegtuigen worden ingezet. Op de vraag of deze strijdgroep soms in Europa zal blijven na de manoeuvres, in verband met de crisis om Berlijn, wilde het Ameri kaanse departement van defensie geen antwoord geven. Amerika zal in Duitsland Franse legereenheden opleiden in het ge- zelf nam aan de andere zijde van het grote meubel plaats. Het gesprek scheen eerst niet te willen vlotten. De hopman stelde zich voor als Godfried van Rijssen, officier van lagere rang in het Gelderse leger. Het meisje zei toen, dat ze Hanna heette en de dochter was van Willem Frankes. Hierop was er een pauze. De jonge krijger hervatte het ge sprek. „Is Uw vader niet aanwezig, juffrouwof mag ik U Hanna noemen? Noem mij Godfried als ik U verzoeken mag." „Neen, vader is een paar dagen weg". Enigszins aarzelend vervolgde ze: „Ik ben bang, dat vader U ook niet erg vriendelijk ontvangen zou hebben. Hij is erg gebeten op de Gel dersen. Ge zult dat wel kunnen be grijpen, na hetgeen is voorgevallen." „Ik kan me dit volkomen begrij pen. Maar ik hoop... Hanna, dat ge hem hebt duidelijk gemaakt, dat de moord reeds was geschied voor ik kon ingrijpen. En dat ik deze ten zeerste betreur." Het meisje schudde mismoedig het hoofd. „Ja, ik heb vader de juiste toedracht medegedeeld en het hem gezegd, dat U geheel geen schuld treft, dat ge me zelfs hulp hebt ge boden, Godfried." Bij het aarzelend bruik van Amerikaanse atoomwapens. Het Britse 22ste lichte luchtdoel regiment zal zich in oktober bij het Britse Rijnleger in West-Duitsland voegen. Botsing verhindert vlucht van 6 man Zelden in de geschiedenis is een geelboek zoals dat over de toestand in Oost-Duitsland, dat vrijdag in Bonn werd toegelicht door minister Lemmer, zozeer door de gebeurtenis sen van de dag bevestigd. Terwijl in Bonn het geelboek werd uitgereikt en van regerings-commentaar werd voor zien, kwamen vanuit Berlijn nieuwe berichten over dramatische ontsnap pingspogingen. Een van deze wan hoopsdaden werd een ramp. Een vrachtwagen met zes vluchtelingen, botste in het zicht van de vrijheid te gen een andere auto. De chauffeur daarvan werd op slag gedood, zijn vrowelijke passagiere werd ernstig gewond. De zes vluchtelingen werden na de aanrijding gearresteerd en door de Volkspolitie met het geweer in de rug weggeleid. COMMISSARIS DER KONINGIN ZAL BEROEPENTENTOONSTEL- LING OPENEN Van 17 tot en met 25 okt. a.s. zal in de Efteling in Kaatsheuvel een beroepententoonstelling worden ge houden, uitgaande van het ministe rie van sociale zaken en samenge steld in samenwerking met het Rijksarbeidsbureau. Deze tentoon stelling zal worden gehouden onder auspiciën van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Waalwijk. De Lang straat heeft daarmee een Brabantse primeur, want het zal de eerste maal zijn dat deze tentoonstelling, die reeds elders in ons land te zien is geweest, in Brabant gehouden zal worden. De opening van deze interessante en boeiende tentoonstelling zal een officieel karakter krijgen doordat de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, dr. Kortmann, zich bereid verklaard heeft deze ten toonstelling te openen. Bij deze ope ning zullen o.m. tegenwoordig zijn de directeur-generaal van het Rijks arbeidsbureau en andere autoritei ten. Het ere-comité van deze tentoon stelling wordt gevormd door de burgemeesters van Drunen, Waal wijk, Loon op Zand, Sprang-Capel- le en Waspik, resp. mr. H. J. M. Stieger, J. L. P. M. Teijssen, mr. R. J. Th. v. d. Heijden, M. van Prooij- ën en L. M. J. van Erp. Het werk comité wordt gevormd door: mej. Schoenmakers, directrice van de huishoudschool te Drunen, de heer R. L. J. Warnars, inspecteur bij het lager onderwijs, voorzitter, en de heren R. G. v. d. Helm, hoofd van He prot. chr. school te Sprang-Ca- pelle, H. J. van Hest, directeur van het Gew. Arbeidsbureau Waalwijk, de Eerw. Broeder Liberius, overste der Eerw. Broeders te Waalwijk, N. v. d. Rijken, hoofd van de r.k. jongensschool te Waspik, A. D. C. Snels, voorzitter van de commissie van advies bij het GA.B. te - a heei wijk, C. J. van der Stap, eurfr „j middelaar bij het G.A.B. te fcBffleen'e wijk, de Eerw. Broeder Vidianu'- geledigde P°rt Kaatsheuvel, en J. A. de Waal,»U en de po; trictscommissaris van de r.k. Jej, joeweging de Langstraat. 1 *>erP' Deze tentoonstelling zal van Dev0'f>en.. okt. t.m. 8 nov. in het rayon Ween ',oer te kerk van het G.A.B. worden gelXld die hij di den in het raadhuis te Dussen,;„rugbetaling [Onderlijk, or enkele d. Een schuld van f 550. - welke de 25-jarige M. van der S. bij de ge broeders van Zeist had, is er oor zaak van geweest dat op vrijdag avond 1 sept. j.l. de dood binnen kwam in de kleine boerenwoning Oosteind 28 te Sprang en niet alleen een einde maakte aan het leven van twee oude mensen, maar ook aan het geluk en de toekomst van een jonge man, die nog nooit tevoren met de justitie in aanraking was geweest. Van der S. had veel meer geld no dig dan hij bij het garagebedrijf in Waalwijk, waar hij als boekhouder werkte, verdiende. En zo was hij ei toe gekomen op meerdere plaatsen geld te lenen, ook bij de gebroeders van Zeist, die hij goed kende omdat hij er elke week kwam om de bood schappen op te nemen en te bezor gen. De schuld bij de gebroeders van Zeist bestond al enige tijd en van der S. was reeds enkele malen gemaand tot terugbetaling. Ook enkele dagen voor de moord, toen hem te kennen werd gegeven dat hij het geld uiter lijk op vrijdagavond 1 sept. moest terugbetalen, omdat hij anders in het dorp bekend gemaakt zou worden. GEEN UITSTEL ran van der c etten, waarin werden i®eI j Haard had da tracht uitstel van betaling te krijgj 'a3rmee r maar de twee oude mannen blep bij hun eis. Van der S. is toen in.' de drift ontstoken. Met een dige slag heeft hij Hendrik Zeist neergeslagen en hem daaif'ERBAZING met het 4-ponds gewicht de schei-r ingeslagen. Antoon van Zeist hesi Groot ware nog getracht om via de gang de v«;pntsteltenis bi deur te bereiken, maar twee mete :enden, toen voor de deur achterhaalde hem i25-jarige jor dood. Van der S. greep hem tij Zijn werkgevf Op die fatale avond is van der S. om ca. half zeven bij de gebroeders van Zeist in de woning geweest om de boodschappen op te nemen. Ook toen zijn er woorden gevallen over het geld. Van der S. heeft geprobeerd om uitstel van betaling te krijgen, maar de van Zeisten wilden daar niet van horen. Als het geld niet tegelijk met de boodschappen op tafel kwam, zou hij de boodschappen ook weer mee kunnen nemen. Toen van der S. later op de avond thuis wegreed om boodschappen te gaan bezorgen, nam hij een 4-ponds ijzeren gewicht uit de winkel van zijn tante weg en stak dat bij zich. Hij is toen weer naar de gebroeders van Zeist gegaan en heeft opnieuw ge- keel en maakte met enkele vreselijk slagen ook een einde aan dit leve- Nadat hij over het vreselijk vermiil te gezicht van Antoon van Zeist Waalwijk, loment aan d jedacht heeft, verd meegenc rode zakdoek had gelegd, omdat 1® een routil de aanblik niet kon verdragen, heei Pvoor m'i ni hij zich een portefeuille met enkel "S ',et Se(^aa: honderden guldens en een portemo: tekende krac nee met slechts enkele zilveren gt merken viel. dens van de slachtoffers toegeëigea: werkzaam en Daarna heeft hij zich gewassen e !eiust ^art a het gewicht gereinigd. Voordat kïertrouwd. I vertrok heeft hij van enkele krauts m een prop gemaakt en deze in kras gestoken, maar zijn opzet tot bral stichting is niet gelukt. Thuis heeft hij het gewicht in de winkel teruggezet en ge om de verse bloedsporen met line en zeep uit zijn kleren te ven; deren. we VOOR Beurdenstr KAATSHEUVEL AVAn^ 101. Zonder een kik te geven zakte de wachtmeester in elkaar en dikke Heinrich slingerde hem over zijn schouder alsof hij een baal meel was. Toen liep hij weer naar de kelder en zei tegen Zwarte Joop, alias de Kille: „Also hier voor jou ook een sjeunes oenieformpjen. Trek het maar gauw aan, dan kun nen wai daarna wool uberlegen wie wir diese kerels loos werden." onrege! ;an dan ook van hem ver ieer v. Baal. zich de heer van het gari dei S. samen was een heel :eurige jong Caféhouder Capelle, bij v was niet mini dat van pleegd had. jen. Ik ken nooit e hem gehad, maar als je 1 kreeg, moest hij was zo jongen kendi Dat zijn z sen die van en die, zoali goede woorc hen, Uit dit dei S..een gi steik, levens maar ook ee hoven het h die het nie naam door 1 van een wa in een vrese standsverbijs heeft wat ei medemens v Jongen, die van zijn cel een zielig h verwoest is, vol seconde uit zijn rade Hopelijk vreugde en de hand. „Daar weet ik wel wat op," grin nikte de Kille, die zich bliksemsnel ook in een uniform gestoken had. „Wij zaten toch in zo'n grote kist, niet?" >»Ja, ja, ja, doch!" antwoordde Heinrich. „In zo'n grote kist iest ge makkelijk platz voor twai!" „Dan stoppen we dus die twee slappe agenten in de kist," vervolg de de Kille. „Daarna spijkeren we de kist stevig dicht. Ziezo, die zul len niet zo snel gevonden worde Kom mee, Heinrich. Nu als een has er vandoor. Niemand zal arg koesteren jegens twee brave ten, die juist het bureau verlate om plichtsgetrouw op ronde t gaan. Even later sloeg de binnendffl van het bureau met een dreunen!; slag achter de twee schurken dicht uitspreken van zijn naam vloog haar het bloed naar het hoofd. Ze vervolgde „Maar de dood van mijn broer heeft vader zo aangegre pen, dat ik vrees, dat hij alle Gelder se soldaten als zijn vijanden be schouwt." Even zweeg ze, toen ging ze voort „We leefden gelukkig, va der, mijn broer en ik. We waren slechts met ons drieën. Mijn moeder, een zusje en een broertje rusten reeds lang op het kerkhof. Nu is ons ge luk plotseling geheel verdwenen." „I s het te verwonderen, dat vader nu alles haat wat Gelders soldaat is? Toen hij nog jong was, heeft hij ook reeds een zware slag gehad. De sol daten, het heetten toen Saksische, hebben zijn vader vermoord. En met welk recht komen toch steeds die vreemde soldaten in onze vreedzame dorpen om vee weg te halen, huizen te verbranden en de boeren weg te voeren en te doden?" De laatste vraag trof de hopman diep in zijn gemoed. Zijn gezicht kleurde zich donkerrood. Het scheen alsof hij een ogenblik om een ant woord moest zoeken. „Het is", zeide hij, „niet mogelijk om in enkele woorden al die oorlogen, die de mensheid teisteren, te verkla ren, laat staan te verdedigen. De oor zaken zijn zo verschillend en zo me nigerlei." „Het roven en brandschatten der bevolking is niet te verdedigen of goed te keuren. Maar het is nu een maal niet mogelijk, dat de legerben den zich daarvan onthouden. De le gerhoofden, zij, die de oorlog voeden, hetzij ze zijn koningen, hertogen, gra ven of bisschoppen, ze zitten steeds in geldnood. Het onderhoud van hun troepen, meest huurlingen, die van daag voor deze, morgen voor gene heer vechten, vraagt dagelijks handen vol goud. En zo vaak ontbreekt hun dit goud. Dan slaan de soldaten aan het muiten en om die muiterij te be teugelen, geeft dan de bevelhebber een dorp, een stad of zelfs een hele streek vrij ter plundering van 't krijgs volk." „Ja, de oorlog is zeer wreed en er gebeuren daarin dingen, die in geen enkel opzicht zijn goed te keuren. Ik hoop dat ge me zult geloven Hanna, maar mijn handwerk begint me hoe langer hoe meer tegen de borst te stuiten." Het meisje onderbrak hem „Maar waarom verlaat ge dan 't leger niet?" „Ja, Hanna, ik denk er reeds sterk over om dat te doen. Maar wat dan? Ik moet toch leven." „Luister! Ik zal U mijn levensge schiedenis vertellen. Ge zult dan be ter begrijpen waarom ik me in het Gelderse leger bevind." „Ge weet, dat onze vorst, Km van Egmond, door de ganse werf als een barbaar wordt afgeschilderd Ik wens hem niet te verdedigen, het schijnt dat elke deugniet toch oil wel enkele goede eigenschappen b bezitten. Hoe ook, maar mijn is als gewoon soldaat in het Gelder» leger gekomen. Hij klom snel op ik heb hem eigenlijk niet anders kend dan als officier. Hij was ster vol lof voor de hertog, zijn meestflk Als hij vroeger thuis kwam, toen!" nog een knaap was, was ik vol k wondering voor hem, voor zijn fraai; kleding en wapens. Was het wonds dat bij mij een heftig verlangen op kwam om ook een dergelijke loop baan te volgen zodra ik groot was. Welnu, ik heb het krijgsman^ ven gekozen. Mijn vader is drie ja11 geleden tegen de Hollanders geval len. Enige maanden later stierf «f moeder. Ik sta nu eenzaam op de# reld, want broers en zusters heH niet. Toen ik pas in dienst was, walf de mij het ruwe, soms erger dan die lijke leven van de lansknechten, meende eerst, dat ik invloed teng® de zou kunnen uitoefenen, voor» wanneer ik enige rang zou hebben k- reikt. (Wordt ve: GEWES BUI Wort Metsela Timmei Afmake GRAFISC Zetters I Drukke Mach. 1 Afwerh Meubel CARTON Mnl. er KLEDINf Stikste Naaisti Vrl. ar L.l. he SCHOEN Hands. Overle L.l. sti Opzok Overh Ophah Afmal Schavi Lederl Looiei Vrl. p IJkste V

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 2