ZO GAAT ONZE JEUGD HET NAJAAR IN Gemeenteraad Raamsdonk KAMSHEUVEL WAALWIJK Kaatsheuvelse Zelfbeschermings organisatie, 1575 1550 miïm rïï ,L mmm. PR0V. WIT GELE KRUIS HEEFT FINANCIËLE ZORGEN hield geslaagde DEMONSTRATIE DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 18 SEPT. 1961 IV een een 1 Sportieve double face wollen jon gensjas, met capuchon. Rug en mouwen bovendien met zijde ge voerd. Afknoopbare ceintuur. Voor 14 jaar 40.75 3 r 75 Voor 10 jaar 2 Terlenka pantalon, met smalle pijpen, anti-slipband en verstelbaar elastiek. In mooie fantasie-dessins. Maten 6-14 jaar. Voor 14 jaar 18.75 10 jaar 3 Oer-soiide katoenen Parka, van geheel dubbele „Dri Sii" gabardine met uitknoopbare moutonvoering en ceintuur rondom. Voor 14 jaar 56.75 AA75 Voor 8 jaar II 4 Marathon „Caddy Roy" pantalon. Extra poolvast, warm en sterk. Met anti-slipband, ceintuur rond om, voorsluiting met rits en drie versterkte zakken. Voor 14 jaar 19.90 f Voor 8 jaar 6 Sterke pantalon „Gamy": met per- ion voor extra-stevigheid. Model met smalle pijpen, anti-slipband en verstelbaar elastiek. In vele mooie multi-color combinaties. Voor 15 jaar 14.90 Voor 6 jaar 7 „Hazewind" wollen kindercoat - heerlijk warm: geheel met wattine gevoerd, ook in de mouwen - de capuchon gevoerd met Teddy! In mooie multicolor-tinten. Voor 8 jaar 39.75 7 O 75 Voor 4 jaar J 8 Warme wollen tricot pantalon, „Intexa". Nauwe pijpen met split- jes, elastiek rondom in taille. Met 2 insteekzakken. In 4 mooie effen kleuren. 10 jaar 11.50 Voor 4 jaar 5 Zuiver wollen pullover - zó uit Italië - met ronde of V-hals, fuily- fashioned, in de nieuwste grove steek gebreid. In mooie multicolor melanges. 14 jaar 22.95 4 ^95 Voor 6 jaar 'O ters Spohia en Irene voor 'n par ticulier bezoek in Zwitserland. Zij zullen met Don Juan en zijn vader, de graaf van Barcelona, naar Athene terugkeren. DEPORTATIE VAN BEWONERS AAN DE SECTORGRENS Een woordvoerder van de Ame rikaanse regering heeft vrijdag in Washington gezegd, dat de Oost- duitse regering met goedkeuring van Sovjet-Rusland de massa-depor tatie van Oostduitse burgers voor bereidt, die langs de grens tussen de Sovjetsector van Berlijn en Oost-Duitsland wonen. Tijdens de operatie, zo melden ge heime diensten van de Amerikanen, zal alle verkeer van de bevolking in het grensland worden stopgezet. De nog bestaande doorlaatposten in Berlijn zouden ook dichtgaan. Men verwacht dat binnen enkele dagen hiermee wordt begonnen. De maatregel zal speciaal de Duitse burgers uit de huizen langs de sec torgrens en die langs de grens met de bondsrepubliek treffen. De westelijke ministers van Bui tenlandse Zaken die in Washington vergaderen, bespreken deze ontwik keling, die een nieuwe en flagrante schending van de mensenrechten inhoudt. KENNEDY OPTIMISTISCH Optimisme tekent op dit ogenblik de verwachtingen, die in Washing ton worden gesteld inzake de af loop van de crisis, die Kroesjef om Berlijn heeft aangesticht. President Kennedy zei vast te geloven dat on- i WÈÊm <V'i 'TT V X1 9 Élégant meisjesjurkje, van aardige kreuk*, herstellende geruite stof. Strak lijfje met bobbed kraagje en de nieuwe stropdas: ruim rokje.1675 Voor 11 jaar' 21.25 Voor 5 jaar TAFELTENNISTOURNOOI CO derhandelingen een oplossing kun nen brengen. „Maar men moet niet verwachten dat Amerika aan on derhandelingen zal beginnen onder de druk van een ultimatum of van bedreiging", zo heeft hij verklaard in brieven aan president Soekarno en Modibo Keita, president van Ma li. „Ik acht het mogelijk een oplos sing te vinden, die de belangen van beide partij in de crisis dient", schreef Kennedy. KERN-EXPLOSIE IN AMERIKA Amerika heeft zijn kernproeven hervat met 'n ondergrondse atoom explosie in Nevada. Door het Witte Huis is hierover een verklaring af gegeven, die was ondertekend door president Kennedy. Dit kernbom experiment heeft geen enkele radio actieve besmetting van de damp kring opgeleverd. De proef werd ge nomen met een betrekkelijk kleine bom. In zijn verklaring zegt Kennedy „tegen zijn wil gedwongen te zijn geweest" opdracht te geven de kern proeven te hervatten, omdat na drie jaar moeizaam onderhandelen met de Russen geen akkoord kon wor den bereikt om de proeven te sta ken. De kernexplosie van jl. vrijdag noemde Kennedy de „eerste om de verdediging van de vrije landen te versterken". De proefnemingen, die nog zullen worden uitgevoerd, zul len mede dienen om middelen te ontdekken, waarmee clandestiene kern-ontploffingen kunnen worden opgespoord. Tevens zal men gege vens verzamelen om de atoom-ener gie in dienst van de industrie en de economie te stellen. GROEIEND LEDENTAL Uit het jaarverslag van de se cretaris, Gedeputeerde P. Coppes, bleek dat er toch ook op vele punten eén belangrijke vooruit gang valt te bespeuren. Er zijn in het afgelopen jaar 15 nieuwe wijkgebouwen geopend, terwijl er nog 12 in voorbereiding zijn. Het ledental steeg met 7000 tot 241.000. In zijn toelichting con stateerde de heer Coppes een ver laging van het geboortecijfer in Brabant en een verhoging van 't sterftecijfer. „Dit moet tot waak zaamheid stemmen", aldus de heer Coppes. Dr. Matthee uit Moerdijk meen de dat er een onvoldoende samen werking bestaat tussen het on derwijs en de gezondheidszorg, waardoor de ontwikkeling van de schoolpsychologische dienst af geremd wordt. Het bondsbestuur is inderdaad niet tevreden met de huidige gang van zaken, aldus de heer Coppes, die meende dat een hervorming op dit stuk wel niet lang meer op zich zou laten wachten. ADVIESBUREAUS Door de vergadering werd ten slotte het belangrijke besluit ge nomen tot oprichting van soci aal-geneeskundige adviesbureaus voor het gehandicapte kind. Deze bureaus kunnen alleen dan suc ces hebben wanneer er een inten sieve samenwerking bestaat tus sen de Kruisverenigingen en de instanties of instellingen welke werkzaam zijn op het gebied van het geestelijk en /of lichamelijk gehandicapte kind. Kinderhygiënist A. Swaak be lichtte de specifiek kinder-hygi- enische aspecten van deze mate- die, terwijl de geneeskundig in specteur voor geestelijke volks gezondheid in Brabant en Lim burg, J. Veraart, het onderwerp benaderde vanuit de geestelijke volksgezondheid. Secretaris P. Coppes werd als bestuurslid herkozen, terwijl in plaats van mevr. W. Janssen Twaalfhoven uit Tilburg werd gekozen mevr. M. Renders-van der Putt uit Eindhoven. Ten slotte werd nog aan 22 be- stuurderen en wijkverpleegsters de Wit-Gele Kruisonderscheiding uitgereikt voor 25-jarige dienst vervulling. Tot de gedecoreerden behoorden o.m. burgemeester A. v. Delft, A. Buijs en J. v. d. Staak uit Heusden. De financiële toestand van de Provinciale Noordbrabantse Bond van het Wit-Gele Kruis is niet rooskleurig te noemen. Over 1960 vertoont de exploitatierekening een tekort van 133.000.ter wijl het tekort voor dit jaar in de buurt van de 75.000.- zal liggen en voor 1962 een tekort wordt ge raamd van 195.000.Met deze niet prettige cijfers kwam pen ningmeester A. van Wensen uit Vught ter tafel tijdens de jaarver gadering van de Bond, welke in „De Efteling" te Kaatsheuvel ge houden werd. Voor het wegwer ken van deze tekorten zal de Bond zijn aangewezen op de plaatselijke afdelingen en de pro vincie, omdat niet te verwachten is dat het Bijk, de gemeenten of het Preventiefonds zullen bij springen. Een verhoging van het provinciaal subsidie zal alleen dan mogelijk zijn, inden de plaat selijke afdelingen bereid zijn tot 'n verhoogde contributieafdracht. Deze bereidheid was ter verga dering in ruime mate aanwezig, want de vele afgevaardigden gin gen spontaan akkoord met het bestuursvoorstel om de contribu tieafdracht met 0:50 per lid per jaar te verhogen. De afdelingen zullen voortaan voor de eerste 2500 leden 1.50 per lid per jaar afdragen, voor de volgende 2500 leden 1.25 en voor de overige leden 1.Overigens werd een reductie voor de grote afdelingen wel redelijk geacht, aangezien de ze een eigen kraamcentrum heb ben, hun eigen consultatie-bu reaus voor kleuters en zuigelin gen financieren en veel minder gebruik maken van de buiten dienst van de Prov. Bond dan de kleine afdelingen. De verhoogde contributie-af dracht zal voorlopig voor één jaar van kracht zijn, terwijl een commissie ad hoc in het leven zal geroepen worden, die de ma terie van de contributie-afdracht in studie zal nemen met het doel het volgend jaar met een nieuw voorstel te komen. Het tekort over 1962 wordt door deze ver hoogde contributie-afdracht ver moedelijk tot 100.000.— terug gebracht en men hoopt nu maar dat de Provincie voor dit bedrag in de vorm van een subsidie zal bijspringen. MEER OFFERZIN De voorzitter van de Provinci ale Bond, dr. Chr. Mol uit Etten, hield in zijn openingswoord een pleidooi voor een grotere offer bereidheid van de leden. Hij wees er op dat in Nederland per jaar twee miljoen gulden wordt be steed aan snoep, rookartikelen en drank. Dit bedrag is tweemaal zo groot als dat wat beschikbaar is voor de curatieve en preventieve gezondheidszorg. Wanneer we daarnaast zien, dat de lonen zes maal zo hoog zijn als voor de oor log en de Wit-Gele Kruis-contri- buties slechts tweemaal, dan mo gen we ons zelf het verwijt ma ken dat we verzuimd hebben ons volk te doordringen van de grote betekenis der gezondheidszorg, aldus dr. Mol, die er de nadruk op legde dat de huidige welvaart de gezondheidssituatie gunstig kan beïnvloeden. Ook wees de voorzitter op de noodzaak van aanpassing der contributies, van produktiviteits- verhoging en van bevordering van meer efficiëncy. Een betere werkwijze zou zijn te bereiken door meer coördinatie, een syste matischer administratie en een consequente taakanalyse. Dr. Mol wees er verder op dat er roeke loos en onefficiënt wordt omge sprongen met de verpleegkrach ten, die veel kostbare tijd moeten verdoen op een fiets. Hij achtte het zeker geen luxe wanneer elke wijkverpleegster de beschikking zou hebben over een auto. NIEUW UITBREIDINGSPLAN WORDT VOORBEREID In de vergadering welke de raad van Raamsdonk vrijdagavond j.l. hield, werd allereerst wethouder Nollen door burgemeester Prinssen hartelijk welkom geheten, nu hij na een lange afwezigheid weer voor 't eerst, volkomen hersteld, aanwezig kon zijn. De commissie woonruimtewet werd in haar geheel herkozen, te weten de heren: H. J. de Bruijn, G. J. Knaap, H. A. B. Schumacher, W. v. Seters en A. A. Verschuren. De exploitatievergoedingen voor bijzondere scholen voor het jaar '61 werd van 40tot f 47.50 voor het gewoon lager onderwijs en van 55.tot 65.voor het uitge breid lager onderwijs. De raad besloot tot het verlenen van medewerking voor de aankoop van leermiddelen en meubilair ten behoeve van de hervormde school voor gewoon lager onderwijs te Raamsdonksveer tot een bedrag van 1166.—. Aan b. w. werden door de raad de nodige faciliteiten verstrekt ten aanzien van de voorbereiding van een nieuw uitbreidingsplan. Deze voorbereiding is noodzakelijk, om dat de nieuwe polder volgebouwd raakt. Aan de zuidgrens van de kom van de gemeente zal een nieuw plan, Nieuwe Polder II, worden ge realiseerd, dat plaats zal bieden aan 300 woningen. Een tweede nieuwe uitbreiding krijgt de naam Nieuw Sandoel en wordt begrensd door de Kloosterweg. Hier zal de bouw van 750 nieuwe woningen mogelijk zijn. Ook Raamsdonk(dorp) zal in de woningbouw worden betrokken. Rond het toekomstige viaduct en in de nabijheid van de Ned. Hervorm de Kerk zal een plan van 200 wo ningen worden gerealiseerd. Degenen die geen kennis droegen van de voorgenomen demonstratie door de plaatselijke zelfbescher mingsorganisatie van de Bescher ming Bevolking, moeten zich woens dagavond j.l. vermoedelijk hebben afgevraagd, of Kaatsheuvel door 'n ramp werd getroffen. Scherp afgetekend tegen de don kere lucht, steeg om goed acht uur een lichtstip de ruimte in, plotse ling een lichtflits, gevolgd door een donderende knal, en de eerste atoombom, al was het dan een imi tatie, was boven Kaatsheuvel tot ontploffing gebracht. Terwijl het restant van de „bom", een compac te witte wolk, afdreef, volgden nog enkele „kernexplosies" en ontstond achter de brandweerkazerne een een geweldige vuurzee. De enorme rookmassa en vonkenregen welke hieruit opsteeg, omhulden meteen de brandweertoren, waarin men in tussen Bengaals vuur had ontsto ken, en daarmee was de opvoering wel zo realistisch weergegeven, dat men, als men niet beter wist, een ogenblik het idee kreeg dat het ge bouw van gemeentewerken werke lijk in de fik stond. Na deze voorbereiding was dan 't moment aangebroken dat de de monstratie kon beginnen. Een or donnans rukte per motor uit om de brandweer te waarschuwen, die ter hoogte van de Horst stond gepos teerd, en even later arriveerden de gealarmeerde leden van het Mo biele Geneeskundige Team en de Redingsploeg uit Oisterwijk, die deze demonstratie gaven in samen werking met de plaatselijke zelfbe schermingsorganisatie, op het ter rein van de ramp. Terwijl de brand weerlieden, bijgestaan door 'n mal se regenbui, hun taak vervulden, werden de slachtoffers door de red dingsploeg opgespoord, waarvan sommigen per kabelbaan uit de brandweertoren naar d« begane grond werden getransporteerd, ter plaatse door de E.H.B.O.-ers behan deld en vervolgens met spoed per ziekenwagen naar de verzamelplaats voor de gewonden in de St. Jans- school vervoerd. Hier stonden twee doktoren van het mobiele genees kundige team met hun staf gereed voor verdere behandeling, waarbij de slachtoffers bloedtransfusies wer den toegediend, alsmede kleine ope raties werden verricht. Tijdens hun werk gaven de doktoren aan de ve le belangstellenden college over de toestand der gewonden en de wijze waarop deze behandeld werden. Na afloop van de demonstratie begaven de deelnemers zich naar de zaal van P. v. Dun, waar de heer Bijvoet, kringhoofd van de B.B., eerst dank bracht aan alle mede werkenden, speciaal de mannen uit Oisterwijk, die hiervoor hun vrije avond hadden gegeven, verder rijks politie en reserve-politie voor hun bijstand en de Broeders van Liefde voor het beschikbaar stellen van 'n gedeelte der St. Jansschool. Vervol gens onderwierp hij de gang van zaken tijdens deze demonstratie aan een critische beschouwing, terwijl een der doktoren het werk der E.H.B.O.-ers, waarvan er te weinig op de plaats van de ramp aanwezig waren, onder de loupe nam. Beiden brachten een compliment voor de geleverde prestaties. De heer Bij voet sprak ten slotte de hoop uit, dat deze geslaagde demonstratie zou bijdragen om de verminderde belangstelling voor het zelfbescher- mingswerk weer te doen toenemen. Het voorlopige resultaat was in ie der geval, dat tijdens deze bijeen komst een aantal jongelui, die een en ander van nabij hadden meege maakt, zich presenteerden om de oefeningen in de toekomst te mogen meemaken. N.V.R. Vorige week maakten wij reeds j melding, van het jaarlijkse tafel tennistournooi, dat de vereniginj N.V.R. zondag 1 okotber weer gaai organiseren. Inzet van dit tournooij is het Delfts-blauwe wapen der ge- j meente. De wedstrijdleiding bestaat weer uit de beproefde personen) Molenschot, M. Hoevenaar, J. Het-1 driks, B. Hoevenaar en mej. R Brok. Honderden speelsters en spe- Iers zullen elkaar weer bekampen om de vele mooie prijzen. In afwij king van andere jaren mag er dit maal in twee opeenvolgende klassen worden ingeschreven. Het terrein van de strijd is ditmaal verplaatst van de Apollo-zalen naar de zalen in het patronaat en de Gildenboni De wisselprijs, het Delftsblauwe wapen, dat momenteel in het bezit is van de T.V.V. „Irene" uit Til burg, wordt dit jaar voor de laatste keer verspeeld. De winnaar van dit jaar mag deze prijs definitief als z'n eigendom beschouwen. Het tournooi wordt 's morgens om 10 uur geopend en 's avonds circa 1 uur beëindigd. Het inschrijfgeld be draagt voor enkelspel 1.60, dub belspel 1.per persoon. Voor ju nioren is het enkelspel 1.10 en bij dubbelspel 0.75 per persoon. Zoals gebruikelijk, zal het tour-I nooi worden besloten met een ge- j zellig bal, waarbij de muziek zal worden verzorgd door de populaire band van Johnny and his Shadows" uit Dordrecht. Op dit voor iedereen toegankelijke bal, hebben de prijs winnaars op vertoon van hun deel nemerskaart vrije toegang. Mogelijk ten overvloede merkel wij nog op, dat iedereen die bij J( N.T.T.B. is aangesloten, aan deze wedstrijden kan deelnemen. „DE TERP" NADERT VOLTOOIING Het eigen home van de Stich ting Jeugdbelangen in de paro chie St. Jan „De Terp" aan de Irenestraat nadert snel zijn vol tooiing. Het ligt in de bedoeling om het nieuwe gebouw in no vember a.s. officieel te openen, waarbij ook kaoelaan Knaapen, die zich zo bijzonder heeft ingezet voor de totstandkoming van dit gebouw, tegenwoordig zal zijn. Bij deze gelegenheid zal de jeugdbeweging in de parochie St. Jan ook officieel afscheid nemen van kapelaan Knaapen. Bij het vertrek van kapelaan Knaapen in de afgelopen maand was er niet voldoende gelegenheid meer een afscheidsbijeenkomst te or ganiseren. M.A.-SCHOOL ZEGT HET MET BLOEMEN Op dinsdag 3 okt a.s. zal de Mater Amabilisschool op een be scheiden, maar toch enigszins feestelijke wijze haar 2e lustrum vieren. Deze viering zal gestalte krijgen in de vorm van een show door de gehele schoolgemeen schap, die de titel kreeg „Zeg het met bloemen". Hierin zullen de activiteiten van het vormingsin stituut over de afgelopen tien jaar in beeld worden gebracht. Deze feestavond zal worden ge houden in De Gecroonde Leersse en vangt aan om 19.30 uur. DE HEER P. TREFFERS VIER DE ZILVEREN TIMTUR- JUBILEUM In de schier onafgebroken rij van Timtur-jubilarissen was het ditmaal de heer Treffers, werk zaam in de finishafdeling, die op 14 sept. door directie en perso neel gehuldigd werd met zijn zil veren dienstjubileum. In de cantine werd hij namens zijn collegae toegesproken door de heer Korteweg, die in dicht vorm zijn dank, hulde en felicita tie uitsprak. Als blijvende herin nering aan deze jubeldag ontving de heer Treffers van zijn collegae een fraaie lamp, terwijl mevrouw Treffers bloemen mocht ontvan gen. De heer M. Wagemakers bood namens het gehele Uni- schoen-personeel een boekenkas! aan. Na een kort dankwoord van de jubilaris kregen de aanwezi gen de gelegenheid de heer en mevrouw Treffers persoonlijk dt hand te drukken. Hierna volgde de ontvangst op het privékantoor, waar behalve de direcite van Unischoen aan wezig waren twee broers van dt jubilaris, die eveneens reeds ge ruime tijd bij Timtur werkzaam zijn, staf en bedrijfsleiding, als mede de chef van de finishafde ling. De heer Verschure, die namens de directie zijn gelukwensen uit sprak en daarbij de heer Knoet voor zijn dringende afwezigM moest excuseren, legde speciaal de nadruk op het vakmanschap van de heer Treffers en s.prak dan ook de hoop uit dat de finish nog vele jaren van zijn diensten zal mogen gebruik maken. Hierna speldde de heer Ver schure de zilveren draagmedaii-t op en bood het gebruikelijke ca; deau onder couvert aan, terw hij mevrouw Treffers in de hulde betrok door haar een boeket an- ers aan te bieden. Na het heffen der glazen biet' het gezelschap nog geruime V j in zeer geanimeerde stemnuns bijeen waarna de heer P. Trefte' j zijn dankwoord sprak en 't k® verder in huiselijke kring gevierd. Na een j jn het zadi 'n zuidelij had zich 01 Gelderse le de en elle daar en d Enige dagi 'jngen hier 'ijke richti öe man shond ook had de tre Worzien e Zorg uitge bestond hi en iets ve hen. Een We8 gegae geschikt e straks de - Toen de len waren «en uur

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 2