I wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRAnt DE TROONREDE G DE MILJOENENNOTA 3 WINNAARS TRIMBACH 15 VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1961 83e JAARGANG No. 76 Leden der Staten-Generaal, H M. de Koningin heeft dins- Ha» 11„ vergezeld van Z. K. H. Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet voor de verenigde Kamers de volgende troonrede uitgesproken: Pe ontwikkeling van de inter nationale situatie is verontrus tend. De door de communistische politiek kunstmatig opgewekte Berlijnse crisis kan zich nog ver der toespitsen. De bereidheid van de Westelijke mogendheden om tot een vreedzame oplossing van het geschil te komen, mag niet aldus worden verstaan, als zou den concessies kunnen worden bedongen die wezenlijke waarden in gevaar brengen. De Atlanti sche bondgenoten zijn eensgezind in hun overtuiging, dat vastbera den weerstand moet worden gebo den aan elke poging tot het af dwingen van zodanige concessies. Een hechte samenwerking tus sen alle bondgenoten op politiek, militair en economisch terrein blijft dan ook noodzakelijk. Aan deze samenwerking zal ons land krachtig blijven deelnemen. Nu de internationale situatie drei gender is geworden en de Ameri kaanse hulp is weggevallen, zal het op peil houden van de Neder landse bijdrage in de bondgenoot schappelijke verdediging grotere financiële offers van ons vergen. Wil onze krachtsinspanning wer kelijk betekenis hebben, dan dient zij voort te vloeien uit het besef van onze verantwoordelijk heid voor de handhaving van de grondslagen onzer beschaving. Het besluit tot nauwer politiek overleg, dat de regeringen van de landen, behorende tot de Euro pese Gemeenschappen in juli te Bonn hebben genomen, zal de verdere eenwording van Europa kunnen dienen. De Regering heeft zich tot deelneming aan de ze politieke en ook culturele sa menwerking bereid verklaard., onder voorwaarde, dat hetgeen reeds in Europees en Atlantisch verband is bereikt, niet slechts in stand zal worden gehouden, maar verder zal worden ontwikkeld. De bereidheid van Groot-Brit- tannië om tot de Europese Ge meenschappen toe te treden en het daarmede geopende uitzicht op toetreding of associatie van andere Europese landen, acht de Regering van het grootste be lang. Zij verwacht daarvan niet alleen een verdere sociaal-econo mische vooruitgang van d^ deel nemende landen, maar ziet daar in ook nut voor de totstandko ming van de Europese eenheid. He positieve reacties van onze partners in de Europese Gemeen schappen op deze ontwikkeling stemmen tot vreugde. Ook het geen in Benelux-verband werd bereikt, geeft reden tot verheu- 1 genis. Op verzoek van de Surinaamse Regering hebben de landen van het Koninkrijk dit jaar een aan vang gemaakt met het overleg ever het Statuut. De goede ver standhouding tussen de landen van het Koninkrijk wettigt het vertrouwen, dat een voor alle partijen bevredigende oplossing voor de ter sprake gekomen Su rinaamse wensen zal worden ge vonden. Nederland zal steun blijven Verlenen aan de economische en sociale ontwikkeling van Surina me en de Nederlandse Antillen. Bevestiging en versterking van e indeële banden tussen de be volkingen van de drie landen ver- ient verder alle aandacht. De egering heeft goede verwachtin gen ten aanzien van de in dit jaar ingestelde adviesraad voor cultu rele samenwerking. Aan de sociaal-economische en en turele ontwikkeling van Ne- ei ands Nieuw-Guinea wordt bij zondere aandacht geschonken, te- reer nu dit gebied een fase van ne e staatkundige ontwikkeling s '"gegaan. Naar het oordeel der egering is reeds gebleken, dat e Nieuw-Guinea-Raad sinds zijn installatie op 5 april j.l. aan de staatkundige behoeften van dit gehied beantwoordt. De Regering verwacht, dat in dit zittingsjaar van de Staten- Generaal de raad zijn advies zal uitbrengen over de wijze waarop het zelfbeschikkingsrecht zou kunnen worden verwezenlijkt. Zij is van mening, dat voor een ver antwoorde keuze omtrent eigen toekomst de bevolking van Ne derlands Nieuw-Guinea zich vrij en onbedreigd moet kunnen oriënteren, overal waar zij dit wenst. Van haar zijde zal de Re gering onderzoeken welke wijzi gingen in Statuut en Grondwet nodig zijn. Een gesprek met Indonesië over de toekomst van Nederlands Nieuw-Guinea is helaas niet mo gelijk gebleken, omdat Indonesië voor zulk een gesprek voorwaar den stelt, die in strijd zijn met het zelfbeschikkingsrecht. De Rege ring betreurt het voorts, dat In donesië zelfs het laatste zij het nog slechts indirecte officiële contact met Nederland heeft ver broken. Op de grondslag van het in het Handvest van de Verenig de Naties verankerde beginsel van gelijke rechten en zelfbe schikking der volkeren, heeft de Regering in de afgelopen maan den in vele landen besprekingen doen voeren over de mogelijk heid de Verenigde Naties te be trekken bij ontwikkeling en toe komst van Nieuw-Guinea. De conclusies waartoe dit overleg de Regering heeft geleid, zullen zo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt. In de afgelopen jaren heeft zich in ons land een ongekende econo mische groei voltrokken. De daarmede samenhangende wel vaartsvermeerdering is, mede als gevolg van het gevoerde loon- en prijsbeleid, aan brede lagen van de bevolking ten goede gekomen. Tevens heeft het hoge niveau van investeringen en de evenwichtige spreiding daarvan de innerlijke kracht van onze economie be langrijk versterkt. Het stemt tot voldoening, dat bij een maximïum aan werkgelegenheid het prijs peil vrijwel stabiel kon worden gehouden. De thans waarneembare ver groting van de economische span ningen vereist niettemin een toe nemende waakzaamheid. Het groeitempo van de produktie is aanmerkelijk vertraagd, doordat in vele sectoren van de economie de capaciteitsgrenzen zijn bereikt. De verhoging van de binnenland se bestedingen gaat echter voort en overtreft de toeneming van de nationale middelen. Als gevolg hiervan stijgt de druk op 't prijs peil en neemt het betalingsba lanssaldo af. Op zichzelf is een zekere vermindering van dit sal do nog niet verontrustend. Een voorzichtig conjunctuurbeleid zal overspanning van onze economie en terugslag in een daarop vol gende fase kunnen voorkomen. Meer dan ooit zal dan ook het be leid van de Regering er op ge richt moeten zijn, in samenwer king met het bedrijfsleven, de loonontwikkeling binnen de gren zen te houden, die door de groei van de produktiviteit gesteld zijn. Het in het afgelopen jaar gevoer de prijsbeleid zal worden voort gezet. Zolang de economische ac tiviteit op het huidige hoge peil blijft, zal het tekort aan arbeidsi- krachten zich handhaven. Opvoe ring van produktiviteit en doel matigheid blijven belangrijke middelen tot bestrijding van de gevolgen van dit tekort. Daar naast zal de Regering de aan trekking van buitenlandse ar beidskrachten bevorderen. Het toekomstige beleid met betrek king tot de emjigratie zal binnen afzienbare tijd te Uwer kennis worden gebracht. Bij het opstellen van de rijks begroting voor 1962 hebben de geschetste verwachtingen om trent de economische ontwikke ling als achtergrond gediend. De begroting vertoont een zodanig beeld, dat het Rijk, ter dekking van het tekort,, overeenkomstig de eisen van de conjunctuur, in het komende zittingsjaar voor fi nancieringsdoeleinden geen be roep behoeft te doen op de open kapitaalmarkt. In het heden aanvangende par lementaire jaar zal een beslissing moeten worden genomen omtrent de datum van ingang van enkele reeds aanvaarde belastingverla gingen. De noodzaak de over heidsfinanciën zoveel mogelijk af te stemmen op de conjuncturele ontwikkeling moet daarbij wor den afgewogen tegen het feit, dat het effectief worden van deze ver lagingen uit een oogpunt van een verantwoorde belastingheffing steeds dringender wordt. Heden zal U het voorstel worden aange boden de verlaging van de in komsten- en de loonbelasting te doen ingaan op 1 juli 1962. Daartegenover staat, dat de verzwaring van de defensielasten tot nieuwe belastingvoorzienin gen noopt. Tot dit doel zal de ver laging van de vennootschapsbe lasting, die de Regering voorstelt op 1 januari 1963 te doen ingaan, worden beperkt en zal een belas ting op minerale oliën met uit zondering van benzine worden ingevoerd. De hierop betrekking hebbende wetsontwerpen zullen U eveneens heden worden aange boden. De Regering zal haar aan dacht blijven geven aan een ge zonde ontwikkeling van de land- bouwproduktie en aan de verbe tering van de afzet. In nauwe sa-, menwerking met het georgani seerde bedrijfsleven zal zij stre ven naar een verantwoord valori- satiebeleid voor de agrarische produktie. De vraagstukken samenhan gende met het internationale ver voer vervullen de Regering, door het protectionisme dat zich op dit terrein steeds opnieuw open baart, met zorg. De activiteit op het gebied van de woningbouw heeft in het jaar 1961 een ongekend grote omvang aangenomen, in het bijzonder is de bou,w van woningen zonder overheidssteun sterk uitgebreid. De Regering heeft een overschrij ding van het aanvankelijk opge stelde w|oningbouwprogramma aanvaard. Zij heeft echter ge meend maatregelen te moeten nemen om een te sterke over schrijding tegen te gaan in ver band met de bezwaren, die daar aan verbonden kunnen zijn voor de bouwkosten. Een in verhou ding tot de andere sectoren van de bouwnijverheid hoge activiteit op 't gebied van de woningbouw acht de Regering, gezien de wo ningnood van velen in het land, ook voor 1962 gewenst. Evenals de woningbouw verei sen de ruimtelijke vraagstukken van ons land grote aandacht we gens hun betekenis voor het werk en de ontspanning van ons volk. De Regering heeft besloten de omzetting van woeste gronden in landbouwgronden tot het uiterste te beperken, mede ter wille van natuurbescherming en openlucht recreatie. Op wetgevend terrein zal we derom veel van Uw werkkracht worden gevraagd, ten dele voor wetsontwerpen,, waarvan de be handeling reeds een aanvang ge nomen heeft. De Regering ver trouwt, dat de beraadslagingen over het ontwerp algemene kin derbijslagverzekering op korte termijn zullen Worden hervat. Na ampele overweging zal de Rege ring door wijziging van het wetsn ontwerp tegemoet komen aan een aantal van de bezwaren, die vóór de schorsing der openbare be raadslagingen naar voren zijn ge bracht. Ten aanzien van 't wets ontwerp tot regeling van 't voort gezet onderwijs hoopt zij, dat het in dit zittingsjaar de instemming van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal zal verwerven. Ook tal van nieuwe wetsontwerpen zullen in deze periode aan U wor den voorgelegd, o.a. een ontwerp algemene bijstandswet. De materiële welvaart en de opzienbarende technische ont wikkelingen van onze tijd houden het gevaar in, dat de geestelijke waarden te weinig aandacht krij gen. Toch zijn het juist deze waarden, die aan het leven een diepere zin geven en de krachts inspanning, die ons land en de gehele vrije wereld zich thans moeten getroosten, rechtvaardi gen. De Regering zal, zoveel als in haar vermogen ligt, door het verlenen van krachtige steun in het bijzonder aan onderwijs en cultuur, blijven streven naar de versterking van de geestkracht van ons volk. Zij beseft, dat dit doel slechts kan worden bereikt, indien ieder, op welke plaats ook gesteld, hier bewust aan bij draagt. Op U, vertegenwoordigers des volks, rust in deze tijden van spanning een bijzondere verant woordelijkheid en een zware taak. Moge God U bij Uw arbeid wijsheid en kracht schenken, zo dat Gij ook in het komende zit tingsjaar tot zegen van het Ko ninkrijk werkzaam zult zijn. Met deze bede verklaar ik de zit ting der Staten-Generaal voor ge opend. Belasting op aardolie De voorzichtige toon en de wei nig markante inhoud van de Troonrede zijn ook de voornaam ste kenmerken van de Miljoe nennota 1962, welke dinsdagmid dag door de minister van Finan ciën aan de Tweede Kamer werd aangeboden. Na het snelle herstel in 1958 van de tegen het einde van 1957 ingetreden recessie heeft het eco nomische leven in Nederland zich ononderbroken in opgaande lijn bewogen. Sedert dien is de alge mene toestand gekenmerkt door een hoge werkgelegenheid en produktie, een bijna stabiel prijs peil en een gunstige ontwikkeling van de betalingsbalans. Drie be langrijke doelstellingen van het sociaal-economisch beleid zijn in grote lijnen dus verwezenlijkt. Hoewel het geschetste beeld ge tuigt van de innerlijke sterkte van onze volkshuishouding zijn er in het economisch leven toch tekenen aanwezig, die tot waak zaamheid dwjngen. Er is 'n knel lende schaarste aan arbeids krachten bij een volledige benut- Verwaarloos ze niet die Bheumatische Pijnen Anders kunt V straks niet meer op of neer... ting van het produktieapparaat. Het aanbod kan geen gelijke tred houden met de vraag, hetgeen zich o.a. weerspiegelt in een ver lenging van levertijden en een opwaartse druk op de prijzen, 'n snelle toeneming van de invoer en een minder sterke groei van de uitvoer. Dit maakt het nood zakelijk ten aanzien van de be stedingen waakzaam te zijn om te voorkomen dat, zoals in 1956- 57, het evenwicht in onze econo mie wordt verstoord, de achter uitgang van de betalingsbalans te ver doorschiet en de opwaartse druk op de prijzen te groot wordt. Met dit beeld van de huidige economische toestand opende de minister van Financiën zijn be schouwingen over de begroting 1962 in de dinsdagmiddag aan de Tweede Kamer aangeboden mil joenennota. Uit een oogpunt van conjunc- tuurpolitiek wil de regering even als tot dusverre door middel van de rijksfinanciën en met behulp van andere beleidsinstrumenten trachten zo'n invloed op de nati onale bestedingen uit te oefenen, dat deze in overeenstemming zijn met de werkelijke produktiemo- gelijkheden. Aan het beleid liggen echter ook structurele doelstellin gen ten grondslag. Zo is 't beleid er op gericht, de toeneming van de rijksuitgaven relatief te doen achterblijven bij de structurele groei van het nationale inkomen. In het structurele vlak ligt ook 't streven van de regering te gera ken tot een verlaging van de be lastingdruk. Naarmate de tijd voortschrijdt, acht de regering een verlichting van belasting met name in de persoonlijke sfeer, een steeds dringender eis. Het con juncturele aspect hiervan heeft de regering echter zwaar laten wegen. Het is een onmiskenbaar feit, dat de belastingverlaging op het tijdstip van invoering een sti mulerende werking op de beste dingen heeft. Binnen een beperkt tijdsbestek moet dus het meest geschikte ogenblik worden geko zen. De regering heeft besloten voor te stellen de tariefsverlaging van de inkomsten- en de loonbe lasting, die voor 1962 resulteert in een belastingderving van 215 miljoen, eerst op 1 juli 1962 te doen ingaan. Naast een ontwerp van wet, waarin dit voorstel is belichaamd en waarin tevens de datum van 31 december 1962 is opgenomen voor het beëindigen van de tijde lijke verhoging van de vennoot schapsbelasting. zijn dinsdag in de Tweede Kamer twee wetsvoor stellen verschenen, die beogen te voorzien in de dekking van de ad ditionele defensieuitgaven, waar voor ons land is geplaatst. De re gering is n.l. van oordeel, dat de verhoging van de defensieuitga ven na 't lopende begrotingsjaar moet worden gefinancierd met middelen tot 'n bedrag van 135 miljoen, die zowei bij de indirec te als bij de directe belastingen worden gevonden. Laatstbedoel de voorstellen behelzen de instel ling van een bijzonder invoer recht op minerale oliën, met uit zondering van de reeds aan bij zonder invoerrecht onderworpen benzine en het bepalen van het blijvende tarief voor de vennoot schapsbelasting op 42-45%. Vooruitlopende op een duurza me regeling in de algemene belas tingherziening, is de regering ver der voornemens voor de werken de gehuwde vrouw als voorlopige oplossing een belastingverlich ting per 1 januari 1962 voor te stellen. Naar schatting zal hier mede een bedrag van 50 mil joen per jaar gemoeid zijn. Het desbetreffende wetsontwerp zal binnen afzienbare tijd worden ingediend. De begroting voor 1962 ver toont een uitgaventotaal van 11.160 milj., waarvan 9.087 milj. aan lopende uitgaven en 2.073 milj. aan kapitaalsuitga ven. De middelen worden ge raamd op 10.885 milj., zodat voor de gehele dienst een tekort zal ontstaan van 275 miljoen. Aldus de inleiding bij de Mil joenennota 1962. Hoofdlijnen van het beleid 1) De regering heeft thans be sloten voor te stellen de tariefs verlaging van de inkomstenbe lasting en de loonbelasting met ingang van 1 juli 1962 en de ver laging van de vennootschapsbe lasting met ingang van 1962 te doen ingaan. De benodigde nieu we middelen ter dekking van de extra verhoging van de defensie uitgaven in 1962 en 1963 ad 135 miljoen per jaar, die voortvloeit uit het aflopen van de Ameri kaanse hulp, worden gevonden zowel bij de indirecte belastingen als bij de directe belastingen. De voorstellen zijn neergelegd in de tegelijk met de ontwerp-begro- ting bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediende wets ontwerpen. Vervolgens overweegt de regering voor de werkende ge huwde vrouw per 1 januari 1962 een belastingverlichting te doen ingaan. Het desbetreffende wets ontwerp zal binnenkort worden ingediend. 2' Bij een totaal-woningbouw programma voor 1962 van 90.000 woningen is in de begroting re kening gehouden met het subsi diëren van 35.000 woningwetwo ningen en 30.000 particuliere wo ningen. Voor de financiering van de woningwetbouw is een bedrag van 700 milioen opgenomen. De regering streeft er naar door eni ge matige huurverhogingen de huursunsidies te doen afnemen en tenslotte grotendeels te doen vervallen. 3) Een belangrijke factor die de hoogte van het nadelig saldo van 't Landbouw Egalisatiefonds 321 miljoen) mede bepaalt, is Alle modellen met nieuwste rubbernoppenzool, uit één stuk. UW SPORT-SPECIAALZAAK met de grootste sortering Stationsstraat 51 a Waalwijk de wereldmarktprijs. Deze onze kere factor maakt een voorbe houd voor de in de begroting op- gènomen bedragen noodzakelijk. Voor de vaststelling van de be groting 1962 is uitgegaan van de wereldmarktsituatie omstreeks 1 juli 1961. De overige factoren, n.l. het garantieniveau en het bin nenlandse prijspeil zijn, in tegen stelling tot de wereldmarktprij zen, wel vatbaar voor beïnvloe ding door regeringsmaatregelen. Een actiever markt- en prijsbe leid in het binnenland kan in dit verband van betekenis zijn. 4) De plafonds voor defensie uitgaven zullen voor de jaren 1962 en 1963, zowel voor wat be treft de begrotingen als de kas uitgaven, ieder jaar met 135 miljoen worden verhoogd. Voor 1961 wordt de limiet van de mili taire kasuitgaven met 150 mil joen verhoogd. Het basisbedrag, dat voor de begrotingen 1962 en 1963 is ge bracht op 1.985 miljoen, wordt verhoogd met de extra-kosten, die het gevolg zijn van de salaris- en pensioenverhogende maatre gelen na 1959. Voor 1962 worden deze extr^-kosten geraamd op on geveer 75 miljoen. Financiering van 't tekort Zoals is opgemerkt bedraagt 't tekort van de ontwerp-begroting 1962 275 miljoen. Naar ver wachting zal het budgettaire kas tekort, waarvoor monetair aan vaardbare dekking nodig zal zijn, daarvan weinig afwijken. De stortingen op de voorinschrijfre keningen in 1962 zullen het voor dekking benodigde bedrag van ongeveer 275 miljoen in niet onbelangrijke mate overschrijden. Voor de financiering van de be groting 1962 zal het Rijk dus geen beroep op de open kapitaal markt doen. eho van het Zuiöen Uitgever: Waaiwijkse Stoomdrukkerij "a Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Groteetraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel; Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs; 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief 2002 Telegram-adres „Echo" aar Verlaging van inkomsten- en loonbelasting- verhoogde defensieuitgaven 90,000 woningen in 1962. Begin morgen die bloedzuiverende Kru- schen-kuur, om zelf te ondervinden - en ai spoedig! - hoeveel beter ge U voelt, naar lichaam en geest. Want ook Uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen Uw hele le ven, belemmeren U in Uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grijpen ligt. Neem toch Kruschen. De kleine dagelijkse dosis doet wonderen. Op Uw hele gestel UIT ONZE COLLECTIE DE VOETBALSCHOEN VOOR IEDEREEN JEUGDMATEN VANAF 14.50 HERENMATEN 23.75 EEN REVOLUTIE ÏN VOETBALSCHOENEN. VOETKUNDIG GETEST 25.95 PELE HOOG GEWAARDEERD VAN AMATEUR TOT PROF, 29.95

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1