wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Ipl - nr - M w Gouden viering „St. Crispijn" VAKSCHOOL OPENINGSBAL FILMJOURNAAL WÊÊIÊÊBÊ f f\' Jubileum-concert Musis Sacrum S 4* r MUZIKAAL SLUITSTUK VAN VRIJDAG 6 OKTOBER 1961 83e JAARGANG No. 80 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij "a Antoon Tielen Hoofdredaeteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Contract-advertenties: speciaal tarief Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Telegram-adres „Echo" i m m 8 it* t ':T' V - ■*'-.-1": :'ï- De Waalwjjkse Harmonie „St. Crispijn" gaat met een magni fiek sluitstuk de herdenking van het stichtingsjaar van het corps beëindigen en het heeft hen niet aan initiatief ontbro ken. Dank zij de spontane medewerking van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen „Onze Federatie", is „St. Crispijn" er in geslaagd onder haar auspiciën een groot zaalconcours te geven in het „hartje" van Waalwijk: in „De Gecroonde Leersse". Meer dan twintig corpsen zullen aan deze concoursdagen deel nemen, waarbij een niet gering aantal uitkomt in de Vaandel afdeling, zodat de zekerheid werd gelegd voor een unieke mu zikale prestatie. Iedereen uit Waalwijk en omgeving en uit de nabije en verre omtrek zal hier het fijnste kunnen proeven van wat Harmonie- en Fanfaregezelschappen te bieden hebben. OPENING MARS- en Zaterdag 7 oktober, om precies te zijn om 13.30 uur, vindt de of ficiële opening plaats door de Edelachtbare Heer Burgemeester J.L. P./M. Teijssen. Onmiddellijk daarna zal worden aangevangen met de concertwedstrijden. De beoordeling hiervan valt uiteen in de volgende rubrieken 1. Zuiverheid. 2. Klankgehalte (volle en af geronde klankontwikkeling) J 3. Dynamiek (voordracht, nu ancering, frasering). 4. Techniek (ritme en articu latie). 5. Samenspel. 6. Opvatting en tempo. In de verschillende rubrieken kan elk jurylid tien punten ge ven. Het federatieve vaandel of wimpel kan worden behaald, wanneer het corps voor elk der werken, die moeten worden uit gevoerd, minstens vijftig punten Behaald heeft. Voor handhaving in de Vaan delafdeling zal het deelnemende corps voor elk te spelen nummer tenminste 45 punten moeten be halen. Voor handhaving in de ere-afdeling en afd. uitmuntend heid bedraagt dit aantal punten minstens 40, alles met recht op herkansing in hetzelfde con coursjaar. JURY Zoals bepaald is bij de beslui ten van de Koninklijke Neder landse Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen worden de leden der jury aangewezen door het dagelijks bestuur van voornoemde federatie. Tevens is bepaald dat de namen der jury vooraf niet bekend zullen wor den gemaakt. COMITÉ'S De Waalwijkse Harmonie „St. krispijn" heeft zich ten doel ge steld, het concours op een voor eenieder zo prettig mogelijke ma- mer te laten verlopen. Tot doel en handhaving van een goede or ganisatie riep zij dan ook diverse commissies in het leven, zoals: kommissie voor Pers en Propa ganda, bestaande uit zes leden onder voorzitterschap van de neer A. Tielen, een commissie jan ontvangst bestaande uit 18 'eden en een commissie voor de controle, die zeven leden telt. Het uitvoerend comité zal voor eenieder te kennen zijn aan een oranje-, de commissie voor con- k?le aan een rode- en de com missie van ontvangst aan een w'tte knoop. TAMBOURWEDSTRIJDEN 's Zondags om 12 uur zal we derom de Edelachtbare Heer Burgemeester J. L. P. M. Teijssen in het gemeentehuis de opening van deze tweede concoursdag verrichten. Direct daarop aan sluitend vinden de Mars- en Tam- bourwedstrijden plaats, welke wordengehouden in de Burge meester Moonenlaan. Wanneer het weer wat wil meewerken, be looft dit een kleur- en luisterrij ke feestmanifestatie te worden. Bij de beoordeling van deze wedstrijden zal de jury speciaal op de vier volgende punten haar aandacht richten. a. Muzikale uitvoering van de mars. b. Klankgehalte. c. Tempo. d. Ordelijk en gericht marche ren. Ook bij deze rubrieken kan elk jurylid ten hoogtste tien pun ten toekennen,, overeenkomstig 't bepaalde in artikel 46 van het wedstrijdreglement. ENTREE De 'toegang tot de Tambour- en Marswedstrijden, welke dus in de Burgemeester Moonenlaan zul len plaats vinden, zijn voor ieder een, jong en oud, vr(j toeganke lijk. Het behoeft dan ook geen betoog dat de organisatie die dit feestelijk evenement heeft opge zet, iedereen die „St. Crispijn" een warm hart toedraagt (en dat zijn er velen) verwacht, waarmee dus een overweldigende opkomst is verzekerd. Om de onkosten te dekken, die een dergelijke organisatie nu eenmaal met zich meebrengt (denkt u alleen maar eens aan de publiciteitskosten), heeft men voor entree tot de concertwed strijden, die dus in de zaal van „De Gecroonde Leersse" worden gehouden speciaal voor dit doet heeft men het toneel met 'n extra klankbord uitgerust ge meend een toegangsprijs van 1.50 te moeten vaststellen. Ex tra wordt er de aandacht op ge vestigd dat deelnemerskaarten voor bestuurs- en werkende le den slechts eenmaal toegang ge ven tot de concourszaal. Een tweede maal verkrijgt men door overlegging van de gereduceerde prijs van 1. DEELNAME Aan de concertwedstrijden op zaterdag 7 oktober nemen de vol gende muziekverenigingen deel Zaterdag 7 oktober. SECTIE FANFARE. 4e afdeling. Muziekvereniging „Excelsior" uit Genderen. Aantal leden 28. 2e afdeling. Muziekvereniging „Concordia", St. Philipsland. SECTIE HARMONIE. Ere-afdeling. Kon. Harmonie „De Razuin", Go- rinchem. SECTIE FANFARE. Vaandel-afdeling. Renkum's Fanfarecorps Renkum SECTIE HARMONIE Vaandel-afdeling. Chr. Muz. Vereniging „Crescen do", Overdinkel. Muz. Ver. „La Fraternité" Rhien- deren (Gld.) Hengelose Orkest Vereniging „De Eendracht", Hengelo. Zondag 8 oktober. MARSWEDSTRIJD SECTIE FANFARE 3e afdeling. Harmonie „St. Bavo" Raamsdonk TAMBOURWEDSTRIJDEN 3e afdeling. Tamboercorps Harmonie Willem III, Beneden-Leeuwen. 2e afdeling. Drumband Harmonie St. Bavo, Raamsdonk. Drumband Harmonie Apollo uit Geertruidenberg. Ie afdeling. Tamboercorps Volharding, Oost- voorne. Ere-afdeling. Drumband Tilhurgse Capelle St. Jan. CONCERTWEDSTRIJDEN SECTIE FANFARE 3e afdeling. Jeugdorkest Kon. Fanfare „Echo der Kempen", Bergeijk. 2e afdeling. Fanfare „St. Willibrord", Boven- Leeuwen. SECTIE HARMONIE. Ie afdeling. Kon. Erk. Muz. Ver. „Volhar ding" Steenbergen. Harmonie „Apollo", Geertruiden berg. SECTIE FANFARE Afdeling Uitmuntendheid. Fanfare St. Franciscus, Renkum. SECTIE HARMONIE. Afdeling Uitmuntendheid. Muz. Ver. Crescendo, Buurse. Vaandelafdeling. Muz. Ver. Kunst naar Kracht, Glanerbrug. Kon. Harmonie Uitspanning Na Arbeid, Valkenswaard. Harmonie Kunst en Vriendschap, Balgoy (Gld.) Kod. Harmonie Orpheus, Tilburg Kon. Harmonie St. Cecilia, Haar steeg. Wilt u voor u zelf goed op de hoogte blijven van het verloop der Wedstrijden en met hetgeen er te gebeuren staat, dan raden wij u ten sterkste aan zich een programmaboek (96 pagina's) aan te schaffen. De omslag werd op verantwoorde en esthetische wijze verzorgd door de nog jonge Kees Eibers uit Waalwijk, die hiervoor alle lof verdient. Ons rest nu nog de Waalwijk- se Harmonie „St. Crispijn" toe te wensenSucces, enorme opkomst van de zijde der burgerij en en kele „zonnige dagen Het programmaboekje dat men bij deze gelegenheid heeft doen verschijnen, is een lijvig boekdeel geworden, dat de geschiedenis van St. Crispijn en de organisatie van de feestelijkheden bevat. Het is een zeer prijzenswaardig idee van de Waalwijkse Harmonie St. Crispijn geweest, om op de voor avond van het groot Federatief Mu ziekconcours op 7 en 8 oktober a.s. Het Brabants Orkest onder leiding van de zeer bekwame dirigent Hein Jordans, uit te nodigen tot het geven van een jubileumconcert in de con certzaal van De Gecroonde Leers se" en waarbij als solist zal optreden J. Zwiggelaar (trompet). HENRY PURCELL Als eerste werk staat op het pro gramma vermeldt Trumpet Volun tary van de Engelse Henry Purcell, in werkelijkheid geschreven door zijn tijdgenoot Jeremiah Clarke. Purcell is zeker niet een van de meest beken de componisten, die wij uit de West Europese muziekkunst kennen. Dit wil zeker nog niet zeggen, dat hij voor andere componisten onder zou moeten doen, of dat hij maar een koster zou zijn in het heiligdom van de muziekkunst. Integendeel, Pur cell had, wanneer de dood niet een voortijdig einde aan zijn leven had gemaakt, - hij is nog geen 40 jaar oud geworden - een tweede Han del kunnen zijn. Zijn geniaal inzicht in de muziek, zijn kunnen en zijn prestaties op muzikaal gebied, zijn voor de later levende Handel een bron van inspiratie geweest. Een werk als „Rejoice in the Lord alway" (Filippenzen 4:4 en 5) een athem hetgeen wil zeggen: een mo tet- of kantate-achtige compositie, hetwelk niet tot de Anglikaanse li turgie behoort, doch wel tijdens een dergelijke dienst mag worden uitge voerd, doet niet onder voor de beste delen uit de „Messiah" en het „Te Deum" dat in Engeland in vele ker ken met Kerstmis ten gehore wordt gebracht, is met al zijn eenvoud een der treffendste composities op de Ambrosiaanse lofzang. Purcell kwam reeds op zeer jonge leeftijd als koorknaap bij de zangers van de Koninklijke Kapel. Na de dood van zijn vader werd hij als pleegzoon aangenomen door zijn oom die hij al spoedig meehielp bij het overschrijven van de muziek, en nau welijks 20 jaar oud schreef hij tal rijke kerkelijke werken voor de West- minster Abbey, waar hij als organist was benoemd. Ook voor de vele wer ken van Shakespeare o.a. voor The Tempest", „Midsummer Nights Dream" schreef hij de toneelmuziek, die helaas door preutse tijdgenoten van de componist onherkenbaar werden verkleurd, ja zelfs verminkt. Engeland heeft in 1865, al te vroeg, voorgoed afscheid moeten ne men van Henry Purcell. Voor de pauze volgen dan nog: De Symphonie nr. 103 met de pau- kenroffel) van Joseph Haydn en Concertino voor trompet en klein or kest (Jo v. d. Booren) waarbij dan als solist zal optreden Jan Zwiggelaar. JOH. STRAUSS Strauss was de oudste zoon van Johann Strauss, de indertijd beroem de walskoning, die er onder geen enkele voorwaarde van wilde horen dat zijn zoon musicus zou worden. De jonge Strauss begon dan ook zijn loopbaan als klerk op een spaarbank. Maar in zijn vrije tijd had hij, met behulp van zijn moeder en zonder dat zijn vader er van wist vioolles ge nomen en studeerde hij compositie bij Drechsler. Na verloop van tijd vormde hij een eigen orkest dat composities van hemzelf en van zijn vader speelde. Tien jaar lang dirigeerde hij te St. Petersburg zomerconcerten. In 1862 trouwde hij met de zeer beminde ope rette-zangeres Henriette Treffz. Mede onder invloed van zijn vrouw ging Strauss operettes componeren. Van zijn 479 walsen is het beroemd ste „An der schonen blauen Donau oorspronkelijk vöor mannenkoor maar vaak, zoals ook nu, als orkestwerk gespeeld. Brahms schreef op een waaier van mevrouw Strauss het be gin van deze wals en daaronder: Leider nicht von Johannes Brahms" JAN ZWIGGELAAR Tijdens het jubileum-concert dat vrijdagavond zal worden gegeven door het Brabants Orkest zal als So list-Trompettist optreden Jan Zwig gelaar. Hij werd geboren op 1 maart 1938 te Amsterdam en kreeg zijn mu zikale opleiding aan het Amsterdams Concervatoriim bij Marinus Komst. Sinds 1956 is hij verbonden aan het Brabants Orkest. Reeds eerder is Jan Ziviggelaar solistisch opgetreden met het Brabants Kamerorkest onder leiding van Evert van Trigt. rr/iw»>w 7 okt. 1961 te 20.00 uur in hotel Verwiel, Waalwijk „ANGST Wie nog eens heerlijk wil grie zelen en in spanning wil zitten, moet niet nalaten de film „Angst te gaan zien, die van af vrijdag tot en met zondag in Musis Sacrum draait. Het is een film over anonieme brieven en.. moord, angst. Aanleiding en oorzaak: geld en een knappe vrouw. Matthew S. Cabot, een groot fi guur in de scheepvaartwereld, die reeds lang ziek en bedlegerig is, wordt op zekere dag vermoord door zijn dokter Dr. David Rive ra, met de bedoeling zijn verhou ding met de echtgenote van S. Cabot ongestoord verder te kun nen aanhouden. Het leek voor de buitenwereld een natuurlijke dood, die een eind had gemaakt aan het leven van S. Cabot. Dat leek het... want onder de vele condoleancebrieven vindt Shei la plotseling een anonieme me dedeling: „Gefeliciteerd met het succes van uw moord". Dit doet de poort van een „angsthei" open zwaaien. Er volgen verdenkin gen, verdenkingen op iedereen. Daar is Tani, de raadselachtige oosterse huishoudster, daar is Cob O'Brien, de goklustige chauf feur, Blake Richards, de jonge sleepbootkapitein, die zo half en half met Cathy, de dochter van wijlen S. Cabot, verloofd is, en in de eerste plaats Howard Mason, de advocaat. Er zijn tal van aan leidingen, die de verdenkingen op bepaalde personen doet vallen. Mason ontkomt niet aan een moordaanslag, die de eerste keer faalt, maar de tweede maal meer „succes" hoekt. Er volgt een moeilijke en span nende rit in een zware regenbui, met de wagen van de dokter, die bestuurd wordt door Dr. Rivera zelf in gezelschap van Sheila. Zij samen voeren als lugubere pas sagier met zich mee de vermoor de Mason, die zij op de een of andere manier kwijt willen. Zij storten de dokterswagen vanaf 'n hoge rots buiten de stad in zee. In de buurt werkende duikers vinden echter het wrak en zij ge ven de misdaad door aan de poli tie. De spanning wordt ten top gevoerd na een tweede anonieme brief, die de moordenaars tot de conclusie brengt dat zij de ver keerde persoon vermoord heb ben. Wie de verrassende ontkno ping van het verhaal wil weten, moet beslist niet nalaten de film te gaan zien. De rolprent werd door de ka tholieke nakeuring toelaatbaar geacht voor personen van 18 jaar en ouder. „WAAROVER MEN NIET SPREEKT" Schroom, angst en valse schaam te weerhouden vele ouders er van om hun opgroeiende kinderen voor te lichten over het onder werp, dat het voortbestaan van de mensheid ten nauwste raakt. Deze film brengt die voorlichting op een verantwoorde wijze, maar tekent bovendien enkele van de duizenden gevallen, waarmede de vrouwenarts in zijn praktijk ge confronteerd wordt. Dieter Fritko schreef om deze film een verantwoorde speelhan deling. Het is de geschiedenis van het meisje Monika en haar even oude vriend Martin Hesse. Het is een spel van liefde wat deze twee samen voeren, helaas een te ver doorgevoerd spel. De liefde die Monika onderging als een droom loopt uit op een wreed ontwa ken: zij verwacht een kind. Nie mand durft zij in vertrouwen te nemien en nachtenlang ligt zij wakker met folterende gedach ten. Wanneer de vader van Mo nika op de hoogte is gebracht, wijst hij haar razend de deur en nog meer teleurgesteld als zij al was, zoekt zij onderdak bij haar vriendin Christa, bij wie zij Mar tin heeft leren kennen en tegen wie zij verklaart Martin nooit meer te willen ontmoeten. Dr. Brand helpt haar door de moeilijke periode heen en in zijn kliniek wordt Monika geconfron teerd met het wonder van het le ven en met de pijnloze bevalling. Langzaam voltrekt zich in haar de ommekeer en zij gaat met ver langen uitzien naar de geboorte van haar eigen kind. Ook met Martin komt alles weer in orde en zelfs de vader weet zich te verzoenen met zijn dochter, zodat vader en grootva der gezamenlijk de eerste kreten afwachten van het kind dat het middelpunt van de familiekring zal worden. Toegelaten voor per sonen van 18 jaar en ouder. De film kan men gaan zien op maandag en woensdag. „DU BIST MUSIK" Degenen die Caterina Valente nog eens graag in een film willen, «I m De teho van het Zui6en v- jftr - - fV V 'i.'" '^'V, 'v

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1