wAAlwijkse en UnqstRAAtse cour An t V©CT€AN€IERS ©IP 7/IEIBIRAVS BESCHERMD BINNEN- EN BUITENLAND WAALWIJK DON Verkeersonveiligheid MAANDAG 9 OKTOBER 1961 83e JAARGANG No. 81 Uitgever; ffaalwykse Stoomdrukkerij 'a Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit wad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Contract-advertenties: speciaal tarief Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" VAN 1 NOVEMBER AF 0p 1 november treedt de nieu we voetgangersregeling in wer king. Van die datum at zullen de knipperbollen binnen de be bouwde kom buiten werking zijn en op de duur verdwijnen, en zul len alle voetgangers onder vrijwel alle omstandigheden op de zebrapaden bescherming genieten. Het rijdend verkeer is van die datum at' verplicht de op zebra's overstekende voetgangers onbelemmerd doorgang te verle nen. Daar tegenover staat dat de voetganger verplicht is van een zebrapad gebruik te miaken als dat zich bevindt op minder dan dertig meter afstand van de plaats, waar hij gedacht had te zullen oversteken. Voorts moet de voetganger afzien van zijn rechten, als er 'n politie-, brand weer- of ziekenauto nadert, die signalen geeft, en als er een be grafenisstoet of militaire colon ne passeert. Niet langer „vogelvrij" De „motorisering" in ons land neemt hand over hand toe. In 1950 telde Nederland 1 auto op 41 inwoners, in 1960 was dat al 1 op 22. Naar raming zal in 1970 deze verhouding 1 op 12 zijn, terwijl Wordt verwacht dat in 1980 elke zesde Nederlander een auto bezit. Met deze cijfers is voldoende aangetoond dat de voetganger gaandeweg letterlijk en fi guurlijk meer en meer in de verdrukking komt. Ook de onge- vallencijfers spreken een duide lijke taal: in 1960 vielen 1900 mensen aan het verkeer ten offer en niet minder dan pl.m. 500 daarvan verloren het leven als voetganger. Reeds enkele jaren geleden heeft de overheid, die inzag dat de veiligheid van de voetganger bij de toeneming van het gemoto riseerde verkeer ernstig in het gedrang zou komen, regelingen ter beveiliging van deze categorie verkeersdeelnemers getroffen. Deze bescherming bestond hieruit, dat de voetganger, die zich bevond op een voetgangers oversteekplaats al gauw „ze bra" genoemd die voorzien was van oranje knipperbollen, niet gehinderd mocht worden door bestuurders van voertuigen en trams. Naast deze beschermde oversteekplaatsen kwamen ze bra's zonder knipperbollen, die echter geen enkele bescherming boden en die uitsluitend ten doel hadden een gericht oversteken van de voetgangers te bevorde ren. Waarschijnlijk door de hoge installatiekosten bleef ook het aantal beschermde oversteek plaatsen te gering. Het is moge lijk hieraan te wijten, dat het ge bruik van de beschermde, door knipperbollen gemarkeerde over steekplaatsen nogal eens wat J moeilijkheden met zich bracht: tal van gevaarlijke manoeuvres, zowel van de voetganger als van het overige verkeer, kon en kan men dagelijks waarnemen. Nieuwe regeling Een behoorlijk „samenspel" tussen de onderscheidene catego rieën weggebruikers kwam der halve niet tot stand, en de rege ling voldeed in de praktijk dus niet geheel. Er werd dus naarstig gezocht naar een oplossing, die in de praktijk beter zou voidoen. Met ingang van 1 november a.s. is de positie van de voetgan ger als deelnemer aan 't verkeer stringenter geregeld. Met in»:in» van Hcze datum zal de knipperbol in het stads- en dorpsleven verdwijnen, hoewel hij buiten de bebouwde kom nog kan worden gehandhaafd. Van die datum af biedt de zebra be scherming aan elke voetganger, die zich daar óp bevindt. Niet het kenbaar maken van de wens om er gebruik van te maken geeft de overige weggebruikers cie ver plichting voor de voetganger tc stoppen, maar het verkeer is slechts vferplicht de zich op de zebra bevindende voetganger ge legenheid te geven ongehinderd de overzijde van de straat te be reiken. Populair gezegd: voor rang te verlenen. Er is geen regel zonder uitzon deringen: bestuurders van poli tie-, brandweer- en ziekenwagens die signaal geven, behoeven niet voor de zich op een zebra bevin dende voetganger af te remmen, en de voetganger is verplicht bij hun nadering ijlings, het zebra pad te verlaten. Ook uitvaart stoeten en militaire colonnes waaronder begrepen de gemoto riseerde colonnes van de Be scherming Bevolking mogen doorrijden. Nog een andere verplichting van de voetganger: hij is krach tens de wet verplicht om gebruik te maken van een als zodanig aangegeven oversteekplaats, als hij binnen een afstand van dertig meter daarvan zou willen over steken. Deze bepaling geldt niet als hij om de zebra te bereiken eerst een rijbaan zonder zebra zou moeten oversteken. Ook geldt deze regeling niet, als hij zich begeeft van of naar het dichtst bijzijnde trottoir van of naar de halte van een openbaar middel van vervoer (tram of bus)als deze zich bevindt op minder dan dertig meter afstand van een ze bra, dan behoeft de voetganger daarvoor niet om te lopen. Uit kijken is dan echter dubbel gebo den, want bestuurders van voer tuigen zullen binnen deze afstand immers geen overstekende voet gangers verwachten. Als er geen oversteekplaats binnen dertig meter aanwezig is, is de voetganger verplicht haaks over te steken. Voor de gemotoriseerde weg gebruikers is er eveneens 'n apart 'puntje waarop moet worden ge wezen. Omdat geparkeerde voer tuigen het uitzicht van de over stekende voetgangers maar al te gemakkelijk dreigen te belemme ren, is het verboden te stoppen of te parkeren op of binnen vijf meter afstand van een oversteek plaats. Dit betekent uiteraard niet dat, als men stopt om een overstekende voetganger gelegen heid te geven ongehinderd de overzijde van de rijweg te berei ken, men dit dan ook op ten minste vijf meter van de zebra af moet doen. door het bord „nadering voet gangersoversteekplaats"; neem even het gas wegi 'houd even de trappers stil. Stop eventueel soe pel, en kijk nog even of de man achter u merkt dat u van plan bent te gaan stoppen. Houd voor al rekening met ouden van dagen die niet zo snel ter been zijn. met moeders met kinderwagens, die evenmin zo snel kunnen lopen en vooral met kinderen. Geef duide lijk te kennen dat u wilt stoppen, als u iemand ziet die graag wil oversteken: u bevordert er een beter samenspel mee. U moedigt het snel en ordelijk oversteken aan als u rustig wacht. En ten slotte: geef de voetgangers óók voorrang als zij rechtdoor willen en u links of rechts afslaat. Deze wenken kunnen het sa menspel tussen voetganger en au tomobilist ten goede komen. Als u deze wenken in acht neemt, werkt u mee verkeer. aan een veiliger Noot van de redactie Het hierboven vermelde met betrekking tot parkeren binnen vijf meter afstand van de zebra is niet geheel conform de wet. Het W.V.R. zagt het volgende „Op een voetgangersoversteek plaats, op een als zodanig aange duide oversteekplaats voor wiel rijders en op de rijbaan binnen een afstand van vijf meter vóór deze plaatsen, zomede op de rij baan indien aldaar een stop- of wachtverbod voor de rechterzijde bestaat bovendien een afstand van 5 meter achter die plaat sen..." is stoppen of wachten verboden. Teneinde het publiek niet in verwarring te brengen, hanteert het Verbond voor Veilig Verkeer bij voorkeur de term „op, en 5 m. vóór en achter de zebra". zwaar vergif gedronken. Nu dat ik zie dat Annie zo lijden moet en haar haar kwijt is, kan ik het niet meer uithouden. Mijn gewe ten knaagt steeds. Dokter, hopen de dat u haar red", schreef de J. aan de dokter. Hij ondertekende met de volledige naam en het te lefoonnummer van zijn werkge ver. Samenspel is voorwaarde Voorwaarde voor het slagen van de nieuwe voetgangersrege ling is het goede samenspel tus sen voetgangers en overige weg gebruikers. De voetganger zal zich terdege moeten realiseren dat hij niet zonder uit te kijken de weg op moet stappen: een auto stopt maar niet zó maar, en een scoo ter, motor of brommer nog min der. Hij zal er rekening mee moe ten houden dat een voertuig, dat 'n snelheid van 50 km/uur heeft een remweg van 25 m nodig kan hebben om tot stilstand te ko men. Wacht op ruimte in de ver keersstroom. En dan: aarzel niet om over te steken, als een voer tuig nog voldoende ver weg is om tijdig te kunnen stoppen; er kun nen'misverstanden tussen u en de bestuurder van dat voertuig ontstaan met alle ernstige gevol gen van dien. Steek voorts snel en zonder on derbreking over, zo mogelijk in groepjes tegelijk en houd op de ze brapaden zoveel mogelijk rechts opdat „tegenliggers" in het voet gangersverkeer eveneens zonder haperen naar de overzijde kun nen komen. Tenslotte: maak bij door de politie of met behulp van verkeerslichten geregelde kruispunten gebruik van de even tueel aanwezige voetgangerslich ten. Als deze er niet zijn, dan mag u pas oversteken als het ver keer op de weg, die u wilt over steken, een stopteken heeft ge kregen. En houd ook dan nog re kening met afbuigend verkeer. Voor de overige weggebruikers geeft het Verbond voor Veilig Verkeer de volgende raadgevin gen. Nader kalm de zebrapaden, die u reeds van ver kunt zien lig gen en die anders zijn aangeduid IN 1962: ALLE BOUWVAKKERS TEGELIJK MET VAKANTIE De Bedrijfsraad voor 't Bouw bedrijf heeft de vakanties voor alle bouwvakarbeiders voor het volgende jaar samengevat in één periode: 23 juli tot en met 4 aug. 1962. Dit besluit betekent een nieuwe stap terug op de moeilij ke weg naar vakantiespreiding. In de afgelopen zomer wareh voor het zuiden en het noordfh twee. afzonderlijke vakantieperio des van twee weken vastgesteld, waarbij de laatste week van de ene de eerste week van de andere groep overlapte. Hiervoor ont ving de Bedrijfsraad richtlijnen van het Nationaal Comité Vakan tiespreiding. De Bedrijfsraad motiveert zijn huidige besluit met de medede ling, dat hij voor dit jaar geen richtlijnen heeft ontvangen. Be drijf stechnische redenen hebben toen geleid tot de beslissing: al len tegelijk met vakantie. 15-JARIGE JONGEN STEEKT MAN MET DOLKMES DOOD Een 15-jarige jongen, een ze kere V. uit Huis ter Heide, heeft donderdagmiddag circa kwart over twaalf in Utrecht de 31-ja- rige betonwerker C. A. van Ingen met een scherp dolkmes nabij" 't middenrif in het lichaam gesto ken. Het slachtoffer, dat na deze aanval nog enkele stappen heeft gezet, zakte spoedig in elkaar en overleed. De man laat een vrouw en twee jonge kinderen achter. De jeugdige dader, die zich, sa men met zijn broer, bij de politie heeft gemeld, zal waarschijnlijk worden vervolgd voor doodslag of zware mishandeling de dood tengevolge hebbende. POGING TOT VERGIFTIGING VAN PLEEGDOCHTER MISLUKTE Dader loste raadsel voor doktoren op De Amsterdamse politie heeft dinsdagavond laat de 47-jarige stoker J. de J. in zijn woning aan de Veerstrapt in Amsterdam on der verdenking van poging tot moord c.q. zware mishandeling van zijn 20-jarige pleegdochter Annie de Vries gearresteerd. De man heeft geprobeerd het meisje met rattenvergif te doden. Hij heeft de politie verklaard, dat hij naar een middel heeft gezocht om „vrij" te komen van de vrouw met wie hij sinds zes jaar samen leefde. Deze vrouw was de moe der van Annie de Vries. Het meisje is buiten levensge vaar, doch al haar haren zijn uit gevallen en er zijn verlammings verschijnselen opgetreden. Het toegediende rattenvergif kan vol gens prof. Froentjes van het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag behalve de dood zware blindheid en op den duur algehe le verlamming tot gevolg hebben. Gebleken is dat de J. z'n pleeg dochter het vergif op 9 of 16 sep tember j.l. heeft toegediend. Op 24 siept. j.l. werd zij in een zieken huis te Baarn voor een blinde darmoperatie opgenomen. Dins dag j.l. heeft de J. zijn daad toe gegeven in een brief aan de be handelende geneesheer. „Wilt u astublief Annie van zaal zes nieuw bloed geven, want ze heeft ca. vier weken geleden NEDERLANDERS IN KIEF VEROORDEELD Dertien jaar vrijheidsberoving waarvan zes jaar in een cel en de rest in een kamp, zo luidt 't har de vonnis, dat over de twee Ne derlanders Reydon en De Jager door een militaire rechtbank in Kief is geveld. Dit is de strengste straf, die in Sovjet-Rusland de laatste jaren aan buitenlanders is opgelegd wegens spionage. Gary Powers, de Amerikaanse piloot van het spionagevliegtuig U2, werd tot 10 jaar veroordeeld. De auditeur-militair, generaal-ma- joor Klimof, had 15 jaar gevan genisstraf, het maximum, geëist tegen Reydon en De Jager. DEBAT KINDERBIJSLAG UITGESTELD De hervatting van het debat over de kinderbijslag, aangekon digd voor 18 oktober, is uitge steld tot op zijn vroegst begin de cember. De Kamercommissie, die het openbare debat over 't wets ontwerp heeft voorbereid, heeft uitstel gevraagd. De commissie wil met de mi nister van Sociale Zaken, dr. Veldkamp, mondeling overleg kunnen plegen over dé wijzigin gen, die de regering in het wets ontwerp aanbracht in de hoop, een meerderheid van de kamer voor het voorstel te winnen. Als reden voor 't nieuwe over leg wordt opgegeven, dat er tal van technische vragen zijn gere zen. Dit zal wel juist zijn, doch in Den Haag neemt men aan dat er ook politieke achtergronden zijn. Het is opgevallen, dat de socia list Roemers vorige week tijdens een kort debatje in de Tweede Kamer weinig leek te voelen voor een spoedige behandeling. Men neemt dan ook aan, dat de aan drang tot uitstel in de commissie vooral van de socialisten is geko men. MEER NIEUWE TELEFOONS De PTT wil de achterstand die is ontstaan bij het maken van telefoonaansluitingen, zo snel mogelijk inlopen. In juni was de wachtlijst gegroeid tot 42.200 aanvragen. Minister Korthals (Verkeer) heeft daarom een aan vulling gevraagd van 12 miljoen gulden voor zijn PTT-begroting. In zijn toelichting op de bij de Tweede Kamer ingediende begro tingswijziging zegt de minister, dat de PTT met de huidige mid delen de achterstand niet kan in halen. KENNEDY ONTVING GROMYKO „Wat is het gevaar van een oorlog om Berlijn?" vroeg men Gromyko, toen hij in Washing ton uit de trein stapte, die hem van New York hierheen gebracht had. „Het gevaar moet bezworen worden", antwoordde de Russi sche minister van buitenlandse zaken. Hij steeg daarop in een auto. en reed naar het Witte Huis waar hij door president Kennedy werd ontvangen. Dit bezoek aan de president was al eerder vorige week aange kondigd. Men beschouwt het als een goed teken. Minister Rusk en zijn Britse ambtgenoot Home hebben, naar zij zeggen, de in druk gekregen dat de Russen van plan zijn over de kwestie Berlijn en Duitsland redelijk te praten. SJAH VAN PERZIR SCHENKT BEZITTINGEN AAN HET LAND De Sjah van Perzië heeft roe rende en onroerende bezittingen ter waarde van ongeveer een half miljard gulden aan het land ge schonken. Zijn besluit werd hekend ge maakt tijdens een persconferen tie van premier Amini en de oud minister van Binnenlandse Zaken Alam, die kort geleden tot be heerder van de „Pahlevi-stich- ting" is benoemd. lie door de Sjah overgedragen bezittingen bestaan uit tanksche pen, fabrieken, hotels, weeshui zen, ziekenhuizen en onroerende goederen. kir is een commissie gevormd onder voorzitterschap van oud- minister Alam, die de volle be schikking over al deze roerende en onroerende goederen zal krij gen. 'l ot dusver voerde de „Pah- levistichting" alleen maar het be heer over deze bezittingen. Tot de leden van de nieuwe commissie behoren o.m. de premier, de mi nister voor hofzaken, de voorzit ters van de beide kamers van het parlement en de president van het hof van cassatie. De Perzi sche vorst heeft alle aanspraken verloren op zijn vroegere eigen dommen, die nu door de commis sie ten behoeve van het land zul len worden geëxploiteerd, geheel in de geest van de bedoelingen van de Sjah, die reeds eerder het grootste deel van zijn grondbezit aan Perzische landbouwers had geschonken. Zaterdag vertrok de Sjah naar Ramsar om opnieuw gronden onder de bevolking te verdelen. TREINRAMP IN HAMBURG In het centrum van Hamburg zijn donderdagavond twee treinen tegen elkaar gebotst. Volgens de eerste berichten zijn waarschijn lijk 20 personen om het leven ge komen en tientallen gewond. De botsing ontstond toen een voorstadstrem bij het binnenrij den van het station „Berliner Tor" op een stilstaande repara- tietrein inreed. Brandweer, poli- ite en ambulances spoedden zich naar de plaats van de ramp. CAPITULATIE VAN NASSER De president van de Verenig de Arabische Republiek, Gamel Abdel Nasser, heeft donderdag in een radiorede definitief „gecapi tuleerd" voor het nieuwe Syri sche bewind. Hij verklaarde zich niet te zullen verzetten tegen een eventueel Syrisch lidmaatschap van de Verenigde Naties of van Op initiatief van H. K. H. Prin ses Wilhelmina en zich gesteund wetend door H. M. Koningin Ju liana, roept het Verbond voor Veilig Verkeer elk jaar de Neder landse bevolking op, om, zich één dag als natie te bezinnen op de steeds groeiende verkeersonvei ligheid. Dit jaar wees het Verbond 11 oktober aan als nationale bezin ningsdag. In het kader hiervan zal de minister-president prof. dr. J. E. de Quay óp woensdag 11 oktober a.s. een radiotoespraak houden, welke zal worden uitge zonden om 7, 8 en 13 uur over de beide zenders Hilversum, onmid dellijk voorafgaande aan de nieuwsberichten. Bezinning Ter gelegenheid van de natio nale bezinningsdag op de ver keersonveiligheid 1960, richtte H. M. Kóningin Juliana zich op 12 oktober 1960 via radio en tele visie tot het Nederlandse volk. Uit deze toespraak plaatsen wij voor u nogmaals enkele fragmen ten. „In de laatste vijf jaren bij el kaar zijn er door verkeersonge vallen uit ons midden door de dood heengegaan meer dan acht duizend personen. Dat is een ge tal, gelijk aan heel de bevolking van Bolsward. En ernstig gewond werden daarbij ruim honderd dertienduizend mensen, een aan tal ongeveer gelijk aan heel de bevolking van Arnhem of Breda. Daarbij is 1960 nog niet inbegre pen, maar dit zal waarschijnlijk een bijzonder zwart jaar biijkèn te zijn." „Wij denken aan het ontzaglij ke leed dat in zoveel levens ont stond. Ook denken we aan het af schuwelijke zelfverwijt, waarmee sommigen moeten verder leven, omdat ze het instrument zijn ge worden om het leven van een ander te beëindigen of te ruïne ren." „Het is eigenlijk alleen maar sportief, om onderweg steeds de anderen te respecteren, ook in hun tekortkomingen, en om zich geheel op het verkeer te concen treren, en om ook niet op weg te gaan, tenzij men voelt dat men dat kan doen. Het is ook dom, alleen op zijn eigen rechten te staan." Aldus de woorden van Konin gin Juliana naar aanleiding van de nationale bezinningsdag 1960. de Arabische Liga en deze mede deling moet worden opgevat als een openlijke erkenning van het feit, dat er een einde is gekomen aan de unie van Egypte en Syrië, die 43 maanden heeft bestaan. Nasser voegde er aan toe dat de VAR geen diplomatieke be trekkinben met een regering in Damascus zal aanknopen die niet door het Syrische volk wordt ge steund. GESLAAGD Voor het vakbekwaamheids- diploma schilder slaagde te Ber- genopzoom de heer Fr. Couwen- bergh te Waalwijk. Op het vervroegde praktijk examen |Machineschrijven slaag den op 4 okt. j.l. te Tilburg de dames Marian Brok en Hannie v. Son uit Waalwijk en Annie Rou- bos uit Meeuwen. Geslaagden genoten hun oplei ding bij de heer L. van de Leur, Grotfstraat 238, Waalwijk. ST. MICHAËLFEEST Dinsdag 3 oktober vierde de gemeentepolitie van Waalwijk haar jaarlijks terugkerend Sint Michaelfeest. De dag werd be gonnen met het opdragen van 'n heilige mis in de kapel van de Eerw. Broeders aan de Grote straat, waarna een gezamenlijke koffiemaaltijd werd gehouden in Hotel Verwiel. De algemene vergadering die op deze dag werd gehouden, le verde verder weinig bijzonderhe den op en betrof enkel zaken aangaande de interne aangele genheden van het politiekorps. DE HEER B. SPIERINGS KONINKLIJK ONDERSCHEI DEN BIJ 40-JARIG TIMTUR-JUBILEUM Op 5 oktober herdacht de heer B. Spierings het feit dat hij voor 40 jaren in dienst trad bij de N.V. Timtur. Voor de viering van dit heugliike "feit werd de jubilaris, na 'aan zijn woning te Sprang- Capelle te zijn afgehaald, in de cantine ontvangen door het per soneel van de ago-onderwerk- afdeling, waar hem door de heer J. Rozenbrand woorden van dank hulde werden toegesproken en namens alle collega's. Spreker schilderde de heer Spierings als een prettig kameraad en bood na mens de afdeling een doublé hor loge aan. Namens het gehele Uni- schoenpersoneel bood de heer Rozenbrand een cadeau onder couvert aan. De heer Spierings sprak hierna een dankwoord en hoopte in de komende jaren nog op even pret tige wijze met allen te mogen sa menwerken. Bij de ontvangst op het privé- kantoor, waar behalve de direc tie bedrijfsleiding en staf ook de Edelachtbare heer burgemees ter aanwezig was, sprak de heer Verschure de jubilaris toe. Op de eerste plaats excuseerde hij de heer Knoek, die door bijzondere omstandigheden niet tijdig van een buitenlandse reis kon terug keren en sprak zijn genoegen uit over het feit dat hij de heer Spie rings op deze gedenkwaardige dag mocht complimenteren voor de' trouw en ijver, gepaard aan groot vakmanschap, die hij gedu rende de afgelopen 40 jaren aan Timtur heeft betoond. Als blij vende herinnering bood de heer Verschure de gouden Timjur- draagmedaille aan, alsmede een cadeau onder couvert. Zich aansluitende bij de woor den van de heer Verschure sprak de burgemeester in een glansrij ke toespraak zijn grote bewonde ring en waardering uit voor de De tcho yam het Zuióen

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1