tl Wfil': WAALWIJK Subliem solospel van Adrian Aeschbacher IIW HEIHUI! D l I 1 1 «El I 1 „De Lantaarn" 50 gulden Vloerkleden inanci Hypot Alle verz lees v DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 27 OKTOBER 1961 j jl „DeTwee Kolommen" i 50 GULDEN VOGELVRIJ BINNENLAND t man-kanaries ADVERTEERT IN DIT BLAD foppe: ONTR Charmante vrouwen dragen nylons van 2.95 - 4.50 nylons naar maat Kijk bij WAALWIJK r i I CHR. HIST. UNIE. Zaterdag j.l. vergaderde de Ka merkring 's-Hertogenbosch van bo venstaande Unie, in het Prot. Mil. tehuis, Den Bosch. In die samen komst was ook aanwezig Jkvr. Mr. C. W. I. Wittewaal van Stoetwegen, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal om te spreken over: De po litieke situatie in binnen- en buiten land. De voorzitter Drs. D. Schouten, opende de vergadering met gebed en schriftlezing. Hij heette allen, inzon derheid de spreekster, Freule Witte waal van Stoetwegen, welkom. Om, met het oog op de spreekster, niet te veel beslag op de beschikbare tijd te leggen, stelde hij voor direct over te gaan tot afwerking van de agenda. De secr. las de notulen, waarna de penn. rekening en verantwoording over 1960 deed. Een commissie van controle deelde na onderzoek van de bescheiden haar bevinding mee, waar na op voorstel van de voorzitter door de vergadering de penn. onder dank decharge werd verleend. Het punt der agenda: Bespreking van de a.s. verkiezing van leden voor de Prov. Staten, lokte een onderlinge wisseling van gedachten uit. Eenpa rig werd het moderamen gemachtigd om met de overige prot. chr. politieke partijen overleg te plegen om tot een zo breed mogelijk verantwoorde sa menwerking te geraken. Deze ver kiezingen worden gehouden op 28 maart 1962. De kandidaatstelling hiervoor is op 13 febr. 1962. In 1962 vallen ook de gemeente raadsverkiezingen. Dat wordt alzo niet alleen een belangrijk, maar ook financiëel een kostbaar jaar. Met klem werd dan ook geadviseerd het DROGISTERIJ-PARFUMERIE Grotestraat 131, Telefoon 2045 W A A L W IJ K ledental, alsook de kas van de plaat selijke kiesverenigingen zoveel als dat maar mogelijk is te versterken, om alsdan een verantwoorde actie en pro paganda van en voor het Chr. Hist, beginsel te kunnen voeren. Het woord was dan aan de Freule. De laatste troonrede was ernstig en sprak zelfs in internationaal ver band van verontrusting. Steeds meer komt te voorschijn, dat in de intern, politiek de Ver. Staten van Amerika en de Sovjet Unie, Rusland, de toon aangeven. Europa komt hoe langer hoe meer als het ware tussen deze stoelen te zitten. Spreekster wekte op voor een verenigd Europa te ijveren. Daardoor zal het naar haar mening beter in staat zijn op hoog niveau ook een rol van betekenis te blijven ver vullen. Met waardering voor de onder scheidene regeringsposten, meende spreekster dat gezegd mag worden, dat Financiën en Economische Za ken de ruggegraat van het regerings beleid uitmaken. Inzake het N. Guinea-plan-Luns voelde spreekster zich niet zeker, dat dit de vereiste meerderheid in de Ver. Naties zal halen. Hierbij hield ze er rekening meer, dat de vertegenwoor digers van Indonesië ook gare jon gens zijn, die in bepaalde kringen van de Ver. Naties heel wat invloed heb ben. Minister Cals gaf ze een rede lijke kans er in te zullen slagen zijn mammoetwet door de branding heen Bent U al in Hotel - Café - Restaurant I geweest I Nieuwe Directie 1 de haven binnen te loodsen. Onder de gegeven omstandigheden is een ver korting van mil. diensttijd direct niet in 't zicht, aldus de spreekster. Hierop volgde een korte aangename gedachtenwisseling, waarna spreek ster met kracht opwekte 't Chr. Hist, beginsel te trachten ook bij de jonge ren ingang te doen vinden en 't vrou welijk element hierin niet te verge ten, maar met aandrang er in te be trekken. Met dankgebed werd de vergade ring gesloten. B.B. Naar aanleiding van ons bericht in de editie van maandag 23 okto ber, waarin melding wordt gemaakt dat er huisgezinnen zijn die versto ken zijn gebleven van de door rijks wege uitgegeven brochures aan gaande de te treffen noodvoorzie ningen en maatregelen tegen de ge varen die ons dreigen bij een even tuele atoom-oorlog, deelt ons een gemeente-functionaris het volgende mee: Het is mogelijk dat door onvoor ziene omstandigheden sommigen niet de beschikking hebben gekre gen over een dergelijke brochure en de daarop gevolgde toelichting. Om evenwel te voorkomen dat er huis gezinnen zouden zijn die zonder bo vengenoemde bescheiden zouden blijven, kan eenieder, die nog niet in het bezit is van deze door de B.B. uitgegeven richtlijnen, deze alsnog verkrijgen op het gemeentehuis, af deling algemene zaken, en wel tij dens de bureau-uren. MISSIEDAG-COLLECTE Ter completering van ons bericht in de editie van maandag 23 okto ber, wat betreft de opbrengst van de collecte, gehouden ter gelegen heid van de Wereld-Missiedag, kun nen wij u nog meedelen dat deze in de parochiekerk van St. Antonius ruim 500 gulden bedroeg, terwijl de parochie van de Onbevlekte Ont vangenis van Maria een bedrag van ongeveer 700 gulden mocht noteren. Het totaalbedrag van de vier paro chiële kerken bedraagt nu om en nabij de 4000 gulden, hetgeen voor Waalwijk zeer bevredigend mag worden genoemd. W.S.V. HERTOG JAN. Bovengenoemde vereniging organi seert wederom haar bekende winter- wandeltochten. Zij worden zoveel mogelijk uitgezet in de Drunense en Loonse duinen en lopen tussen 15 en 25 km. De eerste tocht wordt georgani seerd in 't week-end van 4 en 5 no vember. Beide dagen is de start om 12 uur bij ,,de Gecroonde Leersse", Grotestraat, Waalwijk. Vervolgens komen er tochten op 16 en 17 december; 13 en 14 januari; 10 en 11 februari en 3 en 4 maart. ST. WIILIBRORDUS De afdeling Waalwijk van St. Wil- librordus (Ned. Kath. Ver. van werk nemers in industriële bedrijven), zal 't 50-jarig bestaansjubileum van zijn bond herdenken op 1 november a.s. In de St. Antoniusparochie en de St. Clemensparochie zullen op die dag H. Missen worden opgedragen, waar na te 11.45 uur in de zaal De Linde boom een herdenkingsbijeenkomst wordt belegd. Tijdens deze bijeen komst zullen jubilarisen met een 25-, 40- en 50-jarig lidmaatschap worden gehuldigd. De bijeenkomst zal worden omlijst met een declamatorium. Eveneens ter gelegenheid van het gouden jubileum en tevens ter viering van het patroonsfeest zal op 4 en 5 november de leden een ontspannings avond aangeboden worden in zaal De Gecroonde Leersse. „Zonnig Bra bant" uit Eindhoven zal een geheel nieuwe operette - parodie opvoeren onder de titel „Avontuur in San Mar co". Voor een zo goed als geheel uitverkochte zaal, gaf Adrian Aesch bacher dinsdagavond in de serie Kunstkring-avonden zijn tweede pianorecital in Waalwijk. Deze Zwitserse pianist, die zijn opleiding genoot in Zürich aan het conservatorium bij de beroemde professor Emil Feey en later zijn studie voltooide bij Arthur Schrabel in Berlijn, heeft hier in Waalwijk grote faam verworven, door zijn subliem spel, zijn over gave en technisch kunnen. Reeds eerder tijdens zijn tournee's door Zuid-Amerika, kwam hem de roem van een groot kunstenaar toe, voornamelijk door zijn ver tolking van Beethoven's weiken. Het succes van deze door de Kunstkring georganiseerde avond, stond door zijn optreden al bij voorbaat vast. De velen die aanwezig waren hebben kunnen genie ten van de grote verscheidenheid werken, die op het programma stonden. Het eerste opus, dat Aeschbacher bracht was de Chromatische fantasie und fuge, van Joh. Seb. Bach. Hij wist dit gigantisch werk, met een on overtroffen volmaaktheid naar voren te brengen en het geheel op een bijna vermetele wijze tot een dramatische oeuvre op te bouwen. Hoe groot zijn succes hierbij was, bleek wel uit het oorverdovend ap plaus, waarmee het publiek zijn ver tolking wist te honoreren. De Waldscènen op. 82 van Robert Schuman muntten uit door de realis tische uitbeelding, die Aeschbacher hieraan wist te geven, hetgeen zijn EEN KOOPBON VAN elke 14 dagen voor de inzend(st)er van het leukste praatje over NIET GEPLAATSTE INZENDINGEN BLIJVEN ONBEPERKT MEEDINGEN GRAAFSEWEG 356 DEN BOSCH Iedere 2 weken KANS OP H En iedereen 1§ kan meedoen FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH 21). De Os en Wylde Keimpe hielden Siep gezelschap in de landweer, terwijl aan de zuid kant van het terrein, verscholen achter een paar jeneverbesstruiken, de Schweinhund en Berend hun blikken lieten gaan over de vlakte naar de Drentse weg. De wilddief liet thans geen vuur branden in de hut; hij wilde het gevaar vermijden dat rookwolkjes de aandacht op dit terrein zouden vestigen. De beide gevangenen kregen een plaats, ie der aan een kant van de tafel. Hun handen waren gebonden, terwijl ze bovendien aan de banken waren vastgebonden. De wilddief had met de Prediker besproken hoe hoog de losprijs zou zijn die ze zouden eisen en wat de eenvoudigste en minst gevaarvolle wijze zou zijn om deze in handen te krijgen. De beide ge vangenen zaten zwijgend en met een somber gezicht op de harde banken. De Prediker zette het thema van de losprijs in. „Kapitein", zo zeide hij, „we wensen hier niet lang met uw gezelschap opgescheept te zitten. We houden van snel handelen. Hoe denkt ge nu over de losprijs?" De kapitein antwoordde schijn baar in alle kalmte: „Die losprijs kunt ge gerust uit uw hoofd zetten. Ik laat me liever doodschieten dan anderen voor mijn leven te laten betalen". Zeer hoffelijk (of was het iro nisch) zei de Prediker nu: „Ik ben werkelijk geroerd over het grote ge voel van krijgsmanseer dat u bezit. Maar er komt iets bij dat misschien minder plezierig is. En denk nu maar niet dat dit louter een dreige ment is. We zijn heus niet bang om enig bloed te vergieten; dat hebben we van jullie geleerd. Hoor daarom goed! Wanneer ge halsstarrig blijft, verliest ge niet alleen uw eigen le ven dat ge misschien niet bijzonder hoog acht, maar ge drijft uw met gezel ook in de dood. Wanneer ge toestemt en een stuk met uw naam tekent, kan uw adjudant zijn vrij heid spoedig herkrijgen. Blijft ge weigeren, dan krijgt ook hij de ko gel". „Ge zijt duivels!" stiet de kapitein verbitterd uit. De Prediker lachte spottend: „Ge loof me, de achting die we elkaar toedragen, is wederkerig van het Naar aanleiding van het verslag in de „Echo" van 23 oktober j.l. over de voetbalwedstrijd R.K.C. R.W.B., wil ondergetekende graag zijn mening te kennen geven, omdat de inhoud van dit verslag niet over eenstemt met de werkelijkheid en dat het objectieve en neutrale in dit verslag wel ver zoek is. De wedstrijd die van het begin tot het einde veel strijdlust en fase's van goed voetbal aan de kijker te zien gaf, wordt door het lezen van dit verslag geconfronteerd met. een rommelige en slechte wedstrijd met een slechte scheidsrechter, zodat volgens verslaggever, R.K.C. alléén door fouten en falen van de tegen stander deze wedstrijd in winst wist om te zetten. De schrijver komt met feiten aan dragen die niets met de wedstrijd te maken hebben, zoals b.v. „de ont brekende intelligentie", die hijzelf waarschijnlijk op voetbalgebied heeft. En van dit standpunt uit gezien, m'n complimenten aan de scheids rechter voor de goed geleide wed strijd. A. V. IN BEPAALDE GEVALLEN MAXIMUMSNELHEID OP BUITENWEGEN De Tweede Kamer heeft dinsdag de minister van Verkeer en Water staat de bevoegdheid gegeven op be paalde buitenwegen en op bepaalde tijden maximumsnelheden vast te stel len. De bedoeling is de maatregel vooral toe te passen op drukke week ends, in vakantieperioden en waar het nodig is voor herstel van wegen e.d. hoogtepunt o.i. toch wel kreeg tijdens de vertolking van „Vogel als Pro phet". Zijn fijnzinnig talent en tech nisch vermogen, vormden het tot een gevoelig romantische compositie. Heel anders was zijn „Doumka" Scène rustique russe op. 59. Dit fors gespeelde werk was een grote over gang na de veel „zachtmoediger" Schuman. Het virtuose stuk was vermengd met de meest schrille tegenstellingen, die door de totale beheersing van techniek en ritme tot een fraai geheel werden geklonken. De sonate op. 53 in C. gr. t. „Walsteinsonate" van Ludwig van Beethoven, vormde het sluitstuk van Aeschbacher's optreden deze avond. Zijn meesterlijke hand, zijn juiste aanslag en technisch kunnen, al deze exponenten tesamen, voerden de tel kens wederkerende melodie tot een ongekende climax. Hoe groot dit succes van zijn op treden was, werd wel heel duidelijk, door het langdurig, onafgebroken applaus dat opklonk, als waardering voor zijn expressivistisch vermogen. Als toegift speelde Aeschbacher Füï Elise van L. v. Beethoven. En ook hier, tot het laatste moment toe, toon de hij zijn geheel eigen inerpretatie- vermogen en zijn opvattingen over tempo. De samenstelling van het program ma, maar op de allereerste plaats Adrian Aeschbacher zelf, hebben er voor gezorgd, dat er deze avond voor de bewonderaars van de klassieke muziek veel te genieten viel. Verheu gend is dan ook het feit, dat voorna melijk zoveel jongeren aanwezig wa ren, waarmee duidelijk het bewijs is geleverd, dat de klassieke muziek ge lukkig nog niets aan terrein heeft verloren, integendeel. zelfde allooi. Maar zoals ik reeds zei, we houden van snel handelen. Wij geven u twee uur de tijd om na te denken. Is die tijd verstreken, dan moet ge hebben beslist. Houdt ge dan nog uw weigering vol, dan zullen we hem daar (de Prediker wees naar de adjudant) voor uw ogen ter dood brengen". De wilddief viel nu met een drei gende stem in: „En denk er aan, Gelderse bloedhonden, dat wij vol voeren wat we zeggen". Er hing nu een ijzige stilte in de hut. De kapitein staarde somber en verslagen voor zich uit. Die kerels hadden hem voor een vreselijk di lemma geplaatst. De adjudant, die tot nu toe steeds had gezwegen, sprak na een poos: „Kapitein, geef niet toe. Ik ben ook bereid te sterven". Niemand reageerde hierop. Weer heerste er een zware en voor de kapitein schier ondragelijke stilte in de hut. Ze werd verbroken door de stem van Wylde Keimpe, die voor de deuropening om Frankes riep. Deze begaf zich buiten de hut. Keimpe deelde hem mede, dat een troep mannen, vermoedelijk solda ten, door de heide dwaalden. „Hoe sterk is die troep", vroeg de roodbaard. „Ongeveer tien man". „Op welke afstand?" „Ongeveer twee kilometer". „Goed, houdt ze in de gaten. Ne men ze onze richting, waarschuw dan opnieuw". De Fries sloop weer naar zijn post. Even later kwam Berend mel den dat een tweede groep mannen, van het oosten komende, op de moe rassen waren gestuit. Ze hadden toen weer rechtsomkeer gemaakt. Frankes dacht nu aan Folkert en de Gladde. Als die maar niet op de benden stuitten. De tijd verliep, en de twee uren in welke de kapitein moest beslis sen, waren bijna om. Eensklaps ver brak de kapitein de ijzige stilte. Hij sprak bijna toonloos: „Ik geef toe". De adjudant wilde nu ook iets zeg gen, doch zijn chef wenkte hem om te zwijgen. „Zeer verstandig", meende de Prediker. Hij vroeg de krijgsman: „Bezit ge papier en schrijfgerei?" De kapitein schudde van neen. „Dan zullen we het in een der dorpen laten halen". De Prediker zeide nu dat ze de losprijs op duizend Rijnse guldens hadden bepaald. „Veel te hoog. De betaalmeester bezit zoveel geld niet", riep de kapi tein. „Dan verkoopt hij maar een aan- Heden overleed tot onze diepe droefheid, geheel onver wacht, nog voorzien van het H. Oliesel, onze lieve en zorgzame echtgenote en moeder PETRONELLA CORNELIA MARTINA CLARIJS echtgenote van Frans Clemens Carl Zigenhorn in de ouderdom van 76 jaar. Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in Uw godvruchtige gebeden aan. Waalwijk, F. C. C. Zigenhorn Johannesburg, Clemens, r.k. priester Waalwijk, Lucia Christ Waalwijk, 25 oktober 1961 Mr. van Coothstraat 46 De plechtige H. Mis van Requiem zal worden opgedragen op zaterdag 28 oktober a.s. om half 10 in de parochiekerk van St. Jan Baptist te Waalwijk, waarna begrafenis op het r.k. kerkhof aldaar. Avondmissen: donderdag en vrijdag om 6.30 uur in de parochiekerk. [ermede be' #e dal ijken v® b B huwelijk John Netty aalwijk, ok' )orbeckelaa De firma Reijnen koopt Vogels brengen: zaterdagmiddag 28 oktober van 2 tot 3 uur bij: C. P. van Eeten Grotestraat 273 - Waalwijk TE KOOP aangeboden ENIGE WOLLEN SMYRNA door Groothandel op Jaarbeurs gebruikt 150.— per stuk. Grote maten. Niet van nieuw te onderscheiden. Evt. thuis te bezichtigen. Brieven onder nr. 2324 aan 't bureau van dit blad. ITANDI C kunt n res1 Jul. V. St£ (tussen H piusplein) inanciering ■bruikte au leen W.A.- (ssarantiek korbeckela: Tl Nieuw Tel. 0 In suè Alleen Jovanda biedt U zulke elegante ragfijne nylons, buitengewoon stérk en in de nieuwste mode-tinten. Kies uit vele Jovanda soorten! tal paarden. Maar ik zal kort zijn en het uiterste bedrag noemen, waaraan dan ook niet getornd kan worden. Het is achthonderd Rijnse guldens", antwoordde de Prediker op besliste toon. Daarop gaf hij aan, wat het door de kapitein te tekenen stuk zou behelzen. Wanneer het morgen gereed zou zijn, zou 't door een hunner in gezelschap van zijn adjudant naar Norg worden ge bracht. Zodra hun man met de los prijs zou zijn teruggekeerd, zou ook hij, de kapitein, in vrijheid worden gesteld. Zij, Frankes, hun leider en hij, de Prediker, gaven hem hier voor hun erewoord. De kapitein antwoordde niet. Hij begreep dat hij alleen maar had te accepteren; hij was in handen ge vallen van lieden, met wie niet viel te spotten. Keimpe kwam melden dat de man nen in het veld, verder naar 't wes- j ten waren getrokken. De afstand had hen nu aan het gezicht onttrok ken. Uren gingen voorbij; de sche mering viel in en nog waren Fol kert en de Gladde niet terug. De duisternis had reeds een tijd het aardrijk bedekt toen de beide man nen zich eindelijk aanmelden. Ze hadden zich lange tijd schuil moe ten houden in de hoge heidestrui ken. Tweemaal hadden ze 'n groep huurlingen waargenomen, waardoor verder gaan voor hen zeer lijk geweest zou zijn. De marnier hadden de paarden goed kunnen verkopen. Door de jarenlange oor logen was de paardenstapel zeer dund, waardoor de prijs der dieren hoog was. Het bedrag dat Folkert en de Gladde voor de beide hadden gebeurd, werd op tafel in acht gelijke porties verdeeld, ft post aan de zuidzijde van de Lutte- kehaer werd ingetrokken, doch ie gehele nacht zou de landweer door twee mannen bezet blijven. Om i( beurt zouden de kameraden die pos' bezetten. HOOFDSTUK IV De losprijs. „Schrijf op! Ik zal dicteren commandeerde de Prediker, Hij23 tegenover de kapitein, wiens han den van het knellende touw war® bevrijd, aan de tafel. Voor de laa ste lagen een vel Oud-Hollands 1<® penpapier, een potje met galnoten inkt en een ganzepen. De kapi'®1 nam de pen ter hand en doopte e in de inkt. De Prediker begon: „Aan Hoe heet uw betaalmeester?' „Ysbrand Dirksz", antwoi krijgsman. (Wordt vervi Gi

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 6