wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt innen- en buitenland Raad bekeek bouw van bungalow- en villapark Gemeenteraad Waalwijk Stoomdrukkerij An toon Tielen Redacteur: JAN TIELEN jonammer 50798 verschijnt 2 x per week MAANDAG 30 OKTOBER 1961 83e JAARGANG No. 87 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs; 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" csiE-COLLECTE ver over MILJOEN le opbrengst van de collecte, die Wereldmissiedag gehouden is, ■ft de miljoen gulden reeds ver ge werd en bedraagt 1.130.000 gul- Het zal nog meer worden, want de ongeveer 1700 parochies in jjderland hebben tot dusver 1326 ütoors de resultaten overgemaakt, la een kleine 400 parochies moeten collectes nog bekend gemaakt wor- De opbrengst (f 1.094.300) van parochies overtreft die van het vo- ge jaar met bijna een ton. giro 8725 van de pauselijke lissiewerken in Den Haag is tot dus- r nog een bedrag van f 16.571. - mengekomen. Van kloosters en in- tot dusver f 19.131.-. MARINEVLIEGER OMGEKOMEN De adjudant-vlieger J. F. v. Maas marine wordt vermist na een jodlanding op zee, die een Sikorski S.S.-I.N. donderdag heeft moe- maken. Drie andere inzittenden li het toestel, dat thuishoorde op vliegkampschip „Karei Door- en", konden na de noodlanding «den gered. let ongeluk is donderdagmiddag jeurd op de Noordzee ter hoogte Helmsdale aan de Oostkust van letland. De Sikorski, een onder- djootbestrijdingshelicopter, moest noodlanding maken als gevolg :n een motorstoring. De vermiste judant-vlieger Maas, afkomstig iiKatwijk aan de Rijn, was de twee- bestuurder van het toestel. VIJFTIEN JAAR GEËIST IGENS MOORD OP MARCEL NIVARD De officier van justitie bij de recht uit te Rotterdam heeft vijftien jaar iter beschikkingstelling geëist te- in de 39 jaar oude kappersbediende L. aldaar, ter zake van moord, ikidiaii doodslag voorafgegaan of van een strafbaar feit, op e achtjarige Marcel Nivard. LEVENSLANG VOOR ZEEMAN )e 29-jarige Nederlandse zeeman W. R., is door de te Chester, in ffldwest-Engeland, zetelende rech tschuldig bevonden aan moord op Engels dienstmeisje. Hij is tot le- aslange gevangenisstraf veroor- bid. De zaak is behandeld door een hof si assisen. Dit zijn zittingen, die idgaande rechters ongeveer drie wl per jaar houden. De zeeman R., die afkomstig is it Amsterdam, heeft verklaard niet te zijn aan moord op de 21- Margaret Hughes, die als ienstmeisje bij een dokter werkzaam Het meisje werd gewurgd op aai bed gevonden. REGERING ONTSTELD OVER BRUTE RUSSISCHE HANDELWIJZE Kroesjef draagt schande van eigen woorden De Tweede Kamer en de regering iben donderdagmiddag gedemon teerd tegen de Russische atoom- fioeven weliswaar niet door een Westmars, doch op niet minder dui- lijta wijze. Nadat de fractieleider a de KVP, dr. de Kort, namens de f grootste groepen in de Kamer MP, PvdA, VVD, ARP en CHU) misnoegen had kenbaar gemaakt, minister Luns, namens de rege- dat de Russische handelwijze 'terantwoord is. De regering is ont- door de brute manier waarop Net-Unie de gezondheid van de "teld in gevaar brengt. Zij heeft "en overwogen, of zij in Moskou zou Westeren. Steun aan de kritische '°'ie in de Verenigde Naties leek «fectiever. Minister Luns zei, dat sinds de september 24 Russische kern- Posies zijn geregistreerd. Er is geen bericht dat Rusland heeft f, e? Van ^et 'aten ontploffen van 1 0 fflegaton-bom. De regering 'oordeelt en betreurt het Russische dat een eenzijdige schen- Is van de afspraak op te houden e Proeven. De minister las nog BINNENLAND eens voor wat Kroesjef in de loop der jaren heeft gezegd; zijn plechtige verzekeringen dat de Sovjet-Unie niet als eerste de proeven zou hervatten, zijn felle beschuldigingen - bij voor baat aan het adres van het land dat wel zou beginnen en zo schande en schuld op zich zou laden. Elk mense lijk mededogen is vreemd aan de sov jet-politiek. Het gaat er slechts om angst aan te jagen. De Russen moe ten hun proeven lang hebben voor bereid. Daaruit blijkt, dat een „gent- lemans' agreement" met Moskou geen enkele garantie biedt. Slechts als de controle afdoende geregeld zou wor den kan er nog een overeenkomst met de Russen worden gesloten. IMPORTEURS MOETEN PRIJZEN VERLAGEN Minister De Pous (Economische Zaken) overweegt een algemene prij- zenmaatregel af te kondigen voor alle importartikelen, die door consumen ten worden gebruikt. De secretaris generaal van zijn ministerie, prof. G. Brouwers, heeft dit woensdagmiddag laten weten aan het Verbond van de Nederlandse Groothandel tijdens een gesprek op het ministerie. Ook van de werknemers was daarbij een verte genwoordiging aanwezig. De minister wil de prijsmaatregel nemen, omdat de groothandel de voordelen, die voortvloeien uit de ver laging van de invoerrechten in het ka der van de Euromarkt en uit de op waardering van de gulden, niet aan de afnemers hebben doorgegeven, waardoor ook de consumptieprijzen niet konden dalen. De prijsmaatregel zou kunnen voorschrijven, dat de prijzen van de importartikelen in overeenstemming moeten worden ge bracht met de gewijzigde invoerrech ten en de opwaardering van de gul den, die goedkoper kopen in het bui tenland mogelijk maakte. KNAC :„WETSONTWERP W.A.- VERZEKER1NG PUIK WERKSTUK" De KNAC vindt het door de rege ring ingediende wetsontwerp voor de verplichte W.A.-verzekering „een voortreffelijk werkstuk, waar zij in grote lijnen zeer gelukkig mee is". Zij acht het zeer gunstig dat naast de automobilisten die nu reeds voor 95 procent W.A. verzekerd zijn - ook de bromfietsers onder deze ver plichte verzekering komen te vallen. Dit is gebleken uit de openingsrede van de voorzitter van de KNAC, mr. A. W. baron van Imhoff, op de ge houden verzekeringsmiddag van deze bond in Scheveningen. De KNAC-voorzitter zei er in het vervolg van zijn betoog niet geheel gerust op te zijn dat de assuradeuren er in zullen slagen verhoging van de premies zoveel mogelijk te beteuge len. Hij bracht ook nog een drietal wensen naar voren. De eerste hield in ook de categorie handwagens met hulpmotor en andere gemotoriseerde voertuigjes met een maximum snel heid van 16 km per uur bij de ver plichte verzekering te betrekken. De tweede om voor bromfietsers als be wijs van verzekering een speciaal bromfietsplaatje in te voeren in plaats van een kaart of kwitantie. Dit zou het ook eenvoudiger ma ken om de veroorzaker van schade te achterhalen, indien deze tracht te „verdwijnen". Vervolgens bepleitte baron Van Imhoff een grotere zeg genschap van de weggebruikers in het waarborgfonds, waaruit schade wordt vergoed indien men als slachtoffer een verhaal op de verzekeraar heeft. Mr. R. J. Polak, privaat docent we genverkeersrecht te Amsterdam, be sprak de „civiel-rechtelijke aspecten van auto-ongevallen". Zijn mening was, dat het wetsontwerp zou bijdra gen tot ontlasting van schadevergoe dingsplicht en tot vermindering van strafrechtelijke vervolgingen. Hij be nadrukte dat de W.A.-verzekering bij lange na niet alle schade vergoedt. Zij dekt slechts het risico van de aan gesprokene, niet dat van de benadeel de. Diens eigen verzekering blijft dus van belang. Mr. J. den Duik, directeur Cen traal Beheer te Amsterdam, beklem toonde dat de wijze van regelen van de schade in de praktijk niet zal ver anderen. Wel zal de assuradeur som mige schaden moeten regelen, die hij vroeger zonder meer kon afwijzen, zoals dronkenschap, premie niet be taald, schade aan meerijders. Ook zullen verzekeraars er onder de nieu we regeling goed aan doen schaden zo goed en vlot mogelijk te behande len. Mr. Den Duik wees terloops nog even op de veel verbreide misvatting „dat de verzekering niet betaalt als men de politie er niet bij een aanrij ding bijhaalt". De laatste spreker, mr. J. C. van Laer, voorzitter van de Nederlandse vereniging van automobielassuradeu ren, wees op de verandering in de po sitie van het verkeersslachtoffer. De nieuwe wet maakt dat de verzekeraar schuldenaar geworden is van het ver keersslachtoffer. Hij zal de inge diende vordering moeten behandelen ongeacht of de verzekerde hem de schade reeds gemeld heeft. Van bij zonder belang achtte hij het voorts dat de verzekerde tot een bedrag van f 50. - een eigen risico behoudt. Hierdoor houdt ook de verzekerde er belang bij schade te voorkomen. De verzekeraar blijft er door ontlast van vergoeding van „kruimelschade". V.MAAREN BRILLEN ->er en le ter dan waar ook! VUGHTERSTR. 25 DEN BOSCH MARKT 32 - TILBURG Nwe GINNEKENSTR. 23 BREDA TEGENHANGER VAN GROEP-RIJKENS Een aantal bekende Nederlanders heeft een particuliere actie onderno men om te bewijzen dat vele Neder landers het standpunt van de regering en de meerderheid van het parlement delen, dat de Papoea's volledig hun recht op zelfbeschikking moeten be houden. Desgevraagd werd door de initia tiefnemers erkend, dat er een vrees, een risico bestaat dat de regeringsge trouwen in parlementskringen inder daad op den duur door de argumen ten van de groep Rijkens en ande ren beïnvloed zullen worden en zul len „omgaan", als ook een vrees dat men Ned.-Nieuw-Guinea als een last gaat voelen. Er wordt een beroep gedaan op het gehele Nederlandse volk „om thans, meer dan ooit, in een grootscheepse nationale inspanning moreel en mate rieel aan de bevolking van Nieuw- Guinea de nodige bijstand te verle nen", zulks in samenwerking met de V.N. De groep meent dat het zelfbe schikkingsrecht ook inhoudt dat de Papoea's eventueel voor aansluiting bij Indonesië kunnen kiezen. PRINSES BEATRIX TERUG UIT GRIEKENLAND Met een blijde glimlach haar moe der omhelzend, die haar op het plat form begroette, is prinses Beatrix donderdagmiddag om 5 uur uit Grie kenland op Schiphol teruggekeerd. Zij maakte de terugreis - evenals de heenreis - via Brussel met Cara- velle lijntoestellen van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena. De prinses heeft 3Vl week in Grie kenland doorgebracht in gezelschap van jonkvrouwe C. E. B. Roëll, hof dame van H. M. de Koningin, en van mej. A. Hasseley Kirchner, een Ne derlandse vriendin uit gymnasiumtijd van de prinses. Na haar onverwachte vertrek op 2 oktober j.l. werd officieel medege deeld, dat prinses Beatrix met het be zoek aan Griekenland haar voorne men verwezenlijkte om zich na de be ëindiging van haar studie in het bui tenland nader te oriënteren omtrent bepaalde onderwerpen waarvoor zij bijzondere belangstelling heeft. Prinses Beatrix heeft een tussen landing op het vliegveld van Brussel gemaakt. Volgens het Belgische pers bureau Belga werd de fotografen en cineasten die toevallig op het vlieg veld waren door een lid van de hof houding verboden de prinses te foto graferen. DE WERELD TELT 3 MILJARD INWONERS Berekeningen hebben uitgewezen, dat de bevolking van onze planeet nu 3 miljard zielen telt. In Azië woont meer dan de helft van de wereldbevolking, zelfs als men de Sovjet-Unie niet meerekent. De wereldbevolking groeit met onge veer 4 miljoen per jaar. Speciaal in Zuid-Amerika is de toename zeer groot. Jaarlijks groeit de bevolking hier met 2,5 Europa heeft de minste groeikracht, n.l. 1 per jaar. De overige werelddelen groeien per jaar ongeveer 1,6 De landen met het grootste aantal inwoners zijn op het ogenblik India met 444 miljoen, China met 690 mil joen, Sowjet-Unie met 216 miljoen en de Verenigde Staten met 182 mil joen. De cijfers van China zijn niet betrouwbaar. Verschillende deskun digen in het Westen nemen aan, dat de bevolkingscijfers van dit land tus sen de 400 en 500 miljoen liggen, maar uit propagandistische overwe gingen wordt overdreven. Na Azië is Europa het gebied met de meeste inwoners. Het minst be volkte gebied is Oceanië. BUITENLAND SOVJET-TANKS IN OOST-BERLIJN Voor de eerste keer dit jaar is in het centrum van Oost-Berlijn een co lonne Russische pantserwagens ver schenen die mogelijk naar de stad is gehaald om positie te kiezen aan de grensovergang in de Friedrichstrasse waar de Amerikanen de laatste dagen aan landgenoten in burger herhaal delijk een gewapend escorte over de grens hebben meegegeven. De sovjet colonne bestond uit meer dan 30 tanks, jeeps en gepantserde man- schappenwagens die geparkeerd wer den op een binnenplaats bij de grote boulevard Unter den Linden. De verschijning van de colonne was een volslagen verrassing. Waarne mers menen dat de komst van de Rus sen de „concrete actie" is waarop een lid van de sovjet-ambassade heeft ge zinspeeld na de verschijning, donder dagmiddag, van tien Amerikaanse Patton-tanks aan de grensovergang. Op die dag trokken jeeps met Ameri kaanse soldaten twee keer de grens overgang over, eenmaal om een Ame rikaan in burger te brengen, later om hem terug te halen. De incidenten van de laatste dagen zijn intussen het on derwerp van diplomatieke acties Amerika zal in Moskou een protest tegen de grenscontrole door de Vo po's indienen; Oost-Duitsland heeft tegen de Amerikaanse acties gepro testeerd in een nota aan Washington. SOVJET-HOUDING GEVAARLIJK Boven het gespleten Berlijn hing woensdag twee uren lang de dreiging van een heet militair conflict tussen de geallieerden en Ulbrichts Volks armee. Amerikaanse Pattontanks stonden gereed om de grensbarrière te rammen. Gepantserde mitraileur- wagens en commandotroepen met de bajonet op het geweer wachtten op het bevel om Oost-Berlijn binnen te rukken. Verkepningshelikopters cir kelden boven de sectorengrens. Het gehele 7000 man sterke garnizoen der Amerikanen was in staat van alarm gebracht. Ook de Britten en de Fransen brachten hun zwaarste ma terialen in stelling. Oorzaak Vopo's eisten papieren van Amerikanen die Oost-Berlijn bin nen wilden. Toen zij niet zwichtten reed een gewapend Amerikaans con- vooi de sectorgrens over, maakte een korte tocht door Oost-Berlijn en keer de ongehinderd terug. Later reed de Amerikaanse commandant Watson Oost-Berlijn in voor een conferentie van anderhalf uur met zijn Russische collega Solofjef. De Rus verklaarde dat de Oostduitse besluiten kracht van wet hebben en dat de Amerikanen zich daaraan hebben te houden. Watson deelde daarop mee dat hij de Russische houding zo gevaarlijk achtte dat hij de kwestie naar Was hington moest verwijzen. Daar is in tussen al meegedeeld dat Amerika vast blijft houden aan 't onbelemmer- de toegang voor geallieerde burgers tot Oost-Berlijn. keer dat niet in de wijk moei zijn. In Meerdijk zelf heeit men zoge naamde ringwegen gedacfit, the de diverse wijken scneiuen; langs de aftakkingen Hiervan worden üe bungalows en vilia s gebouwd. Ir. v. Ree merkte de mogelijk heid op dat d.m.v. materiaalkeu ze of kleur de verschillende soor ten wegen eventueel getypeerd zouden kunnen worden. Uok aan de wijken kan een eigen sieer ge geven worden door middel van kiosken, boombeplanting en lui fels. Ren arcnitectonisciie stede- bouwkundige behandeling zou hier een harmonisch geneel kun nen waarborgen. GROTE BIJVAL De gemeenteraad, die donder dagavond in openbare zitting bij een kwam, stond voor een over groot deel in het teken van het nieuwe uitbreidingsplan „Meer dijk", gelegen tussen de Noord- Zuid verbindingen: Kloosterweg en de Akkerlaan, door welk plan de behoefte naar een ander soort woningen zoals bungalows en v lla's zal worden voorzien, dit in tegenstelling met Laagein den, waar de bouw van woning wetwoningen en daarmee naar soort en karakter gelijkstaande huizen domineren. De burgemeester achtte het noodzakelijk er op te wijzen, dat deze beide plannen in totaal slechts 1643 woningen omvatten, resp. 751 en 892, terwijl Waalwijk ieder jaar drie a vierhonderd wo ningen heeft te bouwen, waaruit men dus kan concluderen, dat dit plan slechts voorziet in de be hoefte van enkele jaren. Wil men niet in een achterstand geraken, dan zullen binnenkort nieuwe voorstellen van b. en w. te ver wachten zijn aangaande meer be nutting van het plan „Waalwijk- Noord", van het terrein aan de oostzijde van de Hertog Janstraat (Baardwijk), en het terrein tus sen Bloemenoord en Akkerlaan. MEERDIJK Ir. E. van Ree, van het stede bouwkundig bureau Gouwetor en de Ranitz te Rotterdam, gaf aan de raadsleden een deskundige uiteenzetting van de samenstel ling en opbouw van dit bunga low- en villapark. Deze duidelij ke rechthoekstructuur van dit plan is zeer enkelvoudig opgezet, n.l. een winkelcentrum-partij met hoogbouw, zal het „brandpunt" van Meerdijk worden, waarbij men een concentratie krijgt van winkels. In het hart hiervan is 'n winkelplein gepland, met in de onmiddellijke nabijheid een ker kelijk- en mogelijk een bejaar dencentrum, met tevens eventu eel in de toekomst scholen en andere openbare gebouwen. Door middel van wandelwegen zal het mogelijk worden vanuit het win kelcentrum in de daar omheen gegroepeerde buurten te komen, die onderling door groenstroken en waterpartijen zijn gescheiden, waardoor een duidelijke begren zing van een bepaalde wijk ont staat. De kleine middenstanders en de „gegoeden" zullen hier hun woongelegenheid vinden. Aan de zuidgrens van het plan Moerdijk is de mogelijkheid ge schapen voor de bouw van 10 a 15 grote bungalows, waarvoor percelen grond beschikbaar ko men. die variëren van y2 tot 1% hectare. Kleinere terreinen worden be doeld voor de bouw van afzon derlijke en aaneen gebouwde bungalows van niet al te grote omvang en voor de zogenaamde Patiobouw, zijnde bungalows met een gezamenlijk binnenterrein en daarnaast een eigen terrein, af gesloten door muren, pergola's etc. Hierdoor ontstaat een inten sieve grondbenutting. De westelijke sector is bedoeld voor de bouw van enkelvoudige villa's en grote woningen, van vier onder één kap; het restant wordt opgenomen door de bouw van villa's, twee onder een kap. RIJKE BEPLANTING Het plan Meerdijk ontmoette in de raad algehele bijval en be wondering. De heer Meijs drong er op nog op aan om op het plein nabij het winkelcentrum 'n bas sin voor kleine kinderen te ont werpen. Tevens vroeg de heer Meijs zich af of de te bouwen kerk niet te dicht bij de St. Anto- niusparochie gepland was, zodat deze zou worden ontvolkt. Ook opperde hij de mening dat het aantal winkels in deze nieuwe wijk missch.en te weinig in aan tal zouden zijn. Ir. v. Ree vond het idee tot het ontwerp van een kinderbassin bijzonder attractief. Bij de verde re detaillering zou hiermede ze ker rekening worden gehouden, evenals met een te bouwen lunch room. Wat de kerk aan ging wees hij er op dat de afstand tot de parochiekerk van St. Antonius altijd nog 5UU a 6ÜÜ meter zou be dragen. Het aantal winkels noem de ue heer v. Ree voldoende. De wijk heeft een geringe dichtheid, waardoor, indien men meer win kels zou gaan ontwerpen, een te kle.n afzetgebied zou ontstaan. De heer v. d. Hoven meende dat de vrijheid van bouwen ver loren zou gaan door het opleggen van bepaalde voorwaarden, die nodig zouden zijn om in een wijk een zekere eenheid te behouden. Hij achtte 't daarom raadzaam de bebouwingsvoorschriften dien- aangaande te wijzigen. j WATERWINGEBIED Wat betreft het in de Zuid- Westhoek van de Meerdijk aan te leggen waterwingebied infor meerde de heer Mombers of deze plaats op deugdelijkheid voor dat doel proefondervindelijk gepeild was. De voorzitter antwoordde hierop, dat er een krediet voorge steld was voor onderzoek naar de kwantiteit en kwaliteit, dit in overleg met het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening. Zou ech ter blijken dat dit terrein voor genoemd doel niet voldoet, dan non het altijd een ander stede- bouwkund.g aspect gegeven wor den. Na deze vragen en toelich tingen werd het voorstel met al gemene instemming aanvaard. KLACHT De verschillende wijken wor den ook hier gescheiden door verschillende groenstroken, die een mooie gelegenheid geven voor een rustige wandeling. Deze groenstroken worden onderling weer verbonden door kleinere la nen waar kinderen zonder gevaar van verkeerszijde kunnen spelen. Tevens vormen deze dan weer 'n gelegenheid om van de ene groen- partij naar de andere te lopen. Bovendien ligt het geheel in de onmiddellijke nabijheid van het rijk aan natuurschoon zijnde re- creatie-centrum „Het Hoefsven". WEGENSTRAMIEN Het plan Meerdijk wordt inge sloten door de reeds bestaande randwegen, zoals Akkerlaan, Meerdijk, Kloosterweg en Tweede Zeine-Groenwoudstr. Deze kun nen benut worden door het ver- Naar aanleiding van de inge komen stukken uitte de heer v. d. Hoven een ernstige klacht be treffende de postbezorging in Waalwijk. De PTT heeft bepaald dat grote stukken op zaterdag door de bestellers niet worden meegenomen, omdat deze afge geven moeten worden, hetgeen te veel tijd zou vergen. De heer v. d. Hoven meende dat de voor de raadsleden bestemde prae-advie- zen, die reeds vrijdag ter verzen ding bij de post waren afgegeven, daar zonder verdere aandacht ter zijde waren gelegd. Bovendien, zo verklaarde spre ker te weten, werd de bezorging erg nonchalant door de PTT af gewerkt, daar het was voorgeko men dat officiële documenten verkeerd waren bezorgd, terwijl naam en adres duidelijk vermeld stonden. Ook de heer Mombers oordeelde dat de postverzorging in Waalwijk veel te wensen over liet. ZWEMBAD Punt 6 van de agenda vermeld de een aanvraag voor een krediet ter vervanging van de pompin- stallatie in de gemeentelijke zweminrichting „Het Hoefsven". De heren v. Seters en Kemper man juichtten het voorstel van b. en w. tot verbetering van de veilighe d en de hygiëne van dit bad toe, maar konden toch niet nalaten de vraag op te werpen, hoe het mogelijk was dat na tien jaar reeds dergelijke ernstige technische gebreken konden ont staan. De voorzitter wees er op dat, toen het zwembad in 1951 moest worden gebouwd, de totale on kosten beneden de 100.000 gulden dienden te blijven i.v.m. de be stedingsbeperking. Er werd dus aan alle kanten bezuinigd, zelfs De ïcho win het Zuióen 'ÜBti

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1