l!W MENUS Verkoop van premie- en overige woningen aanleiding tot langdurig debat DE VLAG IN TOP 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 30 OKTOBER 1961 VOGELVRIJ J. MARIE MULDERS ONDERSCHEIDEN zo dat de aanleg van de bestaan de dijk in het zwembad in werk verschaffing is uitgevoerd. Ook bij de aankoop van de appara tuur diende men hier rekening mee te houden, zodat de meest goedkope installatie werd aange kocht. B. en w. hadden echter na een deskundig onderzoek het ad vies gekregen de pompinstalla- tie (die reeds goeddeels is afge schreven) te vervangen door een nieuwe, zodat zowel hygiënisch als technisch een voortreffelijke situatie zou ontstaan. Naar aanleiding van gestelde vragen door de heer Brouwer over het laten wegvallen van de dijk, die de scheiding vormt van de twee baden, antwoordde de voorzitter dat m;et het wegnemen van de dijk ook de beschuttende werking tegen wind en zon zou verdwijnen. Wel was de voorzit ter van mening dat het nieuw te bouwen pomphuis zo geplaatst diende te worden, dat wanneer de dijk eventueel weg zou moeten, het pomphuis hier niet bij be trokken zou behoeven te worden. Wat betreft de 141 gemeente woningen deelde de voorzitter n. a.v. vragen van de heren Brou wer en v. d. Hoven mee, dat bij genoemde bedragen de bijkom stige kosten voor breken en schilderen waren opgenomen en dat na de verbetering voor deze bewoners geen huurverhoging zou worden gesteld. De voorzitter antwoordde de heer v. Seters op zijn vraag of in alle 141 woningen een douchecel gebouwd kon worden, dat dien aangaande een rapport van de Dienst Gemeentewerken was ont vangen, waarin stond vermeld, dat in 38 woningen geen douche cel in de bergruimte kon worden gebouwd. Wat betreft de aanleg van een openbaar plein voor de St. Cle- menskerk in Baardwijk zei de voorzitter hieromtrent overleg te hebben gepleegd met het kerkbe stuur, dat dit terrein in bruikleen aan de gemeente wilde afstaan. Voor de commissie van onder zoek voor de gemeente- en be drijf srekeningen 1959 werden met algemene stemmen de heren G. A. Duijvelaar, C. P. v. d. Ho ven en A. G. Meijs herkozen. De overige agendapunten, wel ke wij reeds in ons blad van vo rige week maandag 23 oktober hebben vermeld, werden zonder stemming of discussie aangeno men. Niet zonder enige reden, hebben wij gemeend agenda-punt 17 van de raadsvergadering apart even te moe ten belichten in een afzonderlijk ar tikel. Allerminst omdat een zin snede, vermeld in het prae-advies van b. en w., aanleiding was tot een discussie van bijna anderhalf uur, wel echter om het belang dat schuilt in de discussie en het daaruit voort spruitend gevolg voor diegenen, die, hetzij direct, hetzij indirect te ma ken hebben met deze aangelegen heid. Ter verduidelijking geven wij u eerst een gedeelte van het prae-ad vies van b. en w. aan de raad, waar in sumier de voorgeschiedenis van deze kwestie staat vermeld: Zoals wij in de aanhef van deze nota reeds stelden, hebben wij ons de vraag gesteld of en in hoeverre een wijziging in het te voeren ver koopbeleid met betrekking tot de premiebouw en de overige niet-wo- ningwetbouw gewenst of noodzake lijk is. Wat de prijsbepaling betreft, valt op te merken, dat tengevolge van de rigoureuze stijging van de bouw kosten, welke zich de laatste jaren heeft voltrokken en de daarmede gepaard gaande waardestijging van het gemeentelijk woningbezit de restant-boekwaarde van de wonin gen een toenemende divergentie vertoont ten opzichte van de wer kelijke waarde (marktwaarde). Zoals wij in onze bovengenoemde beleidsnota van 20 juli 1959 hebben uiteengezet, heeft de gemeente tot nu toe ook ten aanzien van de ver koop van premie- en andere wonin gen een beleid gevoerd, waaraan in hoofdzaak sociale overwegingen ten grondslag liggen. Aangezien bij de verkoop dus niet het maken van winst werd beoogd, is in het verle den voor deze categorie woningen de verkoopprijs bepaald naar de restant-boekwaarde. Als noodzake lijk gevolg hiervan dienden voor waarden te worden gesteld, dat de woning geen voorwerp van minder gewenste exploitatie zou worden. In de koopakte werd daarom tot nu toe de verplichting opgenomen, dat de koper de woning gedurende een pe riode van 10 jaren zelf diende te bewonen, terwijl voorts voor deze termijn een verbod gold om de wo ning door te verkopen. Eventuele verkoop kon slechts plaats vinden aan de gemeente tegen een op an nuïteitsbasis berekende restant boekwaarde. De gestelde voorwaar den worden over het algemeen - en o.i. niet ten onrechte - als een te I zware beperking van het eigen domsrecht gevoeld. Bovendien zijn naast dit meer ideële bezwaar be paald practische bezwaren tegen deze voorwaarden aan te voeren. En gezien de toenemende wanver houding tussen de boekwaarde en de marktwaarde van de woningen èn gezien de bezwaren welke ver bonden zijn aan het handhaven van de thans gehanteerde bijzondere verkoopvoorwaarden, achten wij 't gewenst om ons standpunt ten aan zien van de prijsbepaling en deze verkoopvoorwaarden nader te be palen. Na ampele overwegingen hebben wij daarom besloten uw raad voor te stellen om de verkoopprijs van de in het geding zijnde woningen in het algemeen voortaan te bepalen op de restant-boekwaarde, verhoogd met 50% van het verschil tussen deze boekwaarde en de marktwaar de, te taxeren door de Gemeentelij ke Taxatie-commissie, zulks even wel onder gelijktijdige intrekking van de bovengenoemde bijzondere verkoopvoorwaarden. Deze laatste alinea, „na ampele overwegingen werd aanleiding tot een uitgebreide discussie tussen de voorzitter en voornamelijk raads lid v. d. Hoven. De heer v. d. Hoven stelde naar aanleiding van deze ali nea, dat degenen die nu een derge lijke woning kopen, belangrijk in 't nadeel worden gesteld ten opzichte van degenen die het vorig jaar een bovenbedoelde woning kochten te gen enkel de boekwaarde; ander zijds worden zij bij de koop bevoor deeld, daar zij nu wel in de gelegen heid komen tot het verrichten van een minder gewenste exploitatie, doordat, op voorstel van b. en w. in het prae-advies, het kettingbeding van „tien jaar eigenaar zijn" er af zou gaan. Vroeger betaalde de ko per het restant-boekwaarde bijvoor beeld 12.000 gulden, met kettingbe ding. Nu zou hij gaan betalen res tant-boekwaarde (12.000 gulden) 50 pet. van het verschil tussen taxa tie-waarde en restant-boekwaarde bijv. taxatiewaarde is 20.000 gulden, dan wordt het verschil taxatie waarde boekwaarde 8.000 gulden en daar 50 pet. van is 4.000 gulden. Nu te betalen 16.000 gulden, echter zonder kettingbeding. Maar de taxatieprijs, de werkelij ke prijs, is 20.000 gulden. Hier schuilt volgens de heer v. d. Hoven het grote gevaar. Iemand koopt het huis voor 16.000 gulden en kan het onmiddellijk weer verkopen voor 20.000 gulden. Winst 4000 gulden FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH 22). „Welnu: Aan Ysbrand Dirksz, mijn betaalmeester". De pen kraste over het papier. De Prediker vervolgde: „Mijn ad judant en ik zijn door vijanden ge vangen genomen. Wij kunnen onze vrijheid alleen terugkrijgen, indien een losprijs voor ons wordt betaald van 800 Rijnse guldens of even waardige munten. Ik beveel u daar om het genoemde bedrag uit onze krijgskas te nemen". De kapitein sputterde nu tegen. „Ik protesteer tegen het woord „be velen". „Als bevelhebber hebt gij te be velen", antwoordde de Prediker met nadruk. „Niet tegensputteren, doch schrijf op!" De kapitein liet de ganzeveer an dermaal over het papier glijden. „Verder nu; Mijn adjudant wordt in vrijheid gesteld en wordt verge zeld door een van onze tegenpartij. Zij zullen zich bij u melden. Wij hebben ons erewoord gegeven dat deze persoon in geen enkel opzicht leed geschiedt. Aan deze man moet de volle losprijs ter hand worden gesteld. Zodra hij weer is terugge keerd met het geld, wordt ik in vrijheid gesteld. Ik heb daarvoor 't erewoord van de bevelhebber en van hen, die mij gevangen houden. Ik vertrouw die man volkomen". Toen de kapitein aan de laatste zin toe was, legde hij de pen weer neer. „Hoe kan ik dat schrijven", zei hij. „Ik ken uw bevelhebber toch niet". De Prediker lachte spottend. Hij wees op de Rooie Willem en sprak: „Dat is onze bevelhebber!" De kapitein wierp tegen: „Ge weet heel goed wat ik bedoel". De Prediker, die overigens zijn gevoelens heel goed wist te verber gen, werd nu kwaad en barstte los: „Vuile mensenslachter van beroep, wij moeten u op erewoord geloven, terwijl gij durft te twijfelen aan de eer van een brave man, wiens zoon gij hebt vermoord en wiens hoeve ge hebt verbrand. Ellendeling! Schrijf, zeg ik u en spoedig!" De kapitein nam de pen weer op en schreef de gewraakte zin. „Nu nog: Als de bode, die het geld in ontvangst neemt, binnen 24 uren na zijn vertrek van hier nog niet is te ruggekeerd, wordt ik ter dood ge bracht. Ik beveel, dat niemand de Daar de woningnood momenteel zo groot is, aldus spreker, zal het voor de koper-speculant niet moeilijk zijn om zijn pas gekocht huis met een enorme winst weer te verkopen, vooral ook omdat de toestroming naar Waalwijk erg groot is. De ei genaars in de v. Assendelftstraat en Thorbeckelaan (over wiens huizen het voornamelijk ging), hebben over het algemeen een zodanig beroep, dat zij niet gebonden zijn aan Waalwijk. En bij eventueel vertrek van een van die bewoners, zou een speculant met de koop van dat huis het nodige „voordeel" kunnen ma ken. Omdat dit niet in het belang is van de gemeenschap, verzette de heer v. d. Hoven zich tegen dit voorstel. Ook de heer v. Oss en de heer Kemperman zagen hier ook wel een speculatief element in. De heer Duyvelaar echter meende dat deze zo goed als te verwaarlozen was. De voorzitter resumeerde dat wat b. en w. en de in oppositie zijn de raadsleden scheidde, een kwestie 'van beveiliging tegen speculatie was, tenzij de heer v. d. Hoven te rug zou vallen op de oude regeling. De heer v. d. Hoven verklaarde dat hij het eens zou zijn met b. en w. indien een kettingbeding van 5 jaar werd vastgesteld. Ook vroeg hij nog een verklaring over 't door b. en w. gebezigde terminologie „in het algemeen" in de laatste alinea. De voorzitter antwoordde hem hierop, dat „het bijzondere" ter be oordeling van de raad blijft. Zonder stemming werd dit agen da-punt aangenomen, evenwel met toevoeging van een kettingbeding van 5 jaar. De laatste Ronde. Meer dan eenmaal zijn via de kolommen van dit blad verschillen van inzicht aan de dag getreden inzake de in uitvoering zijnde protestantse bejaardenzorg in dit rayon.. Ook nu mag, na wat daarover in dit laat ste blad te lezen staat, ten behoeve van de algemene zaak, een belichting vanuit een ander gezichtspunt, naar mijn stellige me ning, niet achterwege blijven. Met nadruk verklaar ik vooraf, hoewel dit eigenlijk ge heel overbodig is, dat het hierbij niet om of tegen personen, die gemeenschappelijk in het Tuindorp de vlag in top gehesen heb ben, gaat. Allemaal edele, eerbare perso nen, prima vaklieden, ten opzichte waarvan het mij helemaal geen moeite kost, eenieder in het zijne, de verschuldigde eer te geven en te bewijzen. Dit verandert echter niets aan de zaak, dat ik deze zaak, speciaal ten behoeve van hervormd Besoijen, toch wel totaal en heel anders zie dan zij. Met dit te verklaren kan en mag ik niet volstaan. Nu zit daar de zedelijke plicht aan, dat ik mij nader verklaar en zeg hoe ik het dan wel zie. Dat doe ik dan. Ik moet, hoewel zeer tot m'n leedwezen, in dit blad wel de situatie van de Ned. Herv. Kerk in deze ring en dit rayon daarin be trekken. Speciaal ten opzichte van Sprang- Capelle mag ik, om billijk te blijven, dit niet nalaten. Deze zaak heeft n.l. voor de Ned. Herv. Kerk in de Langstraat en om geving een verleden. Dit is trouwens al eens gezegd. Dit verleden heb ik als toenmalig ambts drager in en van Hervormd Besoijen daad werkelijk namens deze gemeente medegé- maakt. Uit dien hoofde gevoel ik mij ook thans niet vrij en wel tot spreken gedron gen. Dit verleden dateert van en uit een tijd dat de huidige predikant van Besoijen, mogelijk Besoijen nog nooit gezien had. In de interkerkelijke streekbejaardenzorg in die plaats is de Herv. Kerk kerkrechte lijk en wettig volledig vertegenwoordigd in en door het ambt van diaken. Dit ambt en niemand anders, is n.l. in en voor kerkelij ke bejaardenzorg met verantwoordelijkheid belast. Dit verantwoordelijkheids-element ontbreekt ten enenmale in de Hervormde Stichting bejaardenzorg wat Besoijen be treft en alwaar deze stichting toch haar hoofdzetel heeft. Ik ga hierbij uit van hét moment waarop dit kind van Besoijen ten doop is gehouden. Di tbrengt m.i. mee, dat. deze stichting in kerkelijke zin althans, het predicaat „Hervormd" clandestien in haar schild voert en hierin op en met een on wettig visum koerst. man bij zijn terugkeer mag volgen, om onze verblijfplaats gewaar te worden. Gedaan door Gerlof van de Bie zen, kapitein in het leger van zijn Doorluchtigheid Karei van Egmond, Hertog van Gelre, Zutfen, Gronin gen en Drente". „Ziezo, nu nog uw handtekening". Met een zware zucht volledigde de kapitein het stuk en plaatste z'n handtekening. Hij schoof 't daarop de Prediker toe, die het langzaam en aandachtig las en het daarop aan de wilddief gaf. Frankes en de Prediker hadden er lang over na gedacht wie van hun groep de ad judant naar Norg zou vergezellen. Enkelen van hen waren huns inziens te weinig gunstig bekend bij de Gel dersen. Ze meenden dat de zeer slimme Gladde het meest geschikt was voor het karweitje, maar deze kende de weg niet in dit gebied. Tenslotte hadden ze Folkert voor deze belangrijke missie uitgekozen, omdat hij het beste de streek ken de, wat van groot belang was om bij zijn terugkeer aan spiedende ogen te ontkomen. Folkert voelde zich gestreeld dat hij, als jongste van de bende, voor deze functie was gekozen. Na het middagmaal gingen Fol kert en de adjudant op weg. De Op deze zaak nu het etiket „Christelijk" plakken en onder en met deze vlag de la ding dekken, is niet alleen volstrekt onge oorloofd, maar ook, naar mijn gevoelen al thans, ten zeerste te laken. Ik wil wel met nadruk verklaren, dat ik, met een derge lijke verwaarlozing van de doopnaam, on der geen enkel beding het Hervormd zijn wens en wil beleven. Bij een richtige controle vindt men met het aanbieden van een dergelijke surrogaat pas nergens een open deur. De stad is dan ook als met een ringmuur, zonder poort of deur, hermetisch afgesloten. De gemeente lijke grens zit van alle kanten potdicht. Laten we met deze hoogst belangrijke dingen toch hoogst voorzichtig zijn. De kerk is toch geen bepaald soort instituut hetwelk door menselijk vernuft in de wereld tot openbaring is gekomen. Evenmin wordt toch ook o.a. het diakenambt, geestelijk geladen als dit en met verantwoordelijkheid belast is, bij de gratie of als een toestopper tje van een mens vervuld. Kerkelijke be jaardenzorg in de zin van wet en orde is toch geen bepaald soort hobby waar men zich mee bezig houdt omdat men daar een z.g. „zwak" voor heeft en doet om de vrije tijd door te komen. Laten we in deze dingen toch geen blindemannetje spelen. Voor enige tijd terug sprak ik een per soon, die thuis was in een kerkelijk bejaar dentehuis, wat voor kerk dat was voldoet er niets toe, die vertelde, binnen 2 weken 3 maal een medebewoner (ster) de laatste eer te hebben moeten bewijzen. De ver. zuchting werd daarbij geslaakt: Het wordt me te machtig, ik moet er eens uit. Ieder ogenblik is het: „Op, maak U vaardig en reis heen". Maar aan „de vlag in top" zoals die zich in het Tuindorp aan en voor mijn ogen vol trekt zit o.a. ook nog een maatschappelijk financiële kant. Laat ik die eveneens aan 'n nadere analyse mogen onderwerpen. Zoals ik die zaak zie, en zo moet ik het toch zeg gen, trekt de hierboven door mij gerecla- aeerde Stichting Hervormd Besoijen een broek aan die hem veel en veel te groot is. Nu mag die broek best iets te groot zijn. Als men een jongen van zes jaar een broek laat aanmeten zodanig, dat hij die b.v. met zijn negen jaar nog kan dragen, dan zal niemand dat gek vinden. Trekt men echter een zuigeling van b.v. 9 maanden 'n broek aan van het formaat van een meerderjarige dan is dat eenvoudig belachelijk. Dan is ie dere verhouding en logica zoek. Hervormd Besoijen staat n.l. met zijn bejaardencen trum totaal geïsoleerd. De Hervormde Kerk van dit rayon distancieert zich hierin volko men van Besoijen. Ik voor mij geloof dat we ze daarin onder de gegeven omstandig heden nog prijzen moeten. Dat heeft echter tot gevolg dat Besoijen hierin als het ware zichzelf tot een afgegrendeld gebied maakt, waar niemand in en niemand uit kan. Ik geloof dat ik zeggen mag te hopen, dat Hervormd Besoijen er van verschoond mag blijven om te moeten aanzien, als straks, bij wijze van spreken, de boot te water gelaten moet worden en de feestcommissie daartoe de fles champagne tegen de gevel aan stuk ken gooit, dit complex waarvan de steen en de balk volledig bezwaard is, als een lood zware last op dat kluitje hervormden van Besoijen neerploft, hetwelk daarbij geen an der lot wacht dan linea recta onder te gaan om er nooit meer bovenuit te komen, wijl het verre en verre boven zijn financiële draagkracht gaat. Dit zou naar mijn visie op deze zaak ge lijk staan, wanneer b.v. een gelijk aantal personen als dat de vlag in de top gehesen heeft, met z'n allen op een jukdragend last dier zouden gaan zitten en dit dier, dat door overbelasting door de knieën ging en kwam te liggen, met een stok zouden gaan slaan om verder te gaan, terwijl men weet dat het beest wel wil, maar gewoonweg niet kan. En ik geef ieder die dit leest de verzekering dat als de politie zoiets zou zien, die zeer zeker op zou treden om deze ezelin in be scherming te nemen. De kans zou zelfs aan wezig zijn, dat via de dierenbescherming de regering door de volksvertegenwoordi ging geïnterpelleerd en gevraagd zou wor den aan een dergelijke afbeulerij onmiddel lijk een einde te maken. Hoeveel gaat nu een mens een dier te boven. Het is naar mijn gevoelen, al staat de klok op slaan, nog niet te laat. Het gevaar en de ramp die hierin Hervormd Besoijen als een zwaard van Damocles boven 't hoofd hangt, kan nog afgewend worden. Nog is er ook hierin, de Allerhoogste zij dank, mag ik wel zeggen, een weg terug om deze jam- merkolk te ontwijken. De al eerder gerecla meerde stichting trede daartoe in de weg des verstands en wel door haar koffers te pakken en plaats te maken voor een ander team dat hierin door een andere geest ge dreven wordt. Men zegge nu niet: Dat kan niet meer, want alles zit al in kruiken en kannen. Waar een wil is, daar is een weg. Als het wezenlijk alleen om het welzijn der bejaarden te doen is en om niets anders en iedere zweem van persoonsverheerlijking daar buiten staat, dan zijn alle dingen mo gelijk voor wie gelooft. Financiële en ver dere verplichtingen zijn, als ze het al niet zijn, wel endosseerbaar te maken. Nogmaals de stichting trekke eenparig terug en kere naar zijn huis in vrede. Daarvoor dient in de plaats te komen een team dat de Ned. Herv. Kerk, voor zover die uit eigen mid delen geld in deze zaak heeft gestoken daar voor schadeloos stelt. Dit team, niet te groot van omvang, grijpe naar een ander en wel een algemeen type van bejaardenzorg onder de zinspreuk of naam: „Klein Joppe". Rustoord voor bejaarden. De basis van dit rustoord worde bepaald door dienende lief de, zoals die in de bergrede aldus vastge legd is: Alles wat gij wilt, dat U de mensen doen, doet gij hun ook aldus: want dit is de wet en de profeten. Dit team mag er, het spreekt vanzelf, niet op uit zijn om het pro testantendom deze zaak af te nemen. Dat zou niet leuk zijn. De r.k. bevolking zou hierin vertegenwoordigd kunnen zijn door b.v. 1 of zo nodig door 2 personen uit het dagelijks bestuur der burgerlijke gemeente. In „Klein Joppe" wordt tevens de per soon erkend en geëerd die in het begin on zer jaartelling in de stad Joppe woonach tig, werkzaam en bezig was in de stellige mening: „leren zolen gezande zolen", te weten wijlen Simon de leerlooier. Deze nij vere en eerbare persoon heeft er nooit aan gedacht om werkzaam te zijn voor een be paalde groep personen, maar heeft met zijn product de ganse mensheid willen dienen. In dit voetspoor moge dan „Klein Joppe" verder gaan. Het moet een plaats als Waal wijk, die middels het poststempel bij wijze van spreken de hele wereld er van in ken nis stelt: „Waalwijk centrum van de schoen en lederindustrie", toch wat waard zijn wij len deze pionier in de leernijverheid op de ze wijze mede eer te kunnen bewijzen. Bo vendien is Waalwijk toch geen plaats om er op uit te zijn, zijn poorten en ramen te slui ten en in isolement zijn kracht te gaan af zwakken. Van alle kanten moet er doorstro ming zijn. De Jerichose scheidsmuur, totaal ten onnutte, tussen Besoijen en S. verdere buurtgemeenten opgetrokk'" vallen en wel direct zonder enig,,': Waalwijk blijve een plaats ts,' poorten en open vensters. Van ji naar buiten, dat is een gezond ptittj en van levensvatbaarheid. De geestelijke vrijheid kome ooi bejaardenzorg tot uiting, doordat #1 rayon de verschillende typen, «- kleuren van de regenboog, daarvan dit rayon in harmonie aanwezige "Dan staat men ook vrij t.o.v. keil in dit streekverband. „Klein Joppe" kieze straks d meegeving van de beste wensen, Pas en visum zijn in orde. De'3 ten gaan op vertoon daarvan als overal en elders vanzelf open. Zondet voor ij neren j beperking ligt het ganse land gezicht om te bewandelen o: het werkelijk o.a. voor de omgeving feest zijn. Niet te oude zuurdesem van kwaadheid heid, maar in de nieuwe zuurdesem,, rechtheid en waarheid. Daarbij is ook Sprang-Capelle aanwezig om c algemene feestvreugde te delen Het is toch te gek om op de hier in dit rayon in onderling g leven, voortspruitende en aang., wordende door de bedrieglijke Ik ben toch veel vromer dan gij, over en weer elkander liever zoveel lijk steunen en helpen. Hiermede heb ik mijn visie op deg naar mijn beste weten onomwonden waarheid gegeven. Het geeft mij a. gevoel, middels de pers in deze zj( stem opnieuw te hebben mogen veil. Men bedenke: Een gewaarschuwd voor twee. Mocht de door mij gered de stichting eventueel van oordeel: ik haar geen recht doe, dan wende niet tot mij, maar tot de kerkelijk' heid en lokke van bovenaf hierin spraak uit. Tenslotte gaat het er, j cijfering van personen, alleen maar het bij het rechte eind heeft. Er moet in het St. Nicolaas-zie- kenhuis aan de Grotestraat in Waal wijk al heel wat gebeuren, voordat men er toe komt om directie, zus ters, doktoren en verpleegsters bij een te roepen voor een gezellige in timiteit, zomaar midden op de dag. Maar er gebeurde donderdagmor gen ook heel iets bijzonders: bur gemeester Teijssen kwam persoon lijk aan Marie Mulders de bronzen medaille van de Orde van Oranje Nassau uitreiken, omreden van haar 45-jarig jubileum aan het zieken huis. De eigenlijke jubileumdag lag al in het verleden, maar toen kon door bijzondere omstandigheden door ziekte van Marie Mulders zelf deze huldiging helaas geen door gang vinden. Uitstel was hier ech ter geen afstel, en zo kwam het dat zij op die 26e oktober pontificael in de door bloemen feestelijk aange klede recreatiezaal van het zieken huis zetelde en dat de burgemeester ter harer eer een toespraak hield, waarin zij werd geprezen om haar trouw en haar toewijding. Dit was voor haar de grote dag. Op 15-jarige leeftijd had zij haar eerste schuchtere schreden in het klooster gezet, niet om 't klooster gewaad aan te trekken, zo merkte de burgemeester op, maar omdat zij zich dienstig wilde maken voor het onderhoud van het klooster en alles wat er bij hoorde. Na verloop van enige tijd ging zij over naar het zie kenhuis en daar was Marie, zoals zij in de omgang genoemd wordt, 'n steun voor iedereen met wie zij sa men moest werken. Wat er in de loop van de jaren ook veranderde in het ziekenhuis, doordat er meer verpleegsters en doktoren hun werk vonden, Marie veranderde niet, dit wil zeggen de positie van Marie hield stand; zij bleef de centrale fi guur, waar men gaarne met 't volle respect naar opkeek. Zij was één laatste was weer geblinddoekt. De Prediker en Frankes hielden hen de eerste kilometers gezelschap. Ter wijl de Prediker naast de Gelderse krijgsman liep, kwamen de stroper en Folkert een eindje achter hen aan. Folkert kreeg van Frankes nog een aantal raadgevingen voor wat zijn terugkeer betrof. Hij mocht niet eerder weer uit Norg vertrekken, voor de duisternis was ingevallen; verder mocht hij niet van de wegen gebruik maken, doch moest door de wildernis gaan en nu en dan een ogenblik gaan liggen, om te luiste ren naar mogelijke achtervolging. Tenslotte moest hij eerst over de hei een grote omweg noordelijk maken, voor hij de richting Lutte- kehaer nam. Toen de mannen de Drentse weg hadden bereikt op het punt dicht achter het dorp Een, werd de blind doek van de ogen van de adjudant genomen. Frankes en de Prediker gingen naar hun schuilhoek terug, terwijl de beide anderen, onder de leiding van Folkert, in de richting van Norg gingen. De huurlingen van Karei van Eg- mond te Norg waren zeer verbaasd dat de adjudant eensklaps weer in hun midden verscheen. Ze vroegen hem naar hun kapitein, maar ze kregen geen antwoord. De adjudant begaf zich direct naar de hoeve, waarin de betaalmeester verblijf hield. Hij vond deze in ge zelschap van een paar onderofficie ren. De mannen wisten niet wat ze zagen toen de vermiste onverwacht het vertrek kwam binnenstappen. Ze vroegen of de kapitein ook terug was. De man schudde van neen, sprak geen woord en reikte met een nors gezicht de betaalmeester het stuk van de kapitein over. De man, die de geldbuidel van de troep beheerde, begon onder 't lezen te tieren en te vloeken, en vloekte nog toen hij het stuk geheel had ge lezen. Met een opgewonden gezicht begon hij daarop door de kamer te benen. Hij liet de kwartiermaker, de administrateur en de anderen van enige rang roepen. „Hel en duivels, die kerels eisen onze hele krijgskas op", richtte hij zich tot de adjudant. „De soldij van maanden. Hoe kunnen we dan onze mannen nog betalen?" „Het leven van onze kapitein hangt er van af", zei de adjudant somber. „Is dat de man die het geld moet ontvangen" vroeg de betaalmeester, op Folkert wijzend. De ander knikte. De kwartiermeester en de andere gegradueerden verschenen. De be- met het huis en bleef, zoals gemeester het zei, „een figuur de goede oude stempel". Het voor haar toch wel wat beti hebben zoveel prijzende woo: van Waalwijks eerste burger, En nadat zij gesierd was rat teken der orde, stonden er al anderen, met nog meer lofprj gen. Dokter Langemeijer, dei- teur van het ziekenhuis, danktel hartelijk voor alles wat zij voor gasthuis en het klooster vol ijvs toewijding gedaan had, ook al dat niet altijd mee, doordat hei kenhuis zich steeds meer uitbn en haar werk daardoor ook oig rijker werd. Maar iedere scheen zij weer, de laatste tijd: op de brommer, maar zij kwi maakte ziekte het haar wel moeilijk. En dan klinken die pathieke woorden van dokter L gemeijer: „Je was er van overt dat we je niet konden misse:, zo was het ook, Marie!" Het waren niet alleen de i en warme woorden van de hui meester en dokter Langemeije: de dankbaarheid optekenden, zagen ook stoffelijke blijken:! men. Bloemen o.a. van de verpis sters, van Toon de knecht Karola (keuken-, röntgen- en li ratoriumpersoneel), er was een schenk van de directie in de s van een gesloten enveloppe, e: econoom, de heer Schretler, zette eerste het Lang zal ze leven in, li geen luidde bijval vond. natuurt het was voor Marie! En nadat de burgemeester, fis teur en directrice, de eerw. moe van het klooster, de geestelijk al; seur, de econoom en de d haar hadden gefeliciteerd, sl verpleegsters die aanwezig zich achter hen aan, om Marit de aanwezige familie weiger» de hand te kunnen drukken. Zó hebben ook wij gedaan in merkwaardig mooie uur, waarin i Marie hebben leren kennen taalmeester las nu het schrijven de kapitein voor. „Hebt ge voldoende geld?" i er gevraagd. „TernauwernoodBreng man op een andere plaats, ter wij beraadslagen", zei de man de schatkist, op Folkert wijn Deze werd nu buiten het vertrel geleid. Bijna een half uur den de mannen. Allerlei pi®8 werden geopperd, maar moestent nadere overweging weer wow prijsgegeven. Men begreep dat bij alles wat men ging ondereen* het leven van de kapitein op 't zette. Vooral de oude administe teur sprak verstandige en kalme rende woorden. Ten slotte kw# men tot de slotsom dat het 't te- zou zijn de struikrover, die 't f- ontving, na te gaan als hij ter# keerde, om gewaar te worden v'1 de kerels zich schuil hielden. Zod" de kapitein weer vrij was, het roversnest uitroeien en mogelijk weer terughalen. (Wordt vervol

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 2