wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRAnt Itrclag 1960 Kamer van Koophandel en Fabrieken BINNEN- EN BUITENLAND Overzichtelijke expositie van B.L.O.-school 3.75 0.95 STASSAR DENKEN MAANDAG 27 NOVEMBER 1961 83e JAARGANG No. 95 wijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen !dredacteur: JAN TIELEN ,onuiwner 50798 verschijnt 2 x per week (wol „j „gericht 1878 3= 17,50 1.33!) Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Contract-advertenties: speciaal tariaf Advertentieprijs; 10 cent per m.m. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo" Ter voldoening aan het bepaalde in artikel 21 lid l van de wet op de Kamers van Koophandel en Fabrieken 1950, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor noordelijk Noord-Brabant te Waalwijk, haar jaarverslag 1960 doen uitkomen en dit aan de belanghebbenden toegezonden. In dit rapport is tevens opgeno- raen de jaarrede van de voorzitter de heer J. Timmermans en te vens een overzicht van de gang van zaken in handel en nijver heid in het district van de Kamer gedurende 1960. Daarnaast zijn enkele hoofdstukken opgenomen, handelend over de werkgelegen heid en werkeloosheid, het verkeer, de gemeenten in het district van de Kamer, de bevolking en het onderwijs. WEGENAANLEG In zijn rede brengt de voorzit- ttr eén bijzonder traditioneel on- jerwerp naar voren, door middel (jn enkele opmerkingen over de ontwikkeling op het gebied van ie verkeersverbindingen in dit district. De voorzitter wijst er in au jaarverslag op, hoe men langzaamaan toegekomen is aan je ontsluiting van de streek noor delijk Noord-Brabant, voorname lijk door de belangstelling die de overheid heeft voor de zo belang rijke verkeersverbindingen. Als ten van de meest sprekende ge- kurtenis op dit gebied wordt aangehaald het gereed komen tan dé brug over de Merwede bij Sleeüvvijk, waardoor het Land var. Altena uit zijn isolement ver lost zal wtorden en de beschik king krijgt over ben uitnemende' «binding met het westen en het 'centrum van het land. De moge lijkheden welke hiermee voor dit gebied worden geopend zijn tal rijk, terwijl daarnaast ten aanzien van de wegenaanleg nog meer staat te gebeuren. Ook aan rijksweg 27Vianen- Gorinchem-Breda worden grote activiteiten ontplooid. Met deze werd in 1953 voor het ge deelte VianenGorinc.hem en in voor het gedeelte Sleeuwijk- Bred.a begonnen, 't Wegvak Via- aen-Gorinchem zal vermoedlijk in 1963 en 't gedeelte Sleeuwijk- Ireda in 19(55 gereed komen. Ook nat betreft de verbeteringen van Je wegen tussen Genderen en Dussen en tussen Dussen en flank wordt hard gewerkt en ook déze zullen, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, binnen niet al te lange tijd gereed ko men. (Red.: verschillende onder delen van deze weg zijn reeds ge- keel voltooid). Aangaande de mogelijkheid tot aanleg en verbetering van de we gen in het kader van de ruilver kaveling in deze streek, zijn nog geen vaste plannen bekend, maar van groot belang is hierbij, dat de weg Tilburg-Waalwij k-Sleeu- wijk op het rijkswegenpïan voor buit. Ook de verkeersweg door de Langstraat begint steeds meer vorderingen te maken. In Vlij men is het grondwerk gereed, terwijl de bouw van viaducten voor de omlegging Vlijmen goed vordert. Verwacht wordt dat de werkzaamheden aan het gedeelte WaalwijkRaamsdonksveer in "63 geëindigd zullen zijn. De voorzitter wijst er in deze de op dat, wanneer deze streek van redelijke wegen zal zijn voor men, hier een centraal, gemak kelijk bereikbaar gebied zal ont staan, met een reeds op de indus trie ingesteld zijnde bevolking, tn wat ook van zeer groot belang is, een grote reeks van recreatie mogelijkheden. De voorzitter benadrukte de belangrijkheid dat nu reeds over laid en bedrijfsleven beginnen met het maken van plannen voor een benutting van alle mogelijk heden. Veel moeilijkheden, die ach onvermiideli.jk voor zullen hen, zullen door tijdig beraad en overleg vermeden kunnen wor den. Economische integratie ring. Onverwachte versnellingen in het integratieschema kunnen het bedrijfsleven voor moeilijke situaties stellen, waardoor groot nadeel toegebracht zou worden aan 't algemeen economisch nut. Schoenindustrie De schoenindustrie kan, aldus het in het jaarverslag gepubli ceerde overzicht, in het algemeen terugzien op een redelijke gang van zaken in 1980, waarmee niet gezegd is dat zich in deze tak van industrie geen enkele moeilijk heid voorgedaan heeft. De abnor male stijging van de huidenprij- zen en de reactie daarop in 1959, was er de oorzaak van dat er weinig vertrouwen bestond in de markt. Door te trage en kleine orders van de zijde der schoen winkeliers werden vele bedrijven in de maanden februari tot en met mei er toe genoodzaakt short time te werken, zodat het eerste half jaar voor hen niet bepaald gunstig was. In mei 1980 evenwel trad een zeer krachtig herstel op, er ontstond een grote order stroom, die de schoenindustrie nauwelijks kon verwerken. De produktie bereikte hierdoor een ongekende recordhoogte, zodat men in de bedrijven over het al gemeen over de gang van zaken wel tevreden is. Arbeidssituatie De voorzitter merkte verder op ™t ook de economische integra tie, waarvan de politieke en eco nomische voordelen niet onder schat mogen worden, steeds meer wtderingen maakt in Europa. Er zijn diverse bedrijven en on dernemingen die zich hierover ernstige zorgen maken, voorna melijk, aldus de voorzitter, om dat men te veel uitgaat van de te genwoordige situatie. Noodzakelijk is echter dat men neh weet te heroriënteren en dat ®en zich beraadt over de te tref- cn maatregelen, waardoor even tuele nadelen tot een minimum Jeperkt kunnen worden. Te veel weerstanden tegen dit nu een maal onvermijdelijk gebeuren spruiten voort uit overwegingen Dlc mj nadere beschouwingen tot rd veel meer positievere zin ge ssend kunnen worden. Wenselijk is vooral dat het be- jwjlsleven de tijd krijgt, nodig or aanpassing en acclimatise- Een groot probleem, dat niet alleen de schoenindustrie, maar het gehele bedrijfsleven intensief bezig houdt, is de situatie op de arbeidsmarkt. Er bestaat hier een uitzonder lijk grote concurrentie op dit ge bied, waarbij de randstad Hol land naar veler mening een on eerlijke rol speelt. De Brabantse industrie tracht door effectieve tegenmaatregelen de bedrijven zoveel mogelijk bezet te houden. Ook bij de bedrijven onderling doen zien vaak moeilijkheden voor, die nogal eens hun oor sprong vinden in de wijze waarop de 45-urige werkweek werd inge voerd. In het onlangs door het Economisch Sociologisch Insti tuut te Tilburg gepubliceerde rapport over de gevolgen van de Europese, integratie van de Ne derlandse schoen- en lederindus trie wordt er op gewezen, dat de ze integratie vrijwel zeker zal lei den tot een verscherping van de concurrentiestrijd. Verwacht wordt, dat de onder nemers zullen trachten de moge lijkheden te benutten welke wor den gegeven door modernisatie en rationalisatie. Het rapport wijst hierbij op de noodzaak van grotere en intensievere samen werking waardoor men kan over gaan. tot intensievere automatise ring en specialisatie. Lederindustrie lopende huidenprijzen geringe vraag en scherpe concurrentie teweeg brachten met het gevolg inkrimping van de produktie. Toen eind 1960 de lederprijzen weer op normaal niveau kwamen te liggen, werd ook de interesse van binnen- en buitenland weer groter, zodat tegen het eind van het jaar weer van een behoorlijke gang van zaken gesproken kon worden. Lederwarenindustrie Het rapport geeft ook hier als grootste probleem aan: het per soneelstekort. De omzet in luxe lederen handschoenen loopt over het algemeen iets terug, voorna melijk door de vervanging van lederen handschoenen door hand schoenen van textielstoffen en de import van buitenlandse handschoenen. Ook de vraag naar motorhand schoenen, -wanten, -kleding loopt ieder jaar terug, zodat verschil lende fabrikanten de produktie hiervan hebben gestaakt, om an dere meer gevraagde artikelen te vervaardigen. De vraag van voor noemde produkten concentreert zich dus bij hen, die dit artikel nog w'el vervaardigen; zij komen dan ook aan een grotere omzet, zowel in het binnen- als in het buitenland. Ook hier een tekort aan arbeidskrachten. De omzet in werkhandschoenen en beschermingsartikelen onder ging in 1960 geen noemenswaar dige verandering. Doordat suèdekleding een mo deartikel is geworden, bestond er voor dit artikel een gunstige markt. Het gehele jaar 1960 door was er meer vraag dan aanbod, waardoor de meeslte 'fabrieken niet tot een noemenswaardige export konden komen. Opvoering van de produktie kan niet wor den geforceerd, daar dit een ar beidsintensief produkt is, wat niet aan de lopende band kan ge fabriceerd worden; de tewerk stelling van meer arbeidskrach ten is "zoals bekend een moeilijk oplosbaar probleem. De vraag naar kleding van gladleer neemt nog steeds toe en ook de omzet van andere leder waren, zoals mappen, tassen en portefeuilles geven aanleiding tot goede verwachtingen. De fourniturenhandel ziet over het algemeen terug op een rede lijk góed jaar. BRAZZAV1LLE-GROEP ZOEKT COMPROMIS INZAKE NIEUW GUINEA. Onder de leden van de Brazzaville- groep circuleert thans een ontwerp resolutie, waarvoor men de grootst mogelijke steun tracht te krijgen ter oplossing van het vraagstuk Nieuw- Guinea. In deze resolutie zal, evenals de eerder door India ingediende resolutie, worden voorgesteld, dat de Nederlanders en de Indonesiërs on derhandelingen beginnen. De resolutie vraagt 1. dat in de Brazzaville-resolutie zeer duidelijk het beginsel wordt gesteld van het recht op zelfbeschik- Het fantastisch leuke BOUWMATERIAAL Slartdozen v.a. Aanvuldozen v.a. Alhoewel de huidenmarkt, die in een zeer nauwe betrekking staat met de lederindustrie, over het algemeen een dalende ten dens vertoonde, bleek toch, dat het huidenmateriaal beschikbaar voor overleder, krap is zodat zich vaak scherpe schommelingen voordeden, waarbij zich de 'on mogelijkheden voordeden, de on verwachte scherpe stijgingen door te berekenen. Dank zij de verder gaande mechanisatie kon de pro ductie in vele opzichten worden opgevoerd. Ook in de lederindus trie schept het arbeidsprobleem grote moeilijkheden en vooral 't aantrekken van jeugdige arbeids krachten blijft over de gehele li nie een vraagstuk. Door de arbeidstijdverkorting hebben vele bedrijven zich ge noodzaakt gezien, meer in het be drijf te investeren dan normaal; ook in de toekomst zal de nood zaak van verdere en grotere in vesteringen niet vermeden kun nen worden. Zoollederindustrie In deze tak schakelden ver schillende bedrijven over op le der en technische leersoorten, voornamelijk doordat de terug- king; 2. dat in deze resolutie wordt verzocht om „goede diensten" van de secretaris-generaal der V.N., en 3. dat de preambule stelt, dat een oplossing van het geschil tussen Nederland §n Indonesië door middel van onderhandelingen tussen beide partijen „wenselijk is". Daarnaast stellen de Brazzavillers voor, de periode voor Nederlands - Indonesische onderhandelingen te binden aan een tijdslimiet. Als - zeggen zij - vóór 1 maart 1962 zulke onderhandelingen geen resultaat hebben opgeleverd, moet er een commissie van vijf door de alge mene vergadering aan te wijzen lan den worden ingesteld om ter plaat se 'n onderzoek in te stellen en maat regelen te bestuderen voor het over nemen van het administratieve beheer door de V.N., tot de Papoea's in staat zullen zijn dat beheer zelf op zich te nemen. Deze commissie moet dan rapport uitbrengen aan de vol gende algemene vergadering. In de resolutie wordt voorts duide lijk gesteld, dat op generlei wijze mag worden geprejudiceerd op het recht der Papoea-bevolking, haar eigen statuut te bepalen. „HISTORISCH DOCUMENT"! PERS SCHONK MINISTER „UITKERING INEENS" Toen woensdagavond zeer laat de Tweede Kamer uiteen ging, had de minister van Justitie, mr. Beerman, een enveloppe ontvangen met... één gulden, van een aantal perstribune journalisten „ter compensatie van de dreigende loonachterstand". (Zoals bekend had de socialisti sche heer Kranenburg voorgesteld het salaris van de minister met f 1- te verminderen, omdat hij de motie der spijtoptanten naast zich had neerge legd). Donderdag ontving men ter pers tribune van de bewindsman het vol gende epistel „De minister van Justitie, in aanmerking nemende dat de parlementaire pers ter linkerzijde van de minister aan hem bij wijze van uitkering ineens ter compensatie van een dreigende loonachterstand heeft uitgekeerd een bedrag van één gulden (f 1); overwegende dat deze achterstand inmiddels is afgewend; overwegende voorts dat het voor een minister van Justitie niet oirbaar is zich onge rechtvaardigd te verrijken; besluit om op heden het bedrag van één gulden (f 1) te retourneren aan de parlementaire pers ter linkerzijde, zulks onder dankzegging voor de bijzondere steun en bemoediging, die in deze uitkering ineens - overigens in strijd met de richtlij nen voor hem waren gelegen." Deze unieke ministeriële missive is inmiddels reeds ingelijst, mèt het op zegellak gehechte echt-zilveren ron de geldstuk, om in lengte van dagen in de schrijfkamer der perstribunisten te herinneren aan de historisch ge worden „gulden van minister Beer man"! UITBREIDING GOEDKOOP TARIEF BIJ TELEFOON De telefoontarieven worden binnen kort wat verlaagd. Deze tariefsver laging komt tot uitdrukking in een uitbreiding van de uren, waarin een goedkoop - ongeveer 2/3 van het normale - tarief van toepassing is. Het goedkope tarief geldt straks van vrijdagavond 7 uur tot maandagmor gen 8 uur en verder elke dag van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens. De goedkope telefoonuren, afgelo pen zomer ingevoerd, lopen thans nog van zaterdagmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 7 uur en verder van des avonds 9 uur tot 's morgens 7 uur. Minister Korthals introduceerde deze tariefsverlaging donderdag bij de behandeling van de PTT-begroting in de Tweede Kamer als „een uiterst belangrijke verbetering". De Kamer was minder enthousiast. Men had lie ver een algemene tariefsverlaging ge zien alsook een verlaging van de aan- sluitingskosten, met name voor het platteland. Dat kan gemakkelijk, be toogde de Zeeuwse afgevaardigde Van Dongen (KVP). De PTT heeft immers een winst gemaakt van 111,2 miljoen, waarvan 82,6 miljoen door de telefoon. VLIEGTUIG ONTPLOFT 52 DODEN Een straalvliegtuig, dat van Buenos Aires op weg was naar New York, is kort na het opstijgen van het vlieg veld Viracopos bij Campinas, in de lucht geëxploleerd en neergestort. Het toestel had 40 passagiers en 12 bemanningsleden aan boord. Zij zijn allen om het leven eekomen. A.O.W.-UITKERINGEN WORDEN VERHOOGD Per 1 juli 1962 wil de regering de uitkeringen van het AO W-pensioen 15 verhogen, n.I. met f 168 voor het ongehuwden- en met f 264 voor het gehuwden pensioen per jaar, zo dat de resp. uit te keren jaarbedragen op basis van de huidige uitkeringen zullen worden f 1302 en f 2058. Daarover heeft minister Veldkamp (Sociale Zaken) op korte termijn ad vies gevraagd van de Soc. Econ. Raad (SER), liefst vóór 15 januari, om in voering op 1 juli mogelijk te maken. Aangezien onlangs de SER in een advies nopens waardevaste bedrijfs- pensioenen reeds heeft aangedrongen op verhoging der AOW-uitkeringen is te verwachten, dat het plan van de regering een goed onthaal zal vinden. Trouwens, ook bij een ongunstig ad vies is de regering vrij de verhoging toch door te voeren. Premie in 1962 niet hoger Bij de bovengenoemde bedragen is buiten beschouwing gelaten de per 1 december a.s. te effectueren automa tische verhoging, waarvan de bedra gen thans nog niet vaststaan. Naar men echter van bevoegde zij de verneemt, mag worden aangeno men, dat bedoelde automatische ver hogingen zullen neerkomen op mini maal f 42 per jaar voor ongehuwden en f 66 voor gehuwden. Komt de 15 pet. verhoging op 1 juli tot stand dan zullen de uit te keren bedragen dus hoger komen te liggen dan die hier boven reeds zijn genoemd, omdat die gebaseerd waren op de thans gelden de uitkeringen. Wat de premiebetaling voor de AOW betreft, die zullen in '62 niet worden verhoogd, maar in '63 is een zeer kleine verhoging te verwachten, ter compensatie van de 15 pet. Naar men weet ligt bij de Tweede Kamer nog een motie-Burger (P.v.d.A.), vragend om 50 pet. verhoging der AOW-uitkeringen, in gedeelten door te voeren. Die motie zal bij de open bare behandeling der sociale begro ting weer aan de orde komen. Het voorstel van de regering nopens de 15 pet. gaat dus al in de richting der motie. Ten slotte werd van bevoegde zijde verzekerd, dat de datum van 1 juli niets te maken heeft met de mede op die datum door te voeren be lastingverlaging en huurverhoging. ZIEKENFONDS-PREMIE VERLAAGD De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. Veldkamp, heeft de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering voor het jaar 1962 vastgesteld op 4,8 Voor het jaar '61 bedroeg deze premie 4,9 Het is geen alledaagse gebeur tenis, dat de Don Boscoschool van de B.L.O. in de Grotstraat, daarvan de heer C. J. van Roy hoofd is, naar buiten treedt in 'n expositie, die door iedereen kan worden bezocht en bewonderd. Hiervoor is dan ook wel een zeer bijzondere reden. Binnenkort na melijk gaat deze school het feit herdenken van het 25-jarig be staan, hetgeen tevens inhoudt, dat het dan ook voor de heer van Roy een heuglijke dag is, omdat hij dan tevens het 25-jarig ambts jubileum als hoofd van deze school hoopt te herdenken. St. Nicolaas-geschenken aan Deze beide feiten zijn dan ook de aanleiding geweest om een tentoonstelling op touw te zetten, waardoor eenieder die zich voor dit mooie werk interesseert, zich op de hoogte kan stellen wat de betiteling R.L.O.-weik allemaal inhoudt. Het moet ons van het hart, maar wij hebben e,r van opgeke ken, toen wij zagen en hoorden, hoeveel hierbij komt kijken, wel ke inspanning en geduld er van deze onderwijskrachten wordt ge vraagd. Op deze tentooistelling, die voor het publiek geopend zal zijn op zaterdag 25 november van 14-5 en van 7-9 uur n.m. en zondag 26 nov. van 4-6 uur en die wordt ge houden in het pand van de BLO- school aan de Grotestraat, wbrdt op een overzichtelijke manier in beeld gebracht, hoe men minder begaaide kinderen toch datgene, tracht bij te brengen, waarvan zij straks, wanneer zij in de maat schappij worden opgenomen, al leen maar plezier zullen hebben. Een zestal daarvoor bevoegde on derwijzers en onderwijzeresseri dragen de zorg voor een negentie kinderen, variërend van 7 tot 18 jaar. Zij trachten deze jongens en meisjes o.a. een ontwikkeling op visueel gebied bij té brengen door bijvoorbeeld sorteeroefeningen, oefeningen in het onderscheiden van vorm en kleur. Er wordt huishoudonderwijs gegeven waar bij geleerd wordt hoe een tafel gedekt dient te worden. Men pro beert deze kinderen een zekere handigheid bij te brengen op het gebied van handwerk, strijken, poetsen. Zij krijgen onderricht in het koken en vroeger werd deze theorie zelfs in een eigen keuken in praktijk gebracht, maar omdat deze hier meer geschikt voor is, heeft men dat jammer genoeg achterwege moeten laten. Dat alles langs de weg van ge leidelijkheid moet gebeuren, is overduidelijk en om het voor de ze kinderen zo gemakkelijk en begrijpelijk mogelijk te maken, hebben de onderwijskrachten zelf bepaalde systemen uitgedacht en uitgewerkt om alles tevens zo ef fectier mogelijk te maken. Drie kwart van het materiaal dat op de school wordt gebruikt, is door hen zelf, veelal in hun eigen vrije tijd ontworpen en verwezenlijkt, om de doodeenvoudige reden dat de handel geen geschikt mbateri- aal voor dit onderwijs op de markt brengt, en wat er op de markt verschijnt, is vaok veel te duur en niet voldoende. Vooral wordt ook veel aandacht besteed aan het lezen schrijven en reke nen en men staat er van verbaasd hoeveel manieren en ideeën men heeft uitgewerkt om tot een zo vruchtbaar mogelijk resultaat te komen. En resultaat boekt men met deze kinderen. Er zijn op de huishoudelijke afdeling werk stukken te zien, die kunnen con curreren met hetgeen op dit ge bied in de winkel wordt ver kocht. Daarom alleen al is deze tentoonstelling waard om, niet alleen door de ouders van deze kinderen, maar door iedereen be zocht te wordij Drunen DEMONSTRATIE-AVOND De Tuinbouwbond van de N.C.B. heeft in samenwerking met het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit, de Veiling Drunen en de Afdeling Waalwijk en Omstreken van de Ka tholieke Bond voor Detailhandel in aardappelen, groenten en fruit een demonstratie - avond georganiseerd, die zal worden gehouden in de zaal van deHoge Braken, Stationsstraat te Drunen. Op het programma staan o.a. vermeld een lezing, gehouden door de heer Aghina van 't produkt- schap voor groenten en fruit. Voor lichting en demonstratie groenten en fruit door mevrouw Buurman Kap- tein. Tevens zal er een film worden vertoond, getiteld: „Van tuin tot ta fel". Tijdens deze avond krijgt ieder een de gelegenheid te proeven van diverse soorten groentensalades. Te vens zal aan de aanwezigen door de organisatie een kop koffie en een zakje met fruit worden aangeboden. Toegangsbewijzen met lot worden gratis beschikbaar gesteld bij de ge organiseerde kleinhandelaren in Dru nen, Elshout en Nieuwkuijk. Ook een delegatie van de Belgi sche Tuinbouwbond komt ter oriën tatie deze avond bezoeken. Aanvang 's avonds 8 uur. e tcho vAr) het Zuióen '?ns,e "pw "hals en L m beige. waarmee Uw kinderen iedere dag opnieuw zich urenlang amuseren Complete collectie bij KELTUM CASSETTES

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 9