wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Minister Veldkamp kondigt sociale Mammoetwet aan BINNEN- EN BUITENLAND Gemeenteraad Waalwijk Agenda en pre-adviezen 18 Uitgever: faalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen joofdredacteur: JAN TIELEN jironummer 50798 lit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 MAANDAG 18 DECEMBER 1961 83e JAARGANG No. 101 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 pent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief "Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo" primi® A.O.W. mo«t 1 «mhoog Een tweede „mammoet-wet", ,u kan men, vindt dr. Veldkamp, minister van Sociale Zaken, de arbeidsongeschiktheids-verzeke- fin2 wel betitelen. Hij beloofde joensdag in de Tweede Kamer, „at hij met alle kracht aan een ontwerp zal werken, maar zag aankomen, dat het huidige kabi net niet veel meer zal kunnen joen dan de voorstellen indienen. Daarom komt er een tussentijdse verbetering voor de invalidi- teitsrente-trekkers. De minister Wel zich zeer voorzichtig uit over de omvang van de voorlopige uitkeringen. Uit zijn vage aanduidingen Heek toch, dat de verbeteringen vrij aanzienlijk zullen zijn voor invaliditeitsrentetrekkers, die IvJiAARENl BRILLEN Goedkoper en Beter dan waar ook! gon met een soort politieke ge loofsbelijdenis de basis van zijn toekomstige beleid waar in alles draaide om de kernmeer zoeken naar wat verenigt dan naar wat scheidt. Tot de socialis tische oud-minister Suurhoff, die een mislukking van de loonpoli tiek zag aankomen, zei hij „U bent een tikkeltje te vroeg." De minister was wat erg uit voerig, maar na afloop wist ie dereen als er mensen waren die twijfelden dat hij zijn za ken kent. De heer Roolvink trad uiteraard minder op de voor grond dan onder de vorige mi nister van Sociale Zaken, zij het toch nog heel wat meer dan me nig andere staatssecretaris. NIEUWE WONINGEN IN OKTOBER Volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek werden in de maand oktober van dit jaar 7945 nieuwe woningen opgeleverd. In oktober 1960 wer den 7613 nieuwe woningen vol tooid. In de eerste tien maanden van 1961 kwamen 66180 nieuwe wo ningen gereed tegen 67173 inl de overeenkomstige periode 19b0. Van de in oktober voltooide woningen werden er 857 als systeemwoning gebouwd. In de periode januari t.m. oktober 1961 kwamen 7093 systeemwoningen gereed Gerekend tot en met oktober 1961 werden sedert de bevrijding 919.222 nieuwe woningen ge bouwd. 6000 KG. BOTER IN BESLAG GENOMEN voor meer dan tweederde invali de zijn. Zij krijgen een bepaald percentage van het loon van een ongeschoolde arbeider. Als men het loon van een ongeschoolde arbeider tegen de tijd, dat de re geling ingaat, op 400 gulden zou kunnen stellen, krijgt iemand die honderd percent invalide is daar- ;an tachtig percent, dus 320 gul den. Wie gedeeltelijk invalide is, kriigt een lager percentage. Minister Veldkamp en zijn staatssecretaris Roolvink deden een aantal mededelingen: 1. Na sterke aandrang van alle partijen, behalve de liberalen, be loofde minister Veldkamp dat hij zeer ernstig zal overwegen n sug gestie van zijn partijgenoot Brou wer (KVP) te zullen bestuderen om alleen ongehuwde emigran ten een deel te laten terugbeta len van de staatsbijdrage in de kosten van de overtocht naar het nieuwe land. 2. Staatssecretaris Roolvink overweegt op korte termijn een arbeidsverbod voor veertienjari ge jongens af te kondigen. 3. Als op 1 juli van 't volgend jaar de ouderdomsuitkeringen met vijftien percent omhoog gaan, zal het volgens een voorlo pige schatting nodig zijn op 1 ja nuari 1963 de premies voor de ouderdomsverzekering met een percent te verhogen. 4. Omdat het Spaanse aanbod van arbeidskrachten achterblijft bij de Nederlandse vraag, zal on derzocht worden of de wervings- gebieden in Spanje kunnen wor den uitgebreid. Het aantal Neder landers, dat in België werkt, is sterk gedaald, terwijl veel meer Belgen in Noord-Brabant en Lim burg zijn komen werken. Steeds meer Nederlanders echter gaan in Duitsland een baan zoeken. Bescheiden Minister en staatssecretaris voorspellen beiden, dat de span ning op de arbeidsmarkt enige tijd zal voortduren. De heer Rool vink zei, dat het offer, dat de werknemers bij het bepalen van de richtlijnen voor de loonpoli tiek hebben gebracht, inderdaad niet groot is, als men naar de matige matigingsformule kijkt, doch dat het anders wordt als men ziet hoe hen door de werk gevers royale aanbiedingen op 'n presenteerblaadje worden voor gehouden. Op het ogenblik be staat de unieke situatie, dat in een hoogconjunctuur het aandeel van de werknemers in het natio naal inkomen zeer hoog is. 6. De heer Roolvink vond, dat men de ongewenste gevolgen van de verlenging van de arbeidsda gen in verband met de vrije zaterdag niet moet dramatise ren. In ieder geval is een verdere verkorting van de arbeidstijd nu uitgesloten en zou het funest zijn daarover te gaan denken, terwijl de gevolgen van de reeds gevoer de arbeidstijdverkorting nog voelbaar zijü. Marathon Minister Veldkamp en staats secretaris Roolvink spraken sa men bijna de gehele middag vol. (Minister Veldkamp, die meer dan twee uur aan het woord was, be Woensdagavond omstreeks ze ven uur tegen de sluitingstijd voor het goederenverkeer aan de landsgrens Goirle-Poppel, wilde een Belgische handelaar in ruw haar met een lading haar de grens passeren. 'Het viel de Belgische douane echter op, dat de lading zwaarder moest zijn dan Werd aangegeven de vrachtwagen van de handelaar trok moeilijk weg. De douane nam een steekproef door met een holle ijzeren staaf de lading te doorboren. Er werd boter onder het ruw haar gevonden. Practische de gehele lading bleek uit boter te bestaan. De bo ter was verborgen onder een dun laagje ruw haar. Het geheel was afgedekt door een zeil waarop n aantal drums (om wegwaaien van het haar te voorkomen). De drums deden eveneens als ber- ging voor boter dienst. In totaal, werd de vangst geschat op 5000 tot 6000 kg. De wagen en lading werden in verzekerde bewaring gesteld. De handelaar werd in hechtenis ge nomen. TWEE DODEN OP ONBEWAAKTE Donderdagavond is op een on bewaakte overweg in Zwaagdijk- West onder 'Hoorn een personen auto, waarin het echtpaar Velze- boer uit De Houwert (gemeente Nibbixwoud) zat, tegen een goe derentrein gereden. De 40-jarige mevrouw Velzeboer was op slag dood, haar 47-jarige man over leed enkele uren later in een Hoorns ziekenhuis. Op de lijn waarin de overweg ligt, rijdt en kele malen per dag een goederen trein tussen Hoorn en Medemblik op en neer. De trein die bij de botsing betrokken was had, vol gens instructie, voor de overweg gestopt en gefloten. Het echtpaar heeft vier kinde ren achtergelaten. Waals zal blijven". De talentel lingen, die wijzigingen in het ge bruik van de landstaal door ge meentelijke diensten en het on derwijs tot gevolg konden heb ben, worden afgeschaft. Voor een 24-tal gemeenten, die op de taal grens liggen, zullen speciale maatregelen worden getroffen voor het gebruik van het Frans en het Nederlands in de gemeen telijke administratie en de scho len. Voor Brussel en de Brusselse randgemeenten komt een afzon derlijke regeling met gelijke rech ten voor het Frans en het Neder lands. Tegelijkertijd met de schei ding van de taalgebieden zullen op het gebied van het onderwijs voorzieningen worden getroffen, gericht op het aanleren van de tweede landstaal. Deze laatste onderwerpen zullen in afzonder lijke wetsontwerpen, die nog niet bij het parlement zijn ingediend, worden geregeld. AMERIKA VRAAGT ZELFBEHEERSING De Verenigde Staten hebben er bij Indonesië op aangedrongen zelfbeheersing te tonen inzake Nieuw-Guinea en niet tot geweld over te gaan. Dit kan afgeleid worden uit verklaringen van Amerikaanse woordvoerders en mededelingen over een brief die president Kennedy aan president Soekarno heeft geschreven. Deze brief werd vorige week door de Amerikaanse ambassadeur aan Soekarno overhandigd. De inhoud van het schrijven is niet bekend gemaakt, maar zou, volgens Ame rikaanse bronnen, onder meer 'n beroep op Soekarno inhouden om geen geweld te gebruiken. Soe karno verklaarde donderdag in Djakarta: „De enige taal die door de Nederlandse imperialisten be grepen wordt, is kracht". Volgen de week dinsdag zal Soekarno z'n „bevelen voor de bevrijding van West-Irian" bekend maken. Ame rikaanse waarnemers geloven niet dat hij een aanval zal lance ren, maar de Indonesiërs zal op roepen hun pogingen te verdub belen om het gebied in handen te krijgen. EICHMANN TER DOOD VEROORDEELD Executie met de strop De voormalige luitenant-kolo nel van de S.S., Adolf Eichmann, leider van de afdeling Joodse za ken der Gestapo, is vrijdag te Je ruzalem door een speciale Jood se rechtbank ter dood veroor deeld wegens zijn aandeel in het om het leven brengen in de twee de wereldoorlog van ongeveer zes miljoen Europese joden. Eichmann heeft het recht in hoger beroeD te gaan. Hij kan, wanneer het vonnis ook dan be krachtigd wordt, nog gratie aan vragen. De terechtstelling zal, indien zij wordt uitgevoerd, door op hanging geschieden. Eichmann werd ter dood ver oordeeld in een zitting van de rechtbank die tien minuten duur de. Het vonnis werd voorgelezen door rechter Landau, voorzitter van de speciale rechtbank. Het vonnis vermeldt onder meer: „Deze rechtbank veroor deelt u, Adolf Eichmann, ter dood wegens misdaden tegen het Joodse volk, tegen de mensheid en oorlogsmisdaden." Eichmann hoorde de uitspraak volstrekt onbewogen aan. Nader wordt gemeld, dat het hoger beroep inmiddels is aan- gefekénd. 5. 6. TREIN GRIJPT SCHOOLBUS 20 kinderen gedood Bij de Amerikaanse plaats Greeley (Colorado) is een bus met schoolkinderen bij het passe ren van een overweg gegrepen door de passagierstrein in „City of Denver". Hierbij zijn 20 kin deren om, het leven gekomen. De bus werd aan de achterzijde ge grepen en honderd meter meege sleurd. De chauffeur kwam met de schrik vrij. SCHEIDING TAALGEBIED IN BELGIË BINNENKORT FEIT De commissie van Binnenlandse Zaken uit de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers heeft eenparig het wetsontwerp van de minister van Binnenlandse Zaken Gilson, voor 'n definitieve schei ding van het Nederlandse en Franse taalgebied in België goed gekeurd. „Een historische ge beurtenis" noemde minister Gil- som dit besluit, dat waarschijn lijk nog voor het einde van het jaar door de kamer van volksver tegenwoordigers zal wlorden be- krachtigd. Het wetsontwerp komt er op neer, dat „wat Vlaams is, Vlaams zal blijven, en wat Waals is, Openbare vergadering van de raad dezer gemeente op donder dag 21 december 1961 te 7.30 uur ten gemeentehuize. Punten van behandeling Vaststelling van de notulen der openbare vergadering, gehouden 30 november 1961. Ingekomen stukken. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor de aankoop van een kadaver- auto. Voorstel tot toekenning van premiën op de voet van de premieregeling woningver betering en -splitsing 1953. Voorstel tot vaststelling van een huurreglement voor de 200 woningen continubouw in Besoijen-noord. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor het scheppen van een gelegen heid tot het plaatsen van rij wielen en bromfietsen bij de Markt. Voorstel tot beschikbaarstel- i ling van een krediet voor het aanleggen van een riolering aan de Hoefsteeg. Voorstel om tot een bepaald bedrag garant te blijven voor een eventueel nadelig saldo van een te houden pluimvee- en konijnenten toonstelling. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor 't verstrekken van subsidie ten behoeve van 't vervoer van leerlingen der christelijke lagere school per autobus gedurende 1962. 10. Voorstel tot aankoop van onroerend goed a. d. Tweede Zeine van J. A. v. d. Broek. ,11. Voorstel tot aankoop van onroerend goed aan 't Laag einde van de Erven W. C. Verhoeven. 12. Voorstel tot aankoop van grond aan de Meerdijk van S. J. IJpelaar. 13. Voorstel tot verkoop van in dustrieterrein aan de Elzen- 8, 9 weg aan P. J. Klerkx, met in trekking van het raadsbe sluit van 28 sept. 1961. 14. Voorstel tot vestiging van t recht van opstal op een ge deelte van het gemeenteper ceel Waalwijk sectie G nr. 2806 ten behoeve van de bouw van een openbare lees zaal en bibliotheek. 15. Voorstel tot vaststelling van een voorlopig plan tot ontei gening van onroerend goed voor het uitbreidingsplan in onderdelen Meerdijk. 16. Voorstel inzake het verlenen van machtiging aan b. en w. tot uitzetting van kasgeld gedurende het jaar 1962. 17. Benoeming/herbenoeming le den van commissiën enz. we gens periodieke aftreding per 1 januari 1962 of anders zins. 18. Voorstel tot akkoordverkla ring met ontwerpbesluiten der gedeputeerde staten tot wijziging van de bezoldi gingsregelingen secretaris sen en ontvangers 1958. 19. Wijziging begroting. Aankoop nieuwe kadaverauto. De begroting van de Vleeskeu ringsdienst voor het jaar 1962, waaraan de Commissie van Ad- vies van deze dienst kring Waal wijk, zonder bemerkingen haar goedkeuring heeft gehecht, ver meldt de aankoop van 'n nieuwe auto ten behoeve van het vervoer van kadavers. De thans in gebruik zijnde au to werd aangekocht in 1948 en is thans, voor wat betreft het chassis en de motor, totaal ver sleten, terwijl de banden zich in een desolate toestand bevinden. Bij gehouden controle werd door de verkeerspolitie hierop reeds enige malen de aandacht geves- tl8hi verband met de omstandig heid, dat nu tot aankoop van een nieuwe auto moet worden over gegaan, achten wij het niet ver antwoord om op de oude auto nog nieuwe banden te laten mon- teren. De N.V. Bank voor Nederland se Gemeenten zal verzocht wor den voor de financiering van de ze kapitaalsuitgaaf een vaste geldlening te willen verstrekken. Vaststelling huurreglement voor woningwetwoningen continu bouw Besojjen-noord. Nu de eerste woningen van het complex van 100 woningwetwo ningen, dat ten noorden van de Winterdijk te Besoijen in aan bouw is, haar voltooiing naderen is het noodzakelijk, ook voor de ze woningen een huurreglement vast te stellen. Het blijkt, dat geen van de thans vigerende huurreglemen- ten in deze kan worden gehan teerd. Vandaar, dat men zich be raden heeft omtrent de vaststel ling van een huurreglement, dat voor de betreffende eengezins- flat- en galerijwoningen zal kun nen worden gebezigd. Voor de goede orde wordt op gemerkt, dat bij het opstellen van liet genoemde ontwerp-reglement het huurreglement voor flatwo ningen te Baardwijk tot leidraad is genomen. in grote lijnen stemmen de be palingen van het ontwerpregle- ment met het laatstgenoemde reglement overeen, met dien ver stande, dat in het ontwerp bepa lingen ziin opgenomen omtrent het gebruik enz. van de centrale verwarmingsinstallatie, omdat[ alle woningen zullen worden voorzien van centrale verwar ming. Gelegenheid voor het plaatsen van rijwielen en bromfietsen bij de Markt. In het stadscentrum (Markt en omgeving) doet zich stééds meer de behoefte gevoelen aan een ge legenheid voor het plaatsen van rijwielen en bromfietsen. De trottoirs worden thans ge bruikt voor massale berging van rijwielen en ook van bromfietsen waardoor verschillende trottoirs vooral tijdens de wekelijkse koopavond en gedurende 't week einde nagenoeg onbegaanbaar zijn. Van enige in het stadscentrum gevestigde zaken heeft het ge meentebestuur 't dringende ver zoek bereikt om ten deze orde maatregelen te treffen, omdat als gevolg van de overlast van geplaatste en op elkander gegooi de rijwielen etalages door het publiek niet te bezichtigen zijn en toegangen tot winkels vaak goeddeels gebarricadeerd zijn. 1 De politie staat ook machte loos, omdat ongeacht nog de bromfietsen voor de vele hon derden rijwielen, waarmede m,en zich op vrijdagmiddag en -avond (koopavond), zaterdag en zondag uit stad en streek naar 't stads1- centrum begeeft, geen enkele ge legenheid tot plaatsing aanwe zig is. Thans is de mogelijkheid aan wezig om in het stadscentrum op doeltreffende wijze in de hier bedoelde behoefte te voorzien. B. en w. achten dit nog te meer dringend noodzakelijk, omdat de zéér snelle uitbreiding van het w'inkelbestand in het stadscen trum een voortdurend groeiend publiek trekt. De voorziening kan getrolten worden tussen het gebouw van de N.V Hema en het r.k. kerkge bouw, waar nu afbraak heeft plaats gevonden van de daar aan wezige panden een oppervlak te beschikbaar is gekomen voor het scheppen van een gelegenheid voor het plaatsen van rijwielen en bromfietsen. Deze ruimte kan bevatten een stalling voor pl.m. .730 rijwielen en pl.m. 85 brom fietsen. Daartoe zal een tegelbe strating worden aangebracht, voorzien van metalen rijwielbeu gels, welke verplaatsbaar zijn. Het talud van de achterzijde van dit terrein, grenzend aan het r.k. kerkgebouw, zal van een pas sende beplanting worden voor zien. WANNEER VERSCHIJNT ONS BLAD Met het oog op de a.s. FEEST DAGEN verschijnt ons Kerst nummer op vrijdag 22 dec. a.s. Het daaropvolgende nummer, waarin de NIEUWJAARSWEN SEN worden opgenomen, komt uit op vrijdag 29 december, dus in die week verschijnt ons blad slechts eenmaal. Advertenties hiervoor moeten uiterlijk woens dag in ons bezit zijn. Het daaropvolgend nummer komt dan weer uit op dinsdag 2 januari, daags na Nieuwjaar. Administratie Garantie tentoonstelling. Evenals vorige jaren is de Ge combineerde Pluimvee- en Konij nenvereniging „Waalwijk en om streken" alhier wederom voor neméns, daartoe in de gelegen heid gesteld door de landelijke hoofdorganisatie, een provinciale pluimvee- en konijnententoon stelling te organiseren op 6 en 7 januari 1962 in de zaal „De Ge croonde Leersse" alhier. In verband met het hieraan verbonden financieel risico ver zoekt zij de gemeente Waalwijk garant te willen blijven. Het is namelijk mogelijk, dat door slechte weersomstandighe den of om andere redenen het bezoek niet zo groot zal zijn als waarop normaal is te rekenen. Een eventueel hierdoor ontstaand nadelig saldo zou de kas van ge noemde vereniging niet kunnen dragen. Na inzage van de terzake opge maakte begroting zijn b. en w. tot de conclusie gekomen, dat bij een normaal verloop van de ten toonstelling geen tekort behoeft te worden verwacht. Reeds meerdere malen werd voor het houden van een derge lijke tentoonstelling een garantie als hier bedoeld aan de onder- werpelijke vereniging verleend. Bedoelde tentoostellingen le verden echter telkens een voor delig saldo op. B. en w. stellen daarom voor de gevraagde ga rantie wederom te verlenen. Riolering Hoefsteeg. Bij suppl, begroting nr. 23 van 1961 werd door de raad een kre diet toegestaan voor de verbete ring van de Hoefsteeg. Door ge deputeerde staten werd machti ging verleend tot het doen van de uitgaaf. De bedoelde verbetering is nu dringend noodzakelijk geworden in verband met de verbouwing en uitbreiding van de Mariaschool voor meisjes, welke na de ver koop van het er voor gelegen klooster haar ingang heeft gekre gen aan de Hoefsteeg. De bouw is thans voltooid en de dienst gemeentewerken is voornemens over te gaan tot de verbetering van de bestrating der Hoefsteeg. Men stuit nu evenwel op 'n moei lijk op te lossen bezwaar voor wat betreft de aanwezigheid langs de smalle Hoefsteeg van een bre de en diepe treksloot, welke met gedicht mag worden, omdat hij van veel belang is voor de afvoer in noordelijke richting van het water van de Loint, alsmede van zuidelijk gelegen hogere gronden. Een afrastering langs de water loop zou de Hoefsteeg nog smal ler maken en zou bovendien niet aan haar doel beantwoorden, om dat aan weerszijden van de Wa terloop een pad ligt. Het kerk en schoolbestuur heeft zich tot b. en w. gericht met het verzoek ter plaatse een behoorlijke bevei liging van de leerlingen te be werkstelligen eri wel door het reeds vanaf de Loeffstraat geno teerde gedeelte van de waterloop te verlengen tot zover als de lo kalen der school zich uitstrekken d.i. tot de Loint. B. en w. vinden tot dit voorstel nog te meer aanleiding, omdat 't niet alleen in het belang is van deze 6-klassige school, doch ook in het belang van de bewoners van een viertal woningen aan de Hoefsteeg, waarvan er twee ter rechter- en twee ter linkerzijde zijn gelegen. Vervoer schoolkinderen. Bij pre-advies van 24 juli 1961 nr. 149 stelden b. en w. voor een subsidie beschikbaar te stellen in de kosten van busvervoer van leerlingen van de christelijke la gere school, woonachtig in de verst afgelegen wijken van de school. Hoofdmotief voor de toe kenning van het subsidie was de omstandigheid dat door de maat regelen van de regering inzake belemmering van de bouw van scholen het schoolbestuur en in het algemeen de protestant-chris telijke gemeenschap van Waal wijk zeer gedupeerd zijn, omdat men verwacht had in 1961 te kunnen beginnen met de bouw van de tweede christelijke school, gepland aan het Oranjeplein. Voor deze school is een urgen tieverklaring gekregen in 1958 een krediet voor de bouw werd door de raad reeds toegestaan m 1960, het bouwplan is goedge keurd in 1960, terwijl financie ringsmiddelen momenteel in vol doende mate verkrijgbaar zijn. Het wachten is alleen nog op de rijksgoedkeuring voor de bouw, welke op 30 juli 1960 is aange vraagd. Ook thans is deze rijksgoed- keuring nog niet ontvangen. Het schoolbestuur heeft daar om d.d. 7 nov. 1961 gevraagd ook voor het jaar 1962 de tegemoet koming te mogen ontvangen. Aangezien de omstandigheden niet gewijzigd zijn, stellen b. en w. voor aan het verzoek te vol doen en voor 1962 een subsidie beschikbaar te stellen. De reis kosten worden aan de BBA vol daan als speciale maandabonne menten. Alleen de 'maand augus tus zal zodoende vrij vallen. B. en w. kunnen intussen nog mededelen, dat deze aangelegen heid vóór 1963 zal opgelost zijn. Indien er de nieuwe christelijke school vóór die tijd niet komt, ligt het in de bedoeling aan de leerlingen van de christelijke school uit Waalwijk-zuid en Waalwijk-oost tijdelijk huisves ting te verlenen in Waalwijk-oost en wel in een of meer lokalen van de Pastoor van Haarenschool in het uitbreidingsplan Baardwijk, met de bouw waarvan dezer da gen een aanvang is gemaakt. Met het r.k. kerkbestuur der parochie St. Clemens zijn daaromtrent reeds voorlopige besprekingen gevoerd. De tcho van het Zuióen VUGHTERSTR. 25 DSN BOSCH MARKT 32 TILBURG Nwe GINNEKENSTR. 23 BREDA 2. 3.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1