wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRAnt Syrius, de zoon van Protos 5 Kerstgeschenken Uit do Langstraat BERGMANS' Schoenmagazijn Sprang-Capeile t Nieuwkuijk Haarsteeg Geheel spijkerloos Heusden VRIJDAG 22 DECEMBER 1961 83e JAARGANG No. 102 gever: .iwijkse Stoomdrukkerij y Antoon Tielen lidredacteur: JAN TIELEN ■snummer 50798 blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 nent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief gericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160- 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Het was niet zo erg veel wat de kleine herder Syrius met het hoeden Jer schapen verdiende en al mocht de oude Protos, zijn vader, die voor de herders ver uit de omtrek het schoei sel maakte, - een kunst die hij ver stond als geen ander en waarvoor hij dan ook tot ver over de heuvels voor- het dorp bekend stond - nogal eens wat zilverlingen ontvangen of af toe een schapenbout, breed hadden het thuis niet. De meeste geldstuk- ;cn werden betaald aan de heelmees ters, die bijna iedere dag bij Syrius' moeder kwamen, omdat zij aan een ernstige ziekte leed. Maar ook Syrius zelf was niet erg sterk, vaak had hij last van stekende pijnen, die hem ineen deden krimpen; vertwijfeld greep hij dan naar zijn lorst en bleef roerloos zitten, tot- het weer voorbij was. De andere „„ders, die met hem de meer dan tweeduizend schapen hoedden, kwa men, wanneer ze bemerkten dat Sy- iius ziek werd, bij hem zitten, totdat het weer over was. Op een middag, toen Syrius weer 'n aanval kreeg, en de herders kwa- m toesnellen, om te zien of zij hem „onden helpen, bemerkte hij een oude herder, die hij voorheen nog nooit bij de hudde had gezien en die over zijn schouder prachtige dieren vellen had hangen, waarvan hij niet wist dat ze zo mooi bestonden. Als een vonk schoot het verlangen door hem heen deze huiden te kunnen kopen, zodat .Protos hier voor z'n moeder prachtige jvoetwindsels van zou kunnen maken. Maar het geld, waar haalde hij dat vandaan? Syrius merkte niet meer, hoe de oude herder zijn best deed om hem met fluitspel weer wat levens moed in te blazen. Eén gedachte hield hem bezig, de prachtige huiden. Kon hij zelf nu maar de huiden snijden en aaneen rijgen; verstond hij nu maar, net zoals zijn vader, die ge roemde kunst. Maar hoe zou hij ooit het mes durven zetten, bang als hij was de huid te verknoeien. En waar haalde hij de kracht vandaan, om met strakke hand de lijnen te kerven, of de huid te rekken? Als hij sterker was en groter, zou hij zijn vader vra gen, of hij thuis mocht blijven, om van hem óók die kunst te leren, zodat ook hij bekend zou worden bij al die oude herders, die hij vaak over zijn vader had horen praten en die hem steeds prezen. Maar daar was hij nu niet mee gered. Zou hij de oude her der vragen of hij die huiden wilde verkopen? Dagen lang speelden hem deze ge dachten door zijn hoofd. Hij pieker de en pijnigde zijn hersens, maar een oplossing vond hij niet. Totdat... Totdat die nacht kwam, waarin al- es zo heel anders was. Waarin de tamel helderder scheen en het leek of sterren krachtiger flonkerden. Het was koud, de schapen waren bijeen gedreven, tussen de vuren die enkele herders hadden ontstoken, om zich te warmen, terwijl ze de wacht kielden. De andere herders waren bijeenge komen in de oude stal bij de bron, niet ver van Bethlehem. Zij vertelden, zoals altijd hun verhalen, over scha pen die waren afgedwaald en waar van de honden niets hadden gemerkt. Daar was Doneter, die enkele her- Iers vermaakte met zijn verhaal, hoe kij deze middag de dochter van de grijze Romeinse prefect, die op het landgoed woonde, had geplaagd, tot dat ze kwaad was weggelopen. Done ter was ze achterna gerend en hij had kaar bij de arm gegrepen en toege roepen, dat Protos, bij wie ze wel eens ging kijken wanneer hij huiden aan het snijden was, voor haar ook zo'n mooie voetwindsels zou rijgen, wanneer Doneter haar één keer mocht kussen. Maar Makai had daar hard om ge lachen, ze zei, dat ze de dag na de laatste volle maan van Protos zulke windows had gekocht, voor 3 gouden Romeinse dukaten. Doneter had haar toen toch maar gauw gekust! Syrius had vol aandacht liggen luisteren, hij mocht al die verhalen graag horen en hij hoopte, dat hij die ook allemaal nog eens mocht beleven. Het was al diep in de avond, toen de oude herder met de prachtige die- renvellen om, binnenkwam; de wacht was afgelost. Syrius zag, hoe hij zorgvuldig de huiden oprolde en ze in de hoek van de stal neerlegde Hij probeerde aan iets anders te denken, maar telkens dwaalden zijn ogen af naar die hoek. Als hij ze eens weg nam, de herders sliepen nu en nie mand zou het merken, wanneer hij stilletjes wegsloop. Tegen zijn vader zou hij zeggen, dat hij ze gekocht had van het geld, dat hij had gekregen, toen hij een verloren schaap weer had teruggevonden. Langzaam schoof hij naar de hoek toe. Zijn hoofd bonsde en de angst, die telkens bij hem opkwam, vergat hij, wanneer hij eraan dacht hoe trots en blij hij zijn moeder zou kunnen maken. Zij zou voetwindsels dragen, door zijn vader gesneden van een huidsoort, waarvan niemand in de verre omtrek ze bezat, zelfs de doch ter van de Romeinse prefect niet. Hij keek naar de herders, ze slie pen, nu kon hij ze grijpen. Nog een maal keek hij rond en dan gritste hij zo vlug als hij kon de huiden. Hij werd bang, nu kon hij niet meer hier blijven, hij moest weg. Syrius stond op en deed net of hij even naar buiten moest; voorzichtig klemde hij de huiden onder zijn arm. Niemand lette op hem. Eenmaal buiten gekomen, rende hij zo hard als hij maar kon, weg van de stal, weg van de herders. Vaak strui kelde hij over de stenen en boom stronken, die hier en daar verspreid lagen. Misschien had de oude herder de diefstal ontdekt. Kon hij nu nog wel naar huis gaan? En als ze hem Vlijmen daar zouden vinden? Het angstzweet brak hem uit, waarom had hij het ge daan? Plotseling viel hij weer en te gelijkertijd voelde Syrius de stekende pijnen in zijn borst. Hij was te moe en te zwak om nog op te staan en alles werd zwart voor zijn ogen, hij voelde zich raad, ziek en bang. Toen wist hij niets meer. Hoe lang hij zo gelegen had kon hij niet zeggen, maar toen hij zijn ogen opensloeg, hoorde hij zingende stemmen en een helder licht, dat zijn ogen niet kon verdragen, verblindde hem. Iets verder zag hij een stal, waar als het erg koud was, een gedeelte van de schapen in werd gedreven. Daar scheen het licht en de muziek vandaan te komen.. Syrius stond wan kelend op, de huiden had hij over zijn rug en borst gegooid, dat maakte hem weer wat warm. Langzaam liep hij naar de stal. Het duurde nogal even voor hij zover was, maar toen hij bin nen ging, zag hij iets wat hem al zijn pijn deed vergeten. Er zat een vrouw en een man rond een voederbak en daarin lag een kind, naakt en rillend van de kou. Hij zag een os en een ezel, maar ook herders. Hij keek rond en plot seling ontmoetten zijn ogen, die van de oude herder. Syrius schrok en wist niet waar hij moest blijven. Zou hij weer wegrennen? Naar buiten, de kou in. Maar die vrouw, ze lachtte hem zo lief toe, zij leek veel op zijn moe der. Nee, hier kon hij niet vandaan. Dan stak hij plotseling de huiden naar voren en legde ze over het kind. „Ze zijn goed tegen de kou" fluis terde hij. „En straks als hij groot is, zal mijn vader voor hem uit die hui den windsels snijden, zo schoon en sierlijk zoals niemand ze draagt." De vrouw keek hem dankbaar aan, het kind scheen te lachen, en het was als bedoelde het te zeggen „Ik vergeef je de diefstal Syrius, ga heen, ik zal het je belonen." Toen werd alles zwart voor zijn ogen. Syrius wankel de en viel. Door deze nacht die voor Syrius zo wonderlijk was geworden, liep een oude herder, op weg naar de oude Protos; in zijn armen droeg hij de gestorven Syrius is deze HERENMOLIÈRE, gemaakt van eerste klasse calfsleder. VAN LIER VAN LIER (de beste herenschoen) Diverse moderne kleuren en zwart vanaf 29.90 Alleen bij: Sprang Stassar - Waalwijk Vriih.-Capelle Capelle I e tcho van het Zuiöen t op de voet beogen. Zij het dan onder een verschillend facet. Er kan dan ook geen sprake zijn van het een of het ander, maar zij dienen samen te gaan. De levensschool heeft waardering voor de leerlingenstelsels. Er zal een practi- sche modus moeten Worden gevonden, die beide instituten aan hun trekken laat ko men. NIEUWE STRAATNAMEN te Nieuwkuijk, Vliedberg, ontleend aan geschiedenis. Bij de uitbreiding van de Vliedberg be sloot de raad destijds aan de aangelegde en geprojecteerde straten, benamingen te geven welke herinneringen oproepen uit 't his torisch verleden van 't dorp Nieuwkuijk, ontleend aan vroegere geestelijke en we reldlijke autoriteiten uit onze plaats. Vermoedelijk zullen nog maar weinigen in de gemeenschap op de hoogte zijn met nadere bijzonderheden over deze persoon lijkheden. Aangezien echter hun namen in de toekomst ter plaatse een vertrouwde- klank zullen gaan krijgen, meenden we deze bijzonderheden, speciaal aan de bewoners van de Vliedberg, niet te mogen onthouden. Pastoor Smoldersstraat. Joh. Mart. Smolders werd 15 april 1848 in Geertruidenberg geboren, 30 mei 1874 priester gewijd; op 28 juni 1893 begon zijn pastoraat in Nieuwkuijk. Onder zijn leiding beleefde de kerkmuziek een bloeitijd die niet gemakkelijk geëvenaard zal worden. Onder deze pastoor verdween de heerlijk heid Onsenoort. Na een vruchtbaar pasto raat overleed hij te Nieuwkuijk op 7 okto ber 1913. Deken van Baarnstraat. Joh. Henricus van Baarn was de 15e pastoor van Nieuwkuijk. Zijn benoeming had plaats op 9 jan. 1871. Op 15 april 1873 werd de eerste steen gelegd voor een nieuwe kerk, die in de oorlog 1940-1945 werd verwoest. In 1888 werd hij benoemd tot de ken van het dekenaat Heusden. Jhr. de la Courtstraat. Josephus de la Court werd geboren in Den Bosch op 16 febr. 1840. Hij was de laatste bezitter van het kasteel Onsenoort, dat ruim 5 eeuwen door verschillende generaties werd bewoond. In 1904 ging het kasteel over in handen van de fraters (thans Mariënkroon). Op 3 mei 1907 stierf hij te Vught. De Hoogstraat. Uit deze familie stamden enkele figuren die in het dorpsleven van Nieuwkuijk een belangrijke rol hebben gespeeld. Adr. de Hoog was in 1841 burgemeester van Nieuwkuijk, terwijl Godefridus de Hoog in 1907 alhier wethouder was. Meester Driesenstraat. Henricus Driessen is geboren te Netersel gem. Bladel op 29 nov. 1842. Op 15 juli 1867 werd hij alhier benoemd tot hoofdon derwijzer. Hij stierf in 1906. KERSTAVOND De R.K. Boerinnenbond hield in de zaal van het patronaat een Kerstavond. Door en kele dames werd een kerstvoordracht ge houden, terwijl er een klankbeeld over Kerstmis werd gegeven. De aangebrachte kerstversiering werd verloot. OUDERAVOND LEVENSSCHOOL Op de gehouden ouderavond van de le vensschool hield de heer van der Heijden een inleiding over doel en taak der levens school. Zoveel mogelijk aan de hand van practische voorbeelden maakte hij duidelijk dat de levensschool een onmisbaar element vormt voor de jeugdige werknemer die zijn intrede doet in het bedrijfsleven. Al blijft het in principe waar, aldus de heer van der Heijden, dat de ouders de verantwoorde- lijkste zijn. Ook voor de, opvoeding der op groeiende jeugd in de practijk is assistentie daarbij onmisbaar geworden. De levens school biedt deze assistentie, speciaal voor de hedrijfsjeugd aan. Soms lijkt het, aldus spreker, of er een tegenstelling zou bestaan tussen de levensschool en de leerlingenin stelling. Dit is echter beslist niet waar. Bei de instanties benaderen o.m. dezelfde jeugd, doch met een verschillende doelstelling. Het zou niet juist zijn de belangrijkheid der doelstellingen tegen elkaar te gaan afwegen, omdat beiden het welzijn der hedrijfsjeugd DAMMEN DVS I-MDC I 9-11 Onder flinke belangstelling vond boven genoemde wedstrijd plaats voor de compe titie van de KNVB. Voor de wedstrijd be gon verzocht de voorzitter een minuut stilte in acht te nemen in verband met het over lijden van de E.A. heer Mr. J. Hoefnagel, burgemeester van Vlijmen. Het werd een spannende wedstrijd. De laatste partij moest de beslissing brengen; zou DVS haar eerste winstpuntje halen. De goed spelende Th. van Overdijk moest met een gelijk spel genoegen nemen, waardoor MDC I de overwinning behaalde. De uit slag van de partijen was als volgt: Jan Diepstraten - Lammers 0--2; J. van Engelen - Scheepens 2-0; A. van Wijk- Leusen 0 - 2; Th. Kiviets - Meeuwen 0 - 2; J. v. d. Lee - Raymakers 2-0; P. v. En gelen-Driesen 1-1; L. van Overdijk - Arts 0-2; J. van Beijnen - Lennaarts 2 - 0; H. Brok - Monfort 1-1; Th. v. Overdijk - F. Lammers 1-1. SCHAATSEN Nieuws van de hardrijdersver. Jaap Eden. Nu de vorst z'n intrede heeft gedaan zijn de liefhebbers van de schaatssport ook reeds vroegtijdig aan hun trekken gekomen. De ondergelopen weilanden in de polder alhier zijn in enkele dagen reeds alleszins betrouw baar. Zien de schaatsliefhebbers Ko ning Winter met blijheid tegemoet, zeer ze ker doen dit degenen die zich op het hard rijden zijn gaan toeleggen. De leden van de hardrijdersvereniging Jaap Eden, welke club 7 jaar geleden alhier door Willy v. d. Berk werd opgericht, mag zich in een steeds grotere bloei verheugen. Als schaatsenthou- siast is voornoemde rijder twee jaar achter een naar Noorwegen vertrokken om er als lid van de N.V.B.H.S.-ploeg een trainings periode mee te maken. Ónder leiding van de bekende oudhardrijder Piet Zwanenburg heeft hij daar het hardrijden geleerd en de opgedane kennis stelt hij nu in dienst van zijn mede-clubgenoten, die zijn lessen steeds ter harte nemen om zich te bekwamen. Naast Willy v. d. Berk, zijn ook Wim v. Heijst en Jo van Heeswijk krachten waar mede de hardrijders uit andere plaatsen ern stig rekening moeten houden. De training is het allervoornaamste punt en in septem ber komen zij in de achterzaal van café J. Siegers reeds wekelijks een avond bijeen om aan de z.g. droogtraining deel te nemen. De Haarsteegse hardrijders komen be slagen ten ijs en als de vorst aanhoudt zul len zij vaak van zich doen spreken. Een on misbare kracht is ook de grote schaatsani- mator Janus van Engelen; hij zorgt er voor dat de diverse banen in uitstekende con ditie verkeren. Men heeft reeds grote plan- j nen; de banen werden reeds maandagmid dag uitgezet en dinsdagavond van een ver lichting voorzien. HARMONIE-TOTO. De alom bekende Haarsteegse Harmonie toto, ofwel de H.H.T., die verleden jaar door het actie-comité van de harmonie St. Cecilia met zoveel succes werd georgani seerd en ten doel had de harmonie finan ciële steun te verlenen, gaat ook deze win ter weer draaien. Het zal velen bekend zijn, dat in de loop van dit jaar de Haarsteegse harmonie enkele grote successen heeft we ten te boeken, waarvan wel de voornaam ste is het behalen van een eerste prijs met lof der jury in de Vaandelafdeling. Óm nu maar meteen aan de gestelde eisen te kun nen voldoen, werd overgegaan tot het aan schaffen van een geheel nieuw instrumen tarium, maar dat kostte vanzelfsprekend handen vol geld. Daarom is het actie-comité er toe overgegaan om met toestemming van het gemeentebestuur van Groot-Vlijmen weer een toto te organiseren, die op de zelfde leest is geschoeid als de vorige tot. De eerste toto ondervond aller medewer king en aan het slot kon aan het bestuur van de harmonie een flink bedrag worden afgedragen. Nu gaat de H.H.T. weer draaien en via een circulaire heeft het co mité alle inwoners weer opgeroepen om hieraan weer mee te willen doen. In de circulaire wordt in het kort een uiteenzet ting gegeven van de behaalde successen en verder wordt er aan toegevoegd dat de har monie in het voorjaar een ernstige poging GROTESTRAAT 153 WAALWIJK de Hart en M A v Wijk - Peter Cornelis Thomas zv P A v Dijck en M C de Vries - Marinus Herman zv M C H Pootjes en A H v d Oever - Irene Anne Gertrud Maria dv J A C P de Reijer en M J A Weeber - Maria Adriana Johanna dv A A M Gijsel- hart en J G Bruijsters - Caroline Anna Maria Augustina dv C A W Zonneveld en G Bax - Petronella Henrica Adriana Jo hanna Maria dv A P M Klerks en H A v d Pol - Allegodus Hendrikus Albertus Maria zv A W Winkel en M C Verhoeven - Adriana Arendina Maria dv N L Duister en A P M v Tilburg - Cornelia Maria dv P v Hemert en A W Branderhorst. Gehuwd Theodorus A M van Hooff 25 j en Joanna C H Mennen 22 j beiden al hier - Johannes P de Haan 28 j te Dru- nen en Adriana C v d Udenhout 26 j alhier. Ingekomen C Heus en gez van Wijk en Aalburg -AL Titaley echtg v Keyer van Breda - J M Kuijs van Amsterdam - H A v d Pol echtg v Klerks van Berlicum - A G Kramer en gez van Breda - J P de Haan van Drunen - L A E Keyer van Bre da - R Jansen en gez van Budel - J C M van Kuijk van 's-Hage - A J C J Deurloo van Haarlem - J J Schapendonk en gez van Udenhout. Vertrokken L Nieuwelink en gez naar Ierland - H Kant en gezin naar Engelen - A J Stoffers naar 'sBosch - Chr J M de Rijk naar Helmond -EE Rappa wed v de Rijk en gez naar Waalwijk - J W J Berns naar Breda - C Versteeg en gez naar Eindhoven E J H Buijs naar Drunen B M H v Wijk naar Apeldoorn - P J J M van Bokhoven naar Vlijmen - J J Mat tenmaker en gez naar Gorinchem -JA v Dijk naar Gorinchem. gaat ondernemen om het landskampioen schap van de Nederlandse Federatie te be halen. Met een uitmuntende directeur als de heer Sef Pijpers en een ijverig bestuur als morele steun en met de nieuwe instrumenten als prima gereedschappen zullen de muzi kanten optrekken naar Arnhem. De hoofdprijs van de slotloterij is een da mes- of heren-sportrijwiel en verder vult de middenstand de toto wekelijks weer aan met waardevolle prijzen. De ploeg van ophalers (sters) is geformeerd en verdeeld in wijken zorgt er stipt voor dat de formulieren wor den bezorgd en opgehaald. BURGERLIJKE STAND november 1961 Geboren Arnoldus Hubertus zv A M DOKTERSDIENST. A.s. zaterdag en zondag tot 6 uur wordt de praktijk van dokter Winkelman alhier waargenomen door dokter K. va nTuijn, Rozenstraat 48, Kaatsheuvel, tel. 04167- 2006, terwijl de dienst van deze laatste van- of zondag 6 uur tot en met 2e Kerstdag zal worden waargenomen door dokter Winkel man. KERKDIENSTEN ZONDAG 24 DECEMBER 1961 Ned. Herv. Kerk 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Bos. Geref. Kerk 9.30 en 3 uur Ds Swen van Vlaardingen. MAANDAG EERSTE KERSTDAG Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Ds. P. J. Bos; 2.30 uur Ds. J. C de Bie van Aalst Geref. Kerk 9.30 uur en 3 uur Candidaat Dekker van Rotterdam. KERSTVIERING OUDEN VAN DAGEN Vanwege de Ned. Herv. Kerk zal a.s. za terdagmiddag in de zaal van de Chr. Volks bond een Kerstwijdingssamenkomst gehou den worden met de Ouden van Dagen. Me dewerking zal worden verleend door de Ned. Herv. Meisjesvereniging. Met de kinderen van de Ned. Herv. Zon dagschool zal a.s. dinsdag, Tweede Kerst dag, des middags Kerstfeest worden gevierd in de Ned. Herv. Kerk. KERSTWIJDINGS-SAMENKOMST Vanwege de Chr. Gem. Zangvereniging Looft den Heer en de Geref. Jeugdvereni gingen werd woensdagavond in het Geref. Kerkgebouw een Kerstwijdings-samenkomst georganiseerd, waaraan tevens medewerking werd verleend door het Tilburgs Gemengd Koor. De belangstelling vooral van de zijde der gemeente was slechts matig. Het pro gramma, dat naast veel samenzang, Schrift lezing en meditatie, een aantal nummers voor beide koren bevatte, werd vlot en keu rig afgewerkt. De Schriftlezing die profetie en vervulling van de heilsbelofte bevatte, werd verzorgd door de leden van de jeugdverenigingen, ter wijl de heer H. W. Dekkers de meditatie hield, waarin hij de verscheidenheid van de aankondiging van Jezus' geboorte behandel de en wees op de verschillende reacties daar op van de zijde der wereld en de kerk en waarschuwde voor inslapen, want Jezus ge boorte draagt voor ieder van ons een per soonlijk karakter. Door de gezamenlijke koren werden ver schillende nummers uitgevoerd met betrek king tot het kerstgebeuren. Door de koren, onder leiding van de dirigent de heer Paul Christ werd verdienstelijk gezongen; het viel in 't bijzonder op dat de diverse stemmen van de samenzang der koren zeer goed uit kwamen en de samenzang van deze grote groep bijzonder tot haar recht kwam. Wij menen dan ook dat deze proef van samen werking uitstekend geslaagd mag heten en we hopen dat we het Tilburgse koor hier niet voor het laatst gehoord zullen hebben. Mevrouw Koster van der Starre decla meerde op keurige wijze enkele Kerstge dachten; het geheel van deze avond was een waardige voorbereiding op het komende Kerstfeest. Looft den Heer zal ook medewerking ver lenen aan eenzelfde Kerstwijdingssamen komst te Tilburg. P.V. NOOIT GEDACHT De Postduivenvereniging Nooit Gedacht, gevestigd bij dhr. C. van Tilborgh aan de Hogevaart, hield zaterdag haar duiventen- toonstelling. Er werden 252 duiven tentoon gesteld. De keurmeesters hadden een zware taak. De bonnen hadden goede aftrek. De bekroningen waren als volgt Oude doffers: G Rozenbrand 1; A Spuij- broek 2; A Vos 3; C de Jong 4, 8; M Treffers 5; C v Tilborgh 6; M Mesch 7; F Tactor 9; Gebrs. v Oss 10; A M de Jong 11; C Broeks 12; Jo Sterrenburgh 13; A Brouwers 14. Oude duivinnen: G Genen 1; J Pols 2; P v Dongen 3; M Netten 4; A Florijn 5, 9; M Treffers 6; D v d Schans 7; P de Me ter 2. Jonge doffers C Broeks 1; J v Zeist 2; J Spierings 3; A v Tiggelen 4, 10; W Nieu- wenhuizen 5; M Netten 6, 7; P v Dongen 8; G Rozenbrand 9. Jonge duivinnen: P ode Meter 1; Jac Ophorst 2, 10; M Netten 3, 8; G Rozen brand 4, 7; Gebr. v. Oss 5; J Spierings 6; M de Jong 9. Late jongen M Mesch 1; M Treffers 2; J Pols 3; W Nieuwenhuizen 4; A Heibloem 5; M --Netten 6. Schoonste duif van de tentoonstelling de oude düivin van dhr. G. Genen. ADVENTSDIENST Het is zondagavond in de overvolle Geref. Kerk aan het Bruggetje een stijlvolle Ad- ventsdienst geworden, waarin enthousiast werd meegezongen en waarin alle mede werkers en medewerksters hun beste been tje hebben voorgezet. De declamaties wer den in het algemeen voortreffelijk uitge voerd. Mej. Nelly v. d. Hammen deed het weer uitstekend. Subliem was haar laatste lied „Nu daagt het in het Oosten". De trompettist de heer C. Elsman genoot aller waardering en de orgelbegeleiding door de heer J. Waverijn was voortreffelijk. In de liturgie, die getiteld was „De Red der komt" werden diverse gedachten naar voren gebracht. De nood kwam met de zon deval in het leven en is. zeer groot, doch een Redder is beloofd en Zijn komst is vlakbij en op Hem moeten wij onze schijnwerpers rich ten, opdat ook anderen Hem zien en gered worden. In een klemmende toespraak sloot de heer A. de Jongh, leraar aan de Prot. Chr. H.B.S. te Waalwijk, zich heel nauw aan bij het thema van de liturgie. Spr. ci teerde Prof. Huizinga's woorden: „We le ven in een bezeten wereld en we weten het". Inderdaad is er een wereld vol nood, is er een zee van ellende. Daar zijn de grote spanningen in de wereld en de spanningen in ons eigen leven, dat in de ban van de angst is. Onze wezenlijke nood is, dat wij de Vredevorst zijn kwijtgeraakt, maar toch horen wij dwars door die bezeten wereld heen de stem van de Redder klinken. Op het moment van de Zondeval werd de komst van de Redder reeds aangekondigd, eerst vaag, later steeds duidelijker, totdat Jesaja de Redder als het ware ten voete uit schil derde. Wat doen we nu met de Redder? Spr. herinnerde aan Kurt Karlson, de ka pitein van de Flying Enterprise, die zich niet liet redden, maar op zijn schip bleef, die het zelf wilde proberen en vergeleek ons met deze kapitein. Spr. wekte in het bijzonder de jongeren op te bedenken, dat Jezus de grote kindervriend is, dat Hij, die zelf niet ouder geworden is dan 33 jaar, de uitge sproken Redder is van de jeugd, die in de I

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 13