waaLwij kse en lAnqstRAAtse cour Ant T.B.C. in 1962 BINNEN- EN BUITENLAND fass ar IIWTIM E 111 I Tl, Provinciaal nieuws VRIJDAG 22 DECEMBER 1961 83e JAARGANG No. 102 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Zeker vijfduizend nieuwe gevallen IEDERS MEDEWERKING BLIJFT NOODZAKELIJK De laatste loodjes wegen het zwaarst. Dat geldt voor zeer veel verschillende dingen; het lijkt ook van toepassing als het om de uitroeiing van de tuberculose gaat. De resultaten van de intensieve aanpak na de oorlog waren aan vankelijk zo spectaculair, dat menigeen het gevoel kreeg dat de tuberculose spoedig geheel uit ons land verdwenen zou zijn. Kan deze ziekte worden uitgeroeid Zulk een ongebreideld opti misme is helaas ongemotiveerd gebleken. Men is thans zelfs eer der geneigd om zich af te vragen of er bij de bestrijding van de tuberculose wel gesproken kan worden over „de laatste loodjes". Op 't ogenblik komt immers af en toe de gedachte op, dat we ondanks alle maatregelen en voorzorgen tot in lengte van da gen met deze ziekte opgescheept zullen blijven zitten. Steeds moeilijker Nu is in de toekomst kijken al tijd maar een zeer speculatieve zaak, zeker als het gaat om kwes ties op lange termijn. Wel kan er echter met vrij gro te zekerheid worden voorspeld, dateer in het jaar 1962 zeker vijf duizend nieuwe gevallen van tu berculose zullen worden gevon den Wie dat tien jaar geleden zou hebben gezegd, zou toen als een wel zeer zwartgallig pessimist zijn gebrandmerkt. Maar op 't ogenblik is dit de stand van zaken: ondanks alle opsporingsmaatregelen, ondanks alle contactonderzoek, ondanks de zeer verbeterde behandelings methoden gaat het verder terug dringen van de tuberculose steeds moeilijker. Niet gewonnen Vanzelfsprekend doet dit feit allerlei vragen opkomen, vragen die veronderstellenderwijs beant woord kunnen worden en vragen waarop men het antwoord voors hands geheel schuldig moet blij ven. Belangrijker echter is het dat iedere Nederlander er zich goed rekenschap van geeft, dat de strijd tegen de tuberculose nog geenszins is gewonnen. Doordat enkele sanatoria ge heel of gedeeltelijk voor andere doeleinden in gebruik zijn geno men, zou zulk een foutieve op vatting gemakkelijk post kunnen vatten. De meer of minder om zich heen grijpende besmettingen, waarvan af en toe melding wordt gemaakt, zijn er om ons er aan te herinneren dat tuberculose nog steeds in onze samenleving aan wezig is. Even trouw Daarom blijft bet burgerplicht dat iedereen even trouw als voor heen deelneemt aan het periodiek onderzoek op tuberculose. Eenieder die in de gelegenheid is aan zulk een onderzoek deel te nemen, heeft niet alleen tegen over zichzelf en tegenover zijn directe omgeving, maar ook te genover de gehele samenleving de plicht om zich aan zulk een onderzoek te onderwerpen. Gelukkig kan men dat met een tamelijk gerust hart doen: er is in ons land heel wat minder tu berculose dan kort na de oorlog; de vroeg ontdekte gevallen heb ben uitstekende genezingskansen. Dr. H. W. S. gehele land de groots opgezette brievenactie gevoerd; deze is ge richt op geestelijken, klooster oversten, bedrijven en veertien duizend particulieren. De actie is dit jaar wat zwaarder, omdat de verlenging van de diensttijd meer jongens die dagen in actieve dienst houdt, op schepen, in ka zernes en legerplaatsen en op de luchtbases. Zij is direct na Sint Nicolaas gestart en heeft reeds heel wat bewijzen van bijval opgeleverd. Maar er is nog iets meer nodig om alle soldaten te bereiken. Zo doende blijft Thuisfront rekenen op de toezending van de afreken- strookjes van giro 520.000 Natio naal Katholiek Thuisfront. OPERATIE VAN INDIA IN GOA REEDS VOLTOOID Sovjet-Unie sprak voor de 88ste maal haar veto uit De Portugese troepen in Goa hebben zich overgegeven en de Indiase militaire operatie in dit gebied is voltooid, zo is dinsdag ochtend in een officiële Indiase bekendmaking meegedeeld. Een woordvoerder van het In diase ministerie van verdediging heeft ook bekend gemaakt, dat andere Indiase militaire eenheden vragen brillen van HOLLANDS GROENE ZONE KOST 250 MILJOEN Hollands Groene Zone, het gro te recreatiegebied voor de Rand stad Holland, zal zoals de ANWB zich dat voorstelt, ongeveer 3000 hectare beslaan, 250 miljoen gul den kosten en in 15 tot 20 jaar gereed kunnen zijn. Deze groen- gordel tussen Amsterdam en Rot terdam: kan dan geschikt zijn ge maakt voor een half miljoen ont spanning zoekende dagjesmensen die in hun woongebied nauwe lijks over een eigen stukje bui tenlucht beschikken. Op 't ogen blik ziet het er voor de Randstad bewoners niet zo best uit. De AN WB heeft het precies voorgere kend. In Drenthe beschikt iedere bewoner over 980 vierkante me ter „natuur", in Gelderland over 820 vierkante meter, in Utrecht over 262, in Noord-Holland over 124, maar in Zuid-Holland over slechts 42 vierkante meter. De grote steden hebben daarbij ver geleken nauwelijks ruimte: Utrecht 168 vierkante meter, Haarlem 77, Den Haag 25, nog niet eens genoeg om doodstillig- gend een zonnebad te kunnen ne men. IMPASSE IN OVERLEG OVER SALARISSEN VAN OVER HEIDSPERSONEEL Het overleg tussen de centrales van overheidspersoneel en mi nister Toxopeus van Binnenland se zaken over 't loonbeleid voor het overheidspersoneel na 1 ja nuari is vastgelopen. Na vieren eenhalf uur vergaderen verlieten dé vertegenwoordigers van de 3 samenwerkende centrales maan dagavond het ministerie van Bin nenlandse zaken izonderdat over eenstemming was bereikt. De centrales wezen de voorstellen van de regering af, terwijl deze niet van zins was verder te gaan. Voortzetting van 't overleg werd daardoor zinloos. Na afloop ver klaarde minister Toxopeus, dat hij nu zelf een besluit zal nemen, waarbij hij zich alle vrijheid voorbehoudt. Hij kon dan ook niet zeggen of zijn besluit zal overeenstemmen met het voor stel dat hij heeft gedaan. De voorstellen van de minister behelsden het volgende: 1. een algemene loonsverhoging van 5.2 procent voor het hele personeel met voor de laagstbe taalden een minimum van vijf procent van het maximum loon in loongroep 3. Deze verhoging zal gelden voor een jaar. Over de salarissen van de politie en de belastingambtenaren en voor de margenezitters bij het onderwijs zouden de besprekingen kunnen worden voortgezet- 2. een extra verhoging van de salarissen der maandloners. Deze loopt van acht procent aan de voet tot 40 procent aan de top. De verhoging zou verwezenlijkt moeten worden in 'vier gelijke jaarlijkse termijnen, zodat zij op 1 januari 1965 volledig bereikt zou zijn. In vergelijking met het vrije bedrijf vonden de vertegenwoor digers van de ambtenaren deze gedifferentieerde verhoging aan de lage kant. De drie samenwer kende centrales verklaarden zich tegen de voorstellen. Ze hadden namelijk een pakket met verlan- de Portugese enclaves Daman en Dioe volledig in handen hebben. De Sovjet-Unie heeft dinsdag in de Veiligheidsraad haar veto uitgesproken over 'n door Frank rijk, de V S., Groot-Brittannië en Turkije ingediende ontwerp-reso- lutie, waarin een onmiddellijk staken van de vijandelijkheden in de Portugese nederzettingen in India wordt verzocht, een beroep wordt gedaan op India zijn troe pen terug te trekken in de posi ties zoals die voor het begin van de actie waren en beide landen wordt verzocht onderhandelin gen te beginnen. SOEK ARNO: „SPOEDIGE ALGEHELE MOBILISATIE" Nog geen militaire acties afgekondigd President Soekarno heeft dins dag zijn al geruime tijd tevoren aangekondigd bevel uitgevaar digd voor het Indonesische volk betreffende de „bevrijding" van West-Nieuw-Guinea. Hij zette de bevolking echter niet aan tot onmiddellijk militaire acties. In een toespraak op een mas sabijeenkomst te Djokjakarta riep hij op tot het verijdelen van prettige kerstdagen en een voorspoedig 1962 Drogisterij MIOCH Grotestraat 327, WAALWIJK gens, die zij niet wilden scheiden. Deze hielden in: Een algemene verhoging; wegnemen van de achterstand voor de lagere en middelbare ambtenaren 'n uitkering ineens over 1960; een maatregel ten behoeve van de gepensioneerden. SOLDATEN OP KERSTMIS IN DIENST DIENEN VERZORGD TE WORDEN De Stichting Nationaal Katho liek Thuisfront zal er volgens traditie zorg voor dragen, dat de vloot-, land- en luchtmacht-aal moezeniers in staat zijn, Kerst feest 1961 en de jaarwisseling met de militairen, die dan onder de wapenen moeten blijven, pret tig te vieren. De dienstplichtigen moeten het gemis van de huise lijke kring zo min mogelijk voe len. De Thuisfrontafdelingen zor- en er voor, dat militairen uit un eigen afdeling iets extra's ontvangen. In samenwerking met het landelijk secretariaat van Ka tholiek Thuisfront wordt over 't h pla Papoea-staat in Nieuw-Guinea in te stellen, tot het hijsen van de Indonesische vlag in dat gebied en tot gereedheid voor „spoedi ge" algemene mobilisatie. Onder het gehoor van presi dent Soekarno bevonden zich 30 ministers, 42 gezanten en zijn 3 chefs van staven. Gewapende po litieagenten bewaarden de orde onder de met vlaggen zwaaiende menigte. In zijn toesnraak, die in geheel Indonesië werd uitgezonden, zei Soekarno voorts, dat de Indone sische strijdkrachten bevel heb ben gekregen zich gereed te hou den om elk ogenblik orders te kunnen uitvoeren om Westelijk Nieuw-Guinea te betreden. De Indonesische luchtmacht heeft dinsdag bekend gemaakt, dat zij van pian is het luchtruim boven de Molukken en rond West-Nieuw-Guinea voor alle verkeer gesloten te verklaren. Uit diplomatieke bron wordt vernomen, dat president Soekar no president Kennedy zou heb ben laten weten, dat Indonesië genoodzaakt zal zijn geweld te gebruiken om de kwestie Nieuw- Guinea „te regelen" als de Neder landse „provocaties" niet onmid dellijk ophouden. SPOEDIG OVERLEG MET DJAKARTA Nederlandse partijen beraden zich De Nederlandse en Indonesi sche ambassadeurs in Washing ton, de heren van Royen en Zain hebben besprekingen gevoerd met hoge ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken. Dit feit en de mededeling van Lincoln White, woordvoerder van het Ameri kaanse departement, dat Ameri ka blijft geloven in een vreedza me oplossing van de kwestie N.- Guinea, lijken een bevestiging te zijn van het gerucht, dat Ameri ka bijgestaan door eventuele andere landen of eventueel de Verenigde Naties in de personen van Mongi Slim, voorzitter van de Assemblée, en Oe Thant, se cretaris-generaal, misschien in geschakeld zullen worden bij een nieuwe poging om Nederland en Indonesië tot elkaar te brengen. In dit licht bezien politieke waarnemers mede de redevoering van president Soekarno, waarin weliswaar wordt opgeroepen tot een algemene mobilisatie „om de rood-witte vlag op West-Irian te planten", maar waarin geen ulti matums werden gesteld en geen onmiddellijke krijgsverrichtingen werden aangekondigd. Deze „te rughoudendheid" van Soekarno wordt overigens in Den Haag niet al te hoog aangeslagen, onv dat men er van overtuigd is, dat de militaire en financiële kracht van Indonesië op dit moment 'n grootscheepse aanval op Nieuw- Guinea tot een avontuur zou ma ken. Nader blijkt dat ook de secre taris-generaal van de V.N. aan beide partijen een brief heeft ge schreven om aan te dringen op vreedzame besprekingen. Eveneens heeft het Ned. Epis copaat aan beide partijen met klem verzocht de kwestie door onderhandelingen op te lossen en geen geweld te gebruiken. Er staan dus belangrijke zaken voor de boeg en ons is het dus duidelijk hoe de kwestie moet worden opgelost, als Soekarno zijn eis niet laat vallen en Neder land de zelfbeschikking der Pa poea's niet laat vallen. POSITIEVERBETERING AMB TENAREN VAN DE BELASTINGEN Het ministerie van Financiën deelt mede, dat het overleg met de vakorganisaties in de bijzon dere commissie van georgani seerd overleg voor de belasting dienst tot overeenstemming ge leid heeft. De ambtenarenorganisaties heb ben de voorstellen van de staats secretaris van Financiën inzake positieverbetering van verschil lende groepen van lager en mid delbaar belastingpersoneel aan vaard. VLIEGRAMP IN SEVILLA 25 doden en 80 gewonden In Sevilla zijn dinsdag min stens 25 mensen gedood, toen een klein vliegtuig op een groep men sen stortte. Tachtig mensen wer den gewond. BEROEPSCOLLEGE: SIMON DE WIT GEEN SLAGER „Simon de Wit is geen slager" heeft het college van beroep voor het bedrijfsleven beslist. In enige supermarkets van Si mon de Wit wordt vers vlees ver kocht. Het wordt voor de ver koop aan de consument klaar gemaakt in een binnen die super markets gelegen ruimte, die voor dat doel aan de leverancier van het vlees is verhuurd door perso neel van Simon de Wit, dat daar voor aan die leverancier is uitge leend. Simon de Wit koopt dan het bewerkte vlees van de leve rancier. Deze werkwijze houdt in dat Simon de Wit het slagersbedrijf uitoefent en dus heffingsplichtig is, zo was de opvatting van het bedrijfschap voor het slagersbe drijf. En het vroeg Simon de Wit om gegevens waarop de heffings aanslag gebaseerd kon worden. Simon de Wit was het daar niet mee eens, ging in beroep en werd door het college van beroep in 't gelijk gesteld. Een samen werkingsvorm zoals die tussen Simon de Wit en de vleesleveran cier bestaat is geen onderneming in de zin van de wet op de be drijfsorganisatie, vindt 't college. V.V.V.-PRIJS De V.V.V.-prijs Hart van Bra bant is voor 1961 uitgereikt aan Cia van Boort te Oisterwijk. Dit gebeurde 1.1. maandag door Men had het de burgemeester van Waalwijk niet al te moeilijk ge maakt bij de opening van de nieuwe openbare leeszaal en bibliotheek. Een simpele beweging was voldoende om de deur te ontsluiten. De voorzitter van het stichtingsbestuur, Mr. Ph. Timmermans, kijkt be langstellend toe. de voorzitter van Hart van Bra bant, de heer Jansen. De bedoeling van deze prijs is degene te huldigen, die elk jaar de toeristische belangen van Midden-Brabant op bijzondere wijze heeft gediend. E.T.I. 25 JAAR Ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van 't Econ. Tech nisch Instituut te Tilburg is een extra nummer van het orgaan „Noord-Brabant" verschenen met belangrijke artikelen van Dr. de Quay, Dr. Kortmann, Drs. M. G. Moonen e.a. Viajmen Vrijh.-Capelle Geachte Redactie, Met belangstelling hebben ze ker velen met mij de aankondi ging gelezen van de openbare leeszaal en bibliotheek in onze gemeente. Wederom een nieuw bewijs van de activiteit die er leeft in onze stad, activiteiten op elk gebied, zowel maatschappe lijk, industrieel, sociaal en cul tureel. Tot dit laatste behoort zeker de nieuwe openbare leeszaal, die een onderdeel zal vormen van het a.s. cultureel centrum, zoals wij ons mogen verheugen in een uit stekend geoutilleerd charitatief centrum. Reeds lang zien we in verband met de culturele activiteiten uit naar een cultureel centrum, dat reeds zijn eerste vormgeving ont ving en waarvoor de gemeente raad zijn medewerking voor de voorbereiding reeds lang heeft toegestaan. Want het wordt hoog tijd, dat hieraan de nodige aandacht be steed wordt. Als men ziet dat zo veel belangrijke vergaderingen, zoveel demonstraties enz., die vroeger hier steeds werden ge houden, het centrum van de Langstraat voorbijgaan, dat het vanzelfsprekend lijkt dat jaar vergaderingen, congressen, wed strijden, belangrijke uitvoeringen onze neus voorbijgaan, dan ge loof ik, dat 't tijd wordt, dat de ze belangrijke aangelegenheid eens wordt aangepakt, omdat hier, met alle respect voor het geen er gedaan is en wordt, van een werkelijke achterstand spra ke is en andere plaatsen tenslot te vooruit zijn en het hoe langer hoe moeilijker wordt de achter stand in te halen, als het nog mogelijk is. Wanneer ooit, dan geldt hier zeker „Waalwijk, let op Uw saeck". Waal wij ker 1 e tcho vAn het Zuióen OPTICIEN - WAALWIJK WIJ WENSEN U UITVOERING UTILE DULCI De R.K. Toneelvereniging Utile Dulci heeft in verband met het overlijden van bur gemeester Mr. J. Hoefnagel als nieuwe speeldata gekozen dinsdag 26 dec, tweede Kerstdag, woensdag 27 en donderdag 28 december. Dan zal de jubileum-uitvoering gegeven worden. Opgevoerd zal worden het bekende toneelwerk: Het Chinese Landhuis, in drie bedrijven door Marion Osmon en James Corbet. Voor deze speciale gelegen heid heeft Utile Dulci de regisseur de heer Jo van Erp te 's-Bosch bereid gevonden als gastspeler de hoofdrol te vertolken. Dit al leen moet al voldoende zijn om drie volle zalen te trekken. Maar Jubileum-uitvoering wil ook wat zeggen. Utile Dulci heeft bij dit jubileum niet alleen de belangen van de eigen vereniging gediend, maar vele liefda digheidsuitvoeringen gegeven, voor jeugd werk, Vincentius, enz. Het is een toneelstuk van hoog gehalte, waarmede zeker veel suc ces geboekt zal worden. Vlijmenaren, houdt een van deze data vrij en bezoekt dan deze jubileum-uitvoe ring van Utile Dulci, een bezoek ten volle waard. VOLLEYBAL-COMPETITIE. Uitslagen van de Vlijmense Volleybal club Ever Ready. Tweede klas: Ever Ready 3-DOS2 0-2; Quos Ego 2-Ever Ready 3 1-2; derde klas: Ever Ready 4 - Entre Nous 2 0-2; Ever Ready 4 - Gevok 0-2. De standenlijst 2e klasse: Quos Ego 1 6 gespeeld 12 pt.; Rewa Rob 2 6 -10; DOS 5-8; Quos Ego 2 6-6; Den Dungen 6-6; Ever Ready 6-6; PTT 2 4-0; Bavoh 2 4-0' VCV 3 5-0 3e klase: VIC 2 5 gesp. 10 pt.; OJC 5-8; Jagitta 2 5-8; Rewa Rob 35-6; Entre Nous 2 7-8; Gevok 5-4; Hevob 7-2; Ever Ready 4 7-0. Voor de Vlijmense Volleybalclub Ever Ready geen grootse prestatie. Ever Ready 3 gaat nog nu zij er iedere zaterdag beter in komen. Jongens moed houden. SOLISTENCONCOURS SIRENA Het onderlinge solistenconcours dat don derdag 14 december werd georganiseerd door de muziekvereniging Sirena, is een prachtig succes geworden. Om half 8 opende de voorzitter de heer J. v. Eeuwijk het concours, door alle aanwezigen een harte lijk welkom toe te roepen, speciaal de jury leden de heren Bisselink en van der Heijden en de pianist de heer v. d. Linde, alsmede de beschermvrouwe van Sirena mevr. Oer- lemans. Tevens deed hij mededeling dat door de beschermvrouwe een prachtige zuil ter beschikking was gesteld als wisselprijs voor het concours en door de fa. Molenaar te Wormerveer een bon van f 10. - te be steden voor muziek door de winnaar met het hoogste aantal punten. Na alle candidaten nog veel succes toege wenst te hebben, werden de eersten opge roepen om hun kunnen te tonen. Het concours was ingedeeld in twee groe pen n.l. een junioren- en een seniorengroep. Dat de diverse solo's en duo's op uitstekende wijze ten gehore werden gebracht bewijst wel het muisstil luisteren van de talrijke aan wezigen in de zaal bij elk optreden.' Zonder aan de prestaties van de senioren- groep te kort te doen, was het optreden van de juniorengroep zo dat het elke verwach ting te boven ging; dit gaf blijk van ernstige studie in de afgelopen weken; ga zo door en jullie zullen het de oudere muzikanten op een volgende krachtmeting danig lastig maken. Het was ongeveer kwart voor elf toen de voorzitter het resultaat van het optreden onder de grootste spanning bekend maken. De resultaten waren: Junioren Corrie Nieuwenhuizen en Annie Brou wer., duo Trom 91 pt. Ie prijs. Leo Evers en Jan de Rooij, duo Trom 92 pt. Ie prijs. Hanny de Rooij en Hannie Rozenbrand, duo Trom 81 pt. 2e prijs. Truus de Rooij, Corstella 80 pt. 2e prijs. J. v. d. Schans, Bariton 88 pt. 2e prijs. Corry de Rooij en Henk Broeks, duo 2 Bugels 83 pt. 2e prijs. Senioren A. Ophorst, Trom 101 pt. Ie prijs; A. Hoevenaars, Alt-Sax. 86 pt. 2e pr.; J. Dekkers, sopr. Sax. 105 pt. Ie prijs met lof; W. Timmermans, Trombone 84 pt. 2e prijs; C. Groeneveld, Bugel 87 pt. 2e prijs; P. v. d. Laar, Trompet 100 pt. Ie prijs; J. Spierings, Trompet 96 pt. Ie prijs; J. de Jong, Trombone 92 pt. Ie prijs; C. Hoeve- naars, Bugel 105V2 pt. Ie prijs met lof; A. Dekkers, B.-bas 103 pt. Ie prijs; C. de Cloe en P. van Zeist, duo Bariton-Tuba 103 pt. Ie prijs. De wisselprijs en de bon van f 10. - werden gewonnen door de heer C. Hoeve- naars met een half puntje verschil op de heer J. Dekkers; wel een bewijs van de spanning. Sirena kan op een schitterend ge slaagd concours terug zien. y

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 9