wAAlwijkse en LAnqstRAAtse couraiu Luxor FILMJOURNAAL Musis Sacrum JAAROVERZICHT WAALWIJK Gemeente Waalwijk werkte hard aan uitbreidingsplannen STASSAR Een voorspoedig 1962 VRIJDAG 29 DECEMBER 1961 83e JAARGANG No. 103 Uitgever: (faalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen lUoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 pit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo" AAN HAVEN EN CULTUREEL CENTRUM WERDEN WEINIG ZICHTBARE ACTIVITEITEN ONTPLOOID Ieder jaar opnieuw, wanneer zich de laatste maand ten einde spoedt en de meeste mensen reeds voorbereidingen treffen om tot zo gezellig mogelijke feestdagen te komen, buigen zich de redacteuren van dag-, week» en maandbladen over hun kopij in een verwoede poging om tot een zo afgerond mogelijk jaar overzicht te komen. Je staat er van versteld, wat er ieder jaar weer kan gebeuren en wat eigenlijk had moeten gebeuren, maar waar om een of andere reden bitter weinig van terecht is gekomen. Veel men sen maken ook, wanneer de eindbalans van het jaar is vol tooid, weer goede voornemens aangaande de komende maan den van het volgend jaar. Maar wanneer zij ook dan weer aan het einde zijn gekomen, ervaren zij opnieuw, dat nog zoveel had moeten gebeuren. Zo zijn wij mensen, vol goede wil, om de voornemens ten uitvoer te brengen, ieder jaar opnieuw. Wij willen de traditie van het geven van een jaaroverzicht niet schenden en zo zijn wij dan in de geschiedenis gedoken en hebben getracht om de voornaamste gebeurtenissen die de ge meente aangaan of \faarby de gemeente Waalwijk direct was betrokken, bijeen te garen; wij hebben ons daarbij niet ver diept in die feiten, die zuiver een privé aangelegenheid zijn ge weest en waarmee de gemeente of de bevolking van Waalwyk direct of indirect niets had te maken. De terugblik is globaal, het is een overzicht, zodat de lezer weer eens geconfronteerd wordt met de belangrijkste feiten, die zich in deze stad hebben voorgedaan. Algemeen Het bestuursbeleid van het ge meentebestuur wordt voorname lijk gekenmerkt door activiteiten die er op waren gericht om van de gemeente Waalwijk een zo prettig en doelmatig mogelijke leef-, werk- en woongemeenschap te maken. Dat dit voor een ge meentebestuur van een stad als Waalwijk, waar de industrie een zeer voorname rol speelt en waar het ene uitbreidingsplan al klaar ligt voordat het andere helemaal is voltooid hetgeen een nood zaak is, wil een gemeente niet achterop raken bij andere ste den geen gemakkelijke taak is, zal iedereen begrijpen. Wan neer wij dan aan het eind van 1961 mogen zeggen dat het be stuur in zijn huidige samenstel ling er buitengewoon goed in ge slaagd is om de welvaartssfeer nog meer te verhogen, dan is dit een gerechtvaardigd compliment. Er is dit jaar in Waalwijk hard, zeer hard gewerkt. Er zijn niet alleen plannen gemaakt, er zijn ook talrijke plannen ten uit voer gebracht en voltooid. Er was niet alleen een voortvarend be leid t.a.v. de woningbouw of het bouwrijp maken van grond, maar de gemeente toonde ook begrip te hebben voor de vorming van nieuwe industrie, waardoor de werkgelegenheid kon toenemen en diiferentiëren. Dit was een zeer noodzakelijke beleidvoering, omdat steeds meer jongeren een plaats in de indu strie zoeken. Men kwam tot in dustrievestiging langs de haven, terwijl het industrieterrein aan de Elzenweg, ten zuiden van de spoorbaan, vooral dit jaar een dichte bezetting kreeg. Woningbouw Zoals in alle andere steden en plaatsen werd ook hier het ge meentebestuur geconfronteerd met het enorme vraagstuk van de woningbouw. Waar zich indu strie vestigt, zullen ook huizen moeten verrijzen waar de werk nemers zichkunnen vestigen, omdat vooral in de tegenwoor dige tijd het personeel graag op geringe afstand wil wonen van de werkgelegenheid. Zo moesten talrijke besluiten genomen wor den om te komen tot een zo doel treffend mogelijke woningbouw. Wat betreft deze woningbouw bestaat er een vijfjarenplan, dat loopt tot en met 1962. Dit vormt een stevige grondslag, welke, is gelegen in het continubouw-con- tract Brabant II. Hieruit is de woonwijk Baardwijk voortge sproten. terwijl daaruit weer zal voortvloeien de nieuwe woon wijk Waalwijk-Noord te Besoij- en. Deze twee woonwijken tellen in totaal 500 woningen, n.l. 300 in Baardwijk en 200 in Besoijen. Ook het particuliere initiatief bleef in deze gemeente niet ach ter. Het ontwikkelde zich in steeds grotere mate en mede hierdoor kreeg Waalwijk een meer stedelijk aspect. Op deze basis kwamen eerst in Besoijen-west 154 woningen als een groot complex tot stand, terwijl in Bloemenourd een to taal van 202 woningen verrees. Daarnaast is men al weer aange vangen met de bouw van een nieuw complex van 305 wonin gen. Hieruit blijkt wel dat de ge meente er ook dit jaar weer op uitstekende wijze in is geslaagd de particuliere bouw aan te moe digen en te bevorderen. Dit jaar werd ook het uitbrei dingsplan Laageinde vastgelegd, waardoor de bebouwing is voor zien tussen de Thorbeckelaan en de continubouw in Laageinde. Omdat de woningbouw steeds meer in omvang toenam, deed 't gebrek aan grond, waarop deze huizen gebouwd zouden kunnen worden, gelden. Hierdoor werd het gemeentebestuur voor een nieuw probleem gesteld: de ont eigening. Dit jaar begon de raad de weg tot onteigening open te leggen. Om niet iedere keer te rug te moeten vallen op een ge lijksoortige bouw, kwam op het eind van 1961 het uitbreidings plan Bungalow- en villapark Meerdijk aan de orde, dat gele gen is tussen de noord-zuid ver bindingen Kloosterweg en de Akkerlaan, en door welk plan in de behoefte aan een andere soort woningen zoals bungalows en villa's zal worden voorzien, dit dus in tegenstelling met Laag einde II, waar de bouw van wo ningwetwoningen en daarmee naar soort en karakter gelijk staande huizen domineren. Deze beide plannen omvatten in totaal 1643 woningen. Drie grote objec ten, die door besluiten van de raad in 1961 een zodanige basis kregen, dat zij tot stand zijn kun nen komen, een nieuw katholiek ziekenhuis, dat zal komen te verrijzen in het Hertog Janpark, een nieuwe katholieke school voor het Bijzonder Lager Onder wijs, waarvan de bouw deze maand werd aangevangen en een nieuwe Mater Amabiiisschool. Subsidies werden o.a. gegeven aan de Openbare Leeszaal en Bi bliotheek, die in december door de burgemeester is geopend. Ten aanzien van de sportbeoe fening heeft de raad enkele maat regelen genomen, waardoor het kón gebeuren, dat de gemeente zelf direct bij de aanleg werd be trokken, doordat zij een tweetal sportparken ging creëeren, nl.. het sportpark Olympia, dat reeds is voltooid, en Elzenhoven. Het laatstgenoemd sportpark is reeds voor een groot deel gereed geko men. Daarnaast werd door de ge meente een raad voor sportpark- voorzieningen in het leven ge roepen. Helaas verkeren het Cul turele Centrum en liet sportpark nog in een stadium van bespre king. Er werden in totaal 155 bouw vergunningen afgegeven, die te- samen een bedrag vertegenwoor digden van 11.021.600. Ten be hoeve van bad- en zweminrich tingen werd dit jaar een krediet gevoteerd van 11.330.79, voor sportpark: 105.932. 26, waarbij zit ingesloten het project sport park, dat nog moet worden gere aliseerd bij de toegang van het sportparkcomplex op het oude RKC-terrein. Burgemeester Tefjssen opende op 28 okt. winkelgalerij Besoijen Haven De binnenhaven, waarvan de aanleg het eerst ter hand werd genomen, is gereed; voor de tweede fasehet bouwen van een schutsluis en de verbinding met de Maas is een krediet verleend van 2% miljoen gulden, maar van de uitvoering hiervan is dit jaar nog niets tot stand geko men. Besprekingen met de Rijks waterstaat zijn nog gaande, zo dat verwacht mag worden, dat men ook hieraan spoedig zal kunnen beginnen, zodat de derde fase ter hand genomen kan wor den. Belangrijke kredieten werden dit jaar ter beschikking gesteld van'het Gem. Gas-, Licht- en Wa terbedrijf dat dit jaar ook haar nieuwe directeur verwelkomde, n.l. ing. Van Pelt. Voor de bouw en inrichting van transformator stations 32.800. Voor 't uitbrei- dinksplan Baardwijk was voor de aanleg van buizennet, kabels en openbare verlichting t.b.v. de derde fase een bedrag nodig van 68.600.—. De kroon spande het krediet dat moest worden ge voteerd voor 't uitbreidingsplan Bloemenoord voor de aanleg van buizennet, kabels en openbare verlichting: 420.000.-, voor 't uitbreidingsplan Waalwijk-noord eveneens voor hetzelfde doel 139.700.—. Alles bij elkaar met nog enkele andere kleine posten maakte dit een bedrag uit van 780.000.—. Sportprestaties Op het gebied van de sport werden dit jaar verschillende prachtige resultaten bereikt. Be gin februari prolongeerde Henny de Ruijter op magistrale wijze in Hotel Modern te Breda zijn Ne derlands kampioenschap drie banden. 20 mei was de grote tri omfdag voor W.K.V. Tijdens de wedstrijden in Eindhoven gehou den, wérd deze vereniging lands kampioen. Vele duizenden sport liefhebbers hebben op 22 mei (tweede Pinksterdag) kunnen ge nieten van 't prachtig geslaagde turndag van 't Zuidergewest van 't KNCGV, welke door de Waal- wijkse ver. Kracht en Vlugheid was georganiseerd. 1700 turners en eurnsters en 34 verenigingen namen er aan deel. Aangestoken door al deze activiteiten meende de Waal wij kse Zwemvereniging, dat zij niet meer achter kon blij ven, en zo behaalde zij op 15 juli het kampioenschap van Brabant na spannende zwemwedstrijden in het prachtig gelegen bad in Uden. Nieuwbouw Een schier onafzienbare reeks van openingen, uitbreidingen van panden en wat dies meer zij heeft uit jaar in de Waalwijkse ge meenschap plaats gehad. Op 16 februari kwam Waalwijk in het bezit van een indrukwekkend grootsteeds warenhuis Kombi, gelegen op de hoek Grotestraat- Wilhelminastraat. Met deze tot standkoming werd niet alleen de uitbouw van de totale Waalwijk- se winkelstand geaccentueerd, maar tevens werd nog eens na drukkelijk de snelle en omvang rijke na-oorlogse uitgroei van Waalwijk onderstreept. Het in dustrieterrein aan de Elzenweg onderging 'n aanzienlijke uitbrei ding door de ingebruikneming van Bakkers' hakkenfabriek. Op 19 mei volgde op hetzelfde industrieterrein de opening van schoenfabriek Piatti, dat werd geopend door de heer Luciën Roestenberg, Burgemeester Teijs- sen verrichtte de officiële ope ning van de 41e schoenfabriek in Waalwijk. Eveneens aan de Elzenweg werd op vrijdag 1 sep tember door de burgemeester het schoenenmode-atelier Jac. Berg mans N.V. Holland geopend. De 5e mei was een grote dag voor de vele huismoeders van Waal wijk. De Hema opende haar deu ren voor de talrijke kooplustigen van Waalwijk. Men heeft Waalwijks eerste burger dit jaar niet veel met rust gelaten; op 26 september werd weer een beroep op hem gedaan om een opening te komen ver richten, n.l. de winkelgalerij op de hoek Molenstraat-Besoijense- straat. Ook dit architectonisch fraaie geheel wérd een bijzonder welkome aanwinst voor Besoijen en betekende de vervulling van een lang gekoesterde wens voor degenen die er thans in geves tigd zijn. Op 27 september, daags nadien dus, vond de officiële opening plaats van de nieuwe kantoor- en magazijngebouwen van N.V. De Gelderse, v.h. de Gelderse Lederhandel aan de Grotestraat. Het industrieterrein aan de haven kreeg door de ope ning van het hypermoderne vee voederbedrijf van de firma Gebr. Teurlines een geheel andere in dustrie bij, die nu eens niets met de schoenenfabricage heeft uit te staan. Reeds eerder was dit be drijf gedeeltelijk in gebruik ge nomen, maar medio november werd eerst de officiële opening door burgemeester Teijssen ver richt. April was voor de kerken bouw in deze gemeente een ge denkwaardige dag. Pastoor Lam van de Antoniusparochie ver richtte de eerste steenlegging. Omstreeks de vasten van het ko mend jaar hoopt de bisschop van 's-Hertogenbosch deze mo derne kerk te komen inwijden. Ook de jeugd kwam dit jaar aan haar trekken. Begin maart vond de opening plaats van de gildenhal in de Sint Antonius parochie, terwijl op 11 maart de jonge middenstanders van Waalwijk hun eigen home in ge bruik namen. Daar waren ze dan ook hard aan toe, want tot nu toe vonden zij voor hun bespre kingen en bijeenkomsten nu eens hier en dan weer daar gastvrij onderdak. Een hoogtepunt in de geschiedenis van de jeugdzorg was de ingebruikneming van het Jeugdhuis „De Terp", gelegen aan de Irenestr. In dit tehuis, dat is bedoeld voor de jongeren van de parochie St. Jan, kunnen de meest uiteenlopende hobby's worden beoefend. Bij deze gele genheid bleek weer eens, dat men nog altijd met succes een beroep kan doen op de oudere jongens en meisjes van Waalwijk, want verschillende van deze hebben zich bereid verklaard een of meer avonden als leider of leidster aan dit jeugdwerk te besteden. De Stichting Openbare Lees zaal en Bibliotheek kreeg op het eind van dil jaar de beschikking over een noodgebouw, gelegen achter pand 196a in de Gróte straat. Een grote dag in de geschiede nis van het B.L.O. was de eerste putringlegging door deken v. d. Hurk aan de Taxandriaweg. Dit feit viei samen met de viering van het 25-jarig bestaan van de Don Bosco-school in Waalwijk en het 25-jarig jubileum van het hoofd van deze school, de heer de Roy, in wie het B.L.O. door al die jaren heen een enthousiast medewerker heeft gehad. Naast de voltooide en afge bouwde zakenbedrijven, winkels en andere bouwwerken, werd dit jaar nog hard gewerkt aan de voltooiing van het tehuis voor protestantse ouden van dagen in Besoijen, aan het arbeidsbureau en belastingkantoor, die samen onder een dak komen te huizen, aan het postkantoor, dat hoewel met helemaal nieuw toch aan zienlijk wordt vernieuwd en ge moderniseerd en aan de uitbrei ding van de St. Michaelschool in de St. Antoniusparochie. Jubilea Verschillende verenigingen vier den dit jaar hun jubileum. De harmonie St. Crispijn her dacht in juli haar gouden be- staansfeest en daarmee gingen diverse festiviteiten gepaard, een concours, een najaarskermis en een jubileumconcert, dat werd uitgevoerd door Het Brabants Orkest. Waalwijks Belang bood de jubilerende harmonie 'n groot vuurwerk aan, waarvan duizen den inwoners van Waalwijk heb ben kunnen genieten. De K.A.B. afdeling Waalwijk vierde in oktober haar diaman ten jubileum. De M.A.S. herdacht haar tien jarig bestaan, terwijl het T.N.O. zich opmaakte voor haar veer tigjarig jubileum. De GO-OP opende in het jaar dat zij haar vijftigjarig bestaansfeest vierde, in Waalwijk een geheel en naar de eisen des tijds ingerichte zelf bedieningszaak. Met het 60-jarig bestaansteest van de Chr. Zang vereniging Hallelujah, die ter ge legenheid hiervan een grote zan gersavond gaf, willen wij deze reeks besluiten, maar niet alvo-1 rens vermeld te hebben, dat tal rijke personen, waarvan het te veel zou worden om al deze na men op te gaan noemen, van we reldlijke en kerkelijke overheid een onderscheiding ontvingen, terwijl ook de gouden bruiloften geen zeldzaamheid waren. En ofschoon de klok op de to ren van de St. Jan nog steeds niet „bij" is, al wordt ook daar hard aan gewerkt, zo fluisterde men ons in het oor, zal 1961 toch wel aan zijn einde komen, zodat u en wij naar we hopen een geze gend en voorspoedig 1962 in kun nen gaan. VUURWERK voor Oudejaarsavond Stationsstraat 51a, Waalwijk kere Charlie. Maar het liefdes leven zal Elfego Baca toch niet leren kennen, ondanks het feit dat hij zijn hart heeft verpand aan de lieftallige Anita, die ech ter zijn gevoelens niet deelt, maar liefde heeft opgevat voor een jonge cowboy, Jim Spears. Als Elfego Baca tenslotte na veel avonturen, waarbij het in de letterlijke zin van het woord warm naar toe gaat, het stadje verlaat, dan weten wij dat er weer nieuwe avonturen in zicht zijn. Toegang 14 jaar. Nieuwjaarsdag 3" uur. „DE WRAAK VAN HERCULES" De halfgod Hercules is bij zijn vrouw Delanina teruggekeerd uit. het dodenrijk, na de hem opge dragen taken te hebben vervuld. Eurystheus, de regent van Oeca- lis, beschouwt Hercules als zijn enige hinderpaal in de verove ring van de stad Thebe. Boven dien heeft Thea, de prinses van Oecalia, liefde opgevat voor de zoon van Hercules. Eurystheus laat nu door zijn slavin Alcinoe een drank aan Illus geven die zijn vader tot rede zal brengen. Zij ontmoet op haar weg door 't bos Hercules, die haar van een wisse dood redt. Zij vat liefde op voor hem en brengt de drank niet naar Illus. Eurystheus ziet kans om op een andere manier de drank in handen van Illus te spelen, maar de god Echo komit tussenbeide en voorkomt dat de drank aan Hercules wordt over handigd. Dan neemt Eurystheus de vrouw van Hercules gevan gen. In woede ontstoken, haalt Hercules de muren van stad en gebouwen omver. Toegang 14 jaar. wenst U Opticiën en Horloger. WAALWIJK „MARINA" Vrijdag, zaterdag en zondag valt er voor de liefhebbers van het lichtere genre film weer heel wat te genieten, te zien en te be luisteren. Mary Miller, het meis je met nog geen twintig lentes achter de rug, komt vanuit Ar gentinië „even" naar Berlijn over gevlogen om daar haar verloof de te zoeken. In Berlijn wonen enkele jongelui, die zelf een or kestje hebben geformeerd, wat regelmatig oefent onder in de kelder van het pandjeshuis. Ze gebruiken zelfs een eigengemaak te zender, waarmee ze het de po litie tamelijk lastig weten te ma ken. Natuurlijk komt Mary Mil ler, die onder de schuilnaam Marina Ferrari in Berlijn haar intrek heeft genomen, met deze jongelui in contact. Dit is dan wel het allerbeste voorwendsel voor een fonkelende cocktail van anderhalf uur pittige schlagers, vrolijke complicaties en amou reuze perikelen. Toegang alle leeftijden. „DE ONSTERFELIJKE SHERIFF" Elfego Ba.ca is de naam van de legendarische sheriff in de tachtiger jaren. Natuurlijk heeft leze sheriff ook vijanden endaar behoort stellig een bende veeboe ren toe onder leiding van een ze- „BLANKE VROUW IN DE JUNGLE" Rachel Cade maakt beslist geen gemakkelijke tijd door in al die jaren dat zij in Kongo ver blijft. De zendeling die haar had moeten inwerken, sterft kort na naar aankomst. De medicijnman heeft de stammen tegen haar op geruid. Ontluikende liefde, die geen kans krijgt helemaal uit te bloeien, tal van moeilijkheden stapelen zich voor haar op. Ten slotte vervalt zij in die zonde, waartegen zij steeds heeft ge- waarscfiuwd bij de zwarte bevol king. Het slot brengt de kente ring, wlaarbij zij het ook met haar geweten in het reine weet te brengen. Toegang 14 jaar. „DE BANNELING VAN BALLENTRAE" „De Banneling van Ballentrae" is een film, die de opstand van de Schotten in 1745 tegen de En-, gelsen als achtergrond heeft. Het doel van de opstand is de Engel se kroon weer in handen te spe len van 't verbannen huis Stuart. De film ontpopt zich als 'n span nend avonturenverhaal, waarbij c!e romantiek geen onbelangrijke rol speelt. Er komen veroverin gen van zeeroversschepen aan te pas, die natuurlijk weer gepaard gaan met de nodige spanning. Toegang 14 jaar. KERSTBOODSCHAP VAN DE PAUS. De Kerstboodschap die de Paus Johannes XXIII dit jaar tot geheel de wereld heeft gericht is op de eer ste plaats een „aansporing tot goed heid, tot waardering van waarachtige broederlijkheid, tot oprechte samen werking, die wars is van elk geïntri- geer en van al die elementen der ont binding als trots, hebzucht, gevoel loosheid en zelfzucht". „Het weder zijdse wantrouwen", zegt de H. Va der' „is oorzaak van een groeiend on behagen. Alleen al de angst, die de mensen bevangt, wanneer zij die in spanningen zien om het geweld te de monstreren en de vijandigheid te ver groten, die angst alleen is oorzaak er van, dat de verkilling zich uitbreidt en steeds groter wordt. De tcho van het Zuióen

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 13