^JLu^cuw p mmm BELEVENISSEN VAN SMIDJE VERHOLEN m gezondheid 'O A DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 29 DECEMBER 1961 ij li zodoende de politieke invloed van de vier kleinen te elimineren. België en Luxemburg capitu leerden vrij snel, Italië weerde zich even, doch ging eveneens door de knieën; slechts Neder land in de persoon van minister Luns verzette zich hevig en hield vol. Tenslotte is er verandering in de situatie gekomen, doordat Engeland voornemens is aan de Europese gemeenschap te gaan deelnemen en hiermede komen de kaarten geheel anders te lig gen. Rumoer om Nieuw-Guinea Minister Luns heeft trouwens nog een groot politiek gebeuren ontketend door zijn laatste voor stel op de algemene vergadering der Verenigde Naties inzake Ne derlands Nieuw-Guinea. In grove lijnen komt dit neer op een inter nationalisatie van dit gebied on der toezicht van de V.N., waarbij Nederland zich geheel zal terug trekken. Aan dit alles is veel voorafgegaan. Gedurende het gehele jaar 1961 heeft Nederland een soort koude oorlog met Indonesië gevoerd met als inzet westelijk Nieuw Guinea. Indonesië staat op het standpunt, dat „West-Irian" een integrerend deel van Indonesië is en dat Nederland dit gebied on verwijld en zonder meer aan Djakarta dient over te dragen. Nederland staat op een volko men ander standpunt. Het meent da,t 's werelds grootste eiland geen deel van Indonesië is en dat dit gebied volkenkundig en wat cultuur betreft, geheel op zich zelf staat en na verloop van tijd geheel onafhankelijk moet wor den. Hierop is het gehele streven van de Nederlandse regering ge richt geweest in het afgelopen jaar. Er is een groots ontwikke lingsplan voor Nieuw-Guinea ontworpen, de papoea's kregen reeds een zekere politieke vor ming en zij kregen medezeggen schap in het bestuur in de vorm van de Nieuw-Guinea-raad, die in dit jaar met zijn werk aanving. Onder druk De druk van de Indonesiërs werd echter steeds sterker. Op internationaal terrein trachtten zij goodwill te kweken, door rei zen van president Soekarno en van generaal Nasoetion. Het leek er aanvankelijk op dat zij succes hadden. Op Nederland werd een steeds groter druk uitgeoefend. Er werden Nederlanders ontsla gen, de sleepboot Noord-Holland werd verbeurd, regelmatig von den infiltraties op Nederlands Nieuw-Guinea plaats en door buitenparlementaire contacten met personen als prof.' Duynstee en de heer Rij kens werd getracht de positie van de Nederlandse re gering te ondergraven. Tenslotte besloot de Neder landse regering de kwestie voor de Verenigde Naties te brengen. Hier ontvouwde minister Luns zijn plan tot internationalisatie. Een plan dat uiteraard door In donesië werd afgewezen, doch waarvoor de Nederlandse delega tie bij vele (zij het niet genoeg) landen wel sympathie kon vin ken. India kwam met een gewij zigd voorstel, evenals de Vere nigde Staten. In beide gevallen werd getracht een voor beide partijen aanvaardbare oplossing te vinden. Inmiddels versterkt Indonesië dag aan dag zijn strijd krachten, grotendeels met Rus sisch materiaal. Het snoeft en dreigt 0111 Nieuw-Guinea eventu eel met gebruik van wapenen te nemen. Maar Nederland blijft rustig onder deze druk en gaat in de' Verenigde Naties rustig z'n gang. Binnenlands allerlei Dit jaar kwamen eindelijk de zilveren rijksdaalders terug, die de inmiddels 20 jaar oude zilver bonnen gingen vervangen Nu er bijna een jaar verstreken is, ziet men de papieren rijksdaalders niet zoveel meer, maar ze zijn nog niet geheel uit de circulatie verdwenen. De grootste sportbelevenis van het jaar was de klinkende over winning van de Utrechtse Anton Geesink op de Japanse judoka's. Te Parijs werd hij wereldkampi oen. In februari trad de Maas bui ten haar oevers en teisterde een deel van het zuiden van ons land. Erger hadden onze zuiderburen, de Belgen het te verantwoorden. Nadat wij het 12V2-.iarig rege ringsjubileum van onze vorstin hadden herdacht, kwam het pro bleem van de vijfdaagse werk week in het centrum van de be langstelling te staan. In de loop van dit jaar werd deze vijfdaag se werkweek zeer snel gemeen goed. In alle sectoren van het bedrijfsleven, die zich dit maar even konden permitteren, werd deze verkorte arbeidsweek inge voerd. Over het algemeen wel met succes. Ondanks deze verkorte werk week ontstond toch weer een ze kere sociale onrust. Er zijn di verse groepen in ons volk die zich wat hun salariëring betreft nog tekort gedaan voelen. We behoeven hierbij maar te denken aan de leraren, de hoge ambte naren en de politie en verpleeg sters. Zeer veel stof deed de drei gende staking bij het radio- en 'televisiepersoneel opwaaien. Hier staan de zaken wel uiterst merkwaardig. Werkgevers en werknemers zijn accoord wat be treft een salarisverhoging van deze werkers, maar de overheid weigert haar medewerking om tot nu toe duistere redenen. In middels werd hun werktijd 90k verlengd, doordat de televisie meer zenduren kreeg toegewezen. Tegenslagen De bijzonder onaangename gang van zaken deze zomer bij de spoorwegen vond ook voor 'n deel zijn oorzaak in ontevreden heid bij het spoorwegpersoneel, De ontworpen zomerdienst van de N.S. bleek moeilijk uitvoer baar en dit was de druppel die de maat deed overlopen. Het ging steeds slechter met deze dienst en het gevolg was, dat de_ N.S. genoodzaakt werden de" dienst aanmerkelijk te vereen voudigen. Geruime tijd heeft de ze narigheid zijn stempel gedrukt op de vervoerszaken in Neder land. Ook de post kwam overal te laat. In de Rotterdamse haven deed zich een ramp voor. zoals onze havens nog niet gekend hebben. Zeven personen zijn omgekomen door verstikking en een twintig kregen gasvergiftiging, toen er een" lek kwam in een koelinstal latie aan boord van een der sche pen. In september kwam Oldenzaal in het nieuws door een ware veldslag die hier geleverd werd tussen manschappen van de rijkspolitie en in de Twentse in dustrie werkzame Italiaanse en Spaanse arbeiders. De oorzaak hiervan was de discriminatie waaraan deze buitenlanders in Oldenzaal bloot stonden. Ver schillende van deze werknemers namen ontslag en keerden naar hun land terug. Dit jaar verloor Nederland door het overlijden van profes sor Sjoerd Gerbrandy een van zijn prominentste parlementari ërs. De heer Gerbrandy werd door vriend en tegenstander ge waardeerd als mens en politi cus. Vooral als minister-president tijdens de oorlog in Engeland maakte Gerbrandy naam. Met hem ging een groot Nederlander heen. Geruchtmakende gebeurtenissen Het verplichte lidmaatschap van het landbouwschap is diver se boeren een doorn in het oog. Deze zogenaamde Vrije Boeren hebben zich aan het einde van 't jaar danig geweerd. Toen 't land bouwschap grond van enigen van hen gedwongen wilde verkopen, aangezien deze boeren niet aan de verplichtingen van het land bouwschap wensten te voldoen, kwamen de boeren in actie. Zij versperden met tractoren en mei landbouwwagens de wegen bij Putten en Nijkerk, doch door 'n tactvol optreden van de rijkspo litie werden grote onaangenaam heden voorkomen. De Nederlandse Televisiestich ting vierde in oktober haar tien jarig jubileum. De PTT boekte de miljoenste toestelbezitter. Een en ander ging met de nodige feestelijkheden en spotternijen gepaard. Het gemis aan 'n twee de programma deed zich steeds sterker gevoelen. Radio-Hilver- sum moest een aantal luisteraars afstaan aan de „piratenzender" Veronica. De Baarnse moordzaak, waar in de gemoederen van 't publiek danig in beroering werden ge bracht, en moeilijkheden hij de Brandaris verzekeringsmij., die uitstel van betaling moest vra gen; een grote verduistering bij de Amsterdamse Bank en enkele geruchtmakende zedenmisdrijven vormden de schandaaltjes, waar in het publiek sterk was geïnte resseerd. 't Onveilig verkeer Rotterdam begon aan de bouw van een ondergrondse spoorlijn. Ernstige ongelukken troffen het wegverkeer. Tot de slachtoffers van het vervoer behoorde o.a. de schrijver Anton Coolen. Per 1 november 1961 werd 'n maatregel van kracht, die einde lijk de voetganger, de enige vo gelvrij verklaarde in het verkeer tot nog toe, opnam in de ver keersregeling. De bekende ge streepte oversteekpaden werden wettelijk beschermd. Hier kan de voetganger nu oversteken zon der dat hij overdreven risico's loopt. De overige weggebruikers moeten de voetganger hier voor rang verlenen, althans wanneer deze voetganger zich aan de re gels van het spel houdt en slechts oversteekt wanneer hij daarmee het wegverkeer niet in gevaar brengt. Dit houdt in dat de voet ganger niet mag oversteken wan neer naderend wegverkeer niet meer in staat zou zijn tijdig te stoppen. Over het algemeen houdt het wegverkeer zich»redelijk aan de ze nieuwe maatregel, doch bij de voetgangers mankeert daar nog veel aan. We zullen aannemen dat het op den duur wel zal wen nen. Alle begin is moeilijk. Zo zal het ook wel zijn, Wan neer we het nieuwe jaar betre den. Het is... even wennen en dan gaat alles weer gewoon zijn gangetje. PARADISO 22 ct „DE ECHO" ook UW blad MI/ 07": BELANGRIJKE MEDEDELING Met het oog op de invoe ring van de 5-daagse werk week in 't typografisch be drijf op 1 januari en de voortdurende groei van ons abonnementental en de om vang van ons blad, zijn eni ge maatregelen noodzake lijk. Ie. In de toekomst moeten de berichten, verslagen en advertenties voor ons MAANDAGNUMMER uiterlijk in ons bezit zijn ZATERDAGOCHTEND ne gen uur. Voetbalverslagen en an dere berichten uiterlijk zon dagavond (nacht). Plaatsing zoals ruimte en tijd toelaat. Voor ons nummer van vrijdag, dat donderdagmid dag wordt afgedrukt, moet een en ander, ook adverten ties, uiterlijk in ons bezit zijn WOENSDAG 12 uur. Wij moeten hieraan voort aan streng de hand houden, wil het ons mogelijk zijn ons blad hier en buiten tij dig te kunnen verspreiden en vertrouwen op de mede werking van corresponden ten en adverteerders. De Administratie GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VAN ,..copvriqht. ..Qv/q .»T 2). Wat was er dan wel met die smid je Verholen aan de hand? Ja, dat was eigenlijk een droevig geval. Het was nog maar kort geleden, dat smidje Verholen de vrolijkste was van het dorp. Al tijd weerklonk het lied van de arbeid door zijn werkplaats. Al tijd daverde de hele buurt van de hamerslagen, waarmee Verholen en zjjn maat het gloeiende ijzer te liji gingen. Voor iedereen kon er een grap of een kwinkslag af wat bij Verholen de werkplaats uit kwam, was af Er was in heel de omgeving geen betere smid te vinden. Doch zoals er voor iedereen eenmaal in zijn le ven droevige dagen komen, zo kwamen ze ook voor smidje Ver holen. Op een kwade dag werd zijn vrouwtje onverwacht ziek en nog geen week later reed er een droevige stoet door het dorp. Het was de laatste gang van vrouw Verholen. Van die dag af was het helemaal mis met de smid. Som ber en droevig liep hij de hele dag maar door zijn werkplaats heen en weer en naar zijn werk keek hij niet meer om. Eerst zei den de mensen uit het dorp nog: „Dat gaat wel over. Hij mist zijn vrouwtje natuurlijk te veel, maar hij zal vandaag of morgen wel weer aan het werk gaan." De mensen hadden echter ongelijk. Smidje Verholen ging niet meer aan het werk. Althans voorlopig niet. Hij liet alles door z'n knecht doen. Doch die goede jongen was eigenlijk nog maar zo'n halfwas smid en kon het werk dus niet aan. Het resultaat van dit alles was natuurlijk dat de klanten weg bleven en op de duur nam ook de knecht ontslag. Nu stond smidje Verholen weer alleen voor het werk en moest hij het voor schoot dus wel weer aantrekken om de doodenkele klant te be dienen, die hem nog was trouw gebleven. Doch Verholen had een dom ding gedaan. Hij had in zijn verdriet troost gezocht bij de bierkruik. Erg veel troost zelfs en het gebeurde dan ook meer malen, dat hij in enigszins bene velde toestand aan het aambeeld stond en er maar zo'n beetje op los hamerde. De zielige probeer sels, die onder zijn handen uit kwamen, leken dan dikwijls meer op moderne kunstwerken dan op degelijk, ouderwets smidswerk. Maar daar zullen we verder over zwijgen, want we geven hier geen kunstcritiek. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" DE JEUGD VAN TONY JEUGDROMAN door A. v. ENGELEN 6) En deze begrijpt meteen, dat het gaat over het ellendige geval van gis teren, ach ja, natuurlijk, en dat Jo- han het straalweg ontkende! „Tony van Berkel", spreekt lang zaam en streng de rector, „was jij gisteren met Johan Leenders achter gebleven van de processie?" Daar had je het al!; nu zal hij kleur moeten bekennen, men wacht op z'n antwoord! Maar.zal hij nu ook Johan moe ten verraden? Heeft vriendschap geen verplichtingen? En zal een leugen in dit geval zo heel erg zijn? Slechts enkele seconden heeft de arme jongen om zijn gedachten te ordenen, die als draaiwinden door z'n hoofd gaan en weldra, hijgend en hakkelend brengt hij het over zijn droge lippen „Neen, meneer de Rector!" Een trek van teleurstelling vliegt over het gezicht van de priester, maar Johan kijkt triomphantelijk. „Johan Leenders, je kunt gaan en zult er nog méér van horen, maar jij, Tony van Berkel, blijf nog even hier!" O wat spijt en wroeging nu al over zijn leugen van zo juist bij Tony! Nog nimmer gevoelde hij zich zó ellendig! En nauwelijks is hem verzocht om te gaan zitten, of hij barst in een snikken uit, hij, de student van de Grammatrica! Rector speelt met zijn vulpen en wordt er zichtbaar ongeduldig onder. Eindelijk zal de jongen zich ver staanbaar kunnen maken en belijdt hij dat hij gelogen heeft! En als hij daarna ook nog een eer lijk antwoord heeft gegeven op de gestelde vragen, weet Rector de toe dracht van de zaak en zal uitspraak doen „Ik wist, dat je jokte, maar, om dat je daar nu spijt over hebt, zullen we je daar niet op straffen. Wat ech ter het andere betreft: je zult begrij pen, dat zoiets niet zonder meer kan passeren; ik moet dan ook zeggen dat je mij bitter hebt teleurgesteld, dat had ik werkelijk niet van jou ver wacht! Ik wil aannemen, dat niet jij de hoofdschuldige zijt in het gebeurde, en gelukkig voor je heeft Conrector gezien, dat je geen behagen hadt daarin en dit zal ik dan ook als ver zachtende omstandigheid laten gel den, maar... vérder kan mijn toege vendheid niet gaan en zie ik mij ver plicht ook je ouders van een en an der in kennis te stellen!" Bij het horen van dit laatste begint Tony weer te snikken dit is nog het ergst van al, dat vader en moeder en de anderen zullen weten, wat een slechte jongen hij is! „Ja, het is ongetwijfeld hard voor je, maar.het is voor een goed ge deelte eigen schuld, want Conrector en ook ik hebben je meermalen ge waarschuwd voor die jongen, en, naar thans is gebleken, heb je die welge meende raad gewoonweg in de wind geslagen! Luister: wij zijn aangesteld om er voor te waken, dat de aan ons toevertrouwde zielen rein blijven, om het schone ideaal van priester te wor den waardig te zijn, en de verstand houding tussen jou en Johan Leen ders - jij hebt het nu zelf onder vonden! - is daarvoor allerverder- felijkst! Nu kun je gaan en zult ook gij er méér van horen!" Tony komt op de gang met de tra nen nog op zijn gezicht. Neen, zó mogen de jongens hem niet zien; wat zouden ze hem begekken! Haast werktuigelijk gaat hij de refter binnen, daar zal hij veilig zijn voor onbescheiden blikken; hij zet zich neer achter de piano met openge slagen muziekboek; nu kunnen ze denken, dat hij muziekstudie heeft! Doch... geen vlugge vingers glijden over de toetsen en geen blijde klan ken huppelen door de zaal, maar twee ellebogen vallen zwaar neer op het gesloten deksel, en tussen de ge spreide handen bergt zich de kop, waarin een dwarreling van gedachten tot rust moet komen. De ogen staren strak vóór zich uit op het instrument, dat over z'n diepe zwart nog lichtende glansplekken heeft... Nadien kwam hij weer in de ver strooiing van studie en spel, doch het strenge gezicht van de rector en diens strafbedreiging kon hij niet meer kwijt; die bleven als een zwaard van Damocles boven zijn hoofd hangen! 's Avonds op bed, als het donker was en hij niets hoorde dan het zacht- ruisende ademhalen van de jongens, werd het hem meermalen benauwd om het hart. Het angstzweet brak hem dan uit, in de wetenschap, dat er iets wég was uit zijn mooie leven. En dan het schuldbesef, de kna ging van het eigen geweten; hij had het immers alles aan zich zélf te wij ten! Ellendige dagen werden het! Ge heel overgeleverd aan een volkomen hulpeloosheid, waarbij hij door een vreemde onwil ook nog de steun van een begripvolle leidsman moest ont beren, ging het gebeuren, dat hij zich overgaf aan lafheid van dagdromen en onnut gepieker, met het gevolg, dat zijn studie er danig onder leed en zijn punten voor verschillende vak ken lelijk in het gedrang kwamen. En tenslotte, als om de maat van de ellende vol te maken, nog het meest erge, de val in de diepte van zijn broze menselijkheid, op kwade uren het niet meer aankunnen van het onzuivere begeren van het eisende li chaam, met daarop volgend de rade loosheid van een verslagen ziel! Het vrome wereldje van voorheen was in gestort en zwaar belemd zat de arme Tony op de puinhopen te neer. Waai was nu zijn blindelings vertrouwen op God van de vroegere jaren? Liet God zelf hem niet volkomen in de steek? De pijn van het gekwelde geweten vergalde zijn dagen; de welhaast ziekmakende wetenschap van zijn fa len, het besef dat hij verraad had ge pleegd aan de onschuld van zijn jon gelingsjaren, het dreigde nog uit te groeien tot een duister complex, en hoe er uit te geraken? In deze geestesgesteldheid was het, dat onze student - hoe lang nog? - zijn augustus-vacantie tegemoet ging. TONY'S EERSTE VACANTIEDAG. En nu is het dan vacantie! Zes we ken vrij; een weelde om niet op te kunnen! Na de mis hollen de jongens de kapel uit, om in de refter vlug enige boterhammen naar binnen te spelen honger heeft er van daag niemand dan naar boven, de trappen op naar de slaapzaal om de koffers,in te pakken; druk gesjouw met pakpapier en dozen; de gangen zijn geblokkeerd door koffers en kisten... Tenslotte zijn allen weer bene den en op het plein tesamen ge- troept, gaat het op het sein van dc surveillant naar de tramhalte in het dorp. Daar is het nog ge ruime tijd wachten op de tram, maar eindelijk is die er toch! Twee extra wagens heeft ie voor deze gelegenheid aangekop peld gekregen, „de goede moor denaar", zoals hij heet in studen tentaal... De conducteur loopt langs de treeplanken van wagen tot wa gen, waarbij hij behendig ma noeuvreert aan de ijzeren stan gen Hij verkoopt kaartjes uit 'n dik notaboek, maar heeft te kam pen met zijn potlood, dat tel kens een droog puntje heeft! (Wordt vervolgd) I Ii P Begin het nieuwe jaar goed Steek een SALVATORE 27 ct CAPRINO 31 ct In doosjes van 5 en 10 stuks NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND WAALWIJK TEL. 04160 2519 PERSONENWAGENS KAMPEERWAGENS 8 PERSONEN BUSJES

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 2