wAALwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Bedrijfschap Lederwarenindustrie BINNEN- EN BUITENLAND Provinciaal nieuws Welvaartsplan '49 in Noord-Brabant ACTIE 10 x IN WAALWIJK 10 1.— STASSAR BRILLEN BETERE BRILLEN DINSDAG 2 JANUARI 1962 x,«* 84e JAARGANG No. 1 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" De doeleinden van het in 1949 ge publiceerde Welvaartsplan voor Noord-Brabant, zijn tot op heden en tot op zekere hoogte bereikt. Het lijdt geen twijfel dat het in dustriële werkgelegenheidsappa- raat in Noord-Brabant gegrond vest is op hechte economische fundamenten. Dit is de conclusie van drs. J. W. Kurstjens, adjunt-directeur van het Economisch Technolo gisch Instituut voor Noord-Bra bant, aan het slot van een arti kel in het tijdschrift „Noord- Brabant", waarvan een zeer uit gebreid exemplaar op onze schrijftafel lag. Hij zegt daarin o.m. De industrialisatie van Noord- Brabant gedurende de laatste 10 jaar (van 1950 tot I960) is voor het grootste deel een ontwikke ling van eigen bodem geweest. De groei van het aantal arbeids plaatsen in de in Noord-Brabant gevestigde industrie, was in ge noemde tien jaar voor ongeveer tweederde te danken aan de uit breiding van reeds in Brabant bestaande bedrijven. Ongeveer één derde van de nieuw gescha pen industriële arbeidsplaatsen was aan nieuwe vestigingen van buiten Brabant komende indus trieën te danken. Hij meent dat het regionale in dustrialisatiebeleid van de rijks overheid, alsmede de „uitstraling van de randstad Holland", een bescheiden rol gespeeld hebben bij de industrialisatie in Noord- Brabant. Daarmee wordt geen tekort gedaan aan het belang van het regionale industrialisatiebeleid der rijksoverheid. Voor streken waarop de regelingen van de rijksoverheid konden worden toegepast, was het belang daar van groot en het effect evenre dig. De activiteiten van regionale en plaatselijke overheden in Noord-Brabant hebben echter, ieder op eigen niveau, een be langrijke rol gespeeld in het in dustrialisatieproces gedurende de laatste tien jaar. Zij hebben kansen die uit de algemeen eco- nomisch-technische verschuivin gen voor de provincie voortvloei den, met heide handen aangegre pen. In een snel tempo werden industrieterreinen aangelegd. De ze terreinen veerden uitgerust met een complex van voorzienin gen die nodig waren om uitbrei ding van het bestaande industri ële apparaat op te vangen en die tegelijkertijd ruimte maakten voor van buiten komende initia tieven. Drs. Kurstjens stelt in zijn ar tikel de vraag in hoeverre men er in geslaagd is de doelstellingen die in het Welvaartsplan werden neergelegd, te verwezenlijken. Men zal zich herinneren dat 't hoofdbeginsel van dit plan was, het streven naar een zo min mo gelijke beweeglijkheid van de be volking. Men wilde een zo gelei delijk mogelijke overgang van 't ene beroep naar het andere en van de ene woonplaats naar de andere bereiken. Het gewestelijk beleid van na de oorlog heeft deze beginselver klaring steeds voor ogen gehad. Elke ontwikkeling op econo misch en sociaal terrein, die ten goede kwam aan de werkgele genheid en de welvaart van de bevolking, werd gestimuleerd. Dit gebeurde zelfs, al strookte zo'n ontwikkeling niet altijd met het formele industrialisatiesche- ma.Dit laatste was mogelijk om dat men het Welvaartsplan aller minst wilde zien als een star werkschema. Zo is het te verklaren dat de werkelijke snreiding van de in dustriële ontwikkeling niet vol komen overeenstemt met het beeld dat men in 1949 voor ogen had. In 1949 was er sprake van niet minder dan 42 welvaartsray ons. Toen drie jaar later een ge wijzigde versie van het Wel vaartsplan verscheen, waren de ze meer dan veertig rayons reeds teruggebracht tot negen. Otschoon drs. Kurstjens het te vroeg acht om op dit ogenblik reeds een eindoordeel te geven over de spreiding van de werk gelegenheid over bedoelde negen rayons, is zijn voorlopige con clusie zeer positief. Omvangrijke bevolkingsver schuivingen binnen de provincie kwamen niet voor. Het binnen landse migratieverkeer leverde eerder overschotten dan tekorten op. Op het terrein van de indu striële werkgelegenheid werden verheugende resultaten bereikt in Den Bosch, noordoost Bra bant, zuidwest Brabant met in begrip van Roosendaal, de ge meente Oosterhout en de stad Oss. Het uiterste westen dér pro vincie en centraal-Brabant zijn twee gebieden die bij de rest dui delijk achter blijven. Er zijn ech ter tekenen die op een kentering wijzen. Elfde openbare vergadering van het bestuur van het Bedrijfschap Leder warenindustrie op woensdag 20 de cember 1961. Naar f 100 miljoen lederwaren- produktie in 1961. Wanneer men omtrent de produk tie in 1960 heeft gezegd: „Het was een topjaar!", dan moet men onwille keurig zoeken naar een voor het jaai 1961 terzake passende aanduiding, want al was de produktie in 1960 reeds zeer hoog (87,5 min. gld.), de lederwarenproduktie van 1961 gaat (naar schatting) vèr boven die van 1960 uit. De regelmatig ieder jaar stap voor stap naar boven stijgende produktie, komt in 't hieronder weer gegeven staatje als volgt tot uitdruk king 1958 f 65.800.000,- 1959 79.450.000,- 1960 87.460.000.- Bovenstaande jaaromzetten zijn in feite de som van de door de onder nemingen aan het Bedrijfschap voor de Lederwarenindustrie jaarlijks op gegeven produktie-cijfers. Uiteraard kan nog niet worden beschikt over de produktieopgaven van het jaar 1961, doch aan de hand van de door het Centraal Bureau voor de Statistiek reeds over de maanden januari t.m. augustus 1961 terzake verstrekte in dexcijfers kan men de jaarperiode 1961 stellen op f 99.800.000,-, dus bijna op f 100.000.000, - Stelt men de jaarproduktie 1958 op 100, dan komt aan 1961 't cijfer 150 toe, d.w.z. dat er in de 3 jaren na 1958 een verhoging der produktie van 50 heeft plaats gevonden. Onge twijfeld kwam vorengenoemde verho ging mede tot stand door het verheu gende feit, dat de Nederlandse leder- warenfabrikant zijn volle aandacht blijft schenken aan de opvoering van de kwaliteit der door hem vervaar digde lederwaren. Vervolgens kan worden vastgesteld, dat de Neder landse lederwaren in grote hoeveel heden hun afzet vinden (via 2 vak beurzen en 2 jaarbeurzen) in binnen- en buitenland (export bedraagt pl.m. 15 van de produktie). Voor het eerst in 1962 zullen beide vakbeurzen georganiseerd door de Koninklijke Jaarbeurs te Utrecht wor den gehouden. Een gelukkig niet zp scherp gevoelde rivaliteit tussen Am sterdam (alwaar t.m. 1961 in het oude R.A.I.-gebouw de zomervakbeurs werd gehouden) en Utrecht (alwaar de wintervakbeurs reeds verscheidene jaren haar successen boekte) behoort nu tot het verleden. De terzake in 1961 bereikte overeenkomst leidde tot deze voor de Nederlandse leder warenindustrie meest wenselijke en efficiënte oplossing. Eveneens kan worden gewezen op het werk van de Stichting Producti- viteitscentrum voor de Nederlandse Lederwarenindustrie met betrekking lijkse aanwas van 3 worden aan genomen. Hieronder volgen, mede in verband met een stijging van de manproduktie, terzake enige gegevens Aantal werknemers Manproduktie Index 1958 1959 1960 1961 4053 4175 4300 4429 f 16.235 19.030 20.340 22.530 100 117 125 139 Vooruitzichten. De in het jaar 1961 door de Rijks- nijverheidsdienst, in opdracht van en in nauwe samenwerking met de Stich ting Productiviteitscentrum, bij ver scheidene ondernemingen in de Ne derlandse lederwarenindustrie ver richte werkzaamheden hebben onge twijfeld bijgedragen tot het hiervoren vermelde gunstige verloop. Of er ech ter sprake is van een productiviteits verbetering in de gehele bedrijfstak valt moeilijk aan te tonen, doch wel dient men rekening te houden met een steeds meer doorwerkende „verschra ling van winstmarges". Deze „ver schraling" is en wordt vermoedelijk mede veroorzaakt door een te zeer overhaaste toepassing van de 45-uri- ge werkweek, waarover men zeker goede dingen kan zeggen, doch waar van de „opzet" nog niet door alle on dernemingen in betreffende bedrijfs tak werd gerealiseerd. De toepassing van een 45-urige werkweek blijft geld kosten, indien de man-produktie niet met 6,7 wordt verhoogd. Een zich voordoende „overschrijding" van de in de c.a.o. gestelde arbeidsvoorwaarden, welke overschrijding eveneens „knabbelt" aan de investeringsmogelijkheden voor de onderneming, dient te worden gestuit. Al met al zijn de vooruitzichten voor de Nederlandse lederwarenindu strie gunstig. Haar produkten vinden zowel in binnen- als in buitenland gerede aftrek; haar toekomst is ver zekerd, mits men gespitst blijft op het wegdoen van datgene wat haar nog schade doet. B. NEDERLAND BESTUDEERT INDONESISCH VOORSTEL „De Nederlandse regering be studeert op het ogenblik een con creet Indonesisch voorstel voor een oplossing van het geschil om Nieuw-Guinea, een voorstel, dat met medewerking van Engeland is geformuleerd en met de Ame rikaanse ambassadeur in Dja karta besproken. De plannen zijn 48 uur geleden uit Djakarta ver zonden. Van het mislukken of welslagen er van hangt af of In donesië al dan niet tot militaire actie zal overgaan". Deze verras sende mededelingen zijn donder dag gedaan door de Indonesische zaakgelastigde in Londen, dr. Is mail, die de gehele affaire op een persconferentie uitvoerig uit de doeken heeft gedaan. Hij legde er daarbii de nadruk op, dat Dja karta zich niet verplicnt voelt 'n conferentie bij te wonen, alvo rens Nederland de Indonesische souvereiniteit over het betwiste gebied heeft aanvaard. In flagrante tegenstelling met deze uitlatingen is de verklaring van de Indonesische minister van Voorlichting, waarin hij ten stel ligste ontkent dat er aanwijzin gen zijn voor een Nederlands-In donesisch gesprek, „zoals het Amerikaanse ministerie van Bui- tenlandse Zaken wil doen gelo- I ven". „Het Indonesische volk is i nooit zo eensgezind geweest als i thans bij het aandringen op een I aanval op Nieuw-Guinea". RODE KRUIS ZORGT VOOR NEDERLANDERS IN INDONESIË Een woordvoerder van het Ne derlandse ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld, dat de regering in Djakarta het Indonesische Rode Kruis heeft gemachtigd, de belangen van Ne derlanders in Indonesië te ver zorgen. Deze hulp omvat o.m. het uitbetalen van pensioenen en steunbedragen aan Nederlanders uit fondsen, die de Nederlandse regering aan het internationale Rode Kruis beschikbaar gesteld heeft. Op het Indonesische Rode Kruis kan eveneens een beroep worden gedaan om hulp bij de repatriëring van Nederlanders, die Indonesië willen verlaten. De regeling geldt echter niet voor spijtoptanten. MILJOENEN-OPLICHTER GING „WELDOENDE" ROND Prins Bernhard Fonds werd bijna de dupe Het Hamburgse weekblad Der Stern heeft een zwendelaffaire aan het licht gebracht, die de Westduitse schatkist bijna twee miljoen mark lichter zou hebben gemaakt, als een Keulse bankier hier op het laatste moment geen stokje voor had gestoken. De tot opvoering van de produktiviteit en j zwendel werd uitgedokterd door op de succesvolle arbeid van de Stich ting „Lederwarenmode" inzake de publiciteit van lederwaren van welk werk en arbeid de Nederlandse leder warenindustrie reeds vele jaren heeft mogen profiteren. Personeelsbezetting en manproduktie. Evenals in andere bedrijfstakken ging in 1961 de vraag naar personeel in de lederwarenindustrie ver uit bo ven een aanbod van werkkrachten; niettemin kan vrij geschat een jaar een 26-jarige jongeman, Wilhelm Schrameyer en door hem samen met de 30-jarige koopman Heinz Pieper volgens plan uitgevoerd. Schrameyer had ontdekt, dat hij een slordige duit zou kunnen verdienen aan de Duitse rijkskas, als hij graan zou weten in te voeren naar de Bondsrepubliek ten bate van een charitatieve in stelling. Om dit te bereiken heeft hij volgens het blad twee van dergelijke organisaties voor zijn karretje weten te spannen: het Prins Bernhard Fonds in Neder land en de liefdadigheidsinstel ling Caritas in Münster. Ook een Haagse zakenman H. Rijnink heeft hij een rol laten spelen, nog afgezien van andere personen in Duitsland, o.m. en kele jezuïeten, die de jonge zwen delaar in de intrige wist te be trekken. Uit diverse reacties op het relaas van Der Stern is wel duidelijk geworden, dat voor noemde instanties zich door Schrameyer in-de-rol-van-„wel- doener" hebben laten beetnemen. Dit blijkt o.m. uit een verklaring die het Prins Bernhard Fonds gisteren heeft uitgegeven. Hierin staat, dat de heer Siedenburg, di recteur van het Prins Bernhard Fonds, geen enkel persoonlijk voordeel in deze zaak heeft na gestreefd, zoals door de Duitse publikaties is geïnsinueerd, en volkomen te goeder trouw heeft gehandeld. NEHROE LUCHT ZIJN HART OVER WESTERSE KRITIEK Ghandi's geweldloosheid uit de tyd. Een bijzonder boze premier Nehroe heeft donderdag op een persconferentie in New Delhi z'n hart gelucht over de scherpe kri tiek, die het Westen heeft gele verd op de Indiase actie in Goa. „Ik heb er nooit aan getwijfeld, dat het ten volle gerechtvaardigd was, de Portugezen uit Goa te gooien", zei hij letterlijk. „Er heeft wel twijfel bestaan, maar die gold niet het recht om de Portugezen te verjagen, maar de gevolgen van een dergelijke ac tie. Deze was echter onvermijde lijk in de loop der geschiedenis. Daaraan kon het tamelijk vage Amerikaanse voorstel de aanval een half jaar uit te stellen, niets meer veranderen", aldus Nehroe, die voorts vertelde dat zijn partij voortaan niet meer zal steunen op Ghandi's beginsel van geweld loosheid. DEN HAAG ONTVING AMERI KAANS VERSLAG INZAKE NIEUW-GUINEA "Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft 'n tussentijdse Amerikaanse samen vatting gekregen van de resulta ten bij de peilingen naar de In donesische gedachten over een eventueel gesprek met Nederland over Nieuw-Guinea. De verwar rende mededelingen van de Indo nesische ambassade in Londen over „voorstellen" zouden vol- fens diplomatieke waarnemers etrekking hebben op deze sa menvatting. Het behelst de be vindingen van de Amerikaanse onder-minister McGhee in diens gesprekken met de Indonesische ambassadeur Jones in Djakarta. Volgens ingewijden moet er re kening mee worden gehouden dat de Indonesische voorwaarde voor een gesprek met Nederland uit deze Amerikaanse samenvatting wat minder star naar voren komt dan die waar Djakarta via de publiciteit in alle toonaarden het Nederlandse thuisfront mee bestookt. Het vertrouwelijke in ternationale overleg zal worden voortgezet. WIJZIGING DER LONEN EN UITKERINGSNORMEN IN DE COMPLEMENTAIRE SOCIALE VOORZIENINGEN Staatssecretaris Roolvink heeft aan de gemeentebesturen mede gedeeld dat, in verband met de plaats hebbende loonsverhogin gen in het bedrijfsleven, de lonen en uitkeringen ingevolge de Ge- Op 8 januari a.s. zal de grote landelijke actie 10 x 10 een aanvang nemen. Deze grootscheepse actie tegen de honger nam op 11 november j.l. officieel in het jaarbeursgebouw te Utrecht een aanvang, waar van elke gemeente van Neder land twee jeugdige vertegenwoordigers afgevaardigd waren. De gemeente Waalwijk werd vertegenwoordigd door Nelly van der Hammen en Lambert van Beers. Zij vormden na 11 november, zoals ook hun taak was, ons plaatselijk co mité. Wat is nu de bedoeling van deze actie 10 x 10 De naam zegt het reeds. Iedere jongen en ieder meisje moet tien weken lang tien procent van hun zakgeld afstaan voor de hongerende mens. Door middel van kaarten, die in verschillende kleuren zijn gedrukt, zal tien maal de tien procent geïnd worden. En wel: voor de jongsten: rode kaarten van 1. voor de al wat ouderen: witte kaarten van 2-50 en zo, naar gelang het zakgeld: blauwe kaarten van 5. en: oranje kaarten van 10. (10 x 10 cent) (10 x 25 cent) 10 10 0.50) Natuurlijk doet iedereen mee. De hongerende mens rekent op hulp. Mag er op rekenen! Op 6 januari a.s. zal er een grote optocht door de straten trekken, waarbij ook een collecte gehouden zal worden. Verder staan er nog diverse attracties op het programma, zoals het openingsbal op 6 januari, concert, oriëntatierit, enz., alles om de 35 miljoen mensen die er jaarlijks sterven van honger of ondervoeding, te helpen. Niet alleen NU is de honger een groot kwaad, ook in de toekomst moeten wij er rekening mee houden. Door het hoge geboortecijfer in de ontwikkelingsgebieden en de dus steeds groeiende bevolking zullen er in de toekomst steeds meer mensen zijn die om eten vragen. Met medelijden komen zij niet verder. Er moet iets gedaan worden en er KAN iets gedaan worden. UW GEWETEN HUN REDDING! meentelijke Sociale Werkvoor zieningsregeling voor Handar beiders, de Sociale Werkvoorzie ningsregeling voor Hoofdarbei ders en de Beeldende Kunste- naarsrcgeling, met ingang van 1 januari 1962 worden verhoogd met 5 Dit betekent voor de loongroepen I en II der G.S.W.- regeling een stijging van 7 cent per uur en van 8 cent per uur voor loongroep III. Met ingang van dezelfde datum wordt de wekelijkse arbeidstijd teruggebracht van 46 op 45 uur. In verband met de stijging van het loonpeil sedert I960 zijn de maximum uitkeringen aan werk loze werknemers ingevolge de Sociale Voorziening opgetrokken. Tevens zijn de dagmaxima van groep A aangepast aan de vijf daagse werkweek. Een en ander resulteert in de eerste gemeente klasse voor kostwinners, opge nomen in groep A, in een verho ging van het dagmaximum van 1U.50 tot 14.19, en voor kost winners, opgenomen in groep B in een verboging van het week- maximum van 59.20 tot 66.05. UITZICHT OP VREDE MET ALGERIË President De Gaulle heeft in een televisierede verklaard, dat er uitzicht bestaat op een over eenkomst met Algerië, waardoor het „wrede drama" kan worden beëindigd. In januari zullen twee Franse divisies en enkele luchtmacht eenheden uit Algerië worden te ruggetrokken. De Gaulle vroeg opnieuw om de steun van 't volk, maar liefst op gedisciplineerde wijze. Zowel in Algerië als in Frank rijk werden vrijdag weer aansla gen gepleegd door extremisten, waarbij in totaal 12 doden vielen. ELFSTEDENTOCHT GING NIET DOOR Het bestuur van de vereniging „De Friese Elfsteden" heeft in verband met de plotselinge dooi de Elfstedentocht, welke zater dag zou worden gehouden, afge last. „Niets is onbetrouwbaarder dan ijs", zei het bestuur deskun dig. Er waren al 3900 deelnemers ingeschreven, waaronder 70 wed strijdrijders. Voor de Leeuwar der middenstand was het een strop, Men had al voorraden in huis gehaald om aan de te ver wachten grote vraag te kunnen voldoen. In het hoofdkwartier van de Elfstedentocht, een groot hotel, had de eigenaar 35 man extra personeel aangenomen. Zij konden meteen weer vertrekken. Duizenden rijders waren reeds in Leeuwarden aangekomen. TUINBOUWBOND VAN N. C. B. HIELD VRUCHTBARE JAARVERGADERING De Tuinbouwbond van de NCB heeft donderdag zijn jaarverga dering gehouden onder presidium van de heer Arn. Ku ij laars uit Westerhoven, in de zaal der N.K. Harmonie te Tilburg. De zeer druk bezochte bijeen komst was voorafgegaan door 'n H. Mis, opgedragen door de gees telijk adviseur, kapelaan A. .1. Merkx in de parochiekerk van 't Heike. In zijn openingswoord deed de voorzitter allereerst een paar mededelingen van algemene aard over het tuinbouwonderwijs. Er is een contact-Commissie van deskundigen ingesteld, die zal trachten op korte termijn een overzicht samen te stellen van de behoeften aan tuinbouw-on- derwijs in het werkgebied van de Bond en de mogelijkheden tot verwezenlijking er van in betrek kelijk korte tijd uit te voeren. De inspecteurs van 't landbouw onderwijs, de heren Bollen en Linge, zullen de commissie van advies dienen. In het afgelopen jaar heeft er een belangrijke groei in areaal en omzetten van de tuinbouw plaats gehad. De veiling te Breda stond aan de kop met meer dan 3 miljoen gulden; alle veilingen tesamen vertonen een stijging van meer dan tien miljoen gulden. De prij zen zijn vrij gunstig geweest. Ingekomen was een verzoek van de Kring 's-Bosch, om zo spoedig mogelijk te komen tot oprichting van een groenteteelt vakschool te Schijndcl, in ver band met de omstandigheid dat daar momenteel zeer veel aan vragen zijn om een cursus te vol gen. In antwoord hierop deelde de voorzitter mede, dat het bestuur streeft naar een volledige voor ziening in de behoefte aan vak onderwijs, waarvoor het volgen de urgentieprogram is opgesteld. Fruitteelt: Boekei en Dongen; groenteteelt: Schijndcl', Huiten, Eersel, Mierlo-Hout, Someren en Zundert. De NCB heeft ten dien einde reeds drie nieuwe vakleer krachten benoemd, die in febru ari in dienst zullen treden. tcho vAn het Zuióen

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1