Vliedberg krijgt 118 aansluitingen np waterleiding VERS VAN DE PERS BELEVENISSEN VAN SMIDJE VERHOLEN GEMEENTERAAD VLIJMEN mW//W/M o 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 2 JANUARI 1962 2 Tijdens de gemeenteraad van Vlijmen, die vrijdagavond werd gehouden, is met 7 stemmen voor, de heer Pulles uit Haar steeg tot plaatsvervangend wethouder van de gemeente Vlijmen gekozen, dit om te voorzien in de vacature die was ontstaan door 't overlijden van burgemeester J. Hoefnagel, wiens plaats tijdelijk is ingenomen door locoburgemeester Vorstenbosch. I)e nieuw gekozen wethouder dankte de gemeenteraad voor het in hem gestelde vertrouwen en benadrukte alles in het werk te zullen stellen om de leemte, die is ontstaan door het overlij den van de burgemeester, zo goed mogelijk op te vullen. Naar aanleiding van vragen, door de heer Pulles tijdens de vorige gemeenteraadsvergadering gesteld, betreffende het toezen den van prae-adviezen aan de be trokken personen, werd de toe zegging gedaan dat t.z.t. (in de loop van '03) hiertoe zou worden overgaan, maar dat om organi satorische redenen uitstel nodig was gebleken. De heer Wijkmans verklaarde het niet eens te kunnen zijn met de notulen van de vorige verga dering, omdat hierin zou zijn ge steld, dat bovengenoemde per soon de heer Sterk, ambtenaar van de gemeente Vlijmen, tijdens deze raadsvergadering zou heb ben beledigd. Na een lelie discus sie dienaangaande beloofde de voorzitter de zaak te zullen on derzoeken, om zo nodig in de volgende raadsvergadering tot 'n afdoening te kunnen komen. De heer v. Hclvoort merkte op dat de aanduiding met sectie nummers bij de onteigening vaak verwarring schiep, doordat be trokken personen hieruit vaak niet konden opmaken dat 't hun perceel grond betrof. Spr. vond deze gang van zaken niet juist. Ook de heren v. d. Meerendonk en Broeren sloten zich hierbij aan en hoopten dat voor die ge vallen, waaruit reeds een mis verstand was ontstaan, alsnog 'n schikkelijke regeling getroffen zou kunnen worden. De voorzit ter verklaarde dat er wettelijk niets meer aan te doen was, om dat de reclames dienaangaande te laat waren binnengekomen, maar hij beloofde alles in het werk te zullen stellen om tot een redelijke schikking te komen. Wat betreft het vervoer van kinderen naar school door de BBA kon de voorzitter meedelen dat over deze zaak op donderdag 4 januari een onderhoud met vertegenwoordigers van deze ver voersonderneming zou plaats hebben. Het voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond gelegen aan de Torenstraat, aan H. Rut ten, was voor de lieer Broeren aanleiding vragen te stellen betreffende de gevraagde prijs van 8.per m2. De heer Broe ren was van mening, dat men de zelfde prijs diende aan te houden als voorheen, n.l. 7.De voor zitter wees er de heer Broeren op dat indertijd op verzoek van de raad voor eén enkel geval de prijs was teruggebracht tot 7.zo dat de heer v. d. Hagen, aan wie de grond was verkocht, het krot zou opruimen dat op dit perceel aanwezig was. Het voorstel van b. en w. tot het garanderen van 118 aanslui tingen o]) de waterleiding binnen de tijdsduur van 5 jaar in de z.g. schilderswijk II, werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Eveneens werd goedgekeurd 't door h. en w. ingediende voorstel tol wijziging van het besluit re gelende de rangenindeling en de vergoedingen van het personeel van de gemeentelijke vrijwillige brandweer van 1.75 tot 3. Het voorstel tot het beschik baar stellen van 'n krediet groot 17.500.voor de totstandbren ging van een viertal kunstwerken in het plan Vliedberg deed mevr. Martens opmerken, dat het mis schien beter zou zijn deze gelden te besteden voor aanleg en ver betering van licht-, gas- en wa terleidingen. Ook de heer de Laat was deze mening toegedaan. De voorzitter meende dat het beste den van dit bedrag, dat uiteinde lijk was overgebleven van de verkoop vangrondeno p de Vlied berg, volledig verantwoord was. De heer Broeren stelde de voorzitter een vraag betreffende de bescherming van deze kunst werken, omdat hij meende dat, zolang de jeugd geen behoorlijk speelterrein zou hebben, van de kunstwerken niet lang iets zou heel blijven. De voorzitter ant woordde hierop dat in de vorige vergadering een ontwerp goed gekeurd was om te komen tot de aanleg van drie speelvelden voor de jeugd. Bovendien meende hij dat er eerst kunstwerken moeten komen alvorens de jeugd ze kan leren waarderen. Wel was hij van mening dat er door de jeugd nog veel te veel uit balorigheid ver nield wordt in deze gemeente. De kunstkunstwerken, waartoe het voorstel zonder hoofdelijke stem ming werd goedgekeurd, zullen oj) een viertal markante plaatsen worden opgesteld, o.a. een op 't Burgemeester van Houtplein, aan welk kunstwerk een bedrag van 10.000.zal worden besteed; de overige drie zullen 2500. gaan kosten. In de kunstcommis sie die hiervoor is aangesteld, hebben zitting de heren: Dr. Pas- calis Vermeer, J. v. d. Pol en de heer Blaauwhof. Vervolgens werd goedgekeurd het voorstel tot het verstrekken van een hypothecaire lening groot (56.000.— aan het Wit- Gele Kruis te Nieuwkuijk t.b.v. de bouw van een nieuw wijkge- bouw in het plan Vliedberg. Aan de harmonie Concordia werd een geldlening toegekend van 11.444.af te lossen in 50 jaar tegen een rente van 4 De gelden zullen worden gebruikt voor de aanschaffing van nieuwe instrumenten. Bovendien werd aan deze harmonie een extra jaarlijkse subsidie toegekend van 250.Voorheen bedroeg deze, 750.per jaar, zodat deze hier door is gestegen tot 1000. Ten behoeve van de ombouw van een neveltankwagen van de brandweer werd een bedrag ge voteerd van 6000. Tot leden van het bestuur van de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijke Zorg werden gekozen de heren H. v. d. Heijden met 7 stemmen en v. d. Meeren donk met 8 stemmen. In de Cultuurserie en Forum Boekerij van de Zuid-Hollandse Uitgevers-maatschappij versche nen onlangs: „Voor Johnny geen liefde", Wilfred Fienburgh Een bijzondere filmeditie waar hij de schrijver van dit hoek zich helemaal vereenzelvigd heeft met een politicus, een Engels Lager huislid. De hoofdpersoon, John ny Byrne, leeft alleen voor zijn carrière, een plaats in de rege ring. Wanneer deze pogingen op niets uitlopen, is hij diep teleur gesteld en voelt hij het tekort aan liefde. Hij ontmoet een jong meisje, dat hem na een korte liefdesontmoeting weer verlaat. Maar dan keert plotseling zijn vrouw bij hem terug en wordt hij voor een dilemma tussen haai en de politiek geplaatst. Gebonden 8.95. „Liefde is de brug", Richard Vaughan. Op gevoelige, bijna poëtische wijze vertelt de schrijver van zijn geliefde geboortestreek Wales, waar twee koppige, maar karak tervolle families, verknocht aan hun grond, in een felle vete te genover elkaar staan. Deze vete wordt door de schrijver lot een hoogtepunt gevoerd door de lief de die er groeit bij twee jonge mensen uit de verschillende fa milies. Gebonden 9.95. „Met de hemel voor ogen", Stevan Olivier. Het kinderloos huwelijk van dr. Thomas is geen probleem voor hem, wel voor Ellen, zijn vrouw, die het adopteren van een kind verwerpt, maar op krank zinnige wijze een ander plan uit broedt. Dr. Conradi is scherp ge kant tegen dit plan. De mede-di recteur, Bruno Schneidewind, blijkt niet ongevoelig te zijn ge weest voor de charme van zijn secretaresse. 10.95. „Ergens waar de wereld op houdt". Nevil Shute. In deze nieuwe roman voert de bekende schrijver Nevil Shute de lezer mee naar het binnenland van het zo uitgestrekte Australië waar de wereld ophoudt. Het ver haal vertelt over een onbedorven meisje van het land en een Ame rikaanse geoloog, die er voor z'n firma naar olie boort. Op onna volgbare wijze worden de tegen stellingen geschetst, die er be staan tussen de Amerikaanse en Australische levenssferen. Aanbevolen, 9.95. „Zondaar in toga". Pamela Hansford Johnson. Het levensverhaal van een pre dikant in een deftig stadsdeel van Londen, wiens vrouw noch haar plichten als echtgenote, noch als rechterhand van de dominee kent. Hij leert in zijn gemeente een jonge weduwe kennen, bij wie hij zuivere vriendschap vindt. Natuurlijk breekt dan een storm van roddelpraatjes los. Een fijnzinnige roman meteen geheel onverwachte wending aan het slot. 10.95. „Affaire Nina B." Joh. Mario Si mm el. Robert Holden, die zichzelf bij de politie gaat beschuldigen van allerlei misdaden, vertelt 't ver haal van een wereld vol sluwheid en gewetenloosheid, waartegen Holden aanvankelijk hopeloos vecht. Spannend zijn de passages van zijn gevaarvolle tocht naar de oostzone, naar Berlijn. In een suggestieve verteltrant leert de leze" de haat kennen die hij koes tert tegen de geslepen jurist dr. Zorn, de groot-exporteur en frau deur Julius Brummer. 9.95. „De broze Huwelyksboot". John Coates. Een jonge Engelsman leert in Griekenland een charmante IJs landse kennen. Er ontstaat een liefde, die hij de Engelsman alles doet vergeten wat hij in Enge land achterliet. In Engeland te ruggekeerd, stuit hij op grote problemen en wordt de zuivere liefde tussen hen heiden zwaar gehavend door de conventie. 8.95. „En zijn spoor verdween". Paul Orum. Een treffende roman, waarin het leven van Martin Rabe wordt beschreven. De hoofdpersoon trekt naar het veenland, om daar door hard zwoegen zijn verleden te vergeten. Het is een keihard leven en zijn contact met een boerenechtpaar, dat heel wat moeilijker problemen kent dan hij, is voor hem een innerlijk reinigingsproces. Als hij aan het einde van zijn zwerftocht is ge komen, heeft hij zijn geluk her- gend. 6.95. „Rood en zwart de inzet". Cili Wethekam. U wordt betrokken in de zor gen van een schilder-beeldhou wer, die heel veel moeite heeft om met zijn gezin tegen de stroom de stroom des levens op le roeien. Zijn vrouw schrijft on verdroten iedere dag verhalen, die echter nimmer gepubliceerd worden. Daarnaast hun drie kin deren, die met de vindingrijkheid en toewijding van hun ouders 't boek bijzonder aantrekkelijk ma ken. 6.95. „Pelle's wonderlijke avontu ren". Edith Unnerstad. Een hoek bestemd voor iedere jongen van 8-10 jaar, waarin ver teld wordt over de jonge Pelle, die naar de boerderij van zijn grootmoeder in Zuid-Zweden ge zonden wordt, omdat... hij zo lastig is. Pelle beleeft er de kos telijkste avonturen met mens en dier. 5.90. „Ander's merkwaardige reis". Edith Unnerstad. Eveneens een jongens- en meisjesboek voor de leeftijd van 810 jaar. Anders gaat met zijn grootmoeder een reis naar Fin land en Rusland ondernemen. Er gebeurt heel wat in die schilder achtige landen, waar de tsaar 't bewind nog voert, 5.90. „Elsa's vrye leven". Joy Adamson. Het hoek is eigenlijk een ver volg op „In vrijheid geboren" van dezelfde schrijfster, 'n Waar devol hoek met prachtige foto's, dat zeker veel aftrek zal vinden bij talloze dierenliefhebbers. 11.95. „Om de verovering van de zee". Cord Christian Troebst. In dit boek wordt een uiteen zetting gegeven van de projecten die in uitvoering zijn of nog op stapel staan om de ontzagwek kende mogelijkheden te benutten die de oceanen bieden. De lezer wordt geconfronteerd met de fantastische revolutie op scheeps- bouwgebied. Het boek is op prachtige wijze verfraaid met in teressante foto's, 10.95. „Leren paardrijden". Gregor von Romaszkan. Een boek dat de beginneling betrouwd maakt met datgene wat hij moet weten om vlug en gron dig met het paard vertrouwd te raken en de grondslagen van de rijkunst in de dressuur, 't sprin gen en het jachtrijden te leren. Het boek behandelt bovendien nog talrijke wetenswaardigheden over het paard zelf en de verzor ging er van. De tekst en uitleg wordt verduidelijkt door foto's. 13.50. „De mens mysterie van won derlijke werkelijkheid". Prof. dr. D. H. Wester. Een prettig geschreven popu lair wetenschappelijk werk, dat niets weg heeft van een ingewik keld biologisch studieboek. Het boek bergt een schat van prakti sche kennis. Talrijke wetens waardigheden over vergiftigin gen, eiwitten, hormonen, ouder domsziekten en geneesmiddelen daarvoor worden er in beschre ven. 7.75. Bij de uitgeverij en drukkerij Hollandia in Baarn is versche nen een uitgave van Pierre Mon- tet: „Zo leefden de Egyptenaren in de oudheid". Het boek is bui tengewoon interessant en weten schappelijk geheel verantwoord. Het geeft een dieper inzicht in 't leven van de Egyptenaren, waar hij het zich niet beperkt tot het verstrekken van enkele opper vlakkige wetenswaardigheden. De schrijver heeft in dit werk de kleinste bijzonderheden weten te vermelden, zodat hij tot een kostbaar geheel kon komen. Het boek. dat 365 bladzijden telt, waarbij is inbegrepen de aante keningen, waarin de bronnen staan vernoemd, is in 'n prach tige linnen band met goud op druk gebonden. Voor velen een verrijking van de boekenkast. 9.50. „Maak zelf uw stralingsmeter" is de titel van een boekje dat is uitgegeven hij de Uitgeversmaat schappij „Wimar N.V." te Haar lem. Hierin wordt het ontwerp besjjroken van een monitor, die ongeveer 90 gulden kost en die kan worden gebruikt teneinde voortdurend de aangekochte ge bruiksgoederen w.o. levensmid delen en drinkwater, op radio activiteit te controleren. De tekst is verduidelijkt door zeer een voudige schema's, 1.50. 3). De pastoor uit het dorp kon dit natuurlijk niet goed aanzien en ging eens een bezoek brengen aan smidje Verholen. „Komt d'r in, dominee. Och nee, pastoor be doel ik", was de groet van de smid, die weer eens te diep in de kruik gekeken had. „G... gaat u zitten en v... vertelt u me m... maar eens r... rustig wat ik v... voor u kan doen. Is uw b... biets- fandje 1... lek? Uw 1... andfietje b... bek? eh... uw...". „Nee, Ver holen. M'n fietsband is niet lek!" zei de pastoor streng. „Ik kom hier om een heel wat belangrij ker reden. Ik hoor klachten over je, Verholen. Je werk deugt niet meer. Je bent altijd in kennelijke staat van dronkenschap. Heel 't dorp zegt, dat je de beste klant bent van de herberg. .Is dat alle maal waar?" Smidje Verholen keek de pastoor suf aan. „U m... moet niet zo... zomaar geloven, wat de m... mensen zeggen", sta melde hij. „En als 't w... waar was, w... wat dan n... nog? Ik gun mijn medemensen een b... best leven en d... daarom zeg ik altijd maar: „1... laat ik eens een kr... kruikje pikken in De Ver gulde Zon. D... dan verdient -die arme herbergier tenminste ook \v... weer wat. Het is tegenswoor- dig t... toch al zo slecht in het c... cafébedrijf." De goede pas toor keek Verholen verwijtend aan. „Vriend", zei hij toen. „Als jij zo doorgaat, dan ga je verlo ren. Begrijp je dat wel?" „N... nee, daar sn... snap ik niks van", zei smidje Verholen. „Ik heb n... nog nooit kwaad gedaan en e... zo'n enkel kr... kr... kruikje bier zal me ook wel n... niet kw... kwaaier maken. Ik zeg altijd maar: Ga n... niet voor de n... nood op de 1... loop, want z... zo lang er leven is, is er hoop! Ha- haha, d... die is best, hè?" De pastoor kon werkelijk niets met V erholen beginnen. „Smidje, smidje", zei hij tenslotte, „ik zie, dat je geest beneveld is door kwade dranken en dat je hersens bezeten zijn door kwade gedach ten. Dat gaat mis, vriend. Dat gaat mis. Als je me echter denkt nodig te hebben, dan sta ik voor je klaar. Onthoud dat. God zegen je, Verholen." Met deze woorden nam de pastoor afscheid van de smid, die suf op zijn stoel bleef zitten, en nog maar eens een flin ke slok bier nam. Doch erg lang zat hij daar niet, want plotseling schrok hij op door een hevig ge schreeuw, dat uit zijn smidse weerklonk. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" DE JEUGD VAN TONY JEUGDROMAN door A. v. ENGELEN 7). Op de grappen en grollen van de studenten lacht hij goedmoedig, maar verzoekt toch in ernst, om niet te schommelen of met z'n al len aan één kant te gaan zitten, Nvant meermalen is het gebeurd dat de tram daardoor uit de rails liep, en... het ging hier rakelings langs de bomen! De jongens zijn in goede stem ming. Er wordt gezongen, gela chen en clandestien een sigaretje gerookt. Sommigen, die uit de raampjes hangen, durven te zwaaien tegen de voorbijgangers, ja zelfs te roepen tegen de boe renmeisjes, die op het land aan het werk zijn! Voor men er erg in heeft, is men in Den Bosch, waar het uit stappen is. Eenieder zoekt voor zichzelf nu de richting naar huis. Tony en Piet gaan naar debus die hen naar hun dorpje zal voe ren. Tony is maar stil en lang niet zo opgewekt als anders. Op de plaats van bestemming aangekomen, stappen zij met hun zware koffer in de hand door de eenzame straat. Er is daar maar weinig vertier; alleen enkele mandemakers, die op een stoot wagen hun wekelijkse werk gaan afleveren... De moeder van Piet staat op de stoep en verwelkomt haar zoon met een hartelijke omhel zing. Tony gaat door in zijn eentje. Weldra zal ook hij thuis zijn. Breed ligt de stralende zon over het dorp; het gras langs de sloten is grijs door het stof van vele weken droogte. Van de lage boerderijtjes en de andere Nvoningen, waarvoor de bloemtuintjes hun geur geven, gaan de gordijnen met een slipje opzij en gluren nicuNvsgierige vrouwengezichten: kijk, dat is Tony van Berkel, die heeft weer vacantie!... Deze stapt stevig door. Hij passeert het huis van boer Swinkels. Hier zet hij de koffer neer om zijn gezicht te kunnen afdrogen. Benieuwd kijkt hij be zijden uit het erf over, doch er is daar niemand. Teleurgesteld gaat hij verder. Teleurgesteld? Nog een minuut of tien lopen en hij zal thuis zijn. Hij ziet, hoe alles eender is gebleven, elke struik, elke boom kent hij vanouds, zelfs de kuilen in de straat, waaronder die heel diepe, schuin tegenover Janske de Weeuw is die nog niet dichtgemaakt, zou de gemeente nog steeds arm zijn? het geeft een blij gevoel al die dingen weer terug te zien; het is alsof hij slechts een paar weken is weg geweest! Voor hem uit zitten mussen bij een hoopje paarden- moppen en vechten, om een lek ker haverkorreltje waarschijn lijk. Zij sjierpen en herriën om 't hardst en steken elkaar daarbij kwaadaardig in 't dichtbepluim- de lijf. Tony heeft er plezier in om ze met een welgemikte steen worp uit elkaar te doen stuiven. In de heg langs de straat wordt de vechtpartij voortgezet... Dan is hij er. Alles rond 't huis is nog zoals met mei, alleen ge ven de bomen zwaarder schaduw en is er meer en feller zon... Zijn stap wordt een drafje, als hij het erf opgaat en voorbij het keukenraam komt. Daar is moeder gezeten, die hem vriendelijk toeknikt. Tony zal vóór inkomen. Door de gang naar de huiska mer. Hij moet vlug de koffer weg zetten: die zullen ze straks sa men wel uitpakken. Nu moet hij eerst gaan zitten, want de koffiei is gezet en de boterhammen zijn gesmeerd. De jongen, die honger heeft gekregen van de reis, doet zich te goed aan het lekkere eten en drinken is het vandaag extra lekker? en intussen vertelt hij over zijn belevenissen op school, Nvaar moeder zo benieuwd naar is. Over zijn avontuur met de Schijndelse meisjes kikt hij na^ tuurlijk niet! Moeder hoort hem graag pra ten en het doet haar zorgzaam hart deugd hem daar zo te zien zitten, ja, hij is nog dezelfde ge bleven!... Wat lijkt hij sprekend op hen! Hij heeft precies haar ogen, don kerbruin, maar de scherpgelijn- de neus is toch eerder van Bart, en de zwarte haren die kan ze zo gauw niet thuisbrengen, die heeft ie waarschijnlijk van zichzelf, maar ze staan hem in ieder geval toch goed! En wat is hij weer gegroeid in de drie maanden dat hij weg is geweest! Zijn jasje is zeker een handbreedte te kort geworden en z'n broekspijpen, dat lijkt ner gens op, die reiken niet eens tot aan de knieën meer. Boven de zwarte kousen uit, die natuur lijk niet zijn meegegroeid, en de strakke elastieken glimt 'n reep je blank van zijn tricootje en z'n lange benen. „Zuiver schand" denkt moeder bij zichzelf en zegt: „Joongen, we zullen een neij pak vur oe laoten inaoken en dan een mee lang pijpen!" Tony vindt het wel goed, dan is hij geen kleine jongen meer en kan hij met september op school met een nieuw pak geuren!... Dan krijgt hij z'n benieuwd heid naar vader, naar Toon, Kees en Dorus. „En hoe gaoj 't tegenswoordig mee oons Anneke?" „Och inunne joongen" wordt moeder bedroefd, „mee oons An neke is 't de laotste tijd lang nie goed!" en zij begint haar opge kropt gemoed uit te schreien te gen hare kleine Tony, bij wie nu óók de waterlanders komen, want hij kan geen leed met droge ogen aanzien... „Is ze dan aariger geworren, moeder, seinds degge op bezoek zet gewist?" „O joongen, ik ben bang dè Anneke 't nie lang meer zal mao- ken, ze moet zo opgeven en hoes ten de laotste tijdMar koom, dan zullen we is gaon kijken". Moeder gaat voor, de gang in, kijkt eventjes door de deur van de opkamer. Nee, die zieke slaapt niet, met gelatenheid ligt zij naar het behang van de bedstee te staren... Moeder geeft de jongen een wenk en samen gaan ze de trap pen op van het kleine slaapver trek. „Kek is, Anneke, hier is oonze Tony uit Heeswijk, mee vacaan- tie!" en deze zoekt naar Annekes hand, welke bleek en smalletjes op het witte deksel ligt. „En hoe gaojet er mee, Anne ke?" probeert hij opgewekt te doen. „Ik haaj gedocht jou in den haard aon te treffen, dan han we saomen een fijn vakaansie kun nen hebben!" Doch een brok komt hem in de keel, die hij niet weggeslikt kan krijgen, zoveel heeft hij er aan verspeeld sinds hij haar voor het laatst zag... (Wordt vervolgd) De heer Pulles tot plaatsvervangend wethouder gekozen copyright: avon

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 2