waalwijkse en LanqstRAatse coimnt Onaanvaardbare verhoudingen BINNEN- EN BUITENLAND Nieuwjaarsrede Kamer van Koophandel voor Westelijk Noord-Brabant OGEN VRAGEN BRILLEN VAN STASSAR MAANBAC 8 JANUARI 1962 84e JAARGANG N«. 3 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij W Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 ver achter lagen en hun promo tiekansen verliepen zo traag, dat zij er moedeloos onder werden. Toch heeft men van overheids wege kans gezien een verbetering in deze hoek maanden lang te traineren. Komt dit een behoor lijke gang van zaken in de over heidsadministratie ten goede? Wij zouden willen vragèn in welke andere hoeken van ons ambtelijk apparaat nog zo'n fraai promotiebeleid te vinden is als hij de belastingdienst en hoe lang denkt men dit dan te laten voortbestaan? Verkeerd denkbeeld Betaling van ambtenaren blijft ver achter Er is een reeks van oorzaken op te noemen, die de organisaties van ambtenaren steeds scherper tegenover de overheid doet staan inzake de hoogte der salarissen van overheidsdienaren. Om te beginnen is daar 't starre regeringsstandpunt dat er voor 1 januari 1962 niets meer aan de salarissen van het overheidsper soneel zou worden gedaan. Dit heeft lot gevolg gehad dat een aantal goede krachten de over heidsdienst heeft verlaten, die misschien met een soepeler be- ieid de regering trouw waren ge bleven. Vooral bij het hoger per soneel heeft deze starheid zich gewroken. Vervolgens zien wij dat de achterstand in betaling tussen werknemers bij de overheid en daar buiten is vergroot. Nu moet de overheid aan komen dragen met verhogingspercentages, die tot 40 gaan boven de verho ging van 5 die reeds was toe gezegd. Dit prikkelt andere groe pen om ook weer verbetering te vragen, zelfs wanneer daarvoor geen reden is. Hierdoor wordt de onrust aan 't loonfront vergroot. Wij moeten het betreuren, dat de regering nog geen uitweg ge wezen heeft voor de eisen der or ganisaties om aan overheidsdie naren een uitkering ineens te ge ven. De regering moge een reden hebben om dit te weigeren, een economisch steekhoudende reden kan dit niet zijn, want uit de door de regering voorgestelde verho gingspercentages blijkt een ach terstand, die ook ten aanzien van het verleden moet worden inge haald. Velen buiten de overheids dienst zijn van mening, dat een ambtenaar dikwijls een tweede rangs werknemer kan worden ge noemd. Zijn arbeidstempo zou onvoldoende zijn en zo'n man weet niets van snel aanpassen aan veranderde omstandigheden. Hij kent alleen zijn voorschriften en hoeft dus ook geen verant woordelijkheidsgevoel te bezit ten, aldus bepaalde stemmen. Dit is een misvatting. Veel overheidsdienaren wer- ken harder (of even hard) dan tevaarder iito!. KWESTIE NIEUW-GUINEA In ons vorig nummer konden we nog mededelen, dat er een be richt uit Djakarta was gekomen uit goede bron, dat Indonesië be reid was het bestuur over Nieuw- Guinea over te nemen (niet di rect de souvereiniteit) en dan na 5 a 10 jaar de Papoea's te laten beslissen over hun eigen lot. Dit bericht bleek voor velen een goede basis voor onderhan deling, temeer omdat men wist dat er tal van Indonesische auto riteiten waren, die niets van vechten moesten hebben, maar wel van onderhandelen. Zo niet Soekarno, die wil persé vechten, die wil geen bespreking, ook al heeft Nederland de cis van zelf beschikking als conditie losgela ten. Dit blijkt wel uit 't volgende: „Als de Nederlanders nog niet onze nationale aanspraak op Iri- an-Barat willen begrijpen, zal het Indonesische volk 't gebied aan vallen. Wij zullen het bevrijden en zo God het wil, zal West-Irian dit jaar tot Indonesië terugke ren. Geen enkele mogendheid ter wereld kan onze strijd om West- Irian van de Nederlandse kolo nisten te bevrijden, verhinderen". Dit zei president Soekarno in Makassar, de hoofdstad van Cele bes, tijdens een bezoek aan dit gebied, in aanwezigheid van de Papoea-student uit Leiden, Hiri- hio, een aantal buitenlandse am bassadeurs en de Russische ruim- Misbruik? Het lijkt er op alsof misbruik wordt gemaakt van de loyaliteit der landsdienaren. Het over heidsstandpunt bevreemd temeer omdat ook Nederlandse ministers accoord zijn gegaan met een ver hoging van 18 voor leden van de vier Europese instellingen. Het moge bekend zijn dat in deze instellingen alleen de leden nu reeds een salaris ontvangen van 4950.— per maand plus 15 toeslag, plus een represen tatietoelage van tenminste oOO.- plus een gezinstoelage van vijl procent, plus een kindertoeslag en om de maat vol te maken nog onderwijskosten vergoeding. Het „Europees" salarisbeleid steekt schril af bij de binnenlandse ge dragslijn van de regering t.a.v. haar werknemers en dit is on duldbaar. De regering kan uit haar Euro pese gedragslijn en uit andere bron ook weten dat de betaling van overheidsdienaren in verge lijkbare landen meestal hoger ligt. Evenmin kan er een beroep worden gedaan op de deplorabele toestand van 's rijks kas, want deze bevindt zich in redelijke ge zondheid. Krenterig beleid In dit verband is het zeker nuttig te wijzen op het gevoerde salarisbeleid voor de belasting ambtenaren, dat nu gewijzigd is. maar dat rondweg krenterig ge noemd mocht worden. Belasting ambtenaren zijn niet populair en daarom springen er weinigen in den lande voor in de bres, maar hun werk is onmisbaar. Niemand dan zij krijgen een beter inzicht in het inkomensverloop van de rest der bevolking. Wie hun sa laristabellen zag, wist dat deze werknemers van gelijk gehalte in het „vrije bedrijf". Wij vergeten dat ook dit vrije bedrijf dikwijls „verambtelijkt" is in die zin, dat ook daar grote groepen leven van voorschrift op circulaire. Maar de betaling is meestal in het par ticuliere bedrijfsleven beter. En dan is het geen wonder wanneer de overheid op de duur alleen de minder goede krachten over houdt. Wij hebben enkele jaren gele den wel eens gehoord over het brengen van meer efficiency in overheidsdiensten. Tastbare re sultaten uit deze gedachte heb ben wij nimmer waargenomen. Mag er ooit om meer produktivi- teit worden gevraagd als de beta ling beneden redelijk niveau blijft. Onaanvaardbare verhoudingen Er wordt nogal eens op gewe zen dot de overheidsbetaling al- lijd beneden die van het bedrijfs leven moet blijven omdat de overheid dat bedrijfsleven niet mag beconcurreren. Met de sterk toegenomen overheidstaak in 't algemeen komt deze stelling aan het wankelen. Er zijn zulke om vangrijke organisatorische pro- blemen op te lossen in overheids- verband en 't uitvoeren van veel taken vraagt zoveel deskundig heid dat daarvoor de hoogste be taling mag worden gegeven. Wij moeten naar een ander kli maat bij de betaling in over heidsdienst. Ook naar andere maatstaven van produktiviteit? In ieder geval wijzen voorstellen van de regering met verhogings percentages van 8 tot 40 op onaanvaardbare verhoudingen in hel verleden. De achterstand moet spoedig worden weggewerkt en wij zullen bij veel overheidsdiensten tot een herziening van het salaris- en promotiebeleid moeten komen. Alleen dan zal de overheid van de arbeidsmarkt ook haar deel mee kunnen krijgen van de eerste klas krachten. En daar zit men bij rijk, provincie en gemeente ook wel degelijk om verlegen. Geen wonder hij dit financieel gesol. Drs. H. OFFICIËLE OPENING VAN SOUVENIR- EN LEDERWAREN VAKBEURS Mr. J. C. van Alphen de Veer, Directeur-Generaal voor Handel en Nijverheid van het Ministerie van Economische Zaken, zal op maandag 8 januari a.s. de offici ële opening verrichten van de Wintervakbeurs voor Koffers en Lederwaren en de Souvenirbeurs, welke tot en met 12 januari in de gebouwen van de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs aan het Vrcdenburg te Utrecht worden gehouden. Met deze beurzen begint een lange reeks van manifestaties die in 1962 te Utrecht zullen plaats vinden. De Vakbeurs voor Koffers en Lederwaren, die weer iets in om vang is toegenomen, neemt daar bij op de parterre der Vreden- burggenouwen voor goed 'n vaste plaats in, waar men vier maal per jaar zal manifesteren: op de ze Wintervakbeurs, op de Voor- en Najaarsbeurs en tevens op 'n speciaal te organiseren Zomer- vakbeurs, diè van 3 tot en met 6 juli 1962 zal plaats vinden. De Souvenirbeurs die ongeveer gelijk is gebleven aan die van vo rige jaren, zal een extra feestelijk karakter dragen, omdat deze beurs de tiende is, die door de Vereniging van Souvenirfabri kanten wordt georganiseerd. Voor de bezoekers uit de sou venirbranche heeft men daartoe een aantrekkelijke etalagewed strijd ingericht met mooie prij zen. Beide beurzen zijn dagelijks geopend van 9.30 tot 18.00 uur, behalve op de laatste dag, vrij dag, wanneer de beurs reeds om 16.00 uur wordt gesloten. Op maandag 8 en woensdag 10 januari zijn de beurzen ook des avonds gopend, en wel van 19.00 tot 22.00 uur. Maar nu Nederland de vreed zame kant wil, zoveel reeds heeft toegegeven, en Soekarno alleen wil vechten, nu zal ook eindelijk het wereldgeweten wel eens wak ker worden en mogen wij be nieuwd zijn wat er gebeuren gaat en wat de houding van Australië, Amerika enz. zal zijn. De Nederlandse regering heeft een aanbod van de Filippijnse re gering gekregen als „derde par tij" op te treden bij eventuele on derhandelingen tussen Neder land en Indonesië. De woordvoer der van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag heeft de ontvangst van dat aan bod bevestigd. „Het is met dank baarheid ontvangen en in studie genomen", aldus de woordvoer- der. Naar aanleiding van de verkla ring van de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, dat het di plomatieke overleg „nut heeft gehad" en de spanning wat afge nomen schijnt te zijn, wijzen waarnemers in Den Haag op het merkwaardige verschil in beoor deling van de jongste ontwikke lingen tussen president Soekarno in zijn jongste rede te Makassar en de Amerikaanse woordvoer der. Hieruit zou volgens de waar nemers kunnen blijken, dat de Indonesische regering zich in de besloten kring van het internati onale vooroverleg aanzienlijk ge matigder voordoet dan Soekorno persoonlijk in zijn propaganda- redevoeringen. Het is nog te vroeg om aan dit verschijnsel de finitieve conclusies te verhinden, aldus de waarnemers. OUD-MINISTER VAN ROOY WORDT BURGEMEESTER VAN HEERLEN Met ingang van 16 januari 1962 is tot burgemeester van de ge meente Heerlen benoemd de oud minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy. De heer van llooy is katholiek en lid van de KVP. Hij wordt 23 januari 50 jaar. STIJGENDE WERKLOOSHEID Het aantal werkloze mannen steeg in december met bijna 16.000 en kwam van 27.091 op 43.085 Het aantal werkloze vrou wen bleef vrijwel onveranderd (van 4420 naar 4426). VEROLME-WERF DOOR BRUGGEN TE DUUR Toekomst Heusden onzeker De heer C. Verolme heeft te genover de ondernemingsraden van zijn bedrijven grote bezorgd heid uitgesproken over de toe komst van de werf in Heusden aan de Maas, ten noordwesten van Den Bosch. De bruggen over de waterwegen naar zee dwingen dit bedrijf de schepen zonder de bovenbouw naar Rotterdam te transporteren, wat mede door de dure baggerwerkzaamheden onder de bruggen grote extra- kosten met zich brengt, die dc concurrentiepositie ernstig bena delen. Voor een tanker van 20.000 ton zijn deze kosten enkele hon derdduizenden guldens. Volgens Verolme zal het bedrijf in Heus den moeten terugvallen op de bouw van kleine schepen, zo men niet de gelegenheid krijgt de gro tere schepen zonder verdere kos ten van Heusden naar Rotterdam te brengen. Dan echter heeft het ook geen zin om de grote bezet ting (750 man) op dc werf te handhaven. Vanzelfsprekend zal men trachten dc vrijgekomen krachten te plaatsen op de werf Rozennurg, waar nu een perso neelstekort is van 2500 man. ALGERIJE De verwarring en de chaos in Algerije nemen met het uur toe. De derde januari blijken een van de bloedigste dagen van de gehe le Algerijnse oorlog te zijn ge weest. Veertig doden en 75 ge wonden vormden de rampzalige balans van een onafgebroken reeks terroristische aanslagen, gepleegd door knokploegen van de FLN en commando's van de organisatie van het geheime le ger, die elkaar in de Algerijnse steden openlijk beoorlogen. Don derdag zijn er volgens de tot nu toe bekend geworden officiële gegevens wat minder doden en gewonden te betreuren geweest. Doch het is duidelijk dat niemand in staat is precies na te gaan hoeveel politieke moorden en aanslagen er over en weer bedre ven worden. Het is duidelijk, dat de officiële Franse gezagsorga nen de toestand niet meer mees ter zijn en dat degenen die met de handhaving van de openbare orde belast zijn, van alle kanten worden overspoeld door terro ristische benden, die van dc Al gerijnen en die van de Europea nen. BIJNA 40 DODEN IN ALGERIJE Algerije is woensdag het toneel geweest van een golf van aansla gen en gevechten tussen Algerij nen en Fransen. Het dodencijfer bedraagt volgens de laatste gege vens 3ö; 61 personen werden ge wond. In Oran, waar de ernstigste on geregeldheden voorkwamen, tel de men 19 doden, onder wie 8 Europeanen. Het uitgaansverbod is er vervroegd tot acht uur. In Constantine in Oost-Algerije ont plofte een granaat in een bios coophal. Drie Algerijnen werden gedood en 27 gewond. De uitzending van radio-Al giers werd woensdagavond ge-, stoord door een geheime zender van de O.A.S., die een toespraak van ex-generaal Salan uitzond. Salan sprak daarin zijn hoop en vertrouwen uit dat de O.A.S. in 1962 de overwinning zal behalen. POKKEN IN DUSSELDORF Al 20 mensen in quarantaine In Dusseldorf is men dondi#- dag op grote schaal begonnen met het inenten tegen pokken, nadat in het gezin van ingenieur Jacobs, die op 2 december van 'n zakenreis uit Liberia was terug gekeerd, deze ziekte was gecon stateerd. De echtgenote en een harer drie kinderen zijn ernstig ziek. De ingenieur, de twee ande re kinderen van het gezin en de dienstbode zijn ook geïsoleerd. Gezocht wordt naar mensen, die met het gezin contact hebben gehad. Het is echter moeilijk vast te stellen of de ingenieur in Afri ka of op de terugreis is besmet. Intussen is in Dusseldorf nog 'n verdacht geval gevonden. Het hoofd van de gezondheids dienst in Dusseldorf prof. Baron, sprak van een ernstige toestand. Volgens hem zal dc stad tot be smet gebied moeten worden ver klaard, hetgeen o.a. het lucht verkeer kan beïnvloeden. Het streven van de overheid om de ziekte in te perken, wordt Pemocilijkt door het feit, dat in genieur Jacobs al op 2 december is lenrggekeerd en dat de pokken pas op 1 januari werd geconsta teerd. De incubatietijd bij pokken is 12 tot 18 dagen. Tot dusver zijn ruim 20 men sen, die contact met de patiënten hebben gehad, in quarantaine ge steld. zien. Deze industrie werd echter zwaar getroffen door de revalu atie van de gulden. Er werden ernstige verliezen geleden op de uitstaande vorderingen in vreem de valuta. Bovendien was men verplicht de pryzen te verlagen, teneinde de concurrentie-positie tegenover Belgische en Engelse concurrenten te behouden. Ook de groothandel in schoe nen heeft veel van de revaluatie te lijden gehad. Ook hier betrof het weer de export, voornamelijk naar Engelse gebieden, die hier door ten zeerste werd bemoei lijkt. De export liep eveneens te rug tengevolge van de geweldige concurrentie van de Italiaanse schoenindustrie. Dc handel in huiden en vellen kende een normaal verloop in 1961. Het is voor deze tak 'n rus tig jaar geweest met weinig schommelingen in de prijzen. Het feit dat de im- en export van kalfsvellen nog steeds niet is vrijgegeven, vormt een belemme ring voor het opvoeren van de omzet. Vooruitzichten van de lederindustie worden hoopgevend geacht „Het is opvallend, hoe weinig in de verslagen van het bedrijfs leven over de wenselijkheid van een gemeenschappelijke Europe se markt wordt gesproken. Zo er al opmerkingen over dit onder werp worden gemaakt, dan be treffen deze meestal het signale ren van bezwaren of ondervon den moeilijkheden. Dit behoeft natuurlijk niet te verwonderen, want dezelfde ervaring werd in het vorig overzicht vermeld, met betrekking tot de Benelux, en dit betreft dan toch een samenwer king die ons veel dichterbij staat. Ik meen echter wel dat dit zal groeien overeenkomstig met het effect, dat zal worden bereikt door gemeenschappelijk geno men maatregelen." Aldus Ir. W. J. H. Thunnissen in de Nieuw jaarsrede van de voorzitter, die wegens ziekte verhinderd was, in dc vergadering van de Kamer op maandag 8 januari. Ir. Thunnissen wees er op dat de periode van hoogconjunctuur over het gehele jaar 1961 gehand haafd is gebleven. Sedert 1956 zijn de werkloos heidscijfers niet zo laag en de aanvragen van de werkgever niet zo hoog geweest. Eind oktober waren er nog slechts 23.000 werk lozen geregistreerd, waarvan on geveer de helft geestelijk of li chamelijk minder geschikt was voor het verrichten van arbeid. Daartegenover stonden 81.700 aanvragen van werkgevers inge schreven. Vanuit economisch standpunt bekeken, verklaarde de spreker het dan ook onver klaarbaar, dat bij zo'n gering aanbod van arbeidskrachten de 5-daagse werkweek overal in zo korte tijd werd ingevoerd. Hij kon hiervoor slechts een verkla ring vinden, door de schaarste aan arbeidskrachten te zien als een dwingende eis aan de werk gevers, met elkaar gelijke tred te houden bij het stellen van steeds gunstiger arbeidsvoorwaarden om werknemers te kunnen aan trekken of te behouden. Ir. Thunnissen wees op de waarschuwing die was gelegen in de geringe verhoging van de pro duktiviteit. Van januari tot april lag de industriële produktie nog 6 boven het peil van dezelfde periode in 1960, maar in mei 4 er onder. In dt maanden die daarna volgden, lag de produktie op hetzelfde peil als in dezelfde maanden van het vorig jaar. (Jok de export houdt 'n waar schuwend geluid in. De eerste 3 kwartalen van 1961 is de buiten landse handel met ongeveer 7 toegenomen. De invoer steeg het sterkst, n.l. met 10 de uitvoer echter maar 4 Volgens offici ële gegevens van het Departe ment van Economische Zaken is dit ongunstige verschil vooral te verklaren vanwege de beperkte toename van de produktiviteit, mede onder invloed van de schaarste op de arbeidsmarkt. Revaluatie belemmerde export In zijn overzicht van het be drijfsleven uit het district der Kamer noemde Ir. Thunnissen de vooruitzichten van de lederindu strie, ook ten aanzien van de ex port hoopgevend. Hij wees er op dat de lederindustrie door de ab normale hoge huidenprijzen in 1959 een zeer bewogen I960 heeft doorgemaakt. Toen tegen midden 1960, als gevolg van de dalende huidenprijzen, oe leerprijzen weer op het niveau van 1958 kwamen, trad een goede vraag in naar zoolleer, die ook in 1961 bleef aanhouden. De grondstoffen voor ziening gaf weinig zorgen. Ook de schoenindustrie heeft in het algemeen in 1961 een gun stig jaar gekend waarin de omzet bevredigend genoemd kan wor den, hoewel speciaal in de ex portsector de afzet iets stroever is verlopen. Dc grondstoffenprij- zen zijn voor de meeste artikelen het gehele jaar door op hetzelfde niveau gebleven. De vermindering van het aan tal middenstandszaken tegenover het aantal warenhuizen en het als gevolg daarvan ontstaan van de winkeliersinkoopverenigingen hadden tot gevolg, dat de gemid delde opbrengst van het produkt iets daalde. Hoewel de vooruit zichten gezien de orderportefeuil les, voor 1962 niet ongunstig zijn, heerst er toch een zekere onge rustheid tengevolge van de toe nemende buitenlandse concur rentie. De zeemlederindustrie was in 1961 zeer goed van orders voor- DE VERPLICHTE HENGSTENKEUR1NGEN 1962 Door de Koninklijke Vereni ging „Het Nederlandsche Trek paard" worden, ingevolge de be palingen der Paardenwet 1939, in de maand januari dc jaarlijk se verplichte hengstenkeuringen gehouden. Gedurende 9 dagen verdeelt! over 3 weken zal een commis sie van deskundigen circa 200 hengsten uit alle provincies aan een uiterst selectieve beoordeling onderwerpen. Het aantal voor het eerst ter verplichte keuring verschijnende 3-jarige hengsten bedraagt niet minder dan 68. Voor deze 68 jon ge hengsten geldt vnl. de selectie op exterieur en afstamming. Het fiat van de jury is voor hen be palend, of zij toegelaten worden tot de dekdienst De oudere hengsten kunnen vanaf de 4-jarige leeftijd in hel Keurstamboek worden opgeno men. Zij ,die daarna gedurende minstens 3 jaren blijk hebben gegeven van bijzondere fokwaar de .kunnen voor een periode van 4 jaren voor dekking worden goedgekeurd. Een promotie, die slechts door de allerbesten kan worden gemaakt. Naast de beoordeling van de gebleken fokwaarde, wordt dc laatste jaren steeds meer aan dacht besteed aan de bevruch tingscapaciteiten der hengsten, om zodoende tot productieve fokstammen te komen, waarme de een algemeen fokkerijbelang wordt gediend. De preventieve werking van deze onderzoekin gen mochten reeds vruchtbare resultaten afwerpen. De keuringen vangen aan op 9 januari en wel te Raalte en Emmeloord, alwaar resp. de hengsten uit Overijssel en de Noordoostpolder worden gepre senteerd. Een belangrijke keuringsplaats is Zuidlaren. Hier worden op 10 januari a.s. de hengsten uit de provincies Friesland, Gronin gen en Drente voor de jury ge leid. Deze grote Centrale keu ring voor de drie Noordelijke provincies zal plaats vinden in de overdekte hallen van de Prins Bernhardhoeve aldaar. De Centrale keuring voor Gel derland, die zich ieder jaar in mag verheugen, wordt gehou den op 11 januari in de overdek te veehallen te Doetinchem. Van regionaal belang zijn vooral de keuringen te Slootdorp en Rot terdam (17 jan.) Foktechnisch gezien en daar naast ook kwantitatief, zijn de keuringen in de Zuidelijke pro vincies ongetwijfeld het belang rijkst. In Den Bosch (18 jan.) verschijnen niet minder dan 34 hengsten waaronder 10 drie jarigen ter keuring. Limburg presenteert te Roermond (19 jan.) naast dc rubrieken oudere hengsten, liefst 13 drie-jarigen. Voor Zeeland zijn 3 dagen ge reserveerd, waarvoor ruim 50 hengsten (22 drie-jarigen zijn ingeschreven. Zij doen hun examen te Goes (24 jan.), Axel (25 jan.) en Oostburg (26 jan.) Aan al deze keuringen zijn premiekeuringen verbonden, met dien verstande, dat in Zeeland en Noord-Brabant hiervoor in de maand februari speciale keu ringen te Goes respectievelijk 's-Hertogenbosch worden geor ganiseerd. De tcho van het Zuióen

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1