LAATSTE BERICHTEN Kaatsheuvel-Loon op Zand Schoentjes en Sprookjes Meer dan 500 inzendingen op Pluimvee- en Konijnententoonstelling Zilveren Ere-medaille voor Mej. M. van Tilborg 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 8 JANUARI 1962 3 Handbal Hellas 4—8 EBHV 3—4 EMM 3—4 Tonido 3—2 Tachos 4—2 Volt 4—0 Wij lezen in de V.V.V.-Agenda Hart van Brabant, het volgende De merkwaardige omstandigheid dat het dorp Loon op Zand met ca. 3000 inwoners de naam draagt van de gemeente, waartoe ook Kaats heuvel met zijn 12.000 mensen be hoort, geeft nogal eens aanleiding tot misverstanden. Eertijds echter was Loon zeker veel belangrijker dan het zoveel jongere Kaatsheuvel. Reeds in 1269 gaf Hertog Jan de Heerlijkheid Venloon bij het bos Endenhout (Udenhout) in leen aan een van zijn schildknapen. Toen lag het dorp wat oostelijker, doch het werd door het stuifzand van 't dui nencomplex noodgedwongen gelei delijk verplaatst naar het huidige punt en het kreeg aldus de naam Loon op Zand. Het graven van een turfvaart op het eind van de 14e eeuw, die van de moeren (St. Joa- chimsmoer) naar 's-Hertogenbosch liep, noordelijk van het dorp Loon, werd het begin van het dorp Kaats heuvel. In Loon waren vanouds vele leer looierijen gevestigd, in 1870 niet minder dan 48. De nabije eikenbos- sen en helder water waren hiervoor van grote betekenis. In Kaatsheuvel kwam in de- 19e en vooral in deze eeuw de schoenmakerij op. Thans telt Loon op Zand nog een 5-tal grote leerfabrieken en Kaatsheuvel 74 grote en kleine schoenfabrieken. In de gemeente werd 20% van de gehele Nederlandse schoenproductie tot stand gebracht. Industrie domi neert hier dus sterk. Er zijn overi gens nog talrijke grote en kleine landbouwbedrijven. De allerjongste welvaartsbron vormt het sterk op komende toerisme. Natuurschoon is er in en rond de gemeente volop voorhanden. Het bekendst zijn de Loonse Duinen, zich uitstrekkend vanaf ongeveer de pro vinciale weg Loon op ZandKaats heuvel tot ver oostwaarts, waar zij overgaan in de Drunense Duinen, waarmee zij als natuurreservaat een geheel vormen. Dit geweldige com plex is reeds lange tijd grotendeels eigendom van de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten. Deze bezit o.a. vrijwel het gehele zand verstuivingscomplex in het hart van dit gebied en vele boscomplexen er omheen. Deze zijn zeer verschillend van karakter. Zo liggen er ten noor den van Loon op Zand enkele oude landgoederen zoals Westloon, met o.a. fraaie eikenlanen. Dichter bij Kaatsheuvel is in de dertiger jaren een grote ijsbaan gegraven in de bossen. Hoewel niet meer als zoda nig in gebruik, is het toch een zeer gewaardeerd recreatiecentrum ge worden. De natuurlijke oevers met stranden en helder water vormen een grote zomerse trekpleister. Ook in het zuid-westen van de gemeen te, o.a. tussen de kerkdorpen Loon op Zand en Joachimsmoer liggen fraaie bos- en heidecomplexen, o.a. Kraanven en het bezit van Unitas. Toeristische uitbouw. Behalve het geschetste natuur schoon was er voor 1950 weinig dat de trek naar dit gebied stimuleerde. De oude gebouwen van Loon op Zand: de fraaie laat-middeleeuwse kerk en het kasteel, laat 18e eeuws restant van eertijds zeer fraai com plex, waren niet zodanig important dat velen er voor naar hier reisden. De bossen en duinen trokken wat dagjesmensen uit Tilburg en de Langstraat en een enkeling van ver derop kwam de zandverstuivingen bewonderen. Hoezeer is dit alles de laatste tien jaren veranderd, sedert de machtige trek naar het nieuwe Eftelingpark. In 1950 nam burgemeester Mr. R. van der Heijden het initiatief tot stichting van een groot natuurpark, dat een nieuwe impuls aan de werk gelegenheid in de gemeente moest gaan geven. Als uitgangspunt werd een bestaand wandel* en sportpark genomen, reeds in eerste aanzet voor 1940 aangelegd en in 1949, bij ge legenheid van een schoenententoon stelling verder vergroot en ver fraaid. De Nederlandse Heidemaat schappij heeft het vergroot tot een complex van 75 ha. met wandelpar ken, siervijvers en kunstmatige heu vels. Naar ideeën van Peter Reyn- ders en ontwerpen van Anton Pieck werd in 1951 een sprookjesbos ge bouwd dat in dat jaar reeds veel belangstelling trok. Sedertdien wer den telkenjare belangrijke uitbrei dingen tot stand gebracht. Het sprookjesbos werd vergroot en ver beterd, een theehuis en een riant restaurant met capaciteit voor 750 gasten kwamen gereed, een prachtig natuurbad, roei- en kanovijvers, een kindertrein-emplacement, parkeer terreinen voor 1500 auto's en wat dies meer zij werden aan het com plex toegevoegd. Vele miljoenen werden geïnvesteerd, honderddui zenden kwamen jaarlijks kijken, ge middeld driekwart miljoen per sei zoen. Zij kwamen naar Kaatsheuvel vanwege de geweldige roep die van dit park uitging, aangemoedigd door een golf van publiciteit en reclame. In 1961, jaar van het 10-jarig be staan, meer dan 800.000 bezoekers en tienduizenden hiervan uit het buitenland! Het succes van De Efteling ligt in de originaliteit, de perfectie en de totale afwezigheid van alles wat zweemt naar hinderlijke geldklop- perij. Een gulden entrée voor een wereld van ontspanning en genoe gens voor jong en oud. Een speel tuin vol echte kermis-attracties, een kostelijke reis per miniatuurtrein, ponnyrijden, een geweldig sprook jesbos, prachtige wandelparken, picknickpergola's, poppenkast en wat al niet meer, dat al voor die ene gulden. Men komt er in een dag niet uitgekeken en dit laatste stimu leerde mede de recente groei van de verblijfsaccomodatie in en rond Kaatsheuvel. Verblijfsaccomodatie. Er waren enkele hotelletjes en 'n primitieve camping toen de trek naar Kaatsheuvel begon. Nu zijn er 6 hotels met totaal een 80-tal bed den, 2 Bonds-kampeerterreinen met volledige accomodatie, een zeer luxe bungalowpark met 40 riante zomer huisjes, diverse nieuwe restaurants en vele drukbezochte kampeerboer derijen. In topweken zijn er duizen den overnachtingen en de totale om zet van het toerisme in Kaatsheuvel beloopt per seizoen enkele miljoe nen guldens. Nog is de middenstand niet content en overweegt op welke manier de geweldige trek verder ten prof ij te van de neringdoenden kan worden benut. Terwijl de Efteling aanvankelijk sterk tegen de gemeentelijke over heid moest aanleunen, thans echter een geheel particuliere, ideële stich ting is, zijn alle andere verbeterin gen van de toeristische inventaris geheel op particulier initiatief tot stand gekomen. Hoteliers braken en bouwden tot hun établissementen de toets der- hedendaagse kritiek kon den doorstaan. Restaurateurs volg den hun voorbeeld en enkele grote bedrijven bieden thans nabij de Ef teling plaats aan vele gasten. De kleine bestaande camping kreeg nieuwe toiletgebouwen en een can- tine en zo werd „Duinlust" een ge waardeerd tehuis voor vele vaste kampeerders. „Het Hoekske" doet hiervoor niet onder en straks volgt wellicht in Loon op Zand nog een derde flinke camping. Daar is sedert 1960 het fantastische bungalowpark Kraanven in bedrijf. Het biedt zijn gasten o.a. een hypermodern cen traal verzorgingsgebouw met res taurant, t.v.-zaaltje, shop, informa tiekantoor en terrassen. Hiervoor liggen twee verwarmde openlucht- baden en vlakbij een eigen tennis park! Toeristisch gezien is Kaatsheuvel een der interessantste plaatsen van ons land. Nog vele kansen liggen er onbenut en menig plan ligt er nog klaar om op kortere of langere ter mijn uitgevoerd te worden. Ener giek wordt er gewerkt aan de per fectionering van De Efteling en aan de uitbreiding van de toeristische inventaris in de andere sectoren. De welvaart in deze gemeente steunt niet langer op de wat eenzijdige in dustrie, doch tevens op de steeds groter wordende geldstroom die het moderne toerisme met zich brengt. Omgekeerd is de verbeterde recrea tieve uitrusting van de gemeente wellicht stimulerend voor vestiging van nieuwe industrie en forensen. De Provinciale tentoonstelling voor pluimvee en konijnen, die vrij dagavond officieel door burgemees ter J. L. P. M. Teijssen is geopend, heeft dit jaar een record-aantal in zendingen geboekt. Waren er vorig jaar meer dan driehonderd inzen dingen te beoordelen, dit jaar had den de keurmeesters een wel zeer moeilijke taak, daar het aantal de 500 ver overschreed. De waarnemepd voorzitter van de Gecombineerde Pluimvee- en Ko nijnenvereniging „Waalwijk en Om streken", de heer J. Rosebrand, stak zijn vreugde over deze wel zeer overweldigende belangstelling niet onder stoelen of banken. Hij sprak zijn bijzondere dank uit aan de zus terverenigingen in de provincie, die zo zeer hadden bijgedragen aan dit enorme succes. Ook burgemeester Teijssen sprak zijn volle waardering uit over het geen op deze tentoonstelling was gepresteerd. Hij betreurde het dat de heer P. Kelder, voorzitter van de vereniging, die door ziekte was ver hinderd, geen getuige kon zijn van dit succes. De burgemeester meende dat deze tentoonstelling steeds meer ging betekenen, omdat zij niet al- Donderdagavond werd mej. Marie van Tilborg door burgemeester Mr. R. J. Th. v. d. Heijden verrast met de mededeling, dat het H.M. de Koningin had behaagd haar te on derscheiden met de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in verband met haar 40-jarig dienstverband bij de Coöperatieve Verbruiksvereniging „Broederhulp" te Kaatsheuvel. Het zilver duidde daarbij op haar ver antwoordelijk werk in dit bedrijf. Toen mej. v. Tilborg om goed 8 uur met haar naaste familie door directeur Broek de zaal van de Gil denbond werd binnengeleid, werd zij door het bestuur en het voltallig aanwezige personeel der Coöperatie met een spontaan gezongen „Lang zal ze leven" ontvangen. De heer J. Beerens, voorzitter van de Coöperatie, opende de bijeen komst met een speciaal woord van welkom tot de burgemeester, waar na hij de loftrompet begon te ste ken over de jubilaresse, die veertig jaren geleden als jongste bediende bij de Coöperatie was gekomen, welk bedrijf toen nog van beschei den omvang was. Na verloop van jaren werd zij met een der belang rijkste functies belast, n.l. de boek houding, waardoor zij het bedrijf door en door leerde kennen en nie mand hiermee beter op de hoogte raakte. Gedurende een aantal jaren worden thans alle geldmiddelen door haar beheerd, hetgeen nog al wat zeggen wil, gezien de enorme groei van de Coöperatie. Dat zij deze verantwoordelijke en belang rijke functie steeds op accurate wij ze heeft vervuld en het in haar ge stelde vertrouwen nimmer heeft be schaamd, meende de heer Beerens niet beter te kunnen illustreren dan met de typische bijzonderheid, dat de accoutantsdienst nimmer een te kort heeft kunnen constateren en ook verder geen aanmerkingen op haar werk heeft behoeven te ma ken. Was de jubilaresse dus bekwaam en betrouwbaar al die jaren, zij was ook steeds op tijd en wanneer even tueel 's avonds of nog later een be roep op haar werd gedaan, was dit nimmer tevergeefs. Daarnaast was zij ook correct en vooral voorko mend en vriendelijk in de omgang met het personeel en door die ei genschappen een voorbeeld voor deze. Het bestuur was haar daar voor dankbaar, aldus de heer Bee rens, die mej. v. Tilborg daarop fe liciteerde met haar jubileum en de hoop uitsprak dat zij in de jaren die haar nog van de pensioengerechtig de leeftijd scheiden, haar werk op dezelfde wijze zal blijven vervullen en in dezelfde verstandhouding met bestuur en medepersoneel zal blij ven samenwerken. Als stoffelijk blijk van waardering overhandigde hij een geschenk onder couvert. Burgemeester Mr. v. d. Heijden wilde eerst de Coöperatie geluk wensen met het feit, dat zij in mej. v. Tilborg een personeelslid had met hen oud 1 ZZG H. A. Peters; haan jong 1 ZZG W. Wcsterholt, hen jong 1 ZG H. A Peters; Welsumer krielen rood patrijs haan jong 1 ZG C. v. d. Ree, hen jong 1 ZG C. v. d. Ree; Twentse Grijzen krielen haan jong 1 ZZG A. v. d. Burgt, hen jong 1 ZG Comb. Willart Zn.; Japanse Krielen glad- vederig zilverbont haan oud 1 ZG D. v. d. Heuvel, hen oud 1 ZZG D. v. d. Heuvel, hen jong 1 ZG D. v. d. Heuvel, hen jong 1 ZG D. v. d. Heuvel; Japanse krielen krul- vederig zwart haan oud 1 ZG D. v. d. Heu vel, hen jong 1 ZZG D. v. d. Heuvel, wit haan oud 1 ZZG D. v. d. Heuvel, hen oud 1 ZZG D. v. d. Heuvel, hen jong 1 ZZG D. van den Heuvel, zil verbont hen oud 1 ZZG D. v. d. Heuvel, hen jong 1 ZG D. v. d. Heuvel, zilverhals haan jong 1 ZG D. v. d. Heuvel; Maleier krielen haan jong 1 ZG Ir. A. Blaauw; Rijn lander krielen zwart haan jong 1 ZG C. v. d. Ree, hen jong 1 ZG C. v. d. Ree; Leghorn krielen Am. Standaard wit haan jong 1 ZG R. Peters; Leghorn krielen zwart haan jong 1 ZZG Ir. A. Blaauw, hen jong 1 ZG Ir. A. Blaauw; Minorca krielen zwart hen oud 1 ZG J. Tucrlings, haan jong 1 ZZG J. Tuer- lings, hen jong; 1 ZZG P. Elshout; Wyan dotte krielen Columbia haan jong 1 ZG Comb. Willart Zn., hen jong 1 ZG Comb. Willart Zn., gestreept haan oud 1 ZG J. Borstlap jr., hen oud 1 ZZG J. Borstlap jr., een zeer verantwoordelijke taak, die nog nimmer een aanmerking op haar werk had gekregen. Het ge meentebestuur was mede verheugd dat een inwoonster haar taak op zo'n prachtige wijze had vervuld. Gedurende veertig jaren heeft zij haar beste krachten aan het bedrijf gegeven en de stormachtige ontwik keling gedurende vooral de laatste jaren meegemaakt, hetgeen haar ongetwijfeld ook vreugde zal heb ben verschaft. Deze prachtige staat van dienst was voor H.M. de Ko ningin aanleiding geweest om mej. v. Tilborg daarvoor een onderschei ding toe te kennen. De burgemees ter sprak de hoop uit, dat de jubi laresse nog vele jaren tot tevreden heid harer superieuren werkzaam zou zijn en de haar verleende on derscheiding met ere zou dragen. Onder luid applaus werd haar daar op door de burgemeester het ere metaal opgespeld. „Dit is een van de moeilijkste ogenblikken in m'n leven", aldus mej. v. Tilborg. Zij bracht dank aan H.M. de Koningin voor de ontvan gen onderscheiding en aan de bur gemeester en voorzitter Beerens voor hun vriendelijke woorden. Directeur Broek begon met de op merking, dat het tegenwoordig soms lijkt of iemand die z'n plicht ver vult, niet meer gewaardeerd wordt. Hij was echter blij dat dit bij de Coöperatie niet zo is en dat er deze avond eens gelegenheid was om mej. v. Tilborg te huldigen en daarbij tot uitdrukking te brengen wat zij als mens en collega betekent. Hij was met haar verheugd over de ontvan gen onderscheiding, omdat zij deze werkelijk verdiend had. Een goede administrateur is voor de directie een belangrijke steun, en dit had hij gedurende de jaren dat hij met haar had samengewerkt, evenals de an dere personeelsleden, in mej. van Tilborg gevonden. Hij bracht haar dank voor haar hulp en collegiale houding en hoopte dat God haar de kracht en gezondheid zou blijven geven om ook in de toekomst haar werk met evenveel animo te kun nen doen. De heer Stello, feliciterend na mens het personeel, merkte op, dat hij mej. v. Tilborg had leren ken nen als een prettig collega en een goed mens. Het was altijd niet ge makkelijk aan haar eisen te vol doen, maar dat strekte haar tot eer. De haar verleende onderscheiding was voor het personeel eveneens 'n verheugend feit. Daarnaast wilde men toch ook z'n waardering met een stoffelijk blijk tot uitdrukking brengen. Omdat de jubilaresse al tijd een lichtend voorbeeld was ge weest, bood de heer Stello, om in stijl te blijven, een fraaie schemer lamp aan. Vervolgens feliciteerden en dank ten nog de heer A. van Wanrooij namens de Raad van Commissaris sen, mej. van den Hout namens het kantoorpersoneel onder aanbieding van een leuk klokje, de heer Ter horst namens de chefs, hetwelk ver gezeld ging van een mooie zilveren schaal. Ter afwisseling kwam ten slotte de heer Damme namens de gecombineerde bedrijfsleiding in Midden Brabant met een serie cou pletten, waarin de goede hoedanig heden enz. van de jübilaresse tot uitdrukking waren gebracht. Mid dels een gestencild exemplaar en al of niet goede stembanden, werden alle aanwezigen in de gelegenheid gesteld hiermee in te stemmen. Dat dit officiële gedeelte nog door een minder formeel gevolgd werd, behoeft feitelijk nauwelijks vermel- j ding, en dat de stemming daarbij 1 iets luchtiger was, 'n normaal sluit stuk van dit jubileum, waardoor wij de betrokkene vanaf deze plaats eveneens gaarne onze gelukwensen aanbieden. leen voor een beperkte groep inge- «°«ua p jr nen ouoi zetenen werd gehouden, maar voor- haan jong 1 ZZG M. Linden, hen jong 1 al omdat zij gezien moet worden als ZZG-J. Borstlamp jr., wit haan oud 1 ZG een provinciale tentoonstelling, die 7 i° 1 van allerlei wegen hulp mocht ont- Comb. W.Hart Zn zwart haan oud 1 vangen om tot een zo goed mogelij- 1 ZZG G- v. d. Ree zwart hen oud 1 ZG C. ke gestaltegeving te komen. Hij on- v- d- Ree- zwart haan 1 ZG C v- d" derstreepte het karakter van de ten toonstelling, die met recht de be titeling van provinciale tentoonstel ling voert en die aan de bezoeker en deelnemer zowel kwalitatief als kwantitatief heel wat te bieden heeft. De burgemeester was er van overtuigd dat er van de organisa toren heel wat is gevergd en dat daarom aan degenen die aan de ten toonstelling hebben meegewerkt alle lof toekomt. Hij noemde de vereni ging levenskrachtig, omdat zij had bewezen in staat te zijn de gehele provincie als haar werkterrein te kiezen. Hij was er dan ook van overtuigd dat de vereniging in de toekomst dezelfde daadkracht zou demonstreren zoals zij dat ook nu had gedaan. Nadat hij de organisa toren en deelnemers veel succes had toegewenst en de hoop had uitge sproken dat de tentoonstelling veel bezoekers zou trekken, verklaarde hij deze voor geopend. De heer C. A. v. d. Ree sprak na mens het bestuur van de Raad van Beheer. Hij vond het buitengewoon prettig dat het aantal deelnemers zo hoog was opgelopen, zodat het mo gelijk was geworden dat deze ten toonstelling in Waalwijk de grootste van heel de provincie genoemd kon worden. Hij meende, dat, wanneer de vereniging in de komende jaren hetzelfde peil zou kunnen handha ven, er genoeg bereikt zou zijn. De heer v. d. Ree hoopte dat deze slot- show, waar 't puikje van de pluim vee- en konijnenfokkerij te bewon deren was, niet alleen financieel zou slagen, maar ook propagandistisch, zodat het voor de bewoners van Waalwijk en de bezoekers duidelijk zou worden wat voor een mooie vrije-tijdsbesteding in het houden van dieren schuilt. Als een wel zeer bijzondere pres tatie mag worden vermeld, dat de heer Mandjes, lid van de Gecombi neerde Pluimvee- en Konijnenver eniging „Waalwijk en Omstreken", met zijn inzendingen beslag wist te leggen op niet minder dan 3 bekers. De 4 eerste ereprijzen zijn door de vol gende personen gewonnen 1. Wisselbeker voor de mooiste grote hoender door J. Heeffer met hen jong. 2. Wisselbeker voor het mooiste konijn, grote rassen door J. Schippers met klein zilver. 3. Wisselbeker voor mooiste kriel door Ir. Blaauw met leghorn kriol zwart. 4. Wisselbeker voor mooiste sierduif door G. v. d. Leeuw met ekster kroppers kaalbenig rood, duif oud. De wedstrijdbeker door O.O.G. beschik baar gesteld ging naar van Dongen voor de mooiste kriel Hll. hoenkrielen zilverzwart geloverd, hen jong. De wisselbeker voor mooiste konijn, hoen en duif voor K.M.S. Mandjes-Mandjes. De voornaamste uitslagen zijn Hollandse witkuiven, zwart haan jong 1 ZZG J. Heeffer; hen jong 1 ZZG J. Heef fer; Hollandse hoenders, zilverzwart gelo verd, haan oud 1 ZG H. Stolcwielder;; hen jong 1 ZG H. Stokwielder; goudspel haan jong 1 ZG J. Willart; hen jong 1 ZZG J. Willart; Friese Hoenders roodpel, hen oud, 1 Zeer goed K.M.S., haan jong 1 ZG M. Dijkstra; Barnevelders dubb. gezoomd hen oud 1 ZZG K.M.S., haan jong 1 ZG H. A. Peters, hen jong 1 ZG H. A. Peters; Welsumers roodpatrijs hen oud 1 ZG C. v. d. Ree, haan jong 1 ZG C. v. d. Ree, hen jong 1 ZZG C. v. d. Ree; Leghorns Am. Standaard wit haan jong 1ZG L. Tiele- man, hen jong 1 ZG L. Tieleman; Leghorns zwart hen oud 1 ZZG P. Jansen, haan jong 1 ZG P. Jansen, hen jong 1 ZG P. Jansen, zilver duckwing hen oud 1 ZG K.M.S.. hen jong 1 ZZG J. Schuurmans; Wyandottcs gestreept haan jong 1 ZG M. Linders; hen jong 1 ZG M. Linders; wit hen oud 1 ZZG J. Borstlap, haan jong 1 ZG J. Borstlap, hen jong 1 ZG J. Borstlap; Plymouth Rocks gestreept haan oud 1 ZG Ir. A. Blaauw, haan jong 1 ZG Ir. A. Blaauw, hen jong 1 ZZG P. Bertens; Rhode Islands Reds enkel kam haan oud 1 ZZG G. v. Tilborg, haan jong 1 ZG G. v. Tilborg; Australorps zwart hen oud 1 ZZG J. Verwiel, hen jong 1 ZZG J. Verwiel; Krielhoenders, Ned. Sabelpoot- krielen rood porselein haan oud 1 ZZG J. Bakx; Holl. Hoenkrielen zilverzwart gelo verd, hen oud 1 ZZG H. Smits, haan jong 1 ZG C. v. Dongen, hen jong 1 ZG C. v. Dongen; Barnevelder krielen dubb. gezoomd Ree, hen jong mevr. Heerkens; Plymouth Rock krielen buff hen jong 1 ZG Ir. A. Blaauw; Rhode Island Reds krielen hen oud 1 ZG J. Verduijn; haan jong 1 ZG J. Ver- duijn, hen jong 1 ZG J. Verduijn. -- Vlaamse reuzen konijngrij6 ram oud 1 ZZ G H. Verhoeven, ram jong 1 ZG H. Ver hoeven, voedster jong 1 ZG P. Wijgers, ijzergrauw ram jong 1 ZZG B. v. d. Oever, voedster jong 1 ZG P. Wijgers, geel voed ster oud 1 ZZG P. v. d. Bruggen, wit ram oud 1 ZZG P. Wijgers, ram jong 1 ZZG P. Wijgers, voedster jong 1 ZG J. Schuur mans; Franse hangoren bont ram oud 1 ZZG C. Westerlaken, ram jong 1 ZZG T. Mans, konijngrijs voedster oud 1 ZZG J. Smits, ram oud 1 ZZG T. Mans, voedster jong 1 ZZG T. Mans, blauw grauw ram jong 1 ZG C. Jansen, wit voedster jong 1 ZG A. Brouwers; Lotharingers zwart ram oud 1 ZG J. de Ridder; Groot Chinchilla ram oud 1 ZZG J. v. d. Steenhoven, voed ster oud 1 ZG G. Rekkers, ram jong 1 ZZG B. v. d. Andel, voedster jong 1 ZZG B. van Andel; Nieuw Zeelander wit ram oud 1 ZG J. Hamers; Weners blauw ram oud 1 ZG S. Diepenbroek, ram jong 1 ZZG J. Bakx, voedster jong 1 ZG mej. A. Wijgers, zwart ram jong 1 ZG J. van Schijndel, wit ram oud 1 ZZG L. Mandjes, voedster oud 1 ZG J. van Schijndel, ram jong 1 ZZG J. van Schijndel, voedster jong 1 ZZG J. van Schijndel; Rode Nieuwzeelanders ram jong 1 ZZG A. Fitters; Alaska voedster oud 1 ZG W. Verhoeven, ram jong 1 ZZG A. v. Anrooij, voedster jong 1 ZG A. van An- rooij; Zilvervos zwart ram oud 1 ZG M. v. Deurzen, voedster jong 1 ZG K. Faro; Rex castor voedster oud 1 ZG J. v. Bok hoven; Klein Chinchilla ram jong 1 ZG J. Gruyters, voedster jong 1 ZZG R. Kuypers; Tan konijn zwart ram oud 1 ZG J. Tref fers, ram jong 1 ZG F. Versteeg, voedster jong 1 ZG F. Versteeg, bruin ram oud 1 ZG Th. Rekkers, ram jong 1 ZG Th. Rek kers, voedster jong 1 ZG Th. Rekkers; Hol lander zwart ram oud 1 ZZG C. v. d. Heu vel, ram jong 1 ZZG H. de Kroon, bruin ram jong 1 ZZG C. v. d. Heuvel, voedster jong 1 ZZG C. v. d. Heuvel; Klein zilver midden zwart ram oud 1 ZZG J. Schippers, voedster oud 1 ZG J. Schippers, ram jong 1 ZG J. Schippers, voedster jong 1 ZZG J. Schippers, licht konijngrijs ram jong 1 ZG B. Meyers, midden konijngrijs ram oud 1 ZZG J. Schippers, voedster oud 1 ZG J. Schippers, ram jong 1 ZG J. Schippers, voedster jong 1 ZG J. Schippers, voedster oud 1 ZG J. de Ridder, ram jong 1 ZZG J. Schippers, voedster jong 1 ZZG J. Schip pers; Russen zwart ram oud 1 ZZG J. Schuurmans, voedster oud 1 ZG J. Schuur mans; Polen roodogig ram oud 1 ZZG M. Kuis, voedster oud 1 ZG G. Martens, blauw ogig ram oud 1 ZG C. v. d. Heuvel, voed ster oud 1 ZG C. v. d. Heuvel; Kleurdwer- gen konijngrijs ram oud 1 ZZG M. Kuis, ram jong 1 ZZG D. Klijzing, zwart ram jong 1 ZG G. Martens, voedster oud 1 ZG P. Geeris, marter blauw ram oud 1 ZZG C. v. d. Ree. Sierduiven, Ekster Kroppers Kaalbenig zwart doffer.oud 1 ZG G. v. d. Leeuw, duif oud 1 ZZG G. v. d. Leeuw, doffer jong 1 ZG G. v. d. Leeuw, duif jong 1 ZG G. v. d. Leeuw, rood doffer oud 1 ZG G. v d. Leeuw, duif oud 1 ZZG G. v. d. Leeuw, blauw doffer oud 1 ZG G. v. d. Leeuw, duif oud 1 ZZG G. v. d. Leeuw; Steiger Krop pers zwart doffer oud 1 ZZG G. v. d. Leeuw, duif oud 1 ZG G. v. d. Leeuw; Zwa luwduiven Neurenberger zwart doffer oud 1 ZG G. v. d. Leeuw, doffer jong 1 ZZG G. v. d. Leeuw; Pauwstaarten doffer jong 1 ZG J. Kamsteeg, wit-zwartstaart duif oud 1 ZG J. Kamsteeg; Chinese Meeuwen wit doffer oud 1 ZG J. Willart, geel duif jong 1 ZG Ch. v. Dam, blauwkras duif oud 1 ZG J. Willart, doffer jong 1 ZZG J. Wil lart; Oud-Holl. Meeuwen zwart duif jong 1 ZG Ch. van Dam; Antwerpse Smierels zw. duif jong 1 ZZG C. v. d. Ree; Carnaux rood duif jong 1 ZG J. Boudewijns; Mondains wit doffer oud 1 ZZG J. Boudewijns, duif oud 1 ZZG J. Boudewijns; Ned. Schoon heidspostduiven blauw, duif oud 1 ZZG C. v. d. Ree, doffer jong 1 ZG Ir. A. Blaauw, Duitse Schoonheidspostduiven blauw doffer oud 1 ZG Ir. A. Blaauw, doffer jong 1 ZZG Ir. A. Blaauw, supher gezoomd duif oud 1 ZG M. Hauber; Modena's Schietti's zw. doffer oud 1 ZZG Ir. A. Blaauw, duif oud 1 ZG Ir. A. Blaauw, doffer jong 1 ZG Ir A. Blaauw, blauw doffer oud 1 ZZG Ir. A. Blaauw, doffer jong 1 ZZG Ir. A. Blaauw, duif jong 1 ZG Ir. A. Blaauw, driekleui doffer oud 1 ZZG Ir. A. Blaauw, duif oud 1 ZZG Ir. A. Blaauw, doffer jong 1 ZG M. Hauber, duif jong 1 ZG M. Hauber, rood- kras doffer oud 1 ZG Ir. A. Blaauw, duif oud 1 ZG Ir. A. Blaauw, rood gezoomd duif oud 1 ZG Ir. A. Blaauw, blauwband doffer oud 1 ZZG C. v. d. Ree, doffer jong 1 ZG C. v. d. Ree, rood-zilver doffer oud 1 ZZG Ir. A. Blaauw, duif oud 1 ZG Ir. A. Blaauw, duif jong 1 ZG C. v. d. Ree, blauw-zilver duif oud 1 ZG Ir. A. Blaauw; Königsberger Kleurkop zwart duif oud 1 ZG M. Hauber; Nonduiven zwart doffer oud 1 ZG C. Schoonenberg, duif oud 1 ZZG C. Schoonenberg, duif jong 1 ZG C. Schoo nenberg; Engelse Eksters zwart doffer oud 1 ZZG Comb. Willart Zn., duif oud 1 ZG Comb. Willart Zn. SOWJET-AMBASSADES De socialist F. Goedhart vroeg minister Luns vele inlichtingen over de Russische activiteiten via de am bassades. Hij wilde weten waarom Nederland in Praag slechts vijf Ne derlanders en zeven Tsjechische hulpkrachten werkzaam heeft, ter wijl de Tsjechische ambassade in Den Haag 27 personen omvat. In Moskou heeft Nederland 7 per sonen, Rusland heeft er in Den Haag echter 30. Hij meende dat deze ver tegenwoordigingen vooral als spion- nagecentrales werkzaam zijn. In dit verband vertelde de heer Goedhart van een secretaresse, die een Neder landse ambassadeur heeft medege deeld dat haar moeder bedreigd werd indien zij niet tot spionnage bereid zou zijn. Hij geloofde dat het feitelijk bewijs voor de spionnage van de Nederlanders Reydon en De Jager niet geleverd is en vroeg de regering eventuele nieuwe Russi sche spionnen niet het land uit te zetten, doch deze alleen uit te wis selen tegen de twee Nederlanders. Voor het optreden van premier De Quay tijdens het incident Ponoma- renko, had de heer Goedhart niet veel goede woorden over. Hij meen de dat Nederland deze Russische ambassadeur onmiddellijk na het in cident op Schiphol tot persona non grata had moeien verklaren. EUROPOORT WORDT GEHEEL AFGEBOUWD Voor Rotterdam begint 't nieuwe jaar goed. Op het stadhuis is de of ficiële mededeling ontvangen dat de regering het Europoort-plan in zijn geheel heeft aanvaard. Ook met de verbindingen met het achter land, onder meer bevattend een nieuw binnenvaartkanaal, dat ge schikt is voor de duw vaart, blijkt de regering accoord te gaan. De tweede haven ter wereld heeft dus nu de zekerheid, dat de thans in ge bruik zijnde haven- en industrie terreinen, die in totaal 3500 hecta ren beslaan, in de naaste toekomst in het Europoortgebied kunnen wor den uitgebreid met 930 hectaren. West-Noord-Brabant moest de punten in Zeeland laten. Tachos en EBHV verloren onverdiend Voor de competitiewedstrijden zaalhandbal overgangsklasse dis trict Zuid B waren de Brabantse verenigingen zaterdag te gast in Zeeland. Dat de Zeeuwen in eigen huis moeilijk te kloppen tegen standers (sters) zijn, blijkt wel uit de uitslagen. 8—3 9—1 8—1 Dames HellasWere Di WalcherenLonga Marathon—EBHV Heren Hellas—Volt 24—13 EMM—EBHV 15—13 TonidoTachos 1413 Hellas toonde zich opnieuw dui delijk superieur, wat bij de beide andere Zeeuwse ploegen beslist niet het geval was. EMM speelde tegen EBHV weliswaar een goe de wedstrijd, echter kregen de witblauwen meermalen hulp van de falende EBHV-keeper. Een gelijk spel was hier ongetwijfeld juist geweest. Tachos verloor volkomen on verdiend. Na een aanvankelijk volkomen gelijk opgaande strijd slaagden de Waal wij kers er in een 9-11 voorsprong te nemen. Alhoewel Tonido nog gelijk wist te komen, zou de laatste uithaal van Tachos de Zeeuwen geveld hebben, als Vrouwe Fortuna niet openlijk de zijde van de thuisclub gekozen had. Uit een enorm of fensief puurden zij niet meer dan twee treffers, hoewel het hout werk liefst vijfmaal achtereen kreunde onder deze kanonnade. In de laatste 2 minuten van de wedstrijd scoorden de Zeeuwen volkomen verrassend en tegen de verhouding in 3 doelpunten, die een onthutst en teleurgesteld Ta chos de zege kostte. Mannen, bijzonder jammer. We kunnen echter terugzien op een prima wedstrijd, zodat we a.s. za terdag EMM ongetwijfeld 't vuur aan de schenen kunnen leggen. Stand Heren:

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 3