wAAlwijkse en LanqstRAAtse couraiu Euromarkt en de Nederlandse Schoenindustrie II WAALWIJK Banketbakkerij VERWIEL Provinciaal nieuws WEKKERS Stassar Waalwijk VRIJDAG 12 JANUARI 1962 84e JAARGANG No. 4 Uitgever: Waa-lwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Dat de Europese integratie nagenoeg zeker tot een verscher ping van de concurrentiestrijd zal leiden, waarbij getracht zal worden kostenverlaging te bereiken, teneinde op deze wyze een betere concurrentiepositie te verkrijgen, is een vaststaand feit. Men mag verwachten, dat de ondernemers in de leder- en schoenindustrie in verscheidene landen daarbij zullen trachten de mogelijkheden te benutten, welke liggen in een modernise ring en rationalisatie van het produktie-apparaat, omdat daar mee belangrijke efficiency-voordelen kunnen worden verkregen welke hun invloed op het kostprijsniveau niet zullen missen. In het algemeen is de huidige situatie op het terrein van de ef ficiency in de meeste West-Europese landen niet gunstig te noemen, hetgeen zonder twijfel mede een gevolg is van het feit, dat de leder- en schoenproduktie in West-Europa voor 't over grote deel nog. plaats vindt in kleine en middelgrote bedrijven met een familiaal karakter. Samenwerking Bijna noodgedwongen zal men daarom meer aandacht moeten gaan schenken aan de mogelijk heid en de wenselijkheid van een grotere onderlinge samenwer king zowel nationaal als in ternationaal tussen diverse bedrijven, al of niet overgaande in een concentratie van tot nu toe op zich staande bedrijfseen- heden in een groter verband. Daardoor wordt het mogelijk over te gaan tot een grotere au tomatisering van het produktie- apparaat en tot een grotere spe cialisatie van de diverse bedrij ven, waarbij uit het produktie- assortiment die produkten die nen te worden verwijderd, waar mee men op de afzetmarkt een matige of slechte concurrentiepo sitie inneemt. Daarnaast zal door de genoemde samenwerking vaak de grondslag worden geschapen voor een meer wetenschappelijk bedrijfsbeheer en voor een ver groting van de bedrijfseconomi sche en technisch research. Voor de lederindustrie zullen deze mo gelijkheden eerder te verwezen lijken zijn dan voor de schoenin dustrie, omdat in deze laatste bedrijfstak het mode-element in toenemende mate een rol is gaan spelen. Men mag evenwel niet over het hoofd zien, dat juist dit mode-element een diepere bezin ning vraagt op de fabricagemo- gelijkhedcn en op de aanpassing van de produktie aan de al of niet bewust bij de consument be staande verlangens, met betrek king tot kwaliteit, uiterlijk etc. Ook hiervoor is mede gezien de kosten van een dergelijke on derzoeking samenwerking tus sen ondernemingen gewenst. Positieverdediging pe Nederlandse leder- en schoen industrie zal met talrijke tenden ties ernstig rekening dienen te houden en de leiders van de on dernemingen zullen zich voort durend moeten bezinnen op de noodzaak gelijke tred te houden met de te verwachten ontwikke ling, wil men de relatieve markt positie behouden. In Nederland komt verhoudingsgewijs 'n groot aantal kleine leder- en schoenfa brieken voor. Deze situatie ligt in West-Duitsland aanmerkelijk gunstiger. Zo zal in dit land de instelling van de E.E.G.,als een stimulans met betrekking tot de afzetmogelijkheden van leder en schoenen worden ondervonden. Tegenover de grote mogelijkhe den, welke vooral voor de West- Duitse leder- en schoenindustrie uit de inwerkingtreding van de E.E.G. zullen voortvloeien, zal de Nederlandse schoen- en lederin dustrie daarom met de zo juist genoemde middelen haar positie dienen te verdedigen. Zij zal daarbij in het oog moeten hou den dat de verwezenlijking van de E.E.G. in een periode van 12 tot 15 jaar wordt gerealiseerd en dat zij etappegewijze zal verlo pen. Mogelijkheden uitbuiten Het is voor de schoen- en le derindustrie van het grootste be lang, dat zij geen afwachtende houding aanneemt, maar dat men tracht zo spoedig mogelijk een voorsprong te behalen, omdat deze op de duur cumulerend werkt, daar de toeneming van 't produktievolume een gunstig ef fect op de produktiviteit zal heb ben. Men zal tevens dienen na te gaan, of het daarbij niet mogelijk is een gunstiger situatie te be reiken door een politiek van prijsdifferentiatie In principe zullen immers de Nederlandse prijzen op de Belgische markt ongunstiger worden ten opzichte van de Franse, Duitse en Itali aanse prijzen, welke door de ta riefafschaffing een verlaging on dergaan. De Nederlandse leder en schoenindustrie zou kunnen trachten om middels prijscon currentie ten koste van de winst marge de afzet te handhaven. In hoeverre dit mogelijk zal zijn, hangt af van de omvang van de rentabiliteitspositie. Voor af zonderlijke ondernemingen en te vormen samenwerkingsorganisa ties zullen hier echter zeker mo gelijkheden liggen, die moeten worden uitgebuit, wil de Neder landse Ieder- en schoenindustrie in het nieuwe Europa de plaats blijven innemen welke zij mo menteel inneemt. P. v. OERS GEPENSIONEERD. Vrijdag 29 december 1.1. is de heer P. van Oers uit Drunen, die werkzaam was bij schoenfabriek A. en J. de Kort n.v., Stationsstr. 30a Waalwijk, met pensioen ver trokken. De heer P. van Oers, die te werk was gesteld op de afdeling montage, heeft zich door al die jaren heen een goed en voorbeel dig vakman getoond. Op de dag van zijn afscheid heeft het perso neel persoonlijk afscheid geno men en hem een attentie in de vorm van een kist sigaren aange boden. Ook de directie liet zich niet onbetuigd. Zij ontving de heer van Oers op de directieka mer, waar hem dank werd gezegd voor het vele werk dat hij had verricht. Daarna ontving hij uit handen van een der directieleden een geschenk onder couvert en een kist sigaren. ZONDAGSDIENST ARTSEN Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 13 en zondag 14 januari Arts Dr. v. Rooij. Apotheek Geers. tandartsendienst Zaterdag 13 januari 1962 Van 11 tot 11.30 uur: Tandarts A. v. d. Wiel, Waalwijk. Drogisterij MIOCH UI. 3071, Grotestr. 327, Waalwijk N. H. KERK WAALWIJK Zondag 14 januari 1962 10 uur: Ds. J. Breeuwsma. (Heilig Avondmaal). 0.30 uur: Ds. J. Breeuwsma. Heilig Avondmaal en dankzeg ging. N. H. KERK BESOIJEN Zondag 14 januari 1962 10 uur v.m. en 0.30 uur n.m.: Ds. J. Vink. In beide diensten extra collec te voor de Kerkvoogdij. N. H. KERK BAARDWIJK Zondag 14 januari 1962 10 uur: Eerw. Heer Begeer van 's-Bosch. GEREFORMEERDE KERK Zondag 14 januari 1962 Willem van Oranje College: 10 uur en 4.30 uur. SINT CLEMENS BIBLIOTHEEK BAARDWIJK Geopend: vrijdagavond van 7-9 u. Gezond en slank KERSTVIERING K.A.V. AFD. WAALWIJK De KAV afd. Waalwijk hield haar jaarlijkse Kerstavond op woensdag 3 januari in de zaal U behoeft heus niet buiten de stad „Waalwijk" te gaan voor Uw lunch of diner. Hotel - Café - Restaurant „DeTwee Kolommen" is thans een eerste-rangs restaurant. van v. Helvoirt 's avonds om half acht. Zoals de leden de laatste tijd gewoon zijn, werd deze feest avond door de voorzitster, mevr. M. Hamers-Leijsten, geopend via de bandrecorder. Zij opende met gebed voor de algehele wereld vrede en sprak een welkomst woord tot de Eerw. adviseur en tevens dankte zij voor de haar eboden gelegenheid middels de andrecorder de leden nog te kunnen benaderen. Verder werd nog mej. Stokwielder begroet, die deze avond zou verzorgen met 'n lezing en lichtbeelden over Lour- des. Daar ook de zusterafdeling van Heusden aanwezig was (die maar 21 leden telt en te klein is om zelfstandige feestavonden te geven) kreeg ook deze afdeling een hartelijk welkomstwoord van de voorzitster. Hierna sprak de voorzitster in haar inleiding over 't kerstfeest, het vredesfeest. Aan het slot vroeg spr. vooral in deze kerst tijd aandacht en gebed voor hen, waar ook ter wereld, die buiten hun schuld verstoken blijven van de kerstviering. Maar men moet vooral bedenken dat men het kerstfeest alleen dan werkelijk kan beleven, wanneer men het in de allereerste plaats in eigen hart weet te vieren. Dan alleen zal het kerstfeest zalig zijn. Mej. Stokwielder, het woord verkrijgende, wenste de leden 'n zalig Nieuwjaar. Na het zingen van een kerstlied werd van de koffietafel een goed gebruik ge maakt. Hierna vertoonde de diocesane leidster prachtige kleurendia's over de laatst gehouden jubi leum-bedevaart naar Lourdes in iuni 1961. Daar spr. als diocesaan leidster jaarlijks de Lourdes-be- devaart meemaakt, wist zij er als goede bekende van deze onvol prezen boeiende bedevaartsplaats Lourdes heel wat van te vertel len. Toen zij met haar verhaal en de dia's in oud-Lourdes beland was, werd even gepauzeerd om 'n kopje koffie met gebak te gebrui ken. Deze gelegenheid werd te haat genomen om de leden er op te attenderen dat zij met een in troducé de toneeluitvoering van de afd. Baardwijk mochten be zoeken op dinsdag 23 jan., tegen entree, waarbij de voordrachts kunstenares Miep de Leeuw met haar toneelgroep zal optreden. Tevens werden nog enkele tips gegeven over het ophalen van de contributie, het laten afstempe len van de contributiekaarten en een veranderde wijze van bijdra gen bij overlijden van een lid. Mej. Stokwielder vervolgde daarna haar causerie. Zij had 'n aandachtig gehoor cn er was menig hekend gezicht te zien. Na afloop vond een verloting plaats ten bate van de a.s. jubi leumviering, waarvoor gratis prijzen beschikbaar waren ge steld. De beide koffieserveersters de dames Trees Bergmans en Tonny v. Helvoirt, werden met 'n doos bonbons verrast als dank voor 't steeds keurig serveren van koffie BRILLEN VRAGEN SERVICE VAN e.d. Tot slot kwam de voorzitster weer via de bandrecorder aan 't woord om mej. Stokwielder dank te zeggen, want spr. was er van overtuigd, dat zij de leden een aangename avond had bezorgd door het vertonen van de prach tige dia's met leuke en interes^- sante uitleg. De voorzitster be tuigde haar ook haar persoonlij- ke^erkentelijkheid voor haar wel willendheid, getoond door deze dia's bij de voorzitster aan huis te laten afdraaien. Tevens werd haar dank gebracht voor haar aanwijzingen en raadgevingen, in het atgelopen jaar ontvangen, evenals de eerw. adviseur voor de geestelijke hulp en steun en de nooit aflatende zorg voor de KAV. Ook het bestuur werd in de „hulde" betrokken voor de wel willende bereidheid om steeds bij spreekster aan huis alle KAV- belangen te komen helpen behar tigen. Tot slot wenste de voorzit ster allen nog een zalig nieuw jaar met de beste wensen, ook voor hun gezin. Met de wens om samen 't beste beentje voor te zetten, opdat het jaar 1962 voor allen een rijk en vruchtbaar jaar moge worden, werd deze geslaagde kerstavond op de gebruikelijke wijze door de voorzitster gesloten. POSTDUIVEN- TENTOONSTELLING De Waal wij kse Postduivenver eniging „De Vriendschap" houdt pp a.s. zaterdag 13 en zondag 14 januari een grote tentoonstelling van postduiven in een van de prachtige zalen van „Romantica" bii de heer A. van Hilst aan de Olympiaweg. Het bestuur heeft besloten om slechts een zeer klein, uiterst ge selecteerd aantal van 150 extra exemplaren toe te laten, zodat 't voor de ongetwijfeld vele bezoe kers een lust zal zijn deze collec tie te komen bezichtigen. Zater dag vanaf half acht en zondag ochtend vanaf half elf zullen de zalen voor het bezoek worden opengesteld. „De Lantaarn" Tijdens de tentoonstelling zul len enkele waardevolle bonnen worden verkocht voor jonge dui ven broed 1962, van uitsluitend le klas liefhebbers. Aangezien verschillende vogels ook van buiten Waalwijk worden geëxposeerd, verwachten wij te vens veel bezoek uit de omlig gende plaatsen. A.M.B.C. „D.V.B." WAALWIJK Laatstleden zondag hield de Waalwijkse Motor- en bromfiets club „D.V.B. haar jaarlijkse Snertrit. De lengte van de rit was 46 km. Het was een rit met veel haken en ogen er aan, waar vele rijders in tippelden en zodoende vielen er vele strafpunten. De uitslag was als volgt: Bromfietsen: 1 J. v. d. Hoven, 52 strafpunten; 2. J. v. Esch, 233 strafp.; 3 W. v. Oostrum 234 strafp.4 A. Colet 235 strafp. Motoren: 1 H. Blom, 208 straf punten; 2 H. Braat 277 strafp.; 3 H. Mulders 294 strafp.; 4 L. Korthout 300 strafp; 5 A. Anto- nissen 303 strafp. Na de rit werd gezamenlijk de snert genuttigd, waarna de prijs uitreiking volgde. Van deze rit gingen de wisselbekers naar J. v. d. Hoven en H. Blom, van de competitie 1961 gingen de wissel- bekers naar J. v. Esch en H. Braat. Verder gingen naar de 2 en 3 geklasseerden van beide ca tegorieën een medaille. Hiermede werd het seizoen 1961 afgesloten. ZILVEREN JUBILEUM Op woensdag 17 januari hoopt de heer A. M. van Ham de dag te herdenken dat hij 25 jaar in dienst is bij André v. Hilst n.v. Als bijzonderheid kan worden vermeld dat de heer van Ham, die chauffeur is bij genoemde firma, ook op die dag zijn 46ste verjaardag viert. „AFSPRAAK MET MARIE OCTOBRE" Dinsdagavond werd voor de leden van de Kunstkring in Mu sis Sacrum de Franse film „Af spraak met Marie Octobre" ver toond. Deze film, die film-tech nisch knap in elkaar zit, heeft tot onderwerp de bijeenkomst van een groep verzetslieden vijf tien jaar na de oorlog. Marie Oc tobre, die toevalligerwijze te we ten is gekomen, dat indertijd de leider van de verzetsgroep neer geschoten is, doordat er verraad heeft plaats gevonden, tracht tij dens deze reünie te achterhalen, wie de verrader is geweest. Naar mate het gesprek over het ver raad vordert, stijgt ook de span ning en het lijkt of de regisseur van deze rolprent een enerverend schaakspel heeft willen maken, waarbij na iedere zet de koning meer in 't nauw wordt gebracht. De inzet is de dood van de verra der. De een na de ander wordt verdacht, maar telkens opnieuw weten zij hun onschuld te bewij zen, totdat Marie Octobre een valstrik gebruikt en de verrader door de mand valt. De priester, eveneens een oud verzetsstrijder, tracht nog het leven van de man te redden maar wanneer een hun ner de namen voorleest van de slachtoffers, die zijn gevallen door toedoen van het verraad, kan Marie Octobre, op het mo ment dat de naam van de'leider, op wie zij verliefd is geweest, door de kamer klinkt, zich niet meer beheersen en schiet zonder aarzelen het slachtoffer als een hond neer. Knap spel en kundig camera werk hebben het geheel tot een spannende rolprent opgebouwd, waarbij de spanning van 't begin tot het eind bewaard blijft. BELANGRIJK NIEUWS VOOR WAALWIJK e. o. Graag willen wij uw aandacht nog eens vestigen op de in Waal wijk bestaande organisatie, die ten doel heeft de urine van be- gin-zwangere vrouwen te verza melen. Uit de urine van a.s. moeders, die in het begin van hun zwan gerschap zijn, kan een stof wor den afgescheiden, welke voor de bereiding van een belangrijk ge neesmiddel onontbeerlijk is. Als enige fabriek in West-Europa wordt dit geneesmiddel door de N.V. Organon in Oss gemaakt. Zonder de medewerking van die aanstaande moeders is 't niet mogelijk dit geneesmiddel te ver vaardigen. In verschillende delen van ons land, voornamelijk in Noord- Brabant, wordt deze urine verza meld. Nu er steeds meer vraag komt naar dit werkzame genees middel, wordt er een ernstig be roep gedaan op de a.s. moeders van Waalwijk. Hoewel op velerlei wijzen aan deze organisatie in Waalwijk be kendheid gegeven wordt, reeds vele aanstaande moeders spon taan hun medewerking verleen den en nog verlenen, is 't nuttig er nog eens de nadruk op te leg gen, dat de grondslag van deze actie op een lijn staat met de bloedtransfusiedienst, de hoorn vliescentrale etc. Immers bij de urine inzamelactie geldt hetzelf de principe als bij deze instellin gen, n.I.: „De gezonde mens helpt de zieke evenmens". Ook hier is sprake van een werk van naas tenliefde. Bovendien wordt de genomen moeite door de N.V. Organon ver- oed met een geldelijke tegemoet- oming. Het Wit-Gele en het Groene Kruis te Waalwijk, alsmede de H.H. Doktoren verlenen aan deze actie hun volle medewerking. Alle gewenste inlichtingen wor den u gaarne verstrekt door de wijkverpleegsters en tevens kunt u zich opgeven bij Mej. J. M. Wil- mont, Stationsstr. 112, Waalwijk. Doe mee aan deze prachtige actie. Help anderen met uw geluk! AGENDA Musis Sacrum. Vrijdag en zaterdag 8 uur, zon dag 6 en 8.30 uur: „Plaats aan de top", 18 jaar. Zondagmiddag 3 uur matinee: „Het legioen van Zorro", 14 jaar. Maandag en woensdag 8 uur: „New York ontwaakt", 18 jaar. Luxor theater. Vrijdag t.m. donderdag 8 uur en zondag 5 en 8.30 uur: „De ka nonnen van Navarone", 14 jaar. Schaken Dr. M. Euwe is behalve een ge weldig schaker ook de auteur van talloze boeken over het schaak spel. De gehele openingstheorie, het middenspel en het eindspel zijn door hem in 3 series van 12 boeken behandeld. Enkele beken de boeken van Dr. Euwe zijn o.a.: „Practische Schaaklessen", „Handboek voor de gevorderde schaker", „Oordeel en Plan". Naast al deze boeken voor de gevorderde schaker heeft Dr. Eu we ook een voortreffelijk boek geschreven voor beginners, nl.. „Volledige Handleiding voor het Schaakspel" (uitg. G. B. v. Goor, Den Haag). Hierin worden eerst spelregels, notatie, loop en waar de van de stukken besproken aan de hand van duidelijke voorbeel den. Vervolgens wordt de lezer vertrouwd gemaakt met de eerste beginselen van hel spel. Hij leert diverse elementaire combinaties, de spelopbouw, en eenvoudige strategie vim 't midden- en eind spel. Er wordt nergens diep op ingegaan, alles wordt op een dui delijke, voor iedereen ke manier behandeld. Na bestu dering van dit boek kan men reeds een vrij behoorlijke partij schaken. Voor diegenen die het schaakspel willen leren, het ide ale boek! Het volgend partijtje, ontleend aan „Volledige Handleiding voor het schaakspel", demonstreert de gevaren van pionwinst in de ope ning ten koste van de ontwikke ling. Wit: Perlasca-Zwart: Gras- si (1905) Noors Gambiet. 1. c4,e5 2. d4,ed43. c3 Be zwaar van dit gambiet is dat zwart met 3...d5! gelijk spel heeft. 3. dc3: 4. Lc4,cb2: 5. Lb2: Zwart heeft nu twee pi onnen meer, wit heeft twee lo pers meer ontwikkeld. 5. ...Lb44- beter d6 of d5). 6. Pc3,De7. Speelt op de derde pion wat hard handig weerlegd wordt. Ontwik keling was noodzakelijk! 7. Db3, Lc3:-f- 8. Lc3:De4:-f 9. Kd2! Dg2: Alweer een pion; zwart kon echter niet anders, aangezien er Tel en Lg7: dreigde. 10. Pe2,Pf6 11. Lf6: gf6: 12. De3+, Kd8 (op Kf8 ook Tael). 13. Tgl,Dh2: 14. Tael, Te8. Te proberen was nog c6. Er volgt nu een schitterende finale. 15. De8:!-f Ke8: 16. Pd4 ,Kf8. 17. Te8-k Ke8: 18. Tg8+, Ke7, 19. Pf5 mat! DIENSTJUBILEUM Op donderdag 11 januari a.s. hoopt de heer W. de Jong, maga zijnbediende bij de N.V. B.B.A. te Tilburg, zijn 40-jarig dienstjubi- leum te vieren. De officiële huldiging zal om 17.00 plaats vinden in Maison v. Kempen, Spoorlaan, Tilburg. De jubilaris heeft zich tijdens zijn 40-jarige loopbaan een uit stekende staat van dienst ver worven. NIEUW B.B.A.-DISTRICT De BBA-rayons Breda en Oos terhout zullen worden samenge voegd tot één district Breda Oosterhout, waarvan de heer M. Westerbeek rayonchef te 's-Hertogenhosch belast wordt met de leiding. De heer C. Deley, rayonchef te Oosterhout, wordt benoemd tot chef van het rayon 's-IIertogenbosch. Het nieuwe district Breda Oosterhout telt ruim 220 perso neelsleden en rond 100 bussen en vrachtwagens en vormt daarme de de grootste administratieve eenheid van de BBA. De bestaande rayonkantoren te Oosterhout en Breda blijven als districtskantoren gehand haafd. De tcho VAn het Zuióen op de voet Junghans Mauthe Kienzle MET FRIES- GELDERS- OF BRABANTS ROGGE VAN Grotsstraat 309 WAALWIJK OPTICIÉN WAALWIJK DROGISTERIJ-PARFUMERIE Grotestraat 131, Telefoon 2045 W A A L W IJ K

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 9