vTT71 Sanapï»*"" 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 19 JANUARI 1962 2 weken van het afgelopen jaar trad hierin echter een verandering op. Door de op 1 mei 1961 ingevoer de verkorte werkweek en het voort durend gebrek aan arbeidskrachten moest veel in machines worden ge- investeerd. Dit was mogelijk en aan trekkelijk door de grote vorderingen, welke bij de ontwikkeling van looie rijmachines de laatste jaren zijn ge maakt. Zooileder. Ook de zoollederindustrie ge concentreerd in enige meestal grotere bedrijven - heeft een niet ongun stig jaar gehad. Gemeld wordt, dat de prijzen van de huiden voor de vervaardiging van zoolleder in het afgelopen jaar vrij stabiel waren. De aanvoer van huiden vond re gelmatig plaats, evenals de aanvoer van plantaardige looistoffen. De teruggang van de zooileder- prijzen deed ook de export herleven. Het gebruik van surrogaten van le deren zolen neemt enigszins af. De zoollederproduktie kon dan ook het gehele jaar 1961 door ge handhaafd blijven. De personeelsschaarste veroor- bestellen de afnemers echter zeer voorzichtig. De sterke buitenlandse concurrentie tegen zeer lage prijzen blijft een verdere onwtikkeling van deze bedrijfstak remmen. De vraag naar motorhandschoenen en -kleding bleek ook in 1961 niet noemenswaard veranderd, evenals de vraag naar werkhandschoenen en lederen be schermingsartikelen. Voor de fabrikanten van suède dames- en herenkleding waren de re sultaten in het eerste halfjaar 1961 zeer bevredigend. Het tweede half jaar gaf echter in het algemeen aan zienlijk mindere uitkomsten, doch 't totaalresultaat zal waarschijnlijk niet bij 1960 achterblijven. De vooruitzichten voor 1962 zijn niet ongunstig, maar door de stijging van het kostenniveau en de toenemen de concurrentie zal veel van het aan passingsvermogen van de onderne mingen gevraagd worden. De vraag naar nerflederen kleding heeft niet aan de verwachtingen be antwoord. Hiernaast ontwikkelt zich thans een vraag naar imitatie-leder. De kleine lederwaren (damestas sen, etui's, portefeuilles e.d.) bleken in 1961 zeer gezocht en de omzetten waren hier in het algemeen aanzien- zaakte de grootste zorgen; gehoopt hoger dan in voorgaande jaren, wordt dat herziening van de collec- z°dat vele fabrikanten van plastic tieve arbeidsovereenkomst enige ver betering zal brengen. Ondanks verschillende moeilijkhe den wordt 1962 toch met enig opti misme tegemoet gezien. Technisch leder Bij de fabrieken van technisch le der is de orderpositie over het gehele jaar 1961 ook vrij goed geweest. Door het uitvallen van belangrijke orders van minder ontwikkelde ge bieden is in de produktie van drijf riemen in de tweede helft van het jaar een daling ingetreden, waarte genover echter in het algemeen een toename van het gebruik van ander technisch leder stond. De vooruitzichten voor drijfriemen- Ieder zijn niet bijster gunstig, zodat veelal omschakeling naar andere le dersoorten gezocht wórdt, in het bij zonder voor de lederwaren-industrie. De prijzen van de grondstoffen in deze bedrijfstak bleven in 1961 op een vrij constant peil, zowel voor huiden als voor looistoffen, terwijl de voorziening hiervan geen moei lijkheden opleverde. De personeelsbezetting is de eerste drie kwartalen van 1961 ook in deze bedrijfstak 't gebruikelijke probleem geweest; het laatste kwartaal is ech ter enige verbetering ingetreden, hoe wel de vervanging van oudere vak bekwame arbeidskrachten door jon gere nog steeds moeilijkheden ople vert. Mogelijk zal de in 1961 begon nen cursus leerlingenstelsel-lederfa- bricage voor de toekomst in dit op zicht enige verlichting geven. Lederwarenindustrie De lederwarenindustrie in het di strict van de Kamer kan in het alge meen terugzien op een goed jaar '61. Sedert 1958 is de produktie met ca. 50 gestegen en verwacht wordt dat de jaarproduktie van 1961 ongeveer een waarde van 100 miljoen gulden heeft bedragen. De omzet van luxe lederen hand schoenen kon vrijwel steeds gehand haafd blijven. Door de grote afname van textiel- handschoenen, vooral voor dames, tassen dan ook met de produktie van lederen tassen zijn begonnen. Lederhandel Voor de lederhandel was 1961 geen onverdeeld gunstig jaar. Wel wordt melding gemaakt van een be vredigend omzetverloop, doch ander zijds wordt ook medegedeeld, dat tengevolge van de enorme concur rentie en de daardoor steeds kleiner wordende winstmarges niet de ver wachte resultaten konden worden be reikt. Hierbij komt dat de kosten blijven stijgen, terwijl deze stijgingen niet mogen worden doorberekend in de prijzen. In het afgelopen jaar is de alge mene situatie op de looistoffenmarkt enigszins veranderd. De moeilijkheid blijft de vaststelling van produktie- en verkoopquota voor de individuele fabrieken. In het algemeen was de looistof- fenhandel zowel voor binnen- als voor buitenland beter dan in 1960 en men is tevreden over de bereikte re sultaten. Het jaar 1961 zette goed in voor de exporthandel in fournituren en de stijgende lijn kon tot de zomer wor den volgehouden. Daarna viel er een teruggang te bespeuren. Een verlaging van de exportprijzen bleek vrijwel steeds noodzakelijk. Toch is 1961 over het geheel geno men niet ongunstig geweest voor de export van schoenfournituren. Ook in het binnenland was voor de fourniturenhandel het eerste halfjaar in verhouding het beste. Overige industrieën Ook voor de metaalindustrie was 1961 in het algemeen zeer bevredi gend zelfs de 45-urige werkweek en krappe arbeidsmarkt veroorzaakten geen of weinig moeilijkheden in die bedrijven, die de laatste jaren tot aanzienlijke diepte-investeringen kon den overgaan. Een vergroting van het aanbod van personeel zou de moge lijkheid openen tot een evenwichtiger maken van de leeftijdsverhoudingen. Verschillende factoren wijzen er op, dat de conjunctuur thans de top heeft bereikt en gaat afvlakken. Een daling wordt echter gedurende de eerste zes maanden niet verwacht. De machinefabrieken waren gedu rende het gehele jaar 1961 goed van orders voorzien. Bij de a p par aten fabrieken nam de vraag in 1961 weer beduidend toe, zowel in binnen- als in buitenland. Om aan de gestegen vraag te kunnen voldoen moest de produktie-capaci- teit worden uitgebreid. In de hier door ontstane personeelsbehoefte kon - zij het met grote moeite - grotendeels worden voorzien. De scheepswerven konden in 1961 - met in het algemeen een perso neelsbezetting, welke onder de opti male sterkte bleef - constant wer ken. De zeer scherpe concurrentie in de scheepsbouw, maakt het noodza kelijk, dat de kosten zoveel mogelijk worden gedrukt. De stijgende belangstelling voor de watersport veroorzaakte een zeer be langrijke toeneming van de vraag naar pleziervaartuigen. Voor de scheepsschroevenindustrie en de metaalbedrijven waren de re sultaten in 1962 gunstig. De personeelsvoorziening leverde in een groot bedrijf in het district der Kamer in 1961 geen bijzondere pro blemen op. Wel bestaat nog behoefte aan een beperkt aantal specialisten. Een grote scheepsschroevengieterij annex metaalbedrijf in het 'district kon in september 1961 een nieuwe machinefabriek voor de vervaardi ging van verstelbare schroefinstalla- ties, hydromotoren en hydropompen in bedrijf stellen. Het wals- en pers bedrijf van deze industrie zal even eens aanzienlijk worden uitgebreid. Voor de conservenindustrie was 1961 geen ongunstig jaar. Het ver bruik in binnen- en buitenland van groente- en fruitconserven neemt nog steeds toe. De visserij en de export van vis konden zich in 1961 handhaven op hetzelfde peil als in 1960. Van enige verbetering op het ge bied van de bestrijding van de wa terverontreiniging, welke voor de visserij van zo groot belang is, was ook in 1961 nog geen sprake. Over het algemeen was de bouw nijverheid in het district van de Ka mer behoorlijk van opdrachten voor zien, vooral in het eerste halfjaar en in het bijzonder in de vrije sector. Omstreeks juli kwam hierin ech- De chemische industrie is genood zaakt haar produkten aan te passen aan het in gebruik nemen van meer arbeidsbesparende machines in de looierijen door de afvloeiing van per soneel in deze bedrijven. Deze aan passing brengt een voortdurende se rie van nieuwe ontwikkelingen met zich, waarbij moeilijkheden worden ondervonden door de schaarste aan geschoold personeel. Toch kon veelal de produktie wor den opgevoerd boven die van 1960. De confectie-industrie ziet terug op een bevredigend jaar 1961. Ondanks enige ongunstig werken de factoren, zoals de arbeidstijdver korting en de krappe arbeidsmarkt, kon 't in 1960 behaalde niveau wor den behouden of verhoogd. De personeelsbezetting gaf ook in deze bedrijfstak een regelmatig te kort te zien. De aantrekking van jon ge vrouwelijke krachten voor oplei ding en scholing in de bedrijven bleef moeilijk. De wolprijzen bleven in 1961 con stant, maar de katoenprijzen stegen ten opzichte van 1960 met ca. 3 De vooruitzichten voor 1962 zijn be vredigend. ter verandering door de krappe ar beidsmarkt en de materiaalpositie; vooral de aanvoer van bakstenen kwam danig in het gedrang. De Overheid greep in door voor vrijwel alle bouwprojecten van enige omvang rijksgoedkeuringen te eisen. Mede door de krappe arbeids markt - o.a. gevolg van het pende len naar de grote industriegebieden in West-Duitsland - komen ook weer zwarte Ionen voor. De prijs van de bouwmaterialen heeft een tendens tot stijging, ook van de fabrieksmatige produkten zo als van betónwerven. In het bouwbedrijf is men in de eerste volle week van juni 1961 over gegaan tot een 45-urige werkweek. Dit heeft soms tot gevolg, dat veel onderhoudswerkzaamheden bij parti culieren door werknemers op de vrije zaterdagen worden verricht. Indien dit grotere omvang aanneemt, zal dit zodra de conjunctuur terug gaat lo pen, voor de onderhoudsbedrijven funeste gevolgen kunnen hebben. Aangezien de behoefte nog groot blijft, kan de toekomst voor 't bouw bedrijf met enig optimisme tegemoet worden gezien. Ook in de sector van de grond- en waterbouwkundige werken bleef het zeer moeilijk personeel aan te trek ken, zodat ook hier het verschijnsel van zwarte lonen voorkwam. Wellicht zou het aanbeveling ver dienen om de werktijden in de zomer maanden te verlengen en in de winter maanden korter dan 45 uren te wer ken. Voorts bestaat de indruk dat de aanbesteding van openbare werken de laatste maanden wordt afgeremd, zon der dat daaraan in het openbaar be kendheid wordt gegeven. Het jaar 1961 is voor de veevoe derfabrieken en de graan- en meetbe drijven niet ongunstig geweest. De omzet van veevoeders beweegt zich in een stijgende lijn, vooral die van persvoeders, zoals koekjes, brokjes en korrels. Hiertegenover staat een toenemende concurrentie, welke de bedrijven noopt tot belangrijke inves teringen in gebouwen en installaties. De graanhandel en mengvoederin dustrie zijn voorts in het afgelopen jaar geconfronteerd met de voort schrijdende integratie in deze be drijfstak, wat betreft het contracteren van mestvarkens, kalveren, slacht- pluimvee, eieren e.d. en de daarmede samenhangende bewerking en afzet van deze produkten. Eerste vereiste voor de bedrij ven is, het beschikken over voldoende opslagcapaciteit. Ook niet onvermeld mag blijven dat door een groot bedrijf te Waal wijk een nieuwe silo en veevoeder fabriek in gebruik kon worden geno men. Dit bedrijf is thans in de gelegen heid een goed gebruik te maken van de nieuwe Waalwijkse haven, welke de mogelijkheid biedt om schepen van 100 - 200 ton aan het nieuwe pand te laten meren. Uitgezien wordt naar de verdere afwerking van de havenplannen, met name het aanbrengen van een sluis en een rechtstreekse verbinding van de haven met de Bergse Maas. Door deze nieuwbouw kan ook de verlading van gereed produkt sneller geschieden. Door een tekort aan arbeidskrach ten kunnen de onderhouds-werk- zaamheden in de griend- en rietcultu res niet meer plaatsvinden, zoals dit voor een goede cultuur noodzakelijk is. Ook de van overheidswege gege ven steun brengt hierin weinig ver andering. Doordat werkloze rijswerkers niet meer bemiddeld kunnen worden voor oogstwerkzaamheden in de griend- en rietbedrijven, is een nijpend tekort ontstaan aan arbeidskrachten in het griendbedrijf, waardoor als de Delta werken in volle omvang beginnen, 'n ernstig tekort aan rijshout kan ont staan. De ontwikkeling van de omzet van de meubelfabrieken in 1961 heeft een zeer bevredigend verloop gehad; niet slechts ten aanzien van meubels, maar ook voor veredelde grondstoffen en halffabrikaten. De opvoering van de export van laatstgenoemde artikelen is mogelijk door een sterk doorgevoerde specia- I lisatie. „De Lantaarn" De groente- en fruitveiling in het district van de Kamer deelt mede, dat de gunstige ontwikkeling in de tuin bouw zich ook in 1961 voortzette na een aarzelend begin in het voorjaar. Voor de groentesector in zijn ge heel is 1961 bevredigend verlopen. De tuinbouw, waarin de uitkomsten sterk afhankelijk zijn van de weers omstandigheden, heeft door de be trekkelijk koude zomer het weer mee gehad, daar hierdoor de aanvoeren werden afgeremd en een betere sprei ding tot stand kon komen. De export - in hoofdzaak naar Duitsland - bleef zich gunstig ont wikkelen. Over het geheel kon een omzetstij ging van ca. 13 worden bereikt en men is over de behaalde resultaten zeer tevreden. In de bloemkwekerijen lagen de be drijfsresultaten, wat de - omzet be treft, in het algemeen hoger dan iD 1960, zowel bij binnenlandse afzei als bij export. Hiertegenover staat echter een minstens evenredige stij ging van de kosten. Ook in het afgelopen jaar is de produktie van de levens- en brand- varia-verzekeringsmaatschappijen we- derom belangrijk toegenomen. Het bedrag, dat deze maatschappij, en aan premies en koopsommen ont vingen steeg tot boven 1 miljard gul- den, d.i. bijna 3 van het nationale inkomen. In verschillende gemeenten in het district van de Kamer heeft zich het vreemdelingenverkeer op zodanige wijze ontwikkeld, dat behandeling in dit jaaroverzicht niet achterwege kan blijven. Het Natuurpark „De Efteling", dat in 1961 zijn 10-jarig bestaan vierde, mocht zich meer dan ooit te voren in nationale en internationale belangstelling verheugen. De belangrijke groei van het toe risme in en rond Kaatsheuvel is dan ook voor een groot deel te herleiden tot de activiteiten van de Efteling. In 1961 werd ook het exclusieve bungalowpark „Het Kraanven" te Loon op Zand - Kaatsheuvel voor 't eerst volledig geëxploiteerd. De resultaten waren uitstekend. Ook de beide campings in deze ge meente boekten duizenden overnach tingen. Het kampeercentrum „De Klinkaert" te Drunen overtreft ech ter allen wat Noordbrabant op dit ge bied kent. Deze gemeente noteerde meer dan 70.000 overnachtingen, waarvan ca. 13 Duitsers. Voor Waalwijk, dat vooral als doorgangspunt fungeert, is 1961 ook op toeristisch gebied een goed jaar geweest. Vooral enkele op toeringcar-be- zoek afgestemde bedrijven behaalden flinke omzetten. Het bezoek aan het recreatiecen trum „Het Hoefsven" werd ongun stig beïnvloed door de slechte weers omstandigheden. Ook enige andere gemeenten in het gebied van de Ka mer hadden door de regen minder bezoek. In het kader van de Waalwijkse havenwerken wordt ook aan een jachthaven gedacht. In de horeca-sector verdienen ver melding belangrijke modernisering en uitbreiding van bedrijven in vrijwel alle gemeenten in het district. Het Nationaal Schoen- en Leder museum te Waalwijk is meer bezoek waard. Meer publiciteit is hier wellicht noodzakelijk. In dit verband verdient het werk van de Streek V.V.V. Bra bant Centrum vermelding, welke stichting in de afgelopen tien jaren in belangrijke mate heeft bijgedragen tot het scheppen van een goed klimaat voor de toeristische uitbouw en op tal van wijzen, vooral in het publici- teitsvlak, haar bijdrage heeft gele verd. KLEDING-VERHUUR BRUIDSJAPONNEN, BRUIDSMEISJESJAPONNEN, en een ruime sortering gelegenheidskleding vc naar de laatste mode. Bossche kleding-service Vughterstraat 205 Tel. 34580 (na 19 uur 37491) "s-HERTOGENBOSCH enz. heren, FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" DE JEUGD VAN TONY ROMAN door A. v. ENGELEN 13) Tony is weer op zijn gemak; nu kan hij haar gerust aanspreken en zij zal denken, dat hij alleen maar komt uit naam van Dorus! Wat is zij lief, z'n kleine MarietjeL zoals zij daar staat tussen de bloemen in haar kleurig japonnetje! Tony heeft moeite om zich onverschillig te houden; is dit niet duizendmaal heer lijker dan student zijn? Nu zal hij kuchen, om het argeloze meisje niet al te hard te laten schrik ken! Marietje kijkt op, in de ogen van Tony, die glinsterend zijn van onder drukt liefdesverlangen... „Goedendag, Marietje" zingt z'n warme stem, „aan het bloemetjes plukken?" Als belangstellende vraag klonk dat heel niet slecht! „Dag, Tony", is haar antwoord. „Gij hebt zeker vacantie?" Zij strijkt met haar vingers een weerbarstige haarlok naar achteren en daarna lacht zij, o zo lief! Tony's hart bonst van weelde! Wat is zij bekoorlijk; z'n stoutste verwachtingen zijn overtroffen!... „Wat mooie bloemen!" zegt hij ook nog, en zijn handen strelen die bloe men, omdat Marietje daar tussen staat. Het zijn gewone dahlia's! „Ik moest er enkele hebben voor binnen", zegt zij, en haar stem klinkt immer zoeter. Dat Tony ook van bloemen hield vond zij wel leuk. „Ik zou best méé willen helpen", vervolgt de jongen wat te overmoe dig... „Nee, nee, geen jongens in m'n tuintje!" lacht het guitige ding. Dat valt Tony tegen, maar toch... haar stem was hemelse muziek in zijn oren! Nu peinst hij, wat verder te zeggen, want de stilte, die is ingeval len, vindt hij pijnlijk voor Marietje. O, mocht hij haar heel even in de armen nemen, om haar toe te fluiste ren, dat hij van haar hield, maar... hij voelt, dat hij nu moet heengaan, om een goede indruk achter te laten, echter, hoe zal hij het kunnen, nu al afscheid nemen? En zijn boodschap dan? O, daar denkt hij niet eens meer aan! Hij is over de moeilijkheid heen, en het ging schitterend! „Ja zeker, Marietje! Ik heb op 't ogenblik vacaansie"; haar vraag van zo juist had hij toch nog niet beant woord? „Vinde gij dè nie fijn?" O jé, dat laatste ontsnapte hem! Het plot selinge bewust worden van zijn stom miteit doet hem kleuren tot achter de oren! Hij raakt de kluts kwijt, o hij moet wég, van dit meisje vandaan, dat hem bevreemd en niet-begrijpend aan staart!... En zonder ba of boe nog, draait hij zich om en loopt het erf af met on behouwen schreden! Alles verloren! Thuis, in de schuur, zou hij zich de haren uit het hoofd kunnen trek ken om zijn grenzeloos ongeluk! En hij schreit, ja schreit... Marietje, neen, die begreep er niet veel van; wat een malle jongen toch! Waarom werd hij opeens zo verle gen; er was toch niets aan de hand? Anders wel een aardig joch! Wat zou hij bedoeld hebben met zijn vraag, of zij het niet leuk vond, dat hij vacantie had? Toen blies een stout duiveltje haar de gedachte in het hart als de jon gen eens... Maar foei! waar durft zij aan den ken! Tony is student en zal daarom toch niet om meisjes geven? Zij kan er geen wijs uit, en door het opwindende van haar gedachten wordt zij vreemd te moede... Zou hij? Maar neen, zij moest zich vergissen! En toch!... Nu goed, veronderstel dat Tony 't inderdaad met meisjes hield, dan zou hij toch nog geen boerinnetje, als zij was, willen?... Een leuke jongen, dat is ie, onge twijfeld; en later zal zij gerust bij hém te biechten durven! Kom, laat zij er maar niet verder meer aan denken! Maarwat kwam hij eigenlijk doen? Een bepaalde boodschap had hij niet; hij kwam dus alleen maar eens kijken en een praatje maken, met haar! Dus, tóch! Nu kleurt ook zij, en haar hartje klopt hevig! Vreemd!, deze eigenaardige ge waarwording heeft zij, behalve van daag dan, nog nimmer gekend! Zij glimlacht tegen alles en nog wat, ja zou gekke dingen kunnen doen! Zij durft niet langer hier bij het keukenraaf blijven, waar moeder haar zou kunnen zien! Maar... van de andere kant: er is toch niets aan de hand? Tony die zal... Haar rust is weg! Tony heeft... O het wordt immer heerlijker! Kom, zij zal maar naar binnen gaan... De tranen van Tony van Berkel zijn weer opgedroogd, waarom ook zou hij het zich zo aantrekken: er is toch niets verloren? Marietje weet immers niet, waar het bij hem over ging. En... een volgende keer zal hij het verstandiger aanleggen! Die gelegenheid komt al spoedig, want, bij het boterhammen eten vraagt Dorus, of hij soms idee heeft om mee naar Thé Swinkels te gaan Zijn hart bonst van de alteratie, maar... dit is toch een gelegenheid, die hij zich niet mag laten ontgaan, dus... stemt hij volgaarne in! Ze gaan er heen. Dorus is een beetje trots op Tony, omdat die student is, en deze mag gerust eens kennis maken met Anna, die al gauw genoeg aangetrouwde familie van hem zal zijn! 't Is maar een minuut of tien lo pen. Zij gaan naar binnen en groeten de aanwezigen vader en moeder Swin kels en hun vier dochters. De oudste is Anna, Dientje is de tweede, daar na Corrie, die wel geen boerin zal worden, want zij leert voor verpleeg ster, en tenslotte de laatste, maar niet de minste Marietje! Tony heeft hen allen een handje gegeven, maar is er wat verlegen door geworden, zo met al die meisjes. Dorus praat honderd en één uit met Anna en heeft zijn slinger! Moeder Swinkels gaat koffie zet ten, terwijl Dientje en Corrie foto's aan 't bekijken zijn. Marietje gaat bloemen rangschik ken in een vaas op een tafeltje aan 't raam: de reeds bekende dahlia's! Als zij op een gegeven ogenblik moeite krijgt met de stengels in de nauwe vaas, springt Tony op, om te gaan helpen, waarom ook niet? Hij is wat onhandig, hun handen raken elkaar, maar Marietjes lach is vrijuit en klinkt overrompelend! De schikking van de ruiker duurt langer dan wel verantwoord is, maar goed, dat de anderen het te druk hebben met de eigen bezigheden en zodoende niets merken! Ja, die bloemen hebben voor hen beiden hun geheimpje! De jongen leest in Marietjes ogen gelukkig ge heel geen afkeer of hekel en dat ver vult hem met een intense vreugde! Als het bloemstuk klaar is, dankt Marietje hem met een vriendelijk knikje. Jammer genoeg treedt er hierna een beklemmende pauze in, want To ny dient nu zich een weinig terug te trekken. De koffie wordt gebruikt. (Wordt vervolgd) iöSs MIJNHARDT U raakt pijnen pijntjes kwijt. 90 e» DROGISTERIJ-PARFUMERIE Grotestraat 131, Telefoon 2045 W A A L W IJ K

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 2