wAALwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt BINNEN- EN BUITENLAND Provinciaal nieuws Uit de Langstraat Tweekleurige prent bracht Simon Dingemans uit Baardwijk op een idee Elshout VRIJDAG 19 JANUARI 1962 84e JAARGANG No. 6 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo' Drang naar zelfstandigheid gaf de doorslag Simon Dingemans begon zijn levenscarrière zoals duizend an dere jonge mensen dit voor hem dedenhij zocht werk, om zo doende in zijn noodzakelijk le vensonderhoud te voorzien en te vens om met de geldelijke ver diensten een steun te leveren aan de inkomsten van zijn vader. Zo deed hij het en zo deden en doen het nog dagelijks ontelbare an deren. 'En omdat hij zich aange trokken voelde tot alles wat met leer en schoenen te maken heeft, zocht hij een baan die hem daar mee zou confronteren en kwam zodoende als assistent-bedrijfs leider terecht op een bedrijf in onze provinciale hoofdstad. Het bleek al vrij spoedig dat hij naar behoren voldeed, hetgeen tot ge volg had, dat hij in de gelegen heid werd gesteld om niet alleen binnenlandse, maar ook buiten landse schoenenbeurzen te gaan bezoeken. Hij reisde mee naar Duitsland en Italië en wat het voornaamste was, hij gaf zijn ogen goed de kost, zodat hij al spoedig had begrepen, dat voor jonge mensen die werken wilden en over wat doorzettingsvermo gen beschikten, er wel wat te be reiken viel in de schoenindustrie. Zijn werktijd daar werd 'n mooie leertijd, hij werd op de hoogte gebracht met de fijnere kneepjes van het vak en door zijn oren en ogen goed en wijd open te zetten, werd het hem al spoedig duide lijk, waar het een en ander te halen was. Monsters reizen produktie Zo kon het gebeuren, dat Si mon Dingemans op een zekere maandag niet de voordeur, maar wel de achterdeur uitging, om al datgene wat hij had gezien en ge leerd, in praktijk te gaan bren gen. „Met enige schroom", zo vertelde hij ons nadrukkelijk, want het is nu eenmaal zo, dat, wanneer je negentien bent, het een hele riskante onderneming is om voor jezelf te beginnen. Maar de gedachte zelfstandig te willen zijn, was iets, wat hem al jaren lang bezig had gehouden en hem er zelfs al toe had gebracht, om enige tijd voor hij zijn baan had opgezegd, in zijn vrij tijd mon sters te gaan maken, waarmee hij zou kunnen starten. Het eerste half jaar van zijn zelfstandig zijn deed hij niets an ders dan op reis gaan. In iedere winkel, waarvan hij dacht dat er wel iets te verdienen viel, toonde hij z'n zelfgemaakt kinderschoen tje en al spoedig bleek, dat er di verse winkeliers waren, die voor zijn produkt niet afkerig waren. Het ging zelfs zo goed dat hij binnen de kortste keren „vol" zat en er niets anders over bleef dan het reizen te stoppen, zodat de gemaakte orders uitgevoerd konden worden. Was hij na ver loop van tijd door zijn orders heen, dan werden de koffers weer gepakt en vol goede moed ging Simon op pad om weer nieuwe en nog grotere resultaten te boe ken. Zo ongeveer ging het eerste jaar voorbij. Totdat de grote slag kwam. Doordat de produktie nog al was opgelopen, had een groot gedeelte van de schoenen 'n weg naar het buitenland gevonden, maar toen de export achteruit ging, liepen ook de zaken terug en het kwam zover, dat Siinon Dingemans weer helemaal voor aan moest beginnen. Gebrek aan ruimte Dat vooraan beginnen wilde zeggen monsters maken, bus- en treinreizen ondernemen, produ ceren. De heer Dingemans gokte: alles of niets. Hij trok personeel aan, ging over tot de aankoop van machinerieën. En inderdaad, het bleek te lukken, de produk tie liep steeds hoger op en over trof al het voorafgaande. Toch kampte men nog met een grote moeilijkheid: ruimte. Maar nadat het nodige kapitaal bijeen was gegaard, kon men overgaan tot 't huren van een grotere bouw, waarin de nodige machines kon den worden opgesteld. De kapi taalsuitgaven, die hiervoor no dig waren, stegen zo aanzienlijk, dat men weer enige tijd nodig had om op adem te komen, maar toen was ook de definitieve grondslag gelegd om onbelem merd verder te gaan. Tweekleurige prent Het is ongeveer twee a drie maanden geleden dat Simon Din gemans, hcfel toevallig overigens, achter het bestaan van 'n nieuwe leersoort kwam, een tweekleurige prent, Japans import. Nadat de heer Dingemans zo hier en daar zijn licht had opgestoken, kwam hij al spoedig tot de conclusie dat die fabrikanten, die op de hoogte waren met deze leersoort, er een beetje huiverig van waren om hiermee te gaan experimenteren. Simon Dingemans greep deze ge legenheid aan en niet zonder suc ces. Nadat hij, met behulp van de in Waalwijk overbekende Koos Maas en de steun van de overige familieleden, tot een nieuw en apart soort kinderschoentje was gekomen, trok hij enkele verte genwoordigers aan, die met dit nieuwe produkt op pad werden gestuurd, evenwel met de op dracht: op zoveel mogelijk plaat sen kleine orders boeken, zodat 'n groot verspreidingsgebied zou ontstaan. Momenteel is de heer Dinge mans hiermee doende en naar hij zelf zegt, worden er aardige re sultaten mee geboekt. Het mo- lièrtje, dat bijzonder licht is, is voorzien van een chroomzooltje en gevoerd met varkensleer, maar het meest markante blijft de ver werkte tweekleurige prent, die aan het schoentje de idee geeft van apart te zijn, dus niet alge meen. En dat was ook de bedoe ling van de heer Dingemans, want zijn produkt moet volgens zijn verklaring niet alleen goed, maar ook apart zijn. OUDERDOMSPENSIOEN EN KINDERBIJSLAG De Raad van Arbeid te 's-Her- togenbosch schrijft ons: Het komt nog vrij regelmatig voor, dat personen, die in het ge not zijn van ouderdomspensioen ingevolge de Algemene Ouder domswet, niet op de hoogte blij ken ze zijn van het feit, dat se dert 1 oktober 1959 aan dit ou derdomspensioen tevens recht op kinderbijslag is verbonden voor kinderen tot 16 jaar, waarmede gelijkgesteld zijn studerende en invalide kinderen van 16 tot en met 26 jaar. Nog steeds doen A.O.W.-pensi- oentrekkers aanvragen om kin derbijslag, welke kinderbijslag vanaf 1 oktober 1959 had kunnen worden toegekend, indien deze aanvragen tijdig waren gedaan. Uitzonderingen daargelaten kan de kinderbijslag n.l. niet vroeger ingaan dan één jaar voor de eer ste van de maand waarin de aan vrage wordt gedaan. Wij menen goed te doen het bovenstaande onder de aandacht van de eventuele belanghebben den te brengen. De pensioentrekkers zullen er goed aan doen, indien zij menen aanspraak op kinderbijslag te hebben, na te gaan of deze kin derbijslag inderdaad naast het ouderdomspensioen wordt be taalbaar gesteld. Eventuele aanvragen om kin derbijslag dienen zo spoedig mo gelijk (in verband met de hierbo ven genoemde termijn van één jaar) te worden ingediend bij de Raad van Arbeid te 's-Hertogen- bosch. SMALDEEL VIJF VERTROKKEN Om half elf maandagmorgen is het vliegkampschip Karei Door man uit Rotterdam vertrokken voor een reis naar de Antillen en Suriname. De jagers Limburg en Groningen, die reeds waren ver trokken, evenals de onderzeeboot Zeeleeuw, zullen zich op zee bij de Karei Doorman voegen. Later mogelijk eind januari komt hier de onderzeeboot Dolfijn bij. SCHIP MET NEGEN KOPPEN AL DAGEN ONVINDBAAR Sinds 10 januari zoekt men te vergeefs contact met de Rotter damse kustvaarder „Ellewouds- dijk". Op die dag meldde 't schip zich voor het laatst via de radio bij de rederij, Colleveld's Scheep vaart- en Agentuur Maatschappij N.V. te Rotterdam. De „Elle- woudsdijk" schuilde toen onder de noordwestkust van Ierland voor een zuidwester storm wind kracht 9. Er zijn negen mensen aan boord. DE BIDWEEK De bidweek, waarbij op het ogenblik niet minder dan 40 mil joen mensen zijn aangesloten uit alle standen en alle landen en die door de samenwerkende aposto- laten met kracht wordt gepropa geerd, is heden begonnen. Door nieuwe formuleringen die zijn aangebracht, heeft deze wereldbeweging enorm aan bete kenis en kracht gewonnen en wordt van christelijke zijde alle medewerking verzocht. SOEKARNO ARRESTEERT POLITIEKE VIJANDEN „Zuivering" in Djakarta Zes leiders van de Indonesische Masjoemi-partij en van de socia listische partij te Djakarta zijn volgens berichten uit Singapore gearresteerd. Onder de gearresr teerden bevinden zich de socialis tische leider Soejan Sjahrir en 'n voormalige ambassadeur in Pa rijs. Naar verluidt zou deze voor malige ambassaudeur Ide Anak Agoeng Gde Agoeng zijn. DRIE GEVANGENEN ONT SNAPT IN UTRECHT Tientallen politiemannen ma ken driftig jacht op Gerrit de Stotteraar, die met twee andere mannen, de 28-jarige J. Smits uit Tiel en de 30-jarige J. Verhaar uit Voorburg (Z.-H.) dinsdag avond omstreeks kwart over acht uit het huis van bewaring aan de Gansstraat te Utrecht zijn ont vlucht. Het is voor de vijfde keer dat de bekende Amsterdamse in- en uitbreker (bij de burgerlijke stand ingeschreven als Gerrit Blom) aan zijn gevangenschap is ontvlucht en voor de tweede keer dat hem dit in Utrecht gelukte. 18 MISSIONARISSEN IN KONGO VERMOORD Wellicht 19 doden Zwervende soklatenbenden van de opstandige Kongolese vice- premier Antoine Gizenga, die dinsdag ontslagen werd, hebben achttien, mogelijk negentien ka tholieke missionarissen vermoord in de Noord-Katangese stad Kon- golo. Dinsdagavond bevestigde het Belgische provincialaat van de Paters van de Heilige Geest te Leuven bet bericht. Alle ver moorde missionarissen behoor den tot deze congregatie. Over 't lot van twee Nederlandse missi onarissen in Kongolo verkeert men nog in onzekerheid. De troepen van Gizenga, die eerder in Kindoe dertien Itali aanse piloten vermoordden, zou den hun bloedbad hebben aange richt op 31 december of nieuw jaarsdag. De spaarzame berich ten over de massamoord bereik ten dinsdag pas de buitenwereld. Enkele gevluchte missionarissen, onder wie mgr. Noel Mala meldden hel in Boekavoe, de hoofdstad van de Kongolese pro vincie Kivoe. NEDERLAND RAPPORTEERT AAN VEILIGHEIDSRAAD De Nederlandse regering zal in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad rapport uit brengen over het incident in de wateren rond N.-Guinea, waarbij een vuurgevecht ontstond tussen Nederlandse en Indonesische oor logsschepen. Het betreft hier geen formele klacht, maar 'n ver slag, dat het Handvest der Vere nigde Naties in dit soort geval len vereist. Uit Indonesië komen onduidelijke berichten, waarvan sommige spreken over ,,'n klacht" bij de Verenigde Naties en andere over een rappori aan Oe Thant. Met deze berichten is het con flict over Nieuw-Guinea weer in een rustiger sfeer terecht geko men na de botsing. Nóch in Den Haag, nóch in Hollandia bestaat enige aanwijzing, dat binnenkort de actie van de Indonesische ma rine zal worden gevolgd door het optreden van een grote invasie- vloot. Men is het er nu over eens dat de Indonesiërs getracht heb ben de grootste infiltratie uit te voeren, die zich ooit heeft voor gedaan, maar dat hen niet op dit ogenblik het vormen van een bruggehoofd voor ogen stond. Premier de Quay stelde schrif telijk de Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken op de hoog te. Hij schreef, dat 50 Indonesiërs van de vernietigde motortorpedo boot door de Nederlanders zijn opgepikt, dat sommigen van hen zwaar gewond in vliegtuigen naar een ziekenhuis in Hollandia zijn overgebracht en anderen voor verhoor naar Sorong zijn ver voerd. Volgens berichten uit N.- Guinea namen de twee fregatten „Evertsen" en „Kortenaer" aan de gevechten van maandag deel. NAAR DE WINTERSPORT? maar dan met een REIS-ONGEVALLEN VERZEKERING van W. Timmermans Zonen ASSURANTIËN WAALWIJK Telefoon 04160 - 2141 Wij verzorgen al Uw verzekeringen. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. VERDELING BRABANTS CONTINGENT WONINGWETWONINGEN 1962. De Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft van het wo ningbouwprogramma voor '62, groot 90.000 woningen er 80.000 over de provincies verdeeld, t.w. 30.100 wo ningwet-, 28.700 premie- en 21.200 ongesubsidieerde woningen. Hiervan heeft Minister van Aartsen aan Nrd.- Brabant toegewezen 11.000 wonin gen, t.w. 4100 woningwet-, 3900 pre mie- en 3000 ongesubsidieerde wo ningen. De nadere verdeling van de premie- en ongesubsidieerde woningen is aan de minister voorbehouden. De verde ling van de woningwetwoningen over de gemeenten is opgedragen aan Ged. Staten, die zich hierbij laten advise ren door de „Contactcommissie Volkshuisvesting en Bouwnijverheid" waarin naast vertegenwoordigers van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten o.m. zitting hebben de hoofd ingenieur-directeur van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid en de hoofdinspecteur-directeur van de ar beidsvoorziening in de provincie N. Brabant en de directeuren v. d. Pro vinciale Planologische Dienst en van het Economisch-Technologisch Insti tuut voor Noord-Brabant. Gedeputeerde Staten hebben thans het voor Noord-Brabant bestemde contingent woningwetwoningen ver deeld. Hierbij hebben zij rekening ge houden met het statistisch woningte kort per 1 januari 1961, de gemid delde jaarlijkse groei van de bevol king, de structuur der gemeenten en de vervanging van 410 nood- en 300 krotwoningen. Hiervan kregen Almkerk 10; Breda 200; Dongen 34; Drunen 18; Dussen 6; Eethen 10; Geertruidenberg 4; 's-Gravenmoer 6; 's-Hertogenbosch 195; Heusden 14; Hilvarenbeek 8; H. en L. Zwaluwe 8; Loon op Zand 32; Made c.a. 10; Raamsdonk 16; Sprang-Capelle 18; Tilburg 400; Vlijmen 18, Waspik 6. Eindhoven en omstreken (Eindho ven, Geldrop, Veldhoven en Waalre) 740. Bergen op Zoom, Boxtel, Hel mond, Oosterhout, Oss, Roosendaal c.a. en Waalwijk, die samenwerken in het continubouwcontract Brabant II 730. Ter beschikking in verband met af braak van woningen ten behoeve van aanleg of reconstructie van rijks- of provinciale wegen 50 woningen. Waspik vAn het Zuióen IN MEMORIAM L. A. RIJKEN Totaal en als een geweldige slag is het overlijden van de algeheel bedrijfsleider, dhr. L. A. Rijken, voor de directie en het personeel van schoen fabriek „Anita" in Waalwijk aangekomen. Juist op het moment, dat hij zo onmisbaar was voor zijn vrouw, kinderen en het bedrijf, heeft hij op 34- jarige leeftijd voorgoed af scheid genomen van 't aardse leven. Door zijn prettig en openhar tig optreden had hij, door de jaren heen, het vertrouwen gewonnen zowel van de direc tie als het personeel. Reeds op jeugdige leeftijd deed hij zijn intrede in het bedrijf en wist daar door zijn cons- ciëntieuse inzet en zijn door zettingsvermogen een voor aanstaande positie te verwer ven. De heer Rijken was een harde werker, die door zijn grote vakkennis en zijn gevoel voor moderne aanpassing, zich vol komen op dit bedrijf thuis- voelde. Steeds was hij bereid anderen te helpen en nooit werd door zijn colllega's te vergeefs een beroep op hem gedaan. Het zal voor de directie een haast onmogelijke taak zijn voor deze opengevallen plaats een even zo bekwaam als trouw medewerker te vinden. De gedachten van de directie en het personeel gaan dan op de allereerste plaats uit naar zijn vrouw en twee kinderen, die zich bij dit zo smartelijk verlies, door Gods Voorzienig heid gesterkt mogen weten. Hij ruste in vrede. GESLAAGD. Voor het diploma boekhouden van de Ned. Associatie slaagde de heer Mart. van Logten. WEDSTRIJDEN De meisjesgymnastiekclub heeft zich in lenigheid en vaardigheid gemeten met de gymclub uit Waspik. Het was een spannen de en mooie wedstrijd, waarbij van beide zijden alles werd gedaan om de meeste punten te behalen. De uitslag was als volgt: Totaal klassement: Elshout 717,6 pt., Was pik 709,6 pt. Groep 1 leeftijd 9-12 jaar: Elshout 243,7 pt., Waspik 231,2 pt. Personele prijzen werden behaald door: Jac. van Delft met 24,2 pt., Maria Pullens met 24 pt., Treesje Lommers met 23,6 pt. Groep 2, leeftijd 12 - 14 jaar: Totaal klas sement: Elshout 243,7 pt., Waspik 237,6 pt. Personele prijzen: Marjan Lommers met 25,4 pt., Gerry Pulles met 23,7 pt. en Bep- pie Donk Waspik 23,2 pt. Groep 3, leeftijd 14 jaar en ouder: Was pik 240,8 pt., Elshout 230,6 pt. Na loting waren de pers. prijzen voor: Trees Smits Waspik, Jo van Huiten Elshout en Gerry Langermans Waspik allen met 24,2 pt. Binnenkort hoopt de Waspikse gymclub een tegenbezoek te brengen aan Elshout. TONEELUITVOERING Onder regie en met medewerking van de bekende regisseur Jo van Erp werd door de bekende Vlijmense toneelclub Utile Dulci voor de leden van Elshout Vooruit, met veel succes gespeeld: Het Chinese landhuis. Het aanwezige publiek heeft volop genoten van een sublieme vertolking die ver uitstak bo ven het gemiddelde amateur toneel. Voor de komende maanden heeft het be stuur van Elshout vooruit nog enkele hoog staande avonden op het programma staan. Er zal nog te genieten zijn van de bekende humoristische goochelkunstenaar Langini met de tien muzikale meisjes de Cordela's en het bekende Confetti-Cabaret, onder leiding van Joop Peters. Voor de ju nioren komt nog de komische film: Geen zorgen voor morgen, met de Dikke en de Dunne. DROPPING -ér-, Door de KAJ afd. Elshout zal a.s. woens dagavond een z.g. dropping gehouden wor den. Ook voor niet-leden staat de inschrij ving open. Vertrek om 19,15 uur vanaf het St. Norbertushuis. TAFELTENNIS. Achttien leden van de tafeltennisclub Smashers, vergezeld van enkele supporters vertrokken al bijtijds vol goede moed per extra bus naar Deventer om daar deel te nemen aan het door DTTC uitgeschreven Intern. Rivella-tafeltennistournooi. Daar het tournooi eigenlijk niet openstond voor in schrijvingen uit Brabant had men voor deel name dispensatie aan moeten vragen. Dat aan dit tournooi de grootsten onder de Ne derlandse tafeltenners zouden deelnemen was voor Smashers geen bezwaar en gezien de resultaten kunnen de leden van Smashers met genoegen op dit tournooi terugzien, dat gedeeltelijk ook als een uitstapje bedoeld was. Niet minder dan 7 prijzen bracht men mee naar Elshout: Sj. Dekkers 2e prijs H.E. Ie klas; Tys Stevens 3e pr. H.E. Ie klas; Gerard Oerlemans le pr. H.E. 2e klas; Wim Portier le pr. H.E. 4e klas; Tys Stevens en Sjef Dekkers 2e prijs H.D. le/2e klas; Jo van Son 2e prijs D.E. 3e klas; Ans Janssen en Jo van Son le pr. D.D. 3e/4e kl. Begrijpelijk dat er na de bekendmaking van de prijzen de stemming goed in zat en dat men van naar huis gaan de eerste uren niet wilde weten. Ongetwijfeld zal deze deel name en het behalen van de vele prijzen er toe bijdragen om de naam van Smashers en het Zilveren-schoentoernooi nog meer bekendheid te geven. DS. VAN GRIETHUYSEN OVERLEDEN. In het ziekenhuis te Raamsdonk is maan dagochtend overleden de weleerw. heer Ds. A. van Griethuysen, emeritus-predikant te Waspik. Hoewel plotseling, kwam het ver scheiden van ds. van Griethuysen toch niet geheel onverwachts. Sinds enkele weken werd ds. van Griethuysen, die volgende maand 81 jaar zou worden, in het zieken huis verpleegd. De vele vrienden welke ds. van Griethuysen zich gedurende zijn arbeid zaam leven in een zestal gemeenten waar hij als zielherder werkzaam was maakte, zullen hem met grote sympathie en dank baarheid herdenken. Met sympathie wegens zijn uiterst eenvoudige levenswijze, ge speend van elke vorm van persoonsverheer lijking en/of publiciteit; met dankbaarheid omdat het persoonlijk welzijn van gemeen tenaren, dat zijn voortdurende belangstel ling had, de drijfveer was voor de grote werkkracht die hij nog op hoge leeftijd aan de dag legde. Ds. A. van Griethuysen werd op 22 febr. 1881 in de Herv. Pastorie van Overschie geboren, bezocht het stedelijk gymnasium te Kampen en studeerde vervolgens aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Nadat candidaat van Griethuysen in 1907 door het provin ciaal kerkbestuur van Friesland was toe gelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, werd hij op 5 jan. 1908 dóór ds. M. van Grieken van Rotterdam te Langerak bez. de Lek in de classis Go- rinchem in het ambt bevestigd. Daarna diende hij nog de gemeenten Hagestein in de classis Gorinchem 1910-1917; Oud- Vossemeer in de classis Zierikzee 1917 1924; Zuid-Beijerland classis Dordrecht, 1924- 1923; Mijdrecht, in de classis Breu- kelen, waar hem met ingang van 5 jan. '48, na 40 volbrachte dienstjaren, op bijna 67- jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn cmiritaat vestigde ds. van Griet huysen zich te Waspik, waar hij tot april 1953 nog vijf jaar hulpprediker is geweest en bijstand in het pastoraat heeft verleend. In de loop der jaren heeft ds. van Griet huysen veel bestuursfuncties vervuld. In tal van colleges ook had hij zitting. Zo was hij o.a. lid van het classikaal bestuur van Dordrecht en van dat van Utrecht. Voorts was hij ongeveer 32 jaar quaestor van ver scheidene ringen. Gedurende zijn pastoraat te Waspik maakte hij een begin met de geweldige werkzaamheden rond de restauratie van de Ned. Herv. Kerk en het orgel. Ook hier bundelde hij zijn bezieling en energie aan een hoge graad van deskundigheid en liefde voor zijn werk. Donderdag werd in de Ned. Herv. kerk te Waspik een rouwdienst gehouden, geleid door ds. Verploeg, waarna de teraardebe stelling volgde. Moge God hem zijn welver diende rust reeds gegeven hebben.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5