WAALWIJK Bevestiging en intrede Ned. Herv. predikant te Baardwijk Actie l Pater v. d. Sanden 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 22 JANUARI 1962 Loon op Zand -■ v- Pluimvee ding zwart Minorcakriel tweemaal lste prijs, eenmaal tweede en een- j maal vierde prijs, en de heer P. Els- hout eveneens met zwart Minorca kriel eenmaal eerste en eenmaal derde prijs. GILDE ST. JAN Zondag werd de schietcompetitie van het gilde St. Jan op de kegel banen in Euphonia voortgezet. De stand na 70 schoten is thans: 1. P. v. Nieuwstadt Sr. 722 pnt.; 2. P. Schoenmakers Pzn. 689 pnt.; 3. nr-ni. A A \7nrhAM Verhagen 678 pnt.; 4. A. Verhoeven 675 pnt.; 5. G. Smit 673 pnt.; 6. H. v. Nieuwstadt 668 pnt.; 7. H. van Balkom 664 pnt.; 8. P. Schoenmakers Czn. 655 pnt.; 9. A. Merkx 639 pnt.; 10. J. Smit 630 pnt.; 11. P. v. Nieuw stadt Jr. 617 pnt.; 12. Th Sperber 612 pnt.; 13. J. Dingemans 562 pnt., 14. B. van den Hoven 536 pnt. VALKENSWAARD—DESK Nu de kansen voor Desk op het kampioenschap toch verkeken zijn, is men maar meteen aan het expe rimenteren gegaan. Met uitzondering van Lugters kwamen alle voorhoe- de-spelers op andere plaatsen. Mos selveld was in de ploeg terug, dit maal op de midvoorplaats, terwijl H Damen naar de halflinie was ver huisd. Nu echter deze proefneming als geheel op een volkomen misluk king is uitgelopen, kan verwacht worden dat het roer definitief om gegooid zal worden en dat de Desfc- ploeg voor de resterende wedstrij den een grondige revisie zal onder- gaan, waarbij vermoedelijk ookwel jeugdspelers aan bod zullen komen. De strijd tegen koploper Valkens- waard is een miserabele vertoning geworden, die men liefst zo gauw mogelijk zal willen vergeten. Na 20 minuten namen de gastheren de lei ding, en toen in de 35e minuut door de Desk-achterhoede een overtre ding werd gemaakt, die door de ar biter o.i. te zwaar met een straf schop werd bestraft, betekende dit 2—0, met welke stand de rust in- eine Tien minuten na de hervat ting werd het 3—0 en toen gaven de meeste Dessers er de *®JJ; Doordat een der Desk-verdediger hands maakte, kostte dit door de toegestane strafschop weer n doel punt- 4—0. Vermoedelijk om ver dei onheil te voorkomen, ^wam links binnen Lugters op de stopperplaats, maar ook hij kon niet verhinderen dat Valkenswaard tenslotte toch nog 0p 5o kwam. BERKDIJK—ZIGO 4—4 Berkdijk en Zigo hebben zondag in de Efteling, na een bijzonder fel le strijd, de punten broederlijk ge deeld. Vooral de slotfase van deze wedstrijd was bijzonder spannend en enerverend. Toen Berkdijk 5 mi nuten voor het einde door haar r.- binnen J. Emmers een voorsprong nam, dacht iedereen dat dit de ge nadeslag voor de gasten zou beteke nen. Maar dank zij een vrije trap en de daaruit voortvloeiende scrim mage, kwam Zigo twee minuten la ter weer op gelijke voet. Terwijl de Berkdijk-doelman tijdens deze doel- worsteling krimpend van pijn op ae grond lag, schoot de Zigo-rechtsbui- ten de bal in het doel. Wijzend op hun doelman, volgde er een heftig protest van de Berkdijk-spelers, maar de scheidsrechter had blijk baar niets onregelmatigs geconsta teerd en handhaafde het doelpunt. De doelman moest zich laten ver- V ^^eerste helft, waarbij Berkdijk het voordeel van de schuin over het veld staande straffe wind had, ken merkte zich door goed spel van bei de ploegen. Reeds in de eerste mi nuut nam Berkdijk de leiding door midvoor A. Emmers, die de bal uit een corner keurig inkopte. Zeven minuten later maakte Zigo door haar midvoor echter gelijk, maar in de daarop volgende minuut was het andermaal de Berkdijk-midvoor die zijn ploeg naar een voorsprong schoot. Hierna volgde een periode van op- en neergaand spel, waarbij de verdedigingen van beide partijen het sterkst bleken. Na een half uur kreeg een Berkdijk-back de bal te gen z'n hand, waarin de scheidsrech ter voldoende aanleiding zag om Zigo een strafschop toe te kennen, waardoor de partijen weer op ge lijke voet kwamen. En 5 minuten vóór de pauze brachten de gasten de stand zelfs op 23. De tweede helft was qua spel be langrijk minder. Steeds werd de bal te hoog gespeeld, waardoor deze 'n prooi werd van de sterke wind en buiten het speelveld raakte. De Zi- go-doelman verrichtte enkele keuri ge reddingen op schoten van de Berkdijkvoorwaartsen, maar na een half uur greep hij op onbegrijpelij ke wijze mis op een onschuldig boogballetje van linksbuiten Maton, waardoor Berkdijk weer gelijk kwam. Hoe tenslotte vijf minuten voor het einde het emotionele slot verliep, beschreven wij reeds hier boven. Beide ploegen konden met dit gelijk spel tevreden zijn. LIEDERTAFEL ECHO DER DUINEN Op zaterdag 27 jan. a.s. zal „Echo der Duinen" haar jaarlijkse statiedag houden. Op deze dag zullen secretaris en penning meester hun jaarverslag uitbrengen. De secretaris zal dan met trots kunnen memoreren dat Echo der Duinen op een glorierijk jaar mag terug zien, daar deze vereniging op het gehouden concours te Veghel in de afdeling uitmuntendheid met 356 punten beslag wist te leggen op een grote beker. Zij behaalde het hoogste aantal punten van de drie hoogste afdelingen, on der eminente leiding van de heer Ant. Bre- kelmans. Voorwaar een prachtig succes. Moge de vocale muziek in onze dorps gemeenschap een meer vooraanstaande plaats in gaan nemen en de jongeren zich meer voor deze mooie cultuurbeoefening gaan interesseren. PROPAGANDA-AVOND VAN DE K.V.P. Donderdagavond 25 jan. zal de afdeling Loonopzand van de KVP een grote cabaret avond organiseren in het Parochiehuis, zulks in verband met de a.s. Statenverkiezingen. Deze avond welke voor iedereen vrij toe gankelijk is boven de 18 jaar zal om 19.45 aanvangen. De propaganda wordt geheel anders naar voren gebracht dan voorheen het geval was. Het cabaret brengt op ori ginele wijze de propaganda voor de a.s. ver kiezingen. Beslist de moeite waard om deze avond bij te wonen. Het bestuur rekent dan ook op een grote opkomst. De kerk was tot de laatste plaats bezet, toen de bevestiger Ds. A. Mak- kenze de kansel beklom. Het tekst woord wat hij voor deze dienst uit koos was uit Numeri 21 vers 8 En de Heere zeide tot Mozes: „Maak u een vurige slang en stel ze op een staak." De bevestiger wees de nieuwe predikant speciaal op de vurige slan gen van haat, nijd, twist en twee dracht, die niet alleen het oude Israël bedreigden, maar ook de huidige ge neratie. Nog dagelijks worden wij met dit beeld geconfronteerd, zoals de verscherpte toestand tussen Neder land en Indonesië, de machtsstrijd in het Kremlin enz. Elke dag opnieuw proberen deze slangen ons mensen hun vergif in te spuiten en veelal zijn deze beten van dodelijke aard. Maar zoals Mozes het volk Israël mocht wijzen op de vurige slang die redding bracht, wanneer de gebetenen ze aanzaeen. zodat ze dan weer leven konden, zo is de boodschap van het Evangelie ons tot een teken en richt snoer voor de dag van vandaag. Steeds opnieuw mogen wij hier weer troost uit putten, aldus Ds. Mak- kenze, en hij vertrouwde er op dat ook de bevestigde predikant, vicaris van 't Kruis, naar dit richtsnoer zou trachten te leven en te handelen. Na de prediking werd vicaris van 't Kruis door zijn bevestiger, alsme de door de consulent Ds. Breeuwsma, door handoplegging met zijn nieuwe gemeenten Baardwijk en Drunen ver bonden. 's Middags hield hij zijn eerste preek voor de nieuwe gemeente. De belangstelling was even groot als in de morgendienst. Naast de vertegen woordigers van ring, classis enz. merkten we ook vertegenwoordigers op van de burgerlijke gemeente Waal wijk, de parochie Baardwijk, de Ge reformeerde Kerk en familieleden van de nieuwe predikant en een grote schare Katwijkers. Ds. van 't Kruis koos zijn tekst uit 1 Petrus 2 vers 4, wat handelt over de steen, die door de mensen verwor pen was, maar door God uitverkoren, en vers 5, dat wij levende stenen moe ten worden om daarmee een geestelijk huis te bouwen. Hij nodigde ieder uit centraal verder te bouwen op het be staande, ziende op Hem, die als hoeksteen gebruikt werd. Petrus ge bruikte dit voorbeeld van de steen die verachtelijk door de bouwers van de tempel verworpen was, maar deson danks 'n ereplaats toegewezen kreeg, zodat ieder die er langs kwam hem wel moest zien, niet voor niets. De zelfde roepstem klinkt ook heden nog tot ons, aldus Ds. van 't Kruis. Dit zal ook mijn taak zijn bij huisbezoek, ziekte enz. Hij was verheugd zijn ar beidsveld te Katwijk, dat hoofdzake lijk uit nieuwbouw bestond, te kunnen verleggen, naar een gemeente die met dezelfde moeilijkheden heeft te kam pen. Er gaat voor mij iets boeiends vanuit, aldus Z.E., om ons in dienst van God te stellen, daadwerkelijk, en meegetrokken te worden in de bouw van Gods Rijk en daarom nogmaals Komt tot Hem, de levende steen. Doch wij moeten er aan geloven, dan komt de eindeloze blijdschap. Ver wacht dit niet van mij, stel God in het middelpunt, die ons mensen, zon der uitzondering wil gebruiken als levende stenen, om daarmee een gees telijk huis te bouwen. Na de kerkdienst richtte Ds. van 't Kruis zich tot de afgevaardigden van de omgeving, Burgemeester Teijs- sen en vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, kapelaan de Kroon van de parochie Baardwijk, Ds. Hoeufft van Velsen als vertegen woordiger van de Classis, Ds. Vink namens de ring, Ds. Breeuwsma als consulent, tot de kerkeraad en de kerkvoogdij, koster, organist, beves tiger, tot de aanwezige Katwijkers, een speciaal woord van dank aan zijn vader en moeder, familieleden, ge meente en de afgevaardigden van de Geref. Kerk. Vele van de toegesprokenen maak ten van de gelegenheid gebruik om in diverse bewoordingen Ds. van 't Kruis welkom te heten in hun mid den. Als laatste spreker trad een ver tegenwoordiger van de plaatselijke kerkeraad op, die de gehele gemeente verzocht de nieuwe herder en leraar Psalm 134 vers 3 toe te zingen. Na deze plechtigheid was het herderloze tijdperk voor de gemeente Baardwijk voorbij. MEMISA-COLLECTE De kerkdeur-collecte 1.1. zondag gehouden ten behoeve van de Memi- sa (Medische Missie-Actie) van de parochiekerk van St. Jan, heeft het mooie bedrag - opgebracht van f 785.-. Ook de Actie voor de Pauselijke Missiewerken in deze parochie heeft een zeer groot resultaat opgeleverd. SCHOENEN-MUSEUM In de rubriek „Weer of geen weer" programma voor de vroege zondag morgen, heeft de heer Bern. Gart- hoff een reportage gegeven over het Nationaal Schoen- en Ledermuseum alhier. De heer Garthoff vertelde van zijn bezoek aan 't museum, in een vraag gesprek met de directeur de heer A. Hendrikx, over de schat van mooie historische en exotische schoenen, die hier zijn te bewonderen; de geschie denis van de Chinese schoentje e.d. meer. 't Was een korte, maar onderhou dende reportage, zoals we dat van de man van „Anders dan Anderen" gewoon zijn en welke reportage zeker velen in den lande met ons museum heeft doen kennis maken. Dat bleek heel duidelijk uit 't feit, dat zondagmiddag reeds een familie uit Amsterdam, uit den Haag en uit Dordrecht naar aanleiding dezer cau serie een bezoek brachten aan het museum. OPERA „ZAR UND ZIMMERMAN*' Op 15 februari a.s. zal de Lieder tafel „Oefening en Vermaak" haar traditionele winteruitvoering geven. De keuze is ditmaal gevallen op de Opera „Zar und Zimmerman" van Lortzing. Deze opera, bekend om zijn vele en mooie aria's en frisse mannen- en gemengde koren, zal in concertvorm gegeven worden. Een achttal dames- en heren-solisten zul len hieraan hun medewerking ver lenen. KRINGSCHIETWEDSTRIJDEN. Op zaterdagavond 20 januari werden de reeds aangekondigde Kringschietwedstrijden gehouden van de Ned. Bond van Oudstrij ders Mob.-kruisdragers afdeling Waalwijk in de hiervoor buiten gewoon geschikte benedenzaal van de heer J. de Nijs. Reeds om 16.30 uur kwamen de afdelingen opdagen om hun bekwaamheid in het schieten met de luchtbuks te beproeven. De voorzitter, de heer B. van Loon, heette allen hartelijk welkom en wenste hen een gezellige avond. Er werd direct begonnen op 10 banen. Ook de districtsbestuurder van de Ned. Bond Noord-Brabant, de geachte heer Eliëns, verbleef en kele uren bij z'n afdelingsleden. Nadat om 21.30 uur het laatste schot gevallen was, kon de tel lingskamer een kwartier daarna de uitslagen van meer dan 60 schutters bekend maken en wer den door de heer B. v. Loon de mooie prijzen uitgereikt. Voor het korpsschieten waren bekers, lauwertakken en me dailles beschikbaar. Korpsschieten A. Afd. Raamsdonk le pr. 111 pnt. Afd. Drunen 2e prijs 107 pnt. Afd. Waalwijk 3e pr. 107 pnt. Korpsschieten B. Afd. Waalwijk le pr. 104 pnt. Afd. Drunen 2e pr. 97 pnt. Afd. Raamsdonk 3e pr 96 pnt. Korpsschieten C. Afd. Waalwijk le pr. 89 pnt. Afd. Drunen 2e pr. 88 pnt. Door de volgende schutters voor 't personeefschieten werden 40 prijzen gewonnen: J. v. Iersel, Raamsdonk 25 25 25 N. v. d. Wiel, Drunen 25 25 25 L. v. Huiten, Drunen 25 24 24 C. Broos, Waalwijk 25 24 23 A. v. d. Wiel, Waalwijk 25 23 23 Chr. v. d. Ven Waalwijk 24 24 24 Sj. Brok, Drunen 24 24 23 S. H. Oome, R'veer 24 24 23 H. v. d. Wiel, Drunen 24 23 23 .1. Verhagen, Waalwijk 24 23 23 C. v. d Hoven, Waalwijk 24 23 23 Ad. Rijken, Waalwijk 24 23 23 G. Olieslagers, R'veer 24 22 22 P. de Hoop, Waalwijk 23 23 23 W. v. Meel, R'veer 23 22 21 M. C. de Wijs, R'veer klasse C 25 20 16 Op de damesbaan won mevr. v. Hul ten de le pr. met 23 23 22, de 2e pr. mej. Ria v. Oosterhout en de 3e pr. mej. B. Wolfs, allen uit Drunen. De afdeling Waalwijk mag weer op een zeer geslaagde avond terugzien. OPEN WAALWIJKSE KAM PIOENSCHAPPEN Vrijdagavond 19 jan. werden door de Ned. Bond van Oudstrij ders en Mob. Kruisdragers afde ling Waalwijk de jaarlijkse Open Waalwijkse kampioenschappen gehouden. Om de wisselbeker, geschon ken door Waal wij ks Belang, die twee jaren achtereen gewonnen werd door Ad. de Graaf, werd weer door meer dan 45 schutters gestreden en slaagde de heer P. de Hoop er in de beker te win nen met 25 24 punten. Rond 23.00 uur kon de voorzit ter, de heer B. v. Loon, na een ge zellige en sportieve wedstrijd, de andere fraaie prijzen uitreiken aan de volgende deelnemers: C. v. d. Hoven 24 24 24 pnt.; L. v. Huiten, lid van het St. Am- brosiusgilde, eveneens 24 24 24; Chr. v. d. Ven 24 23 23; J. Ver hagen 24 23 23; C. Broos 23 22 22; Ad. Rijken 23 22 22; Ant. v. d. Wiel 23 22 21, Mevr. v. Huiten 23 22 20; G. Ketelaars 23 21 21; B. Klijberg, lid St. Ambrosius- gilde, 23 21 20- A Maijers 23 18; Ant. Korthout 22 22 21; A. M. Versteeg 22 22 21; Hurkmans 22 21 21; J. Versteeg 22 21 pnt. De afd. Waalwijk kan weer te rugzien o]) een zeer geslaagde avond en alle deelnemers waren vol lof over de goed georgani seerde schietwedstrijden. Hier door wordt de schietsport met de luchtbuks zeer populair. GEEN VOORRANG VERLEEND Dat 't niet verlenen van voor rang meestal een aanrijding tot gevolg heeft, bleek donderdag weer eens, toen de heer J. B. G., afkomstig uit Amsterdam, met zijn personenauto op het kruis punt Irenestraat-Wilhelminastr. geen voorrang verleende aan een vrachtwagen, bestuurd door J. v. B. Het resultaat was voor deze onvoorzichtige Amsterdammer niet erg bevredigend; zijn perso nenauto liep zware schade op. DE HEER ROOMER GEWOND De gouden bruiloft, die de heer Roomer uit de Grotestraat 111e op 1 februari van plan is op grootse wijze te vieren, had bij na geen doorgang gevonden, toen hij afgelopen donderdag in de v. Assendelftstraat werd betrokken bij een ongelukkige fiets-ma- nocuvre. De heer Roomer raakte n.l. met zijn voorwiel het achter spatbord van een voor hem rij dend voertuig, waarbij hij kwam te vallen en een lichte hoofdwon de opliep. Dokter Smits verleen de eerste bijstand. AANZIENLIJKE SCHADE Op het kruispunt Besoijense- straat - Westeinde - Kruisstraat - Grotestraal vond vrijdagmiddag een lichte aanrijding plaats, toen de heer G. A. uit Terheijden vanaf de Kruisstraat het West einde op wilde rijden. Hierbij kwam hij, omdat hij een aldaar geparkeerd staande wagen moest passeren, op het linker wegge deelte. waar zich op dat moment juist de heer W. de H. uit Waal wijk met zijn wagen hevond. Er ontstond een aanzienlijke mate riële schade. VRIJ ERNSTIGE AANRIJDING Zondagavond kwart voor tien vond een vrij ernstige aanrijding plaats op het kruispunt Grote- straat-Mr. v. Coothstraat, toen een vrachtwagen met aanhang, bestuurd door A. J. K. uit Dru nen, vanuit de Grotestraat de Mr. v. Coothstraat in wilde draaien. Op het moment dat de chauffeur de bocht wilde nemen, trachtte een bromfietser, de heer A. V. uit Sprang-Capelle, de wagen nog te passeren. Hij werd klem gereden en kwam te vallen. De bromfiet ser werd met een gebroken rech- teronderbeen in het ziekenhuis in Waalwijk opgenomen. De bromfiets werd totaal vernield. Omtrent de schuldvraag is een onderzoek gaande. agenda Woensdag 8 uur: repetitie dames koor „Oefening en Vermaak" in De Twee Kolommen. Zondag 12 uur: repetitie „Oefening en Vermaak" in De Twee Kolom men voor mannenkoor. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA WWWWWWWWWWWwWWWWWWWWWWWW Stand n.n. n.n. n.n. n.n. 100.— 500.— advertentie A. L. de V., Waalwijk 10. A. v. B., Tilburg 2.50 V. D. W., Waalwijk 2.50 n.n. 100. Totaal 794.55 De totaalstand aan giften, die wij hetzij aan girostortingen, hetzij aan stortingen aan ons bureau mochten ontvangen, bedraagt 794.55. De verkoop van passagebiljet ten die, naar het zich laat aan zien, een goed verloop heeft, bracht tot op heden een be drag rond de 500 gulden op, zodat de totaalstand ongeveer 1300 gulden bedraagt. GEVONDEN "en VERLOREN Gevonden Diverse paren handschoenen; beige portemonnee; lichtgrijze wantenhoofddoek; vulpen; ka- belslot; bedelarmbandje; ketting met drie sleutels; beige jongens jas; wit fietspompje; grijze mo hair shawl; blauw-gele step; wit te shawl; contactsleutels. Verloren Hoofddoek; lichtbruine porte monnee met inhoud; grijze da- mesbril; zwarte regenbroek; Duitse jachthond; rechter gym nastiekschoen; spaarzegel; he renhorloge pianolesboeken. KATHOLIEK VROUWENGILDE Vandaag, 22 januari om 8 uur zal in Hotel Verwiel spreken Dra. Marie Therese Langemeijer over „Rome" met prachtige kleuren- dias. Marie Therèse Langemeijer heeft zelf twee jaar in Rome ge woond en is vele malen reisleid- ster op Rome-reizen geweest. Dinsdag 23 januari rik-middag om half drie. Verdere rikmiddagen zijn: dinsdag 20 februari, dinsdag 20 maart. Ook worden de leden herin nert aan leuke carnavalcostuums voor de kinderen. Er zullen er zeker zijn die een aardige voor dracht houden. BULGAARSE PILOOT KOMT IN ITALIË NEER De piloot van een Bulgaarse MIG- 19, die zondagmiddag vlak bij een NATO-basis voor raketten in Italië een noodlanding heeft gemaakt, heeft verklaard het met opzet te hebben gedaan, omdat hij „de vrij heid had gekozen". De Bulgaarse legatie in Rome heeft echter als uit leg gegeven, dat de piloot „nog jong en onervaren" was, in de mist was verdwaald en per ongeluk boven Italië verzeild is geraakt. De des kundigen van de NATO en van de Italiaanse strijdkrachten, die zich met de zaak bezig houden, geloven noch de piloot noch de legatie. Voorlopig houden zij het er voor dat de piloot foto's heeft willen maken van de raketbasis van Ac- quaviva, 27 kilometer ten zuiden van Bari. Hij heeft twee scheer- vluchten boven deze basis gemaakt. Bij de tweede vloog hij zo laag, dat hij een boom raakte en moest lan den. Hij ligt nu in een ziekenhuis met een gebroken arm en 'n hoofd wonde. Voorts heeft hij nog een shock of doet hij tenminste alsof hij een shock heeft, want de artsen die hem behandelen, verdenken hem er van dat hij simuleert. IS SOEKARNO VOOR EEN „VREEDZAME REGELING" Soedjarwo naar New York President Soekarno heeft de se cretaris-generaal van de U.N.O., Oe Thant, meegedeeld, dat Indonesië „nog steeds de deur wil openlaten voor een vreedzame regeling, die verenigbaar is met de eer van beide partijen" in de kwestie Nieuw-Gui- nea. Dit is nader bekend geworden na het nieuws dat Soekarno had ge reageerd op de laatste „vredesop roep" van Oe Thant aan Nederland en Indonesië. De daad bij 't woord voegend heeft Djakarta de deskun dige in Europese zaken van het mi nisterie van buitenlandse zaken, Soedjarwo Tjondronegoro naar New York gezonden, om daar de leiding op zich te nemen van de besprekin gen met Oe Thant en de Nederland se vertegenwoordigers. NIEUW-GUINEA De leider van de socialisten in de Tweede Kamer, mr. J. Burger, heeft op indirecte doch onmiskenbare wij ze zijn instemming betuigd met de succesvolle actie van de Nederland se marine tegen de Indonesische motortorpedoboten, waardoor een Indonesische aanval in Nieuw-Gui- nea werd voorkomen. Op een ver kiezingscongres van de Partij van de Arbeid in Musis Sacrum te Arn hem verklaarde mr. Burger zater dag, dat een Nieuw-Guinea-beleid, zoals door hem wordt voorgestaan, nog mogelijk is, nadat „en omdat" de Nederlandse marine de Indone siërs heeft tegengehouden. Hij wilde een beleid, waardoor vechten eenvoudig ridicuul wordt, zodat de wereld weet, dat „als er desondanks geschoten wordt, dit al- BEDRIJFSVOERING LANDBOV- WERS SPRANG-CAPELLE. Graag een paar opmerkingen ovei de reacties op het artikel over de be drijfsvoering van de landbouwers in Sprang-Capelle in de Echo van maan dag 15 januari In de brief van de Noordbrabantse Maatschappij van Landbouw wordt gesuggereerd dat wij het document over de situatie van de landbouw in Sprang-Capelle bij het L.E.I. zouden hebben opgespoord. Dat is niet zo. Wij zijn zoals zo vaak gebeurt, toe vallig tegen het „nieuws" aangelopen. Het stuk werd als voorlopig rap port overhandigd, en er werd niet bij gezegd, dat er niets uit gepubli ceerd mocht worden en ook op het document stond niet het signatuur „vertrouwelijk" Wij beschouwden het als onze plicht, stukken uit het 19 pagina's tellende document - een „bloemle zing" van veronderstellingen en op merkingen over de Sprang-Capelse boerenbevolking - in het licht van de publiciteit te stellen. Deze nogal schokkende veronderstellingen, ge puurd uit literatuuronderzoek, oriën terende gesprekken met Sprang-Ca pelse „sleutelpersonen" en onderzoe kingen elders, dienden als basis voor nader onderzoek. Gedeelten uit het document gaven wij in het artikel letterlijk weer en zij die het verhaal goed gelezen hebben weten ook dat het veronderstellingen waren en geen conclusies. Van een onjuiste bericht geving was dus geen sprake. Wel on juist was de term „voorlopig rap port". Te betreuren valt dat één van de landelijke bladen het artikel in posi tieve vorm heeft overgenomen, waar mee dus een verkeerde indruk over de situatie van de landbouw in Sprang-Capelle werd gewekt. ARIE VAN PAS. Wij stemmen volkomen in met de op merkingen van onze medewerker. Wanneer men een stuk als dit in handen krijgt van een vertrouwd persoon, die niet spreekt van geheimhouding of i.d., dan is 't toch nor maal dat een journalist deze primeur niet laat voorbijgaan. Bij hem berust dus geen fout, die moet dus elders gezocht worden. Dat hij er een commentaar aan toevoegde was vanzelfsprekend en ook terecht. Red. OPPASSEN (vervolg) We willen nu aannemen, dat de nieuwkoopjes zich goed houden, dat j ze tierig zijn en hun voer gretig tot zich nemen. Krijgen ze geen apart verblijf, dan is het nodig ze wat ver trouwd te maken met de reeds aan wezige dieren, waarmee ze voortaan zullen samenleven. Misschien zult U wel zeggen: wat een omslag, wat een moeite! Ik gooi ze doodeenvoudig maar bij elkaar, daar moeten ze maar aan wennen! Heel gemakkelijk geredeneerd, maar dan kunnen zich toch wel eens heel onverwachts dingen in Uw na deel voordoen. Zo herinner ik mij ja ren geleden eens een haan aange kocht te hebben bij een toom hennen die enige maanden zonder aanvoerder gelopen hadden. Deze tweejarige haan, vurig en scherp gespoord, zette ik bij aankomst direkt tussen de hen nen. Groot tumult!! Op eens gaf de haan een der hennen, die het waagde vijandig tegen hem op te treden, dwars over de kop een zo rake spoor slag, die haar een oog en kort daarna het leven koste. Later woonde ik iets dergelijks bij. Iemand ontving uit het buitenland een paar zeldzame fazanten in een tweeledige mand. Op de uitnodiging leen maar het geval is, omdat Soe karno schieten wil". Dr. Berghuis, de voorzitter van de anti-revolutio naire partij, zei op een vergadering van A.R.-jongeren in Zeist, dat hij elke stap zou toejuichen, die 't wan trouwen van Indonesië vermindert, maar dat Nederland niet kan bui gen voor militaire dreigementen of politieke chantage van Indonesië. (Volkskr.) KINDEREN GEDOOD DOOR LAWINE In de Amerikaanse staat Colorado is zondag een lawine van de 4.300 meter hoge Mount Elbert op drie woningen terechtgekomen. Uit een der geheel vernielde huizen werden vier mensen gered. Er zijn later vijf lijken, drie van kinderen, gevonden in de sneeuw. Vier kinderen wor den nog vermist. Onze vriend en bondgenoot En geland heeft weer een aantal mo derne straaljagers aan Indonesië gezonden. Dit weekend zijn weer een 6-tal personen door auto-botsingen om t leven gekomen. Het aantal doden van de trein- ramp bij Harmeien is gestegen tot 93.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 6