wAAlwrjkse en LanqstRAAtse couraiu De Wereldomroep levert 122 landen Nederlandse klanken BINNEN- EN BUITENLAND m I kou gevat? B0GAERTS' BRILLEN OPTICA B0GAERTS Last van zenuwen Een paar kanttekeningen. TRIMBACH VRIJDAG 26 JANUARI 1962 84e JAARGANG No. 8 Uitgever: fl,,lwijkse Stoomdrukkerij ffaal y Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit biad verschijnt 2 x per week Opgericht Abonnement: 22 cent pér week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Programma's over Nederland „ingeblikt" op band of plaat worden verzonden over de gehele wereld. „We are the childeren of the fourth class!" Zo klinkt een aan tal kinderstemmen op begeleidende muziek. Weg zakt het ge luid en in de studio vertaalt een dame deze Engelse tekst in het hebreeuws. Weer zetten de kinderstemmen in, maar de vertaalster steekt haar hand op, ten teken dat de opname moet stoppen, omdat er iets niet klopt. In de technische ruim te naast de studio, welke beide ruimten door een glazen wand van elkaar gescheiden zgn, kijken de technicus en de regisseuse vragend op. In het Engels vertelt de vertaalster, dat de tussen ruimte die haar ter beschikking staat om de vertaling te spre ken, niet lang genoeg is. Er wordt gepast en gemeten. De drie proberen het nog eens en nog eens, totdat het tenslotte klopt. Dan gaan zij verder. De magnetofoonband draait heen en neemt op, hij draait weer terug en wist het opgenomene uit. Weer opnieuw opnemen, net zolang tot dit programmadeel „goed zit" KIJKJE BIJ DE TRANSCRIPTIEDIENST Wij staan er bij en kijken toe naar al deze bedrijvigheid. Wat doet men hier eigenlijk? Wij zijn gast van de trans- criptiedienst van Radio Neder land Wereldomroep. Onze leids man hier is de heer Lodewijk Prins, chef van de transcriptie afdeling. Wat houdt deze trans criptieafdeling in? Wel, hier worden als het ware program ma's „ingeblikt" die bestemd zijn om in éen of meer radiostations in de wereld te worden uitge zonden. Deze dienst van de wereldom roep neemt op verzoek van bui tenlandse stations, of op eigen initiatief, programma's op, die op de een of andere manier iets te vertellen hebben over Neder land en Nederlandse zaken. Het is een belangrijke dienst, die me dewerkt in het geheel van Radio Nederland Wereldomroep om de goodwill van Nederland in den vreemde te vergroten. Tot in de verste uithoeken van onze aarde maakt men op deze wijze kennis met Nederland en alles wat met ons land te maken heeft. We denken hierbij aan programma's die gemaakt werden over de Del tawerken, Nederlandse kunst, het Holland Festival bijvoorbeeld, en honderden andere onderwerpen, vanaf de wijze waarop de Neder lander leeft tot vrouwenpraatjes toe. Op belangstelling De heer Prins weet ons hier over alles te vertellen. „Naast de levende uitzendingen die wij ver- 2orgen en die rechtstreeks van uit Nederland de eÜier in gaan en die elders op de wereld direct kunnen worden opgevangen, heb ben we dus contacten met hon derden radiostations overal in de wereld. Wanneer één of meer radio stations ons verzoeken voor hen een programma over een bepaald onderwerp samen te stellen en dat op de band vast te leggen, dan treden wij in contact met de afgevaardigde die men ons van dit station stuurt en in samen werking met deze persoon wordt zo'n programma dan vervaar digd. Laat men ons echter de vrije hand, dan zorgen wij voor iemand die de betrokken taal spreekt en die het commentaar "ij het programma kan verzor gen. Dat gebeurt ook, wanneer zorgden wij vele programma's bijvoorbeeld voor Thailand van het bezoek van zijn vorstenpaar, voor Ethiopië van het bezoek van keizer Haile Selassie, en zo zijn er nog vele landen op te noemen. Steeds veelvuldiger worden aanvragen op het gebied van muziek, actualiteiten, seizoen programma's, gelukwensen, Ne- derlanse specialismen en derge lijke. Een in belang toenemende aanvrager is ook de Nederlandse omroepemigrant, die in zijn dis trict een Nederlands-Engels ra dio-halfuurtje verzorgt, dank zij bandopnamen, die hem uit Hil versum worden verstrekt. Het zijn hier hoofdzakelijk Canadese en Amerikaanse radiostations. diverse kerstliederen, liederen uit alle windstreken, die dus de buitenlanders bekend in de oren zullen klinken, maar ze worden gespeeld op een carillon, een voor ben onbekend instrument, dat typisch Nederlands is. Deze ori ginele muziek werd opgenomen met verbindende tekst en de sta tions kunnen kiezen uit een En gelse, Franse of Spaanse uitgave. Ruim honderd bandjes hebben we verzonden. Voor Radio Lyon verzorgden we een speciale kerstreportage onder de titel „Noëll en Hojlan- dc" ofwel „Kerstmis in Neder land". Voor Pakistan een serie van Nederlandse kerstliederen. Leuk hè, dat er belangstelling voor bestaat in een overwegend Mohammedaans1 land! Voor de jaarwisseling werd 'n nieuwjaarswens van de wereld omroep uitgesproken door onze directeur, de heer drs. Tijmstra, opgenomen in de Franse taal. Die bandjes gingen naar achttien Afrikaanse ontwikkelingslanden" In 37 talen „Voor de Radio Omroep Nieuw- Guinea zorgden we voor een spe ciaal programma van „Oliebol lenliedjes" met muziek van Ben ny Vreden en de medewerking van Teddy Scholtcn. Zo zouden we door kunnen gaan. Wij leve ren onze programma's over de Uit iedere" transcriptie" van" de gehele wereld. Over het jaar 1961 Wereldomroep, om het even welk weet \k 'l noS niet precies, maar de cijfers van I960 spreken toch wel duidelijke taal. In dat jaar aspect van Nederlands leven en werken er in aan de orde komt, vernemen overzeese luisteraars iets van betekenis. Ofwel wordt op deze manier belangstelling gewekt voor Nederlandse voort brengselen, hetzij geestelijke het zij materiële, ofwel wordt licht geworpen op de Nederlandse zaak in het algemeen. Er worden door ons periodie ke afleveringen verzorgd van al lerlei actualiteiten en muziek programma's voor Engels-, Bra ziliaans-, Spaans- en Frans spre kende gebieden." Honderd keer carillon „Wat deed u nu bijvoorbeeld voor de buitenlandse stations in verband met Kerstmis of de jaar wisseling?" „Daarvoor hadden we heel wat. Ik noem nu een prachtig bandje van omstreeks tien mi nuten tijdsduur, waarop Leen van 't Hart smeelde op het caril lon van de Onze Lieve Vrouwe Kerk te Amersfoort. Hij speelde Mijnhardt's Zenuwtableften w'j op eigen initiatief een pro gramma produceren, waarvan we weten of verwachten dat dit in het buitenland aftrek zal vin den. Dergelijke programma's worden dan aan de buitenlandse stations aangeboden. Zo gaan bijvoorbeeld elk jaar meer dan duizend grammofoonplaten-al bums^ inhoudende opnamen met een tijdsduur van ongeveer twee uur muziek van het Holland Fes- hval, naar evenzovele radiostati ons in de wereld. Zo doen we dat ook met grammofoonplaten-alf- oi'ms bijvoorbeeld van „Vijf eeu wen Nederlandse Muziek" (van oweelinck tot Pijper) en een al bum „Dutch light music", een reeks van dertien kwartier opna men van Nederlandse ensembles m het lichtere genre. zonden we 28.436 programma's uit in 37 verschillende talen naar 122 landen. Naast grote afnemers zoals de Ver. Staten, Nederlands Nieuw-Guinea, Spanje, Venezue la, "Brazilië, Canada, Ecuador en Columbia en Mexico, ging er 'n kleiner aantal programma's naar landen als Bermuda, Burma, Cambodja en Kameroen, Formo sa., Hongkong, de Ivoorkust. Nieuw-Zeeland, de Philippijnen, Panama, Polen en tientallen an dere landen, verspreid over dc gehele wereld van Finland tot Chili, behalve dan het grootste deel der landen achter het ijzeren gordijn. In het prachtige nieuwe ge bouw van de Wereldomroep bij Crailo in Hilversum heerst grote bedrijvigheid. Artisten werken samen met de technici: mede werkers uit vele vreemde landen verzorgen het commentaar, er wordt hard gewerkt om Neer- lands naam en faam over de ge hele wereld te verspreiden. WONINGBOUW De minister van Volkshuisves ting mr. Van Aartsen, zegt in zijn memorie van antwoord op zijn begroting voor 1962 o.m. 't volgende: Hij verwacht dat dc totale wo- ningproduktie binnenkort enigs zins beneden het voor 1962 aan genomen peil zal dalen. Aan de bouwmarkt zullen dan ook blij vend zware eisen gesteld worden. Regulering blijft' noodzakelijk, terwijl de ongesubsidieerde bouw beperkt moet blijven terwille van de gesubsidieerde bouw. Het uiteindelijk doel van het beleid blijft evenwel, volgens de minister, dat de ongesubsidieer de bouw in de normale woning behoefte zal voorzien, terwijl de subsidies beperkt zullen worden tot de „echte" sociale woning bouw. Thans overweegt hij reeds de mogelijkheid overheiefsga ran ties voor rente en aflossing te ver strekken, indien de premiesector zou teruglopen. Hij zegt het niet mogelijk te achten een eventuele nieuwe regeling in 1963 te doen ingaan. In de ongesubsidieerde woning bouw was in oktober j.l. 't aan tal bouwvergunningen - ondanks de beperkende maatregelen van april 1961 - opgelopen tot ruim 41.000. Toch werd sinds april 1961 slechts voor 381 woningen de vereiste rijksgoedkeuring ver strekt. Ook in de eerste maan den van 1962 zal de afgifte van rijksgoedkeuringen nog sterk be perkt worden. Daarna verwacht de minister een evenwichtsher stel. Inmiddels wordt door 't grote aantal afgegeven vergunningen een grote produktie-overloop van 1961 naar 1962 verwacht. Het evenwicht op de bouwmarkt is, zo geeft de minister toe, enigs zins verstoord. Dit evenwicht kan zo spoedig mogelijk worden hersteld en in stand gehouden, wanneer dc wo ningbouw niet boven de 90.000 aan te vangen woningen per jaar uit stijgt, aldus de minister. Hij merkt voorts op, dat de thans stijgende bouwprijzen door zullen werken in het produktiepeil van 1962. Op 1 december j.l. wachtten nog 22.692 premie-aanvragen voor eigen woningen en 161 voor huurwoningen op afdoe ning. De minister zegt bereid te Wanneer we de nieuwjaarsre den van verschillende burgemees ters van onze Langstraatse ge meenten op de keper beschouwen dan blijkt daaruit een toon van tevredenheid enerzijds, maar ook van onbehagen anderzijds. Het laatste komt vooral tot uiting in het misnoegen over de trage gang van zaken bij de werkzaamheden aan de Lang- straatweg. Burgemeester v. Erp van Waspik heeft daarentegen wel en terecht in de felste be woordingen geprotesteerd en met ons gezegd dat het de Langstraat wel hoog zit met deze gang van zaken; ook anderen doen dit wel, maar wij vragen ons toch af of men over 't algemeen deze be langrijke aangelegenheid voor deze streek niet al te licht heeft geschikt of nog schikt. Als men toch weet, dat men op 't ogenblik bij dit werk 2 jaar op het schema ten achter is en men ons nu voorspelt dat men in '64- '65 gereed zal zijn, dan geloven wij dat hier niet individueel of incidenteel moet worden opgetre den, maar door de gemeentebe sturen gezamenlijk, gesteund door Kamer van Koophandel, werkgevers- en werknemers en landbouworganisaties, midden standsverenigingen, Waal wij ks Belang en dergelijke organisaties, om zo krachtig mogelijk ten deze hun stein in Den Bosch te laten horen tegen dit getalm en getreu zel, zowel als destijds een geza menlijke actie is gevoerd voor 't herstel der spoorlijn 's-Bosch Lage Zwaluwe, al was 't succes dat bereikt werd, dan slechts van korte duur. Nogmaals, wij menen dat hier gezamenlijk iets moet gebeuren, wil men niet dat de Langstraat ook hier achterop raakt, zoals zij al zo dikwijls (denk b.v. aan de spoorverbinding) is gedupeerd. Wij vragen vlotte afwerking en niet het Jan Salie-werk, wat we thans beleven, en een krach tig initiatief. Wanneer we in deze korte kanttekening nog een hoop mo gen uitspreken, dan is het dit, dat het in dc „Winkelsluiting" wat spoedig moge komen tot de Accountantskantoor VAN GENK en HENDRIX v. Berckenrodelaan 17 tel. 04160 - 3684 Waalwijk BOEKHOUDINGEN BELASTINGZAKEN ASSURANTIES FINANCIERINGEN Zeer billijke tarieven. suggestie, voorkomende in het jaaroverzicht der Kamer van Koophandel, n.l. „tot uitbreiding van art. 4 lid 1 van de Winkel sluitingswet 1951 met de moge lijkheid dat dc gemeenteraad be palen kan dat het verboden is de winkels voor 't publiek geopend te laten op de zaterdagen na 13 uur". Juist dc winkels zijn op za terdagmiddag de grote attractie voor inwoner en bezoeker. Zij brengen het vertier, de sfeer, die zo prettig aandoet en die ook voor velen zoden aan de dijk zet. Wat zou het een nare boel worden in onze plaatsen op za terdagmiddag, temeer waar daar door onze mensen naar 's-Bosch en Tilburg zouden worden ge zogen, die er niet aan zullen den ken tot zaterdagmiddagsluiting over te gaan; ook onze gemeente raad zou, hopen wij, wel wijzer zijn. X IJ Z Licht op ons land ..Literaard hebben landen ze- ker belangstelling voor prograin- Jfias van ons over bezoeken die 0o,r hun staatshoofden aan ons 'and worden gebracht. Zo ver- P.v.d.A. WIL NIEUW-GUINEA PERSÉ LOSLATEN Mr. Burger, de fractievoorzit ter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer heeft er za terdag in Arnhem, tijdens het verkiezingsproces van deze par tij met het oog op de komende raads- en statenverkiezingen, geen twijfel over laten bestaan dat de P.v.d.A. Westelijk Nieuw- Guinea onder alle omstandighe den wil loslaten. De heer Burger achtte een in ternationale overgangsfase nut tig, maar als Indonesië zo on verstandig zou zijn dat niet te willen, mogen de onderhandelin gen daarop niet stranden. De Partij van de Arbeid meent voorts, dat er geen bezwaar is om met Indonesië te onderhan delen, ook al staat Indonesië op hel standpunt dat het de souve- reiniteit over Nieuw-Guinea reeds bezit en Nederland slechts de be zetter is. Immers ook vanuit dat standpunt zijn passende vormen van zelfbeschikking denkbaar. Er is geen reden om als vanzelf sprekend aan te nemen, dat In donesië daar geen oren naar zou hebben. En indien Indonesië (en dat is een derde stelling van de Partij van de Arbeid), desondanks in alle opzichten onredelijk zou blijken, dan dient Nederland een termijn te bepalen waarna het Nieuw-Guinea zal verlaten. NEDERLANDS TONEELGEZEL SCHAP NAAR ITALIË Het Nederlands Toneelgezel schap „De Nieuwe Komedie" zal in samenwerking met een aan tal leden van het Het Brabants Orkest in de komende weken in Italië een serie Franse toneel voorstellingen gaan geven van „De Geschiedenis van de Sol daat" onder auspiciën van de stichting Artivis. Deze tournee mag door zijn aard een unicum genoemd wor den in de Nederlandse toneelhis torie. Het is n.l. nog nimmer voorgekomen, dat een Neder lands toneelgezelschap in een an dere taal in het buitenland een serie voorstellingen heeft gege ven. De groep, in totaal uit 17 per sonen bestaande, vertrekt don derdag 25 januari a.s. De eerste voorstelling wordt gegeven in GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VAN zijn speciale aandacht te schen ken aan de aanvraag voor eigen woningen voor grote gezinnen. Uit verdere gegevens blijkt, dat in ons land thans 72 procent van het totale woningbouwprogram- mo wordt gesubsidieerd. Voor de systeembouw in dc woningbouw zal de minister in 1962 een toeslag geven van 25 procent, zowel voor woningwet als premie- en ongesubsidieerde bouw. Ook voor andere bouw plannen zal een toeslag kunnen worden verstrekt. Indien de sti mulerende maatregelen succes hebben, zullen 15.000 a 20.000 woningen in arbeidsbesparende bouwmethoden in aanbouw wor gen genomen. VEEL BETER, VEEL SECUURDER EN.... ZEKER NIET DUURDER BRILLEN SPECIALIST Grotestraat 220 Waalwijk Tel. 3560 Alle Ziekenfondskortingen worden direct afgetrokken. Belluno in Noord-Italië, op 27 januari. Op 13 februari wordt de vlieg reis van Sicilië naar Schiphol gemaakt. Behalve De Nieuwe Komedie en leden van Het Brabants Or kest speelt hieraan mee Toos Waldman van het Scapino bal let. Het muzikale gedeelte wordt uitgevoerd o.l.v. Evert v. Tright. De algehele artistieke leiding be rust bij Eric Vos. TERREUR IN PARIJS Gangsters van de OAS hebben tweemaal op spectaculaire wijze in Parijs toegeslagen. Maandag morgen werd uit zijn woning 'n parlementslid ontvoerd door 2 leden van het Geheime Leger. De politie kon het parlementslid des middags heelhuids redden en ar resteerde de twee gangsters, die hem bewaakten. Terwijl de poli tie deze slag tegen de OAS won, ontplofte een zware bom op de binnenplaats van het ministerie van buitenlandse zaken, waar door een jonge ambtenaar van het ministerie werd gedood, twee anderen levensgevaarlijk werden gewond en elf personen er met lichte verwondingen af kwamen. De bom was verborgen in 'n klei ne vrachtauto, die geheel werd vernield. Op de voorlichtings dienst van het ministerie bleef geen ruit heel, terwijl de telex kamer en telefoon kamer geheel werden verwoest. De situatie begint langzamer hand dermate verontrustend te worden, dat zowel in ÜRN-krin- gen als in die van de zogenaam de linkse Gaullisten, eén drin gend beroep wordt gedaan op generaal De Gaulle om opnieuw alle macht in de staat tot zich te trekken, zoals na de putsch in april en persoonlijk de leiding op zich te nemen van de strijd tegen de Organisatie van het Geheime Leger. In Algiers vallen dagelijks tientallen slachtoffers. MASSALE VLUCHT VAN OOST-DUITSE TOERISTEN Maandag is uit de Marokkaan se hoofdstad Rabat vernomen dat 24 Oostduitse toeristen in Marokko om politiek asiel heb ben gevraagd, toen zij eerder in januari met bet Oostduitse pas sagiersschip „Fritz Heckert" in de haven van Casablanca waren aangekomen. De 24 maakten deel uit van 350 passagiers, die met de „Fritz Heckert" een plezierreis maak ten. Enkele der passagiers waren arbeiders en technici, die de tocht mochten meemaken als be loning voor goed werk. De „Fritz Heckert" kwam op 9 januari in Casablanca aan. Het schip zou 10 dezer naar Conakry in Guinea vertrekken, doch toen de „Fritz Heckert" op het punt stond om uit te varen, ontdekte dc gezagvoerder dat vele passa giers waren verdwenen; volgens de eerste berichten wel taehtig. Scheepsofficieren gingen de wal op om de vermisten op te spo ren, doch vergeefs. Tenslotte ver trok het Oostduitse passagiers schip, doch niet naar Conakry, maar naar de Oostzeehaven Ros- toe k Toen de „Fritz Heckert" het anker had gelicht, doken te Ca sablanca 24 mannelijke en vrou welijke passagiers op. Zij ver voegden zich bij de Marokkaanse autoriteiten, die hen paspoorten verschafte en in staat stelden naar West-Duitsland te reizen. Dit was namelijk hel reisdoel, dat de gevluchte Oostduitse toe risten hadden opgegeven. VORIG JAAR 82.650 NIEUWE HUIZEN Vorig jaar kwamen er volgens voorlopige gegevens van 't Cen traal Bureau voor de Statistiek 82.650 nieuwe woningen gereed. Dat is ruim duizend minder dan in 1960, toen er 83.815 huizen werden opgeleverd. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN Naar aanleiding van terzake gestelde vragen deelt het minis terie van binnenlandse zaken mede, dat de wettelijk vastgestel de datum van de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen blijft gehandhaafd op woensdag 30 mei 1962. GROEI VAKBEWEGING BE DROEG IN 1960 44.000 LEDEN Het totale ledental van de vak beweging in Nederland steeg in 1960 'met 44.600, aldus blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het NVV had een ledenwinst van ruim 20.000, de KAB van ruim 11.000 en het CNV van ruim 4700. De Neder landse vakcentrale daalde met ruim 1000 leden naar een totaal van 10.600 leden. De rcho vAn het Zuióen helpen U er overheen Gevestigd te Waalwijk WAALWIJK TEL. 04160 2519 i PERSONENWAGENS KAMPEERWAGENS 8 PERSONEN BUSJES 19 cent per rol MMMMMMMAMMMMMMMM

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1