waalwijkse en UnqstRAAtse cour An t binnen- en buitenland Provinciaal nieuws Tunnel naar de vrijheid STASSAR BRILLEN BETERE BRILLEN GEMEENTERAAD SPRANG-CAPELLE Burgemeester van Prooijen kon op een welbesteed jaar terugzien MAANDAG 29 JANUARI 1962 84e JAARGANG No. 9 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel': Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" kamerlid peters NA AUTOBOTSING OVERLEDEN In het ziekenhuis te Sittard is don derdagavond op 53-jarige leeftijd overleden de heer J. Peters, lid van de Tweede Kamer. De heer Peters werd woensdagnacht ernstig gewond bij een frontale botsing op de rijks weg te Susteren, tussen zijn wagen en een bestelauto met drie inzittenden uit Roermond. De vier slachtoffers werden zwaar gewond opgenomen in het R K- ziekenhuis van Sittard. De toestand van de heer Peters was zo ernstig, dat hij donderdagmorgen ge opereerd moest worden. Na de ope ratie, leek zijn toestand te verbeteren. Tegen de avond echter trad een crisis in. De heer Peters overleed donder dagavond om kwart voor negen. De Volkskrant zegt van hem o.m.: Zoals vele kunstenaars was de heer Peters een mengeling van zachtheid en flinkheid. De flinkheid bracht hem in de illegaliteit en in de poli tiek. De leraar, het vriendelijke hoofd van een school, drong in de koude winter van 1944 - toen de Duitsers een laatste waanzinnige poging deden zich te bevrijden uit de knellende greep van de geallieerde legers - door de linies, om de bondgenoten te voorzien van de detailleerde gegevens over de Duitse stellingen. Zijn zachtheid deed hem in de Ka mer pleiten tegen de doodstraf en voor gratie aan een oorlogsmisdadi- ger. Omwille van de zachtheid ver telde hij toen van de huiveringwek kende ogenblikken waarop hij in een schuur in Thorn zelf voor een vuur peloton had gestaan. Een peloton van Belgische illegalen, die gelukkig hun vergissing op tijd inzagen. Na de bevrijding van Roosteren werd de heer Peters voor een korte tijd burgemeester van Roosteren, zijn geboorteplaats. „Peters uit Rooste ren-' was de gebruikelijke Aanduiding - niet alleen om hem te onderschei den van zijn naam en partijgenoot uit Venlo. De geallieerden trokken terug. Jan Peters weigerde mee terug te gaan en bleef in Roosteren met een handjevol illegalen. Hun verzet deed het Duitse Ardennen-offensief op een van de bijfronten mislukken. De regering eerde hem met het ridderschap in de Militaire Willemsorde. De geallieer den eerden hem met de Medal of Freedom. Het volk bracht hem in het parlement. Bijna zestien jaar is hij lid van de volksvertegenwoordiging geweest. Hij werd er een figuur - iemand die gemist zal worden. De overleden Jan Mathijs Peters was op 11 oktober 1908 te Roosteren geboren. Hij bezocht de kweek school en behaalde de hoofdakte. Daarna studeerde hij filosofie aan de Katholieke Leergangen te Tilburg. Hij was onderwijzer aan een katho lieke lagere school en leraar aan een cursus voor de hoofdakte De^ heer Peters was nationaal hoofdbestuurder van de stichting Het Vierde Prinsenkind". Voorts voorzitter van de afdeling Limburg yan „Steun Wettig Gezag". Hij had ?ï,ting het hoofdbestuur van het Nederlands Onderwijzersplan en in 't dagelijks bestuur van de K.R.O. Ook was hij voorzitter van de Werkge meenschap Limburg. REEDS 18 DODEN BIJ INSTOR TING SPAANS HOTEL. Men blijft steeds meer doden vin den in de puinhopen van het hotel in de Spaanse badplaats Pineda del Mar, dat dinsdag, toen het nog maar half voltooid was, plotseling ineen stortte. Het dodencijfer is thans tot achttien gestegen, na het vinden van n°g meer lijken in de puinhopen. Bo vendien liggen er drie zwaar gewon de slachtoffers in een ziekenhuis op sterven. Degenen die de leiding hebben over het reddingswerk, vrezen dat men in de ruïne nog meer doden zal vinden. Er is geen hoop meer dat er nog le venden zullen worden uitgehaald. Er werd nog steeds met bulldozers ge werkt om het puin te verwijderen. De architect, de hoofdopzichter en de aannemer zijn gearresteerd. VERDWENEN MEISJE IN KORTRIJK BLIJKT VERMOORD. Vinder is zelf de moordenaar. Een 16-jarige jongen heeft woens dag het stoffelijk overschot van een meisje dat sinds meer dan een maand werd vermist, gevonden, zo heeft de politie in Kortrijk bekend gemaakt. De droevige vondst betreft de 9-jari ge Magda de Bruyn, dochter van een banketbakker in Kortrijk. Het meisje was op 22 december 's middags naar school gegaan, maar niet op school verschenen. De 16-jarige scholier Serge de Beers, die de politie van Kortrijk in België, woensdag had meegedeeld het lijkje van de vermoorde 9-jarige Mag da de Bruyn te hebben gevonden, heeft donderdag bekend, zelf het kind te hebben vermoord. De jongen heeft het kind na ern stige mishandeling geworgt, achter een schutting en daarna in een ruïne van een afgebroken gebouw verstopt. Honderden politie-agenten hebben dagen tevergeefs gezocht. Er worden nog twee meisjes in de ze streek vermist. PROF. ROMME VOORZITTER RADBOUDSTICHTING Het Ned. Episcopaat heeft prof. mr. C. P. M. Rom,me benoemd tot voorzitter van de Radboudstichting. Tezelfdertijd heeft de Radboudstich ting een ruimere taak gekregen. Was voorheen de instandhouding van de katholieke universiteit te Nijmegen haar voornaamste taak, thans is zij het overkoepelend orgaan van de in ons land gevestigde instellingen van katholiek wetenschappelijk onderwijs van Nijmegen en Tilburg dus. De bij zondere leerstoelen aan de rijksuni versiteiten, alsmede de katholieke studentenverenigingen vallen even eens onder de stichting. Voor de instandhouding van Nij megen is een nieuwe stichting in het leven geroepen: de Stichting Katho lieke Universiteit. TWEE VROUWEN VERDRONKEN Donderdag is uit het Noordhol landse Kanaal bij Purmerend 't stof felijk overschot opgehaald van de 68- jarige mej. J. C. Koopman uit Pur merend. In de middaguren haalde men het stoffelijk overschot op van de twee jaar oudere zuster, A. G. Koopman. De dames, beiden onge huwd, woonden al vele jaren in het R.K. verzorgingshuis St. Liduina. Zij verlieten donderdagmorgen vroeg het tehuis, zonder te zeggen waarheen zij gingen. KRACHTIGE MAATREGELEN TEGEN DE O.A.S. De Frans president De Gaulle heeft de Algerijnse rebellenregering van Ben Khedda donderdag een ultima tum gezonden, waarin de opstande lingen de keus wordt gelaten, binnen de kortste keren een overeenkomst met Frankrijk te sluiten óf te worden uitgesloten bij de verdere opbouw van een onafhankelijk Algerije. Het nieuws over dit ultimatum - dat eind februari zou aflopen - is donderdag, volgens U.P.I., uitgelekt, nadat Fran se regering de laatste hand had ge legd aan de nieuwe maatregelen, waarmee de steeds groeiende O.A.S.- terreur de kop moet worden inge drukt. Volgens de zegslieden van U. P. I. is De Gaulle de vier jaar sle pende onderhandelingen en terreur daden moe. Hij schijnt vastbesloten, de Algerijnse kwestie voor het begin van de lente uit de wereld te helpen. In zijn boodschap - waarvan zijn ministers niet o pde hoogte zijn ge bracht - heeft de president de con cessies opgesomd, die de Frans rege ring bereid is te doen. De belangrijk ste daarvan zou zijn, dat de voorlo pige Algerijnse regering zelf de man mag aanwijzen, die de macht in Alge rije in handen moet krijgen. AUSTRALISCHE POLITIEK IS NIET GEWIJZIGD. De Australische minister van Bui tenlandse Zaken, Sir Garfield Bar- wick, heeft donderdag met klem de berichten tegengesproken, als zou Au stralië zijn standpunt ten aanzien van het Nederlands-Indonesische geschil om Nieuw-Guinea hebben gewijzigd. Sir Garfield verklaarde, dat het Au stralische standpunt niet was veran derd sinds premier Menzies op 12 ja nuari j.l. had verklaard, dat Austra lië hoopte op een vreedzame regeling van het geschil ,,en niet een onder dwang of onder dreigementen met een oorlog". Australië wenst dat de Pa poea's recht hebben over hun eigen toekomst te beslissen, aldus de mi nister. NATIONALISATIE NU DEFINITIEF „Alle voormalige Nederlandse eigendommen in Indonesië kunnen beschouwd worden als absoluut, ge heel en onvoorwaardelijk genationa liseerd", zo heeft Roeslan Abdoel- gani, onder-voorzitter van de opper ste adviesraad gezegd. Hij deelde deelnemers aan een cur sus voor „ideologische scholing" van ambtenaren mee, dat dit het gevolg was van het marine-incident van 15 januari bij Nieuw-Guinea. Tot nu toe werden vele Nederlandse eigen dommen, die in 1947 in beslag wer den genomen in de campagne om West-Irian slechts onder „regerings- toezicht" gesteld, aldus Abdoelgani. In Nederland bestaat echter allang weinig twijfel meer aan de bedoelin gen van de huidige regering in Dja karta; evenmin als hoop op een ver goeding voor de genaaste bezittingen. VIERING 60-JARIG BESTAAN DIOCESANE MIDDENSTANDSBOND Op feestelijke wijze zal in Bra bants hoofdstad op maandag 19 februari het G0-jarig bestaan worden gevierd van de Katholie ke Middenstandsbond in het bis dom 's-Hertogenbosch. De dag vangt aan met een pon tificale H. Mis om 10 uur in de St. Janskathedraal, op te dragen door Mgr. W. M. Bekkers, in aan wezigheid o.a. van de Prelaat van de Abdij van Bcrne te Heeswijk en van de Abt van de Abdij Ma- riënkroon te Nieuwkuijk. Tijdens deze H. Mis zal in mid deleeuwse stijl een offergang ge houden worden. Na de receptie en een gemeen schappelijke lunch zal Het Bra bants Orkest o.l.v. Hein Jordans des middags in schouwburg Ca sino een programma van Weense muziek uitvoeren. „De wereld van nu en de ka tholieke middenstand" is de titel van de feestrede, welke zal wor den uitgesproken door Prof. Dr. P. de Haes uit Mechelen. Mgr. Bekkers, bisschop van 's-Hertogenbosch, drs. F. Gijzeis, staatssecretaris van Economi sche Zaken en de heren Th. van Leeuwen en J. Hurkmans, resp. diocesaan en landelijk voorzitter van de Katholieke Middenstands hond, zullen de naar schatting ruim duizend feestvierende mid denstanders met een kort woord toespreken. Tevens zal op deze middag de grote middenstands promotor Dr. J. van Beurden O. Praem. worden herdacht. CENTRALE HENGSTENKEU- RINGEN IN ZEELAND EN NOORD-BRABANT De Centrale premiekcuringen in de provincies Zeeland en Nrd.- Brabant worden respectievelijk gehouden op Woensdag 7 febru ari te Goes en op donderdag 8 fe bruari te 's-Hertogenbosch. Tijdens deze dagen zullen alle Zeeuwse en Brabantse goedge keurde stamboekhengsten zich voor jury en publiek presenteren in de keuringsringen en de strijd om de hoogste primeringen be looft wel een zeer spannende te worden. Verrassingen zullen daarbij, als steeds, niet uitblijven. Zijn de favorieten in de oudere rubrie ken veelal bekend, de rubriek 3- jarige hengsten, met verschillen de nieuwe aankopen, wordt een volkomen open strijd, en is al léén al de moeite van een reis naar Goes en Den Bosch meer dan waard. Na de keuringen der diverse categorieën zullen de hoogst ge- klasseerden weer worden terug geroepen tot deelname aan de strijd om het Zeeuwse en Bra bantse kampioenschap. Het einde van deze grote heng- stenkeuringen wordt gevormd door een défilé van kampioenen, oud-kampioenen en Belgische imports die ter opluistering aan wezig zijn. „HET HARTBREKEND HUIS" IN PREMIÈRE Op zondag 11 februari zal En semble in de stadsschouwburg te Tilburg de première geven van „Het hartbrekend huis" (Heart break House) van G. Bcrnhard Shaw, in de vertaling van Jan Starink. Het stuk staat onder re gie van Karl Guttmann. Decors en costuums Joseph Carl. Een uur hebben 28 Oostduitse vluchtelingen besteed om door een zelfgegravep tunnel naar het westen te ontkomen. De tocht duurde een uur, omdat de tunnel zeer nauw was, zeer donker en ongeventileerd. Het werd de grootste massa-ontsnapping uit het oosten sinds de muur werd ge bouwd. De groep bestond uit 13 man nen, 12 vrouwen en drie kinderen. De oudste was 71, de jongste 8 jaar. De vluchtelingen werkten twee we ken aan hun tunnel. Zij begonnen in de kelder van een huis in de Oost duitse sector en moesten zich een weg graven onder een grensweg dooi en onder een dubbele rij prikkeldraad. De totale lengte van de tunnel werd ruim 30 meter. Slechts zes man konden tegelijk in de tunnel aan het werk zijn om te gra ven, de stutten te plaatsen en de grond af te voeren. Zij groeven een tunnel van 60 centimeter hoog. Het werk kon alleen bij daglicht gedaan worden, omdat men vreesde, dat vopo-patrouilles in de stilte van de avond het gerucht dat de gravers maakten zouden horen. Steeds als er gewerkt werd, vatte iemand post ach ter een van de ramen van het huis, om vopo's in het oog te kunnen hou den. Lange nachten De gevaarlijkste fase kwam des avonds, toen de ontsnapping een feit zou worden. Verdeeld in kleine groepjes arriveerden de deelnemers aan de poging laat in de middag in het huis. Allen hadden zij een pak bij zich, het enige dat zij (door de beperkte ruimte in de tunnel) mee zouden kunnen nemen naar de vrije wereld. Toen allen aanwezig waren begon het lange wachten op middernacht. Het was precies middernacht toen de eerste de kruiptocht begon. Een uur later kwam hij er aan de andere kant uit om te zien of de kust veilig was. Nog een uur later kwam de laatste vluchteling uit de tunnel. Met enkele snelle stappen was de groep in het struikgewas in de westelijke sector verdwenen. Lange omweg. Een andere weg naar de vrijheid vonden twee Oostduitse matrozen. Met een grote boog om het ijzeren gordijn vonden zij hun weg naar West-Duitsland: via Rotterdam. Het zijn de 22-jarige Gehrke en diens evenoude collega Conrads, beiden on gehuwd en beiden opvarenden van de Oostduitse „Gera" die van Port Su dan op de thuisreis was naar Rostock. De mannen zijn zondagnacht hei melijk van boord gestapt en meldden zich op het politiebureau Charlois in Rotterdam-Zuid. Daar verklaarden zij uit vrije wil naar West-Duitsland te willen reizen. Zij volgden daarmee het voorbeeld van hun scheepsarts, die enkele dagen tevoren in de Britse kustplaats Avonmouth, bij het Kanaal van Bristol, aan wal was ge stapt. Woningbouw blijft urgent. Tijdens de raadsvergadering van vrijdag 26 januari, heeft burge meester van Prooijen van Sprang-Capelle zijn nieuwjaarsrede ge houden, waarvan de toon over het algemeen optimistisch genoemd mag worden. De burgemeester liet in deze rede zoals gebruikelijk zijn blik gaan over de resultaten die in het jaar 1961 in zijn ge meente zijn geboekt, terwijl hier en daar ook een blik op het ko mende jaar niet ontbrak. De burgemeester meende te mogen zeg gen, dat de gemeente, wat de gemeentelijke huishouding betreft op een welbesteed jaar kon terugzien. LOOP DER BEVOLKING Op 1 januari 1961 bedroeg het aantal inwoners Vermeerdering door geboorte 109 vestiging 149 Vermindering door overlijden 46 vertrek 175 Aantal inwoners op 1 januari 1962 Derhalve een vermeerdering met 37 inwoners. Het aantal in 1961 voltrokken huwelijken bedroeg 47. 6277 258 6535 221 6314 De tcho vAn het Zuióen Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BRANDWEER De brandweer is .in 1961 5-maal uitgerukt ter bestrijding van branden, te weten 3- maal voor een schoorsteenbrand, 1 maal voor een boerderijbrand en 1 maal voor brand in een graanpakhuis. De burgemeester meent te mogen zeggen dat de brandweer ook in 1961, evenals voorheen, weer snel en doeltreffend is op getreden en voortreffelijk werk heeft gele verd. De waardering heeft de raad tot uit drukking gebracht door een krediet van f 6000. - te voteren voor uniformen van de brandweer. Het jaar 1962 zal dus een ge- uniformeerde brandweer te zien geven. De burgemeester sprak de hoop uit dat in 1962 de nieuwe motorbrandspuit met watertank en nevelspuit, tot welker aan schaffing de raad in 1961 besloot, in ge bruik genomen zal kunnen worden. Voor de brandweergarage, waartoe da raad in 1960 reeds de nodige gelden vo teerde, heeft men het gehele jaar 1961 te vergeefs op de Rijksgoedkeuring gewacht. Vanzelfsprekend zal men diligent blijven om dit project in 1962 te realiseren, maai aangezien landelijk reeds zovele plannen voor meer dan 2Vl miljard gulden per 1 januari 1962 op Rijksgoedkeuring wachten, was de burgemeester in dit opzicht niet hoopvol gestemd. BESCHERMING BEVOLKING Met betrekking tot de bescherming van de bevolking heeft in 1961 een reorganisa tie plaats gevonden. De gemeente is nu ver deeld in 16 blokken met in elk blok een blokwachter, wiens taak het wordt de be volking zoveel mogelijk te informeren om trent de mogelijkheden van bescherming te gen conventionele en kernwapenen. De burgemeester vroeg in dit verband nog eens de aandacht voor de van Rege ringswege huis-aan-huis verspreide richt lijnen. VERKEERSVEILIGHEID Helaas eiste het verkeer in 1961 ook in de gemeente Sprang-Capelle weer zijn tol. In totaal vonden in deze gemeente in 1961 54 verkeersongevallen plaats, waaronder 1 met dodelijke afloop 7 met zwaar lichamelijk letsel 20 met licht lichamelijk letsel 11 met zware materiële schade 15 met lichte materiële schade. VERKEERSVERBINDINGEN Met ingang van de zomerdienstrcgeling 1961 kwam de busdienst 's-Hertogenbosch - Lage-Zwaluwe om de twee uren geheel door de woonkernen rijden, hetgeen een grote verbetering betekent en door de bevolking bijzonder is geapprecieerd. Getracht zal worden de frequentie van het aantal bus diensten door de woonkernen op te voeren en met name, dat ook de laatste dagelijkse busdienst dit traject zal gaan volgen. Met het voorgenomen traject van de nieuwe rijksweg Tilburg - Waalwijk - Gor- kum is het gemeentebestuur niet geheel in genomen. Deze rijksweg zal n.I. het Oost- eind snijden, waardoor naar het oordeel van B. en W. aldaar een minder gelukkige si tuatie zal ontstaan, waarover zeker nog verder overleg noodzakelijk is. OPENBARE WERKEN Diverse openbare werken konden in 1961 voltooid of in uitvoering worden genomen. Het westelijk gedeelte van de Heistraat werd verbreed, terwijl dit gepaard ging met trottoir-aanleg op de eveneens gedempte sloot langs de landbouwschool en de land- bouwhuishoudschool. De hoek Nieuwevaart- Heistraat werd verbeterd. In de Hoofdstraat, de Schoolstraat en de Wendelnesseweg-Oost kon riolering worden aangelegd, waarmee de eerste fase van het rioleringsplan kon worden gerealiseerd. Tevens werden in genoemde straten trot toirs aangelegd en het wegdek verbeterd. De toplaag van het wegdek zal echter eerst april a.s. worden aangebracht. Het dorp Capelle zal hiermee een beter aanzien krij gen. Voorts werd ook de waterloop langs de Julianalaan gedempt en in de gedempte sloot riolering aangebracht. De afwerking bestaande in het aanbrengen van een trot toir en een rijwielpad op de gedempte sloot, is thans in uitvoering, hetgeen tevens het geval is met de aanleg van een parkeer plaats t.b.v. de Ned. Herv. Kerk te Ca pelle. Met de aanleg van plantsoen en een parkeerplaats vóór de Geref. Kerk te Sprang, waartoe de raad in 1961 eveneens besloot, is dezer dagen begonnen. In 1961 hechtten Ged. Staten bovendien goedkeuring aan de besluiten van de raad tot verbetering van de Jan de Rooijstraat en de Poolsestraat. Met de uitvoering van deze reconstructies wordt dezer dagen begonnen, evenals met de doortrekking van de Burg. Meijerstraat, waartoe de hiervoor noodzake lijke sloping van twee woningen nog op de valreep van 1961 plaats vond. Met de uitbreiding en verbetering van de straatverlichting werd in 1961 weer een fase afgesloten. De verlichting aan de Juliana laan en de Oudestraat werd verbeterd en uitgebreid. In de Hendrik Chabotstraat, de Irenestraat, de Margrietstraat, de Marijke- straat, de Burg. Vermeulenstraat en de Schjevelstraat werd verlichting aangebracht. Tevens besloot de raad tot electrificatie van de Tolweg. Verwacht mag worden, dat in 1962 de laatste fase van het plan tot uitbreiding en verbetering van de straatverlichting, waar voor het door de raad gevoteerde krediet van ruim f 104.000,- bereids door Ged. Staten is goedgekeurd, kan worden gerea liseerd.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1