wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Wisseling van de wacht in het secretariaat van de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten. JAARLIJKSE PERSONEELSAVOND KERST OERLEMANS VRIJDAG 2 FEBRUARI 1962 84e JAARGANG No. 10 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Waal J Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" Bü de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten heeft in 't secretariaat een wisseling van de wacht plaatsgevonden. Mr. dr. B. J. M. v. Spaendonck, die gedurende een periode van 34 jaar secretaris van deze Federatie is geweest, had de wens te kennen gegeven, mede in verband met het bereiken van de 65- jarige leeftijd, zijn functie neer te leggen. Het bestuur van de Federatie heeft, deze wens respecterend, de heer v. Spaendonck op de meest eervolle wyze ontslag verleend, onder gelijktijdige benoeming van de heer v. Spaendonck tot adviseur van de Federatie. De heer v. Spaendonck wordt als secretaris opgevolgd door de heer A. J. A. van Gerwen, die reeds gedurende enkele decennia adjunct-secretaris van de Federatie was. De wisseling van de wacht heeft zich voltrokken in een al gemene ledenvergadering van de Federatie, die op maandag 22 januari j.l. ten kantore van de Federatie in Tilburg werd ge houden. Nadat in deze ledenvergadering het besluit was genomen om enerzijds de heer v. Spaendonck onder benoeming tot adviseur, op de meest eervolle wijze ontslag te verlenen, en de heer van Gerwen tot secretaris van de Federatie te benoemen, werd na afloop van de vergadering de dankbaarheid van de Federatie voor 't onnoemelijk vele werk, dat de scheidende secretaris voor de Federatie en voor de gehele Nederlandse schoenindu strie in een reeks van jaren heeft verricht, op treffende wijze vertolkt door de huidige algemeen voorzitter van de Federatie de heer F. Mannaerts, alsook vanuit de ledenvergadering door de directeur van de N.V. Swift, de heer F. Biessels. raad van een Loonbureau voor de controle op de inachtneming van de minimum lonen de totstandkoming van een Al gemeen Pensioenfonds voor de schoenindustrie en een Beamb ten Pensioenfonds; de totstandkoming van een Be drijfschap voor de Schoenindu strie, waarvan de heer v. Spaen donck 4 jaar het voorzitterschap heeft vervuld. Daad van bijzondere betekenis Spreker memoreerde, dat de heer y. Spaendonck in de bezet tingsjaren een rol heeft gespeeld om de organisatie van het be drijfsleven in de praktijk een zo veel mogelijk Nederlands karak ter te laten behouden. Hij vervul de de functie van secretaris van de Vakgroep Schoenindustrie. Na de bevrijding gaf de heer v. Spaendonck, als lid van het Col lege van Commissarissen voor Landbouw, Handel en Nijverheid, leiding aan de wederopbouw van de industrie en het herstel van het economisch leven. Tenslotte releveerde spreker,, dat de scheidende secretaris aan de ontwikkeling van de gedach ten over de economische eenwor ding van West-Europa krachtda dig heeft meegewerkt, en met na me in de E.E.G. de belangrijke functie vervult van lid van het Economisch en Sociaal Comité: Na op deze belangrijke activi teiten van de scheidende secreta ris gewezen te hebben, stelde spreker, dat de heer van Spaen donck een daad van bijzondere betekenis had gesteld door de schepping van het Bureau mr. dr. B. J. M. van Spaendonck, met welk Bureau de Federatie zo nauw verbonden is. De schoenindustrie, zo stelde de heer Mannaerts, die kwantita tief tot de kleinere bedrijfstakken behoort, zou in het verleden be langrijk minder invloed hebben kunnen uitoefenen op de loop der zaken, indien zij niet vertegen woordigd was geworden door me dewerkers van dit Bureau, die juist door koppeling van de eco nomische 'en sociale verzorgin gen van verschillende bedrijfs takken, een invloed kunnen uit oefenen, die de influentie van de schoenindustrie verre te boven gaat. Spreker tekende het belang van de stichting van dit Bureau'door een citaat uit de Gijsbrecht van Acmstel. Na er de nadruk op gelegd te hebben, dat meer dan misschien andere meer spectaculaire zaken de stichting van dit Bureau een levenswerk van de scheidende se cretaris is, waarvoor de schoen industrie niet dankbaar genoeg kan zijn, en waarvan de invloed nog tot in lengte van dagen voor de schoenindustrie van onvoor stelbaar nut zal kunnen zijn, stel de spreker te menen, dat de schoenindustrie haar dankbaar heid niet beter zou kunnen tonen Mr. dr. B. J. M. van Spaendonck Adviseur van de Federatie De algemeen voorzitter van de Federatie huldigde de scheiden de secretaris met bijzonder wel gekozen woorden, die op de vol gende wijze verkort kunnen wor den samengevat. Spreker begon met er op te wijzen, dat het feit dat de heer v. Spaendonck zijn benoeming tot adviseur van de Federatie had willen aanvaarden, de droefheid om het afscheid van de heer van Spaendonck als secretaris ver zachtte. Hij stond vervolgens stil bij datgene, dat in de 34-jarige ambtsperiode als secretaris van de federatie, hoofdzakelijk door net initiatief van de scheidende secretaris was tot stand gekomen. De heer Mannaerts memoreer de, dat in december 1927 werd neslolen tot oprichting van de Fe itje van Nederlandse Schoen fabrikanten, waarvan de heer v. Spaendonck secretaris werd. Vele activiteiten van de Federatie zijn aan het initiatief van de secreta ris ontsproten. Spreker noemde o.a. het fonds tot steun aan grote gezinnen; uniforme regeling van de zie- 'iengeldverzekering nog voordat de ziektewet tot stand kwam; de oprichting van de Bedrijfs vereniging voor de Leder- en Le- derverwerkende Industrie, waar- an de heer v. Spaendonck direc teur werd Js typering van een wacht- gedregehng, voordat de wacht geld- en werkloosheidswet tot stand kwam; ^Passing van de crisis-in- °er\vet op de schoenindustrie; op,, Ul*wisseling van credietge- 6nsj „„4? /egeling inzake leverings- en betalingscondities; hen t0,ePassing a's eerste in h Jaij van de wet op de ver- mdendverklaring van collectie ve arbeidsovereenkomsten; totstandkoming van een Be- njtsraad voor de Schoenindu- H"®» waarbij de heer van Spaen- tn,? e ttmeüe kreeg van direc- eur van het Bureau oe stichting door deze Bedrijfs- dan door de plechtige verzeke ring te geven, dat het het rots vaste voornemen van de Federa tie is om ook in de toekomst een pijler van dit Bureau te blijven uitmaken. Hij bracht vervolgens in her innering dat in dezelfde zaal, waarin thans deze afscheids- plechtigheid plaats vond, een an dere afscheidsplechtigheid had plaats gevonden, bij gelegenheid n.l. van het afscheid van de heer v. Spaendonck als algemeen se cretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Til burg en Omstreken, bij welke ge legenheid aan de scheidende se cretaris als eerste de gouden leg penning van de stad Tilburg uit gereikt werd. De wijze waarop de scheidende secretaris met onverzetbare ijver en ongebreidelde werklust zijn grote gaven ten dienste heeft ge steld en nog stelt, van de vereni gingen die hun belangen aan hem hebben toevertrouwd, typeerde hij met deze regel uit Virgilius Aeneas „Utcunque ferent ea fata minores vincet amor patriae". Ten slotte onderstreepte spre ker de woorden van hulde en dankbaarheid die hij namens de Federatie had gesproken, met het aanbieden van een persoonlijk geschenk in de vorm van een draagbaar radiotoestel en een electrisch grill-apparaat, daarbij de hoop en de wens uitsprekend, dat de scheidende secretaris ge durende een lange reeks van ja ren er van zou mogen genieten. Een groot leidsman Na de algemeen voorzitter werd door de heer Biessels, zoals spreker het zelf noemde, de stem van het „vulgus", de figuur van de scheidende secretaris ge tekend en de dankbaarheid van de leden van de Federatie ver tolkt in een rede die recht uit het hart kwam, en als volgt kan wor den samengevat. Spreker stelde, als gewoon lid van de Federatie, behorende tot de oudere generatie, de scheiden de secretaris tientallen jaren te hebben meegemaakt. De heer Biessels gaf uiting aan zijn bewondering en respect voor de wijze waarop de scheidende secretaris de organisatie in de 1 A. J. A. van Gerwen nieuwe secretaris hand had. Zonder aan de beteke nis van het voorzitterschap af breuk te willen doen, meende hij te mogen stellen, dat een voorzit ter moet kunnen steunen op het secretariaat en in het bijzonder op dc secretaris. De Federatie had een zeer bekwaam secretaris die de Federatie volledig van zijn grote gaven van hoofd en hart heeft laten profiteren. Moge het geen bijzondere verdienste zijn met grote gaven geboren te zijn, een bijzonder grote verdienste is wel de wijze waarop de scheiden de secretaris zijn uitzonderlijke gaven en begaafdheden in dienst van de gemeenschap heeft ge steld. Hij stelde, dat de Federatie trots is op haar scheidende se cretaris, die in moeilijke tijden steeds de juiste oplossing voor de moeilijkheden wist te vinden en er bovendien in geslaagd is de „vogels van diverse pluimage", die de schoenindustrie kent, on der één titel te vangen. In het bijzonder roemde spre ker de vrijmoedigheid van de heer van Spaendonck, om, als hij zulks nodig achtte, dc leden van dc Federatie niet te sparen, doch hen op hun sociale plichten te wijzen, daarbij voorhoudend,dat niet alleen aan de privé belangen van de werkgevers, doch even zeer aan de belangen van dc werknemers dc volle aandacht geschonken diende te worden. Hij betuigde namens de leden van de Federatie, en eigenlijk ook namens" de werknemers, daar voor hulde en dank aan de schei dende secretaris. De figuur van de heer van Spaendonck meende de heer Biessels het beste te kunnen ty peren door er op te wijzen, dat, niet bij wijze van gebrek aan eer bied, doch integendeel bij wijze van uiting van het hoogste res pect in de kringen van de schoen fabrikanten de scheidende secre taris spreekwoordelijk bij zijn voornaam wordt genoemd. „Ba rend" is in de schoenindustrie 'n begrip geworden, en hij betoogde dat het uitsluitend de allergroot sten zijn die „de historie ingaan met hun voornaam". Evenals de algemeen voorzit ter wees ook deze spreker op het levenswerk van de scheidende se cretaris, n.l. de stichting van het Bureau dat zijn naam draagt, waardoor „de schoenfabrikanten niet als wezen worden achterge laten". Dat de scheidende secretaris had willen besluiten als adviseur aan de Federatie verbonden te blijven, stemde de leden, aldus betoogde spreKer, tot grote dank baarheid. De heer Biessels besloot zijn toespraak met nogmaals uitdruk king te geven aan de gevoelens van bewondering en dankbaar heid die de leden bezielen, en met het uitspreken van de wens, dat Gods beste zegen moge rusten op het verdere werk en het persoon lijk leven en gezinsleven van de scheidende secretaris. Aan het einde van de£e af scheidsbijeenkomst dankte de scheidende secretaris in welgeko zen woorden voor de tegenover hem geuite waardering en voor het vererende verzoek om als ad viseur aan de Federatie verbon den te willen blijven. Mr. van Spaendonck betoogde, dat hij nooit tot zijn bijzondere daden zou hebben kunnen komen als hij niet de medewerking had gekregen van bestuur en leden van de Federatie. Hij bracht hiervoor dank aan de Federatie, in welke dank hij ook betrok de medewerkers van zijn Bureau met als eerste de nieuw benoemde secretaris die zich bijzonder met de belangen van de schoenindustrie gaat be zig houden. Huldiging jubilarissen Nagenoeg alle personeelsleden van de firma Kerst en Oerlemans en hun echtgenoten en verloofden waren vrij dagavond 26 januari in zaal Cové-v. d. Haart bijeen ter viering van het jaarlijkse personeelsfeest, dat dit jaar wel een heel bijzonder karakter droeg omdat men met recht kon spreken van een défilé van jubilarissen. Het was dan ook afgeladen vol, toen een der vennoten, de heer S. A. Oerlemans, de jaarlijkse contact-avond opende en daarbij in het bijzonder een hartelijk welkomstwoord richtte tot de echtge noten en verloofden, die er immers recht op hebben het bedrijf ook eens van de vrolijke kant mee te maken. Spreker wenste, dat deze personeels- avond, die een bijzonder karakter droeg door de huldiging van een aan tal jubilarissen, voor alle aanwezigen bijzonder prettig zou zijn. De heer Maris nam hierna het woord. Hij achtte het een voorrecht om de schijnwerper te mogen bedie nen en deze te richten op drie jubi larissen, om thans eens dingen over hen te zeggen, die je anders niet zegt. Allereerst sprak hij mej. Nel Ro- zenbrand toe, die 15 jaar als stikster in dienst der firma is. De firma had gemeend ook haar in de huldiging van deze avond te moeten betrekken, omdat de dienstjaren van de stiksters eigenlijk wel dubbel mochten tellen, hetgeen, vervolgde spreker, er haas tig aan toe, niet betekent dat onze stiksters er nu ook tweemaal zo oud uitzien dan hun leeftijd aangeeft. Zulks past niet bij de vrouw, die nu eenmaal jong wil blijven. Spr. roem de in hoge mate de trouwe dienst van deze stikster, van wie het jubileum tevens een afscheid betekende, omdat de firma Kerst en Oerlemans uit haar leven verdwijnen gaat, nu een man in haar leven gekomen is. Bloemen en een enveloppe met inhoud onder streepten sprekers woorden. Vervolgens stond de heer G. Kloot wijk, die 6 febr. a.s. 25 jaar in dienst zal zijn, in het centrum van de be langstelling. De heer Maris vond, dat men van deze jubilaris zo ontzettend weinig kon zeggen, eigenlijk alleen maar dit, dat hij een trouwe en harde werker is en een zeer goed vakman. Hij meende echter, dat met deze en kele woorden ter typering een dusda nige rijkdom van gedachten is weer gegeven, dat een bedrijf heel blij mag zijn, als het mensen in dienst heeft zoals de jubilaris en dat het graag dergelijke personen anderen ten voor beeld stelt. Spr. wenste hem van har te toe, dat hij het volgende jubileum bij zijn firma zou mogen vieren en overhandigde hem hierna een geslo ten couvert, alsmede zijn echtgenote een bouquet bloemen. Hierna werd door de heer Maris de schijnwerper gericht op de heer A. Faro, thans werkmeester, die voor het eerst in dienst kwam bij de firma in januari 1933, doch enige jaren door omstandigheden afwezig is geweest. Daarom werd dan ook 1962 geprikt als het 25ste dienstjaar. Spr. schetste het bewogen leven van de jubilaris, memoreerde daarbij zijn Duitse tijd, die wel heel zwaar voor hem is ge weest en zijn langdurige ziekte als ge volg daarvan. Spr. meende, dat de heer Faro zeer positief bewezen had de juiste man op de juiste plaats te zijn. De jubilaris heeft het beslist niet gemakkelijk gehad. Hij is immers voortgekomen uit, dus opgeklommen in, het eigen bedrijf, hetgeen zijn eigen moeilijkheden met zich mee brengt. Hij had voorts de moeilijke taak de vroegere werkmeester van groot formaat, de heer van Peer, op te volgen en hij maakte bovendien nog mee de radicale veranderingen in de wijze van bedrijfsvoering. Spr. vertrouwde, dat de heer Faro, die in het verleden van de firma gelegenheid gekregen heeft zich intussen voor zijn taak te bekwamen, ook in de toe komst, nu de gedachte van de mo derne bedrijfsvoering zich nog ver der ontwikkelen zal, een goed en mo dern werkmeester zal weten te zijn. Een enveloppe met inhoud viel de ju bilaris ten deel, een bloemenhulde zijn echtgenote. De heer Maris be trok in de huldiging steeds ook de echtgenoten, die een steentje of heel wat steentjes tot het succes van hun mannen hadden bijgedragen. De jubilarissen dankten in harte lijke bewoordingen voor de goede woorden, welke tot hen gericht wer den, en voor de attenties. Hierna brak een der hoogtepunten van de avond aan. De oudste firmant, de heer Kerst, huldigde de 40-jarige jubilaris, de heer W. de Roon, mode- leur en werkmeester van de snijderij en stikkerij. Als jongeman van 23 jaar trad hij op 28 december 1921 de fabrieksdeur voor de eerste maal bin nen. De eerste dag groeide uit tot 40 jaren, een feit om met dankbaarheid te herdenken. 40 jaar is een groot stuk van een mensenleven, een tijdperk waarin hij de gehele ontwikkeling van het be drijf mee maakte als modeleur, een niet gemakkelijke taak in de laatste jaren, waar de snel wisselende inodc steeds hoger eisen aan zijn vakman schap stelde. Met bijzondere tact gaf hij leiding aan de stikkerij. Hij zorg de goed voor de meisjes in de stik kerij, hij mocht ze graag en de gene genheid was wederzijds, zelfs zo, dat hij op een zeer goede dag een van die meisjes, waarschijnlijk bekoord door haar schone naam „Engel", mee naar het gemeentehuis nam. Namens alle firmanten wenste de heer Kerst hem met dit jubileum van harte geluk. Als blijk van waardering bood hij de jubilaris op diens verzoek een gesloten couvert aan, terwijl zijn echtgenote in de bloemetjes werd ge zet. Een hartelijk dankwoord richtte de jubilaris tot de directie voor alles wat deze voor hem gedaan heeft. Namens het personeel voerde op uiterst geestige wijze de heer D. Ro- zenbrand het woord. Hij betitelde de oudste jubilerende werkmeester de heer W. de Roon als de stamvader van de grote bedrijfsfamilie. De bij zondere tact om met het vrouwelijk personeel om te gaan en zijn uitste kende zorg voor deze groep, bracht spr. er toe de jubilaris als een trou we haremwachter te typeren. Met be trekking tot mej. N. Rozenbrand constateerde hij met genoegen, dat zij het zo lang volgehouden heeft te midden van een overwegende man nengemeenschap en dat het haar zo goed bekomen is, dat zij alsnog haar verder leven aan een man verbinden gaat. Hij wenste haar dan ook veel geluk bij haar nieuwe baas. De werkmeester A. Faro, die al van zijn directie heel hoge cijfers op zijn rapport had gekregen, kreeg van het personeel volgens de heer Rozen- brand beslist de traditionele tien met de griffel. Hij werd geprezen om zijn grote tact. Het was bij de heer A. Faro niet de grote mond, maar de schouderklap waarvan hij zich be diende en die sorteerde het juiste ef fect. Vervolgens feliciteerde de heer Rozenbrand de heer Klootwijk. Hij vond dat de jubilaris wel bijzondere dank aan het bedrijf verschuldigd was, omdat zijn werk bij Kerst en Oerlemans hem een goede vrouw be zorgd had. Hij hoopte alleszins - hij had alle kans nog - dat hij de 40 dienstjaren zou vol maken. Na deze woorden overhandigde spr. namens het personeel de heer de Roon een klok. Ook aan de andere jubilarissen werden cadeaux aange boden. Na het officieel gedeelte begon het optreden van het trio Harry Verhoe ven, Riet Verhoeven en Willy Put. bedrijfsverbondenheid een der meest waardevolle elementen in een onderneming aldus Bur gemeester van Prooijen. Kort na hun start werden de feest vierenden prettig verrast door de komst van de burgemeester, wethou der Waverijn en de gemeente-secreta ris. De Burgemeester, die het woord nam, prees de bedrijfsverbondenheid, die in het bedrijf van de firma Kerst en Oerlemans zo sterk tot uiting kwam en kenschetste deze bedrijfs verbondenheid als een der meest waardevolle elementen in een onder neming. Hij richtte zich heel in het bijzonder tot de heer W. de Roon, die hij prees als een bekwaam werk meester, wiens tact om met vrouwe lijk personeel om te gaan ook buiten het bedrijf bekend is, die in de zeer belangrijke functie van modeleur had meegemaakt de ontwikkeling van het bedrijf tot een der toonaangevende heren-schoenfabrieken. Vervolgens deelde de burgemeester de heer de Roon mee, dat het Hare Majesteit behaagd had voor langdu rige trouwe dienst hem een onder scheiding toe te kennen en wel de ere medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Na het op spelden van deze koninklijke onder scheiding verklaarde de jubilaris, on der de indruk van dit gewichtige ge beuren, heel dankbaar te zijn en ver zocht de burgemeester zijn dank aan Hare Majesteit over te brengen. Namens de directie dankte de heer Maris de Burgemeester heel hartelijk voor de vele moeite, die hij gedaan heeft om deze onderscheiding voor de jubilaris te verkrijgen, want al spreekt men wel eens ooit van een lintjes regen, deze lintjes vallen toch heus niet vanzelf uit de lucht zoals de re gen. Hij sprak er zijn grote blijd schap over uit, dat ook het bedrijf en alle bedrijfsgenoten door deze ho ge onderscheiding geëerd werden. Na het hoogte punt van de avond trad opnieuw het cabaretgezelschap op, dat de feestvierenden wist te boeien, vooral met hun Brabantse sketches. Geruime tijd na het middernachte lijk uur sprak de heer S. A. Oerle mans een kort sluitingswoord, dat nog gevolgd werd door dankwoorden van de zijde van het personeel bij monde van de heer D. Rozenbrand. Het scheiden, wanneer de stemming uiter mate feestelijk is, viel zwaar, doch zoals aan alles een eind komt, kwam ook aan deze onvergetelijke perso- neelsavond een einde. Hi De Icho VAn het Zuióen

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5