wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu WAALWIJK vmw/iL Mk Om/M/NGl i huizen industrie weaen |- Waspiks burgemee op de c ;ster he lang va seft een reële kijk n zaken Banketbakkerij VERWIEL OPTICA BOGAERTS Uocstü! LEDERWAREN REISARTIKELEN HANDSCHOENEN VRIJDAG 2 FEBRUARI 1S62 84e JAARGANG No. 10 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Ongericht 1878 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ïcho' KERNPUNTEN: AANTREKKELIJK MAKEN VAN DE WOONGEMEENSCHAP INDUSTRIALISATIE VAN HET PLATTELAND Al is dan de toon van de nieuw jaarsrede van burgemeester L. M. J. van Erp over het algemeen niet al te optimistisch geweest, dan is daar nog niet mee gezegd, dat het gemeentebestuur of de bevolking zich heeft overgegeven aan een soort defaitisme. Integendeel. Men is in Waspik vol goede moed en de burge meester van Waspik hoopt, dat op de duur zeker een veran dering zal komen in de momentele situatie van zyn gemeente, die talrijke moeilijkheden kent. Op de eerste plaats de werkgele genheid, die niet al te best wil vlotten. Daarnaast en eigenlyk geheel samenhangend met de industrialisatie-moeilykheden, kampt men met een probleem, waar eigenlijk niet alleen Was pik mee in de maag zit: De woningnood. Deze twee omstandigheden zijn ruim voldoende om een vertrek- overschot te kweken en dat is dan ook in deze gemeente ge beurd. Het is voor een burgemeester van een goed willende gemeente bepaald niet leuk dergelijke feiten te moeten constateren, maar omdat de kaarten nu eenmaal zo liggen, heeft het weinig zin daar om heen te draaien en dat is burgemeester v. Erp dan ook beslist niet van plan. Een open oog hebben voor de moeilijkhe den, zo meent hij, brengt de zaak dichter naar een oplossing, en die oplossing zal en moet er komen, dat is zeker. Daar zal hard voor gewerkt moeten worden, niet alleen in Waspik zelf, maar ook daarbuiten, want de burgemeester is de mening toegedaan, dat door samenwerking met de gemeenten van de oostelijke Langstraat, met name Drunen, Loonopzand, Waalwijk en Sprang-Capelle, veel meer bereikt kan worden, niet alleen in het voordeel van Waspik zelf al zal deze ge meente bij 'n eventuele samenwerking zeker rijk van de vruch ten plukken maar ook in 't voordeel van al die andere dor pen en omliggende plaatsen. De gemeente Waspik is inzake regionale samenwerking beslist moeilijk gelegen maar ondanks dat wil burgemeester van Erp alles in het werk stellen, om met de gemeenten van de Lang straat in oostelijke richting tot een groter geheel van voor zieningen te komen. de allereerste plaats een moge lijkheid geschapen moeten wor den om de uitgaande pendel zelf binnen een straal van 10 kilome ter te beperken. Nu doet zich de moeilijkheid voor, dat er in Waspik zelf, voor afgestudeerden van de middelba re schooi weinig mogelijkheden bestaan, om lot een plaatsing te komen. Hier zou dus meer werk gelegenheid voor deze mensen ge schapen moeten worden. Niet dat de burgemeester van Waspik tot een echte concurrentiepositie wil komen, dat is ten ene male niet mogelijk. Wel zou het volgens de burgemeester mogelijk moeten zijn, dat een groot gedeelte van die mensen, die in Waspik woon achtig zijn en die momenteel nog iedere dag de last van het heen en weer reizen moeten onder gaan, in eigen gemeente te werk gesteld kunnen worden. Hier voor zou men moeten komen tot een industrialisatie vim het plat teland. Industrialisatie in die zin dat zich in Waspik bedrijven vestigen, die producten en mate rialen vervaardigen, die men op het platteland nodig heeft, zoals landbouwwerktuigen. Er bestaat Burgemeester van Erp optimistisch blijven Ruim industrieterrein van 9 ha. l)e totale beroepsbevolking van Waspik bedraagt 1030 man nen en 280 vrouwen, hierbij zijn inbegrepen de z.g. thuiswerk sters. Daartegenover staat, dat de werkgelegenheid slechts aan 750 mannen en 210 vrouwen plaats biedt. De inkomende pen del uit het rayon Waalwijk telt 30 mannen en 5 vrouwen. Van de overige gemeenten komen GO mannen en 15 vrouwen naar Waspik. Maar hier staat tegen over een helaas al te grote uit gaande pendel van niet minder dan 200 mannen en 80 vrouwen alleen al naar Waalwijk. Dat wil dus zeggen, dat na aftrek van de agrarische beroepsbevolking 25 van de arbeidskrachten dagelijks vanuit Waspik naar Waalwijk reist. Zou men hierbij net percentage tellen, dat in Haamsdonk, Oosterhout en an dere plaatsen emplooi heeft ge vonden, dan zou dit getal schrik barend hoog oplopen. Het enige wat burgemeester v. Erp hiertegen kan doen, is de mogelijkheden onderzoeken, die er toe kunnen leiden, dat wordt voorkomen, dat de gemeente zo stilaan leeg loopt. Hiertoe zou op in Waspik geen behoefte tot het aantrekken van bedrijven, die werken met hoogwaardig perso neel, omdat daarvoor de secun daire voorwaarden niet aanwezig zijn. Waspik heeft de beschikking over een prima vaarwater, ge schikt voor schepen met een niet al te groot bruto-ton register. Dat industrieterrein ligt voor bebou wing gereed en 't heeft 'n grootte van 9 ha. Op het terrein zyn alle voorzieningen reeds getroffen, zodat wanneer de fabriek er staat, men meteen aan het draaien kan. Ongeveer twee van de negen ha. zyn reeds ingenomen door 2 industrieën, n.l. een meststoffen- fabriek en een Nederlandse olie industrie. Dit betekent dus een duidelijke aanzet. De grote moeilijkheid op dit gebied blijft nog het terugwinnen van verloren arbeidskrachten uit eigen gemeente. Dit is geen een voudige opgave voor Waspiks burgemeester en zeer waarschijn lijk zal hiermee gewacht moeten worden tot er enige ontspanning op de arbeidsmarkt optreedt, of dat mensen, die niet in het rayon Waalwijk werkzaam zijn, zich in Waspik komen vestigen om daar te werken. Maar dan zit men met de volgende moeilijkheid. Huizen huizen Zoals in de nieuwjaarsrede van de burgemeester van deze ge meente te lezen staat, bedraagt 't aantal woningen 74G. Negentien woningen zijn in uitvoering en G8 in voorbereiding; 22 wonin gen zijn onbewoonbaar verklaard maar daar worden er nog 18 van gebruikt. Momenteel bestaat nog een directe behoefte aan 72 wo ningen, wat op een getal van 740 een zeer hoog percentage is. On langs heeft de gemeente Waspik voor 1902 zes woningwetwonin gen toegewezen gekregen, hierin zijn inbegrepen vier woningen voor krot-opruiming. Burgemeester van Erp toonde zich zeer verheugd over deze toe wijzing van zes woningen, maar zij brengen toch geen noemens waardige verandering in het pro bleem van de heersende woning nood. Burgemeester van Erp is van mening dat de woningwet woninggeschiedenis te veel over een kam wordt geschoren, zodat het voor een gemeente als Was pik onmogelijk is de pas bij te houden, laat staan de achterstand in te halen. Het zou volgens de burgemeester veel prettiger zijn wanneer aan een bepaalde streek een aantal woningen wordt toe gewezen, die dan onderling weer verdeeld kunnen worden, even redig naar de behoefte om de om standigheden. Momenteel is de situatie zo, dat de woningtoewij zing is gebaseerd o.a. op de groei wel of niet agrarisch is. Maar Waspik zal nooit uit kunnen groeien zolang het geen beschikking heeft over industrie. En industrie komt er niet voor dat er huizen zijn, waar de werk nemer zijn onderdak heeft. Maar vooruat Waspik zyn huizen krygt, zal de gemeente zich meer moeten uithreiden of de struc tuur zal aanmerkelijk moeten veranderen, bijvoorbeeld door 't aantrekken van industrie... een vicieuse cirkel dus... 1 Verbindingswegen Waspik zelf is beslist een aan trekkelijk dorp. Het heeft moder ne scholen, de Nederlandse Hei demaatschappij is druk aoenue met de aanleg van sportvelden, er zijn kredieten beschikbaar ge steld voor kinderspeeigelegenne- uen. Voor de jeugd worden kosten noch moeiten gespaard. Het be- uryisleven heett enkele banken tot haar beschikking. Er staan moderne huizen en de Kooms-ka- tholieke Bartholomeuskerk bezit prachtige gebrandschilderde ra men, enz. enz. Maar wanneer Waspiks eerste burger de lol trompet steekt over zijn gemeente, dan kan hij niet nalaten het belangrijke prooleem van de verbindingswegen aan te snijden. En terecht, want de ver bindingen naar andere plaatsen zijn bar slecht. Het gereed komen an de Langstraatweg is al weer verschoven naar eind 1903 en dan zal de weg alleen nog maar rich ting Den Bosch te georuiken zyn, terwijl men zit te schreeuwen om en de structuur van de gemeen te, waarbij bijvoorbeeld rekening wordt gehouden ol' een gemeente een verdere verbinding met de randstad Holland. Goede en behoorlijke wegen ontsluiten een gebied en kunnen daardoor een stad of dorp een nieuwe dimensie geven, daarom is de Langstraatweg voor Was pik van zo n essentieel belang. Het .goederenvervoer over land is voornamelijk op het wegver keer aangewezen, omdat het ver voer per rail helemaal is verdwe nen, tenzij dan die twee goede rentreinen per dag, die W aspik passeren. Burgemeester v. Erp vindt het hoog tijd, dat er verandering in de wegensituatie in en rond YVas- pik komt. Een betere accomoda- tie voor de weggebruikers in deze streek zou inderdaad geen luxe zijn. Samenwerking van essentieel belang Samenwerking van onderlinge gemeenten zou hier veel aan kunnen veranderen, daarom is het zo jammer dat burgemeester van Erp in zijn nieuwjaarsrede heeft moeten vaststellen dat hier nog veel aan ontbrak, hetgeen volgens hem voornamelijk het Jacintaschool, veel licht en lucht, staaltje van moderne schoolbouw gevolg is van een te grote onbe kendheid van de mogelijkheden, welke er op de diverse terreinen nog liggen, met name de indus trialisatie. Hij is er van overtuigd dat de industrie zich niet laat dwingen, maar, zo vraagt hij zich af, waarom speelt een gemeente, wanneer deze een bepaalde indu strie om de een of andere reden niet kan gebruiken, deze niet door aan die gemeente, die deze industrie graag binnen haar poor ten zou halen. Laat die indusSrie- en, die aan een groot vaarwater moeten liggen, naar die gemeen te gaan die de beschikking heeft over een dergelijk water, maar laat van de andere kant kleinere industrieën, waarbij de aan- en afvoer kan geschieden d.in.v. kleinere schepen, zich in die plaatsen vestigen, die over een voor die industrie geschikt vaar water beschikken. Vaak vinden zij hier dan nog het voordeel, dat het industrie terrein veel en veel goedkoper is (zoals in Waspik, waar de grond op het industrieterrein 2 gulden de m2 kost dan in een gro tere plaats. Hetzelfde kan in dit artikel werd er al op gewezen gebeu ren met de woningbouw, de volksgezondheidszorg, scholen, etc. etc. Niet prettig Het gevoel van op een eiland te zitten kan vaak niet prettig inwerken. En dat gevoel heeft de gemeente Waspik. Groot West- Brabant houdt op met Raams- donk. Waspik zit net op de rand en wordt op bepaalde wijze ver scheurd door twee invloedssfe- hen. Ofschoon Waspik thuis hoort bij Midden-Brabant, is het wat de schoolartsendienst betreft aangewezen op Oosterhout, ter wijl wat de vleeskeuringsdienst voor het vee betreft, men weer is aangewezen op Waalwijk. Nog erger is het wat betreft t school gaan van de Waspikse jeugd. De ze zwermt uit naar alle mogelij ke streken. Er zijn er die in Waalwijk de technische school opleiding gaan volgen, maar een even groot aantal gaat naar Geertruïdenberg. En dit niet om dat de ene school beter zou zijn dan de andere. Het is enkel een kwestie van geschiedenis, ge woonte zonder meer. Hetzelfde doet zich voor bij vele andere soorten van onderwijs, gesplitst en nog eens gesplitst. Ook kerke lijk gezien zit Waspik op een ei land. Burgemeester van Erp meent, dat het toch wel zeer in het be lang van de inwoners van de Langstraat zou zyn, wanneer de gemeenten wat meer bij elkaar kwamen te staan, waarby ieder toch zyn specifieke eigenschap pen kan blyven behouden. Daarbij komt de belangrijk heid van de samenwerking tus sen de bevolking en de overheid van de gemeente, wanneer die goed is, dan komt het met de ge meente meestal best terecht. Overheid en bevolking moeten samenwerken aan een verdere uitbouw van de gemeente, zodat men kan komen tot een samen dragen van de verantwoordelijk heid. Dit gevoegd bij de onderlin ge samenwerking tussen de ge meenten onderling, kan leiden tot een algeheel welzijn van Mid den-Brabant en de Langstraat in het bijzonder. Be nieuwe Boerenleenbank, aangepast aan de huidige architectuur ZONDAGSDIENST ARTSEN Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 3 en zondag 4 februari Arts Dr. de Blois. Grotestraat 9. telefoon 2331. Apotheek Nijman. Drogisterij MIOCH TANDARTSENDIENST Zaterdag 3 februari 1962 Van 11 tot 11.30 uur: Tandarts H. Minke, Waalwijk. N. H. KERK WAALWIJK Zondag 4 februari 1962 10 uur: Ds. J. Breeuwsma. TI. Doop. Extra coll, orgelfonds. N. H. KERK BESOIJEN Zondag 4 februari 1962 10 uur v.m.: Ds. J. Vink. 2.30 uur n.m.: Ds. J. Vink. Bediening H. Doop. N. H. KERK BAARDWIJK Zondag 4 februari 1962 9 uur: Ds. J. van 't Kruis. GEREFORMEERDE KERK Zondag 4 februari 1962 Willem van Oranje College: 10 uur en 4.30 uur. Dr. Knoppers van Soest SINT CLEMENS BIBLIOTHEEK BAARDWIJK Geopend: vrijdagavond van 7-9 u. BELANGRIJKE LEZING TIJDENS ONDERWIJZERS VERGADERING Tijdens de vergadering van dc Kath. Onderwijzersbond afdeling Waal wij k-Heusden die maandag avond in Hotel Vcrwiel werd ge houden, heeft de heer C. Schut- ijser van het Kath. Pedagogisch Bureau voor de leden van de af ten afleggen, voordat het naar de middelbare school kan. Bij dit toelatingsexamen gaat het he laas in onze omgeving geluk kig niet om materiële i.p.v. formele kennis. Ouders oordelen bij het kiezen van voortgezet onderwijs voor hun kind vaak veel te lichtvaar dig: hun kind moet per sé naar een bepaalde school, hoewel het voor het volgen van die school de capaciteiten niet heeft; omge keerde gevallen doen zich ook veel voor. ,vDe Lantaarn11 De opvangcentra, de scholen voor voortgezet onderwijs ten slotte, dienen te beseffen, dat 12- jarigen geen kleien wetenschaps mensjes zijn. oor deze lezing handelden de onderwijzers het huishoudelijk gedeelte van de vergadering af. Secretaris Joosen gaf zijn jaar verslag, waaruit o.m. bleek, dat de afdeling 239 leden telt, waar van er in de loop van het afgelo pen verenigingsjaar gemiddeld 15 ter vergadering was geko men. Penningmeesteresse Mej. Wagemakers vertelde hoe het stond met de financiën en de he ren Van der Plas en Peters wer den als bestuurslid herkozen. C.N.V. FAMILIE-AVOND Dinsdag 30 januari werd in 't Willem van Oranje College een C.N.V. familie-avond gehouden, georganiseerd door de Chr. be sturen van Waalwijk. De voor zitter, de heer M. Faro, opende de avond niet een schriftlezing en gebed, waarna hij een kort ope ningswoord sprak, waarin hij de leden wees op hun taak en roe ping als lid van de Chr. Vakbe weging. Na net openingswoord werden enige interessante voorfilms ver toond, waarna de heer v. d. Tuijn hoofdbestuurder van de Chr. Me taalarbeidersbond, gelegenheid kreeg een kort woord te spreken. Hij wees op de taak en plaats van de Chr. Vakbeweging in Ne derland. deling en belangstellenden van verschillende oudercomité's een uiteenzetting gegeven over het probleem rond de aansluiting en de aanpassing van leerlingen die van de lagere school naar het voortgezet onderwijs gaan. Te veel kinderen immers gaan naar bepaalde scholen voor voortgezet onderwijs, waarvan later blijkt, dat ze niet tot het volgen van dat onderwijs in staat zijn en omge keerd: kinderen met goede capa citeiten komen niet op scholen, waarvan zij het onderwijs had den kunnen volgen. Daaruit spruit veel verdriet voort: op de eerste plaats voor de kinderen zelf, voorts voor de ouders, de leerkrachten van het lager en die van het voortgezet onderwijs. Op drie plaatsen dient dit probleem te worden aangepakt: bij het la ger onderwijs, bij 't selectiemid del, t.w. het toelatingsexamen, bij de ouders en bij het instituut dat de kinderen opvangt, het voortgezet onderwijs. Bij het lager onderwijs dient men er van uit te gaan, dat de 1. s. geen opleidingsinstituut is; het slagen op de lagere school is niet afhankelijk van de hoeveelheid kennis die het kind er op doet, maar van de wijze waarop het kind met de tot zijn beschikking staande vermogens heeft leren werken. Een remmende factor hierbij is het toelatingsexamen, dat het kind met succes zal moe- Tijdens de pauze werd 'n ver loting gehouden, waarvan de op brengst ten goede kwam aan het fonds „Draagt Elkanders Lasten". Na de pauze werd de avond voortgezet met de vertoning van 'n prachtige kleurenfilm „Avon turen in de Pacific". Na afloop hiervan sloot de voorzitter, de heer Faro, deze buitengewoon geslaagde avond met gebed. BALAVOND K.J.M.V. Op zaterdag 3 februari houdt de Jonge Middenstand weer haar jaarlijkse balavond in Hotel Ver- nsctiowte, NOG DAGEN KANS OM KOOPJES TE KIEZEN wiel. Vanaf 8 uur zullen leden, donateurs en genodigden kunnen dansen op dc muziek van het be kende sextet „The All Stars". CLUBMATCH Zondag 25 februari zal door de Kynologènvereniging „Waalwijk en Omstreken" in de zaal van De Gecroonde Leersse, Grotestraat 205, Waalwijk, een clubmatch worden gehouden, waaraan kan worden deelgenomen door eige naren van honden van alle rassen. De tcho van het Zuióen Tel. 3071, Groleslr. 327, Waalwijk ELKE DAG Vóór dag en dauw VERSE BROODJES EN KRENTEBOLLEN Grotastraat 309 WAALWIJK DROGISTERIJ-PARFUMERIE Grotestraat 131, Telefoon 2045 W A A L W IJ K -vJU L i i ELASTIKKEN KOUSEN STEUNZOLEN Grotestraat 220 WAALWIJK GROTE STR. 26^ WAALW'JK

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 9