waaLwijkse en UnqstRAAtse couraiu BINNEN- EN BUITENLAND SOCIALE VERZEKERINGSWETTEN STASSAR BRiLLEN BETERE BRILLEN Gemeenteraad Waalwijk VOORSTEL TOT AANKOOP VAN GONDELWAGEN STUITTE OP BEZWAREN MAANDAG 5 FEBRUARI 1962 g Aao* 84e JAARGANG No. 11 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenit^t" 8 Tel. 04167-2002 De premie voor de verplichte zie kenfondsverzekering is voor 1962 vastgesteld op 4,8 De helft hier van komt voor rekening van de werk nemer, dus 2,4 De loongrens be draagt f 8000. - Is een werknemer op 1 januari '62 verplicht verzekerd, dan blijft hij het gehele jaar verplicht verzekerd, ook al overschrijdt zijn loon (bij dezelfde werkgever) tijdens de duur van de dienstbetrekking in de loop van 1962 genoemde loongrens. Verandert men van dienstbetrek king, dus als men bij een andere werkgever in dienst treedt en gaat men daar meer dan f 8000. - ver dienen, dan is men niet meer ver plicht verzekerd. A.O.W. en A.W.W. De premies A.O.W. en A.W.W. bedragen, gerekend van 1 januari '62 af, in totaal 7 De premie wordt geheven over een loon van maximaal f 8250. -Dit betekent dus, dat de maximale inhouding per maand f 48.12 bedraagt, of per jaar f 557,50. Zoals wij reeds eerder berichtten zijn thans door de regering de juiste bedragen vastgesteld, voor de ouder- doms- en de weduwen en wezenpen sioenen. De nieuwe bedragen zijn ingegaan op 1 december 1961 en zullen in ja nuari (uiterlijk februari) worden uit betaald (tussen haakjes de oude be dragen. A.O.W. Per jaar Ongehuwden f 1182,- (1134,-) Gehuwden f 1872,- (1794,-) - - -per maancj f 98,50 94.50) f 156,- (149,50) Per jaar Wezen jonger dan 10 jaar Wezen van 10 tot 16 j. Wezen van 16 tot 27 j. f 510,- 486,-) 768,- 732,-) f 1002- 960,-) Per maand Weduwen zonder kinderen en tijdel. uitkeringen Weduwen met kinderen Wezen jonger dan 10 jaar Wezen van 10 tot 16 j. Wezen van 16 tot 27 j. Ongehuwden Gehuwden A.W.W. Weduwe zonder kinderen en tijdelijke uitkering f 1578,- Weduwe met kinderen f 2293, - (1512,-) (2196,-) f 131,50 (126,-) f 191,30 (183,-) f 42,50 40,50) f 64,- (61,-) f 83,50 80,-) Langer thuis blijven. Het gemeenschappelijk administra tiekantoor heeft bepaald, dat in de ziekenwet lopende werknemers nu thuis moeten zijn vóór 10 uur, van 12 uur tot 14.30 uur, 's avonds na 18 uur in de maanden oktober t.m. februari en 's avonds na 20 uur in de overige maanden (maart t.m. sep tember). Huishoudelijk personeel. Huishoudelijk personeel, dat in wonend is, moet altijd opgenomen worden in de verplichte ziekenfonds verzekering. Niet inwonende dienstboden of werksters zijn verplicht verzekerd als zij in een bepaalde week op tenminste 3 dagen werkzaam zijn bij dezelfde werkgever. Het is niet noodzakelijk, dat dit personeel 3 gehele dagen werkt; vol doende is dat het op tenminste 3 da gen per week in dienst is, al is 't 3x1 uur per dag. Een verplichte ziekenfondsverze kering komt niet automatisch tot stand als men in loondienst treedt. Om verzekerd te zijn dient betrokke ne zich aan te melden bij een erkend ziekenfonds. NEDERLAND MAAKT EEN MOOI, INDONESIË EEN SLECHT GEBAAR. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, zal zijn be middelingspoging in de kwestie-Nw.- Gumea naar alle waarschijnlijkheid moeten staken. Een gezaghebbend man in Djakarta wist namelijk te ver tellen, dat de Indonesische regering 0e Thant heeft verzocht van verdere bemiddeling af te zien. De regering zou dit verzoek gedaan hebben nadat haar ter ore was gekomen dat „het zeventiende Nederlandse bataljon naar Nieuw-Guinea wordt gestuurd". an bevoegde zijde in Den Haag is verzekerd, dat er geen sprake is van net zenden van een Nederlands ba taljon naar Nieuw-Guinea. Juist donderdag heeft de Neder- andse regering geprobeerd de duide- 'Jk op dood spoor geraakte bemid delingspogingen van Oe Thant een wending ten goede te geven zij liet de secretaris-generaal weten, dat zij ereid is de Indonesiërs, die na het ootincident voor de kust van Nieuw- late'nea wer<^en gearresteerd, vrij te In een brief aan Oe Thant schreef Premier De Quay, dat „dit vrijwillig aar hopelijk kan bijdragen tot een vermindering van de huidige span- mg en tot verbetering van het kli- aat voor onderhandelingen onder auspiciën". Oe Thant deed maan- aa8 een beroep op Nederland om de "Jgsgevangenen vrÖ te laten hij wij- e ^an menslievend gebaar dat zou unnen bijdragen tot vermindering van de spanningen". NEDERLANDERS OP NIEUW-GUINEA Regering bereidt maatregelen voor f regering heeft ernstig aandacht °nken aan het voorbereiden van jrraatregelen voor tijdige in veilig- sste'hng ingeval van nood voor °uwen en kinderen van Nederlan- ers die op Nieuw-Guinea werk- am zijn. Aan de hiermee samenhan- u e vraagstukken zal staatssecreta- b van Binnenlandse Zaken ge durende zijn verblijf in Nieuw-Gui nea bijzondere aandacht besteden, al dus deelt minister-president De Quay mee in een brief over de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de Algemene Vergadering van de V.N. en over de daaruit ontstane situatie. In dit schrijven wordt er voorts met klem op gewezen, dat de regering na het gewapende treffen alles heeft vermeden wat zou kunnen leiden tot verdere verscherping van de situatie. Zij heeft dit slechts beschouwd als een incident. Indonesië houdt blij kens een telegram van Soekarno aan Oe Thant de mogelijkheid tot vreed zaam overleg open. Deswege dringt de regering momenteel niet aan op een behandeling van het probleem in de Veiligheidsraad. Ten aanzien van het incident heeft zij dit college ech ter wel op de hoogte gehouden. Naar aanleiding van recente pogingen van particuliere zijde is door de minister president aan daarbij betrokken par ticuliere tussenpersonen meegedeeld, dat de regering bereid blijft een Indo nesische ambassadeur, tesamen met de minister van Buitenlandse Zaken, in Nederland te ontvangen, indien daarvoor een verzoek zou worden in gediend, welk laatste de Indonesische regering tot op heden niet heeft ge daan. KONINKLIJK PAAR NAAR OOSTENRIJK Voor officiéél bezoek. Zowel in Den Haag als in Wenen is donderdagavond bekend gemaakt, dat koningin Juliana en prins Bern- hard van 21 tot 24 mei een officieel bezoek aan Oostenrijk zullen bren gen. Vorig jaar heeft president Scharf van Oostenrijk een officieel bezoek gebracht aan Nederland. TRAWLER MET 17 MAN VERGAAN Twee vrouwen en twee kinderen onder doden. Op de Noordzee, waarschijnlijk ter hoogte van Terschellingen, moet zich 'n verschrikkelijk scheepsdrama heb ben afgespeeld, waarvan men alleen nog maar de omvang kent; over de oorzaak is niets bekend. De Duitse trawler „Berta Kienass" met aan boord 12 bemanningsleden, twee vrouwen, de zoon van de stuur man en twee kinderen van resp. 4 jaar en zes maanden oud, is mogelijk door een ongeluk (een mijn?) vergaan. Een Nederlandse reddingsboot is met 12 doden in den Helder aange komen. PARIJS TOT DE TANDEN GEWAPEND. De Parijse politie staat op scherp. Donderdag zijn 32 tanks en 75 pant serwagens naar de Franse hoofdstad gedirigeerd, om de 27.000 politie mannen in hun strijd tegen de OAS te helpen. Premier Michel Debré is bij politiechef Papon op bezoek ge weest, om met hem de veiligheids maatregelen te bespreken. Niets wordt meer aan het toeval overgela ten. Er is een strategie ontwikkeld, die de OAS de lust tot nieuwe aan slagen en een greep naar de macht moet ontnemen. TWEE DODEN NA VAL VAN TRAPEZE Flying Wallenda's Twee leden van de „Flying Wal lenda's", een groepje trapeze-arties ten, zijn dinsdagavond overleden aan verwondingen die zij bij een val van een hoogte van 24 meter hadden op- gelopen. Een andere artiest uit de troep werd ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde toen de tra peze-artiesten in het Schrine Circus in Detroit optraden en hoog boven in de nok een menselijke pyramide had den gevormd. Ze bevonden zich met zijn zevenen op het koord toen één van de mannen, waarschijnlijk plotse ling onwel geworden, zijn evenwicht verloor, viel en twee andere mannen met zich meesleurde. Een 21-jarige Oostduitse, die on langs naar het Westen vluchtte en bo ven op het trio stond, kon zich nog aan het koord vastgrijpen en bleef er hangen tot er een valnet was geplaatst. Zij liep bij haar val geen ernstige verwondingen op. MEELFABRIEKEN SCHENKEN DE NOVIB f 75.000.- Verborgen in wittebrood Verborgen in een wittebrood over handigde de voorzitter van de Neder landse vereniging van meelfabrikan ten, de heer H. J. Koster, tijdens een samenkomst van vertegenwoordigers van de Novib-comité's in de tuinzaal Abonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mjn. Contract-advertentiesspeciaal trwief Telegram-adres „Echo" een ander vertrek liep, werd hij dooi enkele mannen aangevallen. Tijdens de vechtpartij heeft hij vermoedelijk een klap op zijn hoofd gekregen. Hij raakte bewusteloos en heeft waar schijnlijk een hersenschudding opge lopen. Toen de heer Ram weer bij kwam, bleek een bedrag van 5700 a 5800 gulden uit zijn zak te zijn ver dwenen. Hij ging naar de post van de rijkspolitie, die juist tegenover het postkantoortje is gevestigd. Hij was helemaal in de war en kon nauwe lijks spreken. De politie vond 1900 gulden in de hal van het postkantoor tje terug. De rijkspolitie in Bleiswijk voert het onderzoek uit, bijgestaan door rechercheurs van de districts recherche in Den Haag. Provinciaal nieuws HELE PERSONEEL PLOTSELING ONTSLAGEN Wegens financiële moeilijkheden heeft de directie van de N.V. Schoenfabriek De Meeuw te Oister- wijk moeten besluiten het hele per soneel te ontslaan. De ontslagtermijn is voor zover bekend een week. In to taal zijn er ongeveer 50 personen werkzaam in dit bedrijf, dat zich toe legde op de vervaardiging van kin derschoenen. De mededeling van het ontslag kwam volkomen onverwachts. Het personeel werd er woensdagmor gen van in kennis gesteld. Maandag morgen waren er nog nieuwe perso neelsleden aangenomen en maandag avond werd er nog onderhandeld met een nieuwe magazijnmeester. Van slapte in het bedrijf is geen sprake; in de afgelopen periode moest er tenminste regelmatig overgewerkt worden. Naar wij vernemen werkt het personeel nog gewoon door en wordt het loon ook nog doorbetaald. De Nederlandse Credietbank, die het bedrijf kredieten verstrekte, heeft beslag gelegd op de in het magazijn opgeslagen goederen. Deze zijn nu opgeslagen in het bijkantoor van de bank in Oisterwijk, dat nu veranderd is in een groot pakhuis van schoenen en dergelijke. De mogelijkheden voor het ontslagen personeel om weer aan werk te komen zijn gunstig. Men ver onderstelt dat een belangrijk deel van hen wel aan het werk zal kunnen in de andere Oisterwijkse schoenfabrie ken. Overigens blijft de oorzaak van de financiële moeilijkheden nog duister. Het bedrijf liep goed, althans voor de buitenwereld, en het produkt was van zeer goede kwaliteit, zo werd ons verzekerd. De directeur zou tegen het personeel gezegd hebben, dat hij in 't van de Haagse Dierentuin een bedrag ^egin van week zetf n°g onkundig van 75.000 gulden aan de voorzitter van de Novib, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst. In een kort toespraakje prees de heer Koster het streven van de Novib om in zo ruim mogelijke kring be langstelling te wekken voor de onder ontwikkelde gebieden. Ter gelegen heid van het feit, dat de Nederlandse vereniging van meelfabrikanten 75 jaar bestaat, werd besloten 75.000 gulden aan de Novib te schenken tot steun van haar acties. De voorzitter van de Novib zag in dit gebaar een aansporing om het hulpverlenings- werk en de voorlichting over de pro blemen die daarmee verband houden, met alle beschikbare middelen te be vorderen. De heer G. J. van Vlijmen, direc teur van de Novib, maakte daarna be kend, dat vorig jaar in totaal 1.232.288,59 gulden bij elkaar is ge bracht door de plaatselijke comité's, het grootste gedeelte hiervan door de najaarsactie. Hij sprak verder over een actie om de Nederlanders te stimuleren 1 pet. van het persoonlijke inkomen ter be schikking te stellen voor de hulp aan de onderontwikkelde gebieden. OVERVAL OP POSTKANTOOR 3800 a 3900 gulden was de buit van een overval die donderdagavond is gepleegd op de houder van 't post kantoor te Bleiswijk bij Rotterdam, de heer H. Ram. Tijdens een vechtpartij met de overvallers verdween 57 a 5800 gulden uit de zak van de heer Ram, maar 1900 gulden werd later in de hal van het kantoortje teruggevon den. De postkantoorhouder was tot on geveer half acht bezig geweest het geld voor de volgende dag klaar te maken. Terwijl hij met het geld naar was van de moeilijkheden. (Br. Dbl.) CULTURELE RAAD ADVISEERT PROVINCIAAL BESTUUR OVER TONEELSUBSIDIES. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben besloten met ingang van 1 januari 1962 de Provinciale Toneeladviescommissie en de Pro- vincale Commissie Semi-beroepsto- neel op te heffen. Aanvragen om provinciale subsi die voor activiteiten op het gebied van het toneel zal het Provincaal Bestuur voortaan om advies voorleggen aan de Culturele Raad voor Noord-Bra bant; als zodanig is aangewezen het Provinciaal Genootschap voor Kun sten en Wetenschappen in Noord- Branbant. De Culturele Raad heeft een Sec tie Toneel en Beoordelingscommissie Toneel in het leven geroepen. ENTHOUSIAST PUBLIEK HEEFT GENOTEN VAN DAVERENDE REKLAME-TELEVISIE SHOW Drie achtereenvolgende avonden heeft Wim van Wees met zijn gezel schap, waaronder Bueno Mesquito, Nel van Deursen, Rita Corita, Frits Stolk, Anneke van Hooff, Eric Schwartz en Koen Corita, met dave rend succes zijn reklame televisie show, die was georganiseerd door 'n zevental zeer bekende zaken in Ne derland, in het Casino in Den Bosch aan het publiek voorgesteld. Hetgeen door de medewerkenden geboden werd, viel bij het aanwezige publiek zeer in de smaak. Na afloop van de derde avond, woensdagavond 31 ja nuari, werd Wim van Wees en zijn gezelschap hartelijk gehuldigd en werden hem bloemen, waarin de kleu ren van Amsterdam waren verwerkt, en cadeaus aangeboden. Namens de fabrikanten, sprak een hunner een hartelijk woord van dank, terwijl ook een der kruideniers Wim van Wees alle lof toezwaaide, temeer nog om dat dit de 100e avond van de show was. Tijdens de show, die geheel gratis was, en speciaal voor de huis vrouwen uit de Langstraat was geor ganiseerd, werden diverse lekkernijen aangeboden. In totaal werd de show door ongeveer 35.000 mensen be zocht, waaronder enkele honderden uit Waalwijk. kerkenbouw BISDOM DEN BOSCH Dit jaar worden 19 kerken aanbesteed Kerkenbouwzondag biedt een goede gelegenheid om nog eens op een sprekende wijze een van de zwaarste motieven voor de fi nanciële reorganisatie in het bisdom s-Hertogenbosch uiteen te zetten. Het bisdom vraagt im mers van de parochies een jaar lijkse bijdrage van 4.- per paro chiaan waarvan behalve de eigen dienst van het bisdom ook de kerkenbouw, de seminaries en diverse moderne vormen van apostolaat gefinancierd moeten worden. Daarnaast moeten de parochies ook zelf een gezonde exploitatie hebben, zodat de pa rochianen via de gezinsbijdrage, het plaatsengeld en de ene col lecte op de zondagen jaarlijks 'n vrij groot bedrag zullen moeten of teren, waarbij dan nog komen de zorgen van de wereldkerk (missiezondag en de pauselijke missiegenootschappen) en 't \Vil- bbrorusapostolaat Willibrord- zondag). Waarom vraagt nu met name de kerkenbouw zoveel geld? Dit blijkt overduidelijk uit de vol gende zakelijke gegevens: In 1961 zijn 19 kerken aanbe steed en 4 gereed gekomen voor aanbesteding. In 1961 zijn de volgende ker ken klaar gekomen: o H- Pastoor van Ars. -. 1 ïlburg De Goede Herder. 3. Eindhoven H. Judas Thaddeus Buiten de in 1961 aanbestede kerken waren op 31 december 1961 nog 3 kerken in aanbouw. De totale stichtingskosten van de in 1961 aanbestede kerken be dragen 6.892.125.— terwijl voor ƒ186 4Ü0—kCn W6rd uitgegeven M'en denkt in 1962 19 kerken aan te besteden, waarvan twee in Tilburg, nl.l. St. Maarten en O. L. Vrouw van Lourdes. In 1961 bracht de kerkenbouw- collecte op: 1.291.298.95 kerkenbouwzondag 1961 - 199.878.98 Totaal voor 1961 1.491.177.93 Dit laatste bedrag zal als ge volg van enkele late afrekenin gen vermoedelijk nog stijgen, zo- dat tïe opbrengst in 1961 bijna oö hoger was dan in 1960. Aan subsidies werd in 1961 uitgekeerd 873.074.38 Aan subsidies werd toegezegd 795.000.— 1.668.074.38 Het episcopaat beklaagt zich over het langzaam afkomen van bouwvergunningen, waardoor de kerkenbouw in Nederland door de regering wordt geremd. Na het voorlezen van de Nieuwjaarsrede door burgemeester S,S^~ oVOf°ï e« n uitvoerig verslag hiervan zie onze editie jan vrijdag - februari ging de gemeenteraad over tot het be handelen van de punten der agenda. Het was de heer Meijs, !fni!lamenS a gemee"ttraadsleden <le burgemeester hartelijk dankte voor de waardevolle Nieuwjaarsrede, waarvan hij in het bijzonder het gedeelte, dat handelde over de financiële po sitie van de gemeente en het gedeelte handelende over de streekevolutie, byzonder actueel noemde, Naar aanleiding van de ingeko men stukken, waaronder een af schrift van een brief van de di recteur van de vleeskeurings dienst in verband met de voorge nomen aankoop van een cadaver- auto, wenste de heer Mombers nog een verklaring af te leggen. Het kwam voornamelijk neer op een naamsverwisseling, die had plaats gevonden, toen de heer Mombers, in zijn hoedanig heid van gemeenteraadslid, een onderzoek in wilde stellen naar de thans in gebruik zijnde cada- x er-auto. De heren v. d. Hoven en Eibers bleken het volkomen met de heer Mombers eens te zijn waarbij de heer v. d. Hoven stel de, dat, wanneer een gemeente raadslid in het belang van de ge meenschap omtrent het een of ander zijn licht wilde opsteken, recht had op een behoorlijke be handeling. De voorzitter betoog de het voorgevallene te betreuren maar zei er van overtuigd te zijn dat het niet in de bedoeling had gelegen de heer Mombers te kren ken of onheus te bejegenen. Bij het voorstel tot beschik baarstelling van een krediet voor uitbreiding van de straatverlich ting kwam de aankoop van de zogenaamde gondelwagen aan de orde. De heer v. d. Hoven meen de, dat de uitgave van 44.000.- nogal veel was voor een derge lijk soort wagen in een stad, waar men bijna niet te maken heeft met bovengrondse leidin gen. Hij meende dat deze uitgave wel verantwoord zou zijn, wan neer in een stad tram- of trolly- buslcidingen aanwezig waren. De voorzitter stelde hier tegen over, dat een gelijksoortige gon delwagen in diverse gemeenten in gebruik was en dat ook in Waalwijk, volgens de directeur van licht- en waterbedrijven, een grote behofete aan een gondel- dagen bestaat. De wagen, die in vijftien jaar zou worden afge schreven, zou dan jaarlijks 4000 gulden gaan kosten. Wethouder Smolders voegde hieraan toe, dat het de gemeente meer geld zou gaan kosten, wanneer men de no dige vernieuwingen en reparaties met de oude ladderwagen zou moeten gaan uitvoeren, omdat hier veel meer tijd in ging zitten. Nadat de heer v. d. Hoven was overtuigd van de noodzaak van aanschaf van deze wagen, vroeg de heer Meijs wat er met de oude ladderwagen zou gaan gebeuren. Een beslissend antwoord kon men hierop nog niet geven, maar misschien zou de mogelijkheid bestaan deze over te doen aan 'n kleinere gemeente. Uiteindelijk bleek de raad het met het voorstel van B. en W. eens te zijn en werd het voorstel zonder hoofdei ke stemming aangenomen. Aan- en verkoop van onroerende goederen Van belang was ook het voor stel tot aankoop van het café woonhuis van de heer A. G. Kroot gelegen aan de Olympiaweg. De heren Duijvclaar en v. Mossel veld zagen niet in, dat er van dit pand nog behoorlijke kleedgele genheden gemaakt konden wor den. Zij meenden dat het mis schien beter was het pand te slo pen en er dan een nieuw kleed lokaal neer te zetten. De heer Kemperman vroeg zich af hoe 't mogelijk was dat, ondanks dat bekend was dat dit pand door de gemeente aangekocht zou wor den, toch nog een vergunning voor verbouwing was afgegeven. Al spoedig bleek uit de woor den van de voorz. dat in dit geval 'n weigering tot verbouwing strij dig zou zijn met de Nederlandse rechtsopvatting. Wat betreft de bestemming van het aan te ko pen pand deelde de voorzitter mee, dat dit nog bekeken zou worden. Omdat de N.V. Schapendonk nieuwe terreinen nodig heeft voor verdere uitbreiding, werd besloten over te gaan tot verkoop van een terrein groot 1420 m2. Aan de Stichting Beheer Land bouwgronden werd besloten te verkopen een stuk grond groot 0.10.70 ha., omdat de heer P. M. v. d. Broek, Valkenvoortweg 1 zijn bedrijf wenst te beëindigen. Daar van de gelegenheid om schriftelijke bezwaren in te die nen tegen het voorstel van ontei gening, van onroerend goed in 't belang van de volkshuisvesting ter uitvoering van de partiële De rcho van het Zuióen Totaal: W 9: -rrrrfA M H »~*f|

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1