Henny de Ruyter Nederl. kamp, driebanden DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 5 FEBRUARI 1962 Sprang-Capelle Sprang Capelle Kon. Harmonie Sophia's Vereniging te Loonopzand kreeg nieuw instrumentarium üing onmiskenbaar biedt; en dat S1" 9ÖÜ leidsters en leiders tel- £ns 'weer bereid gevonden wor- ipi zich moeiten te getroosten voor de vorming van de jeugd in hun vrije tijd. Maandelijkse bijeenkomsten. Gedurende de afgelopen vijf iaar zijn er per jaar 10 districts- uijcenkomsten gehouden voor aj- 1p leiders en leidsters. Deze bij- lenkoinsten hebben gewoonlijk „.zondagmorgen plaats soms n ,k gedurende een weekeinde. \vii geloven, dat een belangrijk IJeelte van de kracht van de jeugdbeweging in ons district daaraan te danken is. Immers, maandelijks ontmoeten leiders In leidsters elkaar, ze praten over hun werk, ze doen ideeën on ze ondervinden waardering, eaten slotte, ze vinden er telkens „eer stimulansen 0111 te blijven doorgaan met hun elg belangrijk kiesbijeenkomst van deze maand had al gelopen zondag in het Dr. Mollercollcge plaats en droeg een enigszins feestelijk karakter. In de kapel werd 0111 kwart voor negen een H. iMis opgedra gen waarna de ca. lüü aanwezige leiders en leidsters gezamenlijk ontbeten in liet overblijflokaal van het college. Districtscommissaris de aal bracht het eerste lustrum van 't district in herinnering. Hij wilde graag al degenen, die zich gedu rende de afgelopen vijf jaar voor de jeugd hadden ingespannen, hartelijk dank zeggen. „In de af gelopen vijf jaar", aldus de heel de Waal, „hebben wij samen toch wel ophouwend werk verricht. Veie Stichtingen Jcugdbelangen zijn ontstaan: In Waalwijk be staan er al twee en staan er twee op stapel, terwijl de jeugdbewe ging in Heusden, Waspik en Nieuwkuijk ook een frisse nieu we aanpak kreeg. Het werk dat wij doen is voor de jeugd zeer be langrijk. Ga echter niet gebukt onder dit werk 0111 een of ander te veel aangedikt verantwoorde lijkheidsgevoel. Wees zen blij moedig christen, leid de jeugd of liever, begeleid de jeugd prettig, en 0. L. Heer doet de rest". De aanwezigen kregen 'n fraai met kleurendia's omlijst klank beeld voorgeschoteld over het belang van de jeugdbeweging in het algemeen en over de vormen van jeugdbeweging in het dis trict in het bijzonder. Het klank beeld gat bovendien een terug blik op het samenzijn van de lei ders en leidsters op Koempoelet- les, Driekoningenavond en ande re bijeenkomsten. Districtscommissaris de Waal was tevreden over zijn leiders en leidsters. Wij zijn er van over tuigd, dat vele ouders heel, heel erg blij zijn niet hetgeen al die 200 leidenden geheel belange loos doen voor hun kinderen. Daarom mag de jeugdbeweging in de Langstraat werkelijk over tuigd zijn van ieders sympathie. R.W.B. GESLAAGDE FEESTAVONDEN Ter gelegenheid van haar 54-jarig bestaan heeft de voetbalvereniging Rood-Wit-Blauw een 2-tal feest avonden georganiseerd, die beiden heel bijzonder in de smaak zijn ge vallen. Dinsdagavond waren de leden en donateurs in Thalia verzameld, al waar een filmvertoning werd ver zorgd door de filmdienst van de Ne_ derlandse Sport-Federatie. Vóór de pauze werd een reportage-film ver toond, die liet zien hoe uitgebreid en uiterst verzorgd de kleine en grote voetballers in Rusland wor- den getraind, terwijl na de pauze 'n korte samenvatting van de wereld kampioenschappen in Zweden werd vertoond. Beide films vielen bij groot en klein bijzonder in de smaak, terwijl tevens mag worden aangenomen dat zij er ook nog wat van hebben opgestoken, zodat dit al bij al een prettige en zeer zeker nuttige avond is geworden. Op zaterdagavond was de gehele R.W.B.-familie naar „De Gecroonde Leersse" getogen en heeft zich daar tot het alleruiterste tijdstip kostelijk vermaakt. Ondanks het slechte weer was bij de aanvang van het cabaret, dat subliem werd verzorgd door het gezelschap van „Jan van Ostade", de zaal vol, terwijl na afloop het orkest van „The Music Players" de aan wezigen enige uren doorlopend op de vloer hield. Voor de voetballers zal het slechte weer wel een ver ademing zijn geweest, want men heeft nu ongeremd kunnen doorfui- ven, en dat dit gebeurd is spreekt vanzelf voor diegenen die de RWB- ers kennen. Jan de Nijs en zijn staf hebben zich op de hun eigen wijze als voor treffelijke gastheren gedragen, ar- tisten, orkestleden en tenslotte alle aanwezigen hebben op bijzonder prettige wijze aan 't welslagen van dit jaarlijkse festijn meegewerkt, zodat de algemene feestvreugde geen enkel moment is verstoord ge worden. Het bestuur van R.W.B. is een ieder die, op welke wijze dan ook, tot deze prettige feestviering heeft oijgedragen, zeer hartelijk dankbaar en zij hoopt van harte dat het vol gend jaar bij het 11de lustrum we- ju1 -a^en *n voortreffelijke ge zondheid aanwezig zullen zijn. HULDIGING HENNY DE RUYTER A.s. woensdagavond zal Henny de "uyter, in verband met zijn behaald ederlands kampioenschap Drie gden j.l. zondag, om 8.30 uur ge- uidigd worden. Bij deze huldiging uitgenodigd B. en W., het Dis- „.•°i s^uur> Waalwijks Belang, ter- ijl voorts getracht zal worden de eer v. Vliet, voorzitter van de K.N. j-."' aanwezig te doen zijn. De hul pleg zal plaats vinden in Café 'ty, het clublokaal van de biljart- vereniging v. d. Brandt. JAARVERGADERING Afd. Waalwijk v. d. R.K. Boerinncnbond. De jaarvergadering van de afd. Waalwijk van de R.K. Boerinnenbond, die donderdag j.l. in café 't Vosjè te Baardwijk werd ge houden, was ditmaal niet zo druk bezocht als vorige jaren, vanwege het bar slechte weer. Van de geest, adviseur, kapelaan Meeuwisse, was telegrafisch bericht binnen gekomen dat hij door de hevige sneeuwval in Nijmegen werd opgehouden en dus niet aanwezig kon zijn. Voor deze vergadering was als spreekster uitgenodigd mevr. de Bekker uit Empel, die zou spreken over het onderwerp: Huiselijke gezelligheid. De voorzitster mevr. van Loon-Pullens, opende de vergadering met het openings gebed. waarna zij allen, speciaal de spreek ster van de avond, welkom heette, waarna gezamenlijk het lied Kruis en ploeg werd ge zongen. Hierna gaf de secretaresse mcj. Jo van Loon een uitgebreid overzicht van de gang van,zaken van de afdeling in het afge lopen jaar, waaruit bleek, dat een grote ac tiviteit was ontplooid, hoewel het aantal leden iets was verminderd, doch dit had zijn oorzaak, omdat enkele leden de ge meente hadden verlaten of met z.g. burgers, dus met niet-bocren waren getrouwd. Met vertrouwen echter kan de toekomst worden tegemoet gezien. Het financieel verslag van de penningmeesteresse mevr. van Bladel- Klijn gaf een batig saldo aan. Wegens bij drage aan de Kring 's-Bosch, moest de con tributie ietwat worden verhoogd, doch des ondanks staat de afdeling er financieel uit stekend voor. Hierna werden door de voor zitster enkele mededelingen gedaan, doch vooraf bracht zij dank aan beide dames, voor hun keurig verzorgde jaarverslagen. Wat de mededelingen betreft: op 15 fe bruari a.s. zal voor de gehuwde leden een studiemiddag worden gehouden in het KAB- gebouw, Hinthamerstr. 141 te 's-Bosch. - Op 20 febr. zal in café 't Vosje de tweede godsdienstles worden gegeven om 20.30 u. - Op 21 febr. is er een culturele dag voor de jongere leden, die zal worden gehou den in de zaal van St. Joris Hotel Mo dern te Vught en zal worden besloten met een bal in hotel Modern, waarvan de mu ziek zal worden verzorgd door het jonge boeren-orkest uit Udenhout. - Tenslotte deelde de voorzitster mede, dat men zich vóór maart kan opgeven voor deelname aan een Rome-reis van 11 dagen, waarvan de kosten p.p. f 280 zullen bedragen. Hierna volgde de bestuursverkiezing. De aftredende bestuursleden mej. Jo van Loon en mevr. Musters-Jansen werden beiden herkozen, waarmee zij door de voorzitster werden gefeliciteerd. Tijdens de pauze werd koffie met gebak aangeboden en een loterij gehouden, ter versteviging van de kas, om fraaie prijzen, gratis aangeboden door de plaatselijke winkeliers. Het hoogtepunt van deze avond was de causerie die mevr. de Bekker hield over het onderwerp: Huiselijke gezelligheid. In een uiterst interessant betoog zette spreekster uiteen, hoe we de gezelligheid in huis kun nen verhogen. Een goed tehuis, aldus mevr. de Bekker, is heel wat waard, niet alleen voor de kleinere kinderen, doch ook voor de kinderen die groter zijn geworden. Er moet orde en regelmaat zijn in huis en alles moet er netjes en verzorgd uitzien. De in richting behoeft daarom helemaal niet luxe te zijn, als het maar gezellig is, ook aan ta fel kan men de gezelligheid niet weinig ver hogen, door de tafel netjes klaar te maken en het eten op tijd op te dienen. Bij een feestje mag het gerust iets meer zijn, waar bij men moet trachten de kinderen met mes en vork te laten eten doch de vrouw moet steeds het middelpunt van alles zijn en alles voor anderen willen zijn. Zij moet de kin deren orde en regelmaat bijbrengen en de kennis van b.v. naaien, koken enz. stimule ren. Op al deze zaken ging mevr. de Bek ker dieper in en gaf dienaangaande vele nuttige wenken. De vragen die over diverse aangelegenhe den werden gesteld, werden door mevr. de Bakker tot volle tevredenheid voor de vra genstellers beantwoord, terwijl haar door de voorzitster hartelijk dank werd gebracht voor het leerzaam en uitermate interessant betoog, waarna zij mededeelde dat de ver loting f 32 had opgebracht, terwijl de over gebleven gebakjes die werden verloot ook nog f 7.20 in de kas deden vloeien. Staande de vergadering gaven zich 4 le den op voor het bijwonen van de studie dagen. Tenslotte werd nog een lied gezon gen en sloot de voorzitster met een dank woord en gebed, deze zeer vruchtbare jaarvergadering. DISTRICT WAALWIJK KNBB Vanaf heden staat de inschrijving open voor deelname aan de persoon lijke kampioenschappen driebanden Klasse B, van het district Waalwijk KNBB. Het inschrijfgeld bedraagt f 1.-. De inschrijving sluit op 18 febr. Na deze datum kunnen geen in schrijvingen meer worden aangeno men. Het inschrijfgeld moet bij de inschrijving worden voldaan bij de wedstrijdleider de heer C. v. d. San- den, Gen. de Wetstr. 9, Waalwijk. CARNAVALSFEEST OEFENING EN VERMAAK De Waalwijkse Liedertafel Oefe ning en Vermaak zal op zondag 4 maart a.s. om 20 uur in de Gecroon de Leersse een groots carnavalsfeest organiseren. De voorbereidingen zijn reeds getroffen. Een uitgebreider ver slag hierover volgt t.z.t. MAJOOR VA*N DE VEER HIELD DESKUNDIGE LEZING Onder de titel „Ernst en Humor in het soldatenleven", werd j.l. donder dagavond in de bovenzaal van de „Gecroonde Leersse" door de majoor der Infanterie W. v. d. Veer, een le zing gehouden. Deze avond, die voor iedereen toegankelijk was en werd ge organiseerd door de afd Waalwijk van de Ned. Bond van Oudstrijders en Dragers van het Mobilisatiekruis, werd bij afwezigheid van de voor zitter geopend door de heer Ma- hieu, die het bizonder betreurde dat het aantal belangstellenden enigszins aan de lage kant was. Uiteraard zal het weer natuurlijk hieraan wel schuldig zijn geweest. Naast majoor v. d. Veer heette hij ook van harte welkom een deputatie van de afd. Drunen. In de lezing, die doorspekt was met voorbeelden uit de praktijk, het geen bizonder verhelderend werkte, wees majoor v. d. Veer allereerst op de veranderde wijze van leiderschap in het leger; 90 van hen, die een leidende functie hebben, is niet ouder dan 20 jaar. Dit zijn allemaal nog mensen, die hun eigen problemen hebben. Vroeger werd de arbeider be schouwd als een nummer en met de soldaat was het al niet veel beter. Hij was slechts een verlengstuk van het kanon. Tegenwoordig is dit veran derd, evenals in het bedrijfsleven. De moderne leider wordt ook van de psy chologische aspecten van zijn verant woordelijke taak op de hoogte ge bracht. In dit verband wees majoor v. d. Veer op een in 1960 in gebruik genomen opleidingscentrum voor be roepsofficieren en onderofficieren en verdere leiding in het leger. Na de pauze vertelde spr. op des kundige wijze over het feit, dat een onvoldoende belangstelling en begrip van de zijde van de commandant voor een soldaat, ernstige en zelfs tragi sche gevolgen kan hebben. Aan het einde van zijn causerie gekomen ver telde majoor v. d. Veer nog enkele humoristische gebeurtenissen uit de praktijk. DRIEMAAL OVER DE KOP Zondagavond rond 8 uur heeft zich in Udenhout een verkeers ongeval voorgedaan, dat gezien de aard er van, nog bijzonder goed is afgelopen. Dhr. R. uit Kaatsheuvel reed in gezelschap van zijn verloofde, mej. v. D., Paul Krugerstraat te Waalwijk, met zijn wagen in de Schoorstraat te Udenhout, toen hij in een daar ter plaatse aanwezige bocht tengevolge van de in de buurt liggende sneeuw kwam te slippen, waarbij zijn wagen driemaal over de kop sloeg. Mejuffr. v. D. werd met dc ziekenwagen naar het zieken huis in Waalwijk vervoerd, daar zij klaagde over pijn in de rug. De wagen werd aanzienlijk be schadigd. GEEN VOORRANG VERLEEND Daar een luxe wagen met woon wagen, bestuurd door P. B. uit Oosterhout, en rijdende in ooste lijke richting, geen voorrang ver leende aan een in de Burg. Ver- wielstraat rijdende bestelauto, bestuurd door P. de L. uit Waal wijk, ontstond een botsing met lichte materiële schade. Daar de personenwagen, be stuurd door A. W. uit Tilburg, geen voorrang verleende aan dc personenwagen van P. A. uit Waalwijk op het kruispunt An- toniusstr.-Nrd. Parallelweg-Sta- tionsstr., ontstond een aanrij ding, waarbij de voorzijden van de wagens vrij ernstig werden beschadigd. Beide ongevallen vonden donderdag plaats. Een tot nu toe onbekende auto verleende j.l. vrijdag op het kruispunt Putstr.Grotestraat Groenstraat geen voorrang aan de in de Grotestraat rijdende be stelwagen, bestuurd door C. T. uit Waalwijk. C. T„ die ternau wernood nog kon remmen en zo doende een "hotsing met de door gereden wagen voorkwam, werd echter achterop aangereden door de personenauto van G. S. uit Waalwijk, die waarschijnlijk door de gladheid van het wegdek niet meer tijdig kon stoppen. Er ontstond lichte materiële schade. B.B.A.-BUS SLIPTE Toen een BBA-bus, stapvoets rijdende, de hoek Thorbeckelaan- Grotestraat wilde maken, schoof hij met het aclhterste gedeelte naar rechts en kwam in aanra king met een aldaar geparkeerd staande vrachtwagen van A. de W. uit Raamsdonksveer. Het on geval, dat te wijten is aan de gladheid van 't wegdek, veroor zaakte lichte schade. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden Kinderringetje; tekenpasser, blauwe step; geelgroene muts; balschoentjesbedel armband je; 2 paar dameshandschoenen. Verloren Donkerbruine leren herenpor- temonnaie; 2 bankbiljetten van 25.en een van 10.paar handschoenen; 1 rode en 2 witte damesportemonnaiesschooltas ziekenfondsboekje; rode step; boekentas; zilveren vulpotlood; herenhandschoenen; linker kin derpantoffel; knipbeurs; hand schoentje; leesboek; damespols horloge; rode vulpen; zwart he renzadel. AGENDA woensdag 8 uur: repetitie dames en heren „Oefening en Ver maak" in De Twee Kolommen, zondag 12 uur: repetitie dames en heren „Oefening en Ver maak" in De Twee Kolommen. CEFA-FILMAVOND In de Geref. Kerk in de Heistraat zullen a.s. vrijdag 9 febr. twee filmprogramma's worden afgewerkt. Om 6 uur zullen voor de jeugd enkele Bijbelse films worden ver toond, n.l. de firms Jozef, Elia en Samuël, waarbij ook nog een prachtige documentaire over Noorwegen zal worden gedraaid. Deze films, die in prachtige kleuren zijn uitgevoerd, zijn voor de jeugd bijzonder aantrekkelijk, omdat ze de bijbelse ge schiedenissen op aanschouwelijke wijze weergeven. Om 8 uur zal voor personen boven 14 jaar de speciale film over Afrika: „Teken van de valk" worden gedraaid. Deze film, die in onze tijd zeer actueel is, omdat ze het probleem van de rassenscheiding in Afrika behandelt, laat ons op realistische wijze het ontwaken van het zwarte ras m Afrika zien. Juist in deze tijd, waarin de jeugd haar grote aktie 10 x 10 ter bestrij ding van de honger in Afrika voert, is deze film zeer oriënterend. Filmtechnisch is deze film zeer modern, omdat het behalve een kleuren- ook een zogenaamde wile screen- film is. Kaarten voor deze programma's zijn verkrijgbaar bij de onderstaande adressen: J. P. de Vos, Julianalaan 62; J. W. Maris, Nieuwevaart 16; A. C. Metzke, Hogevaart 129. FILMMIDDAG VOOR „ER OP UIT". Voor de leden van de wandelsportvereni ging „Er op uit" wordt a.s. zaterdagmiddag in het gebouw van de Chr. Volksbond te Sprang een gratis filmprogramma vertoond, waarin o.a. films over de wandelsport wor den gedraaid. De aanvang is ongeveer half vier, n.l. na afloop van de balonnenwedstrijd die gehouden wordt voor de aktie 10 x 10. BEDANKT Ds. P. J. Bos heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Putten bedankt. JAARVERGADERING V.V. N.E.O. Vrijdagavond j.l. hield de voetbalvereni ging NEO, haar jaarvergadering in haar clublokaal bij café Trompen. De voorzitter van NEO, de heer Heij, opende deze jaarvergadering met een wel komstwoord tot de aanwezigen, waarna de jaarverslagen van secretaris en penning meester volgden, die een duidelijk beeld ga ven van de toestand der vereniging, die kerngezond genoemd mag worden. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende bestuursleden de heren van Beek, Chabot en Spierings met algemene stem men herkozen; aan het bestuur werd dhr. R. Bax toegevoegd. Bij de rondvraag, waarvan zeer druk ga bruik gemaakt werd, werden alle vragers door het bestuur duidelijk beantwoordt. Omstreeks 11 uur sloot de voorzitter de zeer geanimeerde en geslaagde jaarverga dering met een slotwoord. UITVOERING PRO PATRIA. Voor een goed bezette zaal van de Chr. Volksbond gaf de Chr. Gymnastiekvereni ging Pro Patria j.l. zaterdagavond een lief dadigheidsuitvoering ten bate van dc Ver eniging Chr. Volksbond, die uitstekend ge slaagd mag heten. Opgevoerd werd de ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van Pro Patria door de heer P. Borsten ver vaardigde revue, waarmee Pro Patria reeds zo veel succes oogstte. De revue werd weer vlot en keurig gebracht en de aanwezigen hebben zeker van het mooie spel enz. geno ten. De voorzitter van Pro Patria, de heer P. Heurter opende de uitvoering, terwijl de voorzitter van de Vereniging Chr. Volks bond de heer C. van Caem aan het slot de leden van Pro Patria hartelijk dankte voor de steun met deze uitvoering aan de vereniging geschonken. Er was ook een kleine verloting, zodat Pro Patria zeker een mooi bedrag aan de Vereniging Chr. Volksbond zal kunnen af dragen. LEDENVERGADERING KUNST NA ARBEID. Onder voorzitterschap van de heer A. H. Kerst hield de muziekvereniging Kunst na Arbeid, alhier, j.l. woensdagavond haar al gemene ledenvergadering in de zaal van mevr. Cové-v. d. Haart. Na een kort ope ningswoord werden de notulen gelezen die werden goedgekeurd. De penningmeester verkreeg vervolgens het woord tot het uit brengen van zijn financieel verslag, hetwelk blijkens dc kascontrole-commissie, bij mon de van dhr. Elsman, in orde werd bevonden. De secretaris gaf hierna een zeer keurig verslag over het afgelopen jaar. Uit dit ver slag kon men opmaken hetgeen K.N.A. over 1961 had gepresteerd en wat haar te doen staat voor 1962. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, H. Wagema- kers, M. Christ en G. van Baardwijk herko zen. De begroting voor 1962 werd eveneens vastgesteld en tot leden van de kascontrole commissie werden benoemd mej. H. Spuij- broek en dhr. P. J. Sprangers. Vervolgens ging de voorzitter over tot de huldiging van de heer J. van Beek, die 25 jaar aan K.N.A. was verbonden. Spr. feli citeerde hem namens bestuur en leden bij dc herdenking van dit feit en sprak de hoop uit, dat betrokkene nog vele jaren lid zou mogen zijn van Kunst na Arbeid. De be schermheer Dr. Gerlach spelde hem hierna het gouden KNA-speldje op. Ook burge meester van Prooijen, die tot zijn spijt deze vergadering niet kon bijwonen, had schrif telijke blijken van belangstelling gegeven. Van de rondvraag werd een dankbaar ge bruik gemaakt. Bij zijn slotwoord uitte de heer Kerst de hoop, dat allen zich tenvolle zouden geven voor de vereniging, opdat in de toekomst zeer gunstige resultaten zouden kunnen worden behaald. Spr. dankte ook de beide directeuren, t.w. de heren Noors en Stolk voor hetgeen zij in het afgelopen jaar hadden gedaan voor resp. het grote en klei ne koor. A. N. W. B. De afd. Sprang-Capelle van de ANWB komt in de zaal van mevr. Cové-v. d. Haart op vrijdag 9 febr. a.s. in vergadering bijeen. Vanwege de streekverbetering zal as. woensdagavond 7 febr. een vergadering wor den gehouden bij mevr. Cové-v. d. Haart. DE ROZEKNOP. Wij willen gaarne nog even wijzen op de zang- en toneeluitvoering van de gemengde zangvereniging 't Rozenknopje alhier op 7 en 8 febr. a.s. in de zaal van de heer P Pruijssers. Een zeer aantrekkelijk program ma staat de bezoekers te wachten. De lei ding is in handen van de heer J. van Geste!, terwijl mevr. Poldervaart de piano-bege leiding in handen heeft. Met de wens, dat met deze nieu we instrumenten een groot aantal successen zouden worden behaald en dat om te beginnen op zaterdag 17 februari, wanneer de Kon. Har monie „Sophia's Vereniging" voor de vierde maal in successie aan het vierde top-concours van de Kon. Ned. Federatie van harmonie- en fanfaregezelschappen te Arnhem gaat deelnemen, haar de winnaars trofee zou worden uitgereikt, bood de heer M. van Esch zaterdagavond in het parochiehuis te Loon op Zand namens het comité „Vrienden van Sophia" dit korps 'n volledig nieuw instrumentarium aan. Daarmee was uitvoering gegeven aan een sugges tie, welke vorig jaar onmiddellijk na afloop van dit muzikale evene ment was gedaan. Toen „Sophia" in 1961 voor de derde maal achter elkaar met mi niem verschil op nummer één twee de werd op dit concours der „gro ten", terwijl een concurrent het ene jaar nr. 1, doch het jaar daarop nr. 5 werd, was men het er over eens dat met deze stabiele vorm „Sophia" onomstotelijk had aangetoond zowel technisch als muzikaal zeker niet de mindere te zijn, integendeel, veeleer als de primus inter pares kon wor den beschouwd. Het practisch te verwaarlozen puntenverschil diende vermoedelijk te worden toegeschre ven aan de mooiere klank van de concurrenten, hetgeen zou neerko men op betere instrumenten. Wilde men derhalve een reeds meermalen gekoesterde wens vervuld zien, dan diende hieraan ten spoedigste ge dokterd te worden. We weten niet of over dit drastische en kostbare plan lang gewikt en gewogen is. Realisering hiervan mocht in ieder geval niet ten koste gaan van So phia's finantiën, waar voorzitter J. v. d. Heuvel, zoals hij het zelf be aamde, vanaf 1903 met pijnlijke zorg over gewaakt had. Overigens stak hij deze avond z'n enthousias me over dit succes niet onder stoe len of banken. In ieder geval werd onder de naam „Vrienden van So phia" een comité geformeerd, be staande uit de heren Dr. C. ten Horn, Mr. J. v. d. Heuvel, Drs. H. v. Opstal en M. v. Esch, dat de za ken op zo'n voortvarende wijze aan pakte, dat men nu reeds op het a.s. concours met nieuwe instrumenten zal proberen het gewraakte kleine puntenverschil te overbruggen. „Een psychologisch moment voor het korps", aldus de heer v. d. Heu vel, die deze bijzondere avond, als dank gewijd aan de ere-donateurs voor hun morele en vooral finantië- le steun, opende met een bijzonder woord van welkom tot past. Mom- mers, burgemeester Mr. R. van der Heijden, beschermvrouwe mevrouw jkvr. E. ten Horn-Verheijden, en burgemeester J. Meuwese uit Hilva- renbeek, voorzitter van de afdeling Noordbrabant van de Kon. Ned. Fe deratie. Voor de niet-ingewijden gaf hij een uiteenzetting over het wezen van het top-concours, tot stand ge komen nadat eerst op voorstel van Wijlen burgemeester F. van Lan- schot te 's-Bosch een vaandel-afde ling was ingesteld en dat als toela tingseis stelt: minstens 55 punten voor ieder nummer in de vaandel afdeling. Sophia kan er zich op be roemen als enig korps in Noordbra bant steeds aan dit concours te heb ben deelgenomen en daarin over de hele linie, door driemaal als tweede te eindigen, de beste prestatie te hebben geleverd. Wanneer de fede ratie economisch was tewerk ge gaan en om de drie jaren een bron zen borstbeeld voor de totale win naar beschikbaar had gesteld, dan was Sophia daarvan de trotse bezit ster geweest. Hij hoopte dat diri gent Kotter en z'n mannen over 14 dagen klaar zouden zijn om de kleu ren van provincie en gemeente op nieuw hoog te houden. Nadat deze met de B.B.- en C.F.- mars een voorproefje hadden gege ven van de kwaliteit van het nieu we materiaal, was het moment aan gebroken dat de heer M. v. Esch namens het comité „Vrienden van Sophia" 't nieuwe instrumentarium officieel zou aanbieden. In zijn toe spraak gaf hij een overzicht van 't ontstaan der plannen, zoals hiervoor reeds gememoreerd, en dat als ge volg daarvan thans konden worden aangeboden: 16 bes-clarinetten, 1 es. clarinet, 1 bas-clarinet, 2 hobo's, 2 fluiten, 1 piccolo, 1 Engelse hoorn, 2 alt sax tenor sax, 1 bar. sax, 2 trompetten, 3 pist., 4 tromb., 5 cor- hoorns, 5 tuba's, 3 bassen, 1 grote en 1 kleine trom, 2 pauken, klok kenspel, 2 concoursbekkens en een gong, tezamen een waarde vertegen woordigend van circa 25000. Sophia heeft met dit materiaal reeds ijverig voor de komende strijd gestudeerd, hetgeen echter nog maar kinderwerk is, vergeleken bij wat haar nog te wachten staat. De heer v. Esch dankte allen die aan de verwezenlijking van dit al les hadden meegewerkt, in het bij zonder het gemeentebestuur in de persoon van de burgemeester. Nu deze aan het laatste jaar van zijn ambtsperiode toe is, maakte de heer v. Esch van deze gelegenheid ge bruik hem tevens te danken voor z'n medewerking in het verleden, wanneer het ging om gezonde ini tiatieven in het dorp Loon op Zand voor gemeenteraad of Ged. Staten te verdedigen. Ten slotte dankte hij ook de leverancier van de instru menten, de firma Schenkelaars te Eindhoven, die in een aparte serie deze order voor Sophia hadden uit gevoerd, dat onder haar eensgezind bestuur en geleid door de nog steeds vitale en eminente voorzitter, dhr. J. v. d. Heuvel, hopelijk een nieuwe succesrijke periode tegemoet gaat. Aan het slot bood hij de bescherm vrouwe een oorkonde aan voor het korps, ter herinnering aan deze ge denkwaardige dag. Mevr. Ten Horn dankte eveneens de burgemeester voor z'n medewer king, waaruit zij meende te mogen opmaken dat ook het dorp Loon op Zand hem na aan het hart ligt. De muzikanten drukte zij op het hart: „doe nooit iets wat in strijd is met de naam van de Kon. Sophia's Ver eniging". Burgemeester v. d. Heijden had behoefte om de speciaal hem toege zwaaide lof terug te brengen tot haar juiste proporties. B. en W. en de gemeenteraad hadden immers con amore aan dit plan meegewerkt. Hij was er van overtuigd dat „So phia" hierdoor nog hoger op de mu zikale ladder zou stijgen, bood z'n hartelijke gelukwensen aan en wenste veel succes. Nadat dirigent Ton Kotter deze woordenstroom met het „Wilhel mus" had laten afsluiten, volgde als laatste onderdeel van dit program ma een gevarieerde muzikale scho tel, waarin op de eerste plaats aan dacht werd gevraagd voor 't hoofd gerecht, met name het verplichte werk van het topconcours 1962, de ouverture „Colas Breugnon" van de Russische componist D. Kabalevsky, een nummer dat nog niet in de ge wone uitgaaf voorkomt. Zo ooit, dan zullen thans de korpsen, die aan dit concours deelnemen, gelegenheid krijgen te tonen wat zij op technisch niveau waard zijn, want vooral op dit onderdeel zal men aan dit werk een bijzonder zware kluif hebben. Het is een compositie met 'n sterk romantische inhoud, waarin 't ver rassende element een voorname rol speelt en de luisteraar sterk aan spreekt. Overigens geheel iets an ders dan wat men gewoonlijk te denken aan Rimsky Korsakof. Hoe wel dit werk na anderhalve maand studie nog maar in de grondverf staat, kwam Sophia toch reeds tot een alleszins aanvaardbare vertol king. Wanneer na twee weken scha ven de reis naar Arnhem wordt aan vaard, worden er beslist weer hoge ogen gegooid. Bijzonder goed getroffen was ver der het bekende Menuet van G. Bol- zoni, alsmede de kleine Suite voor harmonie-orkest van F. Schorer, waarvan wegens tijdnood maar twee delen werden gespeeld en waarin we een zeer beheerst en beschaafd voorgedragen trombone-solo moch ten beluisteren. De Suite „bij den Musieckmees- ter" van G. den Arend, de ouvertu re „I Promesie Sposi" van Ponchiel- li, alsmede een paar pittige marsen voltooiden dit concert, waarmee di rigent Kotter en z'n mannen 't aan dachtig auditorium een dankbaar en warm applaus afdwongen. „Sophia", good luck te Arnhem! Voor de derde maal in succes sie is Henny de Ruyter er in ge slaagd het Nederlands kampioen schap driebanden op zijn naam te brengen. Hiermee heeft hij zich tot kandidaat gesteld voor de Europese titel driebanden, die medio maart in het restau rant van de Efteling zal worden verspeeld. De tweede plaats op de ranglijst wordt ingenomen door de „oud-strijder" Herman Popeijus, dié, wanneer, er voor ons land een tweede plaats be schikbaar komt voor deelname aan het Europese kampioen schap, eveneens naar de Eftcling zal komen 0111 daar een gooi in de goede richting te doen. Vóór het einde van de span nende strijd, stond op papier al vast dat Hennv de Ruyter niet meer te evenaren zou zijn, toen hij in de 67e beurt de 53e ca rambole maakte. Hierdoor werd het lot van Van Oosterhout be zegeld, want ook al zou de Brc- danaar nog winnen, dan zou het nlppmnpn ftopiirlrlnl'l" VHri Pf Ruyter nog hoger zijn dan het zijne. Het begin van De Ruyter was niet zo denderend, doordat de partij hem volkomen uit de hand was gelopen, maar waarin het geluk bij hem terugkeerde, toen hij in een serie van zeven zijn achterstand dermate verkleinde, dat alle kans op een kampioen schap nog niet was verloren. Voornamelijk door het sterke mentale overwicht heeft Henny de Ruyter kans gezien, al zijn „meegrijpers" naar deze fel be geerde titel achter zich te laten. Eindstand: 1. de Ruyter 12 416 503 7 0.827 2. Popeijus 10 409 528 7 0.774 3. Tcegclaar 8 382 466 8 0.819 5. Broekhuizen 8 372 549 7 0.67 4. van Oosterhout 8 391 501 7 0.780 5. Broekhuizen 8 372 549 7 0.677 6. Doggen 4 348 508 6 0.685 7. Sweering 4 352 540 8 0.651 9 Pwt"" O 9^7 rroy - "o-

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 7