wAALwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Met beide benen op de grond.. BINNEN- EN BUITENLAND WAALWIJK VRIJDAG 9 FEBRUARI 1962 84e JAARGANG No. 11 jfaSse Stoomdrukkerij Antoon Tielen JAN TIELEN Jt blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief jpgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Op velerlei manieren wordt onze jongeren voorgehouden dat werken geen lolletje is, voor hun niet en ook niet voor ons, ouderen. Dat het in vele gevallen niettemin verre te prefereren is boven NIET werken, leert een mens vaak pas op latere leeftijd beseffen. Vele ouderen hebben zich dan ook, los van de di- rekte noodzaak, voorgenomen er zo lang mogelijk mee door te gaan. Maar goed, wij nemen aan dat U dit min der zal interesseren. Wij zullen daar om weer inhaken op de eerste regel en zeggen dat wij niet erg weg lopen met de advertenties en andere aan biedingen, waarin bepaalde werkge legenheden worden aangeprezen en voorgesteld als ware lust-oorden, waar de ene tractatie op de andere volgt en het feit dat men er werkt min of meer neer zou komen op een gecombineerd lidmaatschap van thee kransjes, reis-, sport- en toneelver enigingen. Pensioenfonds, premie's en tantièmes doen dan de deur defi nitief dicht en geven naast een maxi maal loon voldoende zekerheid tot... het graf. Over werken wordt nergens ge sproken In de afgelopen jaren heeft een ongekend gunstige conjunctuur een enorm personeelstekort opgeleverd, betgeen resulteerde in de meest fan tastische aanbiedingen. Ceen toekomst in de schoenindustrie? Grote bedrijven .kammen gebieden uit" in een steeds grotere straal van hun plaats van vestiging, daarbij niet zelden misleidende voorwaarden aan voerend, die vaak een discrimineren de strekking ten opzichte van andere takken van industrie. Zo hebben de laatste jaren o.m. enkele grote bedrij ven met niet aflatende ijver gepro beerd personeel te onttrekken aan de schoenindustrie. Gegadigden werd voorgehouden dat in bedoelde be drijven een betere toekomst wegge legd zou zijn. Bovendiende lo nen en sociale voorzieningen! En dan volgt er een opsomming van aan lokkelijke premie'sAchterwegen blijft de opmerking hoe hard er voor gewerkt moet worden, terwijl evenmin omschreven wordt in welke omgeving men werkt. Verder, blijft de mogelijk heid om zoveel te verdienen bestaan wanneer deze bedrijven wat minder h de gunst van de internationale in kopers komen te verkeren? steken; het is evenals de, laten we maar zeggen slapte in verschillende metaal-bedrijven textiel, kle ding, etc.) een teken des tijds. Het is de grote sanering die in het kader van een voortschreidende gem. markt (Euromarkt) algemeen verwacht en vaak ook gevreesd werd. Bedrijven die het snelle ontwikke- lings-tempo van de laatste jaren niet hebben kunnen volgen, wordt de ba sis voor een verder bestaan door de stijgende concurrentie ontnomen Het speelt daarbij nauwelijks een rol in welke tak van industrie men werkt, dan wel in welk bedrijf men werkt. mmOIPL"! i V En zo valt in deze laatste regel al tweemaal het woord werken, eer. woord dat tevergeefs gezocht werd in zo veel advertenties. Eens te meer blijkt dat het met werken te halen is, dat de veilige toe komst een kwestie is van nu werken. Dat wij als schoenen-mensen op merken dat die toekomst onder die omstandigheden ook, en zeker niet in de laatste plaats in de schoenindu strie is weggelegd ligt voor de hand; dat vele schoenfabrikanten streven naar de best mogelijke omstandighe den in hun bedrijven mag bekend he ten en dienen als aansporing en ter geruststelling van al diegenen die in deze bedrijven als werkgelegenheid vertrouwen stellen. Koninklijke onderscheiding voor W. de Roon Tijdens de grote jaarlijkse perso- neelsavond bij de firma Kerst en Oer- lemans in Capelle, waarvan wij vorige week vrijdag, onder de rubriek ,,Op de voet gevolgd" een uitvoerig ver slag plaatsten, vond naast de huldi ging van een drietal jubilarissen, t.w. mej. Nel Rozenbrand, die 15 jaar als stikster in dienst van de firma is, de heer G. Klootwijk, 25 jaar in dienst en de heer A. Faro, eveneens 25 jaar in dienst, ook de huldiging plaats van de 40-jarige jubilaris de heer W. de Roon, modeleur en werkmeester van de snijderij en stikkerij. Als jongeman van 23 jaar trad hij voor de eerste maal de fabriek bin- Gediplomeerd VOET- en SCHOENKUNDIGE PEDICURE Mw. T. Mioch-Lolkema Grotestraat 327, Waalwijk Telef. 3071 Ook Uw adres voor steunzolen en voetcorrecties. Behandeling volgens afspraak. fo meer dan een geval kan de laat je mag al ontkennend beantwoord w°rden. Immers, wanneer de orders Verdwijnen, blijven ook de inkomsten achterwege, hetgeen onvermijdelijk z'jn terugslag zal hebben op het per ceel en het salaris. baar gaat de mooie toekomst Onnodig te stellen dat de schoen industrie in haar moderne vormen zéker niet minder te bieden heeft; ®cér zelfs als het gaat om plaats ingsmogelijkheden voor personen die ten vak kénnen of het serieus willen 'teen, willen werken dus. In vuile merkkleding rondlummelende „sterke °ngens' zullen in een moderne 5 oenfabriek tevergeefs een „pas- Send baantje zoeken. Het heeft geen zin te trachten de uidige slapte in een aantal schoen- a rieken onder stoelen of banken te nen; dat was op 28 december 1921. Tijdens deze personeelsavond werd deze jubilaris hartelijk toegesproken door de oudste firmant de heer Kerst. Naast de vele waarderende woorden van deze firmant, mocht hij tevens een cadeau onder couvert ontvangen. Na mens het personeel werden de jubila rissen toegesproken door de heer D. Rozenbrand, waarbij de heer de Roon een klok in ontvangst mocht nemen. Ook de andere jubilarissen ontvingen cadeaus. Het grote moment van de avond was wel de komst van burgemeester van Prooijen, vergezeld van wethou der Waverijn en de gemeentesecreta ris. De burgemeester deelde mee, dat het Hare Majesteit had behaagd de heer de Roon voor zijn langdurige trouwe dienst een onderscheiding toe te kennen en wel de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. STAATSSECRETARIS BOT ONTMOET TOENEMENDE BEZORGDHEID „Heeft men in Nederland niet van Kongo geleerd?" Tijdens zijn reis van ruim twee we ken door Nieuw-Guinea heeft staats secretaris Bot onder alle groepen van de bevolking een toenemende be zorgdheid aangetroffen over de poli tieke ontwikkelingen binnen de kwes tie Nieuw-Guinea. Hij noemde het een bezorgdheid met verschillende ondertonen, die zich bij de Papoea's b.v. uitte als „Wil Nederland ons al leen laten als een klein kind dat door de gloeiende as rolt?" Deze en soort gelijke beeldspraken, typerend voor de sterk beeldende taal van de Pa poea's, heeft staatssecretaris Bot meerdere malen opgevangen. „En ze hebben niet nagelaten een diepe in druk op mij te maken", zo verklaar de hij. De bezorgdheid bij de Europeanen is anders. Ze hebben er jarenlang ge werkt en zijn enthousiast over de re sultaten, maar zien het doel verva gen. „Hun bezorgdheid is vermengd met bitterheid tegenover bepaalde groepen van het Nederlandse volk en zijn kranten", zo verklaarde de heer Bot. Ze vragen zich af waarom Ne derland niet meer propaganda maakt voor zijn politiek. Overal ontmoette de staatssecreta ris een anti-Indonesische stemming en vooral ook tegen de papoea-stu- dent Kirhio die nu weer in Neder land is. WERELDPERS VERBOLGEN OVER AMERIKAANS BESLUIT Met verontwaardiging hebben Ame rikaanse en Britse dagbladen gerea geerd op het Amerikaanse besluit, om voorlopig geen landingsrechten te verlenen aan Nederlandse vliegtuigen met militairen in burger voor de af lossing van de wacht in Nieuw-Gui nea. De dagbladen uitten felle kritiek op de zogenaamde slappe houding van Amerika, die keer op keer buigt voor de politieke manipulaties van Soekarno. NIEUW-GUINEA Er bestaat een goede kans, dat Ne derland spoedig met Indonesië aan één tafel zal zitten onder gebruikma king van de goede diensten van secre taris-generaal Oe Thant. Dit heeft de Nederlandse ambassadeur in Was hington dr. Van Roijen aan de voor avond van zijn terugkeer naar New- York in Den Haag verklaard. Hij heeft deze week overleg met de rege ring gepleegd over de kwestie Nieuw- Guinea en is aangewezen om de on derhandelingen met Indonesië te voe ren. Hij verklaarde, niet te weten, of Indonesië evenals Nederland alle voorwaarden vooraf heeft laten val len. „Maar dat zal moeten gebeuren, voordat we ons rond één tafel scha ren. Ook wij hebben pre-condities la ten varen en eerlijk is eerlijk", aldus dr van Roijen. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken denkt er anders over en verklaarde dat hij weinig kans zag op een vreedzame oplossing. Intussen zijn weer 90 militairen in burger met een lijntoestel over de Pool en Tokio vertrokken. DE AMBTENAREN-SALARISSEN De Katholieke Ambtenarenbond heeft te Arnhem een tweedaags con gres gehouden, waarop de voorzitter ernstig geprotesteerd heeft tegen de loon-politiek der regering ten aanzien der ambtenaren. Hij meende dat de regering geen goed reëel overleg wil en dat daarvoor het stakings-vraag- stuk in studie moet worden genomen; i nu blijft er niets over dan zich te wen den tot de beide Kamers. Ondertussen is gebleken dat de re gering blijft bij haar salaris-plan. Ongeveer 270 miljoen gulden kos ten het Rijk de salaris-maatregelen voor de ambtenaren, die minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) nu definitief in een nota aan de Tweede Kamer bekend heeft gemaakt. De maatregelen behelzen: Voor het gehele overheidsperso neel per 1 januari 1962 een alge mene salarisverhoging van ruim 5 percent. Een precies percentage geeft de bewindsman niet. De zogenaamde „weekloners" in de loongroepen 1, 2 en 3 krijgen een iets grotere algemene loonsverhoging: 6,3 percent voor loongroep 1; 5,9 percent voor loongroep 2 en 5,6 per cent voor loongroep 3. De minister bevestigt verder, dat de „maandloners" - van de schrijver tot en met de hoogste ambtelijke functionaris - nog een extra-salaris verhoging krijgen van 8 tot 40 per cent, uit te betalen op 1 januari 1962, 1963 1964 en 1965 en in vier ge lijke delen. Van deze 8 tot 40 pet. loonsverhoging profiteert men meer, naarmate men een hogere rang be kleedt. De „weekloners" krijgen de extra-loonsverbetering niet. FRANKFURTER MESSE TWEE WEKEN VERVROEGD I)o Westduitse Jaarbeurzen vin den in het voorjaar van 1962 al gemeen twee weken eerder dan vorige jaren plaats, waardoor men aan de wensen van de inko pers tegemoet komt. Zo zal de Internationale Frankfurtse Voor- jaarsbeurs van 18 t.m. 22 februa ri a.s. worden gehouden. Ruim 3000 binnen- en buitenlandse fir ma's zullen hun nieuwste pro- dukten op een volledig bezette tentoonstellingsoppervlakte van 120.000 m2 tonen. Op deze alge mene warenbeurs zal het buiten land, getrouw aan de traditie, weer goed zijn vertegenwoordigd. Ongeveer 25 van de in totaal 3000 exposanten komen uit 28 verschillende landen. Ook uit ons land nemen in de branche-hallen 65 exposanten deel, terwijl in het Nederlandse Paviljoen een col lectieve inzending van 20 Neder landse firma's getoond wordt. KEMI OPENT FRAAI PAND. Donderdag 8 februari opende de heer Klerx, eigenaar K.E.M.I., Gro testraat 183 zijn geheel gemoderni seerd en uitgebreid zakenpand. Hier voor was het noodzakelijk dat het oude pand, waarin de stoffeerderij en de meubelfabriek waren onderge bracht totaal werd gesloopt. Bij het optrekken van de nieuwe winkel werd de buitenmuur, voornamelijk bestaande uit etalage-ramen, 4 meter meer naar de straatkant verlegd, waardoor de winkel aanzienlijk ver groot werd. De totale oppervlakte die er aan winkel is bijgekomen, be draagt 750 m2, zodat de verkoop ruimte is uitgebreid tot ongeveer 2000 m2. Beneden zijn de stoffeerderij en de complete woninginrichting onderge bracht, terwijl op de eerste verdieping alles te vinden is wat op het gebied van slaapkamermeubilair kan worden gevraagd. De meubels worden goeddeels in eigen huis gemaakt, het stofferen van stoelen e.d. is geheel in eigen han den. De heer Klerkx heeft in zijn winkel een ruime sortering opge steld, die van buitenaf makkelijk is te overzien, doordat het pand aan de van Emmikhovensestraat elf etalage- ramen telt, tevens loopt het pand vanaf de Grotestraat bekeken 1.10 op, waardoor het geheel nog over zichtelijker wordt. De heer F. Klerkx, die reeds 43 jaar met zijn bedrijf aan de Grote straat zit, is door deze verbouwing, waarmee men in april 1961 is aange vangen en die werd uitgevoerd door firma J. C. de Kort in Waalwijk, heel wat gerieflijker komen te zitten. Toch hoopt hij binnen niet al te lange tijd aan een verdere verbouwing te kun nen beginnen, zodat ook het andere gedeelte kan worden verruimd en ge moderniseerd. De verlichting werd verzorgd door electrotechnisch bureau van den Heuvel. Het schilderwerk werd verricht door schildersbedrijf de fa. Bijnen en Loodgietersbedrijf Vis sers nam de voor hem bedoelde werk zaamheden voor zijn rekening. Het pand is aan de van Emmikho vensestraat buitengewoon aardig gele gen en het zal straks, wanneer Waal wijk Noord wat meer zal zijn be bouwd en bewoond, waardoor vanzelf de v. Emmikhovensestraat drukker zal worden gebruikt, zeker de nodige aandacht trekken. HET BRABANTS ORKEST Dinsdag 20 februari zal voor de leden van de Waalwijkse Kunstkring en verdere belangstellenden het Bra bants Orkest een concert komen ver zorgen, waarvan het programma als volgt is samengesteld. 1. Martin - Ouverture en hom mage a Mozart. 2. Stamitz - Sinfonia Pastorale 3. Mozart - hoboconcert in C. gr. t. K.V. 314. Pauze 4. Roussel - Le Festin de l'Araignée. 5. Beethoven - Symfonie no. 8. Het orkest zal onder leiding staan van de Zwitserse gastdirigent Emst Schaerer. Als solist zal tijdens dit concert optreden, de jonge Neder landse hoboïst Heinz Friesen, solo hoboïst van Het Brabants Orkest. UITSTEKEND VERZORGDE LEERLINGEN-UITVOERING Hadden reeds eerder de leerlingen van Annie Pasveer getoond, wat zij op muzikaal gebied in hun mars heb ben, dinsdag- en woensdagavond wa ren de leerlingen van Joh. Verhoeven aan de beurt, om hun muzikale pres taties ten gehore te brengen. Joh. Verhoeven zag zich, gezien het groot aantal leerlingen, genood zaakt deze uitvoering over twee avon den te spreiden, wat zeker ten goede kwam aan het uit te voeren program ma. De avond, die werd gehouden in de achterzaal van hotel Verwiel, werd druk bezocht door ouders en belang stellenden, die zeer zeker hebben kun nen genieten van hetgeen door deze jeugd werd gebracht, ook al speelden de zenuwen de jongeren hier en daar dan ook wat parten. Maar dit kon toch geen afbreuk doen aan het geheel, dat op een werkelijk hoog mu zikaal peil stond. Het is steeds weer verbazingwekkend, hoe men er in slaagt bij de meest jongeren enig mu zikaal begrip bij te brengen, wat op de duur uitgroeit tot een zeker pres teren op bepaald niveau. De hoofdschotel werd gevormd door pianospel, hetzij door een solis tisch optreden, hetzij door een quatre mains, afgewisseld door zang, die werd verzorgd door mej. Annie Schoonus. De liederen die door haar werden gezongen waren van de com ponisten: G. Pergolese, A. Lotti en Fr. Schubert. Tot slot dankte de heer Verhoeven allen, die aan deze avond hadden meegewerkt, in het bijzonder de sopr. Annie Schoonus, die door haar optre den aan deze avond een zeker cachet heeft meegegeven en verder de aan wezige ouders en belangstellenden. Namens de ouders dankte de heer drs. V. Timmermans de heer Verhoe ven op buitengewoon hartelijke wijze. Zoals reeds werd gezegd vond woensdagavond eveneens in de ach terzaal van hotel Verwiel een tweede leerlingen-uitvoering plaats, die even- eveneens werd verzorgd door Joh. Verhoeven uit Waalwijk. Ook hier werd solistische medewerking ver leend door mej. Schoonus. AGENDA Openingsuren Openbare leeszaal en bibliotheek. Bibliotheek woensdag en vrijdag van 3 tot half 6, van 7 tot half 9; zaterdag van 10 tot half 1, van half 2 tot half 5. Uitleen voor de jeugd vrijdag van 4 tot half 6. woensdag van 3 tot half 6; Leeszaal maandag-, dinsdag- en donderdag avond van 7 tot 9 uur. Woensdag, vrijdag en zaterdag ge durende dezelfde tijden als de Bibliotheek. Musis Sacrum vrijdag, zaterdag en zondag „Mor gen zijn zij volwassen", 18 jaar. zondagmiddage 3 uur „Frenchie van de Rode Engel", 14 jaar. maandag en woensdag „De slag bij Austerlitz". 14 jaar. Luxor Theater vrijdag, zaterdag en zondag „De Koning der Boekaniers", 14 jaar. maandag en woensdag „Duinker ken" 14 jaar. De rcho v^n het Zuióen op de voet Burgemeester van Prooijen spelt de heer de Roon de eremedaille in zilver op. - - -i-i-i-Li—lir.-jn-i-i-i-_~<uvumi-»~i_i~inrri-i_fi-»v SCHAKEN Schavo I - Schaakclub Waalwijk 5-5. Zaterdag j.l. speelde Schaakclub Waal wijk een competitiewedstrijd tegen de kop loper Schavo I uit Tilburg. De uitslag 5-5 is natuurlijk heel mooi, maar er zat winst in. Aan de eerste 5 borden boekte Waalwijk maar liefst 4 overwinningen, aan de laatste 5 slechts 1. Bij competitiewedstrijden ver toont zich dit beeld herhaaldelijk. De bo venste helft van ons tiental is sterk genoeg voor de afdeling, de onderste helft te zwak. Er wordt reeds gefluisterd over een fusie met een andere schaakvereniging. Wanneer dit inderdaad doorgang zou vinden, zouden de kansen op een kampioenschap in de vol gende competitie niet gering zijn. De Waalwijkse winstpartijen waren stuk voor stuk van uitstekend gehalte. Aan bord 2 zette D. Pullens onder het offer van twee pionnen een koningsaanval in, die na een kleine misstap van zijn tegenstander een vernietigende uitwerking had. P. Kuijstcn zorgde voor een groots positioneel werk stuk; in de slotstelling had zijn tegenspeler geen behoorlijke zet meer. De 4e bordspeler J. Pullens kwam met een terdege voorbe reid Russisch nieuwtje op de proppen en met overweldigend succes. P. v. d. Hoven won reeds in de opening een belangrijke centrumpion. Met zijn energiek spel gaf hij daarna zijn tegenstander geen enkele kans meer. De overwinning van F. Beerens was wel de meest sensationele. Na ongeveer een uur later te zijn begonnen, kondigde hij reeds na een goede 20 minuten spelen mat aan. De winstkans van Waalwijk ging verloren aan bord 1. M. Goudberg combineerde in eerste instantie voortreffelijk, maar zag de eenvoudige slotzet niet, waarmee hij zeker remise zou hebben gemaakt. A. van Bladel en A. van Huiten hebben gevochten als leeuwen. Na 5 uur spelen ga ven zij zich pas gewonnen. De gedetailleerde uitslagen C Versteeg -M Goudberg 1-0; C Nuyten D Pullens 0-1; J v d Ben - P Kuysten 0-1; A. Mutsaerts - J Pullens 0 - 1 A v Loon - P v d Hoven 0-1; W Hunfeld - J Kooy 1-0; C Belterman-F Beerens 0-1; W Hobert - W Delsman 1-0; A Verreyken - A v Huiten 1-0; P v d Broek - A v Bladel 1-0.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5