wAALwrjkse en LAnqstRAAtse couratu VAKMENSEN, DAAR KOMT HET OP AAN FILMJOURNAAL Musis Sacrum Luxor mtm&êï et ^zBrabantó €)rkeót m Bossche kleding-service VRIJDAG 16 FEBRUARI 1962 84e JAARGANG No. 13 ï'^Iilkse Stoomdrukkerij ffaal*yKse Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 pjt hlad verschijnt 2 x per week ^richTÏ878 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167- 2002 Telegram-adres „Echo" In het belang van werkgever en werknemer Wü mogen er van uitgaan, dat door de talryke publicaties, die de laatste jaren over het onderwerp Euromarkt en Vrijhandels- gebied in de dag-, week- en maandbladen zjjn verschenen, de meeste mensen op de hoogte zijn van de hoofdbetekenis van een Europese Gemeenschap en van de strekking van de plan nen inzake een vrijhandelsgebied. De doorvoering en de inwerkingtreding van het E.E.G.-verdrag zal voor de Nederlandse gemeenschap beslist gevolgen hebben en speciaal voor de Nederlandse handel en industrie, die ofwel gunstig of ongunstig kunnen uitvallen. Om te voorkomen dat de doorvoering van de E.E.G. een ongunstige invloed zal uitoe fenen op het welzijn van de Nederlandse maatschappij, wor den door talrijke instellingen en organen intensieve onderzoe ken ingesteld naar de concurrentiepositie van de bedrijfstak ken en naar de factoren welke deze positie bepalen. Een ding in de nog zovele duistere zaken is zeker, dat, wil de Nederlandse industrie en hierbij speelt de schoenindustrie geen onbelangrijke rol haar concurrentiepositie handhaven, zy kost wat kost alles in het werk zal moeten stellen om een goed degelijk produkt op de buitenlandse markt te brengen, dat kan concurreren tegen de buitenlandse produkten. Hier voor zijn geschoolde vakmensen nodig, die hard willen werken en die beseffen, dat zij in het bedrijf een mede-verantwoording dragen. Mocht het dan toch nog zover komen, dat door een interne reorganisatie of om welke reden ook, mensen ontslag aangezegd moet worden, dan zullen deze vakmensen en specia listen hier zeker niet bij horen, omdat zij voor de werkgever een onmisbare schakel vormen in het bedrijf. Zo zal een goede en verantwoorde scholing een dubbele uitwerking hebben, niet al leen in het belang van de werkgever, maar ook in het belang van de werknemer. Legio aantal mogelijkheden Om een goed vakman te wor den, is uiteraard vakkennis no dig en om deze weer in voldoen de mate op te doen, zijn er ver schillende scholen gesticht, die ieder op hun niveau de leerlin gen bijbrengen wat noodzakelijk is om een allround vakman te worden. En zoals het met alles in de wereld gaat, zo gaat het ook met studie en opleiding: je moet eerst de onderste treden van de Jaddcr hebben beklommen voor dat je de bovenste kunt nemen. Op die onderste treden ligt voor wat het vakonderwijs be treft de Lagere Technische School, die op de eerste plaats tot doel heeft de meest elemen taire opleiding te geven in een bepaald vak. Daarmee is dus ook gezegd, dat, wanneer iemand in t bezit is van een diploma L.T.S. beslist nog geen vakman is. Hij zal daarvoor, bijvoorbeeld in het bader van het leerlingenstelsel, eerst nog enige jaren een practi- sche opleiding moeten volgen op het bedrijf. Daarnaast komt ook nog het theoretische gedeelte kij ken, waarvoor hij op een avond school of vakcursus moet zijn. Wat die L.T.S. betreft, helaas zijn er nog te veel die het grote belang van deze opleiding onder schatten en daarvan blijk geven, doordat zij, ondanks dat zij al aan het tweede jaar bezig zijn, de school voortijdig verlaten. Voor deze mensen is het gevaar het grootst dat, wanneer er een ont spanning bestaat op de arbeids markt, zij uit het bedrijf worden gestoten. Geheel ten onrechte wordt door sommige ouders neergezien op het zogenaamde L.T.S.-onder- wijs en zij stellen daarbij dat het ulo-onderwijs van hogere waarde zou zijn. Bij deze gedachtengang worden echter een aantal belang rijke faetoren over het hoofd ge zien, en wel 1) die vorm van onderwijs, die het meest bij het kind ligt, geeft ook de grootst mogelijke vor mende waarde; 2) voor de karakterontwikke ling ligt vaak een eenvoudige op leiding, zoa'ls L.T.S. of Nijver heidsschool, gunstiger dan een moeilijkere theoretische oplei ding; 3) en tot slot, iemand, die met veel hangen en wurgen de mulo afmaakt, heeft niet veel andere kansen dan om een kleine kan toor- of handelsbetrekking te krijgen met vaak aanmerkelijk slechtere perspectieven dan de geschoolde technische krachten (afdelingschefs). Er bestaan tal van mogelijkhe den voor een schoen technische opleiding. Er zijn vakscholen voor schoenmakers te Drunen en Dongen, alsmede op de schoen- technische afdeling op de vaknij verheidsschool te Waalwijk en de lagere technische school te Til burg. V.M.T.O.-opleiding en industriële vorming Natuurlijk liggen voor hen die hoger grijpen, de kansen ook be ter. Maar ook hier dient weer in !i het oog gehouden te worden, dat het beter is een vakman te wor den, die zijn vak tot in de pun tjes verstaat, dan met veejl getob en gezwoeg een H.B.S. of Mulo B-diploma te halen, waarvan men de theoretische leergang niet of slechts moeilijk in de practijk kan brengen. Natuurlijk is het zo, dat indien iemand de capaciteiten bezit om de Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoenindustrie te volgen, een goed kans maakt op een best betaalde leidinggevende functie in de schoen- en lederin dustrie. Na de opleiding op de scholen in Drunen, Dongen, Waalwijk of Tilburg, bestaat de mogelijkheid voor een na-specialisatie, terwijl de jongens met aanleg en vol doende capaciteiten een oplei ding V.M.T.O., O.B.A.O. of V.U. T.O kunnen volgen, waarna het drijfsleider. Een andere mogelijkheid is en hiervan wordt veel gebruik gemaakt om na de V.M.T.O.- opleiding de 2-jarige cursus „In- dustricvorming" te Tilburg te gaan volgen. Hierbij dient er wel op gewezen te worden, dat het bezitten van vakkennis en het volgen van een opleiding alleen niet voldoende is om afdelings chef of bedrijfsleider te worden. Men moet op de allereerste plaats beschikken over de nodige capa citeiten om met tact om te gaan met de mensen met wie men sa men te werken heeft of die men onder zich heeft staan. Men moet een goed en vlot verloop van de productie in de hand kunnen houden en een goede sfeer weten te handhaven. Daarnaast moet men af weten van moderne plan ning, routing en tarievenstelsels. De behoefte aan dit soort kader is groot. Deze cursus startte ongeveer twee jaar geleden; als vooroplei ding is gestéld Mulo-diploma of de VjM.'I .O.-opleiding. Heeft men deze vooropleiding niet, dan kan men zich altijd nog laten testen door hel G.I.T.P. in Tilburg, die dan alsnog kan uitmaken of men geschikt is voor een dergelijke opleiding. De opleiding duurt 2 jaar, gedurende een avond per week. De cursus mag hoogst interes sant genoemd worden en bestaat niet alleen uit het slikken van droge theoretische stof. Heeft men eenmaal deze cursus doorlo pen, dan kan men zeker zijn van een behoorlijk salaris en 'n baan waar perspectief in zit. KLEDING-VERHUUR BRUIDSJAPONNEN, BRUIDSMEISJESJAPONNEN, enz. en een ruime sortering gelegenheidskleding voor heren, naar de laatste mode. Vughterstraat 205 Tel. 34580 (na 19 uur 37491) 's-HERTOGENBOSCH „ENKELE REIS NAAR DE HEL" Ook met het maken van gang- stcrfillms zijn de jonge Franse filmmakers schijnbaar een nieu we weg ingeslagen. In de film „Enkele reis naar de hel" mist men iets van die meedogenloze, keiharde jongens uit 'bijvoor beeld „Touchez pas au Grisbi" en „Du Rififi chcz les hommes". Het menselijk element, het geweten, spreekt in deze film een woordje mee, wat echter niets afdoet aan de spanning en sensatie van deze li/lm van Claude Sautet. Een hij verstek ter dood ver oordeelde misdadiger verblijft met zijn aanhanger in het bui tenland. Na verloop van tijd wordt hem ook hier de grond te heet onder de voeten en hij ver laat met vrouw, kinderen en zijn vriend het land. Tijdens het de- barkeren ontstaat een vuurge vecht met de politie, waarbij zijn vriend en zijn vrouw worden ge dood. Door toedoen van zijn De zoon van de overleden lei der van de beruchte „Hellfire Club", een organisatie, die zicli toelegt op de ergste uitspattin- vroegere vrienden wordt hij voor": I fMitefv^I^ N?th%5 d°°r «rw:k. en te zitten en bijna 'n mooi baantje als directeur van een krant voor bij ziin neus ziet glippen, doordat een lichtzinnige dame hem aan de haak weet te slaan. De jonge dame krijgt er echter spijt van, daar zij als lokaas gebruikt is. Op het laatste moment weet hij echter de man, die hem probeer de te chanteren en zodoende zijn baantje af te snoepen, te ont maskeren. ,fDe Lantaarn" „DE DUIVELSCLUB' Goed vakman zijn is goud waard kelingen die ontstaan, ziet hij zich genoodzaakt een van hen neer te schieten, waarbij diens vrouw sterft aan een hartaanval. Deze prijs is hem te hoog en in plaats van naar het buiteniland uit te wijken, geeft hij zich aan bij de politie. „TOT DE REVOLVERS ZWEGEN" Reb Kittredge komt naar het stadje Billings in Montana met de opdracht de laatste boerderij in deze streek, die nog niet aan de sluwe Telford toebehoort, in te palmen. Daar Saxon, van wie deze boerderij is, een nogal lief tallige dochter heeft, voelt Reb hier bijzonder weinig voor. Als Telford dit te weten komt, zet hij Johnny in om Reb uit de weg te ruimen. Johnny is echter 'n goe de vriend van Reb geweest en hij is het dan ook, die Telford, die op zijn beurt weer 'n goede kans heeft Reb uit de weg te ruimen, naar de andere wereld zendt. Zo komt alles weer op zijn pootjes terecht en Reb krijgt de dochter van Saxon, hetgeen hij erg op prijs stelt. „MISDADIGE VLUCHT" Het is het verhaaltje van een jongeman die in de penarie komt bijbehorende landgoederen. Zijn neet Thomas heeft zich ech ter al deze invloedrijke positie doen verwerven en doet voor de overleden lord niet onder. Jason, die begrijpt dat Thomas met goedschiks afstand zal doen van z'n bezittingen en hem chan teert, zet echter alles op alles en na vele tegenslagen, waarbij hij zelfs ter dood veroordeeld wordt, kan hij eindelijk zijn rechtmatige erlenis aanvaarden en met een mooi meisje aan zijn zijde be hoeft hij het leven niet meer somber in te zien. „TERREUR IN PORTLAND City" Lennox overreedt Madison, die een café aan de rand van de stad heeft, een gokapparaat te plaat sen. Als gevolg hiervan raakt Madison echter bekneld tussen het „gok-syndicaat" en een con currerende gangsterbende, die hard op weg is de macht in de stad te veroveren. Madison doet aanvankelijk, na bedreigd te zijn, toch met de bende mee, maar on derwijl zoekt hij koortsachtig naar enkele invloedrijke mannen om hem mee te helpen de gang sterbende op te rollen. Natuurlijk gaat dit niet geheel zonder kleer scheuren, maar uiteindelijk dient toch het recht te zegevieren, waarmee de bezoeker zich dan ook tevreden moet stellen. Het Brabants Orkest zal dinsdag 20 februari in Waalwijks concert zaal Musis Sacrum concerteren onder leiding van de Zwitserse gast- dirigent Ernest Schaerer. Ernst Schaerer werd in 1911 te Zürich geboren, waar hij aan het Conservatorium studeerde. Voor zijn taak als dirigent werd Ernst Schaerer aanvankelijk opgeleid door Dr. Volkmar Andrcae, de lei der der vermaarde Züricher Tonhalleconcerten, en later door Dr. Hermann Scherchen. Van 1936 tot 1943 had Ernst Schaerer de leiding van het muzikale leven in Frauenfeld, de hoofdstad van het kanton Thurgau. Hierna werkte hij in het als Kurort in de gehele wereld bekende Baden bij Zürich om later de leiding op zich te nemen van de door hem ge stichte gastconcerten van 't Stede lijk Orkest van Winterthur. Hij is tevens de stichter van het Kamer koor Baden. Als gastdirigent trad hij in Zwitserland op met het Ton- halleorchester Zürich, Musikkol- legium Winterthur, Basler Or- Chestergesellschaft, Radio-Orches- ter Beromünster, Radio svizzera italiana. In het buitenland was hij gastdirigent bij het Stadtisches Orchester Münster (Westfalen), Vestisches Sinfonieorchesters Recklinghausen (Ruhr), Nieder- sachsisches Sinfonieorchester Hannover, Osnabrücker Sympho- nieorchester, Limburgs Sympho- nieorkest, Gavleborgs lans Orkes- terföreningen (Zweden). In 1955 was Ernst Schaerer ook gastdiri gent bij Het Brabants Orkest Ditmaal zal de dirigent van het orkest van Winterthur een bijzon der belangwekkend en fraai programma presenteren, waarin de eerste hoboïst van Het Brabants Orkest, Heinz Friesen, zal excel leren als solist met de uitvoering van het hoboconcert in C gr. terts K.V314 van Mozart. Dit concert zal velen bekend in de oren klin ken, daar het ook gespeeld wordt als fluitconcert. Sedert kort is vast komen te staan, dat Mozart het aanvankelijk voor de hobo heeft geschreven, maar het later als concert voor fluit aan de Nederlandse officier Lejeune heeft aangeboden. Op beide instrumenten klinkt het voortreffelijk, hoewel de hoboïsten een bijzondere affiniteit tot hun instrument menen waar te nemen. Het concert begint met de Ouverture en hommage a Mozart" van de Zwitserse componist Frank Martin, die sinds 1896 in Nederland gevestigd is. Het is een boeiend en levendig hedendaags werk, waarin de bijzondere karak teristieken van Mozart's stijl suggestief zijn verwerkt. Johann Sta- mitz, de belangrijkste componist der Mannheimse school kan gelden als de schepper der symfonie. Zijn „Sinfonia pastorale" is een prachtig voorbeeld van de in zijn tijd rigoureus baanbrekende stijl van deze school. Na de pauze wordt eerst de filigrain fijne ballet-suite „Le festin de l'araignée" van de in 1937 overleden Franse componist Albert Roussel uitgevoerd, een impressionistische verbeelding van het leven der kleine insecten in een eenzame tuin. Temidden van het gewemel van de mieren, de vlinder 'en de eendagsvlieg dreigt de wrede spin als de belichaming van de onontwijkbare dood. Het sensibele co- loriet van dit stuk en de ijle sfeer waarin het leven der insecten werd opgetekend maakte deze partituur tot één der mooiste der Franse impressionistische literatuur. Het concert wordt besloten met Beethoven's Achtste Symfonie in F grterts, een unieke verschijning in de rij van zijn negen geniale symfonische scheppingen. Deze in 1812 gecomponeerde symfonie is van begin tot eind levendig, vrolijk en geestig. Het ontbreken van een dramatische inhoud is opgeheven door een milde wijze humor die op sommige plaatsen wordt onderbroken door ironische, vrien delijk spottende uitvallen. De gehele hechte opbouw van het ver rukkelijke werk is typerend voor de zeer eigenzinnige wijze waar op het genie Beethoven ingrijpt in de traditionele klassieke vorm Een eigenlijk langzaam deel is er niet. Inplaats daarvan het behaag zieke Allegretto scherzando, waarvan het thema genomen is van de kleine schertscanon voor Maelzel, de uitvinder van de metro noom. In de begeleiding horen we het voortdurende getik van dit door Beethoven zeer bewonderende en aangeprezen maatinstru- mentje. Heinz I riesen (geboren in 1934 te Brunssumis een leerling van Jaap Stotijn. In 1956 slaagde hij aan het Koninklijk Conservatorium in s-Gravenhage voor het Orkest-diploma met onderscheiding en in 1959 voor het diploma C 1 met onderscheiding voor muzikaliteit, terwijl hij tevens de Dr. Fock-medaille verkreeg. Een jaar later be haalde hij het Solo-diploma met het hoogste cijfer en onderschei ding voor virtuositeit en muzikaliteit. In maart 1960 voerde hij met het Concertgebouworkest onder leiding van W. van Otterloo het dubbelconcert van J. S. Bach uit. Enkele maanden later werd hem - bij een recital in de Kleine Zaal van het Concertgebouw - als bijzondere onderscheiding „De Vriendenkrans van Het Concertge bouw" uitgereikt. Heinz Friesen is Solo-hoboïst van Het Brabants Orkest, waarbij hij dit seizoen enkele malen als solist zal optreden. HEB IK ROEPING Meisjes die zich ernstig deze vraag stellen en zich oriënteren willen over het kloosterleven, worden uitgenodigd deel te ne men aan de retraite die over dit onderwerp gegeven zal worden van 3-6 maart a.s. in het retrai- lehuis Cenakel te Tilburg, door de Z.E. Pater Joosten M.S.C. Opgaven aan de administratie van het Retraitehuis O. L. Vrouw van het Cenakel, Koningshoeven 27, Tilburg. De rcho vam het Zuióen op de voet DROGISTERIJ-PARFUMERIE Grotestraat 131. Telefoon 2045 W A A L W IJ K Ernst Schaerer hoboïst Heinz Friesen

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5