wAAlwrjkse en UnqstRAAtse couRAnt BINNEN- EN BUITENLAND Jeugdcentrale Baardwijk zet Katjebo op poten Levensverzekeringsbedrijf had een gunstig jaar STASSAR BRILLEN BETERE BRILLEN Sacramentsprocessie dit jaar uitsluitend door de Antoniusparochie MAANDAG 19 FEBRUARI 1962 84e JAARGANG No. 14 Stoomdrukke^ Hoofdredactem-: JAN TIELEN ^S^erech^jnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo' Het levensverzekeringsbedrijf heeft zich in het afgelopen jaar op alles zins bevredigende wijze ontwikkeld. Hoewel het totaal aan nieuw ge sloten verzekeringen nog niet over 't gehele jaar bekend is, wettigen de cijfers van de eerste tien maanden reeds de verwachting, dat het resul taat van 1961 op een aanzienlijk ho ger peil zal liggen dan dat van 1960. Gedurende de eerste tien maanden kwam namelijk voor 4,8 miljard gul den aan nieuwe levensverzekeringen tot stand, waardoor het resultaat van dezelfde periode van 1960 reeds met 700 miljoen gulden werd overtrof fen. Dit komt neer op een stijgings percentage van 16,7, dat, gehanteerd op jaarbasis het totaal voor 1961 op 6 a 7 miljard zou brengen. Ook de besparingen van het pu bliek in de vorm van premiebetalin gen en koopsomstortingen bewegen zich in stijgende lijn en zullen naar verwacht mag worden, in het afgelo pen jaar tussen de 950 miljoen en 1 miljard gulden hebben gelegen. Spectaculair De expansie van de levensverzeke ring heeft zich na de tweede wereld oorlog in een zeer spectaculair tempo voltrokken. Sinds 1945 is het bij de Nederlandse maatschappijen verze kerde bedrag vervijfvoudigd en van 8 tot 40 miljard toegenomen. On danks deze opmerkelijk snelle ont wikkeling is het groeiproces van de levensverzekering, zoals de cijfers over de voor 1961 te verwachten re sultaten doen zien, nog allerminst tot stilstand gekomen. Al heeft onze be volking zich, gezien de stijgende spaarcijfers, op het gebied van de zorg voor een financieel verzekerde toekomst vooral de laatste jaren niet onbetuigd gelaten, de belangstelling daarvoor is nog steeds van dien aard, dat er voor het levensverzekeringbe- drijf elk jaar opnieuw voldoende ruimte voor een verder gaande ont wikkeling blijkt te zijn. Ingeburgerd Voor een deel is de voortdurende groei toe te schrijven aan het feit, dat onder invloed van de verbeterde so ciale wetgeving het begrip „verzeke ring" hoe langer hoe meer is inge burgerd. In tegenstelling tot de voor oorlogse situatie is er thans vrijwel niemand meer, die niet op de een of andere manier met verzekering in aanraking komt. Daardoor is men zich ook voor de levensverzekering en haar toepassingsmogelijkheden in toenemende mate gaan interesseren. Onze tijd wordt gekenmerkt door 't streven van het individu om de be reikte welstandspositie voor zichzelf en voor degenen, die in financiëel opzicht van hem afhankelijk zijn, voor latere jaren te consolideren. In dit licht bezien is het begrijpelijk dat de stijging van het algemene welvaarts peil de vraag naar polissen van le vensverzekering doet vergroten en ook aanleiding geeft bestaande ver zekeringscontracten uit te breiden teneinde de risicodekking in over eenstemming te brengen met de ver beterde inkomenspositie. Naar de voorlopige resultaten uitwijzen heeft men in 1961 de levensverzekering op ruime schaal ingeschakeld om zich ten aanzien van zijn financiële status in de toekomst de nodige zekerheid te verwerven. kinderen in de leeftijd van 1 tot 12 jaar, bij een brand omgekomen. De brand woedde in de woning van een weduwe, die op visite bij een vriendin was. De slachtoffers waren de zes kinderen van de weduwe, al- j len jongens, en een meisje van drie jaar dat onder de hoede van de we- I duwe was, wegens ziekte van de moe- der van het meisje. BELGISCHE KAMER NAM VASTE TAALGRENS AAN Na wekenlange en moeizame de batten - er waren 152 amendemen ten ingediend - aanvaardde de Bel gische Kamer donderdagavond met een grote meerderheid het wetsont werp, dat België een vaste taalgrens heeft. NIEUW GUINEA Robert Kennedy antwoordde don derdag op de vraag wat Indonesië moet doen, om Nieuw-Guinea nog dit jaar te krijgen „Aan tafel gaan zitten en met de Nederlanders on derhandelen. Kennedy sprak tot 2000 studenten van Djakarta. Hij zei: „De Verenig de Staten hopen en verwachten van Indonesië en Nederland, dat ze het vraagstuk Nieuw-Guinea vreedzaam oplossen". Bij het beantwoorden van vragen van de studenten, ging het hard tegen hard. „De Verenigde Sta ten zijn vrienden van Indonesië en van Nederland en we zijn van plan vrienden van Nederland te blijven", zo verklaarde hij. Als onderhandelin gen over Nieuw-Guinea mochten mis lukken, dan zou de Amerikaanse houding afhangen van de vraag, wie de schuld daarvan had, zo maakte hij duidelijk. In Tokio hebben donderdag 200 Indonesische studenten gedemon streerd voor de Nederlandse ambas sade, die zij met stenen bekogelden. Enkele ruiten van het ambassadege bouw sneuvelden. Toen de Japanse politie de Indo nesische intellectuelen-in-spe uiteen wilde jagen, ontstond een ware veld slag, waarbij de Indonesiërs hun met spijkers bezette demonstratieborden als slagwapen gebruikten. Er waren 380 politieagenten nodig om de orde te herstellen. Twee van hen raakten gewond. Drie betogers zijn gearres teerd. De Japanse regering heeft afwij zend beschikt op 't verzoek van de Nederlandse ambassadeur de vlieg tuigen niet meer te doorzoeken. Donderdag heeft zij dit opnieuw gedaan en wordt blijkbaar een actie tegen Nederland gevoerd. ADVIES NIEUW-GUINEA-RAAD Zelfbeschikking uiterlijk 1970 Indonesisch beheer afgewezen. De Nieuw-Guinea-Raad stelt zich voor dat 1970 de uiterlijke termijn is voor toepassing van het zelfbeschik kingsrecht. In de overgangsperiode geeft het de voorkeur aan Nederland voor het bestuur van het gebied bo ven een andere mogendheid of di rect UNO-beheer. Een beheer door Indonesië wordt afgewezen. Ter ver groting van begrip en goede wil voor West-Papoea stelt de Raad voor be langrijke Papoea's naar Afrikaans- Aziatische landen, waaronder Indo nesië, te zenden en missies uit ande re landen en van de UNO uit te no digen naar West-Papoea te komen. Dit zijn de belangrijkste punten uit een ontwerp-advies, dat een com missie uit de Nieuw-Guinea-Raad op haar buitengewone vergadering heeft ingediend. Het debat, dat donderdag avond onder grote publieke belang stelling over dit ontwerp werd ge opend, zal naar verwacht wordt vrij lang duren. GROTE FRAUDE IN DEN HAAG Er zijn belangrijke malversaties ont dekt bij 't effecten-kantoor Bakker. Geruchten in financiële kringen willen, dat verduisteringen zijn ge pleegd, die in totaal tot drie miljoen gulden zouden zijn opgelopen. De Haagse officier van justitie, mr. C. Dyserinck, heeft nog geen duidelijk beeld van de fraude. Hij verklaarde donderdag, dat een schatting van het totale bedrag nog lang niet mogelijk is. Het onderzoek is nog niet zover gevorderd. Ook over de aard van de verduisteringen kon de officier van justitie nog geen inlichtingen geven. Het enige wat tot nog toe uit het onderzoek blijkt, is - volgens de officier dat er in de boeken geknoeid is. Maar de fiscale recherche heeft nog niet ontdekt, wat er achter deze knoeierijen schuil gaat. BRUILOFTSGASTEN GEDOOD BIJ BOTSING In Raalte (Ov.) en in Beek (Gld.) hebben verkeersongelukken donder dagmiddag een schaduw geworpen over de vreugde van een huwelijks feest. In Raalte kwamen drie brui lof tsgangers om toen de bestelwagen waarmee zij huiswaarts keerden, bij het oprijden van de voorrangsweg Raalte - Deventer gegrepen werd door een vrachtauto, die zwaar gela den was met zakken meel. In Doetinchem werd het bruids paar zelf slachtoffer van het verkeer. De auto, door de zoon van de her trouwde bruidegom bestuurd, botste op een gevaarlijk kruispunt in Beek op een grote vrachtwagen. De vrouw werd op slag gedood. De bruidegom werd gewond. Hij overleed enkele minuten later op de plaats van het ongeluk. ZEVEN KINDEREN LEVEND VERBRAND. In St. Anne Wood, een dorp in de Amerikaanse staat Illinois, zijn zeven Aan weerszijden van deze grens, die van Maastricht naar Rijsel loopt, vlak onder Brussel door, geldt nog slechts één officiële taal. In Vlaan deren blijft voor altijd benoorden die grens het Nederlands of officiële taal, bezuiden de grens in Wallonië wordt dat Frans. RUSLAND BEGINT WEER Hoewel het een tijd rustig was ge weest, begint het weer aan de Oost grens. Deze week hebben Oost- en West-Duitse soldaten aan de zone- grens op elkaar geschoten en Rus land begint de westerse mogendhe den weer telkens te hinderen, door routes in de lucht-corridor op be paalde uren voor zich te reserveren. De Westerse mogendheden hebben deze mededeling gewoon genegeerd en vliegen als gewoon naar West- Duitsland v.v. en hebben gedreigd hun vliegtuigen door gevechtsvlieg tuigen te zullen laten escorteren. „WILD WEST" IN ALGERIJE 33 DODEN Drieendertig personen zijn gedood en 86 gewond bij aanslagen en ge vechten, die zich woensdag in Alge- rijë voordeden. In Belcourt, een voorstad van Al giers, waar zowel Algerijnen als Eu ropeanen wonen, is het woensdag tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Europeanen trokken door de straten en vielen Algerijnen aan. In sommige straten werden Algerijnen vanuit hui zen van Europeanen onder vuur ge nomen. Bij deze ongeregeldheden vielen vijf zwaar gewonden, allen Al gerijnen. De politie voerde later ver sterkingen aan. Aan de gebeurtenissen gingen wa re Wild-westtonelen vooraf, waarbij 33 personen werden gedood en 86 gewond. DOODSTRAF VOOR MOORDENAAR VAN KIND Een Brusselse rechtbank heeft donderdag een 25-jarige man, die in oktober 1960 de 11-jarige Roland de Coster op een afgelegen plaats om 'i leven heeft gebracht, tot de dood straf veroordeeld. De jury had ruim twee uur nodig om tot een bevestigend antwoord te komen op de uit acht punten be staande aanklacht. Lucien van Dam, winkelier in een van de Brusselse randgemeenten, had de jongen onder valse voorwendse len naar een nabijgelegen bos gelokt. Toen de jongen trachtte te ontvluch ten, loste van Dam een revolverschot. Het trof Roland de Coster in de nek en verwondde hem dodelijk. De da der verborg het lijk in een waterput. De doodstraf wordt in België slechts bij uitzondering uitgesproken en wordt nooit ten uitvoer gelegd: Ook dit jaar zal geheel katho liek Waalwijk zijn hulde- en eer betoon uiten door middel van de jaarlijkse grote sacramentspro cessie. Zoals wij reeds eerder ver meldden, wordt deze processie dit jaar op zondag 24 juni ge houden. Het Stichtingsbestuur vertrouwt er op dat deze jaarlijk se openbare hulde aan het sacra ment niet gestoord zal worden door andere plaatselijke evene menten, zodat de processie die glans en glorie krijgt, die zij ge zien de bedoeling toekomt. In verband met de plechtige ingebruikneming van de nieuwe kerk in de St. Antoniusparochie, kort voor 24 juni, is in de on langs gehouden bestuursvergade ring besloten BIJ HOGE UIT ZONDERING af te wijken van de gebruikelijke gang van zaken. l)e processie, die wordt opge steld in de St. Antoniusparochie, zal uitsluitend door deze paro chie trekken, terwijl ook 't plech tig Lof, dat ieder jaar op 't Raad huisplein wordt .gehouden, dit jaar op het kerkplein van de nieuwe kerk zal worden opge dragen. Nauwkeurige gegevens betreffende de te volgen route ziin nog niet bekend. Ofschoon het bij 't Stichtings bestuur van de Sacramentspro cessie in Waalwijk in de bedoe ling heeft gelegen, dit jaar de processie met een nieuwe groep uit te breiden, heeft men door de vele moeilijkheden die hieraan waren verbonden, besloten deze plannen tot 1963 uit te stellen. Men hoopt deze processie, die geheel gebaseerd is op Vondel's Altaergeheimenissen, in de toe komst te doen uitbreiden tot 14 a 15 groepen. Ook al is het niet gelukt de processie dit jaar nog uit te brei den tot 6 groepen, toch is het Stichtingsbestuur er in geslaagd de Lijdensgroep een kleine uit breiding te laten ondergaan. Buiten deze kleine vergroting za^l dit jaar het accent komen te liggen op de voorbereiding van de herdenking van de instelling van de heilige Eucharistie en op de zang tijdens de processie en het Lof. Deze voorbereidingen zullen in al de vier parochieker ken worden gehouden en wel op donderdag 21, vrijdag 22 en za terdag 23 juni. Medewerking gevraagd Iedereen zal zich nog herinne ren hoe vol stemming en sfeer vorig jaar door een gemengd koor werd gezongen. Dit ge mengd koor, samengesteld uit verschillende parochies uit de ge meente, heeft buitengewoon goed voldaan. Reeds onmiddellijk na de processie viel uit verschillen de reacties op te maken, hoezeer Waalwijk gesteld was op deze luisterbijzetting van de proces sie. Ook door de zangers zelf werd deze mening geuit, terwijl zij een nog groter koor voor deze gelegenheid graag gewaarborgd zouden zien. riet is nu slechts de vraag of de diverse betrokken personen, die nodig zijn voor de opbouw en verdere bloei van een dergelijk omvangrijk koor, hun tijd en inspanning willen geven om een bijdrage te leveren aan 't slagen van deze processie. De directeuren van de vier Waal wij kse koren hebben zich opnieuw onmiddellijk bereid ver klaard de weinige vrije tijd waar over zij beschikken, in dienst te stellen van de Waal wij kse Sa cramentsprocessie. Het ligt in de bedoeling van de organisatie uit de Waalwijkse be volking een koor samen te stel len van 70 jongens, 50 dames en 80 heren. -Dit koor zal dan de vierstemmige Missa Brevis van Palestrina instuderen. Deze mis wordt gezongen op donderdag 21 juni en zaterdag 23 juni en wel eenmaal in de parochiekerk van St. Jan en eenmaal in de nieuwe Antoniuskerk. Deze twee uitvoe ringen zullen de hoogtepunten van het programma vormen. Daar voor het zingen van een mis door een gemengd koor bis schoppelijke goedkeuring vereist is, heeft het bestuur onmiddellijk een dergelijk verzoek naar de bisschop gestuurd, die inmiddels zijn goedkeuring heeft gegeven. Op 1 maart zal moeten vast staan of deze plannen doorgang zullen vinden. Daarom heeft het bestuur contact opgenomen met de verschillende directeuren van de kerkkoren, die op hun beurt hun leden zullen benaderen. Ook heeft men gedacht aan leden van in Waalwijk gevestigde zangver enigingen. Zij zullen binnenkort een circulaire van hun secretari aat tegemoet kunnen zien. Overigens zijn alle dames en heren, die over een voortreffelij ke stem beschikken en die bij geen enkele vereniging zijn aan gesloten, maar die toch graag hun medewerking zouden wijlen verlenen, van harte welkom. Zij kunnen zich opgeven bij een van de vier directeuren der kerkko ren en wel J. van Boxtel, directeur kerk koor St. Clemens, Burgemeester v. Heijstlaan 4, tel. 3432. J. Kooien, directeur kerkkoor St. Antonius, Antoniusstr 73. Fr. Wilmont, directeur kerk koor O. L. Vrouw Onbevl. Ontv., Kerkstraat 120, tel. 2839. G. Duijvelaar, directeur kerk koor parochie St. Jan, Parallel weg 37, tel. 2162. Of bij de heer H. Hoffmans, secretaris Stichting Sacraments processie, Grotestr. 318, tel. 2785. Wanneer er voldoende aanmel dingen binnenkomen, zodat de uitvoering van deze mis door kan gaan, zullen in een zaal in Waal wijk op een zondagmiddag begin maart de eerste besprekingen aanvangen. Ook het formeren van de ge- costuineerde groepen zal binnen kort een aanvang nemen. Zij die hel vorig jaar aan deze processie hebben deelgenomen, zullen bin nenkort een schrijven van het se cretariaat tegemoet kunnen zien. De Jeugdcentrale Baardwijk heeft geld nodig. Veel geld. Op zichzelf is dit niets abnormaals, het jeugdwerk eist nu -eenmaal een behoorlijke huis vesting en goed materiaal. Wat het onderdak betreft is het al heel droe vig gesteld in de St. Clemensparo- chie. De vier hobbyclubs, die men mo menteel in Baardwijk heeft, drie clubs voor meisjes en een club voor jon' gens, welke laatste onlangs van start is gegaan, zijn gehuisvest in een ga rage van een flatgebouw. Uiteraard is deze ruimte onvoldoende voor de ontplooiing van het jeugdwerk. Daarnaast komt nog het feit, dat Baardwijk, evenals andere delen der gemeente Waalwijk, snel aan uit breiding onderhevig is, waardoor hel aantal kinderen snel toeneemt. Ook voor de toekomst is het dus geboden om reeds nu aan ruimte te gaan den ken. Tevens heeft het jeugdwerk ook veel geld nodig voor materiaal. De St. Clemensparochie telt momenteel naast de vier hobbyclubs een ballet groep, een kinderkoor, een tafelten nisclub, welpen en verkenners. FANCY-FAIR KATJEBO Om aan de benodigde gelden te komen heeft de Jeugdcentrale Baard wijk een actiecomité in het leven ge roepen, bedoeld om een Fancy-Fair te organiseren. Door di t comité is reeds veel werk verzet en het festijn, dat gehouden zal worden op vrijdag, zaterdag en zondag, resp. 23, 24 en 25 februari a.s., zal plaats vinden in de zaal van het Gemeenschapshuis aan de Loeffstraat. De baten, welke uit deze Fancy- Fair, die onder de naam Katjebo (hetgeen betekent Katholieke Jeugd Borrek) in zee zal gaan, zullen dus, zoals duidelijk uit de naam ook blijkt, geheel ten goede komen aan het jeugdwerk. De verwachtingen omtrent de net to-opbrengst zijn heel hoog gespan nen. Indien alles zal verlopen zoals men zich gedacht heeft, hoopt men voor de hobbyclubs een waardig on derkomen te vinden. Dit alles zijn natuurlijk maar slechts stoute vermoedens, die door enthousiaste optimisten, waaruit uiteraard 't actiecomité en de Jeugd- Uitvoering Zar und Zimmermann overtrof alle verwachtingen De uitvoering van de komische opera „Zar und Zimmermann", die donderdagavond 15 februari in Musis Sacrum door de Licder- tafel „Oefening en Vermaak", onder directie van Louis Sars, met aan de vleugel Frans Wil- wont, werd gebracht, heeft alle verwachtingen vel' overtroffen. Het opvoeren van-een opera of operette in concertvorm is geen gemakkelijk werk, omdat het al te gauw vervalt in een eentonig naar voren brengen van duetten en aria's, of om reden dat het grote acteervermogen geheel en aj achterwege moet blijven. Toen is de Liedertafcl er in geslaagd dit grote risico volledig te ontlo pen, zodat de uitvoering buiten gewoon aanvaardbaar werd. Het meeste succes oogstte wel het optreden van de bartion An ton EJdering in de rol van burge meester, die door zijn verrui mend optreden aan de uitvoering een prettig accent wist te geven en daarvoor ook herhaaldelijk 'n warm applaus in ontvangst had te nemen. Aan deze bariton heb ben de overige solisten veel steun te danken. Onmiddellijk hierna mag de heer Hesselbcrth in de rol van Pjeter Iwanow genoemd worden; hij gaf blijk over een I uitstekende stembeheersing te beschikken. Aan deze opera werd verder nog solistische medewer king verleend door Nel Dupont in de rol van Marie, de nicht van de burgemeester; Ine Mens, so praan, weduwe Brouwer; B. Ber- kelmans, bariton, Czaar Peter; J. van Heijst, bariton, generaal Lcfort; J. Schoondermark, tenor, Markies de Chateauneuf; en J. v. d. Langewerf, bas, Lord Synd- ham. De uitvoering „Zar und Zim mermann" van Lortzing heeft 'n ruime belangstelling mogen ge nieten; het koor en de solisten van hun kant hebben er voor ge zorgd, dat hetgeen op deze avond gebracht werd, op zeer hoog peil stond. Na afloop van de uitvoe ring werden de dames Ne;l Du- pont en Ine Mens met bloemen gehuldigd, welk charmant gebaar met een daverend applaus werd begroet. Bijzondere erkentelijk heid verdient zeer zeker de pia nist Frans Wilmont, die door z'n onvermoeide begeleiding op de vleugel een knap staaltje piano kunst heeft vertoond. De leden van de Liedertafel „Oefening en Vermaak" mogen beslist tevreden zijn met het re sultaat van deze waardevolle avond. centrale Baardwijk geformeerd zijn, kunnen worden gesteld. Het ant woord is aan het publiek. Men heeft vele festiviteiten op touw gezet. Naast het Rad van Avontuur, waaraan vele prachtige prijzen ver bonden zijn als kledingstukken etc., kan men op genoemde drie data in het Gemeenschapshuis nog vinden een waarzegster, een schiettent, een grabbelton, sjoelbakken enz. Als klap op de vuurpijl zal men een intieme, feëriek verlichte bar in richten met een Frans tintje. Voorts heeft men een grootse lo terij op touw gezet, waarvan op zon dag 24 februari omstreeks 10 uur in het Gemeenschapshuis de uitslag be kend zal worden gemaakt. De hoofd prijs is een prachtige radio. De Jeugdbio, waarbij leuke films vertoond zullen worden, geeft op za terdag en zondag doorlopende voor stellingen van pl.m. 4 tot 7 uur. De festiviteiten zullen vrijdag avond opgeluister worden met een avond opgeluisterd worden met een muzikale noot, die verzorgd zal wor- Op zaterdagavond vindt het op treden plaats van de Rianta's, en zon dagavond zullen de Rowdies met gi taar en zang voor het voetlicht tre den. De Rowdies komen uit Baard wijk zelf, terwijl de Rianta's en The Young Sisters geen nadere toelich ting nodig zullen hebben. Wat betreft de medewerking is men zeker niet ontevreden. Ook de Waalwijkse Middenstand heeft zich niet laten kennen en men heeft niet minder dan pl.m. 200 schitterende prijzen ontvangen. Indien het resultaat aan de gestel de verwachtingen voldoet, hoopt men ook in de volgende jaren zulk een Fancy-Fair te kunnen houden, zodat jaarlijks over een vaste bron van in komsten beschikt kan worden. Het is nu aan het Waalwijkse pu bliek of zij al dan niet waardering heeft voor het jeugdwerk, dat in ieder geval noodzakelijk is. De tcho vAn het Zuióen

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1