waaLwij kse en LAnqstRAAtse couRAnt op de Efteling 1 Materiaal-vernieuwing zet door: BINNEN- EN BUITENLAND K^Dampo Bejaarden en Ziekenfonds EEN ZEGEN VOOR KIND EN MAATSCHAPPIJ M VRIJDAG 2 MAART 1962 84e JAARGANG No. 17 alleil ?gSjkse Stoomdrukkerij iestfll Waalwy Antoon Tielen 1 in^l Hoofdredacteur: JAN TIELEN vrJ Gironun«ner 50798 en di t J blad verschijnt 2 x per week 'addetiJ ÜL Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mjn. Contract-advertenties: speciaal tarief \van| Qpgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waaljvijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Op de „kwaliteitsdag", die on- i,Js in restaurant „De Efteling" in Kaatsheuvel door de Vereni- djn" voor Technisch Research in de Schoenindustrie voor zowel leden als niet-leden was georga niseerd, hebben een drietal des kundigen voor de talrijke aan wezigen zeer interessante lezin gen gehouden, die door intensie ve discussies werden gevolgd. Er viel op de „kwaliteitsdag" voor de schoenfabrikanten heel wat te leren en uit de reacties die na de lezingen los kwamen, kon al vrij «auw geconstateerd worden, dat door menig toehoorder het nodi ge korreltje was meegepikt. Van de aldaar gehouden lezingen, die werden gehouden door resp. Drs. J, L. Wage, commercieel en be drijfseconomisch adviseur in De Bilt, de lieer A. Bakker van het adviesbureau voor kwaliteitsbe leid en besliskunde en door dr. Th. L. Stok, raadgevend industri eel psycholoog voor kwaliteits zorg en personeelsbeleid te Am sterdam, hopen wij u in dit en 't volgend artikel een samenvatting te kunnen geven. Kwaliteitsbeheersing Ofschoon zo vangt drs. J. L. Wage zijn inleiding aan kwa liteitsbeheersing eerder 'n tech- nisch-organisatorisch en be- ririjfspsycho,logisch probleem is, dan een commercieel vraagstuk, moet de onderneming daarbij toch steeds uitgaan van een wel bewust gekozen kwaliteitsdefini tie. Hiermede is dan toch een commercieel uitgangspunt ge schapen, want het kwaliteitsbe- k'rip laat zich in de moderne on derneming niet omschrijven zon der de commerciële overwegin gen daarbij zwaar te laten wegen. Immers: het uitgangspunt is de kwaliteitsbeleving van de ver bruiker, welke niet geanalyseerd kan worden zonder daarbij de functie van het artikel in het ge bruikspatroon van de consument te omschrijven. In ambachtelijke bedrijven, die door hun aard vaak statisch en traditioneel zijn, vereenzelvigt men 't kwaliteitsbegrip dikwijls met duurzaamheid en degelijk heid. Zonder dat de heer Wage de netekenis van duurzaamheid als kwaliteitselement onderkent, moest hij toch stellen, dat 't hier slechts een dimensie van het to tale kwaliieitsbeeld betreft. Wie mooi wil zyn... In het algemeen meende de heer Wage te mogen stellen, dat onze westerse moderne samenle- }>ng zich snel heeft ontwikkelt m die richting, waar de kwali- teitsfunctie van de physieke be scherming en de daarmede sterk verbonden duurzaamheid minder belangrijk wordt. Er wordt een sterke verschuiving geconsta- Kki d<? richting van schoon heidsbeleving en streven naar sociaal aanzien. Hierbij wordt tevens een uit- aaiering van de markt tot ver- scücidene segmenten waargeno men. Waar de z.g. primaire func- Lu »van. artihgl hun eerste p aats niet behouden, ontstaat er "tntc voor individuele en 5 oepspreferenties, dan wel situ- 'onele preferenties, waarbij et niet andere kwaliteitsdefini- lijgen "n°rmen zal moeten wer- Hierdoor ontstaat een ruimte '°r de creatieve functie van de dernemer (individueel of in po^verband) die de kwajiteits- ^'eung gaat stimuleren en be- Lj den. Het gaat hierbij niet j J.bO'" om een economische mo- laak ^an We* om een "nooc*"* J?n over8anS van schaarste- nomie naar overvloedsecono- hii h ^.e producten, waar- j de z.g. primaire functies op voorgrönd blijven, zeer goed hnJ ?\ïeure goederen gaan be rt wordt dan gekenmerkt sle consument - 'Hinder van deze goederen 6 kopen, en wanneer hij ze toch koopt, er het liefst een zo laag mogelijke prijs voor betaalt. Levensgevaarlijk... Bij het opstellen van nieuwe en het revalueren van oude kwali teitsdefinities heeft men zeer ze ker rekening te houden met de consument. Hiervoor dient men, aldus de spreker, het preferentie systeem te kennen en tevens de vermoedelijke ontwikkeling er van te kunnen voorspellen. Hiervoor is uiteraard een sy stematische marktstudie nodig, die hetzij individueel, hetzij in groepsverband kan geschieden. Deze ontwikkeling op langer zicht wordt regelmatig doorkruist door de telkens weer terugkeren de seizoenbewegingen en modi euze invloeden. Hierbij kan zich de noodzaak voor doen, dat men tijdelijk af moet wijken van de op langer zicht gekozen kwali teitsnorm. Dit blijven dan commerciële beslissingen en het zou levensge vaarlijk kunnen zijn deze te laten doorwerken in 't normbesef van de fabricage-afdelingen. Er kunnen zich hij een juiste beoordeling van de consumptieve preferenties nog andere storin gen voordoen, doordat er han delsgeledingen met eigen, al dan niet goed" op de consument afge stemde kwaliteitsdcfiQities op de markt opereren. Tenslotte noem de de heer Wage het eigen tradi tioneel gekleurde vakmansoor deel een storingsbron. Het verbruikspatroon toont de laatste tientallen jaren een ver snelde ontwikkeling waarin nieu we producten, nieuwe technie ken en nieuwe materialen hun opvlucht maken. Geen ontwikke ling evenwel is zo revolutionair of sommige van de oude kwali teitsnormen en -begrippen blij ven gehandhaafd. Deze dient men op zijn minst te volgen, maar een beperking tot volgzaamheid is voor een welvarend onderne merschap niet voldoende. Voor de verwezenlijking van een goed commercieel beleid is verster king nodig van het drieluik der grote O's: Onderzoek, Organisa tie, Opleiding. Voorbeelden te over in de SCHOENINDUSTRIE Hoewel het gebruik van kunst stoffen (in tegenstelling tot na tuurproducten) in de schoenin dustrie lang niet zonder schroom en vaak zelfs met tegenwerking verloopt, kan niet worden ont kend dat een zekere materiaal vernieuwing baan breekt. Evenmin als men zich ver baast wanneer een kledingstuk van Perion, Nylon of Terlenka is vervaardigd, kijkt men nog op bij het feit dat schoenen neuzen, contreforts en binnenzolen heb ben van kunststof. Niet zelden prefereert men reeds kunststof- ten boven natuur-produkten, omdat langs chemische weg vaak resultaten bereikt worden, die voorheen ongekend waren. Zo is b.v. 't gebruik van Nylon-garens in de schoenindustrie in weinige jaren zo goed als algemeen ge worden. Ondertussen raakt elk van ons zo vertrouwd met het gebruik van kunststoffen in het dagelijks leven dat toepassingen van nieu we artikelen steeds gemakkelij ker ingang vinden. De eerste synthetische lijmsoorten bijvoor beeld werden met de grootst mo gelijke zorg „uitgeprobeerd", tel kens opnieuw werd op de „oude vertrouwde" materialen terugge grepen, totdat voor ^edereen vast stond dat b.v. de schoenindustrie er niet meer buiten kón. Nóg is het zo dat men spreekt van overleder, waar de leren zool in de meeste gevallen al ver vangen werd door kunststofzolen (het percentage natuur-rubber is o zo klein) weet het overleder zich nog practisch overal te handhaven. Hoe lang nog, kan men met recht vragen. De chemie staat in dat opzicht nauwelijks nog voor problemen. Het is toch zeer goed denkbaar dat de leek spoedig niet meer kan beoordelen of een schoen van leder dan wel van kunststof is vervaardigd. Kijkt u maar eens in een tassenzaak, in vele gevallen zult u als vakman nog moeite hebben met het on derscheiden van de materialen. Het is werkelijk zaak dat ook schoenindustrie en schoenmake rij de mogelijkheden die de che mie biedt, blijft volgen en onder zoeken, terwijl ook de handel niet afkerig mag staan tegenover het gebruik van materialen die op de duur toch onmisbaar zullen blij ken te zijn, omdat het toenemend gebruik bepaalde natuurbronnen zal uitputten. Bovendien heeft de chemische industrie reeds bewezen materia len te kunnen vervaardigen, die in het dagelijks leven heel wat zorgen kunnen wegnemen. Nie mand zal ontkennen dat de mo gelijkheden bij de vervaardiging en het onderhoud van schoenen in dat opzicht bepaald nog niet zijn uitgeput. Zo zal het fabrice ren van schoenen zich in de mo derne fabrieken steeds weer rich ten naar de laatste ontwikkelin gen en op die wijze o.m. aantrek kelijk blijven als beroep voor een nieuwe generatie. DE SLAG IN DE JA VA-ZEE 20 JAAR GELEDEN Op 27 februari 1.1. was het 20 jaar geleden dat de Nederlandse vloot in de wateren van Ned. Oost-Indië de strijd aanbond te gen de Japanse vloot en een eer-, volle nederlaag leed tegen een veel sterkere vijand. Hierbij gin gen Hr. Ms. De Ruijter, onder commandant Karei Doorman, de Evertsen e.a. met alle manschap pen ten onder en ging ook Java, waarin de strijd was aangebon den, verloren. De verdere gevol gen zijn ons allen tot op dit ogen blik meer dan duidelijk. GOED JAAR VOOR SCHOENHANDEL Verruiming assortiment bepleit Economisch gezien was 1961 voor dë schoenhandel in het al gemeen een goed jaar. Praktisch over de gehele linie hebben de omzetcijfers bewezen, dat men tevreden kan zijn over de behaal de resultaten. Aldus de heer J. Staal, voorzitter van de „Neder landse Ivath. Bond van Schoen winkeliers" in zijn openingsrede op de jaarvergadering van deze bond, die te Zwolle werd gehou den. Desondanks noemde de heer Staal het een dringende nood zaak zich te bezinnen op de po sitie van het klein- en midden bedrijf en op de ontwikkeling van de detailhandel. De heer Staal bepleitte o.m. een verrui ming van het assortiment, waar bij hij noemde handschoenen, da mestasjes en paraplu's. Gezien de concurrentiestrijd tussen groot handel en midden- en kleinbe drijf noemde de heer Staal het verstandig dat men in de schoen- detailhandel meer en meer over gaat tot het vormen van inkoop organisaties. VRIJE CONCURRENTIE IN DE E.E.G. Afspraken tussen ondernemers in de EEG-landen, waardoor de concurrentie in het verkeer tus sen deze landen wordt belem merd, zijn met ingang van 13 maart verboden. Deze eerste kar telverordening is afgekondigd in het officiële publicatieblad van de Europese gemeenschappen. Op overtreding van de verorde ning staat een boete van maxi maal een miljoen dollar of een bedrag dat gelijk is aan tien pro cent van de jaaromzet van de be trokken onderneming. Voorts lo- Ecn de ondernemers gevaar, dat enadeelden eisen tot schadever goeding indienen. Ondernemin gen die aanspraak menen te kun nen maken op ontheffing, moe ten daartoe voor 1 augustus een verzoek indienen. VASTENACTIE 1962 IN HET TEKEN VAN WERELDNOOD „Wereldvrede door naastenlief de in wereldnood" is het thema, waaronder door het Nederlandse episcopaat dit jaar de vastenactie gevoerd zal worden. Over die vas tenactie heeft mgr. W. Bekkers, bisschop van 's-Hertogenbosch, maandag namens het episcopaat een aantal mededelingen gedaan. Voor de vastenactie van dit jaar zijn niet minder dan 39 ob jecten goedgekeurd in allerlei noodgebieden ter wereld die voor een uitkering in aanmerking ko men en die tezamen een bedrag van tien miljoen gulden vragen. Dit is bijzonder veel als men weet dat vorig jaar de opbrengst ruim anderhalf miljoen gulden be droeg. Doch als men ziet, aldus mgr. Bekkers, dat de 21 miljoen Duitse katholieken in het afgelo pen jaar ver over de vijftig mil joen mark bijeen gebracht heb ben, dan moet een aanzienlijk hogere opbrengst onder de drie miljoen Nederlandse katholieken mogelijk zijn. Om dit te bereiken zal bij het begin van de vasten in ieder ka tholiek gezin een kartonnen col lectebusje met suggestieve op druk worden thuisbezorgd en zal in de zes weken van de vasten het motto: „Wereldvrede door naastenliefde in wereldnood" via alle publiciteitsmedia en ook vanaf de kansel worden behan deld. Op de zondagen van Half vasten en Beloken Pasen zal in de kerken tijdens de missen een offergang worden gehouden, waarbij de opbrengst van de bus jes in enveloppen kan worden ge offerd. Om de actie nog verder te onderstrepen, zal in deze periode tweemaal een zogenaamde ,jMise- reorkrant" in alle gezinnen ver spreid worden. De onderwerpen die als onderdeel van het alge mene thema aan de orde worden gesteld, zijn: hongerbestrijding, technische hulp, kerk in opbouw, onderwijs, vervolgde kerk en ziektebestrijding. MINISTER KENNEDY Minister Kennedy en z'n echt genote zijn maandagmiddag naar Parijs vertrokken. Uit de vele brieven welke w(j zo dagelijks ontvangen, zijn er al- tyd by die handelen over de (verplichte) vrijwillige zieken fondsverzekering voor bejaarden. Uit deze brieven blykt ons dan dat velen een verkeerde mening hebben over de premiebetaling Premie afhankelijk van het inkomen Krachtens de wet op de Zie kenfondsverzekering voor bejaar den zijn de ziekenfondsen ver plicht dc vo.lgende personen van 65 jaar en ouder, die in Neder land wonen en die niet verplicht verzekerd mogen zijn, tot de vrij willige verzekering toe te laten, zonder daaraan voorwaarden te verbinden, mits hun inkomen niet meer bedraagt dan 3800. per jaar (verhoogd met 225. voor elk kind, dat aan de voor waarden voor mede-verzekering voldoet). a. mannen; b. ongehuwde vrouwen- c. gehuwde vrouwen, die niet voor indirecte verzekering in aanmerking komen; d. gehuwde vrouwen, die kost- winster zijn van haar nog geen 65 jaar oud zijnde echtgenoot. Deze verzekering omvat ook de gezinsleden van dc vrijwillige verzekerde onder dezelfde voor waarden als voor de verplichte verzekering gelden. Uitgezonderd zijn echter de gezinsleden, niet zijnde de echtgenoot of echtge note, met een eigen inkomen van meer dan 18.60 per week. De premie De hierboven bedoelde bejaar den zijn vanzelfsprekend premie verschuldigd. Nu zijn de meeste onzer lezers de mening toege daan dat er voor zover de pre mieberekening betreft, wordt uit gegaan van 't standpunt: gehuwd zijn of niet gehuwd zijn. De verschuldigde premie ligt van 1 januari 1962 af op 1.01 of 2.02, maar het is niet zo, dat de alleenstaande 1.01 betaalt, om dat hij dan alleen is en de ge huwden 2.02 omdat ze met hun beiden zijn. Dat heeft er niets mee te maken. Naar inkomen Deze premie is een gezinspre mie. Voor de 65-jarigen en oude ren, die onder de Wet op de Zie kenfondsverzekering voor be jaarden vallen, bedraagt de pre mie 1.01 per week bij een inko men van ten hoogste 2.790. per jaar en 2.02 per week bij 'n Er zijn in dit korte bezoek veel diners en conferenties geweest, maar wij geloven dat men over de kwestie Nieuw-Guinea niet veel uit de doeken heeft gedaan. Voor de studenten verklaarde hij alle hoop te hebben op 'n vreed zame oplossing der kwestie, als men aan beide zijden met rede lijke voorstellen en met rede lijke onderhandelaars naar voren komt. BOGAERTS' BRILLEN Een sieraad voor het gelaat en een weldaad voor de ogen Zorgt dat U er (óók) een van ons draagt zo'n mooie sterke bril. BRILLEN SPECIALIST Optica Bogaerts Grotestraat 220 Tel. 3560 Waalwijk *•-»- HOUDT BOGAERTS VOOR OGEN De leverancier voor alle Ziekenfondsen Buitengewoon Lager Onderwijs Voor de meeste ouders is het een heel moeilijk besluit hun zoontje of dochtertje naar de B. L.O.-school te doen, maar het is heus geen schande als een kind niet volledig mee kan en er is ook niet de minste aanleiding dat de ouders elkaar verwijten zou den maken over het defect van hun kind. Na korte tijd zien va der en moeder dat meestal ook allemaal wel in. Eén enkel be zwaar dat blijft bestaan is, dat op scholen voor B.L.O. (Buitenge woon Lager Onderwijs), in dit geval B.L.O. voor zwakzinnigen. Er bestaan ook speciale scholen voor slechthorenden en slecht zienden en anderszins gehandi capten, de licht debielen en de ernstig zwakzinnigen niet altijd gescheiden zijn. Vooral de eerst- genoemden en hun ouders vin den dit begrijpelijkerwijs 'n min der prettige omstandigheid. Als regel zal het verstandelijk minder begaafde kind zich op 'n school voor B.L.O. meer op zijn gemak voelen en minder verdrie tige ervaringen opdoen. Het is ook geen pretje wanneer je bij 't spelen op straat van de anderen steeds te horen krijgt, dat je de allerdomste van de hele klas bent... Een vierde deel van de Neder landse jeugd is op verstandelijk gebied minder begaafd. Gezien de inkomen tussen 2.790.en 3.800.per jaar. Een gehuwde met een „bere kend" inkomen van laten we zeg gen 3.000.per jaar, betaalt dus 2.02 per week voor zich en zijn echtgenote. Ligt dit berekend inkomen op b.v. 2.000.dan is hij 1.01 verschuldigd. Óf deze persoon nu gehuwd is of niet doet niet terza ke. Het inkomen is van belang. Hoe wordt dit berekend? De berekening van dit inko men is niet altijd even eenvou dig, want het is niet zo dat alleen rekening wordt gehouden met b. v. de uitkering A.O.VV. en moge lijk een klein pensioentje of ren te, maar onder het inkomen wor den b.v. gerekend arbeidsloon, inkomens uit vermogens, pensi oenen e.d. Eventuele ouderdomsinvalidi- teits- en ouderdomsrente tellen ook mee. De Inkomsten uit vermogen worden geschat, niet naar de ren te, die verkregen wordt van een bankinstelling^ maar op 6% voor gehuwden en 8% voor ongehuw- den. Hiervan kan aftrek plaats hebben voor eventuele hypo theekrente, rente voor rentedra gende schulden en premie voor levensverzekering van betrokke ne of diens echtgenote. De basis van de 6 of 8% is gelegen in het feit, dat dit percentage ongeveer het rendement is van een kapi taal, waarmede lijfrente is ge kocht. Als vermogen worden niet aan gemerkt: spaargelden, als deze niet meer bedragen dan 500. sieraden tot een bedrag van 2000.—. Natuurlijk weet men bij een ziekenfonds bij aanmelding van een nieuwe kandidaat niet direct zijn juiste inkomen, zodat in af wachting van het te houden on derzoek (door de dienst van so ciale zaken) de hoogste premie 2.02) wordt gevraagd. Blijkt na het gehouden onderzoek dat het inkomen inderdaad niet hoger ligt dan 2.790.dan wordt de premie vastgesteld op 1.01 en 't te veel betaalde teruggegeven. J. H. debiliserende tendenzen in onze samenleving wordt algemeen aangenomen dat het aantal van dit soort kinderen relatief en ab soluut verder zal toenemen. In 1947 zijn er wettelijke bepa lingen gekomen, waarin werd vastgelegd, dat iedere werkgever met een personeel van 20 tot 25 werknemers minstens één min der valide arbeidskracht in dienst moet nemen, terwijl er bij grote bedrijven minstens een de biele arbeider op iedere 50 nor malen te werk moet worden ge steld. Zo streeft men het ideaal na dat de arbeidskracht van de min der begaafden de gemeenschap ten goede zal komen, maar ook en dat is van menselijk stand punt nog wel zo belangrijk dat deze minder begaafden geheel of gedeeltelijk in het eigen levens onderhoud kunnen voorzien, dat zij tevreden kunnen zijn met de bezigheden die ze verrichten, dat zij voldoening vinden in hun le ven. Een goede nazorg voor oud leerlingen van B.L.O.-scholen is van zeer grote betekenis voor het slagen van een goede aanpassing op volwassen leeftijd. Reeds bij de opleiding van de minder be gaafde dient er rekening mee te worden gehouden dat het milieu waarin zo iemand later zal ko men te werken, niet al te veel mag afwijken van het milieu waarin hij of zij is opgegroeid. Vaak zal er daartoe een wat uitgebreider onderwijs noodzake lijk zijn dan op de algemene B.L. O.-school wordt gegeven. Dan moeten zij al naar hun ge aardheid gelegenheid krijgen behalve de gewone schoolvakken ook wat muziek, handenarbeid, misschien machineschrijven en wat vreemde talen te leren. Voor alle zwakbegaafden en dat geldt weer voor kinderen uit ieder milieu is het prettig als ze iets leren van tuinieren en van het huishouden. Sport en gym nastische oefeningen zijn dien stig ter verbetering van de licha melijke ontwikkeling en de „han dicap". if jW Ml VM De tcho van het Zuióen op de voet s *3 rfli I

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1