wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Finale van de topwelvaart BINNEN- EN BUITENLAND 20 iaar geëist in Sprangse moordzaak Rawe STASSAR BRILLEN BETERE BRILLEN MAANDAG 5 MAART 1962 84e JAARGANG No. 18 SS se Stoomdrukke!^ Hoofdredacteur: JAN TIELEN pfhlad^erschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Terwijl de gunst der tijden nog voortduurt, is de onzekerheid over het prolongeren van de welvaartsstijging groter dan ooit. Dit is in alle sferen merkbaar. Werpen wij een blik op de beurs, dan ont dekken wij een koersstijging, die zonder vaste grond is. Telkens wordt de opgaande lijn doorbroken door een plotselinge val van goede fondsen, waarvan de winstcijfers over 1961 tegenvallen. Men typeert de stijging van vooral lokale fondsen als het dek king zoeken tegen de komende prijsstijging en verder als een gevolg van een toenemend tekort aan goed beleggingsmateriaal. WAAR LIGT DE STEEN DER WIJZEN? Wij kunnen de jaarverslagen van fabrieken, handelsmaatschappijen en banken eens opslaan om de steen der wijzen te vinden. Ook daarin ontdek ken wij bezorgdheid. Het afgelopen ,aar is veelal goed tot minder goed geweest, maar in brede kringen ver wacht men drie onaangename ver schijnselen. In de eerste plaats een verdere doorwerking van de onaangename gevolgen van de revaluatie, die onze concurrentie-positie in de wereld nogal ernstig heeft aangetast. De on voldoende stijging van de uitvoer wordt daaraan geweten. Ook zien veel ondernemers geen kans meer om nog een flinke dam op te werpen tegen de snel voortgaande kostenstij ging. De nieuwe loongolf zal die kostenstijging verder onaangenaam beïnvloeden. Zeker, tot op zekere hoogte zal daar een prijsstijging te genover staan. Zal deze echter ook in het buitenland zijn te realiseren? Mo gelijk nog wel in Europa, maar daar buiten? En dan is er de zorg of voor de toenemende vraag in het binnen land als gevolg van de komende loon stijging wel voldoende produktie-ca- paciteit aanwezig zal zijn. Algemeen is de verwachting van relatief dalen de winsten. In het Centraal Econo misch Plan 1962 verwacht men dat het werknemersaandeel in het natio naal inkomen tot boven de 70 zal stijgen. Dat is op zichzelf toe te jui chen, mits het zakenleven maar kan blijven groeien. Het voorspel. Het is een belangrijke vraag welke invloed voorspellingen, als die uit gaan van de miljoenennota en het Centraal Economisch Plan, hebben op producenten en consumenten. In hoeverre worden hun beslissingen er door beïnvloed? Voorlopig lijkt het er op alsof hun in 't algemeen niet on gunstige prognose onze economie in 1962 naar een climax drijven. Er is thans sprake van een soort voorspel van een grandioze finale van de vette jaren die achter ons lig gen. Er zijn al bedrijven die hun or derpositie drastisch zagen inkrim pen: in de textiel, in de metaalsector. Zij profiteren nu weer even van de koopwoede die gepaard gaat met prijsstijgingsverwachtingen. Daarna verwacht men overproduktie en een tekort aan koopkracht. Men wijst er op, dat een groot deel van de toegenomen welvaart zal moe ten worden besteed aan het wegwer ken van de nog bestaande subsidie °P het woongenot en andere con- suniptiemiddelen. Hierdoor zal een groot bedrag aan middelen van de consumptieve naar de produktieve Meer worden overgeheveld en dit zal bestedingen sterk afnemen, ®enen sommigen. Woningtekort kan weggewerkt Geheel onjuist is deze gedachte be- riist niet en wanneer zij t.a.v. de onpolitiek ten uitvoer zou worden Se'egd, dan is het inderdaad moge- r t wij over enkele jaren het wo- "fgtekort zullen hebben overwon nen. Net zou voorts wenselijk zijn dat ,ret^er kring het inzicht groeide, ajhet de moeite waard is iets minder In'flVf ^este(^en aan consumptie- f' en van korte levensduur en een °gor percentage van het inkomen ral k- woon8enot u*t te geven. Dan innen enkele jaren de doorsnee- 'teit van alle woningbouw beter 0r en. Dit komt ten goede aan een "rzame bezitsvorming en aan een enwichtig gezinsleven. Beide fac- ren aerbergen nog aanzienlijke re serves tot verbetering van de arbeids- produktiviteit. Internationaal zijn de velden voor ons uit economisch oogpunt beslist niet wit om te oogsten. Met name En geland en de V.S. zullen alle krachten inspannen om de opmars van de Eu- romarkt te stuiten. De Amerikanen tobben nog steeds met een te grote werkloosheid en de Engelsen hebben er dringend behoefte aan om eerst hun marktpositie te versterken om met hulp daarvan met vliegende vaan dels en slaande trom het verenigd Eu ropa binnen te marcheren. Een groot leger. Het kan zijn, dat wij er aan het einde van 1962 over praten dat het koortsachtig groeien van onze econo mie tot staan is gebracht. De nadelige verschijnselen die wij opnoemden zul len echter door verschillende omstan digheden wel worden verzacht. Een groot leger jongeren bereikt dit jaar de produktieve leeftijd en komt het tekort op de arbeidsmarkt verlichten. De aarzeling in de toe komstverwachting verzwakt mogelijk de investeringslust en daarmee de in voer. Dezelfde verwachting zal de voorraadvorming beïnvloeden van grondstoffen. Dit verschaft lucht aan onze betalingsbalans, die daardoor toch nog met een overschot kan slui ten. Het Centraal Economisch Plan ver wacht zelfs, dat er 700 miljoen zal overblijven. Daarom kan er sprake zijn van een grootse finale van top welvaart in 1962, maar er kan heus nog wel meer dan een goed jaar op volgen. Afgezien van toevallige fac toren die de economische kleur van de westelijke wereld kunnen doen ver- springen, beschikt men over voldoen de kennis van activerende en rem mende middelen, om 's lands finan- cieel-economisch kompas een beza digde koers te doen volgen. drs. H. MINISTER AARTSEN BEREID TOT BOUWEN VAN 3000 EXTRA WONINGWETWONIN GEN, MAAR VERDER NIET Minister van Aartsen is niet in voldoende mate tegemoetgeko men aan de wensen, die door de KVP, PvdA en CHU op het stuk van de volkswoningbouw tot hem waren gericht. Hij heeft de Kamer aangeboden het bouwpro gramma zodanig te wijzigen, dat het contingent woningwetwonin gen met 3000 wordt verhoogd, ten koste van de premiebouw, KVP en CHU wilden 5000 wo ningwetwoningen meer ten koste van de vrije sector. Toen de mi nister zijn voorstel had gedaan, kreeg hij daarop uit de Kamer, slechts voor hem teleurstellende reacties. Het gevolg was dat de heer W. Andriessen (KVP) toch zijn reeds eerder aangekondigde motie indiende: haal 5000 wo ningen uit de vrije sector en breng die over naar de sector woningwetbouw. Daarop heeft ministers van Aartsen laten we ten, dat het de regering het gaat hier om kabinetspolitiek onjuist voorkomt het bouwpro gramma in deze zin te wijzigen. Hij verklaarde, dat het kabinet tegen deze motie bezwaren heeft. Dezelfde bezwaren gelden uiter aard ook voor de motie Bommer (PvdA), die het aantal woning wetwoningen met 10.000 wilde verhogen. De motie Andriessen werd met 93 tegen 34 stemmen aangeno men, maar de minister verklaar de meteen dat hij ze naast zich neer zou leggen. De begroting werd niettemin aangenomen. DE REGERING WIL VOORT GANG IN DE ZAAK NIEUW—GUINEA De regering wil op zo kort mo gelijke termijn klaarheid hebben over twee belangrijke vragen rond de kwestie Nieuw-Guinea, n.l.Is Indonesië wel of niet be reid oin met Nederland te onder handelen zonder voorafgaande voorwaarden en in aanwezigheid van secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties? en: Tot welke daadwerkelijke actie zal de Amerikaanse regering besluiten als Indonesië toch geweld zou ge bruiken? Naar verluidt heeft 't kabinet minister Luns voor zijn vertrek gevraagd om in de Verenigde Staten op deze twee kernvragen een concreet antwoord te gaan halen. De regering wenst nu zo spoe dig mogelijk met Indonesië aan tafel te gaan zitten, zo blijkt uit het officiële communiqué, dat na afloop van de kabinetsvergade- overeenstemming kunnen berei ken over de naleving van het (matigende) loonakkoord, dat regering en georganiseerd be drijfsleven vorig jaar november na een vertrouwvol beraad op kasteel Oud-Wassenaar afsloten. Het bedrijfsleven is er (nog) niet in geslaagd de loonmatiging in vrijheid te verwezenlijken. Ten einde de loonontwikkeling dit jaar toch in de hand te kunnen houden, zal de regering het be drijfsleven nu dwingend voor schrijven hoe het loonakkoord nageleefd moet worden. PACHTER KRIJGT VOORKEUR BIJ VERKOOP VAN GROND In een voorstel tot wijziging van de pachtwet heeft de rege ring vastgelegd, dat een verpach ter die zijn grond wil verkopen, eens zo beroemde „Kadett" in 't productieprogramma terug. De ongeveer vier meter lange wagen met een 1.1 liter viercilin- dermotor van 40 pk. en een top snelheid van 125 km. per uur zal dezer dagen aan de Opeldealers in geheel West-Duitsland wor den voorgesteld en kort daarna in de etalages der showrooms verschijnen. HULDIGING VAN GLENN Vier miljoen New Yorkers, die elkaar tien tot twintig rijen dik ode trottoirs verdrongen, heb ben zich donderdag de kelen schor geschreeuwd uit puur en thousiasme voor overste John Glenn jr. Tonnen papiersnippers daalden uit de torenhoge wolken krabbers op het feestelijk ver sierde Broadway neer, waar John Glenn met zijn echtgenote aan zijn zijde in een open auto han den tekort kwam de juichende massa terug te groeten. HOTEL INGESTORT Tenminste 40 personen hebben donderdag de dood gevonden toen een hotel van vier verdie pingen in Assioet, 500 km. ten zuiden van Cairo, instortte. De Egyptische pers meldt, dat het uit 1947 daterende hotel oor spronkelijk slechts 1 verdieping telde, doch dat er later drie ver diepingen bovenop zijn gebouwd. WEER LAWINE IN PERU Zestig doden Reddingsbrigades spoeden zich naar het Peruviaanse dorp Con- chucos in het Andes-gebergte, waar naar schatting 60 tot 100 mensen om het leven zijn geko men en tientallen gewond werden toen een grote lawine omlaag kwam. Dit is de tweede lawine ramp in Peru in zeven weken. VLIEGRAMP BIJ NEW YORK 95 doden Alle 95 inzittenden van een Amerikaans passagiersvliegtuig met straalaandrijving zijn om het leven gekomen toen het toestel woensdag, kort na de start van hel vliegveld Idlewild neerstortte in de zonovergoten moerassige Jamaica Bay, aan de rand van New York. Het ongeluk gebeurde een uur voordat ruimtevaarder overste Glenn ingehaald zou worden. Drie miljoen New Yorkers ston- i den al langs de route. Honderden politiemannen, die voor de afzet ting zorgden, werden ijlings naar de plaats van de ramp gediri geerd; 125 rechercheurs die vlak bij Jamaica-baai een conferentie over narcotica bijwoonden, wer den ook bij het reddingswerk in geschakeld. Maar spoedig bleek dat er geen levens meer gered konden worden. Alle inzittenden moeten op slag dood zijn geweest toen het toestel neerstortte en explodeerde met een klap die tot kilometers ver te horen was. AMBONEZEN NAAR INDONESIË Een groep van 189 Ambonezen (146 uit een woonwijk te Delfzijl en 43 uit het woonoord „Golf links" bij Arnhem) zijn donder dagmiddag met de Italië-Expres van 15.52 van het eerste perron van het centraal station te Am sterdam vertrokken. Via Bazel gaat de trein waarin drie wagons voor de Ambonezen zijn gereser veerd, naar Messina in Italië, waar men aan boord gaat van 't m.s. „Fair Sea" voor de overtocht naar Indonesië. Een gedeelte van de bagage was reeds met 't Duit se schip „Darmstadt" vooruitge zonden. Onvoorwaardelijk ter beschikkingstelling van de regering Fel requisitoir - Matig pleidooi In een fel en knap requisitoiris donderdagmiddag voor het ge rechtshof in Den Bosch, de aanklager, mr. Booster, tot de, voor de uit Sprang-Capelle afkomstige 26-jarige v. d. M. v. d. S., ver pletterende eis van 20 jaar gevangenisstraf met daarna onvoor waardelijke ter beschikking stelling van de regering gekomen. V. d. S., die deze eis als een geslagen man aanhoorde, kon na het pleidooi van zijn advocaat, mr. Scheefhals, die voor een algehele herziening van het psychiatrisch onderzoek pleitte, niets anders uitsnikken, dan dat hij inmiddels tot inkeer was gekomen en hij over het gebeurde vreselijk veel spijt had. Deze berechting van de dubbele moord op de gebroeders H. en A. van Zeist, respectievelijk 72 en 74 jaar oud, begin september door v. d. S. gepleegd en die indertijd de gehele Sprang-Capelse gemeenschap in rep en roer bracht, ondervond zowel van de zijde van de pers als van het publiek enorm veel belangstelling. Onverschillig iemand. Tijdens dit proces, dat met onder breking van anderhalf uur van half deze eerst moet aanbieden aan de J twaalf tot half vijf duurde, traden pachter. Behalve door dit zoge naamde voorkeursrecht is de po sitie van de pachter ook in ande re opzichten versterkt. De prijs- beheersing van landbouwgron den moet volgens de regering echter worden beëindigd. De prijsbeheersing is vastgelegd in de wet vervreemding landbouw gronden, die op 1 januari a.s. af loopt en die de regering niet wil verlengen. Daardoor vervalt de prijsbeheersing, die ook niet is opgenomen in het nieuwe wets voorstel. PRINSESSEN WAREN „KONINGINNEN" De prinsessen Beatrix en Mar griet waren donderdagavond zon der twijfel de koninginnen van het operabal in de staatsopera te Wenen. Het bal, waarbij de ruim te voor de toeschouwers en het toneel op een gegeven moment in 'n geweldige danszaal zou worden veranderd, was dit jaar bijna we gens een loonconflict niet door gegaan. De Nederlandse prinses sen, die de opening hadden bijge woond in de loge van de Neder landse ambassadeur, mr. H. F. Eschauzier, vormden het middel punt van het feest. Na aankomst van de Oosten rijkse bondspresident dr. Scharf, die in mei voor koningin Juliana en prins Bernhard een gala-ont vangst in het slot Schönbrun zal geven, dantste het ballet van de staatsopera in prachtige kos tuums de wals Frühlingsstim- men van Johann Strauss. Het eigenlijke bal werd geo pend met een Weense wals, die door 209 aanwezigen werd ge danst. Het bal werd gehouden op zes verdiepingen van het opera gebouw. Prinses Beatrix was uit Sankt Anton gekomen, waarzij een ski vakantie doorbrengt. Prinses Ire- ring van donderdag werd uitge- j ne, die eveneens het bal zou bij geven. olgens waarnemers be- wonen, moest echter verstek la- tekent de betreffende zinsnede, dat ook andere vormen van on derhandelen met Indonesië zijn overwogen. Daar zou ook het ge heime twee-zijdig voor-overleg met Indonesië bij zijn betrokken. KRITIEK STADIUM VOOR LOONVREDE De „loonvrede van Oud-Was senaar" is, als spoedig geen won deren gebeuren, van de baan. Regering, werkgevers en werk nemers in de Stichting van de Arbeid hebben namelijk geen ten gaan omdat ze twee dagen geleden haar enkel bezeerde bij 't skiën. De blessure is slechts ge ring, maar de prinses kan er niet mee dansen. Prinses Margriet kwam woensdag uit Motpellier in Wenen aan. Na het bal zullen de drie prinsessen uit Oostenrijk vertrekken. OPEL KADETT' TERUG KOMT Alle dementis van de Opel fa brieken in Rüsselsheim ten spijt: in de komende weken keert de drie getuigen naar voren. Het waren: de psychiater dr. L. Schreinemachers, adjudant A. Weterings van de Rijks politie te Tilburg en een voorlich tingsambtenaar van de protestants christelijke reclasseringsvereniging, de heer S. A. Jol. Op de vraag van de president van de rechtbank, mr. J. Huizinga, naar aanleiding van het psychiatrisch rap port van 22-12-1961, waarin opge nomen het geneeskundig onderzoek op de beklaagde, of bij de verdachte afwijkingen waren gevonden, ver klaarde dr. Schreinemachers, dat hij uit het rapport had moeten conclu deren, dat verdachte aan een ziekelij ke afwijking van zijn geestesvermo- gen leed, alhoewel hij niet in een toe stand van een vernauwd bewustzijn verkeerde. Hij staafde deze conclusie, door op te merken dat verdachte zich tijdens het voorarrest, tijdens gesprekken en verhoren erg royaal in zijn bewegin gen had getoond waaruit overduidelijk bleek dat hij deze niet in de hand had. Uit het feit, dat de verdachte het verhaal op onverschillige wijze had verteld en dat hij meer interesse scheen te hebben in de financiële zijde van de zaak, dan voor hetgeen hem ten laste werd gelegd, deed de psychiater verklaren, dat verdachte een onverschillig iemand zou zijn. Evenwel achtte hij het aanwezig zijn van een dergelijke geldschuld geen redelijk motief voor het gedrag, althans niet voor een normaal mens. Na de verklaring van dr. Schreine machers, waarop de verdachte geen enkele aanmerking bleek te hebben, was het de beurt aan adjudant Wete rings. Deze verklaarde, dat hij tijdens de verhoren steeds goed met de ver dachte overweg had gekund. Hij was steeds eerlijk en vertelde ronduit hoe hij door verschillende geldleningen in moeilijkheden was gekomen en ten slotte er toe was overgegaan de bei de mensen te vermoorden. Onder dwarig Overigens ontstond er rond deze verklaring, die v. d. S. op 6 oktober ten overstaan van adjudant Weterings had afgelegd enige deining, toen v. d. S., na deze getuigenis verklaarde, het er niet mee eens te kunnen zijn. Hij weigerde zich bij deze verklaring neer te leggen, omdat zoals hij beweerde de verklaring onder dwang was afge legd en niet overeenstemde met de werkelijkheid. V. d. S. zou de adjudant gevraagd hebben zijn familie en verloofde, die helemaal niets afwisten omtrent het motief van de moord, hun mede te delen, dat de misdaad was voortge sproten uit een geldkwestie. De ad judant zou hierop hebben geant woord, dat v. d. S. eerst zou moeten verklaren, dat hij het 2 kg gewicht had meegenomen om de gebroeders van Zeist te vermoorden en niet uit voorzorgsmaatregel om zichzelf te verdedigen tegen een eventuele aan val van de gebroeders, die hem, zoals verdachte verklaarde al eens eerder met riek en pollepel zouden hebben bedreigd. V. d. S. zou dit hebben geweigerd, waarop de adjudant had gezegd „Eerst moet de zaak rond zijn. Ver klaar het maar, dat maakt toch niets uit." Geldschuld. Als corpora delicta waren voor de middagzitting de kleren, schoenen etc. en het 2 kilograms gewicht waarmee v. d. S. de gebroeders had neergeslagen in de rechtszaal aanwe zig, evenals een regu van de schuld bekentenis van het in juli geleende bedrag. V. d. S. die bij verschillende perso nen geld had geleend, begon er op de duur een hekel aan te krijgen dat en kele personen herhaaldelijk het geld van hem terug vroegen. Hij besloot daarop bij de gebroeders van Zeist een bedrag van 550-gulden te lenen, om daarmede eerst de schuld bij zijn werkgever in Waalwijk af te lossen. Inmiddels was zijn totale schuld op gelopen tot 1500 2000 gulden. Maar op 1 september was het zover dat hij bij zijn werkgever zijn gehele schuld had afgelost. Hij raakte even wel in paniek toen ook de gebroeders het geld terug eisten en vooral toen zij begonnen te dreigen, in het dorp rond te zullen strooien hoeveel schuld v. d. S. her en der had. Op de be wuste avond had v. d. S., aldus zijn verklaring, het gewicht meegenomen om daarmee te dreigen en zodoende uitstel van terugbetaling te krijgen. Verd.: „De mensen waren onrede lijk, wanneer ze dat niet waren ge weest had ik ze laten leven". Pres.: „U schaamde zich tegen over uw ouders en uw verloofde en daardoor hield u zichzelf voor de gek? Verd.: „Jawel edelachtbare". Pres.: „U heeft verklaard: Hein werd kwaad, ik raakte buiten mezelf en sloeg hem met mijn linker vuist hard tegen de mond (bij 't onderzoek werden enkele tanden op de grond gevonden, red.). Zijn dat nu argu menten om mensen tot schikkelijk heid te brengen?" Verd.: „Ik heb uit angst geslagen, ik was bang dat ze het praatje ver der zouden vertellen". Pres.: „Stond er soms een riek in de kamer?" Verd.: „Nee edelachtbare". Bij de vraag van de president, of de verdachte bij zijn eerste afgelegde verklaring gezegd had, dat hij het 2 kilograms gewicht had meegenomen met de bedoeling klappen uit te de len, trachtte de verdachte door het geven van indirecte verklaringen, de vraag te ontwijken; de president evenwel dwong hem ertoe met ja of nee te antwoorden, waarop de ver dachte reageerde met „nou vooruit dan maar". Toen verdachte de vraag werd ge steld of hij er zich nog iets van kon herinneren dat hij na de moord te hebben gepleegd, getracht zou heb ben de boerderij, waarin de ge broeders woonden in brand te steken, met de bedoeling de sporen van zijn misdaad uit te wissen, antwoordde hij „Ik weet het zeker." Dreiging Het draaide tijdens de zitting steeds om het geleende geldbedrag van de gebroeders van Zeist, die hij al dan niet met voorbedachten rade had ver moord. V. d. S., die assistent boekhouder bij een garagebedrijf in Waalwijk was had, toen hij steeds dieper in de schuld raakte, getracht de ene schuld met de andere weg te werken. Dit al les evenwel, zonder dat zijn ouders of zijn verloofde, tegen wie hij had verklaard, dat hij maandelijks een vast bedrag op zijn spaarbankboekje stortte - welk bedrag inmiddels zou zijn aangegroeid tot f 6000 - hier iets vanaf wisten. Hij raakte dan ook, volgens zijn zeggen, onmiddellijk in paniek, oen de gebroeders v. Zeist waren gaan dreigen, dat zij, wanneer zij het geleende geldbedrag niet voor een bepaald uur terug zouden krij gen, onmiddellijk aan iedereen be kend zouden maken, dat hij zoveel schuld had. De bewuste avond had v. d. S. inderdaad het terug gevraagde geldbedrag niet in zijn bezit en hij De rcho yam het Zuióen zo

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1