wAAlwrjkse en UnqstRAAtse couraiu BINNEN- EN nieuw-guinea BUITENLAND gratis Statenverkiezingen in het licht Provinciaal nieuws van een kabinetsbeleid BISSCHOPPELIJKE ACTIE VRIJDAG 16 MAART 1962 84e JAARGANG No. 21 Uitgever: w* Stoon^er^ Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit biad verschjjnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167- Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo' Mededeling van Prof. De Quay Lang hebben de journalisten, heeft het gehele Nederlandse volk moeten wachten op enige officiële mededeling van rege ringszijde over de gang van za lmen rond Nieuw-Guinea. Begrij pelijk enerzijds, omdat men ge heime onderhandelingen niet kan publiek maken om grote belan- „en te schaden. Nadat mr. Luns zijn reis naar Amerika en Japan eerder dan be doeld, had beëindigd en verslag aan de ministerraad had uitge bracht en het kabinet maandag de gehele dag had beraadslaagd, deed 's avonds om 10 uur de mi nisterpresident enige mededelin gen, die in hoofdzaak op het vol gende neerkomen. De Indonesische regering heeft althans wat de geheime voor besprekingen over de agenda van een gesprek betreft de voor waarde laten vallen, dat Neder land van tevoren beloven moet, dat de onderhandelingen zullen leiden tot overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië. Volgens de premier is de Ame rikaanse regering nu met haar pogingen Nederland en Indonesië tenminste over een agenda te la ten spreken, zo ver gevorderd dat alleen nog overeenstemming moet worden bereikt over de plaats en het tijdstip van 't geheime voor overleg en over de vraag wie de waarnemer inoet zijn die namens de Amerikaanse regering aanwe zig zal zijn. drogisterij-parfumerie „De Lantaarn" Het kabinet heeft eensgezind - zei prof. De Quay het be raad besloten, dat de ochtend, de middag en een groot deel van de avond in beslag heeft genomen. De beslissing is, dat op dit ogen blik geen versterkingen naar N.- Guinea zullen worden gezonden. De mogelijkheid dat dit alsnog zal moeten gebeuren, blijft be staan, namelijk als Indonesië zijn agressieve houding niet opgeeft ot wanneer de situatie in Nieuw- Guinea zelf (lees ontevredenheid bij de Papoea's) daartoe aanlei ding zou geven. Intussen uitte Prof. De Quay „ernstige bezorgdheid" over de redevoeringen tegen Nederland en de militaire voorbereidingen van (ie Indonesische regeerders, die - zo zei de premier moeten worden stop gezet, want anders za de totstandkoming en voort zetting van een gesprek „niet worden vergemakkelijkt". Ook is met de zee-officieren 't vraagstuk van de evacuatie der bevolking besproken. „Want" aldus de premier „de toestand m Indonesië kan tot extra maat regelen leiden". Of van Amerika garanties nopens de veiligheid der inheemse en Nederlandse be volking zijn verkregen. Prof. De W' antwoordde ontwijkend dat deze zaak „uiteraard aan de orde ls geweest" in de ministerraad, waarin minister Luns natuurlijk \erslag heeft uitgebracht over zlJn reis naar Amerika en zijn ge- Kennedn mC^ en president totaal-ndruk die men van de mededelingen van prof. De Quay mVi i j.s een van ernstige wil om C lnP,onesië tot een aanvaard- n?ï al^00rcl te komen, maar et onder bedreiging en voor e inheemse bevolking van N.- den a vernederende voorwaar- WINST PHILIPS 18 pCt. LAGER Omzet met vier procent gestegen Glnl;i0mzet „van de N-v- Philips UnitifSP6/1fabrieken en van de het h ^a*es Philips Trust over "e boekjaar 1961 bedraagt 4936 Vier nr gulden» een stijging van Hififi ten opzichte van S 4762 miljoen) Het be- 2 ?ultaat bedraagt 731 ?L»nen daling van 15 pro- aftrek S62 mili°en)- Na kton n de overige baten enl dPk!i vaP Per saldo 78 miljoen, i as.h.nfi van 313 miljoen en fc t™ minderheidsbelang dprrion i 1 minderheidsbelang /l'Mm-i- aa^ï de netto-winst dan ii fen11' 18 procent minder -iq7 toen de netto-winst ben cnï1 Joen hedroeg. Dit heb- bevtn!! sarissen en raad van 'amDenf J8" iNV* PhiliPs Gloei- Penfabrieken meegedeeld. AMERIKA WORDT HET BEU Bu?L^me,riI<aanse minister van mtenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft zijn Russische collega Gro- myko maandagmiddag tijdens 'n werklunch in Genève laten weten dat het geduld van zijn land op raakt en dat de V. S. straffe maatregelen zullen nemen als de communistische chicanes in de luchtcorridors naar Berlijn niet onmiddellijk ophouden. Terwijl Rusk en Gromyko aan tafel za ten, maakte het Russische pers bureau Tass de tekst bekend van een brief die de Sovjetminister zaterdag aan de V.N.-secretaris- generaal Oe Thant gestuurd neeft. In die brief stelt hij voor dat geen van de vier kernnio- gendheden Amerika, Enge land, Frankrijk Rusland kern wapens of -plannen aan andere landen zal geven of verkopen en dat over de gehele wereld kern- vrije zones worden ingesteld. Een van die zones zou centraal-Euro- pa moeten zijn. Amerika en En- ëo'.pod hebben zich hij monde van officiële woordvoerders gehaast te verklaren dat de voorstellen van Gromyko „niets nieuws" be vatten. STUDENT MET VLIEGTUIG NEERGESTORT Om ongeveer vier uur maan dagmiddag is in de omgeving van Melissant (Zuid-Holland) een Ti ger Moth neergestort. Het was 'n lesvliegtuig, afkomstig van het vliegveld Zestienhoven. Het stof felijk overschot van de piloot, de 22-jarige student B. ten Wolde uit Delft, is geborgen. BENELUX FILMFESTIVAL VOOR AMATEURS Het tweede Benelux Filmfesti val voor Amateurs, dat op 11, 12 en 13 mei in Den Bosch wordt gehouden, zal voor elke smalfil- mer een leerzame en interessante gebeurtenis worden. Niet alleen omdat men elkaar op dit festival in een vriendschappelijke sfeer kan ontmoeten, kan kennis ma ken met eikaars artistieke en technische prestaties en kan dis cussiëren over de nog altijd hioei- lijke kunst van het filmen. Ook omdat dit reisfilml'estival tevens een demonstratie zal worden van de ideale projectie van amateur films. Met behulp van de aller modernste apparaturen zullen de 8 en 16 mm. films voor jury en publiek worden vertoond' op een beeldformaat van drie bij vier meter. Het festival wordt op 9 mei in geleid met een voor filmamateurs instructieve avond. Daarop zal de bekende cineast Ted de Wit 'n causerie houden over het onder werp „Uit de praktijk van een beroepscineast", gevolgd door de vertoning van een door hem ver vaardigde film „Gezicht op Eu ropa". Op vrijdag 10 mei kunnen de deelnemers van het festival een gratis excursie naar Antwerpen maken, alwaar het gezelschap door een der Antwerpse smal- filniclubs zal worden ontvangen. Het programma van die dag ver meldt o.a. een bezoek aan de Ge- vacrtfabrieken. De juryzittingen vinden plaats op 11 en 12 mei in schouwburg Casino. Deze voor het publiek toegankelijke zittingen dragen 't karakter van een finale, waarop hoogstens dertig geselecteerde lilins worden toegelaten. De al lerbeste films van het festival worden vertoond tijdens 'n open bare feestelijke filmavond op za terdag 12 mei, tijdens welke te vens de priizen worden uitge reikt. Elke filmamateur kan zon dag 13 mei meedoen aan 'n film wedstrijd in de stad Den Bosch, zulks aan de hand van een door de organisatoren op te geven scenario. De dan gemaakte films kunnen op het in 1964 te houden derde festival meedingen naar 'n speciale prijs. Een soortgelijke wedstrijd is ook in 1960 gehou den. De resultaten zullen op 11 en 12 mei te zien zijn. De belangstelling voor het ko mende filmfestijn is overrompe lend groot. De faam van het eer ste festival heeft zich kennelijk verbreid tot in de uiterste hoe ken van België, Nederland en Luxemburg. Er hebben zich zelfs Gegadigden aangemeld uit Italië, uriname, de Kongo, Mexico en uit Singapore. Maar deze enthou siastelingen zullen moeten wach ten tot Den Bosch zijn festival internationaler heeft gemaakt dan nu het geval is. Tussen 2 en 10 april moeten de films worden ingeleverd op het secretariaat: bureau VVV, Markt 3, Den Bosch. Zij die aan de res terende tiid nog te weinig hebben om hun film festival-klaar te maken, kunnen 't beste als leer gierig toeschouwer naar het Be nelux Filmfestival komen. Daar van zullen zij geen spijt hebben. Milopa - Zwitserland Schoonheidsbehandeling Huidadvies Madame R. GRaSSLIN, Zwitserse Schoonheidsspecialiste, hoopt op 27 en 28 maart a.s. bij Drogisterij Mioch een demonstratie te geven met de artikelen voor huidverzorging en make-up, van het huis MILOPA - ZWITSERLAND. DROGISTERIJ MIOCH nodigt U hierbij uit voor 't maken van een afspraak op bovengenoemde dagen, zodat U geheel gratis een persoonlijke behandeling kunt krijgen, zonder enige verplichting tot het kopen der artikelen. Drogisterij MIOCH OPNIEUW OVERSCHRIJDT OPENBAAR KUNSTBEZIT DE HONDERDDUIZEND. Evenals vorig jaar het geval is ge weest voor de radiocursus 1961 van de Stichting Openbaar Kunstbezit, heeft nu voor de radiocursus 1962 van deze stichting het aantal inge schreven luisteraars de honderddui zend overschreden. Een dezer dagen werd de 100.000e genoteerd, het was de heer A. A. C. Groenheide, Prof. Krausstraat 12 te Delft. De heer Groenheide, die als on derwijzer werkzaam is aan de Corn. Musiusschool te Delft zal een groot schilderij van de stichting ontvangen, voorstellende een zuidelijk landschap. Het betreft hier een werk van de on langs overleden Nederlandse kunste naar Willem Witjens. Namens het bestuur heeft de heer Joh. G. Wert- heim, secretaris van de Stichting Openbaar Kunstbezit, dit schilder stuk vrijdag 9 maart aan de heer Groenheide in diens woning aange boden. TREIN SNIJDT TRACTOR DOOR BESTUURDER BLIJFT ZITTEN De 22-jarige boer Ries Schimmel uit Soest beleefde woensdagmiddag even na 12 uur het avontuur van zijn leven. Toen hij op zijn tractor met een aanhanger waarop mest geladen was, de onbewaakte overweg van de lijn Amersfoort - Amsterdam bij de Maatweg overstak, werd zijn tractor gegrepen door een posttrein. De trein sneed de tractor in tweeën en sleepte het voorste deel een 30 meter mee. Boer Schimmel bleef op het achterste deel zitten met het stuur in zijn hand. Aan de aanhanger, die aan de trac tor was gekoppeld, had hij het te dan ken, dat het achterste deel van de tractor niet omsloeg. De trein werd ernstig beschadigd en had enige tijd vertraging. VOOR OPWEKKING VOOR KERK EN WERELD De bisschoppen van Nederland hebben zondag aan hun pries ters, religieuzen en gelovigen 't volgende schrijven gericht: Ook dit jaar roepen de Bis schoppen van Nederland de ka tholieken op tot bijzondere offer vaardigheid voor de noden van Kerk en Wereld gedurende de veertigdagentijd van boete en of- Ier. Dankbaar denken wij terug aan de bisschoppelijke vastenac tie, die vorig jaar voor het eerst in ons land werd gehouden. De diepste bedoeling was toen en is ook nu weer: richting te geven aan de vernieuwing der vastenbeleving. De vernieuwing van de vastenwet, een aantal ja ren geleden, is juist een verleg ging geweest van algemene voor schriften naar een meer persoon lijke beleving. We maken ons los van iets, om ons te binden aan God en de medemens. Uit de vraag naar concrete voorstellen voor deze persoonlijke beleving is de jaarlijkse bisschoppelijke vastenactie geboren. Norm en in zet voor deze actie zijn de ont stellend grote noden in de wereld. Iedere gelovige moge hier per soonlijk voor God en zijn gewe ten het daadwerkelijk antwoord vinden in zelfverloochening ge richt op 't welzijn van de even mensen in nood. Het aantal aanvragen en smeek beden uit alle delen van de we reld, die voor twee derde onnoe melijk te lijden heeft van honger ziekte en velerlei andere ellende, is ontstellend groot en overtreft verre de hulp die wij kunnen bie den. De cijfers hierover zijn u de zer dagen langs andere wegen ter kennis gebracht. Deze ontoerei kendheid mag ons niet ontmoe digen. Integendeel. l)e dankbaar heid van degenen, die wij op be scheiden wijze hebben kunnen helpen, is groot. Maar de becijfe ring van het vele dat nog nodig is, moge ons vooral dringen tot het uiterste waartoe wij in staat zijn. Als thema voor de vastenactie van dit jaar hebben de Bisschop pen gesteld u ziet het op de offerblokjes die u zijn uitgereikt Wereldvrede door naastenlief de in wereldnood. De enige wijze waarop wij wer kelijk met Gods hulp een uitweg zullen verkrijgen uit de angst en de onzekerheid van onze dagen voor het welzijn van de wereld, is de ware christelijke zelfver loochening, die uitbloeit in grote wereldomvattende naastenliefde. Want dan dragen wij positief hij tot vestiging van het Rijk van Christus dat reeds voor deze we reld bedoeld is als een Kijk van rechtvaardigheid, liefde en vrede. Ieder katholiek huisgezin heeft een spaarpotje thuis gekregen, waarin de geldelijke waarden van de versoberingen, die men zich zelf heeft opgelegd, kan storten, wel bedrag dan tweemaal ter be stemder plaatse kan worden ge stort voor het doel, dat ons allen ter harte moet gaan, de wereld- honger en ziekte te bestrijden. Mogen velen aan de aandrang van het episcopaat gevolg geven INSTALLATIE PROVINCIALE COMMISSIE VOOR DE OPENLUCHT RECREATIE IN N.-BRABANT De Commissaris der Koningin, Dr. C. N. M. Kortmann, heeft vrijdag middag ten provinciehuize de provin ciale commissie voor de openlucht recreatie in Noord-Brabant geïnstal leerd, welke onlangs door Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant werd ingesteld. In zijn installatierede memoreerde de Commissaris der Koningin het rapport van het Kath. Sociaal Kerke lijk Instituut „de Brabantse bevol king in vrije tijd en recreatie" en het rapport van de werkgroep openlucht recreatie van de Commissie Sociaal Plan Noord-Brabant „Openluchtre creatie in Noord-Brabant", welke beide rapporten mede aanleiding zijn geweest tot de instelling van de on derhavige commissie. Hoewel men in het rapport van gemelde werkgroep tot de conclusie kwam, dat de vor ming van een provinciaal recreatie orgaan noodzakelijk was, hebben Ge deputeerde Staten gemeend voors hands te moeten aanvangen met een provinciale commissie. Gedeputeerde Staten zijn van oordeel dat de tijd moet leren of deze Commissie verder dient uit te groeien. Naar aanleiding van reacties over de samenstelling der commissie merkte de Commissaris der Koningin op, dat deze samenstelling functioneel is geschied en niet vol gens een territoriale spreiding. Vervolgens wees de Commissaris der Koningin op hetgeen door hem was gezegd in zijn rede ter gelegen heid van de opening tweede gewone zitting 1960 der Staten van Noord- Sinds de socialisten in 1958 uit de Statenverkiezingen, die voor lien een zware nederlaag bete kenden, consequenties trokken voor de landelijke politiek, staat het vast, dat ook dit jaar de sta tenverkiezingen in het licht van het landelijke politieke beleid zullen staan. Eigenlijk heel erg jamnier, want het werk van het Provinci ale Bestuur, dat zo voortreffelijk werd uiteengezet in de eerste t.v.- uitzending van de KVP, is be paald geen sinecure. De kiezers zouden dit ook bij het uitbrengen van hun stem op 28 maart moeten overwegen. Het is echter niét zo vreemd, dat de landelijke politiek mede bepalend is in de strijd rond de Statenzetelsimmers' de leden van de Provinciale Staten kiezen ook de leden van de Eerste Ka mer. Hoe liggen nu de kaarten. In aanmerking genomen, dat het beleid van het kabinet De Quay inzet van de verkiezings strijd is, wat zijn dan de kansen van de verschillende politieke partijen? De socialistische oppositie De socialisten trokken zich na de verkiezingsnederlaag van 1958 met de grootste spoed terug van de regeringsverantwoordelijkheid om zich opnieuw voor te berei den op de slag de grootste partij in ons land te worden, welke eer hun slechts twee jaren bescho ren bleef. Het „herstel" van de verkie zingen van 1959 mocht nauwe lijks deze waardering hebben, als we eens nagaan hoe groot 't ver lies van de gehele linkervleugel was. Het is waarschijnlijker, dat de liberale winst van de socialis ten kwam dim van de communis ten, die veel stemmen afstootten naar de PvdA. Ook binnen de partij werd dit zo ervaren en de spanningen in de top van de socialistische oppo sitie namen in sterke mate toe en de grote tweespalt, die zich in al le grote socialistische partijen van Europa manifesteert, droeg daar in niet geringe mate toe bij. De linkervleugel van vroegere SDAP-ers kon zich niet of moei lijk verenigen met de nieuwe partijlijn inzake de bewapening en 't afzweren van oude marxis tische gedachten m.b.t. de verde ling van de kapitaalgoederen. Bepaald ongelukkig waren de socialisten met het optreden van hun leider in de Tweede Kamer, dat zelfs het Parool deed schrij ven, dat het tijd werd dat deze op zou stappen. De vraag is zelfs of de weinig zakelijke critiek van de socialis ten op het kabinetsbeleid 't doel niet voorbij zal schieten. Natuurlijk is er op ieder kabi net het nodige aan te merken, maar kranten nalezend uit de tijd van kabinetten waarin ook soci alisten zitting hadden, komt er dit kabinet objectief gezien bepaald niet slechter af. Het voordeel van de socialisten is, dat in de grote verbondenheid tussen vakbond, politieke partij en radio-omroep een groot deel van het volk beïnvloed kan wor den. Een beetje meer bescheiden heid op dit terrein zou hen waar lijk sieren. Het is mij trouwens een raad sel, dat andere politieke partijen zich zowat moeten beperken tot de politieke zendtijd en de VARA in niet minder dan acht pro gramma's politieke propaganda kan voeren. Daarbij steekt wel heel erg schriel af een beslissing van 1959, toen de KRO werd ver boden de uitslag van een KVP- pleisteractie bekend te maken, omdat dat politieke propaganda was. In ieder geval bereiken de so cialisten hiermede, dat zij door de kracht van de herhaling wel licht verschillende mensen doen geloven, dat het kabinet De Quay slecht zou regeren. Toch is het beleid van het ka binet De Quay zeer geslaagd, hoewel in de periode dat minister Van Booy op Sociale Zaken zat, inderdaad zeer ongelukkige din gen zijn gepasseerd. Nu echter de zeer bekwame dr. Veldkamp dit ministerie beheerst, is de finan- cieel-economische sector van het kabinet zeer sterk bezet. Minister Zijlstra wordt wel starheid verweten en mis schien soms niet ten onrechte hij is er niettemin in geslaagd 'n financieel beleid te voeren, dat alom in de EEG-landen respect afdwingt. Het systeem van de vrijere loonvorming werd door de socia listen aanvankelijk als heilloos veroordeeld. Niettemin moest de heer Roemers van het NVV bij de laatste Algemene Beschouwingen toegeven, dat hij geen moeite had te erkennen, dat de vrijere loon vorming goede vruchten had af geworpen. En als het NVV bij wijze van verkiezingsstunt nu plotseling de „loonvrede van Wassenaar" ver breekt, dan is het alleen maar om ons wijs te maken, dat in hun sy steem nog meer loonsverhoging gerealiseerd zou worden. Merk waardigerwijs lijkt 't er verdacht veel op, dat de heer Roemers vindt, dat het huidige loonbeleid niet vrij genoeg zou zijn. Terwijl de socialisten nota bene niet eens aan vrijere loonvorming durfden denken enkele jaren geleden. De voorspelling van de heer Suurhof, dat het loonkonijntje maar magertjes zou blijven, is niet uitgekomen: in vier jaar tijd is er meer loonsverhoging tot stand gekomen dan ooit en dat terwijl 't prijspeil niet noemens waard is gestegen. Een onderzoek van het NIPO heeft uitgewezen, dat 85 van het Nederlandse volk de huidige periode als welvarend ervaart. Neemt men daarbij nog de in voering van de verkorte werk week, dan moet men inderdaad grote bewondering hebben voor 't driemanschap Zijlstra-üe Pous- Veldkamp, dat deze uitzonderlij ke prestatie realiseerde. Een tweede grote goed van het huidige kabinetsbeleid is de kin derbijslag voor zelfstandigen. Ja renlang heeft de KVP alleen ge staan in haar verlangen ook de zelfstandigen kinderbijslag te verlenen. Hoewel de verhoudingen in de Kamer zeer moeilijk en ingewik keld waren (de VVD en CHU wa ren bepaald geen voorstanders) is minister Veldkamp er in ge slaagd een alleszins aanvaard baar compromis door de Kamer te krijgen. Niet alles van wat de KVP zich voorstelde van een Al gemene Kinderbijslag, is gereali seerd, maar toch een wezenlijk deel. Het restant is bij een vol gende ronde wel te halen. Nog tal van zaken, die het ka binet goed heeft benaderd en op gelost, zou ik kunnen noemen. Een volgende keer zal ik me daar gaarne toe zetten en dan de regeringspartijen in m'n beschou wing betrekken. P. J. M. van Engelen Brabant. In deze rede heeft hij uit eengezet, welke mogelijkheden Nrd.- Brabant biedt voor de openluchtrecre atie en kwam hij tot de conclusie, dat deze mogelijkheden naar Nederlandse maatstaven gezien niet bepaald on gunstig waren en naar buitenlandse maatstaven niet bepaald gunstig wa ren. Voorts wees de Commissaris der Koningin erop, dat de commissie veel arbeid wacht met name op het ge bied der accomodaties, zoals b.v. ten aanzien van verblijfacomodaties, rij wielpaden, zwembaden, toeristische autowegen, pic-nic-plaatsen, toeristi sche ontvangstplaatsen, de hippische sport e.d. Met de wens dat de commissie voor Noord-Brabant een vruchtbare arbeid zal verrichten verklaarde de Commis saris der Koningin de commissie voor geïnstalleerd. De voorzitter van de commissie, het lid van Gedeputeerde Staten Ir. H. J. M. Steenbergen, dankte de Commis saris der Koningin voor zijn bereid heid de commissie te installeren en haakte in op hetgeen de Commissaris der Koningin met betrekking tot de samenstelling der commissie had ge zegd en voegde daar aan toe, dat naar zijn mening de verschillende belan gen die bij de recreatie zijn betrokken in ruime mate in de commissie zijn vertegenwoordigd Ir. Steenbergen ontveinsde zich niet, dat de taak van de commissie zeer omvangrijk is, doch hij was van mening, dat de werkzaamheden zou den worden vergemakkelijkt door de veelzijdige samenstelling van de com missie. De voorzitter der commissie stelde voor ogen een soort geestelijk streek plan waarop de adviezen van de com missie moeten worden geprojecteerd, teneinde een goede harmonie en een heid te verkrijgen. De Lcho vAn het Zuióen 2002 Grotestraat 131, Telefoon 2045 W A A L W IJ K »n» 7 1 nnS" van 10 in u- GROTESTRAAT 327 TELEF. 3071 WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1