wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Schoenfabriek had - voor enkele ogenblikken - biljart-cracks in dienst Reding gote maakt sterke opgang GERO cassettes Jaaroverzicht huishoud- en industrieschool 1961 VRIJDAG 16 MAART 1962 84e JAARGANG No. 21 ^kse Stoomdrukkerij %-c.Antoon Tielen Kofdredacte^: JAN TIELEN nummer 50798 verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: io cent per m.m. Contradl-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Gracieus gebaar Presidenteel geschenk Het is de grootste vergissing die u kunt maken te denken dat een de Ruyter naast het exploiteren van zijn restaurant, of een Ceulemans naast het slijpen van diamanten geen ander meester schap zouden bezitten dan het spelen van een driebandenspel, zo als dat werd vertoond afgelopen week in het restaurant van het sprookjespark de Efteling. Dat zij naast deze zeer prijzenswaar dige bezigheden ook nog andere handigheidjes in hun mars heb ben, is tijdens de excursie voor o.a. de leden van het comité, de deelnemers aan het driebanden toumooi en de president van de C.E.B., monsieur G. Troffaes, in het bedrijf van PeHaVe (P. H. Vloemans Schoenfabrieken N.V. te Kaatsheuvel) toch wel heel dui delijk naar voren gekomen, toen enkele van deze biljartsterren in hun enthousiasme de plaats innamen achter de ter plaatse aan wezige machineriën, om zodoende voor een enkele minuut 't werk van de man, die gewoonlijk achter deze apparatuur pleegt te ver blijven, over te nemen. Overigens was dit enthousiasme eel erg goed te begrijpen, want de tcursie, die op donderdag 8 maart bovengenoemd bedrijf werd gehou- en, was tot in de puntjes verzorgd ai liet niets te wensen over. Tegen kwart voor elven die mor en, werden de genodigden bij het oventje afgehaald. En omdat men [rootheden nu eenmaal, wanneer zij foor een bepaalde plechtigheid of be- igheid worden uitgenodigd, niet laat op, waren ook voor hen een aan- wagens ter beschikking gesteld, •urmee zij naar de schoenfabriek «den gereden, waar een der direc- :n, de heer P. Vloemans, hen ra kantore ontving om hen aldaar «n hartelijke ontvangst te bereiden, iet minder dan een grote eer noem de heer Vloemans het, dat hij dit electe gezelschap in 't bedrijf mocht 'tvangen en om te onderstrepen dat tt inderdaad zo was, bleef deze er- ratelijkheidsbetuiging niet bij mooie, ®s vreemd in de oren klinkende oorden, want ook hier deden zich gevolgen van de taalverwarring ^ode toren van Babel weer eens ge- i, zodat de deelnemers in hun sa' moesten worden toegespro- en, maar bood hij de dames van het aanwezige gezelschap een paar schoe nen naar maat aan. Om alles een beetje vlot en begrij pelijk te laten verlopen (zet een Span jaard niet naast een Deen om met el kaar te praten, want dan krijgen ze van elkaar het idee dat ze zot zijn), werden de deelnemers verdeeld in een Frans-talige groep, die onder leiding kwam te staan van de heer J. Vloe mans, een Duits-talige groep, onder leiding van de heer P. Vloemans, en tot slot een Nederlands-talige. Ter wijl dus de dames schoenen pasten en bewonderden, bekeken de heren de fabriek, waarbij zij blijk gaven veel interesse te bezitten voor de produk- tie van de schoen. Bijzonder verbaasd stonden zij over het feit, dat er zo veel bij komt kijken voor een schoen helemaal deugdelijk in elkaar sluit. Daarnaast waren zij vol bewondering over de vakmanschap waarmee de 36000 paar schoenen in een week worden klaar gemaakt, waarbij zij moesten toegeven, dat 't vak schoen maken toch echt wel een vak was en dat een schoen niet zomaar, zoals zij aanvankelijk dachten een samenvoeg- sel is van wat leer, draad en lijm. Dat de machines het gezelschap toch wel aantrokken, dat was overi gens al duidelijk genoeg gebleken uit hun opmerkingen en werd nog even bevestigd toen enkele biljart cracks, onder wie Henny de Ruyter, het waagden achter een machine plaats te nemen, om zo het ter zake ver eiste te verrichten. Na afloop van deze rondleiding, werden de deelnemers nogmaals op 't directiekantoor uitgenodigd, waar na het gezelschap naar café-restau rant Euphonia vertrok, waar hen door de N.V. Vloemans enkele consump ties werden aangeboden, waardoor deze excursie op een uitstekende ma nier werd rond gemaakt. Het was alweer kwart over één toen het gezelschap au grand complét naar het Hoventje vertrok. De man nen zeer voldaan en de dames erken telijk voor het gracieuse gebaar van de directie, die hen een paar prach tige schoenen rijker had gemaakt. Voordat de mannen de fout be gaan boos op te springen met de be merking, dat zij het zijn die steeds worden vergeten, zij het volgende op gemerkt Al voor dat het toumooi een aan vang nam, hadden de mannelijke deel nemers ieder al een documenten-tas aangeboden gekregen, terwijl na af loop van het toumooi, tijdens de prijs uitreiking, de Kaatsheuvelse schoen industrie weer eens met een joviaal gebaar naar voren trad. Want hadden de dames donderdagochtend ieder een paar schoenen in ontvangst genomen, zondagavond waren het de deelne mers aan het tournooi, die ieder een presidenteel geschenk in ontvangst mochten nemen. Een presidenteel geschenk, letter lijk en figuurlijk, want door het co mité was een nog jong maar veel be lovend bedrijf gevraagd, voor de deelnemers en voor de heer Gabriëls, die in feite toch ook een deelnemer was, een paar schoenen te vervaardi gen, die een afspiegeling zouden zijn van hetgeen in de herenschoenpro ductie wordt gepresteerd. De drie ge broeders Steenbergen, (schoenfabriek President), hebben zich in deze keu rig van hun taak gekweten. In het Casino in Den Bosch hebben de dames, die of dinsdag middag of dinsdagavond de door de firma Frits van deR Ven ge houden voorjaarsshow hebben bijgewoond, kunnen constateren, dat zowel in de lijn, in de kleu ren als in de kleurencombinaties weer iets nieuws te, bespeuren valt. Dit alles werd niet uitdruk kelijk geshowd in de meest ex clusieve modellen, die voor de meeste mensen niet om te beta len zijn, maar voornamelijk in gangbare en financieel draagba re modelletjes. De firma Frits van deR Ven gaat er bij haar mo deshows van uit, dat zij met het geen wordt getoond, de grote massa moet treffen en niet enkel de bovenlaag van de bevolking. Daarnaast huldigt zij het stand punt, dat hetgeen getoond wordt ook inderdaad mode moet zijn, wat wil zeggen: draagbaar, niet al te extreem. Immers mode is datgene wat de vrouw staat, wat haar tot vrouw maakt en dat zij als zodanig accepteert. Hier valt de nadruk op in de shows van de firma Frits van deR Ven. In de afdeling mantels heeft een nieuwe lijn haar intrede ge daan, waardoor de sportieve vlak afhangende jas een beetje uit het modebeeld is verdwenen. Hier voor ziet men de zogenaamde re- din gote terrein winnen. Deze lijn wordt gekenmerkt door de lichte taillering en het onder iets ge rend uitlopen, waardoor een ver ruimend idee ontstaat. Vaak valt op te merken dat het accent bij de mantels op de rug is komen te vallen. Ditzelfde mag gezegd STASSAR Waalwijk worden van de japonnen. Ook hier 'valt 'n rugaccent te bespeu- een. Overigens zijn de japonnen allemaal uitermate licht van stof en voor het merendeel gevoerd. Ook de japonnen en rokken wor den gekenmerkt door de reding- gote. Vaak ziet men bij de rok én japon dat een vier tot zestal plooien, in lengte oplopend tot ongeveer 30 cm., het accent ver hogen. Een geliefde combinatie voor het komende voorjaar be looft hard groen met blauw te worden. Er waren verschillende grappige voorbeelden van te be wonderen. In de afdeling bont is ook weer een nieuwe kleur ge lanceerd, namelijk het nieuwe bruin. Het feit dat tijdens een voorjaarsshow bont wordt ge toond, is niet zo verwonderlijk als men weet dat in de zomer maanden het bont stukken goed koper is dan in de winter. Naast de modellen van de bekende mo de-ontwerpers waren er talrijke eigen ontwerpen van Frits van deR Ven te bewonderen, die over het algemeen bij de aanwezige dames een buitengewoon dank baar onthaal ontvingen. II „Bouwpastoor zijn" is een eervolle taak. Het is echter oen verantwoordelijke taak. Want de bouwpastoor moet een echte „kerk" bouwen. Wat is een kerk? Een kerk is allereerst het huis van het volk Gods. De kerk is de plaats waar het volk Gods bijeen komt en waar Christus tegenwoordig is door de gemeen schap zelf, waarvan Hij het Hoofd en de bindende kracht is. „Want waar twee of drie verenigd zijn in Mijn naam, daar ben Ik in hun midden" (Matth. 18, 20). De kerk is dus een heilig gebouw, omdat er het volk Gods met Christus in hun midden tesainen komt. De kerk is zelfs de uitbeelding, het symbool van de gemeenschap in Christus; de kerk is de uitdrukking van het volk Gods met Christus in hun mid den. Daarom is ook zonder tabernakel de kerk heilig en eerbiedwaardig. Zo wordt de kerk als plaats van samenkomst van het volk Gods en als uitbeelding van dat volk Gods een gebouw met een verheven, ja heilig karakter. Dit karakter moet af te lezen zijn uit het gebouw zelf. In zijn vorm moet het een weerspiegeling zijn van zijn heilige betekenis. Een zorgvol werk ligt hier voor de architect; hij toch moet aan de kerk een vorm geven die haar heilig karakter demon streert. Ook de bouwpastoor moet hiervoor „feeling" heb ben, alhoewel hij niet de deskundige is in de vormgeving. Of liever: het zal hier een samenspel moeten zijn tussen ar chitect en bouwpastoor; als dit er is, zal er voor dit en het volgende geslacht een echte „kerk" tot stand komen. P. STEVENS, pr. Bouwpastoor Waalwijk Giro 362716 Belangstelling voor de opleiding tot naaister minder groot Het teruglopen van de belangstelling voor de opleiding tot naaister en het aantrekken van leerkrachten voor enkele vak ken, zijn de grootste problemen waarmee het bestuur van de r.k. Huishoud- en Industrieschool voor Waalwijk en Omstreken in 1961 te kampen heeft gehad. Het aantal leerlingen van de verschillende opleidingen en cursussen is ongeveer hetzelfde gebleven als het vorig jaar en bedraagt in totaal 572, waarvan er 324 een volledige opleiding genieten en 248 zich hebben be paald tot het volgen van een of andere cursus. De meeste leer lingen zyn afkomstig uit Waalwijk, maar de belangstelling in andere plaatsen blijkt en dit duidt op de belangrijkheid niet gering te zyn en maakt toch nog altyd 'n cijfer van 248 uit. Van de 2e jaars primairen is 25 vrij van de leerplicht. Daar naast waren de meeste nieuwe leerlingen voor 't leerlingenstel sel in het begin van het school jaar 14 jaar, zodat voor hen dis pensatie van de arbeidsinspectie moest worden aangevraagd, die ook werd verkregen. De leerlingen van de V.O.C.- opleiding, in totaal 24, zijn af komstig uit een tweetal bedrijven terwijl aan de opleiding tot schoenstikster gecombineerd met de VAS, in totaal 82 leerlingen worden geleverd door zes bedrij ven. Ondanks de prachtige plaatsingskansen die er bestaan voor de geslaagden van de naai- steropleiclingen, schijnt de be langstelling hiervoor aan het ta nen te zijn. Enkele leerlingen die het diploma naaien behaalden, konden worden geplaatst als ont werpster, leidster en instructrice in verschillende confectiebedrij ven. Tevens werden enkele meis jes aangesteld als assistenten bij de jongerencursus, waar hen zeer interessant en dankbaar werk werd geboden. Vanaf 1 september konden de lessen kinderverzorging en han denarbeid weer ter hand worden genomen, doordat men had kun nen overgaan tot de benoeming van een lerares N XX. Ondanks de verschillende pogingen dio on dernomen werden om een lerares Nd. aan te trekken, kon men toch niet tot het gewenste resultaat komen. Hetzelfde was dit het ge val bij het aantrekken van een leerkracht voor zang- en muziek lessen. Afgelopen jaar werd door de assistenten deelgenomen aan een studieweek in Valkenburg op de „Schaloen". De naaistersklassen gingen naar „Ons Erf" in Berg en Dal. De ervaringen die daar werden opgedaan, zijn buitenge woon prettig te noemen. Voor de tweede jaars en oude re leerlingen werd in 1961 vier maal in de week 1 uur muziek of declamatie gegeven op het Wil lem van Oranje College. Tevens werd door hen de beroepenten- toonstelling op de Efteling be zocht. REGERING ZWIJGT OFFICIEEL IN DE KAMER Met 77 tegen 39 stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren een voorstel verworpen van de socialistische op positieleider mr Burger, om premier De Quay te forceren een verklaring over Nieuw-Guinea te komen afleg gen. Prof. De Quay had - kennelijk doelend op de delicatie onderhande lingen met Indonesië - aan de Ka mer geschreven, dat „naar het ge voelen van de regering het landsbe lang thans niet gedoogt een openbaar debat over het Nieuw-Guinea-beleid te voeren". Toen de liberale prof. Oud verklaarde, dat hij het daarmee eens was, riep mr. Burger „leve de Gaulle" en hij verwees naar de be knotting van de rechten van het Fran se parlement. HOLLAND-AMERIKA-LIJN De Holland-Amerika-lijn, mede de trots der Ned. Koopvaardij-vloot, zag haar winst over 1961 met 25 te ruglopen, te wijten aan de steeds op lopende kosten en het afnemend pas sagiersvervoer. Een en ander baart de directie grote zorgen voor de toe komst. AMERIKAANS VOORSTEL VOOR „DERDE MAN". Amerika heeft dinsdag boodschap pen naar Den Haag en Djakarta ge stuurd, waarin voorstellen zijn ge daan, welke het vooroverleg tussen Nederland en Indonesië mogelijk moeten maken. Over de inhoud er van is weinig bekend gemaakt. Maar de perschef van het ministerie van buitenlandse zaken, Joseph Reap, be vestigde, dat er de naam in genoemd is van de neutrale „derde man", die aan de besprekingen zal deelnemen. Dit zal waarschijnlijk een invloedrijke Amerikaan zijn, maar waarschijnlijk geen regeringsfunctionaris. De Ne derlandse ambassadeur in Washing ton, dr. Van Roijen, zal namens Ne derland aan de besprekingen deel nemen. Het ligt voor de hand, dat de eerste bijeenkomst in de Verenigde Staten zal plaatsvinden binnen enkele weken. Djakarta zwijgt tot dusverre in alle talen. De rcho vxn het Zuióen op de voet gevolg Er bestond buitengewoon veel belangstelling voor hetgeen werd geëxpliceerd. Europees kampioen driebanden Raymond Ceulemans, ontving na afloop van het tour nooi uit handen van de heer v. d. Kaa een produkt van de Kaatsheuvelse schoenindu strie. Ook de andere deelnemers mochten een paar herenschoenen ontvangen. Buiten het feit dat er veel viel te beluisteren, was er ook veel te zien. Boven- *oto geeft een indruk, van de interesse waarmee de excursie werd gevolgd. GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR f

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 9