waaLwij kse en LAnqstRAAtse couRAnt Roken is ongezonde bezigheid IJl binnen- en buitenland HET KVP-PROGRAM VOOR DE STATENVERKIEZINGEN I Zilveren Huwelijksfeest Koninklijk paar 40 jaar onafgebroken trouwe dienst f 1 STASSAR BRILLEN BETERE BRILLEN MAANDAG 19 MAART 1962 84e JAARGANG No. 22 ÜSwiikse Stoomdrukkerij ffaaiwv* Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" RAPPORTEN VAN BRITSE ARTSEN EN NEDERLANDSE CONSUMENTENBOND Negen Britse artsen zijn tot ontstellende conclusies gekomen over het roken. Zij hebben in 'n rapport van 70 pagina's, samen- gesteld na lange medische en sta tistische onderzoekingen, tegen het roken van sigaretten gewaar schuwd. Volgens hen is het ro ken van sigaretten zonder enige twijfel verantwoordelijk voor het optreden van longkanker en bronchitis en bovendien bevor derlijk voor het optreden van verscheidene hartkwalen. De Engelse artsen zijn er niet in geslaagd te ontdekken wat nu eigenlijk'de schadelijke stoffen zijn die de longkanker veroorza ken Zij geven toe, dat hun con clusies grotendeels zijn gebaseerd op statistische gegevens. Maar die zijn dan ook frappant. Van elke 23 mensen, die op hun 35ste jaar zware rokers zijn, sterft er één voor hij 45 is. Bij niet-rokers is het gemiddelde één op de 90. Eén van de acht zware rokers sterft aan longkanker. Dat komt overeen met ongeveer 12,5 per cent. Bij niet-rokers is het per centage minder dan 0.5. Onder zware rokers rekent men de mensen die één pakje sigaretten per dag roken. Maatregelen nodig De Engelse artsen- vinden maatregelen tegen 't roken hard nodig. Een algemeen rookverbod zou onmogelijk zijn. Men kan ie mand nu eenmaal niet verbieden zo nu en dan een sigaretje op te steken. De artsen hebben echter zes regeringsmaatregelen uitge dokterd, welke het roken zouden kunnen beperken. Zij willen meer openbare voorlichting over de gevaarlijke kanten van 't roken, vooral aan de jeugd. Daarnaast verlangen zij strenge maatrege len tegen de verkoop van tabak aan kinderen, meer verbodsbe palingen voor openbare plaatsen zoals wachtkamers enz. De dok toren willen ook een hogere be lasting op sigaretten en als com pensatie een lagere belasting op sigaren en pijptabak, welke min der schadelijk zijn. Bovendien moeten de reclame-acties voor sigaretten worden beperkt. Om derokers te helpen willen de art sen speciale klinieken voor men sen, die het maar niet kunnen afleren. Tegenactie ori Al1 De Britse sigarettenindustrie, die het rapport van de Engelse artsen niet kan waarderen, is on middellijk met een ander rapport voor de dag gekomen. Het is een rapport van een commissie, die in 1956 op verzoek van de tabak verwerkende industrie al een on derzoek instelde. Daarin wordt gezegd, dat het maar een min derheid onder de zware rokers is, die longkanker of bronchitis krijgt, en dat het best zo kan zijn dat die mensen een natuurlijke aanleg voor die ziekten hebben. De commissie heeft onderzocht hoe het aantal gevallen van long kanker verdeeld is over stad en platteland. Daarbij kwam naar voren, dat op het platteland de ziekte veel minder voor kwam. Hieraan werd de conclusie ver bonden, dat de longkanker voor namelijk wordt veroorzaakt door luchtvervuiling. Over het roken zelf stelde de commissie, dat, zo er schadelijke stoffen zijn, die toch moeten worden gevonden en dat er dan wel iets aan kan wor den gedaan. Kort na de reactie van de ta bakverwerkende industrie kwam er overigens een ander geluid over het roken. Het was een rap port van negen artsen uit Dene marken, die tot vrijwel dezelfde conclusie zijn gekomen als hun Engelse collega's. De Denen wil- nen nu, dat het roken wordt ver boden aan hen die jonger zijn dan zestien jaar. Teer en nicotine Lange tijd heeft men gedacht, dat het vooral de nicotine was, die 'n uiterst gevaarlijk bestand deel vormt in sigaretten. Nu schuift men steeds meer de schuld op de teer. Zekerheid is er echter niet. De Nederlandse Con- sumentenbond heeft een onder zoek ingesteld naar de mate waarin beide bestanddelen voor komen in de in Nederland meest verkochte sigarettenmerken. Daarbij werd gebruik gemaakt van een speciale „rookmachine", die in een tempo van vier trek ken per seconde telkens twee si garetten rookte. Uit de resulta ten bleek, dat in de Roxy-sigaret verreweg de minste teer voor kwam. Het nicotinegehalte was minder gunstig. De meeste teer werd gevonden in Golden-Ficti on, Winfield en Hunter. Het teer gehalte schommelde tussen de 30,5 en 75 milligram per sigaret, het nicotinegehalte tussen de 0,52 en 0,88 milligram per sigaret. Over de filter is men het niet eens geworden. De Britse artsen zeggen, dat het resultaat van het gebruik van filters pas over en kele jaren kan worden bekeken. De Consumentenbond schrijft in zijn rapport, dat de onderzochte filtersigaretten wel rederijke re sultaten geven, maar dat in de sigaretten vaak tabak wordt ge bruikt met een sterk variërend gehalte aan teer en nicotine. In het algemeen berekende men dat een filter meestal een kwart van de nicotine en tien percent van de teer absorbeert. De artsen in Engeland en De nemarken raden aan om, als u 't roken niet kunt laten, over te stappen op pijp of sigaar. Niet omdat dat zoveel beter is, maar omdat men dan meestal niet in haleert. Kan men de sigaretten toch niet laten liggen, dan moet men ze maar tot de helft opro ken. De andere helft dient dan als een filter, waarin teer en ni cotine worden verzameld. ï'RANKRIJK-ALGERIJE Terwijl de onderhandelaars in Evian de puntjes maar op de i '[lijven zetten en het accoord van dag tot dag daardoor wordt uit gesteld, blijven de OAS-mannen de gelegenheid maar te baat ne men om hun beestachtige moord partijen voort te zetten. En al zijn er tienduizenden Politieagenten en militairen, ze moorden en roven maar verder en men krijgt zo de indruk dat de politie niet mag of durft op treden, zoals het zou horen bij dergelijke gewelddaden. Elke dag worden er tientallen op een of andere wijze vermoord, hier en daar gruwelijk. Bp barbaarse wijze heeft de DAS donderdag huisgehouden in Algerije. Twee aanslagen op weer, 'oze mensen sloegen alles wat tot nu toe aan wreedheid in de Alge rijnse burgeroorlog vertoond is. o'J een bushalte werden in de yroege ochtend elf mohammeda nen die naar hun werk zouden gaan, door een OAS-er neerge- inaaid in de Hussein Dey-wijk. Elders in de stad werden enkele uren later zes sociale werkers op de binnenplaats van een wijkge- bouw „geëxecuteerd". In totaal werden in Algiers alleen 25 men sen vermoord voor de avond in viel. In Oran en Blida vielen nog vier mensen ten offer aan de moordzucht van terroristen. De aanslag in Hussein Dey werd gepleegd door een met een machinepistool gewapende OAS- er. Op enkele meters afstand van de in file op een bus wachtende Algerijnen snrong hij uit 'n auto en onmiddellijk schoot hij zijn wapen leeg. Terwijl verscheidene mensen dodelijk getroffen of ge wond ineenzakten en anderen in paniek de vlucht namen, laadde de moordenaar zijn wapen op nieuw en begon hij weder om op de homammedanen te vu ren. Elf doden en zes gewonden bleven bij de bushalte liggen. De OAS-gangster die deze slachting had aangericht, stapte daarop kalm in de auto, waarin zich en kele medeplichtigen bevonden en werd in volle v.aart weggereden. Alleen donderdag werden 49 mensen vermoord, werden am munitie en militaire uniformen gestolen en talrijke gebouwen in brand gestoken. NEGEN TERRORISTEN GEARRESTEERD Negen leiders van moord-com- mando's van de OAS zijn donder dag gearresteerd in de villa „Ré- sidcnce St. Raphael", waar vier jaar geleden het complot werd gesmeed om de Vierde Republiek omver te werpen. De politie was er aebter gekomen, dat de OAS- ers geregeld in de villa bijeen kwamen, door papieren die zij vond in de auto van twee gede serteerde militairen. De negen stonden juist klaar om nieuwe moordopdrachten uit te voeren. De politie hoopt nog meer terro risten te kunnen achterhalen, want enkele gearresteerden zijn aan het „praten" geslagen. AMERIKAAN BUNKER „DERDE MAN" IN N-GUINEA-ZAAK Partijen zwggen Het aanstaande vooroverleg tussen Nederland en Indonesië over de agenda voor echte on derhandelingen krijgt de Ameri kaanse oud-ambassadeur in Ar gentinië, Italië en India, Ells worth Bunker als „bijzitter", zo nemen Haagse kringen voorlopig aan. Bunker is een van de zes kandidaten, die de Amerikaanse regering aan beide partijen had voorgesteld. Sommige waarnemers in Den Haag zijn er intussen niet zo ze ker van, dat berichten over het vooroverleg „in de buurt van Washington" juist zijn. Tussen de partijen is met nadruk afge sproken, dat bijzonderheden over „tijd, plaats en bijzitter" geheim zouden blijven. Er wordt dan ook rekening mee gehouden dat er „ballonnetjes zijn opgelaten" om nieuwsgierigen op 'n dwaalspoor tc brengen. NEDERLANDSE SCHEPEN DICHTER BIJ N.-GUINEA Vier schepen van de konink lijke marine, die met de „Karei Doorman" in de Caraïbische wa teren een oefenreis maken twee onderzeeboten en twee ja gers zullen via het Panama kanaal naar de westkust van Amerika gaan. Inplaats van de laatste week in maart de thuis reis te aanvaarden, zoals in het vaarplan was voorzien, worden route en opdracht voor deze schepen gewijzigd. De „Karei Doorman'' die eveneens tot smal deel V van onze vloot behoort, dat in januari naar de West is vertrokken, blijft zoals de orders thans luiden, zijn normale vaar plan afwerken en wordt dus in april weer in Den Helder ver wacht. MEERDERHEID KAMER TEGEN HUURVOORSTEL De plannen van de regering om de huren op 1 juli te verho gen en daarna nog tweemaal namelijk in 1964 en 1966 ont moeten bezwaren bij de meerder heid van de Tweede Kamer. Dat blijkt uit het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de wijziging van de huurwet. De socialisten blijken fel tegen de huurverhoging te zijn. De KVP zet er grote vraagtekens bij. De katholieke fractie schrijft, twijfel te koesteren ten aanzien van de iuistheid van de voorge stelde huurverhoging, zo lang niet vast staat, dat de ontwikke ling van de bouwkosten in gun stige zin wordt omgebogen. De KVP stelt in het voorlopig verslag uitdrukkelijk voorop dat haar standpunt mede zal worden bepaald door de ontwikkeling van de algemene economische si tuatie. Zij wenst zich thans even min vast te leggen op percenta ges en data van verdere huurver hogingen. DE INTERPELLATIES LIEPEN MET SISSER AF De interpellaties Roemers en Burger (PvdA) over het loonbe- leid en Nieuw-Guinea zijn met zen sisser afgelopen. De minister-president achtte een debat over Nieuw-Guinea op dit ogenblik ongewenst en mi nister Veldkamp heeft drs. Roe mers op overtuigende wijze van repliek gediend. Hoewel het kabinet voortdu rend de spanningen in de con junctuur in het oog houdt en na gaat welke maatregelen kunnen worden getroffen, beloofde mi nister Veldkamp (Sociale Za ken) donderdag in de Tweede Kamer, dat hij de vragen, opge worpen door zijn partijgenoot drs. Bogaers (KVP) in het kabi net aan de orde zal stellen. De heer Bogaers had gevraagd of het gezien de spanningen wel nuttig is op dit ogenblik 'n huur verhoging door te voeren en of er op de bouwmarkt niet te grote spanningen bestaan. De regering heeft zich, zei on der-minister Roolvink, spreken de over de door het NVV verbro ken eenheid, in het debat „voor zichtig opgesteld" in de hoop dat de partijen elkaar opnieuw zul len vinden. Zich aansluitend bij de heer Bogaers, besprak hij ietwat zachter de kwestie, of men zich in een democratisch be stel niet zoveel mogelijk moet voegen naar de regels. In dit ge val: of het NVV zich niet moest houden aan de spelregels, die nu eenmaal aan de overheid 'n taak in het loonbeleid geven. VLIEGTUIG MET 107 PASSAGIERS VERMIST De voorlichtingsdienst van de Amerikaanse marine te Los An geles heeft donderdag bekend ge maakt, dat een Superconstellati- on met 96 militairen en een be- mannig van 11 aan boord, boven de Grote Oceaan wordt vermist. Het vliegtuig, dat door het Ame rikaanse leger was gehuurd van de luchtvaartmij. „Flying Tiger", was op weg van het eiland Guam in de Grote Oceaan naar Manilla op de Filippijnen. Een uur na 't vertrek van Guam had het vlieg tuig nog gemeld, dat alles aan boord in orde was. Statenverkiezingen zijn belang rijker dan u denkt. Zeker in Bra bant, dat de komende jaren tot Nederlands eerste industrie-pro vincie gaat uitgroeien. De „door braak" van het nieuwe Brabant is in volle gang. Deze doorbraak in het economische en sociale le ven wordt ook duidelijk weer spiegeld in de candidatenlijsten van het katholieke volk van Bra bant. Onder de candidaten voor de procinciale staten zijn vele nieuwe gezichten. Minstens even belangrijk is de aanpassing van regionale en maatschappelijke verscheidenheid, die de wijzigen de structuur van Brabant in de politiek tot uitdrukking brengt. Wat 'n goed provinciaal bestuur vermag, is in de na-oorlogse ja ren in onze provincie, waar een groots provinciaal welvaartsplan werd uitgevoerd, wel bewezen. Voor de komende jaren heeft de Brabantse KVP in een uitvoerig verkiezingsmanifest het verlang lijstje voor de naaste toekomst al klaar liggen. Een lange voorbe reiding is aan dit program voor afgegaan. De komende provinci ale verkiezingen zullen sterk ge tint worden door belangrijke na tionaal politieke gebeurtenissen, zodat het belang van het provin ciaal beleid in „kiezers ogen" ge vaar loopt ondergeschikt te wor- Meer woningen Een betere leefbaarheid van het platteland is gewenst, benevens een verhoogde aandacht voor de ontwikkeling van de diensten sector, welke achter blijft bij de industriële expansie. Het meest nijpende probleem voor de ver dere ontwikkeling van Brabant is de achterstand in de infra structuur. Verbetering, doortrek king en vergroting van de be staande wegen en waterwegen en aanleg van geprojecteerde ha vens moet worden afgestemd op een algemeen ontwikkelingsbe leid. De bestaande wegverbindin gen zijn tbn enenmale onvoldoen de en hebben elke prognose t.a.v. de verkeersdichtheid met stuk ken overtroffen. Een ander zeer dringend pro- hleepi voor de ontwikkeling van Brabant is de woningbouw. Een jong industriegebied heeft voor een goede ontwikkeling extra veel woningen nodig, zodat het toegewezen contingent moet wor den verhoogd. Ten aanzien van de planning en stimulering van de totstand koming van meer regionale ac tieve recreatie-projecten, heeft de provincie een belangrijke taak, welke zij zeker in eigen hand moet houden. Dit geldt ook ten aanzien van het verkrijgen van subsidies voor gymzalen, sport hallen en zwembaden. De ruimtelijke voorwaarden zullen in grote mate de economi sche en sociale mogelijkheden mede bepalen. Nodig is daarom een grote provinciale planning, welke kan gelden als een provin ciaal bcleidsprogram, passend in het kader van het gerichte wel- vaartsstrevert en te hanteren bin nen het raam van de gewenste spreiding van bestaansbronnen en bevolking en de daarvoor no dige infrastructuur. Zo zien wij dal er in ons Brabant nog heel wat gedaan moet worden om het leven, wonen en werken in onze provincie te verbeteren. 33 DODEN IN PERU Een grondverschuiving heeft woens dagavond in de oostelijke Andes aan 33 mensen, 10 vrouwen, 22 kin deren en een arbeider het leven gekost. De slachtoffers hielden verblijf in een werkkamp op 80 km. van Oroya in Peru, dat werd bedolven. In het kamp woonden de em- ployé's van een maatschappij die in de omgeving een waterkrachtproject uitvoert. De verschuiving was ver oorzaakt door bijzonder hevige re gens. Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins hebben de viering van hun zilveren huwelijksfeest in het te ken van de jeugd willen stellen. Ook hebben zij de wens te ken nen gegeven dat het gehele Ne derlandse volk bij dit gebeuren betrokken zal worden. Het Nationaal Comité heeft, met dit gedachtenbeeld voor ogen, een tegel laten ontwerpen, welke ter herinnering aan het zilveren huwelijksfeest van onze Koningin en Prins door ieder voor 2.50 kan worden gekocht. De opbrengst van de verkoop is bestemd voor het nationaal ge schenk. De kunstschilder Edmond Bel- lcfroid, esthetisch adviseur en ontwerper te Maastricht, heeft de gedachten van Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins in een voor treffelijk uitgevoerde tekening verbeeld. De kleuren zijn olijf groen en oranje. De woorden van Hare Majesteit de Koningin, ge sproken tot de jeugd in 1953 „Doen kunnen we alles maar dan ook alleen allen samen" staan op de tegel vermeld. De afmeting is lü x 20 cm. De tegel kan aan de wand worden gehangen, maar ook bureau of tafel sieren. Dank zij de medewerking van het Centraal Bureau Levensmid- delenbedrijf, waarin samenwer ken de Algemene Nederlandse Kruideniersbond, de Christelijke Kruideniersbond, de Nederland se Katholieke Kruideniersbond, Co-op Nederland en de Vereni ging van Grootbedrijven in Le vensmiddelen, zal de tegel half maart bij ongeveer 20.000 winke liers in ons land verkrijgbaar zün. ALLEN 5AMEN den aan de landspolitiek. Als centrale punten voor het provinciaal beleid kunnen wor den gesteld: Een harmonische ontwikkeling van de Brabantse mens in deze snel groeiende sa menleving. Het Provinciaal Bestuur zal ten aanzien van deze een kli maat dienen te scheppen waar binnen de vrije maatschappelijke krachten en de lagere bestuurs- niveaux zich kunnen ontplooien. Welvaartsplan Een aangepaste werkgelegen- heidspolitiek, zowel in de indus triële als agrarische sector, ver dient de volie aandacht. Het pro vinciaal beleid vraagt dan ook 't opstellen van een integraal wel vaartsplan voor de gehele pro vincie zoals het Provinciaal Wel vaartsplan van 1947 en het Agra risch Welvaartsplan de eerste waren hier te lande. Een grove provinciale planning is noodza- kelij k om leiding te kunnen ge ven aan de ontwikkeling van de provincie. Een voortgezet streven van daarvoor in aanmerking ko mende streken als probleemge bied voor economische ontwik keling en van daartoe in gelegen gemeenten als ontwikkelings- Kern, is hier een onderdeel van. Bijna een maand later dan de eigenlijke datum, die op 19 februari viel, is de graag geziene centrifugist van de Coöperatieve Eerste Langstraatsche Stoomzuivelfabriek te Drunen, de 61-jarige Har rie v. d. Sanden door burgemeester Stieger onderscheiden met de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Hiermee en tevens met het uitreiken'van de zilveren personeels- medaille van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond, was het be wijs geleverd, dat Harrie door al deze jaren heen voor het bedrijf ontzettend veel heeft betekend en dat hetgeen door hem werd ver richt, beslist ook een zekere weerklank heeft mogen vinden. Het feit, dat de viering een maand moest worden uitgesteld, omdat de beschikking betreffende de koninklijke onderscheiding wat langer wegbleef dan was verwacht, deed aan de feestvreugde en aan de vele waarderende woorden die door burgemeester Stieger, deken Werner, directeur M. van Huiten en voorzitter J. van Wezel wer den gesproken geen enkele afbreuk. Plichtsbesef Oorspronkelijk als boerenknecht werkzaam bij de familie van Kessel, stapte Harrie v. d. Sanden, op advies van de heer Jef van Kessel, in die tijd directeur van de Drunense Zuivelfa briek, al spoedig uit de agrarische sector en begon zijn loopbaan als melkweger bij genoemde zuivelfa briek. Niet speciaal, omdat de om standigheden bij de coöperatie nu zo bijzonder gunstig waren. Een pensi oenregeling bestond er in die dagen nog niet en het loon dat hij daar we kelijks in zijn handen kreeg gestopt, was nu ook niet bepaald aan de hoge kant. Het kwam zelfs nog zover, dat in de crisisjaren van de 18 gulden loon die Harrie wekelijks mee naar huis kreeg, nog vijf procent moest worden afgetrokken, terwijl de leng te van de werktijd bleef gehand haafd, d.w.z. van de vroege morgen tot de late avond, onafgebroken wer ken. Ondanks de in het begin be roerde tijden, bleef Harrie zijn opti misme onkreukbaar, hij geloofde in het doel en het ideaal van de coöpe ratie en daar werkte hij voor met hart en ziel. Steeds stond hij klaar en niets was hem, wat hem ook gevraagd werd, teveel. Plichtsbesef en door- De ïcho vAn het Zuióen SCHOEN EN Grotestraat 153 - Waalwijk Tel. 2505 DOEN KUNNEN WE ALLES MAAR DAN OOK ALLEEN Harrie v. d. Sanden onderscheiden met ere medaille in brons

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1