REINIGT SUEDEB JASJES *1 KOAABI GROOTSTE SPIONAGEDRAMA uit tweede wereldoorlog Langs het lijntje Monteur Leerling-monteur bekwame verkoopsters b. serveersters hulpwerksters DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 19 MAART 1962 3 Van Est was geen P'wiin zoontje zo maar i: f JLj te 'laten rijden, 1 nest eeld verdiend wor- foniilie vader, moeder, Affitersmoesten eten en ten ^fsman tellend gezin komt Sken. Wim begreep 't Jnöoit iets. Wim is ^n l\P wielervvereld, hij is stimulerend voorbeeld e.e" v00r wielrennend Ne- ,c H«'t eerste optreden van 's'\ leverde hem geen over- Hr 1 nn het gemis aan een £"ingï deed zich toen reeds Tn Het jaar daarop pakte ïfAnders aan. Als hij dan Jrse in de eindspurt kon ^Cn zou li ij hct °l) een ande" "Sier proberen. Hij ging ver K einde uit t peloton weg ni por hij eenmaal een gat [I had kreeg men hem ff niet meer uit. Zijn twee- Leizoen bracht hem al ^overwinningen en maar paal ging hij als tweede streep. Wim voelde dat 'en na een overwinning 1' meetellende Ronde van tn en een vierde plaats bij Wereldkampioenschappen zet- ir rn de grote stap. Hij werd j£>nal op een leeftijd dat Site toprenners hun hoog- ^nt reeds bereikt hebben. Est, die nu aan zijn 12e in begint, heeft in de elf Kaande in geheel Europa Sn geboekt. Zijn verrich- in Bordeaux-Parijs heb- L in de aanvang reeds uit doeken gedaan. Wim deed meer. Negen maal reed hij in de Tour de France mee, hij won etappes, was de eerste Nederlan der die de gele trui droeg, stortte in een ravijn en kwam er zonder veel kleerscheuren af. Zijn beste Tourprestatie leverde Van Est in 1956, toen hij als achtste in het totaalklassemenl eindigde. Twee maal werd hij Nederlands kam pioen op de weg, 1956 en 1959. Tweemaal ook werd hij Neder lands kampioen in de achtervol ging en om het maar bij die twee te houden, ook in de Ronde van Nederland zegevierde hij twee maal. Zeven keer was hij present in de slag om de wereldtitel. Een greep uit de verdere pres taties van Van Est: Winnaar van de Ronde van Vlaanderen (1953), triomfator in de Jubileumronde van Zandvoort (maar even 350 vertrekkende profs en amateurs), etappewinnaar en rose-trui dra ger in de Giro d'Italia, winnaar van Nederlands grootste wieier- evenement de Acht van Chaam. Wim zegevierde ook in de Drie daagse van Antwerpen voor man nen met klinkende namen als Guido de Santi, Hugo Kohlet en Rik van Steenbergen. Wim van Est is nog lang niet uitgeblust. Toen wij hem naar zijn plannen voor 1962 vroegen, vertelde hij dat Bordeaux-Parijs weer op de eerste plaats kwam, maar dat hij ook aan de Ronden van Relgië en Nederland wil deelnemen. Hij heelt dezer dagen een contract getekend voor' de Belgische groepering Labo Dr. Mann. HET ENGELANDSPIEL" „ren GELEDEN Op 1 april 1944 ging er een te- door de ether, afkomstig door de Duitsers bezette ierïandse gebied en bestemd >rde Engelse Geheime Dienst Londen. De inhoud van het Kam luidde: „Gezien onze jije en succesvolle samenwer- js als Uw enige vertegenwoor- ers vinden wij het nogal on- loorlijk, dat U de laatste tijd cfceert in Nederland zaken te mzonder onze hulp. U kunt er D op aan dat, wanneer U een juk zult brengen aan het vas- land, wij U op dezelfde manier Én'ontvangen als wij gedaan to met al degenen, die tevo- door U zijn gestuurd. Tot Het telegram was verzon- door de Duitse Majoor (later erst Leutnant) J. Giskes, lei- rvande afdeling III-F van de wehrstelle Niederland. Met de- sarcastische woorden werd 'n «onage-affairc afgesloten, die nimmer in de geschiedenis voorgekomen. Op weergalo- wijze wisten de Duitsers in dit el van spionage en contra-spi- nge gebruik te maken van de fdoosheid van hun tegenstan- Het is volkomen onbegrij- dat dit spelletje zo lang worden gespeeld van 12 aart 1941 tot 1 april 1944 er dat er ook maar de ge- te argwaan van de zijde van Engelsen was. -oe oorlog is hij stukjes en tijes bekend geworden hoe dit [vr-spionage-coinplot precies, zijn werk is gegaan. Eind no- mber 1941 kreeg majoor Gis- van een ondergeschikte, de ilerofficier Ivup, de mededeling men via een z.g. contaetinan achter was gekomen, dat in Haag een groep geheime mten aan het werk was. Deze (nten zouden beschikken over draadloze verbinding met wlen en er zou van deze ver eng druk gebruik worden ge- aakt, o.a. voor het organiseren a droppings van volgende inten. Giskes, die in zijn loop- to in Nederland al vaker van soort berichten had gekregen, 'schouwde ook deze tip als ardeloos en schreef aan Ivup: lcfts neues. Gehen Sie zum mpol damit." De plichtsge- «twe Kup bleef echter door- to met zijn onderzoekingen en «n steeds meer zekerheid, dat 1 mderdaad sprake was van 1 spionage-complot. Op een Mve melding aan Giskes over «zaak schreef hij als aanhef: «nttt Xordpol". Deze aanhef We de grondslag voor de JWan het grote spel, dat nu Jjzaam op gang begon te ko- iunkspiel Xordpol. Later 'toen meer algemeen als gebruikt: „Englandspiel". ,l december 1941 werden de togen van Kup aan Giskes to'Hjker en geloofwaardi- j„!s,kes besloöt nierop de ra diodienst eens in te scha- die niet peilingen eventu- me zenders zou kunnen askeren. Het resultaat was, jiskes op zijn tafel een rap- waarin melding werd riJ .van een verdacht radio- y nUs^n. Den HaaS en En' L0' Duitse contra-spiona- üS nu wel' dat het inder- inrist was met de meldingen KsL l ?ver geheime agenten. i?1 °Pdracht om via de man te trachten in de p ,e Penetreren en meer ge gevens te verzamelen. In januari en februari 1942 kwamen er be richten, dat vanuit Engeland ge vraagd werd om een terrein klaar te maken voor het afwerpen van wapens en sabotagemateriaal. Toen Giskes dit vernam, gaf hij de contactman opdracht om te trachten zich aan te sluiten hij het „comité van ontvangst". (Dit comité was hij de droppings aan wezig voor het ontvangen van agenten en wapens), ren. Alles wees er echter op, dat de eerste grote slag op komst Inmiddels controleerden de Duitsers nu het gehele radiover keer, zonder evenwel in staat te zijn om de berichten te ontcijfe- was. De handlanger van de be zetters had kans gezien om zich nu vast in de kringen van de il legaliteit te nestelen en was zelfs al zo ver, dat een zending afge worpen wapens naar zijn woning was vervoerd en daar was opge slagen. I)e Duitse contra-spiona- gc ging tot de aanval over met 't doel om een einde te maken aan de activiteiten van de Engelse agenten. Radiopeilingen hadden het .huis gelocaliseerd waar de geheime zender zat. Er werd met de beruchte Sicherheits Polizei overlegd en men besloot om tij dens de eerstvolgende zendtijd ook het zendschema was in Duit se handen tot actie over te gaan. Het is vrijdag 6 maart 1942. Om precies achttien uur zit in een huis in Den Haag de Neder landse marconist Lauwers met zijn helper klaar om contact te zoeken met Londen. Zij zijn in gespannen bezig en horen niet de naderende overvalwagens van de Duitsers. Voor zij goed en wel weten wat er aan de hand is, staan de overvallers in de kamer. Met veel geschreeuw en dreige menten werden Lauwers en zijn collega legen de muur gezet. Wat zal er gebeuren? Voorlopig heb ben de gevangenen nog niets te 1 vrezen want ze zijn voor de Duit- I sers van grote betekenis. Twee dagen later werd in Arn- hem de derde agent van de groep gegrepen en hiermee was de En gelse geheime dienst in Neder land wel uitgeschakeld. Men zou nu kunnen veronderstellen, dat het geval hiermee voor de Duit sers rond was. Maar niets is min der waar. Want nu begint eigen lijk pas het England Spiel. Dank zij het uitgebreide in be slag genomen materiaal hij de arrestatie van Lauwers en ook door het wekenlang afluisteren van de geheime berichten, wis ten de medewerkers van Giskes binnen één dag de geheime code te ontcijferen. Ook konden de tij den van de volgende uitzendingen worden vastgesteld. Het bleek, dat de eerstvolgende uitzending op zondagmiddag 8 maart plaats zou moeten hebben. In het brein van Giskes werd nu een fantastisch plan geboren. Het leek eerst te gek om er ook maar de geringste tijd aan te be steden. Maar het denkbeeld liet de chef van de contra-spionage niet meer los en steeds meer ging hij het een uitvoerbaar plan vinden. Wat nu nog een dwaas idee leek, zou later echter gruwe lijke werkelijkheid worden. Gis kes' besluit stond vast: hij zou met zijn eigen mensen het spel letje met de Engelsen verder spe len. Zijn eerste stap was dus een bezoek aan de gearresteerde agent Lauwers. Op zondagmor gen dus enkele uren voordat de uitzending naar Engeland moest plaats hebben bezocht hij de agent in zijn cel in de ge vangenis in Schevcningen. Er volgde een zeer lang gesprek. En Giskes had succes. Hij kon Lau- wers overhalen om op bepaal de voorwaarden de uitzending, die door de arrestatie op vrijdag was afgebroken, te hervatten. Maar nu natuurlijk onder toe zicht van de Abwehrstelle. Lau wers speculeerde er op, dat hij door het weglaten van zijn „se curity check" (herkenningste ken) de Engelsen duidelijk kon maken, dat hij niet uit vrije wil handelde. Het is een grote blun der geweest van de Engelse Ge heime Dienst, dat dit sein niet is begrepen of gezien, een verre gaande zorgeloosheid, welke de oorzaak werd van het Duitse succes. Alles werd in gereedheid gebracht .voor de uitzending. En op zondagmiddag had op het af gesproken uur de telegramwisse ling tussen Den Haag en Londen plaats, zonder dat de Engelsen ook maar de geringste argwaan koesterden. Na dit succes waren de Duitsers vastbesloten om het spelletje door te spelen. Het Eng land Spiel begon te draaien. Omstreeks 20 maart kondigden de Engelsen aan dat zij voor eind maart een nieuwe dropping in gedachten hadden. De Duitsers, clie nu volkomen meester van de situatie waren, stelden via Lau wers aan Londen voor om een landingsplaats te nemen in de buurt van Steen wijk. Londen kon met dit plan accoord gaan. Toen echter de Nederlandse agent begreen, dat hij ,nu ipin of meer ging meewerken aan de on dergang "van een van zijn mak kers, weigerde hij beslist om nog verder te gaan. Wat nu? Giskes had echter inmiddels van de Sipo de verzekering ontvangen, dat de agenten, die door middel van het England Spiel in Duitse handen zouden vallen, niet werden be recht, maar voor de duur van de oorlog zouden worden geïnter neerd'. Met deze toezegging stapte Giskes naar Lauwers. Deze be sloot toen om toch maar verder mee te doen. Het spel ging ver der. Londen kondigde aan, dat in drie opeenvolgende nachten, om streeks 28 maart 1942, de bewus te droppings zouden plaats heb ben. Alles verliep volgens plan. De gedropte agent kwam behou den op de grond, werd vriende lijk ontvangen door de contact man van Giskes en vervolgens naar een wachtende auto ge bracht. Dit alles kon geen ach terdocht wekken. Maar toen de agent in de auto stapte, werd hij daar op een manier ontvangen, die niets vriendelijks meer had. De in de wagen aanwezige Duit sers van de Sicherheits Polizei vertolden hem, dat hij was gear resteerd. De nieuw aangekomene voelde zich natuurlijk niet bijs ter op zijn gemak, toen hij be merkte, dat men een listige val voor hem had opgesteld. Maar er was niets meer aan te doen. Voor hem was de strijd afgelopen en zonder dat hij weerstand kon nicden Werd hij weggevoerd naar een interneringskamp. (Wordt vervolgd) W. van Doorn een inleiding houden, die zal handelen over „Ook in de landspolitiek het volle pond". Terwijl men in Den Bosch zich met deze twee onderwerpen bezig houdt, heeft in Eindhoven een politiek vrou wencongres plaats. De eerste inlei ding zal daar worden gehouden door mevr. drs T. Govaart-Halkes, die zal spreken over „Geloven wij nog in democratie?" De daarop aansluitende discussie wordt gevoerd ten over staan van een forum. Behalve mevr. Govaart-Halkes hebben in dit forum zitting mevr. drs. Hustinx-Spoo- renberg, mevr. C. Geerts, mevr. G. Smulders-Beliën en mej. G. Comelis- sen. Pluimvee DAKBEDEKKING Als het dak van het nachthok weinig afzeiling heeft, m.a.w. dat het slechts flauw helt of in 't ge heel niet, dan blijft de afgewerk te, warmvochtige lucht te veel in het hok hangen en is het dak al tijd vochtig. Ik hen deze winter wel in hokken geweest waar het vocht in druppels tegen de zolde ring hing. Dat is voor een kip zeer slecht. Daarom voldoen rie ten daken, afgedekt met asbest- cementplaten of sluitpannen er op, zo buitengewoon. Ze hebben een flinke afzeiling, met het oog op regen en wind, die er anders onder kunnen schieten, maar ze ventileren bovendien zonder trek of tocht te doen ontstaan. Ook is het onder zulke dakbedekking 's zomers niet zo heet en 's win ters niet zo koud. Met een spuit kan men het ongedierte er best tussenuit houden. Men vraagt mij daar nog elkens naar; daar om herhaal ik het nog maar eens. De plaatsing van een broed machine. Als men langs een drukke straatweg woont, raad ik aan de poten der broedmachine op dik ke gummiplaatjes te laten rus ten. Men moet de machine NIET plaatsen in een kamer waar ook een kachel brandt. Daar loopt de dag- en nachttemperatuur te veel uiteen. Dat ochtendvoer een nadelige invloed heeft op de broedeieren, is niet juist. Wel kan 't oorzaak wezen, dat de dieren er de gehele winter zoveel door hebben ge legd, dat ze nu wat verzwakt zijn geworden. Leghorneieren, die zo rond de 90 gram wegen, moet men niet voor de hroeding ge bruiken. Waarom een kam kan bloeden. Dat de kippen aan de spits van de kam bloeden, kan z'n oorzaak vinden in ondoelmatige droog- voeder- en drinkbakken. B.v. als die te eng zijn. Ook is het niet onmogelijk, dat de hanen hier de schuld van zjjn. Deze grijpen bij het betreden de kammen van de hennen soms wel eens wat ruw aan, vooral wanneer er nog al eens vechtpartijen uit jaloezie tussen de heren voorvallen. Ze haasten zich dan wel eens op een al te ruwle wijze. Kippen die vast opgesloten zit ten, willen wel de ren uit en sto ten dan niet zelden tegen het vlechtwerk aan, waardoor na tuurlijk ook bloeding ontstaan kan. iMen dient z'n dieren goed in de gaten te houden, dan is de oorzaak spoedig te ontdekken. Licht en lucht is leven. Een raam onder de mestplank is zeer goed, maar dan niet aan de noordkant, doch aan de west zijde, da blijft de bodem van het hok tegen de avond langer licht en kunnen de ikppen dus wat la ter gevoerd worden. Dat is voor al met korte dagen een groot voordeel. Is het voorfront naar het zuiden gericht, dan kan men ook aan de oostzijde onder de festplank een raam aanbrengen, waterpas, en b.v. 30 cm. boven de bodem. Men krijgt zodoende in alle wanden licht, behalve in de noordwand. U kent natuurlijk de proble men die het reizen met de bus met zich meebrengt. Tien minu ten voor tijd bij de halte gaan staan wachten op de bus die toch vijf minuten te laat komt, maar net die ene keer dat u het waagt, precies op tijd arriveert, om weer nauwgezet volgens het tijd schema te vertrekken. Wilt u zich waarlijk eens in het grote avontuur storten, dan moet u op de spitsuren 'n tocht je door de Langstraat gaan ma ken, met een beetje geluk kunt u er nog bij gepropt worden, waar na u de eerste vijf minuten be slist nodig zult hebben om zwaai end met uw armen, links en rechts uw medepassagiers hin derend, aan een houvast te ko men. Stoort u zich vooral niet aan uw buurman, met wie u wang aan wang heel hygiënisch in de bus hangt. Hij denkt ook niet aan u en het gaat op slot van rekening om eigen reisbe- houd. Bent u eenmaal zo ver dat u safe hangt, zonder verder nog het gevaar te lopen bij deze of gene, die wel het geluk heeft ge had een zitplaats te bemachtigen, op de schoot te worden gesmakt, omdat juist op dat moment dat uw aandacht voor eigen en an dermans veiligheid even verslap te, de bus 'n Iraaie bocht maakt, dan is de verdere reis niet meer dan een kwestie van volhouden. Bedenkt u vooral, dat u in de ze zo geliefde bussen niet mag roken; doet u het ook niet stie- kum. Het is een waar verhaal, dat een nette beschaafde heer, die ondanks dit bindend verbod, het toch waagde, na gedane ar beid, in de bus z(jn welverdiend sigaartje op te steken. Eigenlijk onbedacht, niet beter wetend; maar daar zat op een van de eer ste banken in die comfortabele „wang aan wang bus" een evenzo beschaafde heer met glinsterogen in de spiegel de verrichtingen van dit argeloze heertje gade te slaan. Vergis u niet, geachte le zer, ook de B.B.A. beschikt over een eigen recherche. De afloop laat zich raden. Een goede raad: loopt u de bus mis, met het gevolg dat u een half uur moet wachten op nieu we aanvoer, Jantje van Heesbeen zal u graag ontvangen op zijn ei gen gemaakte tentoonstelling in de Grotestraat 166. Dit is hij ons zelf komen vertellen. Heel moe dig stapte hij ons bureau binnen om te vragen „of meneer iets wilde schrijven over z'n tentoon stelling van poppenkasten en molens, zelf gemaakt van crêpe papier en over zijn vetkrijtblaad- jes, die gezieft mogen worden." Een half uur onderdak voor 'n dubbeltje. Maar wacht u wel even totdat hij uit school is, 's middags om half vier. En hoe zeer het Jantje van Heesbeen ook spijt, om half zeven moet hij eten en dan naar bed. Maar tussen deze twee tijden in staat hij u gaarne te woord. En praten dat kan ie, die Jan... Tenslotte nog iets: wat hebben die lijst-indieners de kiezers toch een hoop last bezorgd met al die mooie namen. Wie kan er eigen lijk nog uit wijs. Misschien dat hier de namen iets meer licht in de duisternis brengen. Heden overleed, zacht en kalm, tijdig voorzien van de Genademiddelen der H. Kerk, onze lieve en zorgzame vader, behuwd- en grootvader Jacobus Adrianus van Woensel weduwnaar van ANNA MARIA PULLENS in de ouderdom van 77 jaren. Wij bevelen de ziel van de overledene in uw gebeden aan. Waalwijk, Wed. C. Brok-van Woensel en kinderen A. C. M. v. Loon-v. Woensel R. L. van Loon en kinderen J. C. van Woensel A. M. v. Woensel-v. d. Velden en kinderen Eindhoven, C. J. van Woensel A. v. Woensel-Koolen en kinderen Waalwijk, 16 maart 1962 Laageinde 90 De plechtige requiëmmis heeft plaats gehad op maan dag 19 maart j.l. om 10.00 uur in de parochiekerk van St. Clemens te Waalwijk, waarna begrafenis op het r.k. kerkhof aldaar. GEVRAAGD SCHOENMACHINEHANDEL Jos America NIEUWKUIJK Tel. 04108 - 417 SNELLE AFLEVERING GEEN SLIJTAGE DE PAUW DOET 'T BETER WAALWIJK Stationsstraat 120 Telef. 2457 DONGEN P. J. Oerlemans Oude Baan 42 Telef. 2791 K.V.P.-CONGRES IN DEN BOSCH EN EINDHOVEN. Zowel in Den Bosch als in Eind hoven zal op zaterdag 24 maart een congres worden gehouden, dat wordt belegd door het district Noord-Bra bant van de Katholieke Volkspartij. In den Bosch geldt het een buitenge wone kringvergadering van de K. V. P. in de rijkskieskring Den Bosch. Hier zal de fractieleider van de K V. P. in de Staten van Noord-Bra bant de heer J. L. P. M. Teijssen, spreken over„Leven, werken en wonen in Noord-Brabant". Tevens zal tijdens dit congres, dat wordt be legd in het Bossche Casino, mr. H. Voederkastje. Wanneer wen wil voorkomen, dat de kloek het opfokvoer mee wegeet. kan men haar in een z.g. kloekenhokje opsluiten, een hok je met aan de voorkant opstaan de latjes, waar de kuikens wel door kunnen, maar de kloek niet. Lopen de kuikens daarbij in een open ren, dan kan de kloek ze niet beschermen, als er katten, ekters, kraaien of van dat ander tuig komen. En lopen ze vrij, dan gaan ze al spoedig veel te ver van 'de kloek af. In dit geval is 't be ter een z.g. voederkastje te tim meren. Men slaat 4 latten aan el kaar in de vorm van een recht hoek of vierkant, b.v. 60 bij 60. Op deze latten slaat men recht staande latjes, slechts zo ver van elkaar, dat de kuikentjes van 4 of 5 weken er door kunnen. Een dakje van planken hierover. Men kan dit kastje (zonder bodem) telkens boven het duurdere op fokvoer zetten en de kloek on dertussen heel grote maiskorrels geven. Dat is voor de kloek het allerbeste voer, daar ze er niet gauw van aan de leg komt en dus lang haar moederplichten wil vervullen. Een mooie vrije tijds besteding op zaterdag! KIPPENVRIEND WARENHUIS vraagt voor direct: bij voorkeur Mulo-opleiding en minimaal 18 jaar voor onze tea-room minimum leeftijd 18 jaar TEVENS VRAGEN WIJ: voor a.s. dinsdag, woensdag en donderdag resp. 20-21-22 maart Goede sociale voorzieningen: 5 daagse werkweek - prima vakantieregeling hoog loon. d) DE PAUW CHEMISCH REINIGEN VERVEN Aanmelden: dagelijks op ons kantoor van 9.00 21.00 uur

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 3