waalwijkse en LanqstRAAtse couRAnt DRUNEN VLIJMEN ttidvctgdw SUNIL HALEN! Uit da Langstraat Nieuwkuijk Elshout NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Haarsteeg: Katholieke kiezers van 't district Heusden stemt unaniem op de K.V.P. opdat minstens de twee katholieke zetels in de Provinciale Staten behouden blijven. 1 Sprang-Capelle Sprang Capelle MAANDAG 19 MAART 1962 84e JAARGANG No. 22 De tcho vAn het Zuióen ver: 4ilf,e Stoomdrukkerij Antoon Tielen acteur: JAN TIELEN lUmmer 50798 verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief richt 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" «VA BRENGT VRIJDAGAVOND °"V BONA VENTURA van Charlotte Hastings M is een goede gedachte geweest ran de K.A.B. Drunen om bij de JJne van het jaarlijks St. Jozef- fit dit jaar de toneelvereniging ONA te inviteren met een toneel- >1 van de eerste rang. Belangrijk ook. dat voor deze avond, voor "ver er plaatsen beschikbaar zijn, h-e aan verdere belangstellenden er zeker zullen zijn, te verko ren Het toneelspel Bonaventura van Charlotte Hastings, met Char ge Kohier in de titelrol, is door het Rotterdams toneel tien jaar ge leden opgevoerd. De toneelgroep O.N.A. streeft er naar stukken te spelen van de eer- jte rang en met de keuze van Bo naventura heeft men wederom een hoge greep gedaan. Bonaventura is een modern to neelspel van de beste soort. Twee mannen en twee vrouwen zijn op reis van Londen naar Harwich. On derweg worden zij overvallen door een storm en een dreigende dijk doorbraak, waardoor zij gedwongen worden hun reis te onderbreken en enkele dagen door te brengen in 'n klooster. Door het noodlot samen gebracht, worstelen deze mensen met problemen, die spelen over le ven en dood. Terwille van de span ning willen wij over dit spel verder niet veel meer schrijven, alleen dit nog: Bonaventura is geen zoetsappig en quasie vroom melodrama, maar een modern stuk met 'n diep chris telijke tendenz. Het is een spel van mensen in hun zwakheden, hun sterkte, hun fouten en hun deugden. Wie spannend en ontroerend toneel wil zien, raden wij aan vrijdag avond in de Hoge Braken O.N.A. te gaan zien. Woensdag van 7 tot 8 u. kan men aan de zaal nog plaatsen bespreken. S.H.J. De gymnastiek- en atletiekclub S.H.J. hield zondag haar algemene jaarvergadering. De voorzitter, de heer Roozen, gaf aan het begin van de vergadering nog een kort over zicht van de voornaamste gebeurte nissen in het jaar 1961, waarvan 't voornaamste wel was het weder in gebruik nemen van de geheel ver nieuwde gymnastiekzaal. Hierdoor konden de oefenavonden beter wor den opgezet en kregen de diverse groepen ruimere gelegenheid tot ontplooiing van hun oefenprogram ma's. Op deze vergadering kwamen wk de jaarstukken ter tafel, die al le werden goedgekeurd. In 1961 werd ook de interne organisatie ge reorganiseerd, welke inhoudt dat voor de diverse aangelegenheden vaste commissies zijn ingesteld die met het bestuur gezamenlijk en ie der op zijn eigen terrein de werk zaamheden verrichten. Over deze organisatie was men het volkomen eens. De aftredende bestuursleden werden herkozen, terwijl het be stuur met twee leden werd uitge breid. Hiervoor werden gekozen me juffrouw Jo v. d. Wiel en de heer P. v. Herpen. De technische com missie werd uitgebreid met een lid, ml mej. Leni v. Drunen. 10 x 10 Op zaterdag 1 april sluit ook in Drunen de actie 10 x 10. Men over weegt dit met enig vertoon te gaan doen. In ieder geval zullen op deze dag de bussen van de 10 x 10 actie worden opgehaald, terwijl aan de ^schillende instanties die nog gel den hebben af te dragen, verzocht zal worden om dit op of voor deze da.um te doen, waardoor op die dag fft uiteindelijk resultaat bekend zal -unnen worden gemaakt. Tot nu toe boekl de volgende resultaten ge- Meisjesschool Drunen (kaarten actie) 500.- "Ongensschool Drunen 222.80 «I-avond Elshout 123.90 wffltactavond RKDVC - SHJ 40.— papier-actie Verkenners 43.60 85 a?n huis collecte Drünen- hshout 126.—. m?!' n°g afdrachten willen of in J!n en' worden verzocht dit eaer geval vóór 1 april te doen Lï heer P- v- d- Heijden, Ste rstraat 28, Drunen. MOOI SUCCES Cnnü ^et ^de Nationale Accordeon- «2 *e Helmond dat zondag in Ha ^ea°uden, behaalde Lini Melis met 7n ,e afdeling de eerste prijs via tv *n deze zelfde afdeling behalf'3 k de tweede prijs te «halenmet 69 2/3 pnt. tfdeünir Jeil°el behaalde in de 4e Het f eerste prijs met 74% pt. voor h tevens een mooi succes Her,u CG, accordeon-leraar, de heer Schapendonk uit Kaatsheuvel. R K. VROUWENGILDE B** Vrouwengilde gaat a.s. Eenurpn e?n da6ie uit- In de mor- maken de dames een ex cursie naar de Aa-Be Wollenstoffen- fabrieken te Tilburg en 's middags wordt in de Stadsschouwburg een modeshow bezocht. RALSTON-AVOND Door de firma Wagenmakers-v. d. Wiel alhier, wordt in de zaal van de Hoge Braken op donderdag 22 mrt e.k. te 8 uur 's avonds een interes sante voorlichtingsavond belegd in samenwerking met Ralston verfpro ducten en Seven-Up Bottelmij. Een der Ralston-adviseurs houdt 'n pret tige causerie over; „Ralstoneer Uw hele woning en doe dit zelf". De aanwezigen zal een verfrissende long-drink van Seven-Up worden aangeboden, terwijl nog een leuk quizz-programma en een gratis ver loting tot besluit zal worden gehou den. In verband met de grote belang stelling voor deze avond, wordt ver zocht de strookjes van de verspreide uitnodigingen vóór woensdagavond in te leveren bij Wagenmakers-v. d. Wiel, Stationsstraat 23. Verder verwijzen wij U gaarne naar de advertentie in dit nummer. GESLAAGD. Voor het E.N.S.A.l.D.-diploma coupeuse A slaagde mej. Rina Smits ZIEKENTRIDUUM 15, 16 en 17 mei a.s. zal voor de paro chies Drunen, Nieuwkuijk en Elshout het ziekentriduum gehouden worden. Zoals an dere jaren zal ook dit triduum weer in Els hout gegeven worden, mede omdat telken- jare het triduum onder de bescherming wordt gesteld van „De Wonderbare Moe der" en ook omdat het parochiehuis erg gunstig gelegen is t.o.z. van de kerk, zodat buiten de kerkelijke oefeningen de deelne- mers(sters) een aangename en gepaste ver zorging kan gegeven worden. Daar het triduum dit jaar voor de tiende maal gegeven wordt is het comité er in ge slaagd als leider van het triduum te hebben gekregen Rector Roosen, de directeur van het Nederlands Zieken-apostolaat. Ter bestrijding van de vele onkosten zal het comité een huis aan huis enveloppen- actie houden op 25 mrt. a.s. Het comité re kent weer op een spontane en royale mede werking der parochianen. KONINGINNEDAG Het comité belast met de viering van de a.s. feestelijkheden ter gelegenheid van de 53ste verjaardag van H.K.H. Koningin Ju liana, en tevens van het zilveren huwelijks feest heeft in grote lijnen haar programma vastgesteld om te komen tot een waardige feestviering. Om de gelden bijeen te bren gen voor het nationaal huldeblijk, worden do bewoners in de gelegenheid gesteld hurf bij drage te storten via de Boerenleenbank t.n.v. het comité. Na een plechtige H. Mis zal in de voormiddag door de jeugd een zanghulde verzorgd worden met medewerking van do muziekgezelschappen. Daarna zal de jeugd rijkelijk worden getracteerd. In de namid dag zal er een kinderoptocht worden gehou den, waarvoor extra prijzen beschikbaar zijn gesteld. Het comité verwacht dat be halve de versierde steppen en fietsen ook groepen met een of andere historische voor stelling voor de dag zullen komen. Voor de avond staat een fakkeloptocht op het pro gram die besloten wordt met vuurwerk. TAFELTENNIS Voor de competitie van de NTTB speelde TTVD Drunen tegen Smashers 1. Uitslag 7-3. Never Despair 2 's-Bosch - Smashers 2 6-4. Smashers 3 contra Red Stars 3 Goirle 6-4. Damesteam wist in Geffen te winnen met 10-0. Junioren 2 won van RKC met 6-4, terwijl junioren 3 verloor van NVR met 1-9. Al met al niet zo'n best weekend. STICHTING JEUGDWERK EN GEZINS- WERK LANCEERT 5-JARENPLAN Voor f 20 naar Mallorca. Toen met carnaval de Jeugdprins op het gemeentehuis werd verwelkomt en hierna de aanwezigen toesprak, was uit zijn rede te merken, dat er voor de jeugd nog veel ge daan moest worden, er zouden grote plan nen komen. Hier dan wat de stichting Jeugdzorg en Gezinswerk te Vlijmen van plan is, een vijfjarenplan dat er op gericht is een bedrag van f 25.000 bijeen te krij gen. Om met het doel van de stichting, de sociale en geestelijke opheffing van maat schappelijk niet aangepaste gezinnen, te kunnen bereiken, ziet het bestuur zich tel- kenjare voor grote financiële moeilijkheden geplaatst. Weliswaar ontvangt de stichting een behoorlijke overheidssubsidie, maar hierdoor worden lang niet alle uitgaven ge dekt. Jaarlijks blijven er zo'n f 5000 over, die uit eigen middelen betaald moeten wor den. In het begin werden verschillende acties ondernomen om de nodige gelden te verkrij gen, maar omdat er legio verenigingen zijn die hun kas op een of andere manier probe ren te spekken, zijn de netto-opbrengsten van dergelijke acties over het algemeen te leurstellend. Het werk van de stichting Jeugdzorg en Gezinswerk is bovendien van dien aard, dat bedelarij eigenlijk uit de boze is. Het bestuur heeft zich daarom al ge ruime tijd beraden op middelen om de stichting vaste jaarlijkse inkomsten te ver schaffen. Uiteraard zal dit de planning van de verschillende activiteiten alleen maar ten goede kunnen komen. Doel f 25.000 binnen vijf jaar. De bedoeling van het thans gelanceerde vijfjarenplan is om een aantal Vlijmense ingezetenen warm te maken voor een dona tie van f 100 ineens of voor een vijfjaarlijk se gift van f 20, eventueel in termijnen te betalen. Participerende in deze actie krijgen een certificaat en een bronsen legpenning. Deze penning is speciaal voor de actie van de stichting jeugdzorg en gezinswerk ontwor pen door de jeugdige Vlijmense kunstenaar Matijn van Heijst. Het certificaat is mede bedoeld als lot in een loterij met als jaar lijkse hoofdprijs een 15-daagse vliegreis naar Mallorca of de Costa Brava, inclusief vol ledige verzorging gedurende het verblijf in die vacantieoorden. Desgewenst kan de win naar ook een andere reis uitkiezen ter waar de van ongeveer f 400. Door middel van de actie die binnenkort start, hoopt het stich tingsbestuur binnen een half jaar schrifte lijke garanties te hebben voor een bedrag van f 25.000, aan donaties in de eerstko mende vijf jaar. Als de opzet slaagt kan het stichtingsbe stuur zich des te geruster en met meer ze kerheid dan tot op hecïèn het geval is ge weest wijden aan zijn eigenlijke taak, de jeugdzorg en het gezinswerk. De stichting jeugdwerk werd geboren op 21 juli 1958 in het voormalige fratershuis. Het jeugdzorgwerk voorziet in een dringen de behoefte, het opvangen van de daarvoor in aanmerking komende jeugd om haar in de vorm van recreatie en ontwikkeling op een aan haar aangepast niveau iets positiefs te bieden. De jeugdzorg bereikt in Vlijmen ongeveer 157 kinderen, die een groot aan tal vaste clubs hebben geformeerd en die daarnaast nog tal van andere activiteiten aan de dag leggen, de jeugd wordt heel wat vermaak, sport en spel geboden. Door deze benaderingswijze kunnen de jongeren per soonlijk worden beïnvloed, hetgeen in de praktijk bijzonder waardevol blijkt. en pakt wat beter aan én bij een aanval op het doel van Gudok fluit de scheidsrechter voor een overtreding juist buiten het straf schopgebied van de stopper. H. v. Overdijk neemt deze vrije trap en schiet buiten het bereik van de doelman van Gudok fraai in, 1-0. Dit gaf de Boys moed en de links buiten die al enkele goede kansen om zeep had gebracht, 'richtte nu beter en schoot keihard in de uiterste hoek, 2-0, waar mede de rust kwam. Na de rust speelden de Boys met de wind gesteund en waren voortdurend in de aan val, maar steeds zetten Gudok de buitenspel- val, maar steeds zette Gudok de buitenspel waardoor de wedstrijd niet mooier werd. Zelfs wist Gudok het spel weer even te verplaatsen, maar ook nu was de afwerking voor het doel te slordig en te onbeduusd. Vlijmen kwam weer opzetten en eindelijk kwam het verdiende doelpunt, 3-0, door van Esdonk. Vlijmen nam het hierna wat rustiger op, gaf wat meer vrij spel aan Gudok, maar die profiteerde hier niet van, het juoste schot ontbrak steeds. Hierna ging. Vlijmen met alle spelers naar vorert. Gudok maakte de fout en ging in de verdediging terug en uit een goede aanval van links, maakte de linksbuiten 4-0. Gudok nam vanaf de aftrap de bal mee naar voren, pro beerde alles op alles om de eer te redden, maar het bleef 4-0, waarmee het einde kwam van deze matige wedstrijd. Schoolvoetbal. De Vlijmense jeugd die dit jaar voor het eerst uitkomt in de Schoolvoetbal, maakt het zeer goed; zij nemen de bovenste plaats in met 4 gespeelde wedstrijden en 8 winst punten. Jammer dat de laatste weken niet gespeeld kon worden wegens terreinafkeu ring. Jongens, moed houden en probeer kampioen te worden van uw district, maar van Brabant van de schoolvoetbal. Het werk van de Stichting Jeugdzorg en Gezinswerk te Vlijmen is in de Nederlandse plattelandsgemeenten uniek. Het nationaal en diocesaan bestuur van de Stichting Jeugd zorg en Gezinswerk en functionarissen van het ministerie van O.K. en W. volgen de ontwikkeling van de Vlijmense Stichting met veel belangstelling en in genoemde kringen is al meer dan eens waardering ge uit voor het in de afgelopen jaren in Vlij men verrichtte werk. Dit werk is uiteraard nogal experimenteel, omdat het aangepast moet zijn aan de eigentijdse behoefte van de jeugd en aan de maatschappelijke nor men in het algemeen. Aan het gezinswerk is medio 1960 voor het eerst aandacht besteed. Toen het jeugd werk goed draaide, konden de gezinnen waaruit de kinderen voortkomen worden benaderd. Momenteel wordt met een aan tal Vlijmense gezinnen regelmatig contact onderhouden. Resultaten van deze contac ten worden uiteraard eerst op lange termijn tastbaar. Uitbreiding van activiteiten. In de toekomst wil de stichting Jeugdzorg en Gezinswerk haar activiteiten nog verder uitbreiden. Het rapport van het Prov. Op- bouworgaan dat in voorbereiding is, zal bij deze toekomstplannen een belangrijke leidraad zijn. Het is echter nu al duidelijk dat alle mogelijk zaken dienen te worden aangepakt, die een gezonde maatschappe lijke ontwikkeling van de Vlijmense ge meenschap bevorderen. Zo wordt er ge dacht aan huishoudelijke en gezinsvoorlich ting, aan Mater Amabilis-onderwijs en aan een instuif voor jongeren, aan een biblio theek en aan bejaardenzorg. De stichting is de overheid bijzonder er kentelijk voor de grote financiële steun bij haar belangrijke werk en hoopt dat parti culieren en bedrijven in de naaste toekomst door belangrijke bijdragen uitbreiding van dit werk mogelijk maken. VOETBAL Vlijmense Boys - Gudok 4-0. Zondag speelden de Vlijmense Boys een thuiswedstrijd tegen Gudok uit Tilburg, de ploeg die de laatste plaats inneemt op de ranglijst. Vlijmen moest winnen om in de kopgroep te blijven en bij een eventueel gelijk spel in Drunen - Gestel een punt op de leiders in te lopen dit is alles naar wen6 gegaan, maar over het vertoonde spel tegeu Gudok kan men niet roemen. Want reeds in het begin, de 3e minuut, reeds een kans van de rechtsbuiten, die alleen op 't deel van Vlijmen afstormde, maar naast schoot. Gu dok bleef aanvallen, maar voor het doel miste zij de kansen door slecht te schieten. Vlijmen kwam na dit overwicht van Gudok goed samenspelend opzetten; de rechts binnen kreeg een goede kans, maar het schot was te hoog gericht even later was het de linksbinnen van de Boys, die prachtig op doel schoot maar de doelman van Gudok redde fraai. Dan komt Gudok weer opzetten en wordt zelfs gevaarlijk, vooral de linksbuiten krijgt veel werk; geeft goede voorzetten, maar ze worden niet benut Gudok blijft aanvallen en zit meer op de bal, waardoor zij meestal de Vlijmense spe lers te vlug af zijn. Bij een goede Gudok- aanval komt de bal bij de teruggetrokken midvoor:; zijn goede schot gaat juist naast. Dan krijgt de rechtsbuiten de bal weer toe gespeeld, hij rent op het doel of, maar ten koste van een corner redt de Vlijmense stop per het gevaar; de corner, goed genomen, wordt even fraai weggewerkt door de Vlij mense doelman. Vlijmen zag het gevaar in OPDRACHT GEZINSZORG. Voor een beperkt aantal genodigden werd in de Abdij Mariënkroon alhier het resul taat van een opdracht verstrekt door de R.K. Gezinszorg Waalwijk gepresenteerd. Deze opdracht betrof een lezing met kleurendias over de betekenis en de plaats van het H. Misoffer in het dagelijkse leven. Het ontwerp en de samenstelling van de lezing met de bijbehorende beeldenreeks, was van pater Norbertus van Mariënkroon, die reeds vier jaar de geestelijke leidsman is van de gezinsverzorgsters in de Lang straat. De dias werden vervaardigd door de Vlijmense fotograaf Ton Feijen. Het doel van de samenstelling van deze reeks is kort en goed: meer begrip bij brengen omtrent het H. Misoffer. De dias van de heer Feijen zijn bijzonder geslaagd en soms bepaald verrassend. De daarbij ge sproken tekst had zo voor ons gevoel wat eenvoudiger kunnen zijn. De heer Smolders, voorzitter van de R.K. gezinszorg, memo reerde dat de stichting steeds grote zorg heeft gehad voor de geestelijke vorming van de circa 70 meisjes die in de Langstraat als gezinsverzorgsters werken. Hij was van oor deel dat het experiment, de meisjes meer begrip bij te brengen voor het H. Misoffer, bijzonder geslaagd genoemd kan worden en zonder twijfel zal aanslaan. Hij was pater Norbertus zeer erkentelijk voor de zorg en de moeite aan de samen stelling besteed en niet minder ook de fo tograaf Ton Feijen. den komen en de initiatiefnemers wilden dan elkanders lasten gaan dragen en dit be tekende dan premie betalen om dan bij sterfte via de verzekering schadeloos te worden gesteld. Hun voorstel vond aller- wege veel medewerking en kon tot oprich ting van zo'n verzekering worden overge gaan. Dat ze zich ten volle dienstbaar heeft gemaakt, blijkt wel uit het feit dat in het voorjaar deze verzekering 50 jaren onafge broken bestond en wat nog meer zegt, in die jaren is uitgegroeid tot een verzekering, waarvan alle varkenshouders uit Haarsteeg, Hedikhuizen en Luttelherpt lid zijn. De verzekering werd dan op 15 maart 1912 op gericht in café J. v. Oyen. Hoofdonderwij zer H. Prinsen werd de eerste voorzitter en Antoon Vugts secr.-penningmeester. Haarsteeg werd in zes wijken verdeeld en voor iedere wijk werd een wijkmeester be noemd bij wie dan aangifte moest worden gedaan van aankoop van biggen en even eens bij ongeval of sterfte. De wijkmeester zorgde dan voor de verdere afwikkeling. Deze eerste wijkmeesters waren Joh. van Bladel, Joh. v. d. Dungen, H. van Bokho ven, A. van Hooft, H. van Bladel en H. van Ravenstein In 1914 traden ook varkens houders uit Luttelherpt, Herpt en Hedik huizen toe en nam de groei van de verze kering belangrijk toe. Het ging steeds uit stekend en momenteel staan gemiddeld 650 varkens met een gem. waarde van honderd duizend gulden ingeschreven. De verzekering telt bijna 200 leden, wel een bewijs dat iedereen er het volste vertrouwen in heeft. Op de laatst gehouden jaarvergadering werd een voorstel van het bestuur aangeno men om dit feit niet onopgemerkt te laten voorbijgaan en de vergadering machtigde hel bestuur om voor een feestavond zorg te dragen. Donderdagavond j.l. waren dan bij na alle leden met hun dames in café J. Sie gers present om deze feestavond mee te ma- ken. De Tilburgse humorist Harry Bosch heeft de aanwezigen niet teleur gesteld, maar hen een echte vrolijke en genotvolle avond bezorgd. Tijdens de pauze werden enkele oude leden, n.l. Bertus de Wilt uit Herpt die reeds meer dan 40 jqar lid en wijkmeester is en P. van Baardwijk alhier, die bijna evenzoveel jaren lid is, door de voorzitter gehuldigd en als blijk van waar dering ontvingen zij ieder nog een fraai aan denken. Consumpties en later op de avond nog worstenbrood, die gratis werden ver strekt, zorgden er voor dat de goede stem ming er tot het laatst toe inbleef. OUDERAVOND. Door het alhier onlangs in het leven ge roepen oudercomité zal er hedenavond in de aula van de nieuwe R.K. Jongens- en Meisjesschool een ouderavond worden be legd. Het is reeds lang een algemeen be kend feit dat voor de schooljeugd een goede voorlichting van het allergrootste belang is en eveneens wordt al het mogelijke gedaan om ook de ouders in deze voorlichting te betrekken. Dit vooral omdat het noodzake lijk wordt geacht dat ook de ouders volle dig op de hoogte zijn van de vele proble men van hun kinderen. Voor de pauze zal de Bossche schoolarts dokter E. H. Houtzager een inleiding hou den over de gezondheidstoestand van het Nederlandse kind in het algemeen. Deze lezing is bijzonder actueel, omdat de school arts bij de behandeling van zijn onderwerp gebruik maakt van resultaten uit recente rapporten over de gezondheidszorg. Het comité meonde dat ook de ouders aan het ZIEKENTRIDUUM. Voor onze parochie wordt op 15, 16 en 17 mei a.s. een ziekentriduum gehouden. Dit triduum zal onder leiding staan van Rector H. Roozen uit Bloemendaal. Voor dit triduum zal deze week een huis aan huis collecte worden gehouden. VERGADERING VEILING. Op dinsdag 20 maart a.s. zal in café Peijnenburg een alg. vergadering worden gehouden door de Veilingvereniging Vlij men en omstreken. Punt van bespreking is een voorstel van het bestuur de opslag plaatsen op te heffen en een nieuwe rege ling te treffen voor het vervoer van de pro ducten naar de Veiling. RIKCONCOURS. Op de Vliedberg is zondagavond een groot rikconcours begonnen om een steentje bij te dragen aan de nieuwe parochiekerk. Oorspronkelijk zou maandag de eerste steen worden gelegd, maar door de weersomstan digheden van de laatste weken is het werk gestagneerd en zal dit gebeuren nu op 8 april plaats hebben. y GOUDEN BESTAANSFEEST ONDERLINGE VEEVERZEKERING Door een aantal ondernemende varkens houders werd in 1912 het initiatief geno men om te trachten te komen tot een on derlinge verzekering van varkens, zeugen en biggen. In die jaren betekende sterfte onder de varkens een financiële strop die de var kenshouders niet gemakkelijk te boven kon- woord moeten kunnen komen en daarom zullen zij in de gelegenheid worden gesteld hun wensen en verlangens kenbaar te ma ken. Daarom krijgen zij de gelegenheid om na de pauze allerlei vragen op onderwijsgebied voor te leggen aan een forum dat is samen gesteld uit onderwijspractici van verschil lende pluimage. In dit forum hebben na melijk zitting de heer M. Eijkemans, hoofd van een lagere jongensschool te Vught, de heer P. Rasenberg, directeur van een lagere technische school in 's-Bosch, de heer A. Kamp, directeur van de lagere land- en tuinbouwschool te Nieuwkuijk, de heer J. Ruijs, hoofd van de ulo school op de Vlied berg en de heer C. v. d. Meijden, onder wijzer aan de gemengde lagere school alhier. Gezien de belangrijkheid van deze ouder avond worden alle ouders wiens kinderen de school bezoeken verzocht hedenavond aanwezig te willen zijn. VERKIEZINGSVERGADERING Vanwege de besturen van de Chr. Histo rische en Anti-Revolutionaire Kiesvereni gingen van Sprang-Capelle werd j.l. don derdagavond in de vergaderzaal achter de Geref. Kerk aan het Bruggetje een verkie zingsvergadering gehouden in verband met de komende verkiezing voor leden van de Provinciale Staten. De belangstelling was gering. Als sprekers traden op de heren D. W. van der Put uit Zevenbergen, C.H.- Statenlid en de E.A. heer C. D. van Oosten, burgemeester van Klundert. De samenkomst stond onder leiding van de heer Minnaart. Na opening met Schriftlezing en gebed, verkreeg de heer v. d. Put het woord, die een en ander vertelde over hoe het reilt en zeilt op politiek gebied in onze provincie. Spr. wees erop dat Noord-Brabant de laatste jaren sterk uitbreidt; was voorheen de landbouw de voornaamste bestaansbron, de laatste tijd heeft de industrie zich sterk ontwikkelt. De provincie bevat veel natuur schoon voor recreatie en vruchtbare land bouwgebieden, terwijl de provincie voor in dustrie bijzonder gunstig is gelegen. Na het onderwijs in deze provincie be sproken te hebben, komt de heer v. d. Put tot de komende verkiezingen en wijst op de belangrijkheid daarvan en het samengaan daarbij van C.H. en A.R. Hij wees daarbij tevens op de stemmenversnippering, omdat de S.G.P. met een eigen lijst uitkomt, ter wijl het uitgesloten is dat een zetel behaald kan worden en deze stemmen dus aan de grootste partijen ten goede komen. Met enige voorbeelden te geven waarbij de Chr. groep ook in de Staten van Noord- Brabant de Chr. beginselen tot invloed kan brengen, besluit de heer v. d. Put zijn be toog. Burgemeester van Oosten besprak ver volgens de betekenis van de Prot. Chr. groep en ging op elk dezer drie woorden dieper in. Protestant is niet iets negatiefs, zegt spr., maar het krijgt inhoud als we daarmee uit spreken dat wij zijn voor uitoefening van recht en gerechtigheid. Als wij Prot. Chr. in Brabant hier voor reefct en gerechtigheid strijden, dan betekent dat, dat wij er ons van bewust zijn dat dit nooit alleen voor onszelf kan zijn, maar dan moet onze hou ding tegenover anderen ook zo zijn. Met het christelijk is het ook al zo naar gesteld, zegt spr. Als christenen moeten wij onze naam waar maken. Als christenen mo gen wij niet uit het oog verliezen dat het bijzonder moeilijk is om er voor te staan en de christelijke beginselen te bevorderen in de politiek. Hef moet steeds ons bedoelen zijn: om Christus wil, en dan worden we onze verantwoordelijkheid ook bewust. De naam Prot. Chr. betekent zoals Paulus zegt, dat wij vrij zijn. Als men dat weet moet men staan voor onze zaak; men moet zich bewust zijn van de verantwoordelijkheid om voor Christus uit te komen en daarvan ge tuigen bij de stembus. Dan is het geen vraag meer of we aan machtsvorming doen groep; wij moeten dit hebben om ons be ginsel in ons volk uit te dragen en een be roep te doen op de buitenstaanders. Met de opwekking gedraagt U als Prot. Christenen, treedt naar voren in de strijd voor recht en gerechtigheid cn als gij als christenen de banier van Christus hebt ge kozen, legt daarvan getuigenis af op 28 maart, besluit burgemeester van Oosten zijn met enthousiasme voorgedragen en met aan dacht gevolgde rede. Enige vragen uit de vergadering werden door de sprekers breedvoerig en naar genoe gen beantwoord. Na een dankwoord van de voorzitter, ein digde Ds. Torenbeek met dankgebed. BEDANKT. Ds. P. J. Bos heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Oldenbroek be dankt. OUDERAVOND BIJZONDERE SCHOOL Woensdagavond 21 maart a.s. houdt de bijzondere school aan de Heistraat een ouderavond. De schoolarts in dit district, de weled. zeergel. heer P. Rijksen, zal op deze oudeAvond een causerie houden. Te vens zal deze avond afscheid genomen wor den van de voorzitter, de heer H. Kerst. Samenzang zal deze avond afwisselen. Aan vang 7.30 uur. KERKDIENST De beroepen predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, Ds. L. Kievit uit Putten, hoopt a.s. donderdagavond 22 maart, te 7.30 uur, in een dienst des Woords voor te gaan. Na afloop van de kerkdienst kan men met de beroepen predikant kennis maken. MANNENVERENIGING. De mannenvereniging Filologus houdt a.s. dinsdagavond 20 maart een bijeenkomst in het gebouw EIthatho. De heer Breedveld zal een inleiding houden over Samuël 9. NUTSAVOND. De maatschappij tot Nut van 't Algemeen, departement Langstraat, hield j.l. vrijdag avond een nutsavond in hotel Verwiel te Waalwijk. De opkomst voor deze laatste nutsavond was bijzonder groot. Mevr. Ma- ris-Kerst hield allereerst een lezing over Normandië en Bretagne, toegelicht met kleurendia's, waarna d. N. L. Gerlach en de heer van Bezooijen spraken over Rome, Napels en Sicilië. Deze lezingen werden eveneens toegelicht met kleurendia's. Een bijzonder woord van dank, uitgesproken aan het einde van deze avond tot de drie in- leiders(ster) was dan ook zeer op zijn plaats. Gaarne spreken wij de hoop uit, dat het Nut, afd. Langstraat, in de toekomst nog maals een dergelijke avond zal beleggen. Men ziet, dat ook onder eigen leden bekwa me krachten te vinden zijn, die een nuts avond goed tot zijn recht kunnen doen ko men.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5