FILMJOURNAAL 4 Musis Sacrum Luxor BELEVENISSEN VAN SMIDJE VERHOLEN Dit weekend kermis in Waalwijk! Stoomcarrousel in glorie en eer hersteld 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 23 MAART 1962 erg in dc gaten te laten lopen. Na verloop van tijd informeerde Giskes heel brutaal in Londen of er ook iets bekend was van de bewuste agent. Het antwoord was, dat de agent op die en die dag in Parijs was gearresteerd en dat men nooit meer iets van hem had gehoord. Afgesproken werd om voorlopig maar geen illega len meer naar Engeland te stu- ren. Het einde van het England- spiel kwam vrij onverwacht. Uit het interneringskamp Haaren wisten twee agenten te ontsnap pen. Ondanks een uitgebreide klopjacht door de gealarmeerde Duitsers werden de vluchtelingen niet gevonden. Het was oktober 1943. Via vele omwegen kwamen de beide ontsnapten in het voor jaar van 1944 in Engeland aan. Het heeft beide mannen nog heel wat moeite gekost 0111 de Engel sen en ook de daar aanwezige Nederlanders te overtuigen van het fantastische spel, dat er bijna twee jaren was gespeeld. Giskes en zijn medewerkers bemerkten wel, dat de gang van zaken niet helemaal meer was zo als vroeger. Omdat het weinig zin had nog verder te gaan met een spel waar de aardigheid af was, besloten de Duitsers er een eind aan te maken. Op 1 april 1944 stuurde Giskes het telegram waarmee hij een streep trok on der 't hoofdstuk „Englandspiel" uit de tweede wereldoorlog. Komend weekend zal Waalwijk een kermis binnen haar muren hebben. Drie dagen lang zal men weer kunnen genieten van de traditionele orgelmuziek. Drie dagen lang zal het oog weer getrokken en geboeid worden door de duizend fel glinsterende spiegels, door de draaiende, kleurige paardjes en mannekes van plezier. Drie dagen lang zult u uw ogen weer de kost kun nen geven aan de bonte kleuren, aan het rijke geschitter van goud en brokaat. Drie dagen lang feestelijk gezwier en gezwaai van de zweefmolen, cakewalk en rakettenbaan en als hoogte punt aan de weer in oude glorie en eer herstelde stoomcarous- sel. Dit alles, ach, u begrijpt het... Meesterwerk In miniatuur zal de bevolking van Waalwijk de voortreffelijke nabootsing van het wereldbe roemde stoomcaroussel van An ton Brenner kunnen aanschou wen dat in 1928 voor 'n groot deel een prooi der vlammen werd. Het was de heer Th. den Uijl, een kastelein uit Gorinchem, die ja ren geleden het plan opvatte dit caroussel in het klein weer op te bouwen. Acht lange jaren heeft hij al zijn vrije tijd aan dit im mense werk besteed. Het resul taat was voortreffelijk, het vorm de een getrouwe copie van wat eens Brenner's trotse caroussel was in al zijn grootsheid. De miniatuur kermis bestaat uit 'n stoomcaroussel, cakewalk, zweefmolen, rakettenbaan en wagenpark, waaronder 3 woon wagens, gemeubileerd en ver licht, macninewageii, lichtwagen en diverse pakwagens. Iedere vermakelijkheid kan af zonderlijk als het origineel op gebouwd en weer afgebroken worden en zo nodig in dc pak wagens worden opgeborgen. Wanneer het opbouwen inder daad geschiedt zoals dat bij een werkelijke kermis de gewoonte is, zou dit niet minder dan ander halve dag vragen, terwijl het af breken en opbergen weer een he le dag vergt. De kermis, zoals die dit week end in Waalwijk te zien zal zijn, wordt opgebouwd op een flonder die gemaakt is van 2 cm. dikke meJbeMaat met een totale op pervlakte van O bij 1 nieter .Ach ter de miniatuur kermis is een reusachtig decor opgetrokken, dat hel origineel is geweest van Ant. Brenner's beroemde stoom caroussel. Dat wil dus zeggen, opgetrokken in de oude barok stijl Lodewijk de Veertiende. Dit decor is prachtig versierd met gebeeldhouwde engelen; boven dien wordt het geheel verlicht met lampjes die automatisch aan en uit gaan. Volautomatisch Men staat er verstomd van als men ziet wat er komt kijken om dit Lunapark of miniatuurker mis te transporteren. Hiervoor heeft men vijf afzonderlijke kis ten, waarvan 1 kist met drie ver diepingen voor de pakwagen, 1 kist voor de verschillende moto ren en 1 kist waar dc automati sche machine in past. Het geheel weegt 0111 en nabij de 1ÜÜ0 kg. De gehele miniatuur kermis wordt aangedreven vanuit '11 cen traal punt. Hier staat een volau tomatische machine opgesteld. Deze machine produceert de lucht, die nodig is voor de stoom fluit van de caroussel en voor de sirene van de rakettenbaan. Al les draait precies op tijd, terwijl iedere vermakelijkheid op de daarvoor vastgestelde tijd stopt en weer in beweging komt. Zonderlinge schoonheid De gehele kermis wordt opger fleurd met vier schitterende draaiorgels, die ongeveer GO ver schillende nummers laten horen. Ook deze draaiorgels zijn weer natuurgetrouw nagebootst. Het zijn 2 Cavioli orgels, 1 Mortier en 1 Wellerhaus-orgel. Wanneer deze orgels spelen wordt een zeer bijzonder effect bereikt, waar door het succes van het geheel wordt verhoogd. Er is heel wat geduld voor nodig geweest voor dat de maker er in geslaagd was het geheel volmaakt in elkaar te krijgen, te laten draaien en weer precies op tijd te laten stoppen. Om u een beeld te geven van het ontzaglijke werk, stellen wij en kele cijfers. In de attracties zijn in totaal ongeveer 1100 spiegel tjes geplaatst, waarbij er zijn die slechts een tiental mm2 groot zijn. In de caroussel zitten schil derstukjes van 1 bij 2 cm. Met verbazingwekkende accuratesse vervaardigde Den Uijl zijn on derdelen. Uit een bezemsteel sneed hij acht vliegtuigjes, die 'n aluminium kleur kregen, brei naalden werden orgelpijpen en spijkers gouden bazuinen. Zelfs de schroefdoppen van tuben tand pasta kregen hun plaats in het geheel. Dc propellertjes van de vliegtuigen zijn niet groter dan een halve lucifer, maar Den Uijl vijlde ze met de hand, totdat ze vorm kregen en precies geleken. Hoe zonderling de ondordelen vaak ook zijn, toch zijn het or- getje en de draaimolen van een buitengewone schoonheid. De Cavioli orgels zijn van grote his torische waarde. Deze juweeltjes van 35 cm. lang zijn de tastbare herinnering van wat eens grootse werkelijkheid was. Zo is het ook met de stoomcaroussel, een mees terwerk van een romantisch ver leden. Dit alles zult u kunnen bewon deren drie dagen lang in zaal Thalia. Zowel vrijdag, zaterdag als zondag zullen de deuren Van deze zaal om 2 uur voor u open zwaaien, zodat u zichzelf kunt overtuigen. Voor verdere gege vens verwijzen wij naar de adver tentie elders in dit blad. FEUILLETON „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" DE JEUGD VAN TONY ROMAN door A. v. ENGELEN 32). Hij zal haar toewuiven en dan zal alles weer voorbij zijn? Nee, roekeloos springt hij van de fiets en roept haar naam. De meisjes laten haar door en luid, opdat de zuster het ook horen zal, zegt hij „Marietje, ik heb een boodschap van jullie thuis!" en tot de soeur, die nu tegenover hem is: „Dat mag toch wel, nietwaar, zuster?" Deze knikt flauwtjes van ja en het is duidelijk, dat het geval haar niet erg welkom is! Tony is intussen al met Ma- rietje bezig, die glimlacht om z'n gefantaseer. De stoet vervolgt z'n weg. Eindelijk is men de draai om, de soeur incluis, en heeft Tony 't rijk alleen... Hij slaat zijn arm om 't meisje heen en vertelt opgewonden, dat Onder de Neon van Parijs. Ditmaal nu eens niet het probleem van de bromnozems, want met het verdwijnen van het gaslicht in de Pa- rijse straten is ook de brommer ver dwenen (althans in deze film) en heeft plaats moeten maken voor de meer moderne scooter, die onder het neon licht van de Parijse straten voortraast, met iemand aan het stuur, die ogenschijnlijk niet goed weet waar zijn verantwoordelijkheid ligt. Die zaterdagavond in Parijs betekent voor Jacky, na een vechtpartij met dode lijke afloop, het einde van zijn car rière op de scooter en tevens het ein de van deze film. Alle 18-jarigen en ouderen kunnen naar deze moderne western gaan zien. Alles draait om Conny. Met Conny Froboess in de hoofd rol gaat zondagmiddag om drie uur de Duitse film „Alles draait om Con ny" van start. Wanneer in een film de bij velen geliefde Conny meedoet, dan kan men er van overtuigd zijn, dat er in deze film wordt gezongen en natuurlijk maakt deze rolprent hier geen uitzondering op. Conny zingt ditmaal de beide topschlagers Midi- Midinette en Junge Leute brauchen Liebe. Het verhaal speelt zich af in de wereld der modinettes, die in dienst zijn van de modekoning Char les Vorst. De liefde die om het hoekje komt kijken, dreigt af en toe spelbre ker te worden, maar de teleurstellin gen die worden uitgekuurd op de voor een grote show, gemaakte mo dellen, heeft net een andere uitwer king als werd verwacht. De moraal van deze film? Jonge mensen hebben af en toe wel eens behoefte aan lief de... Toegang 14 jaar. Tussen Hemel en Moeras. Nieuw Guinea vormt het laatste deel van de aardbol waar men nog gebieden vindt die volkomen onbe kend zijn en waar mensen wonen, die in onze tijd van interplanetaire pro jectielen nog leven als in het stenen tijdperk. Voor de expeditie betekende dit een uitdaging. Zij wilde meer dan al leen Nieuw Guinea doorkruisen van zuid naar noord, zij wilde door een gebied trekken, dat nog het meest on bekend is, dwars over een centrale bergketen, waarvan men de hoogte niet kende, en waarvan men ook niet wist of er wel mensen overheen zouden kunnen. De expeditie wilde bovendien haar eigen avontuur fil men. Voor deze film was vier jaar voorbereiding nodig. Twaalf drop pings zijn er nodig geweest om de ex peditie uit het oerwoud te redden, dat meer dan een hel begon te worden. Maar de expeditie ontmoette op haar tocht stammen, die leefden nog ver van de wereld afgesneden. Door be wegingen hebben de expeditieleden zich verstaanbaar moeten maken. Zij zijn er in geslaagd de levenswijze, de blikken, en de vreemde ceremoniën op de film vast te leggen en het vormt zodoende een document dat de geno men risico's en het vele lijden recht vaardigt. Vooraf zal worden vertoont De Lage Landen, de met de Staats prijs 1961 bekroonde Nederlandse film van George Sluizer. Beide films die toegankelijk zijn voor iedere leef tijd worden sterk aanbevolen. Het geheim van Monte Cristo. In het Luxor-theater wordt deze week een film op het witte doek ge projecteerd, die ons weer eens har telijk mee kan doen leven bij het zoe ken naar een oude verroeste kist, die vol moet zitten met goud, juwelen en edelstenen. Vier gezelschappen, die ieder een vierde deel van de kaart bezitten waarop staat aangegeven waar de schat ergens is verborgen. De onderlinge twisten die ontstaan, de overvallen door buitenstaanders, die ook lont hebben geroken en me nen recht op de schat te hebben, ma ken het er voor de. onderzoekers niet gemakkelijk maar voor de toeschou wers in de zaal wel avontuurlijker en romantischer. Natuurlijk komt 't zo ver dat de schat wordt gevonden, maar nog niet in veiligheid wordt ge bracht, want iets waarop men niet ge rekend heeft komt tussen beiden en de schat gaat weer in andere handen over. Na een wilde achtervolging op zee komen de vinders weer in het bezit van de schatkist, die bij een ge vecht openspringt en daardoor voor de nodige hilariteit zorgt. Toegang 14 jaar. Tarzan en de luipaard-koningin. Tarzan de onsterfelijke held van het witte doek, laat ook deze week weer enige van zijn kracht-staaltjes zien. Een geheim broederschap der Luipaarden overvalt eerzame burgers, sleept hen naar een grot, waar ze door de ijzeren klauwen van de lui paard-mensen worden doodgepijnigd. Ook Tarzan komt in gevangenschap terecht, maar Tarzan zou Tarzan niet zijn als hij niet vrij kon komen. Dat gebeurt dan ook al heeft hij hierbij de hulp van een aap nodig. Eenmaal los, wreekt Tarzan de verschrikkelij ke zich inderdaad op een gruwelijke manier en de bevolking van de streek kan weer gerust adem halen. Toegang 14 jaar. Provinciaal nieuws SFEERVOLLE UITVOERING VAN DE MATTHAUS PASSION. Voor de eerste maal sedert de ope ning van de Tilburgse Schouwburg vond zondagmiddag de uitvoering plaats van de Matthaus Passion van De originele pepenmniiplann De originele KING ptpermnl! Joh. Seb. Bach. Onder de vele opvv ringen die in dit eenjarig bestaai de schouwburg werden geg^J neemt deze vertolking van het Ir verhaal van Christus wel een roemvolle plaats in. Dirigent Jansen heeft op bekwame en kundi wijze het geheel naar een eind voerd dat voor velen, ondanks lange duur van dit werk, nog tevr«< kwam. Het zou te ver voeren een gebreide recensie te geven omtrent gehalte van ieder koor of elke so Maar er is dan ook beslist niets v veel gezegd, wanneer wij opmeie. dat zowel koor, orkest als solir.;- hetzij vocaal of instrumentaal, - vertolking van de hen toebedacb partijen gaven, die ver, ver boven' middelmaat lag. Bij de vocale solist had zich een kleine wijziging voorn daan en moest, omdat de bas Laura Bochtman, op het laatste momentk richt van verhindering had gestamd de Christuspartij worden gez door de bas Max van Egmond,b geen een goede keus bleek te Een bijzonder woord van lof ve Gerard Honig, die ondanks zijn n: re partij als evangelist buitenge*::; goed voldeed. De opvoering van Oratorium in twee delen werd fe woond door circa 800 toehoorden 26). Zo was smidje Verholen dus ein delijk ingeslapen na een drietal zeer zonderlinge dromen te heb ben gedroomd. Doch aan alles komt een einde, zegt men wel eens. Dus kwani er ook een einde aan deze nacht. En dat was een zeer onverwacht en onaangenaam einde, want de wekker bij zijn 1 >c(l liep onder hevig gerinkel af. Verholen vloog overeind en schrok zich een hoedje. „Oei, da's dc deurbel", riep hij uit. „Dat is natuurlijk Jeroen van Peuteren, die de pcrejongens uit mijn cafe tariaboom komt peuteren. Of is het misschien Pietje, de portier van mijn beurs, die Jeroen uit mijn tuin komt schoppen?" Hij vloog uit zijn bed, maar zodra hij met zijn blote voeten op de ijs koude grond stond, kwam hij tot zijn positieven. Hij liep naar de wastafel en dompelde zijn hoofd in het ijskoude water. „Wat klets ik toch van Jeroen en Pietje", mopperde hij. „Het zijn doodge wone droomfïguurtjes. Anders niks! Maar... ach lieve grutjes!" Verholen gaf zich verbouwereerd een klap tegen het voorhoofd. „Wat een rund ben ik", jammer de hij. „Wat een sok-op-klom pen! Wat een ganzekuiken! Wat een ezelskop! Daar heb ik me vannacht drie oerstomme wen sen gedaanWèg drie wensen Hoe kon ik zo stom zijn! Had ik me hele eeuwige geluk en de he mel maar gewenst, dan was ik voor altijd klaar geweest! Ach lieve help, wat een sufferd ben ik geweest!" Mopperend kleedde smidje Verholen zich verder aan en hij voelde nu de honger en de kou des te erger. Maar zün drie wensen waren gedaan en hij kon zich dus voor het ontbijt niet eens meer een vers kadetje w:- sen. Na veel gemopper en haalde hij tenslotte .zijn scb(. ders op. „Nou ja, ik ben stom weest, dat is waar" zei hij. „Mi: gedane zaken nemen nu eenir,- geen keer. Daarom» moet ik na genoegen nemen met wat ik Wenst heb." Doch plotse! schrok hij op uit zijn gepeinsi werd namelijk zo hard op de trische schel gedrukt, dat het leek of er brandalarm gem moest worden. Smidje VerL rende langs de vervaarlijk te gaande schel naar de buite en opende deze. hij zo verlangend is naar haar en dat de tijd hem zo lang valt. Ook dat hij bijna secretaris is, en dat vader het goed vindt dat zij met elkaar gaan. Jammer, dat hij nu slechts even met haar kan spre ken, hij had nog zoveel te ver tellen Marietje zal nu heen moeten, anders raakt zij te ver achterop. Vrijpostig vraagt de ander om een zoentje, toe, eentje maar!... Een wisselpartijtje, dan moe ten zij scheiden. Marietje is heen. Hij kijkt haar na, ruimschoots tevreden. O jé, wat ziet hij? In de bocht staan twee van Marietje's vrien dinnen te giechelenZeker uitge stuurd door de wantrouwige zus ter om te spioneren! En die heb ben alles gezien! Dan zal er voor het meisje wat opzitten. Nu praten ze daar ginds met elkaar. Marietje zwaait met haar hand. Dat zal wel betekenen dat alles in orde is. Tony geeft uit dankbaarheid niet één, maar drie kushandjes, en ook de anderen zwaaien nu terug. Met een omwegje fietst de jon gen naar huis. Hij heeft een goe de dag gehad en heeft voor enke le weken weer stof. Op de kostschool, na de wan deling, worden de koppen bij el kaar gestoken. Dat Marietje Swinkels tochMaar hoe kon die toch zo kalm en onbewogen blij ven, door zo'n flinke en knappe jongen vertroeteld en aangehaald te worden. Gelukkig voor het meisje dat iedereen vriendin van haar was en de geschiedenis niet aan de zusters werd overgebriefd. Ogenschijnlijk dan onbewogen was zij nochtans fel getroffen door de blijken van Tony's gene genheid. O zaligheid! Tony had haar lief en zij mocht zijn liefde be antwoorden! Was hij niet de ver vulling van haar liefste dromen? Een warm en blij gevoel door stroomde haar. Eens zou zij de gezellin zijn voor zijn verder le ven. Een eigen huisje zouden ze hebben, want Tony zou zeker se cretaris worden. Zij zou z'n klein vrouwke wezen en hij zou haar liefkozen als zij haar kopje legde tegen zijn mannelijke schouder. En later... o heerlijk visioen: een kindje! Ja, ook dat zou zijn lief de haar schenken. Dit waren zoal Marietjes gedachten, des nachts op de slaapzaal, als zij nog uit- wakker was en de anderen slie pen en droomden over... poppen wellicht! En haar hart gloeide van een steeds groter en inniger verlan gen 0111 spoedig naar huis te mo gen tot een blijvend weerzien van Tony. Ook op het pensionaat waren de dagen veel te traag in hun loop en werden er in stilte vele zuchten geslaakt, niet van droefheid, maar van gerede ver wachting... DE BEPROEVING Met het doorgaan van de tijd is het weer winter geworden. Na de stormvlagen van de herfst en de natte sneeuwbuien, die de straten van het dorp in modder poelen veranderden, is het ten slotte gaan vriezen. Het is nu Kerstmis. De wind, die naar Oost is ge lopen, blaast over de kale velden en verstijft alles met zijn koude adem. De 011de boeren, aan de haard gezeten en zuigend aan hun pijpje, heffen de verweerde kop en mompelij dat het 'n ou derwetse winter gaat worden. En inderdaad, hun voorspellingen schijnen te zullen uitkomen. Een staalharde lucht staat over de wereld bij dag en nacht en we ken lang. Het kwik in de thermo meter daalt tot een ongekende diepte en alle leven in veld en dreef is stil gevallen. Februari. De barre winter regeert nog met eendere gestrengheid. Sloten en plassen liggen roer loos onder hun gladde pantser van ijs, dat tjoelt en galmt bij 't klompschuiven van de joelende kinderen, die met warme dassen om de oren een baantje maken. Verder is er weinig vertier. Zondagmiddag. De zon, laag in het Zuiden, doet haar best, maar kan niet op tegen de schrale Oostenwind, die onverlet over het dorp heen- vlaagt... Dan wordt het drukker in de straten. Groepjes kinderen en ook groteren gaan in de richting van de polder, waar zo dadelijk de wedstrijden zullen plaats heb ben van de onlangs opgerichte ijsclub. Op hun schouder hangen aan de riemen de blinkende schaatsen. Vanaf de dijk, die hoog is, da len zij af, met koude oren en ro de neuzen, maar met een tinte ling in de ogen van popelend verlangen naar de komende pret. Een onmetelijke vlakte van ijs, slechts hier en daar onderbn door een streep samengev sneeuw. De schaatsers, die er zijn. ken slechts stippen in de wij Steeds meer mensen k' toegestroomd. Drukke bedrijvigheid bij kraampjes, waar sinaasappc snoep en anijsmelk worden kocht. Een gezelschap van de b nie, door de ijsclub uitgen. blaast zich bij het trappelen de voeten de wangen bol en de heldere klanken door de vrieslucht klinken naar de ten in het rond. Honderden schaatsers kri" dooreen en er is groot g^r moes van stemmen en opg den kreten. Zo dadelijk zullen de wed den een aanvang nemen op banen, die daartoe speciaal uitgezet. De ijverige voorzitter van Berkel is hier en daa overal en bereddert de vele gen welke nog te doen zijn Eindelijk zijn de noodzak voorbereidingen getroffen en men tot de opening overgaar- (Wordt verv van copyright avan

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 2