wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRAnt Waalwijk-zuid biedt riant woon- en leefklimaat Experts houden zich bezig met een nijpend vraagstuk: Mej. A. Smit in liet zilver Si. Antoniusparochie maakte stormachtige ontwikkeling VRIJDAG 23 MAART 1962 84e JAARGANG No. 23 ummer yerschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk TeL 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Zal Mina het toch doen Zal Mina het toch doen De grote vraag waar duizenden zich momenteel mee bezig houden, sedert Mina onlangs is geïntrodu ceerd, hoopvol geïntroduceerd, mogen ive wel zeggen. Het enige wat de experts nu nog te doen hebben is geduldig afwachten op de dingen die komen gaan, waaruit dan spoedig zal blijken of Mina het nu wel of niet doet. Wat de experts en al degenen die er direct bij betrokken zijn hopen, is bekend. Zij immers hebben meteen al, toen Mina zich voor de eerste keer aan de buitenwereld vertoonde, - en wie vergeet de blikken die naar haar werden ge worpen - de verwachting uitgesproken, dat Mina haar mannetje echt wel zou staan, waaruit de conclusie getrokken mag worden dat Mina het inderdaad gaat doen. Men moet ook toegeven, Mina biedt talrijke voordelen 'en gemakken. Goed, wij weten het, ze is wat kort en rond en ze biedt weinig aan overmaat, maar toch in de handel en wandel lijkt ze ons beslist niet onaantrekkelijk en vooral bij het wandelen, - dat is onze indruk, - zal Mina beslist be paalde onverwachte aspecten tonen, die wij er zo op het eerste gezicht niet in hebben gezien, maar die, bij nadere overtuiging, be paald als doorslaggevend moeten worden aangetoetst. Ondanks het asymetrische, ondanks het geringe verschil tussen links en rechts, durven wij de verwachting uitspreken, dat Mina niet teleur zal stellen. Als u het ons vraagt ivij zien er wel wat in! Mdans en frans Hoe weinig overtuigend het ook moge klinken, Mina is van Italiaanse huize. De grote mode-ontwerpers van ie Italiaanse schoenindustrie hebben aan deze ronde typisch asymetrische leest de legendarische naam Mina ge geven en daarmede is voor haar ge schiedenis gemaakt. Niet alleen uit het ontwerp van deze leest blijkt, dat het „meer ronde" steeds aantrekke lijker zal worden, reeds langer is er n tendens te bespeuren die deze rich ting in wil. Wanneer er ronde leesten «orden gebracht, dan zien wij ze ook verschijnen in de meest verschillende variaties en afwijkingen. Zo zult u dit vóorjaar schoenen kunnen bewonde ren waarvan de leest nagenoeg geheel rond is en waarbij bijna geen verschil wssen links en rechts valt te bespeu ren. Deze symetrische ronde leest stamt van Franse huize, terwijl de asy metrische ieest van Italiaanse oor sprong is. Overigens is de voorjaarsschoen dit jaar niet veel aan veranderingen on derhevig, de vingertop blijft, on danks de tendens naar een meer ron- -e leest, de meest gewilde leestvorm ra zal daardoor het modebeeld in de •shoenenwereld blijven beheersen, zo- dat niettegenstaande de introductie fan de lieftallige Mina, het toch niet 20 zal zijn, dat we reeds dit voorjaar fe! ronde leesten te zien zullen krij- en lagere hak Of de moderne vrouw een beetje Coe 28 van het omzwikken en het voorzichtig manoeuvreren op schoe- net abnormale hakhoogte, wij "•ten het niet, maar een feit dat mis ken wel in die richting duidt, is, de vraag naar hakken van het la- 5ere type blijft aanhouden en zelfs ^eemt. Zo zal de hakhoogte die s eerder van 3 Vi tot 6 Vè varieer- gehandhaafd blijven, terwijl daar- voor de meer geklede schoen de van 7 tot 9 cm hoog blijft. Bij ontwerpen van de hakhoogten leeft men schijnbaar ook speciale aandacht gegeven aan de tieners, die voorheen zich genoodzaakt zagen, - wilden zij in het modebeeld een woordje mee te spreken hebben, - rond te gaan strompelen op onmoge lijk hoge palen. Voor hen zijn de bal lerina's ontworpen, die hakjes heb ben gekregen variërend van 2 tot 3V2 cm. Om het de moderne vrouw bij haar gang iets makkelijker te ma ken, is het loopvlak van de hak vaak iets breder ontworpen, door het toe passen van de zogenaamde bokaal- vorm, of ook wel diabolo of zandlo per genoemd. In vele gevallen ziet men het beeld, dat de hakken aan de achter- en aan de zijkanten iets zijn afgeplat met scherpe zijkanten. Pageklep De consequentie van de verschil lende leesttypen, die uiteen lopen van de smalle vingertop leest, tot geheel rond, is dat de variatie in snitten ook enorm groot is. Buitengewoon char mant en gracieus zijn de damesschoe nen waarbij men gebruik heeft ge maakt van de zogenaamde pageklep- pen. Dit uitsteeksel aan het voorblad van de schoen loopt vrij hoog door tot op de wreef en geeft daardoor een bepaald accent. Deze pagekleppen worden zowel bij schoenen met hoge re als lagere hakken toegepast. Daar naast hebben de wreefbandjes een sterke opgang gemaakt, en dit, terwijl de betreffende schoenen veelal aan de zijkanten of op de hiel zijn open gewerkt. Hierdoor ontstaat een zeer luchtig silhouet, terwijl de pasvorm gewaarborgd blijft, bovendien maakt het de schoen tot een typisch zomers modelletje, sierlijk en bovendien bij zonder practisch. De opengewerkte hiel viel voornamelijk op te merken bij schoenen met een matige vinger top lijn, terwijl de neus iets opwipte, wat een buitengewoon grappig effect sorteerde, dat deed denken aan een gondel. De bandjes aan de schoen zien we in allerlei vorm en grootte, ook de plaatsen van bevestiging lopen nogal eens uiteen. Opgemerkt mag nog worden, dat men bij de kinderschoe nen niet zoveel problemen heeft ge maakt wat betreft de leest. En dat is eigenlijk ook maar gelukkig te noe men. Het belangrijkste bij deze schoentjes, waar men acht op gesla gen heeft, is de rechte ligging van de grote teen, waardoor onnodige ver groeiingen kunnen worden voorko men. Naast het vele vlechtwerk, dat dit seizoen ook erg belangrijk schijnt te gaan worden, ziet men verder veel pumps met simpele perforaties, zo als bijvoorbeeld de klassieke broque. Daar tegenover staat dat gespen en strikken maar zeer weinig meer wor den toegepast. Rood worden over het algemeen de gladde ledersoorten gebruikt, vaak in aniline en semi-aniline. Grote verwachtingen ook van de old finish of shadow, dat het juist bij de geperforeerde schoe nen bijzonder goed doen. Naast de zogenaamde mode-kleuren worden dikwijls bepaalde nuances gebracht, die vaak worden gezocht bij een be paald toilet, zodat ook voor gelegen heidskleding de juiste bijpassende schoen is te verkrijgen. Tot slot heeft bij de herenschoenen het sportieve model het grootste ter rein gewonnen, terwijl men ook hier veel schoenen ziet met een rode nu ance en een brede rand met stiksels. Eigenlijk is een zilveren jubileum voor een werkneemster iets heel bij zonders, want vijf en twintig jaar on afgebroken bij dezelfde werkgever in dienst zijn komt niet zo gauw voor bij een dame en daarom besloot de di rectie van P. H. Vloemans schoenfa briek N.V. in Kaatsheuvel iets meer aandacht te besteden, aan de viering van het zilveren jubileum van mej. A. Smit, die op 15 maart j.l. 25 jaar in dienst was bij de N.V. Aanvankelijk was zij haar loopbaan begonnen als administratief werkneemster, maar later werd zij dank zij haar accura tesse en haar werkzin belast met de gehele afdeling verkoop. 's Middags om vier uur werd zij in hotel Euphonia ontvangen om door de directie, vertegenwoordigers en col lega's op hartelijke wijze gehuldigd te worden. De heer C. P. Vloemans me moreerde in zijn huldigingswoord 't vele en goede werk, dat zij in de vele jaren voor P.H.V. deed. Voorname lijk door haar zakelijke inslag en haar tactvol en correct optreden tegenover de klantenkring, wist zij de sympathie van vele relaties te winnen. De heer Vloemans eindigde zijn waarderende woorden met de hoop uit te spreken, dat P. H. Vloemans N.V. nog vele jaren zal kunnen rekenen op haar medewerking. Hierna was de heer W. v. d. Broek aan het woord, die namens de admini stratie de jubilaresse dankte voor de prettige samenwerking. Als stoffelijk blijk van waardering bood hij haar namens de afdeling een prachtige doos bonbons aan. Na een gezellig samenzijn volgde in de avonduren een diner ter ere van de jubilaresse. Tijdens dit diner werd het woord gevoerd door de heer J. Vloemans, die eveneens mej. Smit hartelijk dank bracht, daarbij woor den van waardering sprekende voor de prettige verstandhouding, die er steeds heerste speciaal wat de afde ling verkoop betrof. De heer W. van Gorselen voerde namens de vertegenwoordigers het woord, ook hij bracht dank voor het werk in samenwerking met verkoop afdelingsstaf. Uit zijn handen mocht mej. Smit een koffer en een reistas ontvangen. Op haar eigen spontane manier bracht de jubilaresse deze avond dank aan allen die deze dag zo onvergete lijk voor haar hadden gemaakt. De rest van de avond werd door gebracht in een gezellig samenzijn. Plannen ,,Bloemenoord" en Meerdijk „Bij de snelle voortgang van de woningbouw en van de indus trievestiging vraagt het stedebouwkundig stramien een niet aflatende zorg. De uitgroei van de gemeente naar alle zijden in een telkens weder verrassend tempo, heeft het nodig gemaakt om het uitbreidingsplan in hoofdzaak (zoals dit werd vastge steld door de raad in 1957 en daarna door Ged. Staten werd goedgekeurd en dat mogelijkheden biedt voor de groei van het inwonertal tot 25.000) nu al weer op de helling te halen om tijdig de cirkel van de uitgroei ruimer te trekken en binnen de ze cirkel de nodige gevarieerde en aan de behoeften aangepaste bestemmingen aan de gronden te geven." Deze woorden, door burgemeester J. L. P. M. Tejjssen in zijn laatste nieuwjaarsrede uitgesproken, illustreren op overduide lijke wijze de snelle expansie, die de gemeente Waalwijk in de laatste jaren, vooral de na-oorlogse, meemaakt, en hoe het be leid van B. en W. is, vooral m.b.t. het stedebouwkundig stra mien. In 1961 had de gemeente zeven door Gedeputeerde Staten Naast het licht beige, wit en ge broken wit, wordt dit jaar de voor naamste plaats op het kleuren gamma ingenomen door het rood. Deze kleur zal voor het komende sei zoen toonaangevend worden. Rood in allerlei diepte en tinten, zoals papa ver, granada, bordeaux en kardinaal. Bovendien zullen ook de cognac achtige tinten en de kleur blauw de nodige aftrek moeten vinden. De ver wachtingen van de twee kleurige bei gecombinaties zijn bijzonder hoog ge spannen. Ondanks het feit, dat in veel lan den zwart lakleder en lakleder in mo- detinten sterk wordt gepropageerd, zal de gekleurde- of zwarte lak niet het terrein gaan beheersen. Voor het sportieve en semi-sportieve genre worden overwegend doffe ledersoor ten verwerkt. Voor het geklede genre •oedgekeurde uitbreidingsplannen in onderdelen. Inmiddels wa ren vastgesteld de plannen Laageinde I en II en 't plan Meerdijk Op 20 februari 1901 kwam defi nitief vast te staan, dat de bewoners „van over het spoor" een aparte pa rochie zouden vormen, de St. Anto niusparochie genaamd. Baardwijk en Besoijen vormden in die tijd nog twee aparte gemeenten, die eerst later bij Waalwijk werden geannexeerd. Waalwijk-zuid bestond toen voor namelijk uit de Antoniusstraat, de Crispijnstraat en de beide Zeines. Eerst na de tweede wereldoorlog ont wikkelden de uitbreidingen in dit ge- meentedeel zich langzaam in het hui dige tempo. Op het gebied van het onderwijs heeft ook de Antoniusparochie een belangrijke rol gespeeld, voorname lijk m.b.t. het uitgebreid lager onder wijs. Op 1 september 1949 werd het startsein gegeven voor het Ulo-onder wijs. Begonnen werd met twee klas sen met een totaal van 35 leerlingen. De St. Michaëlschool, die op 18 no vember 1951 officieel in gebruik werd genomen, mocht in het huidige schooljaar de nieuwe aan de eisen des tijds aangepaste uitbreiding in ge bruik nemen. T.z.t. zullen ook het gymnastieklokaal en het overblijflo kaal, dat zodanig is ingericht, dat het ook voor bijeenkomsten etc. in paro chie-verband kan worden gebruikt, in „bedrijf" worden gesteld. Het hart van de parochie zal met de inwijding der nieuwe Antonius- kerk, enigszins verplaatst worden en •wel zoals bekend naar de Weth. Smoldersstraat. Rond de kerk is een ruim plein geprojecteerd, hetgeen door de gemeente momenteel in aan leg is.* DE UITBREIDINGSPLANNEN In het bijzonder Waalwijk-Zuid is rijk aan uitbreidingsplannen. Het ontstaan naar meer onderdak voor het lager onderwijs. Adhaerent hieraan is natuurlijk ook de behoefte voor bouw van winkels in „Bloemenoord". Aan architect K. C. Mekel is op dracht gegeven een ontwerp te maken voor de bouw van pl.m. 5 6 win kels, welke geprojecteerd zijn aan de zuidzijde van de Andoornstraat. Momenteel heeft de Fa. Kramer en van de Merwe reeds 202 woningen afgeleverd, die onder plan I behoren. Plan II heeft een capaciteit van totaal 331 woningen, waarvan 311 in de vrije sector en 20 in de premie- bouw. Van de woningen in de vrije sector worden er 150 verhuurd. Het interi eur van de woningen bestaat uit een grootste hiervan, dat momenteel in uitvoering is, mag ongetwijfeld ge noemd worden het plan „Bloemen oord", dat wordt uitgevoerd door de Fa. Kramer en van de Merwe. Eigenlijk kan dit plan in drie de len worden gesplitst, n.l. de plannen „Bloemenoord I en II" en de sector voor de bijzondere en aparte gebou wen. Wat betreft plan I, dit is prac tisch geheel gerealiseerd, het plan II is momenteel in uitvoering. Deze maand komen de eerste woningen on der de kap. Met betrekking tot de be stemming van de gronden voor de bij zondere en openbare gebouwen in „Bloemenoord" is nog niets concreet vastgesteld. Wel ligt het in de bedoe ling er een nieuwe lagere school te bouwen, daar er met de stijging van het inwonertal een grote behoefte is gang, een keuken, een zgn. doorzon kamer, 3 slaapkamers en uiteraard 'n kelder, W.C. en schuurtje en douche. Wat betreft het exterieur van de woningen, hierbij heeft men gezorgd voor enige variatie in de gevel, het geen natuurlijk een aantrekkelijker effect oplevert. Verwacht mag worden dat binnen 2 a 3 jaar het gehele plan „Bloemen oord" gerealiseerd zal zijn. Naast het plan „Bloemenoord" kent men sinds kort, de raad hechtte op 26 oktober van het vorig jaar zijn goedkeuring aan een voorstel tot vast stelling van een ontwerp-uitbreidings- plan in onderdelen, het plan „Meer dijk". In het raadsverslag van betreffen de gemeenteraad weidden wij reeds uitvoerig uit over dit plan, dat zal PêSse Stoomdrukkerij Antoon Tielen tielen De tcho van het Zuióen op de voet Links op de foto de befaamde uit Italië geïntroduceerde „Mina - leest". Duidelijk komt op deze foto de ronde vorm naar voren. Rechts een ander modelletje, misschien wel de grote concurrentie van Mina. Wie zal het zeggen? Een voorbeeld van een zomerschoen zoals ze straks bij de vleet te zien zullen zijn. Laag uitgesneden aan de zijkanten met een fraai daarbij passende band. Mej. A. Smit, die 25 jaar lang, onafgebro ken de belangen behartigt van schoenfa briek P. H. Vloemans N.V. in Kaatsheuvel. Deze foto geeft een duidelijk beeld van het ruime en aantrekkelijke plan „Bloemen oord". De vele groene beplantingen geven een aangenaam effect en verhogen het woon- en leefklimaat.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5