wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt V geen rust in eigen huis BINNEN- EN BUITENLAND ORLANE l Jf HISTOR 1! VA het concert van het moderne leven BAUME GELEE ROYALE blad i w BOSC SURG MOND Lawaaibestrijding in woningbouw vordert moeizaam Te zware druk moet er gebeuren Vergeten factoren HANDEL EN POLITIEK Nieuwe besluiten Blik in het koffiedik INKOMSTENGARANTIE - POLIS W. Timmermans Zonen Maak 't mooi - schilder zelf - kies het beste - gebruik speciaal voor U gemaakt! J. E. de Jongh SALON >p. ken, ■ekses KM iheuvd VRIJDAG 13 APRIL 1962 84e JAARGANG No. 28 De tcho vAn het Zuióen Kiikse Stoomdrukkerij ffaaiwu* Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Lummer 50798 J( hlad verschijnt 2 x per week ópgérïcht~T878 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" LINGER r/j\i :riplet, louuoor. i len kelta :or Iilm ek sing: I aan; niet, tt bezwna weinig l- temmffl! ergaden f een g»: wat itl samen a t hen jaren te levens k- ard te woè eld enl' a, li zij dieU christeli' ie nia* iiderij,* bij de f'f e volgt Swinb In de woningbouw zijn stellig maatregelen mogelijk om de ge luidhinder tegen te gaan. Maar... betere geluidisolatie betekent hogere bouwkosten, dus hogere huren. Medewerkers van het T. N.O-, afdeling gezondheidstechniek, hebben echter uitgerekend dat voor 1.huur méér per week de ergste vormen van ge luidhinder geweerd kunnen worden. Voor één pakje sigaretten per week kan men een ongestoord privéleven hebben... \an lawaaibronnen is in onze moderne samenleving geen ge brek Integendeel, in toenemende mate worden wij aan lawaai blootgesteld. In onze woningen dringt het verkeerslawaai binnen en onze buren zorgen er voor dat ffij zelden een rustige avond heb ben. Door de geluidhinder wordt de geestelijke gezondheid van de mensen in nadelige zin beïnvloed. De meeste klachten over lawaai zijn van psychologische aard. Men voelt zich geprikkeld, kan zich niet op studie of werk con centreren, enz. Geneeskundige onderzoekin gen hebben tevens aan het Jicht gebracht, dat ook de lichamelijke gezondheid door de toenemende luidruchtigheid in gevaar kan worden gebracht. Het is gebleken dat er met geluid al schadelijke gevolgen optraden als dat geluid nog niet eens als hinderlijk werd ondervonden. Het slagvolume van het hart werd er minder door en in ver van het hart gelegen lichaamsgcbieden vernauwden de slagaderen zich, waardoor de bloedtoevoer te klein werd. De tegenwoordige wooncon- centratie, vooral in de steden, stelt een aantal ernstige proble men. Een der meest voorkomen de hiervan is de geluidhinder. Zeer veel woningen, in het bij zonder galcrijwoningen, etage woningen en flats, zijn in dit op zicht totaal onvoldoende en het achteraf verbeteren van de ge luidisolatie is doorgaans niet mo gelijk. Het gevolg van de slechte ge luidisolatie is, dat er een bepaald leefpatroon ontstaat, waarbij de spontaneïteit aan banden wordt gelegd. In vele flatwoningen wordt gefluisterd, omdat men bang is dat de buren het zullen horen óf er hinder van zullen hebben. Anderzijds wordt men zelf voortdurend gestoord. Men zetb.v. de radio aan om een con cert te horen en juist op het mo ment dat de symfonie wordt in gezet, laat buurman zijn had leeglopen... Kinderen moeten voortdurend worden verboden of gestraft, als ze zich uitleven; dit zet ouders èn jongeren onder blij vende zware druk. Enkele jaren geleden heeft het TN'.O. een enquête gehouden, waarbij de bewoners van 1200 flatwoningen ondervraagd wer den. Van deze ondervraagden had <•0% last van het verkeersgeluid, fffl had last van de zij buren, o9fc van de bovenburen en 68% klaagde over hinder uit 't trap penhuis. Er is nu wel een ministeriële regeling getroffen, maar dat is pas een begin. Deze voorschrif ten bestrijken slechts een klein «el van het geluidenpanorama, wt gaat hier niet om een lupe voorziening. We kunnen verlan gen dat in deze materieel toch voorspoedige tijd de woningbouw 3an bepaalde eisen wat betreft de gezondheidstechniek beant woordt, zodat de huizen werke- "Jk woningen zijn waar de inens Henzelf kan zijn en er dus ook voldoende rust en stilte kan vin- Een belangrijk deel van de ge- ninder in trappehuizen ont staat door de galm, die vooral de mnderen a.h.w. verleidt tot breeuwen, zingen en fluiten, ^gelijke geluiden dragen een gerend karakter. Ze kunnen «nvoüdig worden bestreden door inbrengen van geluidabsor- t,trenc', materiaal tegen de kale jappehuismuren. In Duitsland, vnilr subsidieregeling voor de '•^woningbouw gekoppeld is et eisen voor voldoende geluid- karo iWerd dk middel reeds Tm j me* succes toegepast. Kr,! belangrijkste technische lip v behoort de geluidisola- 0.1. .j? vloeren en muren. Deze t 'disolatie was in ons land to- vln,rQ°nv2ldoende- houten oorln!/1' vooral in de voor- »PI '"Jse, woningen worden aan- liikhn-j ileden nauwelijks moge- isolatip u een redelijke gelrnd- e? vil ar °°h dc steenachti- l SconstrucUes, die b.v. in aange|eaHrnK- ^geWoningen zijn 0 lead, bieden vrijwel geen bescherming tegen hinderlijke geluiden. Veel hangt hier af van de vloerbedekking, die de bewo ners kiezen. Wanneer uw boven buurman zijn vloer niet linoleum of viltzeil heeft bedekt, zult u zelden een rustige avond hebben. Slechts vloerkleden en tapijten, de z.g. „vaste vloerbedekkingen" geven in dit opzicht een verbete ring. De woningbouw zal nu moe ten zorgen dat de vloer zelf vol doende contactgeluidisolatie be zit. Dit is technisch mogelijk door de steenachtige vloer te be dekken met een z.g. zwevende dekvloer, een veerkrachtige laag afgedekt met een slijtvaste laag. In Duitsland worden deze zwe vende dekvloeren al toegepast. Ten aanzien van het verkeers lawaai wordt algemeen aanvaard dat een gunstige stedebouwkun- dige indeling van essentieel be lang is. We moeten er van uit gaan, dat de mensen hun ramen ook eens open kunnen zetten. Daarom moet ook by het vast stellen van de plaats van indus triecentra, vliegvelden, verkeers wegen e.d. terdege met het ge- luidsv raagstuk rekening worden gehouden. Lawaai verspreidende objecten moeten op veilige af stand van woonwijken gebouwd worden. Men moet geen vliegvel den aanleggen in de nabijheid van ziekenhuizen, want vooral het „gestoorde oppervlak" van de straalvliegtuigen is schrikba rend groot. Ook by de indeling der wo ningblokken hebben de architec ten zich tot dusver niet veel over de geluidhinder bekommerd. In vele flatgebouwen grenzen de slaapkamers aan de keuken van de buren. Het euvel van „slaande deu ren" is gemakkelijk te bestrijden door goed afgestelde mechani sche deursluiters aan te brengen. Rubber strips maken het moge lijk de deur zacht te sluiten, wat vooral by tocht ook voor de goed- willenden erg moeilijk kan zijn. De noodzaak van een goede geluidisolatie in de woonsector wordt dan ook door niemand be twijfeld. Het T.N.O., afdeling gezond heidstechniek, schat de kosten van het aanbrengen van een zwe vende dekvloer en van voldoen de geluidabsorbcrend materiaal in de gemeenschappelijke trappe huizen op een extra bedrag van pl.m. 600.per flatwoning. Volgens deze berekening zou een goede geluidisolatie in meerge zinswoningen de huurprijs met hoogstens één gulden per week verhogen, dat is de prijs van een pakje sigaretten. Voor dit geringe bedrag is het mogelijk dat de woning het eigen domein van 't gezin blijft, waar in men zo weinig mogelijk door omringende gezinnen wordt ge stoord en waar men aan een pri véleven toekomt. Er zit beweging in de Europe se handel, dat is voor ieder dui delijk die wel eens de kranten in kijkt. De Europese eenwording doet van zich spreken, de Ver. Staten stellen zich op de E.E.G., steeds meer landen die zich dui delijk tegemoet komend tonen enz. Dit vergt van de mensen die „bij willen blijven, dat ze steeds op de hoogte moeten zijn van de nieuwste ontwikkelingen. Voor diegenen die zelfs in de toekomst willen zien. is het een heel moei lijke tijd. Zij zullen zich ook op de hoogte moeten stellen van de mogelijke politieke ontwikkelin gen. Niet iedereen kan dit, maar niet iedereen is dan ook een goed zakenman. Doordat er zoveel veranderd is en nog zoveel veranderen zal, zullen er besluiten moeten wor den genomen. Risico's zullen er zijn. De hoogste verwachtingen worden gekoesterd vanwege de E.E.G., doch ook de concurrentie verscherpt zich. De dynamische ontwikkeling van de handel dwingt iedereen nieuwe vormen aan te nemen en te zoeken. De Verenigde Staten zorgen nu al voor een exportvoorraad onder druk van de zes landen van de oude wereld, die zich aaneenge sloten hebben. Net zo min als in de politiek kan een land zich nu isoleren. Kortom: men moet al les in het groot gaan zien en als het kan in het groot gaan doen. Welke besluiten in de toekomst moeten worden genomen, kan nog niemand zeggen. Het is opmerkelijk dat er vaak veel te voorspellen valt uit het verloop van de politieke ontwik kelingen. Handel en politiek han gen ten nauwste samen. Het dui delijkst is dit merkbaar op de beurzen. Onmiddellijk stijgen of dalen de koersen als gevolg van beslissingen ooor staatshoofden genomen. Het olieverbruik zal sterk toe nemen, dat staat wel vast. In vcr- badn daarmee zal het kolenver- bruik afnemen. Het is al sterk afgenomen. Voor west-Europa betekent dit voornamelijk een invocruwestie die onderhevig is aan de verwikkelingen in het na bije oosten. Syrië en de vete tus sen Israël en de Arabische staten zullen voor spanningen blijven zorg dragen. Van 1957 tot en met I960 is het verbruik van olie met 55% gestegen. Hierbij speelt het stoken van olie door particulie ren ook een belangrijke rol. De olie verdringt hierdoor de kolen wel helemaal. De winning van aardolie is, in verhouding tot de rest van de wereld, klein. Slechts iets meer dan 1%. In 1961 heeft de totale invoer van de bij de E.E.G. aangesloten landen en Engeland de 175 mil joen ton iets overschreden. Hier bij moeten we nog bedenken dat Frankrijk zijn olie voor 't groot ste deel uit de Sahara heeft inge voerd. Voor verscheiden indus trieën is ook de vrije arbeids markt van vitaal belang. En niet alleen voor de industrieën, ook de werknemers hebben belang ïïij een vrije arbeidsmarkt. Er komen veranderingen, gro te veranderingen. Veel is er te voorspellen, maar zelfs bij de ze kerste voorspellingen blijven er nog vele onzekere politieke fac toren. Die /.iin er dan ook veelal de oorzaak van dat het overgrote deel van de handelstoekomst in het duister verborgen blijft. Bij langdurige ziekte of bij invaliditeit gaat Uw inkomen door dank zij onze unieke Vraagt vrijblijvend inlichtingen aan ASSURANTIËN WAALWIJK Telefoon 04160 - 2141 Laat ons zonder kosten polis-advies uitbrengen. NIEUW GUINEA Plan-Bunker nog in beraad. Het ministersberaad dat maandag ochtend op het kabinet van de minis ter-president (Plein 1813) no. 4) is gevoerd, heeft niet geleid tot defini tieve beslissingen over het voorstel van de Amerikaanse oud-diplomaat Ellsworth Bunker, de man, die eerst als waarnemer de geheime Neder lands - Indonesische besprekingen heeft bijgewoond, maar steeds meer optreedt als bemiddelaar in het con flict over Nieuw-Guinea. Verschillende ministers zullen te- samen confereren, maar andere zijn buitenslands. A.s. vrijdag zal een ka- binets-zitting over de kwestie worden gehouden en hopelijk een beslissing genomen. Ambassadeur van Rooijen uit Washington blijft zo lang hier. Soekarno Nog acht maanden Op een parade van de Indonesi sche luchtmacht heeft president Soe karno in een toespraak gezegd dat Indonesië als het nodig is, een oorlog zal gaan voeren om Nieuw-Guinea. Dit kan alleen worden vermeden, als de Nederlanders er binnen acht maan den wegtrekken, zei hij. Soekarno verklaarde, dat Indone sië in beginsel het plan van Bunker aanvaardt, volgens hetwelk het be stuur over Nieuw-Guinea door Indo nesië wordt overgenomen geduren de een tijdvak van twee jaren, waar in het gebied zou staan onder toezicht van de Verenigde Naties. In zijn toespraak zei president Soekarno, dat Indonesië zijn instem ming heeft betuigd aan de voorstel len van een derde partij en zich af vraagt, wat nu het antwoord van Nederland zal zijn. „De natie heeft gezworen, dat wij Nieuw-Gui nea nog dit jaar moeten krijgen. Als dit jaar vreedzame middelen geen succes hebben, zijn wij bereid hier voor te vechten", aldus Soekarno. Infiltratie geheel mislukt. De Indonesische infiltraties in Ne derlands Nieuw-Guinea hebben hun doel volledig gemist. De overgebleven infiltranten op de eilanden Waigea en Gag, alsook die aan de zuidkust, zul len spoedig ingerekend zijn. Zondag is nog een aantal van deze Indone siërs op Waigeo gevangen genomen, waardoor het totaal nu is gestegen tot 45. Een andere infiltrant overleed aan zware verwondingen. Bij de actie aan de zuidkust werden behalve de drie infiltranten die gevangen werden ge nomen, nog een vierde aangehouden, die tijdens het transport is overleden aan zijn verwondingen. Uit hun ver hoor is gebleken, dat het verzet tegen de Nederlandse patrouilles een hope loze zaak was geworden toen zij vo rige week bij hun wilde vlucht de voedselvoorraden achterlieten en toen niets meer te eten hadden. DE AARDAPPELPRIJZEN In Den Haag verwacht men niet, dat minister Marijnen (Landbouw) iets zal gaan doen om de prijzen van aardappelen te drukken. De aardap pelen zijn op het ogenblik duurder dan zij in jaren zijn geweest. Of dan wellicht minister De Pous (Econo mische Zaken) maatregelen gaat ne men, is op dit ogenblik niet te zeg gen. De woordvoerder van het ministe rie van Economische Zaken verklaar de desgevraagd, dat men daar nog geen standpunt heeft bepaald. Hij noemde de kwestie van de prijzen van de aardappelen een „buitengewoon ingewikkelde zaak". Intussen ver wacht men in Den Haag evenmin, dat minister De Pous zal ingrijpen. GLAS, VERF, BEHANG Antoniusstraat 110 Waalwijk Tel. 2009 VOOR BROMFIETSERS EIGEN RISICO 25 GULDEN Bromfietsers, die een nieuwe cas co-verzekering sluiten zullen voor taan een eigen risico van 25 gulden moeten dragen. Daartoe is besloten door de contact-commissie motorrij tuigverzekering waarbij „nagenoeg alle in Nederland werkende brom fietsverzekeraars" zijn aangesloten. Ook bij verandering van polis zal het eigen risico worden ingevoerd. Oor zaak van de maatregel is het stijgende aantal en hoogte van de ingediende schade-claims. FRANSE DIPLOMATEN IN CAÏRO VRIJGELATEN De elf beklaagden in het „spionna- geproces" in Cairo, onder wie vier A LA Het nieuwe, doeltreffende en volkomen onschadelijke middel, dat rimpeltjes en kraaienpootjes doet verdwijnen. PARIS NEW YORK 1 Franse diplomaten, zijn zaterdag on verwacht vrijgelaten, nadat het proces op verzoek van de openbare aankla ger voor onbepaalde tijd was ver daagd. De verdedigers vroegen in de ze omstandigheden om vrijlating, het geen na kort beraad werd toegestaan. Zondagmorgen zijn de vier Fran sen reeds in Parijs aangekomen. Een van hen, André Mattei, zei, dat er geen twijfel aan bestond, dat het op 18 maart getekende bestand van Evi- an verantwoordelijk was voor hun vrijlating. De Franse diplomaten, die deel uitmaakten van een missie die kwesties behandelde in verband met de inbeslagneming van Franse eigen dommen, waren beschuldigd van ac tiviteit tegen de staat, een poging tot omverwerping van het regime, po gingen om president Nassar te ver moorden en spionage. De overige be klaagden, onder wie slechts één Fransman, werd medeplichtigheid ten laste gelegd. De assistent van de openbare aanklager had aanvanke lijk tegen alle levenslange dwangar beid en een boete van 10.000 Egyp tische ponden (ongeveer 60.000 gul den) geëist. Het proces begon op 15 januari j.l. en werd talrijke malen verdaagd. De beklaagden hadden de beschuldi gingen met kracht tegengesproken en verklaard dat hun tijdens het vooron derzoek valse bekentenissen waren afgedwongen door mishandeling en bedreigingen. Ook het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken had alle beschuldigingen een „weefsel van onwaarschijnlijkheden en grove vervalsingen" genoemd. Een twaalf de beklaagde - behorend tot het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken - was bij verstek berecht. Na de uitspraak ging er een luid gejuich op in de rechtszaal. Verwan ten en vrienden verdrongen zich om de beklaagdenbank. Iedereen was verbaasd over deze onverwachte uit spraak. Juichende advocaten renden met wapperende toga's door de gan gen van het gebouw om het nieuws uit te schreeuwen. AMERIKANEN OP CUBA VRIJGELATEN Zeven Amerikanen die in de om geving van Jamaica naar schatten in gezonken zeeroverschepen wilden zoeken, maar door de Cubanen ge vangen werden genomen, zullen naar de Verenigde Staten kunnen terugke ren, aldus heeft de leider van de groep, Paton, zaterdag zijn vrouw te lefonisch meegedeeld. Hij verwachtte, dat zij zondag of anders maandag per vliegtuig naar de V.S. zullen reizen. ZWARE EXPLOSIE IN FRANSE MUNITIEFABRIEK Veertig doden; 13 gewonden Men vreest dat ongeveer 40 perso nen om het leven zijn gekomen toen maandag in een buskruitfabriek te St. Juste d'Ardèche, vijf km. van de Franse plaats Pont Saint Esprit - in het Zuidfranse departement Gard, 150 km. ten noorden van Marseille - een ontploffing plaats had. Eerst in de namiddag werd de brandweer de enorme vuurzee meester. De eerste explosie werd tot op 35 km afstand waargenomen. Op dat moment was een 40-tal arbeiders juist aan het werk gegaan. Hoeveel er toen reeds in de fabriek bezig wa ren, wist men niet precies; men dacht aan totaal 76 arbeiders en 20 mili tairen. De reddingswerkzaamheden wer den aanzienlijk bemoeilijkt door een reeks hierop volgende ontploffingen. Dichte rookwolken hingen boven de fabriek, die voor de nationale fe- fensie werkt. Alle huizen in de om geving liepen zware schade op en tot op 30 km afstand sneuvelden ruiten. Hoewel deze fabriek een particulier bedrijf is, staat de fabriek onder mi litaire bewaking. Het bedrijf maakt buskruit voor het leger. De politie schakelt de mogelijk heid van sabotage niet uit. Volgens andere berichten is het echter ook mogelijk, dat de eerste ontploffing het gevolg is geweest van een gebar sten fabrieksketel. Uit aangrenzende dorpen snelden brandweerploegen en ambulances naar het 700 inwoners tellende St. Juste d'Ardèche, waar soldaten het terrein van de fabriek afzetten. Velen van de inwoners ontvluchtten het dorp toen de ontploffingen in de fabriek voort bleven duren. Tussen de zwaardere explosies door kon men het geratel horen telkens wanneer handgranaten, mortiergranaten en andere munitie tot ontploffing kwa men. Reddingsploegen voerden een wanhopige strijd. Telkens trachtten zij de fabriek te betreden, maar telkens werden zij te ruggedreven door de intense hitte. Het was voor de brandweer urenlang onmogelijk om de razende vlammen te naderen tot een afstand korter dan 200 meter. Het gehele dorp van 800 inwoners is geëvacueerd. JUWELEN UIT VITRINE GESTOLEN Waarde 3300. - Uit de vitrine, die door een ju welier was ingericht in de hal van het Rembrandt Theater in Utrecht, is in de nacht van zondag op maan dag voor een waarde van ruim f 3300. - aan sieraden en horloges gestolen. Men is het gebouw binnen gekomen, door na tegen de gevel te zijn geklommen een openstaand raam binnen te gaan. De ruit van de vitrine werd vernield, zodat men de inhoud gemakkelijk kon bereiken. Daarvoor heeft men uit een bu- reau-Iijade een bedrag van f 55. - ontvreemd. Een kassa werd open ge broken, maar deze bleek leeg te zijn. In de foyer van het theater heeft men een radiotoestel kapot getrapt en heeft men een koffieketel leeg laten lopen.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1