wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt BINNEN OE l BENT U STIKKER WILT U Unicef hielp veel leed uit de wereld ZOMERPOSTZEGELS1962 KO/ABI Slaats' schoenfabr. ROSÉ fransen laten zich niet beetnemen MAANDAG 16 APRIL 1962 84e JAARGANG No. 29 JÏÏrökse Stoomdrukkerij Antoon Tielen JAN TIELEN 50798 nUIQmer ö"'30 ^blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief M 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Men schat, dat er sinds de oorlog uit Nederland zo'n 30.000 nersonen z(jn geëmigreerd, die in 't landbouwbedrijf werkzaam P „ren De meesten gingen naar Canada, de Verenigde Staten, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. Afgezien van de Verenigde Staten zijn dit grote, „lege" gebieden, die met het arootste gemak nog miljoenen mensen en zelfs miljoenen boe ren zouden kunnen opnemen, zij het geleidelijk! Over dit on derwerp, de voor- en nadelen er van, is veel geschreven. Hoe taut 't echter met de migratie (landverhuizing) binnen Euro pees verband Immigratie (het binnentrekken in 5 laud) van vreemde landbouwers, L praktisch niet voor, maar er is Ll landverhuizing naar enige Euro- landen. België komt hiervoor in aanmerking, want het is dicht bevolkt en de grond is er duur. Tot Ler was Frankrijk het Europese W waarheen de meeste Nederland- Ie boeren trokken en in verband daar- ede zijn er ook voorzieningen ge troffen. Zeker zijn er nu enige dui- •enden Nederlandse boeren in dat land, die daar met wisselende resul taten hun bedrijf uitoefenen. Dat wil en, dat het sommigen uitstekend aat' maar dat er ook een klein deel is dat niet tevreden is. Enkelen zijn teruggekeerd, een ervaring rijker en een illusie armer, zoals dat heet. Deze gevallen zijn i.h.a. terug te voeren op onvoldoende voorbereiding of onjuiste opzet. Grondsoort, grond gebruik en klimaat wijken in Fran krijk vaak sterk af van de onze en er njndus wel eens transacties geweest, die op een mislukking uit moesten lopen. Enige weken geleden hebben wij in de kranten kunnen lezen van de Nederlandse veehouders, die in grote moeilijkheden kwamen wegens de verkoop van uit Nederland meege bracht vee.-In dit geval heeft men de voorschriften niet nageleefd en zit men met de gevolgen. Waarschijnlijk heeft men gedacht, dat zo'n kwestie wel met de bekende Franse slag zou worden afgedaan. Men vergat echter, dat dit een invoerkwestie is en op dat punt laten de Fransen zich nu een maal niet beetnemen. Emigratie naar Duitsland? Sinds enige maanden begint ook West-Duitsland als immigratieland betekenis te krijgen. Op het eerste gezicht lijkt dat vreemd. De bondsre publiek stellen wij ons voor als een restgebied, volgepropt met mensen, waarvan de meesten uit het oosten zijn komen vluchten, waar wel weinig „Lebensraum" zal zijn. In werkelijk heid is ook het restantje van het voor malige „Reich" nog wel zo groot, dat het naar Nederlandse begrippen nau welijks dichtbevolkt genoemd mag worden. In elk geval doet zich het ver schijnsel voor, dat in dat land boer derijen, en dan nog wel flinke grote, te huur worden aangeboden aan Ne derlandse boeren. Dit is met name het geval in het grensgebied in het noorden en voorts in (oost)-Fries- land, het noordelijk deel van Olden burg. Het gaat hier om bedrijven van niet minder dan 25 tot 115 ha, meest gemengde bedrijven. Voorts zijn ook weidebedrijven te huur in noord- Duitsland. Wat is er aan de hand, dat men hiervoor geen Duitse reflectan ten heeft? Het antwoord vindt men in de structuur van de naoorlogse Duitse landbouw. Deze heeft de geweldige ontwikkeling van de onze slechts ten dele meegemaakt. De mechanisatie hwam maar aarzelend op gang en men ban vaststellen, dat de Duitse boer niet het peil heeft weten te bereiken vau zijn Nederlandse collega. In vele streken zijn zowel de opbrengsten van het bouwland als de produkties van het vee te laag. Averechtse hulp. Pioniers nodig. houderijsector. Op alle waargenomen verschijnselen ingaan zou boekdelen vergen, maar het is duidelijk, dat een en ander resulteerde in een veel te hoge kostprijs en dat dit onverenig baar is met het „Wirtschaftswunder". Wij zagen een weidebedrijf van 20 ha goed grasland, waarop nog geen 20 melkkoeien (plus wat jongvee) worden gehouden en waar een boei met twee volwassen zoons werkte. De man klaagde nog, dat hij geen perso neel kon krijgen voor het vele werkl Dat hij in werkelijkheid gerust een zoon kon wegsturen, was hem niet duidelijk te maken. Toegegeven moest worden, dat het geld voor een goede mechanisatie ontbrak. De in dustrie, die de werkkrachten weg zuigt, zou een zegen voor de Duitse landbouw kunnen zijn, als men de les maar begreep, maar zowel het inzicht als het kapitaal ontbreken veelal. Dit is dan (in hoofdzaak) de reden dat vele bedrijven leeg komen. Voor de grote heeft de Duitse boer vaak geen kapitaal en geen personeel. Zul len nu Nederlandse boeren het daar redden? Een aantal heeft zich reeds geïnstalleerd en enkele werken er al enige jaren. Zij kunnen zich er best redden. De eerste jaren moet men wel hard werken om de verwaarloosde grond en gebouwen weer in orde te krijgen, maar als dat lukt zit men ge middeld iets beter dan in Nederland, omdat de prijs voor melk- en akker- bouwprodukten hoger is dan in ons land. BOSP De Duitse regering heeft de land bouw zwaar beschermd en gesteund, ®aar dit heeft eerder averechts ge kerkt dan goed. Het mankeert de Duitse boer niet aan ijver of werk- 'ust, maar wel aan vakkennis en ge- wel voor efficiency. Wie in de ge doemde gebieden een kijkje gaat ne- fflen, die ziet telkens weer, hoe vele mensen zwaar werk verrichten, dat met minder moeite door minder men- in dezelfde tijd gedaan kon wor- "T Men werkt er hard, maar niet 'atig, met name niet in de vee- Emigratie naar deze gebieden heeft natuurlijk vele voordelen. Men zit dicht bij het vaderland, taalmoeilijk heden zijn er niet en men trekt al gauw de aandacht als men betere werkwijzen, een betere bemesting enz. toepast. Het is zelfs te verwach ten, dat deze Nederlandse pioniers weldra aanleiding zullen geven tot een betere opzet van landbouwonder wijs en -voorlichting in de bondsre publiek. Misschien dat binnen enkele jaren enkele honderden bedrijven beschik baar komen, veel meer zal het na tuurlijk niet zijn. Binnen E.E.G.-verband is het wèl mogelijk, dat Frankrijk opnieuw gro te mogelijkheden gaat bieden. Er is daar ongeveer een miljoen ha grond, die zonder al teveel kosten in cultuur gebracht zouden kunnen worden en die uitstekend geschikt zou zijn vooi het akkerbouwbedrijf, met name de graanteelt en de teelt van lucerne. Juist omdat iedere economische ge meenschap binnen bepaalde grenzen autarkie nastreeft, is het mogelijk dat dit geweldige reserve-areaal weldra zal worden aangesproken. Het is o.m. juist deze mogelijkheid geweest, die de Verenigde Staten ertoe bracht, toenadering tot de E.E.G. te zoeken. De Amerikaanse handel begreep be ter dan vele Europeanen, dat Europa wel degelijk zijn eigen graan kan ver bouwen. Het kan het zelfs even voor delig als Amerika dat kan. Laten wij hopen, dat de E.E.G. niet verwatert tot een vrije wereldmarkt, waardoor zij zichzelf zou opheffen, zonder ook de agrarische belangen veilig te stellen. Gelukkig kan ge zegd worden, dat de kans daartoe niet groot is, omdat iedere vorm van integratie op handelsgebied wel zulke vergaande konsekwenties heeft, dat verwezenlijking slechts geleidelijk en langzaam tot stand kan komen. In dit licht bezien heeft de migratie van landbouwers van ons land uit naar Europese landen zeker nog toekomst. (Nadruk verboden) en een prettige werkkring hoog loon en waardering voor Uw werk Dan is er plaats voor U op onze modern geoutilleerde fabriek Ook na werktijd kunt U gerust komen praten bij KLOKKENLAAN 35 WAALWIJK TEL. 3061 Misschien duizelt het U een beetje als U al die namen en af kortingen leest van internationale organisaties en verdragen, van E.E.G., O.E.E.S., I.L.O., W.H.O. enzovoort, maar hopelijk weet U, dat UNICEF de naam is van het Kinderfonds van de Verenigde Naties (United Nations Children's Fund) en hebt U althans een vaag idee van het werk en de betekenis van die organisatie. Omdat dit idee inderdaad b(j de meeste mensen maar vaag is en omdat UNICEF ontzaglyk belangrijk werk voor moeder en kind doet op een breed internationaal terrein, willen we over deze organisatie ditmaal graag iets meer vertellen. in 111 verschillende landen en gebieden. Als aanvulling op zijn programma's voor het verstrek ken van voedsel in de vorm van melkpoeder heeft UNICEF vol doende fondsen toegewezen voor de inrichting van 193 fabrieken in 34 landen voor het pasteurise ren van melk of het vervaardi gen van melkpoeder of voor het conserveren van voedingsmidde len, die rijk zijn aan eiwitten,zo als extract van sojabonen, pin da's of vismeel. Het Kinderfonds helpt voorts onder andere bij de voedingsvoorlichting velen komen te kort door onwetend heid! bijvoorbeeld door lesma teriaal ter beschikking te stellen, schooltuinen in te richten en de teelt te bevorderen van pluimvee, kleine dieren en vis. De helft van de geldmiddelen van UNICEF wordt op het ogenblik besteed aan de strijd tegen ziekten waar aan kinderen in de minder ont wikkelde landen zo gemakkelijk ten prooi vallen, zoals melaats heid, framboesia, malaria, tra- choom, tuberculose enzovoort, ziekten waaraan letterlijk hon derden miljoenen mensen lijden. Wij deden maar een greep uit het vele werk dat UNICEF ver richt. Het Wereldkinderfonds heeft sinds zijn oprichting in 1946 buitengewoon veel leed ver zacht of geheel uit de wereld ge holpen, het heeft in belangrijke mate bijgedragen tot verbetering van de positie van moeder en kind, maar... alles wat het deed is nog slechts een fractie van wat gedaan moet worden. Met 'n bud get van nog geen negentig mil- Er zijn op het ogenblik onge veer een miljard kinderen (1000 miljoen!) in de wereld en elke seconde komen er drie hij. Onge veer driekwart van die kinderen, zo'n 750 miljoen dus, leeft in de minder ontwikkelde gebieden, waar het inkomen per hoofd der bevolking minder is dan 400 gul den per jaar. De meeste van die kinderen hebben niet voldoende voedsel, kleding, onderdak en bescherming tegen ziekten. De kindersterfte is in vele gebieden groot en medische zorg is dik wijls vrijwel of geheel afwezig. Ziekte en ondervoeding benemen vele kinderen het leven voor hun eerste verjaardag: van de 1200 miljoen babies, die sinds 1946 werden geboren, hebben 200 mil joen nooit de leeftijd van één jaar bereikt! Met de bedoeling verbetering in het lot van dé kinderen te brengen, verleent UNICEF hulp in die minder ontwikkelde lan den, waarvan de regeringen er om vragen en bereid zijn tot me dewerking door het ter beschik king stellen van personeel, ma terialen enzovoort tot een waar de die tenminste gelijk is aan de bijdrage van UNICEF. Die bij drage van het Kinderfonds kan zijn, dat de uitrusting wordt ge leverd voor gezondheidscentra voor moeder en kind, pompen en boren om onbesmet water te kunnen verkrijgen, zuivelinstal- laties, medicijnen, vitaminen, hulp bij de opvoeding van bevol kingsgroepen om tot betere voe ding te komen enzovoort. Voor al (iie opvoeding tot het zelf-doen is belangrijk. UNICEF wil er toe bijdragen, dat de volkeren in de minder ont wikkelde landen zelf de zorg voor moeder en kind op een ho ger plan brengen. Omdat alle kinderen in de wereld recht heb ben op een leven dat vrij is van ziekte en honger, wordt de hulp van UNICEF gegeven zonder acht te slaan op politieke rich ting, geloof, ras of nationaliteit. De geldmiddelen van UNICEF Het Wereldkinderfonds, dat lot zijn zegenrijke activiteiten in staat wordt gesteld door bijdra gen van rederingen, verenigingen en particulieren, werkt nauw sa men met andere internationale organisaties van de Verenigde Naties, zoals de Wereldgezond heidsorganisatie, de Wereld- Voedsel- en Landbouworganisa tie, UNESCO enzovoort. Een zes tigtal vrijwillige agentschappen en negentien nationale comité's in verschillende delen van de we reld helpen UNICEF door 't pu bliek in te lichten over z'n werk zaamheden, door gelden in te za melen of door regeringen bij te staan in de uitvoering van plan nen, die met hulp van UNICEF worden opgesteld. Ook in Nederland is er zulk 'n instantie: het Nederlands Comité UNICEF, Molenstraat 15a, Den Haag, waarvan we voor alle ze kerheid ook het postgironummer 7515 maar vermelden. Van welke omvang het werk van UNICEF is, moge blijken uit enkele cijfers. Op het ogenblik helpt het Kinderfonds hij de uit voering van circa 400 projecten op het gebied van de kinderzorg joen gulden per jaar (dat is nog geen driehonderdste deel van wat de Nederlanders tezamen per jaar verdienen) verricht UNICEF nu reeds wonderen: bijna 55 mil joen moeders en kinderen ont vingen op enigerlei wijze hulp van het fonds. Het is begrijpelijk dat UNICEF hoopt in de toe komst over ruimere geldmidde len te beschikken, door vergro ting van de bijdragen van de re geringen, zowel als door ruimere steun van particulieren. Het Fonds zal zijn zegenrijke activi teiten dan nog verder kunnen uitstrekken. Weele zag dit beeld in het Gro ninger Museum voor Stad en Lande (Toto rechtsonder). De extra toeslag op de Zomer- postzegels wordt door de PTT af gedragen aan de Stichting Comi té voor de Zomcrpostzegels, die de jaarlijks op deze wijze verkre gen gelden verdeelt onder plaat selijke, regionale, provinciale en landelijke instellingen op het ge bied van de volksgezondheid, maatschappelijk werk en cultu rele zorg van alle gezindten. Enkele voorheelden van deze bestedingen in het afgelopen jaar zijn de aankoop van speciale spel- en leermiddelen voor ge brekkige kleuters in Den Haag, bijdragen in het startkapitaal voor een tehuis voor alleenstaan de zwakzinnigen te Leiden, voor het katholiek maatschappelijk en cultureel onbouwwerk in Am sterdam-Noord, voor de inrich ting van het wijkgebouw in een te «ouwen dorpshuis in Abbe- kerk, voor diverse meisjestehui zen in Limburg, aan de stichting Gereformeerd Maatschappelijk werk in Gelderland, aan 't Groe ne Kruis in Leeuwarden. Maar ook asthmabestrijding, oud-ver pleegsters, steunfondsen voor kunstenaars en letterkundigen, blindenbibliotheken, revalidatie centra enzovoort ontvangen hun aandeel uit de opbrengst van de Zomcrpostzegels. Draag dag in dag uit Onderzoek in gezondheids centrum in Panama De bekende Nederlandse foto graaf Cor van Weele kreeg ter gelegenheid van de zesde confe rentie van de internationale mu- seumraad, die deze zomer in ons land wordt gehouden, en van het eeuwfeest van het Haarlemse Frans Hals-Museum, de opdracht vijf voorwerpen van kunst- en natuurhistorische waarde op de gevoelige plaat vast te leggen. Zijn keus viel op het zeventien de eeuwse boegbeeld van het model van het fregat van Corne lls Evertsen, dat wordt bewaard in het Amsterdamse Rijksmu-f seum (linksboven). In het Rijks museum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen in Lei den fotografeerde hij de originele door Christiaan Huygens ont worpen slingerklok foto mid den boven). De fossiel-amoniet, afgebeeld op de postzegel rechts boven, is meer dan honderd mil joen jaren oud en wordt bewaard in 't Zoölogisch Museum te Am sterdam. Een in 1616 geschilderd schuttersstuk van Frans Hals (Frans Hals-Museum te Haar lem) inspireerde hem tot de foto (linksonder) van een detail van dit beroemde schilderij. De heide figuren stellen voor Hendrick van Bereken rode. burgemeester van Haarlem (links) en Jacob v. Lourensz, kapitein van de Haar lemse burgerwacht rechts)iFas-i cinerend is het beeld van een kat dat uit het Winschoterdiep werd opgehaald en vermoedelijk van Romaanse oorsprong is. Cor van NYLONS Wandel-nylons met en zonder naad. Béter en tóch slechts Vijf foto's, die enkele unieke voorwerpen uit het Nederlandse museumbezit tot onderwerp hebben, vormden de basis voor de serie Zomerpostzegels, die op 27 april aanstaande voor het eerst in verkoop zal komen. Waalwijk NIEUW-GUINEA Op de vergadering van de Eu ropese Unie te Londen heeft mi nister Luns de gelegenheid aan gegrepen om zijn collega's van buitenlandse zaken volledig op de hoogte te brengen van de stand van zaken betreffende Nieuw-Guinea en de houding van Nederland terzake. De Tweede Kamer heeft weer een motie verworpen van de heer Burger (PvdA) om nu weer een openbaar debat te beginnen over Nieuw-Guinea. De Amerikaanse regering heeft doen weten dat het plan Bunker geheel particulier is en niet uit gaat van de Amerikaanse rege ring. De PvdA organiseert een alge meen petitionnement in het land tegen de regeringspolitiek in N.- Guinea en houdt een demonstra tie op as. zaterdag te Amsterdam. De Tcho vAn het Zuióen E.E.G. Er wachten echter nog ontzaglijke taken

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1