waalwijkse en LanqstRaatse couRant neenteraad Waalwijk i Ouderavond Mater Amabilisschool genoot dankbare belangstelling ANT00N VERHULST succes Agenda en pre-adviezen voor elke vrouw NYLONS GROTESTRAAT 246 - WAALWIJK Wilhelminastr. 17, Waalwijk MAANDAG 16 APRIL 1962 84® JAARGANG No. 29 e rcho vAn het Zuióen jk* ctoomdrukkerij An toon Tielen i>,cteur: JAN TIELEN ter 50798 'herschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk TeL 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo' ^,-e vergadering van de raad ïllente Waalwijk op woensdag J te 19 uur, ten gemeente- van behandeling '("vaststelling van de notulen der '^vergadering gehouden 29 [1962. jugekomen stukken. Voorstel tot beschikbaarstelling rtn krediet voor afrastering van Ipstation met waterwingebied gemeentelijk waterbedrijf aan joosterweg. Voorstel .tot het verlenen van werking ingevolge artikel 72 der Onderwijswet 1920 voor ver sing van de vloeren en de aanleg \ntrale verwarming in de r.k. esschool aan de St. Crispijnstr. Voorstel tot beschikbaarstelling Kn aanvullend krediet voor de der christelijke school voor jte Besoijen. Voorstel tot uitgifte in erf- t van industrieterrein aan de fc.1- i'eg aan W. Blom. Voorstel tot uitgifte in erfpacht industrieterrein aan de Elzenweg de Jac. Bergmans Holland N.V. Voorstel tot wijziging van het geen ambtenarenreglement. Wijziging begroting. Nota van burgemeester en wet- iers betreffende de voorgenomen van een cultureel centrum. Vaststelling bedrijf sbegrotingen gemeentebegroting 1962 en aan- ter goedkeuring van de be- ong 1962 der gemeentelijke instel- ¥TOor maatschappelijke zorg. algemene beschouwingen; behandeling rapport der com- van onderzoek en nota van ioord van burgemeester en wet- terweg, in gebruik bij het gemeente lijk waterbedrijf. - *Ml Medewerking ex art. 72 L.o.-wet 1920. Het bestuur van de St. Antonius- school, St. Crispijnstraat 83 alhier, richt zich bij schrijven van 30 maart 1962 tot de raad, met het verzoek medewerking te willen verlenen voor het vernieuwen van een zeven tal vloeren in het schoolgebouw en de aanleg van een centrale verwar mingsinstallatie. Bij zijn verzoek legt het bestuur een rapport over van de inspecteur van de centrale onderhoudsinspec- tie in het bisdom 's-Hertogenbosch, waarbij de totale uitvoeringskosten van deze voorzieningen worden be groot. Voorts vermeldt het schoolbestuur dat de onderwerpelijke aangelegen heid uitvoerig met de inspecteur van het lager onderwijs is bespro ken en dat deze bereid werd gevon den terzake een gunstig advies uit te brengen. Nu gebleken is, dat de houten vloeren in dit schoolgebouw totaal versleten zijn, terwijl de gasojars slechts ten koste van een uiterst hoog brandstofverbruik de klasloka len de gang, toiletten e.d. zijn niet verwarmd kunnen verwar men, moeten de voorgenomen voor zieningen redelijk en verantwoord worden geacht. In verband hiermee stellen b. en w. voor de gevraagde medewerking te verlenen. ne werken gegund werden, bekend zijn. Als gevolg van algemene loons verhogingen werden de kosten van het dagelijks toezicht ook nog eens verhoogd. Gezien de oorzaken, welke tot voormelde méérkosten aanleiding zijn geweest, achten b. en w. 't juist, dat het totaal der overschrijding voor vergoeding door de gemeente in aanmerking wordt gebracht. Ook de inspecteur van het buiten gewoon lager onderwijs deelt deze mening. Op grond van het vorenstaande stellen b. en w. voor, ten behoeve van bovenomschreven méérkosten een aanvullend krediet beschikbaar te stellen. Uitgifte in erfpacht van industrieterrein aan W. Blom. De heer W. Blom, alhier, heeft verzocht om ten behoeve van de uit breiding van zijn fabriek aan de El zenweg in zuidelijke richting een stuk grond, ter oppervlakte van on geveer 650 m2, in erfpacht uit te geven. Zoals uit de situatietekening blijkt, past deze uitgifte geheel in 'n doel matige verkaveling van het indus trieterrein ten zuiden van de Elzen- weg. De erfpachtscanon dient te wor den berekend naar de thans voor die terreinen geldende prijs van ƒ7.- per m-' en een rentevoet van 5%. De verordening, houdende alge mene bepalingen voor de uitgifte in erfpacht van industrieterreinen door de gemeente Waalwijk, zal van toe passing zijn. Bovendien zijn de te stellen bijzondere voorwaarden en bepalingen opgenomen in het ont werpbesluit, hetwelk b. en w. ter 19) r Vaststelling der bedrijfsbegro- pfl en van de wijzigingen dezer ipotingen i beslissing omtrent de aange- oceabegroting der gemeentelijke in- 5voor maatschappelijke zorg; behandeling subsidie-aanvra- vaststelling gemeentebegro- I. gewone dienst (behandeling hoofdstuk); kapitaaldienst (als geheel); i. Wijziging der begroting. succes In de nieuwste modetinten. Met en zonder naad. Wandel- of kristalkwa liteit. 175 mieuwing en uitbreiding irutering waterbedrijf. !en behoeve van de restauratie de watertoren en de bouw van reinwaterkelder met ontluch- .::gebouwtje, zijn door de raad in vergadering van 28 mei 1959 de pige kredieten gevoteerd. De uit ering van deze voor de drinkwa- rroorziening van de gemeente zo iagrijke werken, bevindt zich •Ti in een gevorderd stadium, zo op korte termijn de inbedrijf- fciing kan worden tegemoet ge- Het komt b. en w. namelijk K dat thans aandacht wordt ge- Koken aan de afrastering van de toinen van 't pompstation, waar tevens de prises d'eau, de ma- -'.ekamer en de machinistenwo- zijn gelegen. Mede door het Koeren van de werkzaamheden, Kifldt deze afrastering zich in een slate toestand, zodat vernieuwing "gend geboden is. Bovendien is w de uitbreiding van het inge- Agenomen terrein voor een ge- site zelfs in het geheel geen af- aaiding met de omliggende per- fa aanwezig, zodat onbevoegden -vrij toegang kunnen hebben en "aar voor vernieling van de kost- apparatuur en gebouwen niet gesloten is. k situatie is momenteel zó, dat Wstaande afrastering aan de zaatzijde geen dienst meer kan omdat deze totaal versleten is, ^jl aan de noordzijde géén en - de oostzijde slechts een gedeel- W afscheiding aanwezig is. vernieuwing en de uitbreiding de afrasatering aan de straat- >-e dient in verband met de ter aanwezige villabouw, zowel *«atig als ook estetisch verant- te zijn; voor de noord- en Jtojde zou mej. een eenvoudiger ^oering volstaan kunnen worden. en w. stellen de raad daarom om een krediet beschikbaar te ten behoeve van de vernieu wen uitbreiding van de afraste- '"5 van de terreinen aan de Kloos- koa\bT Zodra middels het advies van ge noemde inspecteur de juiste kosten raming bekend is, zullen b. en w. het daarvoor benodigde krediet bij suppletoire begroting aan de raad ter vaststelling aanbieden. Méérkosten bouw Ireneschool. Bij het opmaken van de eindaf rekening van de kosten van stichting en inrichting van het nieuwe school gebouw voor protestants-christelijk buitengewoon lager onderwijs aan de Molenstraat in het stadsdeel Be soijen, zijnde de Ireneschool, is ge bleken, dat het terzake beschikbare «krediet voor de bouw van deze school werd overschreden. Ten aanzien van de onderscheide ne méérkosten, delen b. en w. nog het navolgende mede: De overschreiding van de bouw kosten is ontstaan ten gevolge van de stijging van materiaalprijzen en de tijdens de bouwtijd van over heidswege doorgevoerde verhogin gen van de uurlonen. Voor de aanleg van de centrale verwarmingsinstallatie was aanvan kelijk een bedrag van 28.000.- uit getrokken. Op aanwijzing van een later ingeschakeld adviesbureau werd wijziging gebracht in de om vang en de capaciteit van de instal latie, waardoor de méérkosten wer den veroorzaakt. Voor wat betreft de overschrij ding van de honoraria van de advi seurs voor de centrale verwarmings installatie, de electrische installatie en de gewapende betonconstructies, merken b. en w. voorts nog op, dat dergelijke honoraria bij het opma ken van een begroting slechts bij benadering kunnen worden ge raamd. De juiste kosten kunnen eerst worden berekend, nadat de be dragen, waartegen de onderscheide- vaststelling aanbieden. B. en w. stellen voor tot deze uit gifte in erfpacht over te gaan. Uitgifte in erfpacht van industrie terrein aan Jac. Bergmans Holland N.V. Krachtens besluit van de raad van 29 maart 1961, goedgekeurd bij be sluit van gedeputeerde staten van Noord-Brabant, werd aan Jac. Berg mans Holland N.V. alhier, in erf pacht uitgegeven een industrieter rein, groot ongeveer 1824 m2 en ge legen ten zuiden van haar fabrieks gebouw aan de Elzenweg. De N.V. heeft nu opnieuw een ver zoek ingediend om haar voor de uit breiding van haar bedrijf in ooste lijke richting een terrein in erfpacht uit te geven, van welk terrein de zuidgrens ongeveer in het verleng de zou liggen van de zuidgrens van het bestaande fabrieksgebouw. Wan neer zonder meer aan het verzoek zou worden voldaan, zou echter een ■fceer ondoelmatige en oneconomische verkaveling worden verkregen. Het college is daarom met de N.V. gaan onderhandelen teneinde hier voor een oplossing te vinden. Over eenstemming werd bereikt op deze basis, dat de N.V. afstand doet van het recht van erfpacht op een ge deelte van de haar krachtens raads besluit van 29 maart 1961 reeds in erfpacht uitgegeven grond en dat de gemeente daartegenover aan haar een stuk grond van dezelfde grootte méér in erfpacht geeft. Hierdoor Wordt bereikt, dat de N.V. nu de be schikking verkrijgt over een recht hoekig terrein. Dit is zowel voor het bedrijf als voor de gemeente (in verband met verdere uitgifte van industrieterrein ter plaatse) van zelfsprekend het meest doelmatig. In totaal wordt nu aan de N.V. in erfpacht uitgegeven een oppervlak te van ongeveer 2490 m2. De erfpachtsom wordt berekend naar de thans geldende prijs. Naast de voorwaarde, dat afstand wordt gedaan van het recht van erf pacht op een stuk grond van 950 m2, zullen op deze erfpacht o.m. van toe passing zijn de voorwaarden en be palingen, opgenomen in de verorde ning, houdende algemene bepalin gen voor de uitgifte in erfpacht van industrieterreinen door de gemeente Waalwijk. B. en w. stellen voor om tot de uitgifte in erfpacht te besluiten. Bouw van een gymnastieklokaal, tevens sporthal. De behoefte aan accomodatie ten dienste van de recreatie van de be volking, is in de gemeente Waalwijk nog zeer groot. Heeft de gemeente thans de beschikking over een twee tal riante sportparken, t.w. „Olym- pia" en „Elzenhoven", aan overdek te accomodaties, welke de gelegen-' heid bieden om binnenhuissporten te beoefenen, bestaat beslist nog 'n ernstig tekort. Zonder meer kan worden gesteld, dat tengevolge van de sterke bevol kingstoename, de geringe recreatie mogelijkheid in de nieuw gebouwde woningen en de vijfdaagse werk week deze behoefte in de komende jaren in nog sterkere mate zal toe nemen. In verband met het vorenstaande, achten b. en w. het verheugend de raad thans te kunnen meedelen, dat het college op grond van een van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen verkregen urgentie voor de bouw van een gymnastiek lokaal ten behoeve van het lager onderwijs, bereids een schetsont werp voor de bouw van een derge lijke accomodatie heeft kunnen la ten ontwerpen. Was dit gymnastieklokaal aan vankelijk gesitueerd aan de Bern- hardstraat/hoek Wilhelminastraat, op het terrein tussen de St. Teresia- school en het gemeentelijk badhuis, alwaar nu de rolschaatsenbaan is gelegen, thans zijn b. en w. van oor deel, dat uit stedebouwkundig oogpunt bezien realisering in het uitbreidingsplan „Waalwijk-noord" de voorkeur verdient. Aldaar gele gen op het terrein naast de Mater Amabilisschool, zal deze bouw onge twijfeld het wandaanzicht vanaf de Langstraatweg verlevendigen en verfraaien. Voor wat betreft het schetsont werp zelf: daaruit blijkt, dat de op pervlakte van het gymnastieklokaal 12 x 21 m. bedraagt. Uit terzake gepleegd overleg met de bouwkundig hoofdinspecteur van het lager onderwijs en de consulent voor de lichamelijke opvoeding en sport, is het college gebleken dat deze afmetingen de maximale nor men zijn, welke ten aanzien van de bouw van gymnastiekzalen voor het uitgebreid lager onderwijs worden toegestaan. Gerekend naar de afmetingen van de voor de onderscheidene sporten benodigde speeloppervlakte en in aanmerking nemende, dat verschil lende sporten op hetzelfde speelop- pervlak kunnen worden gecombi neerd, zullen in deze zaal de navol gende sporten kunnen worden beoe fend: volleybal, badminton, basket ball, tafeltennis, judo, schermen en verschillende krachtsporten, zoals boksen, worstelen en gewichtheffen. Daarnaast kan vanzelfsprekend be doelde zaal ook worden gebruikt voor turnen en andere gymnastiek- sport. In het huidige stadium menen b. en w. voorlopig met het vorenstaan de te kunnen volstaan. Bouw cultureel centrum. nu Wij brengen U de grote dracht voor de Zomer: Jacks in dubbel no-iron poplin en in nylon. Tevens een ruime sortering Kinderjasjes voorradig. HERENMODE KINDERCONFECTIE een bedrag was uitgegeven. Het betreffende situatie-plan zal - na uitwerking door de stedebouw- kundige - als uitbreidingsplan in on derdelen aan de raad worden aan geboden en wel in een der eerst volgende vergaderingen. De stede- bouwkundige situëring staat thans, na gehouden contact met de desbe treffende provinciale instanties, in grote lijnen reeds vast. Voor wat betreft de financiële mogelijkheden, is het van belang te weten dat door de sanering der ge- meente-financiën als gevolg van de toegekende subjectieve verhogingen van de Algemene Uitkering uit het Gemeentefonds resp. ingaande 1 ja nuari 1959 en 1 januari 1960, de ja ren. 1960 en 1961 niet onbelangrijke voordelige sloten op de gewone dienst zullen opleveren en dat, na gepleegd overleg en in overeen stemming met gedeputeerde staten, de raad een voorstel zal bereiken om het totaal aan vrijblijvende ge wone middelen op de diensten 1960 en 1961 samen te brengen in een fonds voor de stichting van een cul tureel centrum. Door genoemde fondsvorming komt de totstandkoming van een cultureel centrum véél meer binnen het' bereik van de mogelijkheden, omdat na directe afschrijving van het daarin aanwezige bedrag op de stichtingskosten de jaarlijkse ex ploitatie-last aanmerkelijk lager zal worden. Het streven van b. en w. is er op gericht om de raad achtereenvol gens zodanige voorstellen te doen, dat aan het bedoelde fonds finan ciële middelen zullen worden toe gevoerd. In het licht van deze ontwikke ling hebben b. en w. het verant woord en noodzakelijk geacht om met de architectonische voorberei ding van het te stichten cultureel centrum aan te vangen en daarom hebben zij dezer dagen opdracht ge geven aan architect Jan Strik te Boxtel tot het gereed maken van 'n schetsplan met globale kostenra ming voor het gebouwencomplex van het cultureel centrum. B. en w. hopen de raad zeer spoe dig het schetsplan met kostenra ming te kunnen overleggen, doch zij hebben gemeend de raad thans te moeten inlichten omtrent de stand van zaken. Bij pre-advies aan de raad van 20 april 1957, hebben b. en w. uitvoe rig uiteengezet dat de gemeente niet beschikt over een gebouw met een redelijke accomodatie voor 't geven van toneelvoorstellingen en concer ten door beroepsgezelschappen en voor andere culturele uitingen. B. en w. hebben toen betoogd, dat in het algemeen gesteld mag wor den, dat de gemeentelijke overheid ook op het gebied van het culturele leven in de gemeente een taak heeft te vervullen en dat zij plaatselijk de voorwaarden dient te scheppen, die gunstig zijn voor het behoud en de ontwikkeling van de cultuur, zulks zeer zeker in onze sterk geïndustria liseerde gemeente, waar de tech- nisch-industriële ontwikkeling steeds verder voortschrijdt en waar als ge volg daarvan de mens als persoon steeds minder tot zijn recht komt. In de gemeente worden gelukkig van particuliere zijde met succes vele en velerlei initiatieven onder nomen ter bevordering van de cul turele belangstelling der inwoners. Telkens evenwel blijkt het gemis van een gebouw met een aan rede lijke eisen voldoende accomodatie. Op grond van een en ander stel len b. en w. de raad voor een kre diet van 13.230.— beschikbaar te stellen voor de kosten van voorbe reiding van plannen voor de bouw van een cultureel centrum, welk krediet door de raad is verleend. Het genoemde krediet is laatste lijk overgebracht naar de dienst '61 en wel tot een restant-bedrag van 12.707.29, daar in 1960 voor enke le voorbereidende maatregelen reeds Het moet voor het bestuur en de docenten van de Mater Ama bilisschool 'n buitengewoon pret tige ervaring zijn geweest, te mo gen constateren dat de gehouden ouderavond op donderdag 1.1. zo druk bezocht werd. Gelukkig mo gen wij wel zeggen, want dit werk, waarbij het jonge meisje de nodige practische levenserva ring wordt bijgebracht, waarvan zij straks in haar latere leven het hoogste rendement kan trekken, verdient dit ten volle. Ook burgemeester Teijssen, die het openingswoord sprak, stak zijn vreugde over de be langstelling van de ouders voor het werk van hun kinderen niet onder stoelen of banken. Voor deze gelegenheid had men de gymnastiekzaal van de huishoudschool bijzonder aardig ingericht. De wandrekken waren weggewerkt onder een zacht- board wand, waarop de verschil lende activiteiten door jn;kldet van werkstukjes en foto's waren uitgebeeld. De diocesane leidster, mej. G. v. d. Besselaar, benadrukte in 't kort de bedoeling van de Mater Amabilisschool. „De grootste waarde van deze school", aldus mei. v. dè Besselaar, „is gelegen in het feit, dat men door middel van gesprekken met docenten, tracht van deze meisjes zelfstan dige mensen te maken". Dat de Mater Ainabilisscholen inder daad een wezenlijk bestaanrecht hebben, blijkt wel uit het feit dat er in Nederland niet minder dan 200 van deze scholen zijn met een totaal aan leerlingen van om en nabij de 30.000. Mej. v. d. Besse laar betoogde dat zij graag naar de Waalwijkse Mater Amabilis school kwam, omdat deze gezien mag worden als een van de beste van ons land. In een prachtig onderling sa menspel vertelden hierna de do centen, wat er zoal met de meis jes wordt gedaan en welke resul taten er gereikt kunnen worden. Tussen de bedrijven door kre gen de aanwezigen koffie met cake, een slaatje en bitterballen aangeboden, welke gerechten door de leerlingen zelf waren be reid. Aan het eind van de avond werd aan de ouders de gelegen heid gegeven vragen te stellen. Maar de explicaties van de do centen waren, zoals ook de bur gemeester opmerkte, blijkbaar zo duidelijk (geweest, dat hieraan» schijnbaar geen behoefte meer bestond. Zo was het tijdens deze twee-jaarlijkse ouderavond, zoals gewoonlijk goed en leerzaam toe ven als gast van de Waalwijkse Mater Amabilisschool.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5