Supralux De Fijne Engelse Melange Douwe Egberts M8IP mn, tótltCL MEISJES en JONGENS enige flinke werkkrachten BANKWERKERS en PLAATWERKERS BELEVENISSEN VAN SMIDJE VERHOLEN BOHAN mm ANTIEK DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 20 APRIL 1962 HUWELIJK SPRANG Royale dubbele middenstands- woningen CASTELIJN EN BEERENS N.V. Gevraagd „Princess" een jeugdige hulpmodeleur prima overledersnijder iSi te koop gevraagd J. Jansen Zoon voor elke DE JEUGD VAN TONY renvoetballers in een vereniging onder te brengen. Bovendien vreest de heer Teijssen dat de clubgeest en de clubliefde door een te veel aan leden en een te weinig onderhouden van onder linge banden, spoedig zullen ver dwijnen. Een fusie tussen de kleünere Waal wij kse sportvereni gingen acht ourgemeester Teijs sen wel wenselijk. Wel blijken verschillenden iets voor een fusie te voelen, wan neer hierdoor een betere onder linge verstandhouding bereikt kan worden. De heer v. d. Heij den spreekt zich absoluut uit voor een fusie. Hij meent dat, wanneer een plaats mogelijkhe den biedt voor betere sportbeoe fening, de krachten gebundeld dienen te worden. Hij meent dat zowel de actieve als de passieve sportbeoefening hiermee gediend zullen zijn. Zowel dominee C. B. Schuur man als de heer ten Bokum zijn van mening, dat, wanneer het in de plaatselijke sport meer gaat om de prestaties dan om de ont spanning en karaktervorming, fuseringspogingen meer aanmoe digingen zouden verdienen. Voor de totstandkoming van een overkoepelend orgaan in de vorm van een sportraad, blijken allen een vurig voorstander te zijn, mits deze voldoet aan de ei sen die aan een dergelijk orgaan gesteld mogen worden. Het vinden van een goede levenspartner is en blijft een zaak van vertrouwen. Bij ons is uw geheim in vertrouwde en deskundige handen. Selec te relaties in alle beschaafde kringen in het gehele land. Honderden dankbetuigingen. Gratis inlichtingen onder blanco couvert. BEMIDDELINGSKANTOOR METROPA Mathenesserlaan 458 b Telef. 50613 - Rotterdam 1 km. van Waalwijk onder architectuur en di rectie van architect H. C. M. v. d. Meys te Waalwijk, tel. 04160 - 2390. Vraagt inlichtingen c.q. prospectus bij Bouwgemeenschap n.v. Brigittenstr. 17 te Utrecht, tel. 030 - 16757/19727, als mede bij rayoninspecteur A. de Vries, Bern. de Waal straat 20 te Utrecht, telef. 030 - 41952, en de heer M. M. Vos, Julianalaan 10, Vrijhoeve-Capelle, telefoon 04167 - 2451. Aannemer: D. v. Oversteeg te Sprang. Stichtingskosten: vanaf 19.400. Ruime hypotheek beschik baar. Bouwvergunning verleend. LEDERWARENFABRIEK St. Antoniusstraat 122 - WAALWIJK vraagt: Gedurende een 45-uren-week geniet U bij ons Hoog loon Zeer gunstige premieregeling Directe opname in pensioenfonds Alle reiskosten worden vergoed Prima sociale voorzieningen Mogelijkheid tot thuiswerk Elke dag gratis koffie tijdens de werkpauze Gedurende de opleidingstij d betalen wij het hoogste loon Gegadigden kunnen op onze kosten het Vakdiploma halen. U kunt de hele dag terecht aan de fabriek, of 's avonds na 6 uur: Kloosterweg 38, Waalwijk. Wij hebben in ons bedrijf nog plaats voor Goed loon. Opname in pensioenfonds t.z.t. mogelijk. Persoonlijke aanmeldingen aan het kantoor van de Coöp. Zuivelfabriek en Melkinrichting „DE TOEKOMST" te VRIJHOEVE-CAPELLE MACHINEFABRIEK H. VAN OVERSTEEG Oosteind 64 Sprang-Capelle Telefoon 04167 - 2338 Fabriek van pneumatische machines voor schoen- en lederwarenindustrie. Dealer van Grasso-compressoren. Aanmelden aan fabriek dagelijks. SCHOENFABRIEK II. J. VAN BLADEL VRAAGT Tevens gevraagd Aanmelden: Wilhelminastraat 24, Waalwijk F sssss 55'.:: '.j Ceylon Melange (Geel etiket) 108 et. Engelse Melange Groen etiket) 90 ct. Douwe Egberts Pickwick thee! Een verfijnde thee voor ieder, die een kernachtige Engelse smaak prefereert. Let ook op de afschenk, zo goudkleurig en rijk! o. a. Kabinetten, Bureaux, Ladekaiten, Klokken, Por- celeln, Krlital, Goud en Zilver, enz. enz. Ook kopen wij mahonie stoelen en ronde tafels, canapé's en leunstoelen. Antlek-en meubelhandel Grotestraat 275 WAALWIJK Tel. 04160-3381 VRUCHTENSAPPEN Puur natuur voor: ziekenbezoek, recepties, parties, gelegenheid Ju* d Oranja Appaliap Druivensap Johannlsbear Verkrijgbaar bl) uw winkelier copyright ovort 'I 34). „Niets aan te doen, beste Jeroen" rijmde die olijke smidje Verho len. „Ge zult hier toch nog een ogenblik moeten blijven. Maar ik zal goed voor u zorgen. Hebt ge misschien honger? Wit ge wat eten?" „Nee, ik wil niks eten", antwoordde van Peuteren nors. „Wilt ge dan misschien een lek kere exportsigaar roken?" vroeg Verholen. „Ik moet toch enkele boodschappen gaan doen en dan kan ik er meteen wel een voor u meebrengen." Jeroen van Peute ren keek de smid achterdochtig aan en zei giftig: „Zeg mannetje, als jij geld hebt om dure export sigaren voor mij te kopen, zorg dan ook maar dat je de centen bij elkaar schraapt, die ik van je hebben moet." Smidje verholen had pret voor tien. „Ik kan ge makkelijker zestig cent voor een exportsigaar missen, dan die elf duizend tweehonderd zestig gul den voor de belasting", lachte hij. „Maar goed, heer van Peute ren. Wilt u 'n sigaar, ja of nee?" Van Peuteren keek zuinig en zei: „Nou, toe dan maar, omdat u zo aandringt. Van mijn salaris kan ik zulke dure exportsigaren toch niet kopen." Smidje Verholen zei: „Nou, amuseert u zich dan maar." Vervolgens liep hij er vandoor. Allereerst begaf hij zich naar de kruidenierswinkel annex uitsnijderij van fijne vleeswaren, handel in koloniale artikelen als mede comestibles. Hé, hé, wat 'n ingewikkelde bedoening was dat. Men zou eenvoudig ook kunnen zeggen, dat Verholen het win keltje van mevrouw de weduwe Hozina Krent binnen ging. „Dag vrouw Krent", zei Verholen. „Geef mij maar eens een pakje boter, een ons worst en twee ons kaas." Vrouw Krent zei bits: „Niks Niks! Je krijgt niks! Ik verkoop jou niks! Jij hebt toch geen geld!" Smidje Verholen be gon smakelijk te lachen. „Haha! Je bent een schat, vrouw Krent!" huiderde hij. „Geen geld? Geld genoeg hoor! Hier zijn zes kwar tjes, is dat voldoende?" „Nee, dat is niet genoeg!" zei vrouw Krent nijdig. „Twee ons kaas is zestig, een ons worst is een en dertig, 'n pakje boter is zestig, dat is sa men tien, drie onthouden, twee aftrekken, delen door zevni maal drie is er... een een en tig! Versta je me, Verholen'li gulden een en vijftig! Je koni met je dooie een vijftig dus een hoop tekort!" Nu lachteo: ze smid nog harder. „Mag ha de pret niet drukken" zei hij no. maals een kwartje op de too» bank smijtend. Daar kon vrom Krent natuurlijk niet tegen ze gaf Verholen de bestelde bood- schappen alsmede de vierentw tig cent wisselgeld. Hiermee j? wapend ging Verholen naari zaak van bakker Melig. „Zesver se kadetjes, bakker", zei len daar. „Heb je centen?" vree bakker Melig. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" ROMAN door A v. ENGELEN 41) De zaak zal echter een wending nemen; daar komen ook Merien van Kuik en Nolleke den Bok binnen, een tweetal dat eenzelfde reputatie heeft hoog te houdenI Met één oogopslag hebben zij de situatie verkend. De mensen halen al verlicht adem. „Hei, Bruut, nie zun kabaol mao- ken, en... weg mee dè mes!" „Koom hier, dek oe kapot steek!" en de Bruut komt waggelend op z'n nieuwe tegenstanders af... Maar Nolleke heeft een biljartkeu gepakt en mept spontaan en zonder prakkezeren de ander daarmee op z'n kop! Bons, als levenloos valt het logge lichaam neer op de vloer! Bor reltjes en glazen rinkelen op het buf fet Een zucht van verlichting gaat door de zaal. Enkele mannen pakken de verslagene op en gooien hem bui ten neer op 't gras onder de struiken! Merien en Nolleke hebben eer van hun werk, nu gaan ze toch maar weg, want zo dadelijk zal de politie wel komen en die zien ze liever niet! Het dansen wordt hervat, de mu ziek vult weer de zaal en weldra zijn allen opnieuw - opgenomen in de ban van het enerverend vermaak... Tony en de anderen hebben met schrik en afschuw het gebeurde ge volgd. Nu bemerken zij echter, dat hun gast, mijnheer van Gulpen, weg is! Het blijkt weldra, dat hij onpas selijk is geworden en zich nu door de kasteleinsdochter met eau de co logne laat behandelen. Ook mevrouw heeft te stellen met haar zenuwen! Dat was dan een stukje onverval ste boerenkermis! Maar het is god dank weer achter de rug, en Willy kan zijn gasten in de salon nodigen. De dames ontdoen zich van hoed en mantel en zitten fleurig met de heren aan. De wijn wordt geserveerd. De stemming komt er in en men praat en lacht en gekt.. Iets is Tony niet naar de zin me neer van Gulpen! Aanvankelijk was hij vrij aardig in de conversatie, maar na enkele glaagsjes ontpopte hij zich als iemand van bedenkelijk gehalte: het vernis van uiterlijke beschaving bleek maar erg dunnetjes! Heel ver ging dat Tony niet uit de richting, want reeds straks, bij de kennismaking, voelde hij de spitse vormelijkheid van meneer van Gul pen als gemaakt aan heel zijn fi guur, de bewegelijke felle oogjes, het fatterig voorkomen waren hem di rect al onsympathiek! Op de scherpe neus stond, met knijpkussentjes in de ooghoeken, de gouden lorgnette, dansende, wanneer hij lachte om een of andere aardig heid. Vond hij die bijzonder verma kelijk of pikant, dan schaterde hij luid, waarbij dan het sjieke brilletje van zijn hoge standplaats viel en aan het, eveneens gouden, kettingske kwam te hangen. Dit was vastgehaakt achter een van de grote bloedloze oren. Bij dit hysterisch lachen kwam tussen de dunne lippen uit, het ge- glinster van een paar alwéér gouden tanden in het slechte gebit. Ook Marietje was dezelfde gevoe lens toegedaan en zij sprak zo weinig mogelijk met hem. De dame aan zijn rechterzijde - z'n echtgenote? - was al even wei nig degelijk. Potsierlijk opgedirkt, was zij niet weinig genérend in haar kleed, dat bezaaid met grote felle bloemen en met Iaaguitgesneden hals ongetwijfeld de laatste mode uit de stad moest heten. Als haar man een schuine mop getapt had, giechelde zij hoog en schel en sloeg met haar coquette hand hem quasi bestraffend tegen de wang, waarbij het gouden brilletje dansend van de spitse neus afsprong en aan het gouden kettingske kwam te ben gelen. Glazen werden geheven en gele digd. Tony en ook Marietje nippen tel kens slechts een teugje weg en slaan zelfs meermalen over. Zij voelen zich al lang niet meer thuis in dit gezel schap... De pittige Bourgogne begint z'n uitwerking te doen. Er zijn ook sigaren voor de heren. Mijnheer van Gulpen offreert aan de dames een sigaret. Allen doen mee behalve Marietje. Deze haalt uit haar tasje het zakje toffees en deelt rond. Meneer van Gulpen, de steek voe lend, zal het nog némen: och ja, het is maar een boerinnetje, wat achter lijk dus, dat ziet men wel op dorpen! Maar... misschien is zij wel voor her opvoeding vatbaar? Terwijl zij naast hem staat, geeft hij haar een kneepje in de arm met woorden, die haar - maar evenzo Tony - het bloed naar het hoofd jaagt! Mevrouw is jaloers en houdt zich een beetje boos... Meneer van Gulpen begint óók kleur te krijgen, zij het door een ge heel andere oorzaak; keer op keer wrijft hij zich met z'n zijden zakdoek je over het klamme voorhoofd. Hij neemt intussen goed in en zijn keel wordt droog en hees van het vele praten. Het gehalte van de gesprekken daalt al langer hoe meer. Tony zou het liefst afscheid hebben genomen, maar hij laat het voor Willy, wien het intussen ook is aan te zien, dat een en ander hem niet aanstaat! De beide Meeuwissen luisteren ech ter met interesse naar de frivole ver halen van het grote stadsleven; hier in deze negorij is nooit iets te bele ven! Tony walgt van dat smerig heertje en die wereldwijze mevrouw... Eindelijk barst de bom. Wan neer meneer van Gulpen, onder liet aanmoedigend lachen van zijn partner, een intieme aange legenheid dubbeltongt uit hun obscure samenleving en daarbij ook nog de nodige ezelstrappen uideelt aan kerk en priesters, is bij Tony de maat volruw stoot hij zijn stoel achteruit en roept met trillende stem: „Kom Marietje, laat ons gaan!" Terwijl deze haar mantel aan trekt, groet hij Willy en diens meisje en gaat daarna met opge heven hoofd de zaal uit, om voor ziin deel hij de kastelein af te rekenen. Even geeft het in de salon een beklemmende stilte! Willy's meisje wendt hoofd pijn voor, samen excuseren zij zich voor het verdere gedeelte van de avond en gaan ook heen. In de salon horen zij mevrouw weer gieberen, nu wellicht yii leedvermaak over de achterlijk heid van de vier die weg zijn! Op straat galmen de opgeld» ten jongens de nieuwste „slager van Peer van Rooij, de dorpski miek. „Kermis is mar eens in jaor, op nun kikvors groeit g« haor!" Tony en de anderen gaan nai huiten. In de salon heeft men de HA ten van de kroonluchter au| draaid, doch blijkbaar ve de gordijnen dicht te halen.. Lr is juist een oploopje tf kinderen, die komen kijken nu den Bruut van Vlijmen, slew nog liggend in het gras naast* herberg... Een paar marechaussees A< arriveren, jagen de troep u'1'; en schoppen met hun zware-j- zen tegen de bewusteloze,® kreunend zich nu omdraait.-y slcuren zij hem overeind. - suft hangt hij tussen hen in;® moet mee naar het arrestant lokaal, waar hij zijn roes ver» mag uitslapen... Enkele jongens hangen voor het raam van de salon roepen tot de kameraden, mee willen trekken met del» tic: „Hei, hier moette komenrij ken, des nog veul mooier" zien Tony jaagt hen uiteen. „Sik', sik, pennelekker. den zij hem uit... (Wordt vervoll

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 6