e Echo van het Zuiden ALGEMENE BESCHOUWINGEN BINNEN- EN BUITENLAND n VAN MAAREN's BRIL testants Christelijke Raadsfraktie Katholieke Arbeiders Beweging 00K UW BRIL bij de begrotingen der Gemeente Waalwijk AANSLAG OP DOUANIER OPGEHELDERD Twee opgeschoten jongelui uit Maasdriel, de 20-jarige V. en de 21-jarige K. zijn de daders van de aanslag per auto op de douane ambtenaar J. Spin uit Beek bij Nijmegen, die nog steeds in ern stige toestand in het Nijmeegse St. Canisius-ziekenhuis ligt. En kele gesmokkelde doosjes met bukspatronen waren de directe aanleiding tot de aanslag. Dank zij de speurzin en de oplettend heid van de postcommandant der rijkspolitie in Maasdriel, opper wachtmeester Grevengoed, kon den heide jongelui donderdag ge arresteerd worden. 120 GEVANGENEN IN NIEUW-GUINEA Op Waigeo en Gag zijn tot nu toe 120 Indonesische infiltranten krijgsgevangen gemaakt. Twin tig infiltranten sneuvelden. Aan de zuidkust van Nieuw-Guinea is nog een onbekend aantal indrin gers voortvluchtig. Zij kwamen met een schoener aan land tus sen Oela en Kokonao en gedeel telijk met motortorpedoboten in de MacCluergolf. Deze groepjes zitten ingesloten tussen mari niers. GEROOIDE 12 MILLE TERUG VIA DE BIECHTSTOEL De 45-jarige pensionhouder B. H. uit Noordwijkerhout, die don derdagavond bij de recherche van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam kwam vertellen, dat hij was beroofd van 12.500 gulden, heeft het geld terug. Wei nige uren later bracht de pastoor van de parochie De Liefde aan de Bilderdijkstraat in Amster dam-West het geld bij de politie. De dader van deze beroving had het tfeld in de biechtstoel aan de pastoor afgegeven. De pastoor beriep zich op het biechtgeheim toen de rechercheurs hem de identiteit van de dader vroegen. VERLIES KLM 76,7 MILJOEN Een hijzonder teleurstellend 1901 heelt de KLM een verlies gebracht van 70,7 miljoen gul den, tegen een nettowinst in 1900 van 10,3 miljoen. LAGERE BELASTING PER 1 APRIL Laat de verlaging van de weel debelasting met terugwerkende kracht tot 1 april ingaan. Dit dringende verzoek om niet te zeggen smeekbede doet de ka tholieke bond van elektrotechni sche werkgevers in een verzoek aan de Tweede Kamer. De bond meent dat het wetsvoorstel op een zeer ongelukkig tijdstip in gediend is. Zeker wat de koelkas ten betreft, moet gesproken wor den van een kopersstaking en 't is begrijpelijk dat vele winkeliers in arren moede zelf de weeldebe lasting voor hun rekening ne men om hun zaak draaiend te houden. ZUIDERKRUIS ZONDER STOORNIS MET TROEPEN VERTROKKEN Och arme, was daar nu het machtige scherm wakers in het holst van de nacht voor op po ten gezet? Tegen de tweehonderd man marechaussees, politieman nen en rechercheurs op de wal, in het dorp, langs de wegen en op een hoot van de Rotterdamse rivierpolitie op de Nieuwe Wa terweg hadden van het troepen schip Zuiderkruis bestemming Nieuw-Guinea een onneemba re veste gemaakt. Maar toen om kwart over 6 donderdagochtend de drijvende kazerne met 805 op gewekte militairen zich van de kade losmaakte, was er niet dat gebeurd. Er waren zelfs in de verre om trek van de kade op enkele schie lijke nachtelijke kalkers na, die prompt werden gegrepen, geen opstootjes geweest van partijen of eenlingen, pro of contra, wat dan ook. Er hadden zich geen wanhoopstaferelen van opstandi ge of angstige militairen afge speeld. Er waren geen trieste ge beurtenissen rond bedroefde ou ders geweest; met wat verloof den mee nog geen honderd, die allemaal van achter de afzetting op de kade mochten, terwijl het schip als het ware nog te be springen was. Kortom, er was geen spoor van opschudding. Over 14 dagen en in augustus gaat weer een troepenschip. |C,.SDAG 24 APRIL 1962 84e JAARGANG No. 31 je heer Dercksen, namens de UleidinS- nit iaar valt mij de eer te beurt ainens de Protestants Christe- nRaadsfractie een algemene be- ïuwing te geven van het ge- nte-beleid naar aanleiding van Sgroting voor het dienstjaar '62. i-ipreerst wil onze fractie eer en t' brengen aan uw college voor Progressieve wijze waarop u uw Puursfunctie uitoefent en speci- 1 voor de initiatieven die u in dat Seid ontwikkelt. In deze waarde- P betrekken wij gaarne ook de retaris, de Hoofden van Dienst Hp lagere ambtenaren. jtreekontwikkeling. j uw nieuwjaarsrede, mijnheer /voorzitter, hebt u een zeer ac- *1 onderwerp aangeroerd: het •menhangend streekbeleid. Wan- wij ons niet vergissen, zal de Peente Waalwijk bij het opstel- en tot ontwikkeling brengen ;Vj, een streek-structuurplan voor Langstraat een belangrijke taak /jeten vervullen. De samenspraak a samenwerking in intercommu- aal verband, zal weliswaar in eer- instantie op hoger niveau plaats -nden, maar de ervaring op dit ge- led in grote aglomeraties in de •adstad Holland, heeft al wel ge leerd hoe gewenst het is dat ook de •üdsleden van dit probleem studie -aken en zich voorbereiden op de ionsekwenties van deze uiterst be- ingrijke tendens in ons staatsbe- sel Wij zouden u graag de verze iling willen geven dat de Protes ts Christelijke raadsleden van •arte en met toewijding deze sa menwerking en plancoördinatie in de streek zullen helpen bevorderen, its deze ontwikkeling niet gaat ten koste van de gemeentelijke zelf- i'andigheid. Wij vertrouwen dat u en andere raadsfracties ons inzicht rillen delen. Naar onze mening ligt hier ruim- te voor initiatieven. Wij denken b.v. an het convoceren van een verga dering van raadsleden uit alle ge- -eenten in de Langstraat, met het doel zich over dit onderwerp te oriënteren. Mogelijk dat een expert cpdit gebied bereid gevonden wordt tai de bespreking in te leiden. Wij denken b.v. aan de burgemeester ra Rijswijk (Z.H.) die zich door sjn bekendheid met deze materie reeds een zekere faam verworven beeft. De gemeente-financiën. Met grote vreugde en voldoening hebben wij kennis genomen van de jesultaten van uw financieel beleid, nardoor de jaren 1960 en 1961 aan merkelijke batige saldi op de gewo ne dienst opleverden en de begro ting voor 1962 sluitend is, zelfs na (repassing van flinke reserveringen. Bij de onderhandelingen over het rerkrijgen van een zo gunstig mo- jelijke garantie-regeling voor onze peente, hebt u, mijnheer de voor- rtter, gewezen op de behoeften van onze zich snel ontwikkelende in dustriestad, en met succes. De ge meente is u daarvoor zeer veel dank verschuldigd. Terecht wordt er in de Toelichting op de begroting op gewezen, dat 't begrotingsbeleid onder vigueur van de Nieuwe Financiële Verhoudings- ret toch wel anders ingesteld zal móeten worden dan tot nu toe het geval was. Er waren in de afgelopen tegrotingsperiode enkele sympto men merkbaar van wat wij heel voorzichtig zouden willen noemen: een zeer optimistische conjunctuur- beschouwing. In alle bescheidenheid menen wij er op te moeten wijzen, dat het tijd wordt ons weer de juist heid te herinneren en in praktijk te mengen van het spreekwoord: dat kuizen als kastelen alleen dan tot stand komen, als naast de vlijt ook de zuinigheid betracht wordt. Dit Hemt te meer, omdat de organisatie van het ambtelijk apparaat met zich meebrengt dat de Hoofden van fenst gemakkelijk kunnen over zien naar het systeem om bij de begroting van uitgaven altijd het •maximum te vragen in de verwach- 'mg dat b. en w., de raad en in laat ste instantie de Ged. Staten, de ge ragde kredieten wel zullen redu ien, wanneer het algemeen beleid Z noodzakelijk maakt. at de begrotingsoverschotten be treft vragen wij ons af of de aan kondiging in de Toelichting dat zal ^rden voorgesteld deze te storten een fonds voor een cultureel cen- ^m. letterlijk genomen moet wor- wn. Zou het niet van een voorzich- •jg beleid getuigen om slechts een jee. mogelijk zelfs een belangrijk •si. van de overschotten voor dit jaooie doel te bestemmen, maar te- •ens een reserve op te bouwen ter aekking van begrotingstekorten in wnende jaren? Het zou zeer te be duren zijn wanneer in de toekomst reuwe verhogingen van Straatbe- ftoig, Rioolbelasting, Reinigings- en Gas- en Electriciteits- jf.even nodig zouden zijn om te- - hen te dekken, wanneer de over- ■'■v! van ^eze jaren al direct en eel besteed werden. c«njunctuurverloop. JfUw nieuwjaarsrede hebt u ook -■«le woorden gewijd aan het ma- *eie welzijn van de inwoners. U hpM rt*e dat de hoogconjunctuur .doorlopend manifesteert op ve- ei wijze en dat in het afgelopen het productie-apparaat in alle j..or.en vrijwel maximaal bezet u hebt verder gewezen op het verband tussen deze gunstige con junctuur en het welzijn-bevorde rend beleid van het gemeentebe stuur. Het is nu drie maanden ge leden dat u deze woorden hebt uit gesproken en het is bijna angstig om te moeten constateren dat in zo korte tijd de situatie zich in ongun stige zin gewijzigd heeft. In onze buitengewoon conjunctuurgevoelige gemeente moet men wegens de be trekkelijke eenzijdigheid van de in dustrie, ieder symptoom als het wa re door een vergrootglas bekijken. Weliswaar heeft de afgenomen bedrijvigheid iets te maken met sei- zoens- en weers-invloeden, maar daarachter spelen toch bedenkelijke economische verschuivingen een rol. Wij denken o.a. aan de bijna maan delijks enorm toenemende import van buitenlands schoeisel en de te gelijkertijd afnemende export van Nederlandse schoenen. Juist om het verband dat u zelf hebt geconsta teerd tussen de mate van welvaart en het niveau van de gemeentelijke voorzieningen, menen wij dat het verstandig is om in alle bescheiden heid nu reeds de vinger waarschu wend te heffen. Waar de omstandig heden zich zo snel kunnen wijzigen, komt het ons voor dat een van jaar tot jaar aanpassen aan het conjunc tuurbeeld, voor de gemeente niet meer voldoende is. Dit houdt het gevaar in een jaar achter te lopen, wat bij een plotseling optredende recessie tot inadéquate uitgaven van de gemeente zou leiden. Wij zouden derhalve de suggestie willen doen van een driemaandelijks contact tussen het gemeentebestuur, de Ka mer van Koophandel en het Gewes telijk Arbeidsbureau, welk contact eventueel het karakter kan krijgen van een driemaandelijks rapport uit te brengen door beide laatstgenoem de instanties. Industrialisatie. In aansluiting op het voorgaande, zouden wij nog eens willen herhalen wat van deze zijde reeds bij de be grotingsdebatten van 1960 en 1961 werd gesteld, n.l. dat het aantrek ken van andersgeaarde industrieën door ruimere publiciteit moet wor den bevorderd. Wij kunnen ons niet onttrekken aan de indruk dat hier aan nog te weinig aandacht wordt besteed. Wij zijn ons er van bewust dat voorlichtingsavonden, dagblad reclame, het plaatsen van borden e.d. hoge kosten met zich meebrengt, maar anderzijds dient men zich toch te realiseren dat het hierbij gaat om een levensbelang voor de gemeente Waalwijk. Het verheugt ons dat de inventarisatie van bestaansbronnen en arbeidsplaatsen inmiddels heeft plaats gehad en wij zijn er van overtuigd dat de daaruit verkregen gegevens ongetwijfeld ook in een publiciteits-campagne op passende wijze verwerkt zouden kunnen wor den. Verder lijkt het ons wenselijk deze enquête van tijd tot tijd te herhalen, zodat de resultaten ook in de toekomst hanteerbaar blijven. Openbare werken. Onze fractie heeft de indruk dat het in het leven roepen van het Ge meentelijk Grondverwervingsbedrijf organisatorisch een gelukkige greep blijkt te zijn geweest. Toch zouden wij uw college in dit verband een vraag willen stellen. De begroting geeft een voordelig verschil aan van 187.400,dat grotendeels veroor zaakt is door het inbrengen van gronden in het Gemeentelijk Grond bedrijf, terwijl daarenboven af schrijving op de havenwerken en op enkele nieuwe scholen dit jaar niet is uitgetrokken, omdat het werk in 1962 nog niet geheel voltooid zal zijn. Wij menen dat de bestaande verordeningen afschrijving op nog niet geheel voltooide werken wel toelaat. Wij vragen ons af, of door de thans gevolgde politiek niet het gevaar bestaat dat de begroting dit jaar geflatteerd wordt. In deze zin, dat de gemeente zich rijker rekent dan zij in werkelijkheid is. Met na me moet er naar onze mening voor gewaakt worden, dat een op deze wijze berekend overschot voor an dere doeleinden besteed wordt, ter wijl het in werkelijkheid en naar zijn aard bestemd is voor afschrij vingen op kapitaalwerken in de ko mende boekjaren. Het kan toch nooit de bedoeling zijn om b.v. het tot stand komen van een cultureel centrum te realiseren met behulp van bedragen die eigenlijk bestemd zijn om de investeringen in haven plan en schoolgebouwen te amorti seren. Dit zou een zeer onaangena me terugslag ten gevolge hebben en na het feest van 1962 zou de ka ter van 1963 groot zijn. Onze fractie zou gaarne van uw college verne men welk beleid u zich voorstelt te voeren met betrekking lot het ge calculeerde begrotingsoverschot op genoemde openbare werken. Verder zouden wij nog eens willen infor meren naar de stand van zaken met betrekking tot de sanering van het stationsplein en de Burg. v. d. Klok- kenlaan. Het is nu bijna 2 jaar ge leden dat dit project in de raad is behandeld en afgehandeld en de ur gentie van de voorgenomen verbete ringen wordt met de dag groter. Wat de stedebouwkundige plan ning betreft, heeft men er ons van verschillende zijden op gewezen dat de ambtelijke molens buitengewoon langzaam malen als het er om gaat bepaalde projecten in te passen in de gemeentelijke uitbreidingsplan nen. Wij geloven dat de kerkbestu ren en jeugdorganisaties u dank baar zouden zijn wanneer u bij het Stedebouwkundig Bureau op wat meer vlotheid bij de behandeling der aanvragen zoudt willen aan dringen. Bij een vroeger begrotings debat is er door een van de raads leden reeds op gewezen, van hoe veel belang het is dat er op ver schillende plaatsen in de gemeente speelweiden of speelplaatsen gepro jecteerd worden. Zou het westelijk deel van de gemeente in dat opzicht niet wat karig bedeeld worden wanneer de bouw van het streek ziekenhuis in de loop van 1962 en 1963 inderdaad plaats vindt, over eenkomstig de plannen die vorig jaar in de raad behandeld zijn? Ten slotte nog een algemene opmerking over de aanleg van straten: wij zou den willen aanbevelen in nieuwe uitbreidingsplannen de straten en kele meters breder te projecteren dan tot dusver gebruikelijk was bij de straat-aanleg in Besoijen-West en in Bloemenoord. Het zou niet juist zijn in nieuwe wijken al spoedig gedwongen te zijn tot het instellen van parkeerverboden, wanneer de bezwaren ondervangen kunnen wor den door de secundaire straten van meet af aan twee meter breder te plannen. De Woningbouw. Wij begrijpen dat de al jaren aan houdende belangrijke stijging van het inwonertal het gemeentebestuur voor problemen stelt, die eerder de neiging hebben groter te worden dan af te nemen. Het is in dit ver band zeer te betreuren dat de zor gen van het gemeentebestuur nog vergroot worden door de maatrege len die van Rijkswege genomen zijn en waardoor het er naar uitziet dat de woningbouw in de particuliere sector voor de eerstkomende twee jaar geheel stil zal liggen. Wat ons ook met zorg vervult, is het feit dat er geen waarneembaar verband be staat tussen het gereed komen van nieuwe woningen, het beschikbaar komen van oude woningen en de opruiming van onbewoonbaar ver klaarde woningen. Aan kleine een gezinswoningen met een huurprijs van ca. 15.per week, bestaat momenteel naar ons gevoelen een grotere behoefte dan aan flat- of etage-woningen in een hogere huur- klasse. Over de kwaliteit van de ge reed gekomen gemeentewoningen worden nog al eens klachten ver nomen, en als deze klachten voor komen kunnen worden door meer toezicht tijdens de bouw, dan be hoeft het geen betoog dat de daar aan bestede kosten gemakkelijk te rugverdiend worden door een lagere onderhoudspost in de komende ja ren. In de Memorie van Toelichting wordt er reeds op gewezen dat de onderhoudskosten een stijgende ten dens hebben en zullen houden in de naaste toekomst, wat mede verband houdt met de gestegen en nog ver der stijgende salarispost van het Bedrijf Gemeentewerken. In dit verband zouden wij er op willen aandringen dat uw college de ge volgen van het systeem verdienste- beloning op de voet blijft volgen, terwijl wij het verder van groot be lang achten dat de enquête naar de staat van bewoning der diverse ge meentewoningen, welke enquête reeds tot een eerste rapport geleid heeft, zo snel mogelijk voltooid wordt en daarna regelmatig her haald wordt. Wij verwachten dat hieraan een zekere preventieve wer king zal uitgaan, die tot een bespa ring van de onderhoudskosten kan leiden. O.K.W. Het in gebruik nemen van de openbare leeszaal en bibliotheek heeft ook in Protestantse kringen grote voldoening gewekt. Uit alle kringen der bevolking wordt van deze bibliotheek reeds een zo fre quent gebruik gemaakt, dat men zich achteraf niet meer kan inden ken waarom het jaren heeft moeten duren alvorens deze plannen wer kelijkheid werden. De plannen voor een muziekschool zijn nog altijd niet gerealiseerd, hoewel ook hierover reeds jaren lang geconfereerd is en wij kunnen alleen hopen dat het succes van de bibliotheek een sti mulans zal zijn voor hen, die zich tot taak gesteld hebben in Waalwijk ook een muziekschool op te richten. Wij nemen aan, dat 't de bedoeling zal zijn beide instellingen metter tijd in het cultureel centrum onder te brengen, wat de rentabiliteit van het hele project ongetwijfeld ten goede zal komen. De uitgewerkte plannen met betrekking tot 't cul tureel centrum moeten de raad nog bereiken en het is dus te vroeg om ons daarover uit te spreken, hoewel het wel duidelijk is dat de Protes tants Christelijke Fractie het tot stand brengen van een cultureel centrum in Waalwijk zal steunen, piede in verband met de plaats die Waalwijk in de streek inneemt, echter onder voorbehoud dat de op zet zodanig is, dat Waalwijk niet 'n last op zich behoeft te nemen die te zwaar blijkt om te dragen. Vrijwillige dienstverlening. Aan het slot van dit betoog, mijn heer de voorzitter, zou ik nog een lans willen breken voor het in eer herstellen van een oude stedelijke traditie. Iedere winter, wanneer er een hoeveelheid sneeuw gevallen is, valt het ons en anderen met ons op, dat de straten nergens zo slecht be rijdbaar zijn als juist in Waalwijk. De apparatuur waarover de Dienst der Gemeentewerken beschikt voor het gemotoriseerd sneeuwruimen, schijnt niet voldoende te zijn of lijdt althans tot mindere resultaten dan de meer ouderwetse methoden die in de ons omringende dorpen worden toegepast. De ervaring in grotere steden, hier en in het bui tenland, heeft ook wel bewezen dat het sneeuwschuiven alleen niet vol doende is, maar dat in aansluiting hierop door sneeuwploegen met de spade de straten sneeuwvrij moeten worden gemaakt. Nu bestond er vroeger in de dorpen en steden de mooie traditie dat er in noodgeval len een vrijwillige hulpploeg ter be schikking stond, gerecruteerd niet alleen uit het gemengde personeel, maar ook uit andere bevolkings groepen. De vrijwillige brandweer is hiervan nog overgebleven. De be staande verordeningen laten, naar onze mening, ook toe dat dergelijke werkzaamheden beloond worden en wij vragen ons af, of het niet op de weg van het gemeentebestuur ligt om, in overleg met de directeur van Gemeentewerken en het Hoofd van de Brandweer, het eerherstel van deze traditie te stimuleren. Het per soneel van de reinigingsdienst en plantsoendienst zou als vaste kern in dit vrijwilligerskorps kunnen worden ingeschakeld. Hiermee zou ik deze beschouwing willen beëindigen en tevens de dank van de Protestants Christelijke Frac tie willen overbrengen aan de an dere raadsfracties voor de prettige verstandhouding die in het afgelo pen begrotingsjaar steeds heeft be staan en die, naar wij hopen, ook na de komende gemeenteraads-ver- kiezingen gecontinueerd zal worden. De heer C. A. Mosselveld namens de Mijnheer de Voorzitter, Indien ik over de aangeboden Ge meentebegroting voor 1962, alsmede die der bedrijven in het algemeen iets mag zeggen, dan kan ik weinig minder doen dan deze als een mach tig stuk werk betitelen, waarvoor ik gaarne mijn waardering betuig. De ze begrotingen zullen een veilige basis uitmaken, op grond waarvan een doelbewust en voortvarend be leid van het college in samenwer king met de raad, verzekerd is. Niettemin maak ik gaarne gebruik van de gelegenheid, om bij de alge mene beschouwingen enkele aspec ten van het bestuursbeleid onder de loupe te nemen. 1) Batige sloten over 1960 en 1961. Voor de in de memorie van toe lichting gememoreerde te verwach ten batige sloten over 1960 en 1961, zomede de te verwachten reserve in „onvoorziene uitgaven" in de begro ting 1962, worden t.z.t. voorstellen in het vooruitzicht gesteld tot stor- EXCLUSIEF Grotastraat 153 - Waalwijk Tel. 2505 ting in een fonds voor een cultureel centrum. Dit fonds zal er zeker toe bijdragen de verwezenlijking van 'n cultureel centrum nader te bren gen. Hoe belangrijk dit centrum ge noemd mag worden, toch dient mijn inziens nauwkeurig te worden na gegaan of de stichting van dit cen trum het meest dringende object is om deze reserves te investeren of wel dat er niet andere even belang rijke projecten zijn waarin de steeds hoger wordende jaarlijkse nadelige saldi, geheel of ten dele zouden kunnen worden opgevangen door uit bedoelde reserves te putten. Ik noem bijvoorbeeld het badhuis, het zwembad met recreatieoord, de voorzitter, wordt bij de reële stij ging van inKomslen, onaer c. ge noemd, nogere winstuitKeringen van ae gemeenteDeaijjven. ik meen ae verwacnungen, nier uugesproKen, uien sterK ie moeien betwijieien. ue winsten van net waierDearyi zyn ae ïaaisie jaren minimaal, mede ais gevolg van ae beiangryKe investe ringen m de toevoer naar nieuwe wij Ken, doen vooral door ae in aan bouw zijnde uitbreidingen en de plannen voor een nieuw bronnen- terrein in de toekomst. Was er in 1960 nog een uitkering van 23.934.64 ais batig saldo aan de gemeente, was de raming voor 1961 nog een uitkering van 18.315.-, voor deze begroting is slechts 750.- winstuitkering geraamd. De cijfers spreken voor zichzelf. Wat het gasbedrijf betreft, liggen de cijfers resp. 1960 ad 58.583.31; 1961 ad 73.30Ü.- en '62 ad 70.500.-. Indien dit beeld ook werkelijkheid wordt, zal het niet nodig zijn de ta rieven te verhogen. Het electriciteitsbedrijf geeft een gelijksoortig beeld. In 1960 'n winst uitkering aan de gemeente van 229.719.91, een raming voor 1961 ad 176.900.en een raming voor 1962 ad 202.000.Dit is toch wel een regelmatig hoge winst, mijnheer de voorzitter, en ik vraag mij af, of de tijd niet rijp is om een deel van deze winst door middel van een ta riefverlaging aan de afnemers, dus aan de inwoners-gebruikers, ten goede te doen komen. Dit temeer, waar in de toekomst een verlaging niet meer zal worden tegengehou den, omwille van het verkrijgen van. een subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het gemeen tefonds, tenzij dat dit probleem ook nog een drietal jaren speelt bij de beoordeling van een eventueel ver zoek om een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds, waarop door u in de memorie van toelichting ge doeld wordt. 4) Wat de hogere opbrengst van de bestaande plaatselijke heffingen be treft, hoop ik van harte dat deze be perkt zal blijven tot die, welke nor maal voortvloeien uit de gestadige groei van de gemeente naar inwo nertal en de stijging der bebouwde eigendommen. De financiële druk op een gebouwenbezit aan straatbe lasting, rioolbelasting, reinigings rechten, polderlasten, grondbelas ting, enz. is reeds van dien aard, dat hiermede terdege rekening dient te worden gehouden bij het verwezenlijken van bouwplannen, wil men later niet voor onaangena me verrassingen komen te staan. 5) Gemeentewerken. Gelijk de memorie aangeeft, heb ik tot mijn genoegen gezien, dat bij diverse afdelingen der begroting ernstig gestreefd is de raming der- uitgaven te verminderen. Dat dit bij de onderhoudskosten der straten, pleinen en plantsoenen en bouw- sportparken die vermoedelijk al lengs meer gaan kosten aan kapi- taalslasten en onderhoud dan aan vankelijk begroot is, de stichting van een grotere sporthal waaraan grote behoefte bestaat, enz. 2) Woningbouw. Zonder iets te kort te doen aan 't grote belang van de 500 woningen, gebouwd of in aanbouw onder het plan continubouw Brabant II of aan daardoor reeds gerealiseerde prach tige woonwijken in Baardwijk en Waalwijk-noord, heeft de woning bouw al deze jaren wel een eenzij dig patroon gekregen. Het zal daar om zaak zijn, zodra de mogelijkheid daartoe open komt, weer woonty- pen te gaan bouwen zoals die met zulk groot succes gebouwd zijn in de Baardwijksestraat en later in de St. Antoniusparochie. Ook bestaat er in de goedgekeurde en ingediende uitbreidingsplannen practisch geen mogelijkheid voor de minder draagkrachtige groepen om een enkel of dubbel woonhuis te bouwen, een gemis dat nog steeds gevoeld wordt blijkens de vele vra gen die daarover door velen worden gesteld. Ik mag uw college dit pro bleem wel zéér onder de aandacht brengen; ook het opnemen van een gedeelte van een uitbreidingsplan, waarin een aantal arbeiderswonin gen kunnen worden gebouwd in 'n lage huurklasse, om de minst draag- krachtigen, vooral via krot-oprui ming, te kunnen opvangen, is van urgent belang. Vanzelfsprekend zal de lage huur moeten worden ver kregen door toelaatbare bezuiniging op de bouw, maar ook door zeer in tensieve bebouwing van een zo mo gelijk maagdelijk terrein; ik bedoel, waarin geen dure obstakels als land- bouwpanden enz. behoeven te wor den onteigend. Wanneer de plaats zorgvuldig wordt uitgezocht, liefst in de nabijheid van grotere bestaan de groencomplexen die dan de no dige ruimte geven, moet dit uitvoer baar zijn. 3) Hogere winstuitkeringen van de gemeentebedrijven. Volgens het gestelde in de memo rie van toelichting, mijnheer de DEN BOSCH TILBURG BREDA Vughterstraat 25 Markt 32 Nw*.Ginn«l«niir. 23 Tel 32555 Tel 25253 Tel. 38370 en woningtoezicht door de steeds toenemende grootte en aantallen niet meer mogelijk is, daarvoor kan ik begrip opbrengen, alsook voor de belangrijke verhoging der perso neelskosten. Voor zover U gewag maakt van bevorderingen bij het verklaren van stijging van de salarispost van het bedrijf „gemeentewerken", moge ik Uw speciale aandacht vragen voor de bevorderingsmogelykheden in de lagere rangen; in het bijzonder bij de plansoenendienst komt mij een nadere beschouwing der moge lijkheden gewenst voor. 6) Het subsidiebeleid van het Col lege in het algemeen heeft mijn al gehele instemming. Dat het College welwillend beschikt op verzoeken van de „jeugdsportraad" en de „Stichting Bureau voor Medische Sportkeuring Waalwijk en omge ving" heeft mij dankbaar gestemd. In beide sectoren wordt veel en goed werk verricht ten behoeve van de jeugd en niet minder van de ge meenschap. Het is jammer dat er geen termen aanwezig zijn om ge heel tegemoet te komen aan de ver langens van het Nationaal Oudheid kundig Museum. 7) Havenplan. Reeds herhaaldelijk is van de zij de van uw college te kennen gege ven, dat aanbesteding van de sluis met bijbehorende werken op korte termijn te verwachten was. Nog steeds zijn wij niet zover. Ik zou het op hoge prijs stellen, mijnheer de voorzitter, van u te mogen verne men welk obstakel nog steeds de verwezenlijking van die aanbeste ding in de weg staat. Dit is, mijnheer de voorzitter, wat ik in het algemeen bij de algemene beschouwingen ten berde wilde brengen. Ik dank u voor de mij ge boden gelegenheid en ik spreek gaarne mijn grote waardering uit voor het vele werk, nodig voor de aanbieding van de Begrotingen voor 1962, door uw college en alle mede werkers verricht. Moge de verwezenlijking daarvan in eensgezinde samenwerking met de gemeenteraad, onder Gods on misbare zegen, een feit worden tot heil van onze gemeente. SALAN GEARRESTEERD EN GEBOEID NAAR PARIJS Salan (62), de aanvoerder van de OAS, is op de vijfde verdieping van een flatgebouw in het hartje van Algiers gearresteerd. Tegelijkertijd werden zijn vrouw Lucienne - koos naampje „Bibiche" - zijn 15 jaar ou de dochter Elisabeth en zijn aide-de- camp ex-kapitein Ferrandi aange houden. Zoals zijn nummer 2 in de OAS, exij generaal Jouhaud, had Sa lan zijn uiterlijk veranderd. Hij droeg nu een zwarte Charlie Chap- lin-snor en had zijn haren geverfd. Frankrijks meest gedecoreerde sol daat (39 medailles) werden de hand boeien aangelegd en onder zware bewaking naar Parijs gevlogen. Salan bood geen verzet bij zijn arrestatie, maar hij wilde zich ook niet bekend maken, nadat gehelmde gendarmes en gewapende detectives zijn woning waren binnengedron gen. Een toppunt van zijn ontluis tering en vernedering is geweest, dat zijn schuilplaats in Algiers door een van zijn eigen mannen van de OAS werd verraden. Vrijdagavond om half 10 was Salan in Parijs.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5