J alléén indeHEMA L PASSIE VOLGENS JOANNES woens prijzen !Lom n°<^ L. H0EBFN N.V. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 24 APRIL 1962 „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" DE JEUGD VAN TONY ROM VN' donr A. v. ENGELEN 42). Hij gaat dc herberg binnen en spreekt met de kastelein. Even later worden de gordijnen dicht- gehaald. Zij stappen weer over de straat waar de lantaarns hun lichtkring hebben in het duister van de avond. Temidden van het drukke gedoe op het kermisterrein ba den ook dc schommels en malle molen in een zee van licht. De draaiorgels dreunen hun zware muziek, de heldere bel klinkt boven alles uit en er zijn nog tal loze kinderen, wier opgewonden stemmen juichen en joelen van uit de draaimolen naar de moe ders, die verrukt zijn om hun blijde gezichten tussen de pracht en glinstering van het met blin kende kralen bestikte fluweel. In bonte mengeling wemelt al les dooreen in onbezorgde pret. Willy en zijn meisje nemen af scheid van Tonv en Marietje, doch niet dan na hen heiden uit genodigd te hebben voor een au totochtje op disdag, dat hij van zijn vader te goed heeft voor het slagen op de Mulo. Zijn plan is 0111 een bezoek te brengen aan 't kasteel van Heeswijk ter bezich tiging van de kunstschatten al daar. Het zal best een fijne dag worden. Nu, Tony en Marietje hebben er wel oren naar. Morgenmiddag, zondag, zullen zij samen gaan dansen, hopelijk in fatsoenlijker gezelschap, ter wij! zij de maandag denken te besteden aan het opzoeken van de diverse ooms en tantes. Zij dienden zich toch ook daar eens te laten zien, nu zij verloofd wa ren En hiermee zou de kermis dan weer besomd zijn! De autotocht dinsdag belooft een goed slot te zullen worden... Al gauw genoeg is het zo ver. Willy komt hen ophalen. Voor de neus van vele nieuws gierigen klappen de deuren dicht van de blauwe Chevrolet en tuf fen zij weg. Willy's meisje is de dochter van een industrieel van een na burige plaats en een alleszins correct meisje. Zij zullen het ge vieren wel rukken! Tony en Marietje hebben hun plaatsen achterin, Willy en Truus vóór. De chauffeur is ie mand, die best het zonnetje bij anderen in het water kan zien schijnen en ook wel ondervin ding heeft bij het vervoer van dergelijke vrachtjes. In de auto geeft men zich paarsgewijze over aan een zalig gekeuvel. Af en toe kijkt Willy, bij het horen van een verdacht geluid, glimlachend over zijn schouder heen naar achteren, maar haast even zo dikwijls kan Tony hem op de schouder tikken voor een zelfde soort overtreding. De chauffeur lonkt in z'n ver klikker: z'n passagiers hebben er goede zin in! De reis verloopt voorspoedig en binnen het uur reeds zijn ze op de plaats van bestemming aangekomen. Machtig rijst het kasteel uit zijn grachten omhoog en pro beert op te torenen tegen de breeduitwaaierende kruinen van de bcukeboinen langs de rijweg. Zwanen drijven, heel wit en statig, op het donkere water. De auto wordt geparkeerd, zij gaan de ophaalbrug over en zul len de klopper op de poort laten Maar de portier-slotbewaarder heeft hen reeds gehoord, hij was met een heer en een dame op het binnenplein juist in gesprek. Ook deze wilden voor een bezich tiging van de kunstschatten wor den rondgeleid. Dat trof dus goed want zij behoefden nu maar aan te sluiten. Na kennismaking met elkaar leidt de gids hen de tweede poort binnen. De oude heer ontpopt zich als een uitnemend kunst kenner en stelt aan de begeleider vele vragen, die van een ware deskundigheid getuigen. Met stijgende belangstelling luisteren de anderen naar de conversatie van de twee en heb ben er hun lering aan! De dame van de professor ja, professor van de Hogeschool uit Leiden! onderhoudt zich minzaam met haar nieuwe gezel schap. Onwillekeurig vergelijkt Tony deze mensen met die „heer en dame" van zaterdag en de ver gelijking valt wel zeer gupstig voor hen uit! Een uurtje later staan ze weer buiten. Ze zullen gaan picnicken onder de beukebomen in 't gras. Men spreidt daartoe het witte daken en zet de meegebrachte lunch hierop. Ook de anderen moeten mee aanzitten, ja ja, en geen bezwaren, er is van alles genoeg! Het geeft een gezellig samen zijn! Professor kan maar niet uitgeprezen komen over de Bra bantse gemoedelijkheid, maar hij weet intussen zelf ook goed mee te doenNa afloop nodigt hij z'n nieuwe vrienden uit op een te genbezoek in LeidenNu moes ten zij heen tot hun spijt, maar de kennismaking is hen zeer aangenaam geweest! Nog een half uurtje blijven de anderen in zalig niets doen bij een en dan komt Willy met een stout plannetje: om ook nog een bezoek te brengen aan de abdij, waar Piet Blankers, hun beider vriend, novice is. Tony weet aanvankelijk echt niet of hij dat wel aan zal dur ven; hij heeft het daar vroeger maar lelijk laten zitten! Willy weet die bezwaren weg te praten. Nu, vooruit dan maar. Zij rijden door het stille dorp, waarvan Tony de huizen nog kent, al is er zo hier en daar wel een nieuw bij gekomen. Spoedig staan ze in de nog stil lere abdij laan. De auto zwenkt de poort bin nen, die gastvrij wijd open „J Nog altijd staan de 4 peppels, als trouwe daclL weerszijden. Ook de kastanjeboom vo* kale kapelgevel. °°r Tony wijst Marietje aan welke takken zij vroeger h geschommeld en de kruin in zij wegkropen voor dé <r rende ogen van de survefflj Het geeft hem nog een heimwee, ook ql zou hij de oai toestand toch niet meer t willen! De wagen stopt en de he™ helpen de dames uitstappen Tonv belt aan en zal'tWu™ doen. Broeder portier opent 4 zelfde nog steeds van vroegér Tony vraagt of het gelegen'\m om even hun vriend Piet kers te spreken. Nog steeds heeft de vrie. ke broeder zijn hand vast, hem al maar onderzoekend en roept tenslotte uit: „Maar... dat is Tony van kei, als ik het wel heb! Wet, dat is een verrassing. En maak je het nog? Wat ben flink en groot geworden! kom er in, dan zal ik de waarschuwen!" (Wordt vervol door Loon-op Zands Jeugdkoor Wie gevolg heeft gegeven aan zondag eens te gaanwSHRLRAS de aansporing om vorige weck zaterdag of zondag eens te gaan luisteren naar Loonopzand's Jeugdkoor, zal daarvan geen spijt fjehad hebben. Ook wij zijn er ïcen geweest. Door een bijna winterse kou van een officiële lente-avond zijn wij naar de kerk van Loonopzand gegaan. In het koude gebouw zaten reeds hui verend honderden mensen. Toen wij juist binnen waren, nam het ruim negentig man ster ke Jeugdkoor zijn plaats in op het priesterkoor, correct en stijl vol als altijd. Een kort inleidend woordje van dc componist-dirigent, Fra ter Angclico, vormde de inleiding van een uurtje muzikaal genot en luisterende overweging. Passie van onze Heer Jezus Christus volgens Joannes!. Plechtig klonk deze vierstem- mige aanhef door de kille kerk- 1 ruimte. Mooi van klank, in een prachtig evenwicht van op el kaar ingezongen stemmen. Een melodie, die later zou blijken te zijn een woordenloos verklankt, telkens terugkerend en varië rend motief, 0111 harmonische achtergrond te geven aan de Christuspartij die in de Passie op zeer te loven wijze werd vertolkt door kapelaan Smulders. En daarop begon de boeiende afwisseling van een vloeiend re citatief van dc Evangelist (pater A. v. d. Staak M.S.F.) met aan grijpende koorzang en solopar tijen (Fr. M. Hungero). Aandachtig en stil hebben wij zitten luisteren en met ons allen die in de kerk waren. De componist is er in geslaagd om in fijn melodieuze vormen muzikaal gestalte te geven aan de prachtige teksten van St. Jan als hij 't lijdensdrama van Chris tus beschrijft. Nergens 'n zweem van zucht naar romantiek of overdreven pathos, geen ellen lange herhalingen, maar rustig en verantwoord toch vol le vendige variatie, in verklanking, afgestemd op de inhoud van de teksten, vloeien de melodieën naar je toe en dwingen je om je zelf te concentreren op het lijden en sterven van de Verlosser. Het is biddend zingen, dat aan zet tot luisterend bidden! -In drukwekkend vonden wij 't koor stuk, dat antwoord geeft op de vraag van Christus: „Wie zoekt gij?" Machtig in zijn eenvoud het unisono, waarmee de Joden Pila- tus antwoorden: „Wij hebben 'n wet en volgens die wet moet Hij sterven." Goed van opbouw het koor dat aarzelend in het begin, maar fu- do jjoapoyoj 'opuio pq do snou het: „Maar zij schreeuwden" van de Evangelist. Het is kennelijk de bedoeling van de componist geweest 0111 langzaam heen te werken naar de climax van het lijdensdrama, wat hij bereikt door een bijna fluisterend: „Dan boog Hij het hoofd en gaf de geest". De koorgedeelten werden ze ker en vast in een mooie harmo nie gezongen door dc negentig zangers. Zij hebben zich echt in geleefd in de tekst en zijn er in geslaagd om op sublieme wijze vorm te geven aan de bedoelin gen van de componist. Voor een groot gedeelte is dat terug te brengen tot de bezielen de leiding van de dirigent, maar zonder de overgave en begeeste ring van dit koor zou ook hij niet geslaagd zijn om zijn werk die klank en kleur te geven, die nu bereikt zijn. Ook de solisten droegen hun deel bij om het geheel tot een waarlijk religieuze gebeurtenis te maken. Pater v. d. Slaak zong in een mooie toegeving licht en soepel dc partij van de Evange list. Het prachtige geluid van kapelaan Smulders (Christus partij) sprak tegen de harmoni sche achtergrond van het „zoe mende" koor werkelijk aan en Fr. Hungero (Turbapartij) zet ten rustig en vast muzikaal door leefd en expressief zijn vragen en antwoorden neer. Frater Florianus begeleidde bescheiden en steunend deze Passie, die waard is om tot een traditie te worden in Loonop zand. Of we dan helemaal geen kri tiek hebben? Natuurlijk wel! Maar dan zouden wij deze kritiek naar voren willen brengen in de vorm van enkele wensen. Bij het aanhoren van deze compositie kwam als vanzelf het verlangen in ons op 0111 op enke le plaatsen, vooral in de lange Evangelisten-frasen, enkele cho- ralen in te lassen. Graag zouden wij ook zien dat sommige koorstukken een bre dere uitwerking kregen. Moge lijk heeft de componist bewust te véél geofferd aan zijn overtui ging van wat er met dit koor mogelijk was. Eon herbewerking en bredere uitwerking zouden aan sommige gedeelten nog meer glans en ook verdieping kunnen geven. Misschien is het moeeliik om het aanhorende publiek iels eer der als 1111 het geval is, een deel nemende taak te schenken in het geheel. Persoonlijk zijn wij van me ning, dat de vloeiende melodieuze lijn, die kenmerkend is voor deze Passie, een tikje hinde-lijk werd onderbroken voor de „stijve" melodie van het Stabat Mater. En ofschoon wij ons bewust zijn dat de componist uit over tuiging deze Passie heeft beslo ten met de sterfscène op 't kruis zouden we toch graag gezien heb ben, dut hij even had doorgecom- poneerd om zijn werk te laten uitmonden in een jubelend Paas- lied. Kruis eti Verrijzenis zijn zo innig verhonden, dat ze niet los te denken zijn van elkaar en wij geloven, dat in muzikaal opzicht hier ook gestalte aan te geven is. En nu we toch onze wensen en verlangens aan het formuleren zijn, willen wij deze kritiek af sluiten met de vraag: „Zou erbij een herhaling het volgend jaar geen mogelijkheid beslaan 0111 dc instrumentale mogelijkheden wat meer uit te buiten?" Wij zijn er van overtuigd, dat de beide harmonieën voldoende krachten zullen kunnen leveren om aan 't geheel nog meer mu zikale glans te geven. Er is iets moois gebeurd in de kerk van Loonopzand en we wen sen componist-dirigent, koor en solisten van harte proficiat met deze prestatie. Wij hebben in tens genoten van hetgeen we ge hoord hebben. Opnieuw en op 'n andere wijze hebben we meege leefd met de tragiek van het lij den van onze Heer Jezus Chris tus en met een verrijkt en ver warmd hart zijn wij de koude lente-avond weer ingestapt 0111 11a te denken over en na te ge nieten van het vele moois, dat wij aanhoord hebben. Frater Angclico en Loonop zand's Jeugdkoor, nogmaals van harte proficiat. Samen hebt gij mij en heel veel inwoners van het muzikale Loonopzand een goed doende er varing rijker gemaakt. GEVRAAGD net meisje voor halve dagen of enkele dagen per week. Trindler v. d. Hammenstraat 5 Waalwijk Coöp. Boerenleenbank „Sprang N.-B." SPRANG Aan degenen die hun spaar bankboekje nog niet voor rentebijschrijving hebben aan geboden, wordt verzocht dit alsnog te willen doen. De Secretaris H. M. de Bie DAMES-AFDELING Voorjaarsmantels, Mantel kostuums, Luxe Nappa en suède mantels, Zomerja- ponnen. enz. enz. HEREN-AFDELING Italiaanse kostuums, Zo- merdemies. Regenjassen, Sportcombinaties, enz. enz. KINDERKLEDING Betaling vanaf 5.— per week zonder vooruitbetaling. Geen informaties. Tel. inl. na 6 uur 721775. Uitsluitend thuisbezoek ook na 6 uur, met collectie. Even bericht aan: COUTURE DE FLORENCE p./a. J. Anneveldt Karei du Jardinstraat 80 AMSTERDAM S.V.P. opgaaf maten en des sins. MARKIEZEN ZONNESCHERMEN VENETIAN-BLINDS Dt prinse: ion oudei Dt plastie Iet belan jaar van war et was dags, plechtigli prins Bei ze gelege digde go jke doe trouw or het land sted overzeese den van winterzo: oranje er Enkele van datz Bernharc derlandsi kregen, 1 meester) ninklijke tein (ril matige Indische ter zee a la suii Marine, overstroi hiiitenlai wilde de den, gez stoken van de rade afn Dat wan erkennir diepe vi derlands kinnen a tchtgenc Jij het helde pr N«g dm le dag het hele Plenties 'izende l'en Ha van ver de nacht terwijl o un pla !«gs de paleis n jerk. Hi Jat niet komen, jeid om 5e voet derlij ke ALLEEN GELDIG WOENSDAG 25 APRIL HSTSiutfWt/ Koninginnedag 1962. Dubbel feest! Steek de vlag uit! Gegarandeerd was- en kleurechte nationale A 95 vlag, 100x150 nr Bijpassende gelakte stokè 2 meter ^50 Veldbed, Hoofd- en voeteneinde in 6 stan den verstelbaar. Ge blokkeerde scharnie ren. 190x60 cm. Met gedessineerde tijk 26.50 Met 3 50 effen tijk Am Saint-Tropez batist blouse, geheel volgens de Franse mode met lavalllère. In alle mode kleuren. Maten 36 t/m 48. Nu slechts F 90 45 t. Langspeelplaten met minstens 4 num mers. Rheinlieder, marsen, tango's. Duitse toppers (o.a. 2 kleine Italiener), operettes en operakoren 350 GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE &ESTELUNg Maak Uw balkon terras gezellig met deze eterniet bloem bak. Geschikt voor alle soorten bloemen en planten. 100 cm. 6.25 80 cm. A 4.95 60 cm. *T#- Onze bekende basket- Plastic wasmand, 50 Katoenen zomer- ballschoenen, met extra stootrand en verende binnenzolen. In blauw/wit of zwart/ wit. Maten 43-46 4.25 35-42 3.75 95 29-34 3.45 26-28 JL liter. Geheel gesloten, dus ook te gebruiken als wastobbe. Hitte- en zuurbestendig. Met handgrepen. In geel of groen "TSO stoffen, prachtige kwaliteit, in een groot assortiment dessins. Was- en kleurecht. 90 cm. br., p. m. 2.60 60 Rookfauteuilkus- sens. Rug- en zitkus sen, geheel verend en overtrokken met soli de moderne éplnglé. In de combinaties grijs/ blauw of groen W |"50 cognac. P. stel plafonnière. Reuze h A, of zwart- kartelschaj ,S kniPpen. on, boel meer te S Verpakt in doos Glazen rood, geel of zwart. Geschikt voor ^50 60 watt lamp 3 Coupons ongebleekte katoen, voor sterke 1- of 2-persoonslakens. Na enige malen wassen hagelwit. Uit 1 coupon kunt U ook 4 slopen maken. A 50 180 x 240 cm. 5.50 150 x 250 cm. T* Vlotte haarbandeau, van zacht aan- s/uitende mousse-nylon in de nieuwste kleuren. Leuk gevlochten 1.40 QPc Recht model O J Bedford truck, geheel van plastic. Ze .kunnen er urenlang mee spelen en er zich geen pijn aan doen. Q Pc Slechts OJ Duplo Agar blokjes. U kunt kiezen uit 4 frisse vruchtensmaken. P"c Per zakje 5 J Doperwten middelfijn. Ons bekende merk „Gina". 5 blikken 4.- Q Ac Per literblik OT" tü °EN BOSCH "HLBURg HELMOND FEUILLETON van vallen. (DE ROOY) Laageinde 89-91 Tal. 3118 WAALWIJK Door rijkflnkoopbureau arkend. STENCILWERK LICHTDRUKKEN FOTOCOPIEËN DOE MÉÉR MET MINDER GELD IL (alum, jalouziein) laveren wij U BETER en GOEDKOPER. ZUID NED. DEKKLEDEN an TENTENFABRIEK Korte Schijlitr. 8 - Tilburg 20312 04250. ^^3- SPORTIEF JONGENSSPORTHEMD sterk, kreukherstellend, kleurecht en krimpvrij, open of gesloten te dragen, royale pasvorm, diverse kleuren, voor ca 5-13 j. Met korte mouw, v.a. met lange mouw v.a. JONGENSSPIJKERSHORT van krimpvrije en kleurechte katoen, contrasterend gestikt, compleet met kammetje en embleem, in grijs, zwart, marine en groen, voor ca 3-5 jaar voor ca 6-11 jaar Y.a. 4*J0 „Ik elka land sam Juli; volk Op koet Het hein

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 6