wAAlwijkse en UnqstRAAtse coupant KRUISWEG VAN ST. JAN heeft een eigen geschiedenis Uit de Langstraat VLAGGEN 1119,- Baby-Paradijs Kinder-Paradijs Elshout VRIJDAG 27 APRIL 1962 84e JAARGANG No. 82 fZLp stoomdrukkerij LmK* Antoon Tielen facteur: JAN TIELEN if^er 50798 verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contracl-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk TeL 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo' Duitse overheersing verhinderde afwerking De kruisweg van de St. Jan in Waalwyk heeft iets bijzonders, een eigenaardigheid, die iedere bezoeker onmiddellijk zal opval len, wanneer hy de veertien staties die in de kerk zijn aange bracht. langs loopt; n.l. dat 11 staties gepolychromeerd zijn, terwijl de le, 2e en 3e statie zijn uitgevoerd in terra cotta. De maker van deze kruisweg, Charles Eyck, heeft nooit de bedoe ling gehad zijn kunstproduct zo af te leveren, maar door bij zondere omstandigheden is deze kunstenaar niet in staat ge weest deze prachtige kruisweg te voltooien. staties Voor 1185 was het de gewoon- van de Christenen uit West- Europa. om, wanneer dat maar -nigszins mogelijk was, de plaat- n die voorkomen in het passie verhaal waarin het lijden van Vstus staat beschreven, per- dijk te gaan bezoeken. Na liet jaartal van de inname ,an Jeruzalem, was dit niet meer oogeiijk en werd door de chris ten in West-Europa naar een juort „noodoplossing" gezocht. la kwam men er toe, om in de ierken een aantal plaatsen te sarkeren, hetzij door afbeeldin- «n hetzij door kruisjes (dit taüte gebeurde voornamelijk in VRomaanse kerken), waar men Jan het lijden van Christus kon bemediteren. Merkwaardig hier bij was, dat niet alleen de afbeel dingen in de verschillende ker- ken sterk van elkaar konden af kijken, maar ook het aantal. Zo kon men in ontejbarc kerken sn kruisweg aantreffen die be stond uit twintig staties. Eerst veel later heeft men stereotiep lidezelfde staties aangenomen. Byzantijns mozaiek De geschiedenis van de kruis leg in de parochiekerk van Sint Jan begint eigenlijk al in 1829, leen de z.g. Waaterstaatskerk in rebruik werd genomen. Natuur- ijk moest ook in deze kerk een gruisweg komen. Natuurlijk, *ant na de Franse revolutie ham in de kruiswegverering 'n hernieuwde devotie tot stand. In Je nieuwe kerken zag men ge schilderde of gebeeldhouwde kruiswegstaties verschijnen, vaak nogal uiterlijk druk polychroom, iodat duidelijk werd weergege ven dat men met een passiever baal te doen had. Zo werden de kruiswegstaties ontworpen ge heel overeenkomstig het uiterlijk van de niet eenvoudige Water staatsstijl. De 14 staties, die in de Waal- wijkse Waterstaatskerk kwamen varen inderdaad een sieraad voor het kerkgebouw. Deze Wa terstaatskerk heeft bijna 'n eeuw dienst gedaan, maar na verloop van iaren bleek de kerk ondanks bet feit, dat in 1956 de parochia nen, die in het toenmalige Be- soijen woonden, een eigen kerk gebouw kregen, te klein voor de gestaag groeiende parochie. Een nieuwe kerk werd gebouwd endezekon op 12 november 1925 ia gebruik worden genomen. De kruisweg, die in de Waterstaats kerk goed voldeed, paste eigen lijk niet meer in de nieuwe kerk, die natuurlijk geheel anders van stijl was. Deken v. Biel had gehoopt dat hij lang genoeg in functie zou blijven, om in het nieuwe kerk gebouw ook een daarmee over eenkomstige kruisweg aan te kunnen brengen. Hij stelde zich voor, om voor deze nieuwe kruis weg de Byzantijnse mozaiek aan le wenden. Spoedig bleek, dat dit vrij moeilijk zou gaan, want in dit bestaande kerkgebouw waren ten "behoeve van een kruisweg 14 enorme nissen aangebracht, die eigenlijk te weinig belicht waren om daar een dergelijke kruisweg in aan te brengen. „Kulturkammer" Pastoor Heezemans kreeg bij z'n zilveren jubileum in 1939 een fonds tot zijn beschikking, waar van de gelden konden worden aangewend voor een nieuwe kruisweg. Een mozaiek kruisweg die overigens geheel overeen zou- zijn gekomen met de stijl van de kerk, zou alleen voldaan hebben wanneer voor iedere kruisweg statie een afzonderlijk lichtpunt zou worden aangebracht. Door de zeer vriendelijke ver houding, die er bestond lussen pastoor Heezemans en Charles Eyck, werd met deze kunstenaar de kruisweginoeilijkhcid van de St. Jans kerk besproken. Uitein delijk kwam men overeen om in deze kerk een gebeeldhouwde kruisweg van terra cotta aan te brengen. De eerste statie die vol tooid werd, was de twaalfde, die al meteen hij de parochianen al gehele bewondering wekte, of schoon men wel van mening was dat hij meer lichtinval de voor stelling op enige afstand duide lijker zou zijn. Ook Charles Eyck kon zich hiermee verenigen en hij heeft toen de vormen door 'n matig polychroom wat meer la ten spreken. In 1943 moesten alle kunste naars die hun werk verder wil den zetten, lid van de „Kultur kammer" worden, een door de Duitsers in het leven geroepen instelling. Charles Eyck weiger de dit en zo kon het gebeuren dat drie van de elf staties niet afgewerkt konden worden. Na de bevrijding, in 1945, kreeg deze kunstenaar zoveel opdrach ten, dat aan het herhaaldelijk verzoek van het kerkbestuur om ook de drie niet gepolychromecr- jan \&n kruiswegstaties zoals die is ingemetseld in de muur n ue achterzyde van de pastorie van St. Jan. de kruiswegstaties aan de andere gelijk te maken, niet kon wor den voldaan. In de achtermuur van de pastorie Charles Eyck is iemand die zeer op zijn prestaties is gesteld. Wanneer een beeldhouwwerk of schilderstuk hem niet bevredigde kon hij er gemakkelijk toe over gaan om dit kunstprodukt te ver nietigen. Dit is met een van de kruiswegstaties gebeurd- 2 an dere staties, die door hem wer den afgekeurd, konden behouden blijven en zijn ingemetseld in de achtermuur van de pastorie van de parochie van St. Jan. Van een derde statie zijn slechts enkele tegels gespaard gebleven, die eveneens zijn ingemetseld. De kruisweg, die in de Water staatskerk altijd bijzonder goeo dienst had gedaan, is indertijd ter beschikking gesteld van het kerkbestuur van de parochie kerk St. Catharina in Eindhoven. Deze kerk werd in 1942 bij het bombardement van Eindhoven zo ernstig vernield, dat ook de kruisweg geheel verloren ging. Het kerkbestuur van de St. Jan meende deze geschilderde staties van de oude Waterstaatskerk te moeten laten plaatsen in de de kenale kerk van Eindhoven waar pastoor Heezemans inmiddels de ken was geworden. Tot slot kunnen we met volle dige instemming herhalen, wat de heer H. J. Verwiel in de paro- chiegids van 1948 heeft neerge- schreven: „Op welke mooie wijze 1 r,ÜL" "Si:!?'!?: heeft Charles Eyck de kruisiging en de dood van Jezus tot uitdruk king gebracht. Uit de scherp ge tekende figuren spreekt een die pe bewogenheid, prachtig zyn de evenwichtige composities, waar in telkens de Christusfiguur be heersend is. In sobere lynen, zon der een storend te veel aan de tails, omringen de figuranten dit wrede spel; nergens bespeuren we lege dramatiek." De gegevens voor dit artikel werden bereidwillig ter hand ge steld door Drs. G. J. de Vries. speciaal wiegen en baby-uitzetten speciaal kinderwagens TILBURG Vlijmen Haarsteeg BRILLEN VRAGEN SERVICE VAN Capelle - VLAGGENSTOKKEN - STOKHOUDERS Waspik Kom éérst kijken bij KALTER In de Heuvelstraat. De zaak voor Herenten Jongenskledlng,1 Die enorme keuze en deze redelijke prijzen zullen u aangenaam verrassen. t B -.ekeiihtiis I I e rI <t •"•llKjrg I Een schitterend costuum reeds voor e cho vAn het Zuióen ren kwamen nog even terug en slaagden er zo waar in om de eer te redden. 12-1. Programma voor a.s. zondag. Nu de kampioen bekend is betekenen de nog te spelen wedstrijden maar een forma liteit. Toch ontmoet Haarsteeg nog twee ploegen die groot belang hebben bij de eind uitslag omdat zij nog in de gevaarlijke zone verkeren. Een ervan is Linge Boys waar te gen Haarsteeg komende zondag in het Gel derse plaatsje Deil in het strijdperk moet treden. Haarsteeg heeft geen belang bij de uitslag maar Linge Boys staat nog lang niet veilig en daarom zal hier zeer zeker al het mogelijke worden gedaan om de punten thuis te houden. De bezoekers daarentegen zullen zeker ten opzichte van de andere clubs hun sportieve plicht doen en pogin- Heuvelstraat 85, Talef. 21625 Jul. v, Stolbergstraat 10 Telefoon 32909 VIERING KONINGINNEDAG Het programma voor de viering van Ko ninginnedag en tevens van het Zilveren Hu welijksfeest is als volgt samengesteld. 6.30 u. Reveille. 7.30 u. Plechtige H. Mis. Daarna krans- legging bij de gedenksteen buiten het kerkgebouw. 9.45 u. Kinderzanghulde op de speel plaats van de meisjesschool, ge volgd door een tractatie der kin deren. 13. - u. Opstellen van de kinderoptocht bij de meisjesschool. 13.30 u. Kinderoptocht met begeleiding van de fanfare. 15. - u. Opvoering van het wagenspel „Leidens Ontzet" op het kerk plein. 20.15 u. Gymnastiekdemonstraties door SHJ gevolgd door een taptoe door de harmonie „Drunen" op het Raadhuisplein. 22. - u. Vuurwerk nabij de Oranjestraat. REVUE-GEZELSCHAP EEN LACH EN EEN TRAAN Het pas opgerichte revue-gezelschap „Een lach en een traan" zal op zaterdag 28 en zondag 29 april a.s. telkens om half acht in de zaal van café 't Centrum te Vlijmen en kele bonte avonden verzorgen: „Wij zijn niet bang". Een groot aantal medewerkenden zullen na enkele maanden voorbereiding onder re gie van W. Rozen voor het voetlicht treden. Algehele leiding M. v. Engelen. Onder de medewerkenden schuilen goede krachten, die op songfestivals al verschillende prijzen hebben behaald. Aan het toneel is alle aan dacht besteed. Decors Theo Klomp, kos tuums Brabants Kostuumhuis, Den Bosch, orkest „The Music Players", ook geen on bekende. Wilt u een gezellige avond, dan naar café 't Centrum, waar het Revuege zelschap u enkele uren zal amuseren. KRUISBOOGSPORT Het kruisbooggezelschap Rozenjacht heeft op haar gehouden vergadering besloten het jaarlijks koningschieten te houden op 6 mei. Uitbreiding van de kruisboogsport Drentse aktiviteit Uit het clubblad van de Nederlandse Kruisboogbond leest men dat deze sport zich vooral in Drente en omgeving uitbreidt. Er is echter een groot gebrek aan materiaal. Op de gehouden vergadering in Drente beloofde de heer W. v. Engelen een IO meter boog. Enkele dagen geleden trot seerde W. van Engelen uit Vlijmen met zijn zoon de lange reis en ging per brom fiets naar Zweeloo, waar zij behouden met een prachtige boog aankwamen, tot grote verbazing van de Drentenaren die hiermee in hun nopjes waren en zeer hartelijk dank ten voor deze mooie geste. VIERING KONINGINNEDAG Zoals wij reeds eerder hebben bericht zal de viering van Koninginnedag op maandag 30 april a.s. ook alhier niet onopgemerkt voorbijgaan. Wel zal de viering geheel in het teken staan van de jeugd en op het pro gramma staat in de voormiddag een oriën- tarit voor de leerlingen van de hoogste klas sen. Voor de leerlingen van de lagere klas sen zullen diverse attracties worden georga niseerd met als sluitstuk een ballonwed6trijd. In de namiddag is er dan een grote kinder optocht, waaraan prijzen zijn verbonden voor de mooiste groepen of wagens. Na de ze optocht trekken allen gezamenlijk naar het voetbalterrein achter café van der Lee waar dan de voetbalwedstrijd zal worden gespeeld tussen het familie-elftal Beekmans uit Goirle en een Haarsteegs elftal gefor meerd uit elf neven van genoemde familie. Terloops willen wij er hier nog op wijzen dat de baten van deze wedstrijd zijn be stemd voor de weleerw. heer Laurens Sie gers die over enkele weken naar zijn missie gebied in Brazilië vertrekt. ONGEVALLEN De laatste voetbalwedstrijden die de la gere elftallen van de v.v. Haarsteeg voor de competitie speelden hebben voor enkele spelers minder prettige gevolgen gehad. Tijdens de wedstrijd Haarsteeg 2 - DSC 2, die op zondag 25 april jl. alhier werd ge speeld kwam de uitstekende doelverdediger van Haarsteeg Ody van Gestel zo onge lukkig in botsing met een tegenstander dat hij zijn enkel brak en opname in het zie kenhuis noodzakelijk bleek. Tijdens de wedstrijd tussen de A-junio ren van RKOSC uit Orthen en die van Haarsteeg, verleden zaterdag in Orthen ge speeld, kwam de Haarsteeg-speler Rini van Ce6tel zo ongelukkig te vallen dat hij zijn linker onderbeen brak. Ook deze speler moest voor verdere behandeling naar een ziekenhuis in Den Bosch worden overge bracht. OPTICtfN WAALWIJK te behalen. Gezien het krachtsverschil ligt het zeker voor de hand dat beide punten of minstens de halve buit mee naar huis zal worden genomen. PROGRAMMA NATIONALE FEESTDAG Het feestprogramma voor de nationale feestdag op maandag 30 april a.s. is door de gezamenlijke Oranjeverenigingen als volgt samengesteld: 8 uur Herauten te paard kondigen het heug lijke feit aan langs de voornaamste route in de gemeente. 8 uur Klokgelui vermeldt eveneens het heuglijk gebeuren. 10 uur Aubade aan het gemeentehuis door de leerlingen der gezamenlijke lagere scho len. Na afbop aubade toespraak door de burgemeester. 2-4 uur Voetbalwedstrijd op het SSC-ter- rein tussen een A en een B-elftal, gekozen uit de 4 plaatselijke sportverenigingen. 4-5 uur Grote demonstratie van de gym nastiekvereniging Pro Patria op het SSC- terrein. 7 uur Défilé met na afloop korte toespraak door de burgemeester. 8.30 uur Lampionoptocht door de 3 delen van de gemeente, met medewerking van de 3 plaatselijke muziekverenigingen. DE LUCHTVAART De P.V. De Luchtvaart hield j.L zondag een wedvlucht vanuit Neufvilles, over een afstand van 143 km. De uitslag was als volgt: A. Klootwijk 1; A. Versteeg 2 4 13; M. v. d. Galiën 3 20; J. IJpelaar 5; H. Verduijn 6 19; J. Rozenbrand 7 22; H. v. d. Galiën 8; P. Nieuwenhuizen 9; C. Blok 10; F. Huijps 11 26; M. v. Peer 12 16; Jac. Verduijn 14; A. v. Oosterhout 15 23; W. Pulles 17 25 28; M. Werther 18; C. de Cloe 21 24; P. v. Raamsdonk 27. Zondag a.s. wordt een wedvlucht gehouden vanuit Vilvoorde, afstand 100 km. In alle maten Stationsstraat 51a - Waalwijk dingen, Tilburg 220 strfp. 19. H. van Zee land, Óss 226 strfp. 20. Mej. van Over steeg, Waalwijk 233 strfp. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria E Th dv H A van Best-van Oers; Gerardus A A zv G Kamp-v d Bom; Maria Th C dv v d Born-Janscns; Elisabeth M Th dv H Kemmeren-Vesseur; Johannes H M zv A J Kemmere-Behr; Wilhelmina P M dv J van Gils-Damen; Everdina M dv J N Treffers-Okkers; Anna A M dv J L M Kuijpers-Ooijen; Paulina A M dv Chr. Geerling-van Tilborgh; Adrianus H P zv A H Boons-van Laarhoven; Lcendert P zv W J van den Bos-Kerst; Catharina A M dv F A Sprangers-Mol; Cornelia C J dv P L T v d Mossclaar-van Turnhout; Thomas P zv W A Klarenbeek-Berkelmans; Andreus J zv J G Akkermans-Buijks; Cornelia M C dv G J van Dongen-Langerwerf. Gehuwd: Antonie M van den Assen en Clazina E de Rooij; Petrus A Damen en Huibert J M van den Broek; Adrianus Schmitz en Maria C Nederveen; Bencdictus L Maas en Jo hanna A Dekkers; Christianus H M Kleijn- geld en Jacoba A C van Gerwen; Gijsber- tus van Dongen en Edmunda M Th de Wit. Overleden: Jacoba M Kuijten, 81 jaar, wed. van J C Kuijten; Hendrikus Hamers, 76 jaar, wedn. van J W Verbunt; Johanna E Brouwers, 80 jaar, wed. van C F A van de Vaart; Johan na C Simonis, 82 jaar, wed. van J J Smits; Theophile H J Haenen, 16 jaar; Maria A van Grevenbroek, 84 jaar wed. van T H Langerwerf; Cornelis Vermeulen, 59 jaar, gehuwd met E Schalken.- VIERING KONINGINNEDAG De vereniging Nederland en Oranje zal de Waspikse bevolking op 30 april onder - kalter Haarsteeg 4 - Wilhelmina 5 12-1 Op 2e Paasdag speelde het 4e elftal van Haarsteeg thuis een competitiewedstrijd te gen Wilhelmina 5 uit Den Bosch en wist 'n monsterzege te behalen. De voorhoede van de gastheren had een productieve bui, al hoewel de achterhoede van de kanaries wel erg lek was. Na enkele minuten te heb ben gespeeld schoot Henk van Bladel uit een vrije trap reeds onhoudbaar in 1-0. Naarmate de tijd verstreek werd het steeds meer een spel van kat en muis. P. van Delft maakte er 2-0 en 3-0 van. Th. Beek mans scoorde 2 maal. Kees de Hart 2 maal en Henk van Bladel en nogmaals Kees de Hart zorgden met de rust voor een 10-0 stand. In de tweede helft geloofden de gastheren het wel, toch voerden P. van Delft en K. de Hart de stand op tot 12-0. De Bosschena- DE LUCHTVAART HOUDT JUBILEUMVLUCHT Dit jaar, in augustus a.s., zal de PV De Luchtvaart het 40-jarig bestaan herdenken. In verband met dit feit zal de vereniging op 13 mei 1962 een jubileumvlucht houden vanuit Noyon. Deze vlucht 9taat open voor liefhebbers aangesloten bij ZNB uit de C.C. Kaatsheuvel, 's-Hertogenbosch, Vlijmen, Dongen, Loon op Zand en Capelle. In augustus hoopt men dit feit meer in in tieme kring te herdenken. M.A.C. MARIJKE De MAC Marijke, hield j.l. maandag (2e Paasdag) een orientatierit, welke een lengte had van 75 km. Deze rit was uitgezet door mej. W. Oerlemans en de heer Th. v. Beek. Aangetrokken door het fraaie len teweer hadden zich een 70-tal deelnemers aangemeld. Onder de deelnemers waren er die van zeer ver kwamen o.a. uit IJmuiden, Haarlem, Borculo, Rotterdam en Boskoop. Zoals andere malen had Marijke weer een zeer aantrekkelijke prijzentafel, o.a. een zeer fraai polshorloge en een tweetal pla tenspelers. Na afloop van de rit bracht de voorzitter, de heer A. K. v. Oversteeg, al len dank voor hun deelname. Speciaal dank te hij de vele controleurs(euses). De prijs behalende winnaars waren: 1. G. Verschoor, Papendrecht, 109 strfp. 2. Rolvink, IJmuiden, 121 strfp. 3. H. Trommelen, Dongon 125 strfp. 4. A. van Dijk, Sprang-Capelle 143 strfp. 5. W. Mus ters, Kaatsheuvel 147 strfp. 6. L. Ververs, Kaatsheuvel 153 strfp. 7. W. A. v. Bakel, Heesch 153 strfp. 8. v. d. Putte, Haarlem 155 strfp. 9. G. van Leest, Boskoop 160 strfp. 10. L. Fitters, Waspik 163 strfp. 11. G. Blom, Venraij 166 strfp. 12. A. Oprins, Rijen 169 strfp. 13. C. v. d. Aa, Elshout 193 strfp. 14. L. Cové, Sprang-Capelle 196 strfp. 15. J. S. v. d. Aart, Rotterdam 196 strfp. 16. H. Blom, Waalwijk 212 strfp. 17. A. P-eeters, Etten 216 strfp. 18. H. A. Wei- staand programma aanbieden: 8 uur Feestelijke opening van de dag door klokkengelui. 8.30 uur Vlaghijsen door de jeugdvereni gingen op het raadhuisplein: a. Wilhelmus door de Kon. Harmonie. b. Défilé door alle geüniformeerde ver enigingen. 10.30 uur Kinderaubade bij het raadhuis met medewerking van de Kon. Harmonie. a. Wilhelmus door de jeugd. b. Mars door Kon. Harmonie. c. Brabants volkslied door de jeugd. d. Toespraak door de edelachtbare heer burgemeester. e. Mars door Kon. Harmonie. f. Waspiks volkslied door de jeugd. Na de aubade kinderattraktie. 1.30 uur Beslissingswedstrijden jeugdvoet bal en seniorenvoetbal afgewisseld met turn- demonstraties en gecostumeerd voetbal op het veld der voetbalvereniging „Waspik". 2.00 uur Volksspelen voor schoolgaande jeugd op het kofbalterrein t.o. het gymnas tieklokaal. 6.45 uur Muzikale wandeling door de drum band der Kon. Harmonie. 7.00 uur Concert op het Havenplein bij de oude brandweergarage te geven door de zangverenigingen O.K.K. en Polymnia en de Kon. Harmonie. a. harmonie. b. O.K.K. c. Polymnia. 8.30 uur Bal champétre op het raadhuis plein met medewerking van de harmonie boerenkapel. 10.00 uur Groot vuurwerk aan de Kanaal straat. De ouden van dagen (boven 70 jaar) en minder validen kunnen tijdens dit vuur werk plaats vinden in de zaal van de nieuwe meisjesschool.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5