KOM DONDERDAG LUISTEREN NAAR LATER MISSCHIEN BEGINT UW TOEKOMST DONDERDAG OM 7 UUR 's-AVONDS in Calé Restaurant „De Korenbeurs" Grotestraat 198, Waalwijk DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 1 MEI 1962 Drunen DE JEUGD VAN TONY „Mijnheer Pastoor, uw woor den hebben mij deugd gedaan, hoewel ook een beetje pijn. Het is inderdaad zo, dat ik in mijn eerste idealen gefaald heb, maar zoveel te meer genoegen doet het mij, uw vraag in gunstige zin te kunnen beantwoordenWelis waar zou ik eerst mijn vrouw moeten raadplegen, want zoals u weet, heb ik thans het zeggen niet meer alleen, maar die meen ik al wel zó goed te kennen, dat ik, ook namens haar, u de toe zegging kan doen, dat niet één, doch alle krullekopjes, die met bedoelde vraag hij hun vader ko men, diens zegen zullen meekrij gen!" Bravo, dat is mooi gezegd. Ja, ja, Latijn is aan elkaar gewaagd! Pastoor is weer heen en het feest wordt voortgezet. Kees heeft een levensloop ge maakt, berijmd en wel, en die wordt nu voorgedragen. Wel, wel, hoe zijn ze toch aan al die bijzonderheden gekomenHet bankje in de tuin, de bloemrui ker aan de wiel, hun ongeluk bij het schaatsen, ja, zelfs de bijzon derheden van hun „uit" periode, het staat er allemaal zwart op wit! Zou Marietje soms uit de school geklapt hebben? Maar al les is intussen zo hartelijk be doeld, dat Tony toch niet kwaad kan worden, zeker niet op zijn bruidje, dat stralend aan zijn zij de zit. Er zijn een menigte bloem stukken binnengebracht. Onder de vele schriftelijke ge lukwensen is ook een brief van zijn oude klasgenoten, in Latijns vers geschreven, maar Tony weet het nog te vertalen! Zelfs van Mina Schroevers is er een geluk wens Het feest gaat verder. De stem ming is voortreffelijk... Het jonge bruidspaar is het middelpunt van eindeloze heil wensen en toasten, en aan de „lang zullen zij leven" schijnt geen einde te komen! Toen het in de avond te ru moerig werd voor 't bruidspaar, had de uittocht plaats, in alle stilte, zelfs zonder dat de aanwe zigen het merktenDoor het nog weifelende licht van de voorbije dag voerde Tony zijn bruid naar de nieuwe woning. Na de diverse obstakels over wonnen te hebben, welke waren te raden van vroeger, kon hij zijn vrouwtje binnenleiden... In de gang heerste een geheimzinnig halfduister. Was het daarom dat dc blikken van de jonge meeste res wat afwezig schenen? Tony draaide in de salon het licht aan, dat open spatte in de kristallen ballonnen van de kroonlamp, deed de overgordij. nen dicht en wendde zich toen naar de koningin van dit alles, die peinzend nog op de drempel stond. Met een wondere ontroeringen met rilling in zijn stem zei hij; „Marie van Berkel, kom eens bij me!" Ontwakend uit haar kwam ze naderbij. Tony boog het kopje naar zich toe, dat zich gaarne vlijdde aan zijn mannelijke schouder,en daarna was er tussen hen beiden slechts geluk, zonder de minste heklemming nog... EINDE DE GRUYTER houdt donderdagavond een voorlichtingsavond en iedereen is welkom ledereen mannen, vrouwen, jongens en meisjes. Geschoolden en zij die wat willen worden, ledereen die werken en toekomst belangrijk genoeg vindt om er een uurtje van de vrije don derdagavond aan op te offeren. Trouwens, zo n offer is dat niet, bij koffie en een sigaret luisteren naar véél interessants wat U hebt gemisten het niet wist! Over werken bij De Gruyter gaat 'tOver alles wat dat werken zo prettig en zo zeker maakt daar. Over alles wat De Gruyter voor zijn mensen méér doet dan moet. Kom gewoon luisteren donderdagavond om er over te denken en te praten thuis. De Gruyter vergoedt eventuele reiskosten, ook voor vrouw of verloofde I Men organiseerde een excursie, waarbij het zakelijke met het aan gename werd verwisseld. Voor het zakelijke werd een bezoek gebracht aan de proeftuinen te Heemskerk, voor het aangename „Keukenhof". Het laatste viel vooral bij de dames in de smaak en hieruit begrijpt u reeds dat deze excursie werd geor ganiseerd voor de leden èn hun da mes. De tuinbouwvereniging bestond in 1961 vijftien jaar. De Boerenleenbank De Boerenleenbank bereikte in '61 een totale omzet van ƒ81.500.000 wat ten opzichte van 1960 wederom een aanzienlijke stijging te zien gaf en wel van 8.500.000.Aan nieu we voorschotten werd verstrekt voor een bedrag van 773.000. De omzet op lopenderekening be droeg 37.000.000.Het aantal le den bedroeg per 31 december 1961 578. 't Aantal spaarrekeningen 4767. Het totale spaarbedrag 6.640.000.-. Het totale aantal voorschotten be droeg 474. Het totale voorschot 3.497.000.Het aantal lopende re keningen is 693. Met deze cijfers blijkt wel de enor me plaats die onze Boerenleenbank in ons dagelijks leven inneemt. Verzekeringen N.C.B. Bij de verzekeringen van de NCB waren per 31 december uit deze af deling de volgende verzekeringen ondergebracht: polissen Brandverzekeringen 610 Ongevallenverzekeringen 182 Ziekteverzekeringen 13 Ziekenhuisverzekeringen 192 Bromfietsverzekeringen 160 Auto-verzekeringen 40 Landbouwwerktuigenverz. 60 W.A.-verzekeringen 120 Broeiglasverzekeringen 33 Motor- en scooterverz. 18 Zuivelfabriek De Stoomzuivelfabriek verwerkte in 1961 8.605.389 kg. melk, wat ten opzichte van 1960 een vermeerde ring was van 208.712 kg. melk. Het gemiddelde vetgehalte van deze melk bedroeg 3,62%, wat even eens een stijging te zien geeft, al is deze stijging dan slechts 0,02%. Voor deze melk werd direct uitbetaald 1.562.751,10. Aan kwaliteitspremie werd uitbetaald 37.047,10, terwijl er aan kwaliteitskorting werd inge houden 16.416,54. De nabetalingen en het voor de fokverenigingen gedane werk mee gerekend, werd er voor de gelever de melk in totaal uitbetaald een be drag van 1.723.398,05. Omgerekend naar een gemiddeld vetgehalte van 3.7%, is de uit eigen middelen be taalde prijs 20,09, terwijl er aan toeslagen is ontvangen 7,47. To taal dus 27,56. De garantieprijs voor het melk prijsjaar 1960/'6l was 26,50, zodat dus onze fabriek 1,06 per 100 kg. melk meer heeft uitbetaald als de garantieprijs. Vee- en vleescentrale Door de sectie DrunenElshout werden in 1961 geleverd 953 var kens, 45 runderen en 5 kalveren. De totale opbrengst van dit vee was 142.489,57. Bovenstaande werd ge leverd door 49 leden en 8 niet-leden. Eiervereniging Drunen Deze vereniging telde op 31 de cember 150 leden. Door hen werden in 1961 geleverd 2.140.500 stuks eie ren met een totaal gewicht van 1196448 kg. Hiervoor werd in totaal uitbetaald 211.395,25. De gemid delde prijs per kg. bedroeg in 1961 1,76. Fokvereniging „De Vooruitgang" (Zwartbont) Deze vereniging telde 50 leden, waarvan 12 leden woonachtig waren te Oudheusden. Door deze leden werden in totaal 471 koeien gehou den. Hun gemiddelde productie be droeg 4307 kg. melk met 3,81% vet. Uit deze vereniging werden 156 kal veren in het register van jongvee ingeschreven. Fokvereniging „De Toekomst" (Roodbont) Deze vereniging telde bij het be gin van het boekjaar 100 leden. Drie nieuwe leden traden toe, 8 leden verlieten de vereniging. Van laatst genoemde waren er 4 die hun be drijf beëindigde, de 4 andere gingen over naar de zwartbontfokkerij. Per 1 juli werden door de leden in totaal 775 koeien gehouden. Hun gemiddelde productie bedroeg 4377 kg. melk met 3,57% vet. Er konden 221 kalveren in het jongveeregister worden ingeschreven, terwijl een flink aantal koeien in het stamboek ingeschreven konden worden. Een erelijst van deze vereniging bevat de namen van 62 koeien, die allen een gemiddeldedag-opbrengst had den van minstens 610 vetgrammen bij een melktijd van minstens 280 dagen. K.I.-vereniging, afd. Drunen Hoewel de K.I.-vereniging Dru- nen-Elshout en omstreken, volgens hun jaarverslag, geen grote ver schuivingen te zien geeft in aantal dekkingen, aantal leden of bevruch tingsresultaten, zijn hier toch grote dingen gebeurd. In de loop van dit jaar immers werd besloten de K.I.- vereniging Drunen-Elshout en om streken te liquideren en werd tevens besloten tot oprichting van de K.I.- vereniging „Midden-Brabant". Hoe wel de afdeling Drunen-Elshout te gen de liquidatie stemde, werd door de overgrote meerderheid der ove rige afdelingen tot deze liquidatie besloten. Een oproep tot toetreding der nieuwe K.I.-vereniging „Midden Brabant", waarin ook de K.I.-ver enigingen 's-Bosch, Hilvarenbeek, Udenhout en Tilburg zijn verenigd, werd voor het merendeel geaccep teerd, zodat dus bijna alle leden van de oude vereniging tot deze nieuwe vereniging zijn toegetreden. De Vee-verzekering „St. Isidorus" Het jaarverslag van deze vereni ging gaf een prettiger geluid te ho ren dan dat van 1960. Moesten er in 1960 101 dieren worden opgeruimd, in 1961 waren er dat „slechts" 53. Het gemiddelde aantal verzekerde dieren was andermaal hoger. Zo waren er gemiddeld 1575 dieren ver zekerd, waarbij de top werd be reikt bij de schatting december met 1615 dieren. Voor deze 53 gevallen werd uitbetaald 30.040,de op brengst was 11.764,77. De koeien welke moesten worden opgeruimd zijn verkocht voor de prijs van 477,50 per stuk. De Onderlinge Paardenverzekering Het jaarverslag van deze vereni ging maakte melding van een vrij groot aantal sterf- en ongevallen. Zo werden er in 1961 dertien paar den opgeruimd. Hiermede was een bedrag gemoeid van 10.240,ter wijl deze opgeruimde dieren 3769,73 gulden opbrachten. Doordat de pre mie werd verhoogd, en wel in juni tot 1%. Bij acclamatie werden in het be stuur herkozen deheren M. van den Hoven en Adr. Muskens. Door Ir. v. Lochtenstein werd op deze bijeenkomst nog een lezing ge geven over bedrijfsopvolging en al le problemen die zich daarbij voor doen. Spreker stelde, dat deze van geval tot geval anders zijn, maar al gemeen moet toch worden gesteld dat het probleem van financiering in de meeste gevallen de belangrijk ste is, en soms, indien niet tijdig is gezorgd, onoverkomenlijk is. Mo menteel is het eigen kapitaal op on ze boerenbedrijven nog gemiddeld 70%; dit kan niet worden gehand haafd, indien niet tijdig wordt ge zorgd. Ook de kwestie van vakbe kwaamheid werd door Ir. v. Loch tenstein naar voren gebracht, waar bij ook het inzicht van de boerin 'n belangrijke rol speelt. Bedrijfseco nomisch, zo toonde spreker dit met voorbeelden aan, geldt ook voor het boerenbedrijf. Na deze lezing volgde nog een in teressante discussie, waarbij bleek dat de boeren werkelijk wel econo misch, logisch en practisch denken. ADJUDANT T. MENNEN KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN Adjudant Mennen van de Rijks politie te Drunen ontving vrijdag morgen te 's-Hertogenbosch uit han den van Kol. J. F. M. Oor de Ere medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Adjudant Mennen is 5% jaar hoofd van de Rijkspolitie, groep Heusden, en sinds korte tijd in Drunen, waar de groep Heusden thans gevestigd is. Adjudant Mennen die 57 jaar is, heeft deze onderscheiding ontvan gen op grond van verdienste voor de Rijkspolitie en de politie in het algemeen. HEIDE-BRAND Donderdagmiddag heeft een felle lieide-brand nabij „Fellenoort", on geveer 10 ha. bos en heide in de as gelegd. De brandweer uit Drunen, geassisteerd door de brandweer uit Kaatsheuvel, alsmede een compag nie militairen uit de Isabella-kazer- ne uit Den Bosch bestreden 't vuur, maar konden niet verhinderen dat een groot terrein natuurschoon ver loren ging. Wees met dit droge weer voorzichtig met vuur in bos en hei de. KLAVERJASTOERNooj^ BOND VAN BEJAARD^ In ons bericht betreffen! klaverjasttoernooi in on?! van vrijdag 27 april is juistheid geslopen. Er «tnS0* me lijk vermeld dat dit Klaï toernooi, dat op dinsdae' wordt gehouden in hotel R is georganiseerd DOOR (ij van Ouden van Dagen Heit* nooi is_georganiseerd ten van de Bond van Ouden gen en het is NIET georp?^ door de Bond zelf. OiuiS^ feit mogen wij dit toernooi?1 harte aanbevelen. NEDERLAND BEREID TOT STAKEN VAN TROEP£jj ZENDING De Nederlandse volledig bereid om mee t? Vs 1«1.1«Cf. regering ken aaïi een akkoord tussen? derland en Indonesië, waard de gespannen militaire sitn? rond Nederlands Nieuw-Gui? zich niet verder zal toesnito? De waarnemend secretaris-ge? raai van de Verenigde Naties ft Thant zal ihervan op de hr,,„, worden gebracht. Als een derf/ lijk akkoord gesloten is, zal derland verder geen troepen* sterkingen meer naar >w'' Guinea sturen. Voorwaarde vorr' het sluiten van het akkoord wel, dat onpartijdige derde waar nemers, bij voorkeur van de Ver' enigde Naties, tegen schendinz van de overeenkomst moeten waken, zoals ook op andere plaatsen ter wereld gebeurt 1 E L I L L E I O N van ,DE ECHO VAN HET ZUIDEN* H« >M door A v. ENGELEN 44). „Beste jongen, of neen, ik be doel meneer van Berkel, weet ge nog, dat ge als klein brockeman- neke bij mij kwam en zo graag priester wou worden, en hoe ge drie jaar later weer op dezelfde plaats stond met een geheel an der plan: om toch maar liever, nou ja, we zijn er vandaag ge tuige van! Ik heb je toen geen slechtheid verweten en nu zou ik dat nog minder kunnen. Ik zie dat ge gelukkig bent, en ge lukkige mensen zijn goede men sen Maar... zie me nog eens aan. Ik als priester mag mijn stand niet afbreken en daarom zou ik je willen vragen: als God je kin deren schenkt, en een kleine peu ter, met reine ogen en een lieve krullebol, vraagt jou hetzelfde wat jij mij eens vroeg, zul je dan zeggen dat hij priester mag wor den?" Schalks kijkt pastoor over zijn brilleglazen heen naar de bruide gom, wat deze hierop ten ant woord zal weten... Tony komt overeind, óók plechtig:

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 2