wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu Amsterdam ontving Keizer en Keizerin, Koningen en Koninginnen BINNEN- EN BUITENLAND De verhoging A.O.W. A. MEIJS cUoor Cïïloederdag VRIJDAG 4 MEI 1962 84e JAARGANG No. 34 Xiikse Stoomdrukkerij f»alwy Antoon Tielen nnüidredacteur: JAN TIELEN Rummer 50798 verschijnt 2 z per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 8.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief ^gericht 1878 BurtsiiT" Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Nog niet geheel bekomen van het geweldige Koninginnedagfeest, zo als dat 30 april in Amsterdam door de gehele bevolking, met in hun midden de Nederlandse koningin en haar gemaal en de vier prinsessen, is gevierd, stonden vele inwoners van Neerlands hoofstad dinsdagmid dag al weer op Schiphol, om tegen betaling van 25 ct., getuige te kunnen zijn van het komen en gaan van de hoogste adel die de wereld kent. Er viel heel wat te zien en te genieten op de voor Schiphol zo drukke werkdag. Het sprookje begon overigens al vroeg in de morgen, toen om tien uur de eerste vorstelijke genodigden op Schiphol werden ont' vangen. Sedert dat uur is het een dalen geweest van grote en kleine vliegtuigen. Zij brachten keizer en keizerin, koningen en koninginnen, graven en gravinnen, prinsen en prinsessen en ieder werd ontvangen met het eerbetoon dat hem of haar toekwam. De prinsessen Beatrix en Irene verwelkomden regerende vorsten, ambassadeurs de vertegenwoordigers van regerende vorsten en een adjudant van de koningin begroette ieder, die de titel prins of prinses mocht dragen. Het volkslied, het hijsen van de vlag, een luchtmachtkapel en een ere-esquadron voor de Sjah van Perzië, koningin Elisabeth en koning Olaf. Prins Michael van Grieken land moest tevreden zijn met enkele marechaussees en prins Aschwin had een kwartier te wachten op zijn bagage. Voor dit vorstelijk ver toon waren duizenden weer op de been; zij verdrongen zich om maar niets te missen van al wat er op Schiphol aan vorstelijk vertoon viel te zien. Het was overigens telkens maar een glimp, want was eenmaal de officiële ontvangst achter de rug, dan stapten de gasten in gereed staande wagens en werden zij in razende vaart naar het Amstel hotel gebracht, waar opnieuw de nieuwsgierige blikken van duizenden toe schouwers op hen waren gericht. diner en bal Dit gezelschap van koningen en koninginnen, van vorsten hoog en laag, heeft gedanst, gedineerd en een triomftocht door Amsterdam ge maakt. Dit grote feest begon eerst voorgoed, toen een erecompagnie te gen het einde van de middag de wacht betrok, vlak voordat het zilve ren bruidspaar vanuit Soestdijk aan het Amstelhotel arriveerde, om daar enthousiast ontvangen te worden door de vele vrienden en vriendinnen. Een zee van bloemen, van anjers, ro zen en seringen, van appelbloesem takken en tuinkers omringt de rij van luisterrijke gasten, die in een waardi ge stoet van zaal naar zaal wandelt. Voorop koningin Juliana en prins Bernhard. De koningin is gekleed in een blauw toilet van organza met inge werkte kantbloemen. De prins in rok- kostuum met de altijd witte anjer. De eer om keizerin Farah Dibah naar de dinerzaal te mogen begeleiden viel toe aan prins Aschwin van Lippe Biesterfeld} dezelfde prins die enkele uren tevoren op Schiphol een kwar tier op zijn bagage stond te wachten. Daarachter volgden prinses Beatrix, met als tafelheer koning Olav V van Noorwegen, prins Charles van Lu xemburg met prinses Marijke, prins Louis Ferdinand van Pruisen met prinses Irene, terwijl prins Bertil van Zweden prinses Margriet begeleidde. Voor al deze gasten was een plaats gereserveerd in de Spiegelzaal in de linkervleugel van 't gebouw. Daar di neerden het bruidspaar met al zijn gasten van half acht tot negen uur. Het menu bestond uit kreeftencock tail met champagne, kervelsoep, pa relhoender met rode wijn uit 1955 en ijs. De muren van het statige oude paleis, die zoveel pracht en praal als uit een sprookje te zien kregen, wa ren nagenoeg geheel bedekt met rui kers en bloemcorsages. Hier, in deze zalen van dit oude hotel dat voor deze dagen is omgetoverd in een we reldpaleis, vond in de avonduren het vorstenhal plaats. Voor de muziek werd gezorgd door een ensemble sa mengesteld uit het orkest ,,De Zaai ers", van Gijsbert Nieuwland, het or kestje van Frans Dehue en later te gen half een, toen men zich naar de buffetten begaf Tata Mirando met zijn Hongaars orkest. Tot na middernacht hebben konin gen met koninginnen gedanst, prin sen met prinsessen, dat alles in een sfeer en omgeving zoals die alleen nog maar in sprookjesboeken is terug te vinden. RONDVAART mie 1.01 per week; in het laat-' ste geval, indien het inkomen ligt tussen deze twee bedragen, op 2.02 per week. Het spreekt wel van zelf, dat per 1 juli a.s. dezelfde weg ge volgd zal worden als voorheen, dus dat ook deze twee grensbe dragen overeenkomstig moeten worden verhoogd. Hierdoor wordt bereikt dat iemand die al verzekerd was, door de verhoging van de grens uit de verzekering moet treden. Tenslotte nog de gelukkige mededeling dat de ziekenfonds raad het niet wenselijk heeft ge acht de huidige regeling in be langrijke mate te herzien, al zal er hier en daar wellicht 'n kleine correctie worden aangebracht. 'Hoofdzaak voor onze bejaar den is echter, dat zij door de ver hoging van het ouderdomspensi oen niet uit de bejaardenverze kering worden verwijderd en dat is al een grote zorg minder. J. H. Tussen het vorstelijk diner en het bal, viel de rondvaart die om half 10 was gepland. Een ruim compliment voor de duizenden Amsterdammers die zich op deze koude avond tijdens de rondvaart van de gasten niet on betuigd hebben gelaten. Ook nu weer langs de grachtkanten hevig claxo- nerende auto's en wie daar stond, de kou trotserend, juichtte, zoals er de laatste jaren langs de grachten niet meer gejuichd is. Een geschreven op roep van de burgemeester van Am sterdam aan de bewoners en eige naars van de panden langs de Heren gracht, om de middeleeuwse hui zen wijd open te zetten en te ver lichten heeft enorm ingeslagen. De genodigden voor deze watertocht heb ben genoten. Zij hebben Amsterdam mogen aanschouwen in een gedaante, die het voorlopig wel aan niemand meer zal tonen. UTRECHTSE SCHOENEN- BEURS OVER HET ALGEMEEN GROOT SUCCES De donderdag 2G april gesloten 5e Internationale Schoenenbeurs Nederland is, blijkens de enquête van de Jaarbeurs-Persdienst, voor het gros der exposanten commercieel een succes geweest. Ofschoon het tijdstip van de beurs, zo kort na de Paasdagen, niet zo gunstig leek, heeft het grotere bezoek ongeveer 8% hoger dan verleden jaar de organisatoren in het gelijk ge steld. Van zakelijke invloed is ongetwijfeld geweest, dat juist voor de Paasdagen de lente eindelijk doorzette, zodat vele schoendetaillisten een deel van hun voorraden tijdig van de hand konden doen, zodat zij met her nieuwd optimisme de beurs be traden. In het buitenlands bezoek, dat in totaal 12% hoger was dan het vorig jaar en afkomstig was uit 21 landen, viel op de grote aan tallen Belgen en Engelsen, die dit jaar de beurs bezochten; deze laatsten kennelijk om zich te oriënteren omtrent de mogelijk heden van de Euromarkt. De deelnemers, die voor het eerst waren ondergebracht op de verdieping van de vernieuwde Julianahal, bleken vrijwel una niem tevreden over de opzet en de organisatie van de beurs. Wat zal het wetsontwerp Algemene Ouderdomswet brengen Zo nu en dan verschijnen er in de pers berichten waarin met vrij afgepaste bedragen gewag wordt gemaakt van de uitkeringen in gevolge de algemene ouderdoms wet per 1 juli 1962. De lezer zal er goed aan doen, de genoemde bedragen voorals nog met een korreltje zout te ne men aangezien niet voor midden juni '62 met enige zekerheid kan worden bepaald hoe hoog de uit keringen zullen zijn. Wat toch is het geval Met vrij grote zekerheid mag wel worden aangenomen dat de verhoging op 15 komt te lig gen. De Sociaal Economisch Raad heeft blijkens de memorie van toelichting in haar rapport inza ke de waardevastheid der be- drijfspensioenen reeds op verho ging aangedrongen. De regering echter was van roening dat het haar nog niet mo gelijk was nu reeds een overzicht te geven van het op langere ter mijn te voeren pensioenbeleid, 2°aat zij er de voorkeur aan ge geven heeft een verhoging van to te overwegen. Hiermede is voor 1962 reeds geraamd op extra kosten van 100 miljoen gulden. Hoeveel in 't handje 1961, 3% of meer bedragen heeft, dan moeten de ouderdomspensi oenen worden verhoogd. Het is derhalve te begrijpen dat dit niet voor midden juni 1962 plaats kan hebben. Toch is het van het grootste belang dit te weten, omdat de 15% verhoging over de alsdan verkregen bedragen den toegepast. Voor de betrokkenen is echter oemeest belangrijke vraag: hoe- veel harde guldens krijgen we meer .En van dit laatste nu is nog mets met zekerheid te zeggen. Op de laatste dag van elke maand wordt het indexcijfer der regelingslonen bepaald. Indien nu het stijgingscijfer •Ier indexionen over 6 achtereen- eigende maanden na 30 nov. moet wor- ken, dat wij er ons niet aan zul len wagen. Voor zover betreft de premie verhoging, zijn de regering en de Sociaal Economische Raad het eens, n.l. 1%, maar de datum van inwerkingtreding van deze pre mieverhoging zal niet voor 1 ja nuari 1963 plaats hebben. De bejaardenverzekering Het is van grool belang voor de bejaarden, of zij kunnen toe treden tot, dan wel als verzeker de kunnen blijven gehandhaafd in het ziekenfonds voor bejaar den. Immers door de toekenning vragen brillen van Zie onze enorme collectie - Damestassen - Portemonnaies Ook een pracht geschenk is een moderne - Paraplui Grotestraat 142 WAALWIJK Tel. 2967 En de huren Er dreigt ook nog een huur verhoging van 10 of 12% en ook deze verhoging kan van invloed zijn op de verhoging. Men kan natuurlijk wel een ruwe schat ting maken, maar de werkelijk heid kan daar zo ver van afwij- van 15% verhoging bestaat de mogelijkheid dat de inkomen- grenzen waarboven men niet meer verzekerd kan worden of kan blijven, worden overschre den. Deze grenzen liggen na de ver hoging per 1 december 1961 op resp. 2.780.en 3.800.In het eerste geval bedraagt de pre- Zakelijk bezien heeft 65% der deelnemers verklaard tevreden tot zeer tevreden te zijn over de geplaatste orders en 94% over de verworven contacten. Slechts 9% was, vergeleken bij het vori ge jaar. minder content over de resultaten. Dc buitenlandse deelnemers, die hetzij direct of indirect in groter getale op deze beurs aan wezig waren, hebben met één uit zondering goede tot zeer goede zaken gedaan, met name de Duit se fabrieken. Die ene uitzonde ring was de Engelse fabrikant, wiens prijzen door invoerrechten en belasting niet meer concurre rend geacht konden worden. De fabrikant echter meende z'n aan wezigheid op de Schoenenbeurs toch van belang te kunnen ach ten, omdat hij zich nu omtrent de marktmogelijkheden volledig had kunnen oriënteren. Een toe treden van Engeland tot de Eu romarkt achtte hij voor de Brit se schoenfabrikanten uitermate gunstig. De buitenlandse bezoekers kwa men uit de volgende landen: België, Denemarken, Duitsland Frankrijk, Groot-Brittannië, Ita lië, Ghana, Koeweit, Luxemburg, Nederlandse Antillen, Nigeria, Noorwegen, Oostenrijk, Roeme nië, Spanje, Tsjechoslowakije, Venezuela, de Verenigde Staten, IJsland, Zweden en Zwitserland. PRESIDENT NED. BANK WAARSCHUWT: O VERBESTE DING MOET VERMINDERD EN KOSTENSTIJGING BEPERKT WORDEN Het zal nodig zijn in de nog resterende periode van gunstige conjunctuur een beleid te volgen dat zich met nadruk richt op het verhinderen van een overbeste- ding en op het beperken van de verdere kostenstijging. Dit is de nadrukkelijke waarschuwing, die dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandse Bank, in 't jaar verslag over 1961 geeft. De combinatie der opwaarde ring van de gulden en de (te schielijke) invoering van 'n ver korte arbeidstijd hebben de kost prijs van het Nederlandse export- produkt vorig jaar ongeveer 12Vfe percent hoger gemaakt. Dit heeft „de nationale huishouding in een gemakkelijk kwetsbare situatie gebracht". De uitkomsten van '61 beschouwt dr. Holtrop in menig opzicht als teleurstellend, nad 1960 voor de nationale huishou ding zo uitzonderlijk voorspoe dig is geweest. De industriële produktie i^ zo merkt de president op, slechts met ll/> percent gestegen en de export met 4 percent. De loon som steeg weliswaar slechts met ruim 5 percent, „maar dit kon niet verhinderen dat tengevolge van een daling van de produktie per werknemer in de industrie de arbeidskosten per eenheid indus trieel produkt toenamen met ten minste \Sl/z percent, en mogelijk zelfs met meer." Aangezien Ne derland voor de goedkeuring van n reeks belangrijke collectieve ar beidsovereenkomsten staat, moet worden verwacht, „dat 1962 aan 't Nederlandse bedrijfsleven nog een verdere stijging van de ar beidskosten per eenheid-produkt zal brengen". Het einde van de hoogconjunc tuur komt in 't zicht! De winsten zijn vrijwel overal afgenomen, zodat de investerin gen moeten worden ingekrompen en daardoor de concurrentiemo gelijkheden meer en meer ver vallen, aldus het verslag, dat de revaluatie van de gulden doel treffend noemt, maar de verkor ting van de werkweek een epide mie met ernstige gevolgen. Van de goede voornemens tot geleidelijke invoering van de vrije zaterdag is niet veel terecht gekomen, zo constateert het jaar verslag van de Nederlandsche Bank. Deze heeft zich in 1961 integendeel als een epidemie over het land verspreid. „In de gegeven conjuncturele omstan digheden had de invoering op zo korte termijn van de verkorte werkweek ernstige gevolgen." De aanzwellende vraag naar arbeids krachten vond geen antwoord meer in een vermeerderd aanbod. De industriële produktie vertoon de in de loop van de zomer inte gendeel een vrij abrupte vermin dering. GEZONDHEIDSZORG KAN JAARLIJKS 30 MILJOEN MENSEN REDDEN 2,4 miljoen artsen te kort Tussen de 25 en 30 miljoen mensenlevens zouden jaarlijks gered kunnen worden, als de ge zondheidszorg over de hele we reld op hetzelfde peil stond als in de hoog-ontwikkelde landen. Er zijn 14/2 miljoen artsen in de we reld, waarvan de meesten werk zaam zijn in de hoog-ontwikkel de landen. Er zouden er 3,9 mil joen (1 per 700 mensen) moeten zijn, zo heeft de wereldgezond heidsorganisatie van de UNO be rekend. Kanker, ziekten van de bloedvaten en geesteszieken ei sen in de hoog-ontwikkelde lan den nog een hoge tol. In de rijke landen, waarin 500 miljoen men sen wonen, is zestig percent van de sterfgevallen te wijten aan kanker en bloedvatenziekten. In Europa alleen telt men 2 miljoen geesteszieken. 22 CHINEZEN VERDRONKEN OP VLUCHT NAAR HONGKONG Tweeëntwintig Chinezen, die uit communistisch China naar de Britse kroonkolonie Hongkong wilden vluchten, zijn verdronken toen hun jonk in stormweer om sloeg. Een overlevende, Tsjoe Boen Lai, werd opgepikt door 'n Zweedse boot, ten noorden van Hongkong. VERDERE STIJGING BOUW KOSTEN TE VERWACHTEN Het zou te optimistisch zijn te veronderstellen, dat de bouwkos ten in de toekomst geen stijging SPRANKELEND ALS DE ZEE zijnTWEKA's nieuw ste badgoedcreaties. Bij ons in tal van exclusieve dessins en aparte kleuren. In lastex,*HELANCA*en moderne ligntweights. Allèènverkoop SPORT-SPECI AALZAAK meer te zien zullen geven. Dit schrijft dr. Holtroj) in zijn jaar verslag. Hij verwacht, dat zich in dc woningbouw, althans voor zo ver deze niet kan worden geïn dustrialiseerd, een tendentie tot kostenstijging zal blijven mani festeren, zoals ze ook moet wor den geconstateerd voor alle dien sten, waar de mogelijkheden tot produktiviteitsverbetering be trekkelijk gering zijn. GASVLAM IN DE SAHARA DOOR ADAIR GEBLUST Red Adair, de Amerikaanse „vliegiende brandweerman", die door de Fransen naar de Sahara werd gehaald om 'n reeds maan den brandende gasvlam te doven, heeft eindelijk succes gehad. Za terdag slaagde hij er in, door liet veroorzaken van een explosie met enkele honderden kilo's dy namiet, de vlam van de gasbron „weg te blazen". Door de kracht van de explosie ontstond gedu rende zeer korte tijd een luchtva- cuum boven de plaats, waar het gas uit de grond stroomt, 't Was voldoende 0111 het vuur te doven. In de herfst van het vorig jaar werden de Franse technici, die in de Sahara werken aan de exploi tatie van aardgas, verrast door 'n groot lek in hun leidingen, pre cies op de plaats waar zij een van hun vele boortorens hadden op getrokken. Het gas stroomde loeiend naar buiten. Een week later raakte het in brand. Sinds dien bleef 't vuur, door de tech nici „de sigarettenaansteker van de duivel" genoemd, branden. De vlam bereikte een hoogte van meer dan 80 meter. De Fransen staakten al gauw hun pogingen het vuur zelf te doven en haalde er de Ameri kaanse deskundige Red Adair bij die nu eindelijk succes heeft ge had. Het belangrijkste deel van zijn werk moet overigens nog komen. Het gas stroomt nog steeds de grond uit en kan elk moment weer in brand vliegen. Adair en zijn medewerkers wil- nen nu een „deksel" van zeven ton over het rak neerleggen, het geen hen noodzaakt dicht bij de bront e komen, met alle risico's van dien. De tcho vAn het Zuióen OPTICIEN - WAALWIJK voor Waalwijk bij Uw STATIONSSTRAAT 51 a

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1